Zatím co nekoneční romantici a snílci se dívají na svět skrz růžové brýle, milovníci přírodního a šetrného životního stylu volí brýle zelené – a vidí tak skrz ně spoustu možností jak žít zeleněji, šťastněji a smysluplněji.

Tak začátkem roku 2015 vznikla skvělá iniciativa Greenglasses.cz – adresář pražských etických firem, nabízejících služby se sníženou uhlíkovou stopou, dobrým přístupem a přidanou hodnotou pro planetu.

Najdete zde eshopy s ekologickými výrobky, přírodní kosmetikou, bio potravinami od místních pěstitelů, bezobalové prodejny, veganské restaurace nebo třeba lokální módní značky, handmade kousky z recyklovaných materiálů. Na své si přijdou i podnikatelé, kteří usilují o zelenější provoz firem a eko-přátelský marketing.

Nejedná se ale o žádnou placenou inzerci, ani o náhodný výběr podniků. Zakladatelky portálu Aneta Hebrová a Jenny Day to fakt neberou na lehkou váhu – doporučené obchody a dodavatele pečlivě zkoumají a během setkání zjišťují vše od firemní filozofie, přes výrobní procesy až po osobní hodnoty majitelů. Do katalogu se tak dostanou pouze firmy, jejichž činnost stojí na třech pilířích: ekonomické prosperitě, kvalitě životního prostředí a společenském kapitálu.

Co to v praxi znamená pro nás, spotřebitele? Že tyto společnosti negenerují jenom zisk pro sebe na úkor planety a jejích obyvatel, ale jsou prospěšné tím, že nabízejí zboží nebo servis s přínosem, snaží se minimalizovat svůj dopad, vytvářejí férové pracovní příležitosti pro místní komunitu.

Greenglasses.cz pro nás mapuje zelenější alternativy v Praze, učí používat věci s rozmyslem, dávat přednost lepším službám a etickým dodavatelům. Důraz se klade na autentičnost, nadčasovost a znovupoužití zdrojů, proto zde kromě klasických obchodů najdete DIY (“udělej-si sám”) dílny a workshopy, zboží ruční výroby, stylové „sekáče“, projekty pro ozeleňování měst, komunitní prostory, půjčovny kol a mnoho dalšího.

Svým nákupem nebo zapojením se můžeme objevit mladé české tvůrce, podpořit nové iniciativy, pomáhat budovat udržitelné město, v kterém bude radost žít.

Koho v adresáři Greenglasses.cz potkáte? Kromě dobrých známých Econea (eshop s netoxickou drogerii a eko výrobky pro každodenní hrdiny), Biooo (největší výběr přírodní kosmetiky s přehledem složek), Etikbutik ( sympatický obchůdek s veganskou obuvi a bio módou), objevili jsme jedinečné projekty jako ZasPas (designové tašky z bezpečnostních pásů), dodavatele 100% zelené elektřiny Nano Energies, výběrový second-hand Mint, butik a s unikátními kousky od českých návrhářů Kuráž, brašny z upcyklovaného oblečení od Forewear, kávu z ekologických lesních farem od BirdSong Coffee, veganskou kavárnu & bistro s osobitou atmosférou Moment, sklářský ateliér Srna pro tvorbu ze starých lahví, agenturu Aqua Ads (guerillová reklama vodním postříkem), obchod Konopnictví s oblečením, kosmetikou a potravinami s léčivým konopím, a mnoho dalších “skvostů“.

Greenglasses-Aneta-Jenny
Aneta Hebrová a Jenny Day. Zdroj: Greenglasses.cz

Greenglasses jsou o posílení postavení jednotlivce a inspiraci ke změnám ve vlastních životech, protože to je něco, co jsme všichni schopni ovládat. Můžeme se někdy cítit bezradní nebo bezmocní v čekání na politická či technologická řešení, ale ve skutečnosti máme velkou sílu v tom, že můžeme konzumovat méně, vybírat lépe a „hlasovat našimi penězi“ každý den.– jsou přesvědčeny zakladatelky projektu, mladé pražanky Aneta a Jenny.

 

Titulka_FB_01_02

12. června 2016 v Praze Greenglasses.cz společně s Novými Trhy pořádají festival udržitelného životního stylu Sustainability Day, jenž nabídne trh s produkty a službami společensky odpovědných podniků, promítání dokumentů, kutilské dílny,  kde si můžete něco opravit, upcyklovat a vytvořit, diskuze s odborníky, dobré jídlo a živou hudbu. Hlavní myšlenkou je představit lidem zelené alternativy v každé kategorii života, včetně potravin, módy, kosmetiky, potřeb do domácnosti či dopravy.

Tato akce se bude konat v Radlické kulturní sportovně, v bývalém opuštěném skladu nákladového nádraží, který byl zrevitalizován pro festivaly, party a sportovní události.

Hlavním partnerem události je značka Ragwear, která sídlí v Praze a vytváří veganskou a nově i bio kolekci městské módy, dalšími partnery jsou společnosti Live love & Prosper, e-shop prodávající designové ekologické výrobky a společnost JRK, která podniká v oblasti odpadového hospodářství.

Festival také získal záštitu Ministerstva životního prostředí a univerzit včetně Podnikohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické, České zemědělské univerzity a Fakulty technologie ochrany prostředí Vysoké školy chemicko-technologické a podporu několika neziskových organizací, jako je Auto*Mat, Glopolis, International Young Nature Friends a dalších.

Přijd’te se podívat na Prahu přes zelené brýle!

Kdy: 12.6. 2016, 11:00 – 18:00

Kde: Radlická Kulturní Sportovna, Za Ženskými domovy 125/5, Praha 5

Vstup: Zdarma

WWW: www.sustainabilityday.cz

 

Zdroje: úvodní foto: © Emilio Bellu / greenglasses.cz

Diskutujme o tom: