eko-kancelarske-potreby

Málokdy se zamyslíme nad tím, že i při výběru kancelářských potřeb můžeme šetřit životní prostředí a vlastní zdraví (a zdraví našich dětí). Možná nám to v něčem usnadní nákupní rozhodnutí: vždyt‘ není jedno, z čeho jsou věci vyrobené a které toxické látky v sobě nesou. Veškeré ty diáře, propisky nebo post-it papírky, které nutně potřebujeme k provozu podnikání, pracovním úkolům a školním úlohám, jsou dnes již k dostání v „zelenější variantě“ – vyrobené z eko přátelských materiálů a bez použití nebezpečných barev a rozpouštědel.  Pokud samozřejmě nesáhneme po „první lepší volbě“ a budeme dbát nejen na cenu, dostupnost a hezký vzhled, ale i na původ zboží, složení a také certifikát kvality a bezpečnosti výrobku (platí mnohonásobně v případě školních potřeb).

Zásady pro nákup eko kancelářských potřeb:
– Ekologické materiály

Propisky se dnes již vyrábějí z v přírodě rozložitelného kukuřičného škrobu, pravítka z nejrychleji rostoucí rostliny na světě – bambusu, obaly na sešity z recyklovaného textilu. Pokud nutně potřebujeme něco z plastu (např. průhledné archivační systémy), pak volíme polyethylen PE,  HDPE (high density polyethylen, vysokohustotní), LDPE (low density, nízkohustotní), polypropylen (PP).

Vyhýbejme se dost problematickému PVC (polyvinylchlorid, recyklační značka na obalu:  „3“ v trojúhelníku.

Vhodné materiály pro kancelářské výrobky jsou dřevo (se značkou FSC® – dřevo z šetrně obhospodařovaných lesů), ocel, recyklovaný papír, přírodní kaučuk, recyklované PET nebo v přírodě rozložitelné (bio) plasty.

– Recyklovaný papír

Uhlíková stopa sběrového papíru je až o 40 % menší než u nového bílého papíru a jeho výroba spotřebuje až 5krát méně vody. A ušetří hodně stromů v lese.

Tip: Při nákupu papíru je dobře volit nebělený chlorem, se značkou FSC®.

– Jednodušší složení výrobku

Méně použitých materiálů v různých kombinacích znamená lépe recyklovatelný výrobek (např. ořezávatko a nůžky jsou lepší celé z kovu než kombinace kov+plasty). Preferujme výrobky, které lze snadno rozebrat a zrecyklovat. Pokud je to možné, nakupujme výrobky z materiálů rozložitelných v přírodě (nebo i přímo kompostovatelných).

Tip: Suché psací potřeby jsou také šetrnější.

– Bez povrchových úprav, nátěrů, metalického vzhledu a pod.

Volíme pomůcky ze dřeva bez lakování (tužky, pastelky). Vyhneme se tak nadbytečnému výrobnímu procesu a eko-stopě výrobků, ale i chemikáliím z nátěrů atd.

Preferujme dřevěné výrobky se značkou FSC®.

Co je dobré vědět: výrobky pokovené mědí představují zbytečnou zátěž těžkými kovy a nejsou recyklovatelné.

– Bez toxických látek

Fixy, zvýrazňovače a lepidla jsou k dostání na vodní bázi (water based), případně lihové – (alcohol based). 

Vyhněme se: chemicky ošetřenému dřevu, barvivům s těžkými kovy a karcinogenními  -aminy a -fenoly, organickým rozpouštědlům, konzervačním látkám s -aldehydy, plastovým výrobkům s obsahem flalátů, BPA, PVC.

Tip: Zorientovat se pomůže označení „C E“ na výrobcích, které potvrzuje, že jsou zdravotně nezávadné a použitelné i pro děti.

– Delší životnost výrobku

Např. psací potřeby s vyměnitelnou náplní, dolévatelné atd. (ang. refill, refillable) šetří kroky v procesu výroby, zdroje, materiál a energii na likvidaci našich kancelářských potřeb (šetří ve výsledku přírodu). Volíme proto alternativy s pevnou konstrukcí, vhodné k opravám, s dostupnými náhradními díly a dlouhou záruční dobou.

– Lokálnost výroby

„Vyrobeno v ČR“ nebo „vyrobeno v Evropě“, samozřejmě větším přínosem je, pokud je zboží vyrobené v chráněných dílnách.

Naštěstí přichází víc a víc místních firem, jež vyrábějí pohledné, šetrné a ekologické pomůcky pro školu a kancelář, se kterými se nemusíme stydět a které přispívají k ochraně životního prostředí a našeho zdraví. 

Inspirace a tipy na eko kancelářské potřeby

reformat-eko-kancelarske-potreby

Skvělý projekt Reformát nabízí papírové výrobky vzniklé z odpadu tiskáren, ateliérů a firem. Dávají druhý život nechtěným ústřižkům, skartovaným zbytkům a starým časopisům docela kreativním způsobem.

edding-eko-kancelarske-potreby

Zvýrazňovače  Edding EcoLine jsou opakovatelně plnitelné, s inkousty na vodní bázi a těly vyrobenými minimálně z 90 % z obnovitelných zdrojů a recyklovaných plastů.

 

Duha sešitů z Papírny

Pohledné notýsky, sešity, diáře a podobné pomocníky z recykla (ale také hezká razítka :) vyrábí v ČR Papírna.

ico-green-eko-kancelarske-potreby

Propiska ICO Green s vyměnitelnou náplní je vyrobena z bioplastu, který pochází kukuřičného škrobu a je snadno rozložitelný v přírodě.

 

131206_forewear_44-978x300

Český projekt FOREWEAR sbírá nenošené oblečení, třídí ho a z části z něj v chráněných dílnách nechává vyrábět krásné a praktické funkčně-designové výrobky (obaly na mobily, tablety či zápisníky).

paska-eko-kancelarske-potreby

Papírová lepicí páska s lepidlem na bázi přírodního kaučuku bez rozpouštědel

 

pigna

Eko kancelářské potřeby z recykla itálské značky Pigna (k dostání v papirnictvích)


/Zdroje informací/

http://www.zeleneuradovani.cz/

http://arnika.org

Diskutujme o tom: