Jak být víc eko na cestách?
At‘ už volno travíte na Karibiku, na Slapech, nebo na vlastní chalupě, budou se snad hodit pár jednoduchých (a ověřených) tipů jak na dovolenou se sniženou eko-stopou a dobrým pocitem. Bez zbytečného odpadu, chemikálií, plýtvání zdrojí, znečištění, utrpení živých bytostí.
Přibalte si na cesty trochu ekologického minimalismu a zelenější pohled na svět!
Cestování (skoro) bez emisí
Samozřejmě nejekologičtějším dopravním prostředkem zůstává kolo. Respekt všem, kdo se na něm rozhodnou urazit půl kontinentu. Nebo třeba jen tak chůze naboso. Pro ostatní eko-smýšlející dobrodruhy je tu vlak (dobrá volba), nebo spolujízda autem – menší rychlostí
Pokud jste již poznali krásy Čech a sousedních zemí a nutně potřebujete letět někam do dálek, zvolte aspoň přímé lety bez nutnosti přestupů (nejhorší ekologický dopad vzniká během vzletu a přistávání). V ceně je kufr do 10kg? Nemusíte se této nabídky využit. Nic není zdarma. Každá zbytečná věc v kufru znamená větší zátěž letadla a větší spotřebu paliva (čti: větší znečištění životního prostředí). Kdo chce být eko-vědomým pasažérem, přibalí s sebou do letadla vlastní kelímek nebo prázdnou termosku a vlastní (třeba bambusové) příbory. Můžete tak s klidným vědomím všechny jednorázové plastové nesmysly (kelímky, vidličky, míchátka apod.) na palubě předem odmítnout. A po příletu zasadit strom – nejlepší světově známou čističku vzduchu. Nebo finančně podpořit nějakou organizaci bojující proti odlesňování a vykácení pralesů – zelených plíc planety Země.
Zelenější ubytování
Kempování, bio farmy nebo eko-hotely, zájem se stále zvětšuje a nabídka se naštěstí rozšiřuje. Zajímavé možností nabízí např. portál ecobnb.com , o udržitelnosti ubytovácích zařízení nově napoví i ikonka lístečku na webu služeb Lonelyplanet.com a Tripadvisor.com.
Ale i obyčejným “neeko” hotelům a hostelům můžeme ukázat zelenější cestu když půjdeme vlastním příkladem: předem požádáme personál nevyměňovat denně ručníky a ložní prádlo. Nevezmeme si malé dárečky v koupelně (šampóny, gely atd) – ty totiž nevyrostli na stromě na hotelové zahrádce, jsou z neobnovitelných zdrojů, často plné chemie a určitě tak laciné, že nám je radostně nabídli zdarma v reklamních účelech. Když je necháme ležet, nemusí se po nás vyrábět znova pro dalšího turistu, a nemusí tak zase trpět příroda.
Nejvíce zdroji všeobecně proplýtvají velké hotelové řetězce typu „all inclusive“, méně ty menší, rodinné podniky. Ale i zde nám nic nebraní v cestě žít udržitelně i mimo vlastní domov – vyndávat ze zásuvek nabíječky a spotřebiče při odchodu, vypínat světla a ve sprše se rychle opláchnout (a proč vlastně musí voda téct zatímco se mydlíme?). Ve většině případu se dá obejít i bez pří(šerného)-stroje jako klimatizace, mrkněte se na tipy jak ochladit tělo a nezahřívat planetu.
Odpojte se ze sítě
Sluneční paprsky nám dodají elán a vitalitu, stejně jako potřebnou energii našim telefonům, fot’ákům a GPS navigátorům. Máte již vlastní solární nabíječku?
Pokud váš přístroj jede na baterie, volte prosím ty dobíjecí. Vyplatí se to.
Použité jednorázové baterie nikdy nevyhazujte do směsného odpadu, obsahují totiž chemikálie, které škodí životnímu prostředí.
Stop plýtvání jídlem a potravinovým kilometrům
Obzvlašt‘ v létě se vše kazí fenomenální rychlostí, proto se (hlavně na cestách) vyplatí nakupovat méně. Jen to, co stihneme spotřebovat.
Pokud máte možnost, volte vždy sezónní místní ovoce a zeleninu (ať už jste doma nebo v cizích končinách na dovolené). Zachováte tak maximum vitaminů a minimum tzv. „potravinových kilometrů“ – a zamezíte negativnímu dopadu na životní prostředí během převozu a produkce jídla. Nepotřebujete v Itálii pít francouzské vino, že ne?
Grilování bez kacení stromů
Pokud si léto bez grilování nedokážete představit, místo klasického uhlí vyzkoušejte zelenější a zdravější variantu – například brikety z kokosových slupek (na rozdíl od obyčejného úhlí, nebyly kvůli nim pokaceny stromy, ale využito odpadu z produkce). Platí, že čím více tuku odkapává do ohně, tím více se zvyšuje riziko tvorby škodlivých látek. Při výběru místa pro grilování dbejte na bezpečnost: neopatrná manipulace s rozpáleným grilem v přírodě může zapříčinit požár.
Maso ani mléčné výrobky rozhodně nejsou udržitelnou a eko volbou. Navíc je nedoporučujeme ani z etického, ani ze zdravotního hlediska. Odkažeme zde ale na pár výtečných receptů pro rýzě rostlinné grilování a venkovní posezení. Nechte si chutnat.
Vlastní taška
Stylová taška na pláž a na nákupy. Například české Ecozzky jsou vyrobené z recyklovaných PETek, “nestárnoucí“ retro síťovky od Tierra Verde – z biobavlny. Tašku si můžete ušít ze starého trika, uplést háčkem nebo jen uvázat šátek do podoby pytlíku japonskou technikou furoshiki. V módě jsou rozumné věci s dlouhodobým užitkem. Jednorázové igelitky v obchodech jsou fakt passé a opravdový eko-nesmysl.
Piknikování ve stylu „zero waste“
Máme vůbec alternativu všudypřítomným plastovým talířkům a vidličkám? Naštěstí, čím dál tím víc ANO. Třeba lehké a odolné nádobí a příbory pro venkovní posezení z bambusu, banánových listů, rýžových plevel, kukuřice nebo dalšího “odpadu“, který se dá využívat do aleluja nebo zahrabat do kompostu (a biologicky rozložit).
Tip: pidi lžičko-vidlička Bambu Spork do kapsy a cestovní kelímky EcoSoulife (rozložitelné v přírodě).
Aby pitný režím nebyl hrozbou oceánům
Je divné, že na naší planetě zamořené plastem stále “kvete“ byznys s balenou vodou. Stále existují konzumenti, kteří věří, že kupovaná voda je zdravější a bezpečnější než kohoutková (velký, velký omyl a marketingový klam).
Jednorázové PETky mají na svědomí jednak velké znečištění přírody, zároveň způsobují poruchy endokrinního a reprodukčního systému u nás, homo sapiens. Doporučujeme zhlédnout snímek „Oceán plastů“:
Lahve na jedno použití vlivem zahřátí sluncem uvolňují do vody (a pak i do krevního oběhu) toxické látky, které se v nás hromadí. O důvod navíc dodržovat v létě pitný režim s ohledem na přírodu a na vlastní zdraví.
Tip:Na trhu je dnes nespočet modelů ekologických lahví, určitě máme z čeho vybrat. Lehké a přitom odolné skleněné lahve značek Equa a ReTap a termoláhve od MadeSustained (udrží nápoj horký až 12h nebo studený až 24h). V destinacích s nedostatkem zdravé pitné vody nebo kde má voda pochybnou kvalitu, se vyplatí mít vlastní filtrační láhev nebo tyčinku (doporučujeme LifeStraw) nebo přenosný bezodpadový filtr Berkey (mimochodem, užasný i na doma).
Nezamořte moře krémem proti slunci
Jsou krémy na opalování povinným vybavením na pláž nebo na hory? Většina kupovaných krémů a sprejů je toxická jak pro nás, tak i pro vodojemy (a jejich obyvatele). Chemický koktejl látek, který by nás měl ochránit před rakovinou naopak potenciálně nádory vyvolává. Dobrou ochranu proti slunečním paprskům poskytnou čistě přírodní oleje – malinový (SPF 25-50), mrkvový, kokosový, ale i olivový (spolu s citronem 50:50).
Stále platí, že nejzdravější a déle trvající opálení získáme ve stínu, a pokud slunce ještě není vysoko (ráno do 10 h, odpoledne po 17 h).
Tip: ekologická kosmetika s vysokou ochranou francouzské značky Alphanova Sante
Chcete opálení zintenzivnit bez použití podpůrné kosmetiky a samoopalovacích krémů nabitých chemií? Vsaďte na meruňky, melouny a karotku (díky betakarotenu budete mít pleť snědší, antioxidanty navíc ochrání buňky před nebezpečnými volnými radikály).
Dopřejte zdravější léto nejen sobě, ale i životnímu prostředí.
Dámská hygiena může být EKO
Milé slečny a paní, stále používáte běžné „plastové“ vložky a tampony napuštěné chemií a toxickým chlórem? Za celý život vytvoříme zhruba 12 000 kusů takového směsného odpadu, který po nás zůstane na skládkách (nebo skončí v nádherném lazurovém moři). Je to prokázaný hazard se zdravím – více zde.
Máme ale alternativy? Určitě ano! Nejlepší dle dosvědčení mnoha žen (a ekologů) je menstruační kalíšek (pohárek) pro mnohorázové použití. Navíc se s ním dá i plavat.
Další volbou pro “zelenější“ periodu – nejen během dovolené – jsou hygienické potřeby z biobavlny nebělené chlórem. Jsou zdravotně nezávadné, bez GMO a pesticídů, doporučujeme značku Organyc.
Zamezte zápachu bez chemie
( a šetřete vodou)
Pocením se zbavujeme toxinů a regulujeme teplotu těla, ale estetický ani vjemový zážitek z toho naše okolí nějak stále nemá. Abyste se vyhnuli nepříjemnému zápachu, nestačí (a není zapotřebí) se sprchovat každých 5 minut. Spíš je vhodné přehodnotit stravu (vyhněte se lepku a cukru, pálivým omáčkám, kávě, vsaďte na bylinky jako je petrželka, koriandr, rozmarýn). Úplně postačí přírodní deodorant bez agresivních chemikálií na bázi jedlé sody a kokosového / jojobového oleje (ochranná vrstva a vhodné PH pro zamezení množení bakterií a zápachu) nebo pravý deo krystal (pierre d’alun).
Na rozdíl od většiny “tradičních“ deodorantů a antiperspirantů neucpávají póry a neobsahují zdraví nebezpečný hliník.
Vyzkoušeno:
100% přírodní krémové deodoranty od Honestly Phresh ( s éterickými olejí, bez hliníku, netestovano na zvířatech).
Dávaté si (krat’oučkou :) sprchu na osvěžení, z eko hlediska volte prosím v přírodě rozložitelné sprchové gely bez chemie a určitě bez tzv. „mikroperliček“ – tyto pidi-plastové častečky jsou zdrojem obrovského znečištění moří a oceánů . Neservirujme prosím „plastovou polévku“ delfínům a jiným vodním obyvatelům. A palec nahoru všem kdo již používá netestovanou kosmetiku bez živočišných ingrediencí (čti: pro moji krásu nikdo nemusel trpět).
Přírodní repelenty
Komáry odpuzuje půlka citrónu se zapíchnutými hřebíčky, klíšťata – domácí rozmarýnový sprej (odvar ze sušeného rozmarýnu smíchat s trochou jablečného octa). Oproti chemickým sprejům a rozprašovačům neohrozíme takovými prostředky ani sebe, ani domácí mazlíčky – nejsou totiž toxické, a přitom jsou účinné.
Tip: Přírodní repelent Incognito. Odpuzuje hmyz včetně komárů, klíšťat, muchniček, mušek, ovádů, blech, vos či včel.
Nenechávejme odpadky
Ani ty co po sobě nechal nějaký nezodpovědný turista před námi. Můžeme si samozřejmě povzdechnout, nadávat že „lidi jsou prasata“ nebo prostě tak z pláže odejít jakožto „není to naše věc“. Ale také můžeme s nadhledem nepořadek uklidit aspon do popelnice – hlavně kvůli zvířatům a uniků toxických látek do přírody.
Věříme, že nejlepší odpad je ten co vůbec nevznikne. Proto mnoho „zero-waste “ vychytávek pomáhají vzniku odpadu předcházet. A věci se nemají kupovat a vyhazet pořad dokola – prásklou nafukovací matrací se dá opravit, nehledě na to že novou levně prodávají za rohem.
Recyklujete li v destinacích a jiných končínach, dávejte pozor na barvy kontejnerů na třídění odpadů, klamou. Jiný kraj, jiný mrav – doporučujeme se řídit popisky i obrázky, co vše do kontejnerů skutečně patří.
Dovolenková mantra: Nenechejme po sobě nic kromě vlastních stop.
Neohrožujme zvířata
Nejsou tu pro naše selfie, zábavní atrakce jako plavání s delfíny nebo sbírky motýlů pro děti. Neměla by být součástí nechutných suvenýrů jako klíčenky s živými želvami, psací pera ze slonoviny, perly přání nebo pásky a kabelky z krokodýlí kůže. Nepodporujte prosím špinavý byznys, založený na utrpení a zneužívání.
Chcete li být během dovolené zvířatům blíž a přírodě pomáhat, existuje mnoho dobrovolníckých programů a neziskovek na ochránu zvířat. Například se můžete zapsát do dějin jako další Čech chránící tygry na Sumatře nebo podmořský svět oceánů – mrkněte se na dobrovolnické programy Green&Blue.
Bud’me zticha
Pozorujme krásu této planety. Některá zakoutí kvůli nám, lidem, už nikdy nezůstanou taková, jako dřív. Bud’me vděční za možnost být součastí přítomného okamžíku, a také za možnost něco ovlivnit – tím pozitivním směrem. I malý krok se počítá.