Pravá kůže je beze sporu pozoruhodný materiál. Pevný, odolný, luxusní, tradiční. Někdo nosí kůži rád, protože mu přidává na statusu nebo sex appealu. Druzí ji nesnáší, jelikož příběh vzniku každého koženého výrobku zavání špinavým a neetickým businessem, otřesnými pracovními podmínkami asijských koželuhů, zamořením životního prostředí toxickými látkami a hlavně noční můrou pro zvířata. Žijeme v nádherné době rychlého konzumu, kde má vše svoji cenu. Cenu, kterou platíme jako spotřebitelé, a tu, kterou za nás platí planeta.  V konceptu udržitelnosti a zelené budoucnosti proto dnes není pro pravou kůži místo. Stejně jako není místo pro každou lepší „nezvířecí“ a syntetickou alternativu kůže. Dnes již víme (aspoň doufám, že víme), že žádná nálepka „vegan“ nebo „animal friendly“ na botách z polyvinylchloridu (PVC) živé tvory neochrání, ba naopak: výroba a likvidace takových ropných produktů má tragické následky pro celou biosféru (pamatujete si obrázek vyhladovělého ledního medvěda?). Před nákupem výrobků s obsahem PVC kvůli ohrožení zdraví nebezpečnými ftaláty varuje i ekologická poradna Veronica v Brně. Plasty všeobecně jsou celosvětovým problémem, a věřím, že „koženkám“ již odzvonilo, nebo již brzy odzvoní.

Na vzestupu jsou nové, inovativní materiály nebo dávno zapomenuté techniky zpracování textilií –  s dosažením kýženého koženého vzhledu, struktury a samozřejmě vlastností pravé kůže. V etické a „pomalé módě“ vévodí látky, technologie a postupy s minimální uhlíkovou stopou a přátelským přístupem k Zemi a jejím obyvatelům. Bez použití toxických barev, těžkých kovů, drsné chemie, pesticidů. Bez nutností velkochovů a farem smrti. Bez kompromisu nebo špatného svědomí.

Pojďme se podívat na udržitelné podniky a projekty, které jdou „s kůží na trh“.

Je libo kůži z ananasu?

Piňatex™  je inovativní textilie z odpadních vláken listů ananasovníku. Využívá totiž běžný odpad z produkce v potravinářském průmyslu. Výroba nevyžaduje žádné další zdroje a pěstování nových rostlin, nezatěžuje životní prostředí. Zároveň vytváří férové pracovní podmínky pro místní komunitu na Filipínách, kde sídlí vynálezce „ananasové kůže“, společnost Ananas Anam (bývalý úspěšný výrobce kožených módních doplňků).

Tento přírodní, ekologický a udržitelný materiál již našel využití ve světě módy a designu. Látka je prodyšná, pružná, pevná, snadno se barví, nevyžaduje použití chemikálií. A samozřejmě je rozložitelná v přírodě.

„Naší vizí je vytvoření textilií a textilních materiálů, které v celém výrobním cyklu využívají procesy, jež podporují blahobyt planety a lidí. Naší inspirací je přístup cradle to cradle, který podporuje ekologické, inteligentní a inovativní návrhy v rámci dnešního ekonomického prostředí“ – říká tvůrce Piňatex™ Carmen Hijosa, zakladatelka ananas-anam.com.

Piňatex™ právě dorazil i do ČR: osahat, oblíbit si a odnést si domů ananasové boty je možné u EtikButik (eshop a showroom s veganskou a etickou módou).

(Korek)tní fashionista

Že by korek patřil jen do lahve? Nevyrábí se z něj pouze zátky od vína, ale také pouzdra, módní doplňky, pásky, kabelky, a samozřejmě obuv.

Korek je unikátní materiál. Je lehký, odolný a pružný. Je vodotěsný a omyvatelný, s přirozenou ochrannou funkcí proti zašpinění. Ekologický, udržitelný a 100% v přírodě rozložitelný. Každý kus má originální vzor.

Největším producentem na světě je Portugalsko, kde roste obdivuhodná rostlina korkový dub. Pro získání obnovitelné suroviny totiž není potřeba kácet stromy, jednou za 9 až 15 let se sklízí stará kůra dubu, nová postupně odrůstá. Pěstování korkových dubů nevyžaduje mnoho vody ani použití pesticidů, navíc korkové duby chrání území Středomoří proti lesním požárům (korek je přírodním zpomalovačem hoření!).

Korku rády holdují například značky Corcor, Nae Vegan, designérka Maria Mavroudis nebo Viator.

Muskin

muskin

Muskin je „pravá kůže“ z pravých hub z dílny italského výrobce textilií Grado Zero Espace .

Tato 100% v přírodě rozložitelná rostlinná kůže se vyrábí ze spor a je barvená bez použití chemikálií. Materiál je na dotek měkký, podobný semiši, lehce tvarovatelný, prodyšný, voděodolný.  Má také dobrou absorpční kapacitu, odvádí vlhkost. Laboratorní testy prokázaly, že tento druh houbové „kůže“ zastavuje množení bakterií, je vhodný pro alergiky.

Máte-li záměr ušít si houbové kraťasy, je váš sen realitou: látka Muskin je k dostání v menších rozměrech (standardní kusy jsou přibližně 40 cm x 15 – 20 cm) v italském eshopu http://lifematerials.eu/.

wallet

Podobný princip pěstování houbové kůže využívá i americký startup Mycoworks. Uvádí, že k výrobě kůže podobné kravské s různou texturou, tloušťkou a tvarem, postačí 3 týdny a houbová vláknina mycelium, která se může pěstovat na zemědělském odpadu pomocí živých kultur hub reishi. Houbová vláknina navíc během pěstování zachycuje oxid uhličitý. Zdá se, že je tu konečně cruelty-free a eco-friendly výroba kůže. Jen tak dál! 

Dá se to zkvasit?

kombucha-kuze

Docentka na iowské státní univerzitě Young-A Lee nebyla spokojená s dopadem módního průmyslu na planetu. Jako udržitelnou alternativu pravé kůže vytvořila proto kůži z fermentovaného čaje – kombuchy. Za použití cukru, octu, droždí a kombuchy se získává speciální gel, který se posléze promění na materiál s texturou pravé zvířecí kůže. Výhodou materiálu je jeho plná rozložitelnost a ekologičnost procesu výroby, jelikož neobsahuje žádné toxické látky a má velice nízkou eko-stopu. Celý proces výroby bude ale zapotřebí ještě zdokonalit – v současné chvíli je tato látka citlivá na vlhkost a chlad, což má negativní dopad na vzhled a strukturu materiálů. Dle odborníků se do budoucna máme na co těšit.

Podobný proces získávání organické kůže pomocí symbiózy droždí a bakterií používá také zakladatelka projektu BioCouture Suzanne Lee:

„Co mě fascinuje na vzniklé kůži je to, že není jen v přírodě rozložitelná, je zcela kompostovatelná. Ano, můžete ji jednou hodit na kompost jako slupky od zeleniny.“

 

BioBomber jacket

 

Suzanne Lee je autorkou knihy „Fashioning The Future: tomorrow’s wardrobe“ (2007), která se stala první publikací zkoumající jak „inteligentní“ materiály a nové technologie mohou ovlivnit módní průmysl v konceptu udržitelnosti.

„Dokažu si představit, že v budoucnu na sobě budeme nosit doslova „živé“ textilie, s kterými si vybudujeme štastný vztah, a které budou pozitivně ovlivňovat a pečovat o naše tělo, a příznivě působit na naši duševní a tělesnou pohodu.“

Jídlem se neplýtvá

Screen Shot 2016-08-23 at 13.45.36

Skupina nizozemských studentů vymyslela způsob jak zatočit s plýtváním potravinami – vynalezla totiž eko-přátelskou alternativu kůže z nahnilého ovoce a zeleniny.  Studenti se nechali inspirovat na místním trhu v Rotterdamu, kde se denně vyhodí až 3 500 kil ovoce a zeleniny, které si nikdo nekoupil. Začali proto potraviny „zachraňovat“ a přeměňovat je na plnohodnotnou surovinu pro výrobu rostlinné kůže. Vzniklý materiál slibuje nejen žádanou texturu, výhledově ale i pevnost a odolnost. Do budoucna vývojáři plánují využití látky pro čalounění, oblečení apod. Sledovat pokrok projektu Fruitleather Rotterdam můžete zde.

A co palmy?

Palmleather je geniální vynález holandského designéra Tjeerda Veenhovena, který dokázal vytvořit materiál podobný kravské kůži z listu indické palmy (Areca Betel Nut Palm). Tento strom je rozšířen v mnoha bídných zákoutích Indie, opadává z něj ročně až 80 miliónů metrů čtverečních listů – a poskytuje víc než dostatek plnohodnotné suroviny pro výrobu látky a také dostatek pracovních příležitostí pro místní komunitu v rozvojovém regionu Karnataka. Dosud nebyly listy této palmy využity pro produkci, jelikož v surovém stavu jsou křehké a suché. Veenhoven našel přírodní řešení, jak listí palmy změkčit, a vyrábět z něho pružnou, hebkou a odolnou textilii – ekologickou alternativu pravé kůže. Dnes se z ní vyrábí tašky, obuv, obaly nebo např. Palmetti – kompostovatelné pantofle pro sféru hotelnictví.

Poklady z hlubin

Tzv. “oceánská kůže” je méně známou rostlinnou alternativou pravé kůže – získává se z řasy kelp. Celý proces je zatím ve fázi vývoje a neustále se zdokonaluje, ale již dnes se vyrábějí např. šperky, obaly na knihy, nábytek. Vlákno získané z kelpu je odolné a pružné, pevné a ohebné, materiál je velice tvarovatelný, což předvedla během Vienna Design Week 2012 designérka z Londýna Julia Lohmann. Terčem její kolekce se stala stínidla z „kelpové kůže“.

Je zřejmé, že toho o řasách ještě moc nevíme, a že v sobě skrývají velký potenciál mnohostranného využití. Zajímavým faktem je, že řasa kelp může odrůstat až 1 metr denně a sklízet se udržitelným způsobem.

Kamen, nůžky, …papír!

Papír může být nečekaně tak pevný, že by v některých případech mohl být alternativou pravé kůže zejména pro výrobu módních doplňků. Příkladem toho je všestranná textilie Naoron ze směsi dřevoviny a recyklovaného polyesteru (“RPF Naoron”) nebo polyolefinu (“soft Naoron”). Materiál se vyrábí tradiční japonskou technikou zpracování papíru washi-suki. Taková papírová kůže je lehká, voděodolná, ohebná a velice pevná. Taška z naoronu se jen tak neroztrhá – např. dle výrobce Onao tašky z kolekce SIWA dokáže unést až 22 kg.

Luxusní módní značka Bottega Veneta (světoznámý prodejce kožených kabelek) také reagovala na stoupající poptávku zákazníků po etických a eko-přátelských alternativách pravé kůže: nechala se inspirovat starověkou japonskou technikou washi a uvedla na trh pletenou papírovou kabelku Carta Giapponese.

Kamarád do deště

Navoskovaná bavlna (ale i len) také může v některých případech nahradit vzhled a vlastnosti pravé kůže. Dokázaly to například značky jako Barbour, Polo Ralph Loren, Belstaff,  Marc Jacobs, FrenchConnection, Tsuyumi a jiní. (Nejlepší by ovšem bylo sáhnout po bavlně z organického zemědělství, s použitím vosku rostlinného původu.)

Přednostmi látky jsou voděodolnost, odolnost proti větru, ochrana proti nepříznivému počasí a dlouhá životnost. Taková alternativa pravé kůže je omyvatelná, nepotřebuje chemickou čistírnu (a šetří životní prostředí).  Voskování textilií má dlouhou historii; tento postup využívali hlavně námořníci a britská flotila – až do roku 1930 voskovali lněné a posléze bavlněné plachty a oděvy pomocí lněného oleje.

Zkaměnělá krása

„Coolstone“ je zcela nový druh „kůže“, vyrobený z břidlice (materiál, používaný pro střešní krytiny). Má matný šedý povrch a na dotek je tak trochu jako papír v kombinaci s kamenem. Díky svému vintage vzhledu našel využití pro výrobu brašen, tašek, pásků, šperků, ale i celého outfitu (třeba cool náramků a pouzder z dílny berlínské designerky LYY-COOLSTONE nebo experimentálních oděvů od slovenské designérky Silvia Holla).

Zajímavostí materiálu je to, že kůže opotřebovaná časem vypadá díky malým škrábancům ještě víc „old school“, látka se přitom změkčuje a je jemnější na dotek. Jedná se o poměrně nový materiál, ale kdo ví, možná má budoucnost pevnou jako skála!

Kůže ze zkumavky

Bliofabricated-lab-grwon-leather_Modern-Meadow_400x300

Americký startup Modern Meadow získal $53.5 milionů na vývoj technologie bioprintingu kůže – výrobu pravé kůže za použití živých buněk a kolagenu zvířat, získaných pomocí biopsie (jak tvrdí zakladatelé, “než by bylo zvířatům nějakým způsobem ubližováno”). Projekt Modern Meadow, který má zároveň za cíl výrobu masa “in vitro” v laboratorních podmínkách technikou bioprintingu, již finančně podpořil např. Peter Thiel, jeden z prvních investorů Facebooku a zakladatel Paypal. Zavedením tohoto způsobu získávání masa a kůže by tak poklesl celkový rozsah zabírané plochy země o neuvěřitelných 99%, spotřeba vody by klesla o 96%, elektrické energie o 45 % a ubylo by také celých 18% z celkového objemu emisí CO2 – pro zvířata by pak samozřejmě tato změna znamenala konec utrpení ve velkochovech a na jatkách.

Dotáz pro čtenáře: který z projektů byste podpořili a proč? (zanechte, prosím, komentář)


Zdroje:

Vegan-fighter.com

https://salatovelisty.cz

http://materia.nl

http://www.ananas-anam.com

http://siwa.jp/en/products/

http://www.popsci.com/next-leather-jacket-will-made-from-mushrooms

http://www.dezeen.com/2012/10/16/kelp-lampshades-by-julia-lohmann/

Diskutujme o tom: