Tags Posts tagged with "léto"

léto

Každý z nás se jednou setkal s pojmem „veganství“ poprvé. Stejně jako všechny nové informace, i veganství vyvolává řadu otázek, často nepochopení, nebo dokonce předčasné odsouzení.

U nových věcí by však nemělo být naším cílem zůstat u nezodpovězených dotazů, nebo vytvářet rychlé soudy. Proto se zaměříme na to, co vlastně veganství je, abychom mohli pochopit, proč se někteří lidé rozhodli vydat tímto směrem.

veg-celebrity
Schválně, kdo z nich vypadá bledě nebo nemocně? Veganství holdují čím dál víc herců, hudebníků, politiků, vrcholových sportovců. Třeba najdete i své oblibení celebrity v seznamu na http://soucitne.cz/slavni-vegetariani

Co je to veganství?

Tento životní styl odmítá jakékoliv využívání živočichů či živočišných produktů. Na rozdíl od vegetariánů, kteří se zaměřují pouze na odmítnutí masa, vegané nesetrvávají pouze u jídelníčku.

Jejich snaha začíná u vyřazení masa, mléka, vejcí a medu, pokračuje přes výběr kosmetiky netestované na zvířatech a dále například přes koupi pouze takového oblečení a bot, které se nevyrábí z kůže.

Mnozí z nich nekupují ani výrobky s palmovým tukem, jelikož se kvůli jeho získávání kácí deštné pralesy, což vede ke smrti některých druhů zvířat.

3 hlavní důvody přechodu na veganství

 1. Ekologie
 2. Etika
 3. Zdraví

EKOLOGIE

pollution

Neplýtváte vodou, třídíte odpad, snažíte se šetřit, tam, kde je třeba, ale přitom jíte maso, snídáte sýry a váš botník je obohacen o kožené boty? 

Pokud nyní opomeneme etickou stránku, asi uvažujete nad tím, co je špatně, jelikož přímé souvislosti mezi životním prostředím a živočišným průmyslem možná nemůže přijít na kloub.

Bohužel však i tento na první pohled neviditelný, ale podstatný aspekt se skrývá na pozadí.

Živočišná výroba má na svědomí více emisí skleníkových plynů než celý dopravní průmysl dohromady.

 1. Emise – chov dobytka významně přispívá k vypouštění oxidu uhličitého do ovzduší, dochází tak ke znečištění atmosféry a ke globálnímu oteplování. Podrobnější informací zde: http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007080002
 1. Kácení pralesů – Chov zvířat pro výrobu hovězího má na svědomí hektary vykácených deštných pralesů, což způsobuje rozsáhlé environmentální škody. Odhaduje se, že například v Brazílii lze připsat 70% vykácené plochy právě farmaření. Více informací zde: http://www.greenpeace.org/czech/cz/Kampan/Ochrana-pralesu/Destrukce-pralesu/
 1. Znečištění vodstva – kožešinové farmy přispívají k znečištění povrchové i podzemní vody, jelikož výkaly zvířat obsahují vysoké procento dusíku a fosforu. Více informací zde: https://www.obrancizvirat.cz/kozesiny/ekologie/
 1. Krmná sója – stejně jako v případě farmaření, dochází i při pěstování krmiva pro zvířata k ničení lesů a v důsledku chemického ošetření také půdy. Nastává tak paradox, kdy se neefektivně využijí rostliny pro výkrm dobytka, místo toho, aby se jím nakrmili lidé např. z rozvojových zemí.

 

Podle vědeckých předpovědí nebudou v roce 2048 v oceánech už žadné ryby.

ETIKA

Jedním ze základních podnětů k přechodu na veganství je etický přístup ke zvířatům. Cesta veganů většinou započne zřeknutím se masa.

Člověk se najednou začne o svou stravu více zajímat a postupně získává drsné informace také o průmyslu mléčném, vaječném, kosmetickém a kožešinovém, což mnohdy vede právě k vynechání všech živočišných složek.

cows-552947_1920 (1)

Proč ne maso?

Ve velkochovech se setkáváme s otřesnými životními podmínkami. Zvířata mají minimální prostor k pohybu, nachází se v nepřirozeném prostředí a často žijí na betonu, doslova ve vlastních výkalech.

Před porážkou se standardně nesmí 12 hodin krmit, a poté je čeká stresující převoz na jatka. Tam jsou nejdříve omráčena buďto jateční pistolí nebo plynem a následně jim je proříznuto hrdlo kvůli vykrvení.

I přesto, že mají některá zvířata lepší podmínky pro život (např. na eko farmě), faktem je, že aby se jejich maso dostalo na náš talíř, musí být zvíře usmrceno, a to stejným způsobem, jako na klasických jatkách.

Proč ne mléko?

To, že kráva dává mléko nepřetržitě, není pravda.  K tvorbě mléka musí, tak stejně jako ostatní živočichové, porodit své mládě.  To se matce ve velkochovu po 12-24 hodinách odebere a umístí se do malé venkovní klece, kde jej krmí umělou výživou.

Krávy na farmě

Pokud se jedná o samce, je buďto určen k odebírání semene, anebo je v útlém věku převezen na jatka, kde z něj po smrti vzniká „produkt“ jménem telecí. Pokud se naopak jedná o samici, čeká ji stejný osud, jako její matku – opakované oplodňování inseminátorem, odebírání mláďat a každodenní odsávání mléka.

Jakmile dojnice dosluhují, jdou automaticky na jatka. Ostatně realitu vs. klamavou propagaci si můžete sami porovnat na videu přiloženém níže.

Slepicevnouzi.cz
Slepice z velkochovu. Zdroj: slepicevnouzi.cz

Proč ne vejce?

Chov slepic se dle směrnic dělí na 4 skupiny – klecový, halový, volný a ekologický.

Slepice na farmě

Klecový chov „poskytuje“ slepicím minimální prostor (klec má velikost papíru A4!), často katastrofální podmínky a pouze umělé světlo.

Halový chov je sice bez klecí, ale stále je zde nepřiměřené množství opeřenců na velikost dané plochy. Dochází zde tedy k infekcím, nepřirozenému chování a kanibalismu.

Volný a ekologický chov nabízí slepicím přívětivější prostředí, bohužel pořád je zde „ale“. Život ptáků začíná v hromadných líhních. Samice se prodají, a jelikož kohoutci jsou nepotřební, udusí se v plynových komorách, anebo jsou semleti zaživa. Ročně jich je takto usmrceno přibližně 6 miliard.

Opomínat by se neměl ani převoz slepic na jatka, kdy mnoho z nich utrpí četná zranění a tak umírají v bolestech a vysílené. O vejcích jsme se zmiňovali v článku zde.

VIDEA (k zamyšlení)

Masný průmysl – velkochovy ČR

Mléčný průmysl – mlékárna Kunín

Vaječný průmysl – chov ČR 0, 1, 2 a 3

Kohoutci:

Kožešinový průmysl – kožešinové farmy  v ČR, 2015

Kosmetický průmysl – testování na zvířatech PETA

ZDRAVÍ

Někteří lidé se pro veganskou stravu rozhodnou také z důvodu zdravotních potíží, kdy veganství chápou jako alternativu k vyléčení.

Hned v úvodu však začneme z druhé strany – tedy s vyvrácením hlavních mýtů ohledně nedostatečného množství potřebných látek ve veganské stravě.

Bílkoviny – Bílkoviny se dělí dále na aminokyseliny. Odborníci a laická veřejnost často argumentují, že v rostlinné stravě nenajdeme celé spektrum. Pravdou však je, že například v quinoe či sóje nejenže najdeme celé spektrum, ale je také velice podobné tomu, které se nachází v mase. V jiných případech dosáhneme celého spektra kombinací jednotlivých surovin.

Vápník – Vápník se nenachází pouze v kravském mléce. U rostlinné stravy jsou vhodnými zdroji vápníku s dobrou vstřebatelností například mák, obohacená rostlinná mléka, tofu, fazole, brokolice, kapusta. Vápník však obsahuje mnohem širší spektrum zeleniny, také ovoce či skořápkové plody.

B12 – Jediná látka, která nelze získat s rostlinné stravy je B12. Vegané ji tedy suplementují tabletami, které jsou vyráběny v laboratořích pomocí kultivace bakterií. B12 se však přidává i do krmných směsí hospodářských zvířat, aby se v mase množství látky navýšilo.

Veganská krev je 8x účinější při zabíjení rakovinných buněk

V této době existuje již značný počet studií, které doporučují veganskou stravu a vyvrací zdravotní potíže s ní spojené. Pokud tedy budete dbát na správné stravování, nehrozí žádné potíže v závislosti na veganství.

Doporučujeme:

Těchto 10 významných odborných institucí schvaluje veganství

Deset nedávných studií, které mohou ne-vegany přimět k zamyšlení

Nová publikace pro veganské rodiče

Nutritionfacts.org – kompletní studia přínosů veganství na zdraví (zdroj v angličtině)

tempeh-se-salatem

Co můžeme ještě zmínit je fakt, že veganské recepty jsou daleko pestřejší, než by se zdálo. O tom se můžete jistojistě přesvědčit sami.

TIP: Hledáte další informace o veganství a vše s ním spojené? Pak rozhodně navštivte web, který se tímto odvětví zabývá  https://www.svobodavsem.cz/

Víte, že svěží letní make-up může navíc chutnat? Letos vyzkoušejte pravou domácí rtěnku nebo tvářenku z malin a řasenku z borůvek. Je garantován doslova přírodní vzhled a budou vám závidět nejen lesní víly – pokud to ovšem nepřeženete jako Marfuša z „Mrazíka“ ;)

Další výhody? Sladký políbek a skvělý pocit: ovocná kosmetika není testována na zvířatech a neobsahuje nebezpečné chemikálie, je handmade, bez zbytečných obalů.

S chutí do toho!

kosmetika-ovoce

Ostružiny a borůvky se hodí jako oční stíny (použijte prsty k nanášení).

Poslouží i jako základ pro řasenku: rozmačkanou borůvku smíchat s trochou kokosového tuku, nanést na řasy štětcem od staré řasenky (uchovávám k tomu účelu) nebo i vátnou tyčinkou. Odlíčit oční partie pak můžete olivovým olejem, skvělé to funguje i pro „konvenční“ kosmetiku.

Maliny, jahody, třešně nebo červená řepa dodají rtům (a také tvářím) požadovanou barvu. Záleží na intenzitě nanesení, ale opravdu stačí jednou-dvakrát přejet plátkem nebo rozmačkaným kusem ovoce rty nebo tváře (a rozetřít barvu takovým mírným vklepáváním). Pro oranžové tóny přidejte trochu sušené kurkumy (pozor na ruce a světlé oděvy, silně barví), nebo mrkvové št’ávy. Kdo by to chtěl víc do červena a bordo – „posilte“ základní odstín borůvkami. Zase je hlavně nepřehnat, méně je více, ale záleží na osobním vkusu :)

Přidejte k tomu kapku kokosového oleje a máte nádherně vonící lesk na rty.

Raw kakao prášek v kombinaci s oblíbeným olejem (např. kokosový, olivový, meruňkový, arganový atd.) poslouží jako bronzer pro stínování obličeje nebo zlatavé oční stíny.

Plátek okurky skvělé osvěží, růžová voda zafixuje make-up.

Co se týče másky na obličej, máme v sezóně opravdu volnou ruku a celou zahrádku k experimentování: jahody proti vráskám, hrozny na prokrvení a regeneraci pokožky, jablka pro osvěžení, broskve pro zářivý tón. Kdo tu ještě potřebuje kupované polotovary a chemické koktejly v lahvičkách?

Bud’te svůdní, jako jahůdky !
heart

Tip na netestovanou dekorativní kosmetiku:

Cosm’etika (vegan)

Jak být víc eko na cestách?

plaz-stopy

At‘ už volno travíte na Karibiku, na Slapech, nebo na vlastní chalupě, budou se snad hodit pár jednoduchých (a ověřených) tipů jak na dovolenou se sniženou eko-stopou a dobrým pocitem. Bez zbytečného odpadu, chemikálií, plýtvání zdrojí, znečištění, utrpení živých bytostí.

Přibalte si na cesty trochu ekologického minimalismu a zelenější pohled na svět!

Cestování (skoro) bez emisí

Samozřejmě nejekologičtějším dopravním prostředkem zůstává kolo. Respekt všem, kdo se na něm rozhodnou urazit půl kontinentu. Nebo třeba jen tak chůze naboso. Pro ostatní eko-smýšlející dobrodruhy je tu vlak (dobrá volba), nebo spolujízda autem – menší rychlostí

Pokud jste již poznali krásy Čech a sousedních zemí a nutně potřebujete letět někam do dálek, zvolte aspoň přímé lety bez nutnosti přestupů (nejhorší ekologický dopad vzniká během vzletu a přistávání). V ceně je kufr do 10kg? Nemusíte se této nabídky využit. Nic není zdarma. Každá zbytečná věc v kufru znamená větší zátěž letadla a větší spotřebu paliva (čti: větší znečištění životního prostředí). Kdo chce být eko-vědomým pasažérem, přibalí s sebou do letadla vlastní kelímek nebo prázdnou termosku a vlastní (třeba bambusové) příbory. Můžete tak s klidným vědomím všechny jednorázové plastové nesmysly (kelímky, vidličky, míchátka apod.) na palubě předem odmítnout. A po příletu zasadit strom – nejlepší světově známou čističku vzduchu. Nebo finančně podpořit nějakou organizaci bojující proti odlesňování a vykácení pralesů – zelených plíc planety Země.  

Zelenější ubytování

solar-panel-241903_640Kempování, bio farmy nebo eko-hotely, zájem se stále zvětšuje a nabídka se naštěstí rozšiřuje. Zajímavé možností nabízí např. portál ecobnb.com , o udržitelnosti ubytovácích zařízení nově napoví i ikonka lístečku na webu služeb Lonelyplanet.com a Tripadvisor.com.

Ale i obyčejným “neeko” hotelům a hostelům můžeme ukázat zelenější cestu když půjdeme vlastním příkladem: předem požádáme personál nevyměňovat denně ručníky a ložní prádlo. Nevezmeme si malé dárečky v koupelně (šampóny, gely atd) – ty totiž nevyrostli na stromě na hotelové zahrádce, jsou z neobnovitelných zdrojů, často plné chemie a určitě tak laciné, že nám je radostně nabídli zdarma v reklamních účelech. Když je necháme ležet, nemusí se po nás vyrábět znova pro dalšího turistu, a nemusí tak zase trpět příroda.

Nejvíce zdroji všeobecně proplýtvají velké hotelové řetězce typu „all inclusive“, méně ty menší, rodinné podniky. Ale i zde nám nic nebraní v cestě žít udržitelně i mimo vlastní domov – vyndávat ze zásuvek nabíječky a spotřebiče při odchodu, vypínat světla a ve sprše se rychle opláchnout (a proč vlastně musí voda téct zatímco se mydlíme?). Ve většině případu se dá obejít i bez pří(šerného)-stroje jako klimatizace, mrkněte se na tipy jak ochladit tělo a nezahřívat planetu.

2203871f8b5f629ff5609abafd424e2f-move-attachOdpojte se ze sítě

Sluneční paprsky nám dodají elán a vitalitu, stejně jako potřebnou energii našim telefonům, fot’ákům a GPS navigátorům. Máte již vlastní solární nabíječku?

Pokud váš přístroj jede na baterie, volte prosím ty dobíjecí. Vyplatí se to.

Použité jednorázové baterie nikdy nevyhazujte do směsného odpadu, obsahují totiž chemikálie, které škodí životnímu prostředí.

Stop plýtvání jídlem a potravinovým kilometrům

Obzvlašt‘ v létě se vše kazí fenomenální rychlostí, proto se (hlavně na cestách) vyplatí nakupovat méně. Jen to, co stihneme spotřebovat.

Pokud máte možnost, volte vždy sezónní místní ovoce a zeleninu (ať už jste doma nebo v cizích končinách na dovolené). Zachováte tak maximum vitaminů a minimum tzv. „potravinových kilometrů“ – a zamezíte negativnímu dopadu na životní prostředí během převozu a produkce jídla. Nepotřebujete v Itálii pít francouzské vino, že ne?

vegan-863490_640

Grilování bez kacení stromů

Pokud si léto bez grilování nedokážete představit, místo klasického uhlí vyzkoušejte zelenější a zdravější variantu – například brikety z kokosových slupek (na rozdíl od obyčejného úhlí, nebyly kvůli nim pokaceny stromy, ale využito odpadu z produkce). Platí, že čím více tuku odkapává do ohně, tím více se zvyšuje riziko tvorby škodlivých látek. Při výběru místa pro grilování dbejte na bezpečnost: neopatrná manipulace s rozpáleným grilem v přírodě může zapříčinit požár.

Maso ani mléčné výrobky rozhodně nejsou udržitelnou a eko volbou. Navíc je nedoporučujeme ani z etického, ani ze zdravotního hlediska. Odkažeme zde ale na pár výtečných receptů pro rýzě rostlinné grilování a venkovní posezení. Nechte si chutnat.

Vlastní taška

3abc7fe2d1bb0ae60f2ff75d3cb98bc9-summertime-3Stylová taška na pláž a na nákupy. Například české Ecozzky jsou vyrobené z recyklovaných PETek, “nestárnoucí“ retro síťovky od Tierra Verde – z biobavlny. Tašku si můžete ušít ze starého trika, uplést háčkem nebo jen uvázat šátek do podoby pytlíku japonskou technikou furoshiki. V módě jsou rozumné věci s dlouhodobým užitkem. Jednorázové igelitky v obchodech jsou fakt passé a opravdový eko-nesmysl.  

91fa50ac17fae3953fd04eb331043985-pribor-sadaPiknikování ve stylu „zero waste“

Máme vůbec alternativu všudypřítomným plastovým talířkům a vidličkám? Naštěstí, čím dál tím víc ANO. Třeba lehké a odolné nádobí a příbory pro venkovní posezení z bambusu, banánových listů, rýžových plevel, kukuřice nebo dalšího “odpadu“, který se dá využívat do aleluja nebo zahrabat do kompostu (a biologicky rozložit).  

Tip: pidi lžičko-vidlička Bambu Spork do kapsy a cestovní kelímky EcoSoulife (rozložitelné v přírodě).

Aby pitný režím nebyl hrozbou oceánům

Je divné, že na naší planetě zamořené plastem stále “kvete“ byznys s balenou vodou. Stále existují konzumenti, kteří věří, že kupovaná voda je zdravější a bezpečnější než kohoutková (velký, velký omyl a marketingový klam).  

Jednorázové PETky mají na svědomí jednak velké znečištění přírody, zároveň způsobují poruchy endokrinního a reprodukčního systému u nás, homo sapiens. Doporučujeme zhlédnout snímek „Oceán plastů“:

Lahve na jedno použití vlivem zahřátí sluncem uvolňují do vody (a pak i do krevního oběhu) toxické látky, které se v nás hromadí. O důvod navíc dodržovat v létě pitný režim s ohledem na přírodu a na vlastní zdraví.

Tip:Na trhu je dnes nespočet modelů ekologických lahví, určitě máme z čeho vybrat. Lehké a přitom odolné skleněné lahve značek Equa a ReTap a termoláhve od MadeSustained (udrží nápoj horký až 12h nebo studený až 24h).  V destinacích s nedostatkem zdravé pitné vody nebo kde má voda pochybnou kvalitu, se vyplatí mít vlastní filtrační láhev nebo tyčinku (doporučujeme LifeStraw) nebo přenosný bezodpadový filtr Berkey (mimochodem, užasný i na doma).

summer-1432382_1920

Nezamořte moře krémem proti slunci

Jsou krémy na opalování povinným vybavením na pláž nebo na hory? Většina kupovaných krémů a sprejů je toxická jak pro nás, tak i pro vodojemy (a jejich obyvatele). Chemický koktejl látek, který by nás měl ochránit před rakovinou naopak potenciálně nádory vyvolává.  Dobrou ochranu proti slunečním paprskům poskytnou čistě přírodní oleje – malinový (SPF 25-50), mrkvový, kokosový, ale i olivový (spolu s citronem 50:50).

Stále platí, že nejzdravější a déle trvající opálení získáme ve stínu, a pokud slunce ještě není vysoko (ráno do 10 h, odpoledne po 17 h).

alphanovaTip: ekologická kosmetika s vysokou ochranou francouzské značky Alphanova Sante

Chcete opálení zintenzivnit bez použití podpůrné kosmetiky a samoopalovacích krémů nabitých chemií? Vsaďte na meruňky, melouny a karotku (díky betakarotenu budete mít pleť snědší, antioxidanty navíc ochrání buňky před nebezpečnými volnými radikály).

Dopřejte zdravější léto nejen sobě, ale i životnímu prostředí.

Dámská hygiena může být EKO

Milé slečny a paní, stále používáte běžné „plastové“ vložky a tampony napuštěné chemií a toxickým chlórem? Za celý život vytvoříme zhruba 12 000 kusů takového směsného odpadu, který po nás zůstane na skládkách (nebo skončí v nádherném lazurovém moři). Je to prokázaný hazard se zdravím – více zde

kalisekMáme ale alternativy? Určitě ano! Nejlepší dle dosvědčení mnoha žen (a ekologů) je menstruační kalíšek (pohárek) pro mnohorázové použití. Navíc se s ním dá i plavat. 

Další volbou pro “zelenější“ periodu – nejen během dovolené – jsou hygienické potřeby z biobavlny nebělené chlórem. Jsou zdravotně nezávadné, bez GMO a pesticídů, doporučujeme značku Organyc.

Zamezte zápachu bez chemie 

( a šetřete vodou)

Pocením se zbavujeme toxinů a regulujeme teplotu těla, ale estetický ani vjemový zážitek z toho naše okolí nějak stále nemá. Abyste se vyhnuli nepříjemnému zápachu, nestačí (a není zapotřebí) se sprchovat každých 5 minut. Spíš je vhodné přehodnotit stravu (vyhněte se lepku a cukru, pálivým omáčkám, kávě, vsaďte na bylinky jako je petrželka, koriandr, rozmarýn). Úplně postačí přírodní deodorant bez agresivních chemikálií na bázi jedlé sody a kokosového / jojobového oleje (ochranná vrstva a vhodné PH pro zamezení množení bakterií a zápachu) nebo pravý deo krystal (pierre d’alun).

Na rozdíl od většiny “tradičních“ deodorantů a antiperspirantů neucpávají póry a neobsahují zdraví nebezpečný hliník. 

Vyzkoušeno:

100% přírodní krémové deodoranty od Honestly Phresh ( s éterickými olejí, bez hliníku, netestovano na zvířatech).

Dávaté si (krat’oučkou :) sprchu na osvěžení, z eko hlediska volte prosím v přírodě rozložitelné sprchové gely bez chemie a určitě bez tzv. „mikroperliček“ – tyto pidi-plastové častečky jsou zdrojem obrovského znečištění moří a oceánů . Neservirujme prosím „plastovou polévku“ delfínům a jiným vodním obyvatelům. A palec nahoru všem kdo již používá netestovanou kosmetiku bez živočišných ingrediencí (čti: pro moji krásu nikdo nemusel trpět).

Přírodní repelenty

lemons-1330740_1280Komáry odpuzuje půlka citrónu se zapíchnutými hřebíčky, klíšťata – domácí rozmarýnový sprej (odvar ze sušeného rozmarýnu smíchat s trochou jablečného octa). Oproti chemickým sprejům a rozprašovačům neohrozíme takovými prostředky ani sebe, ani domácí mazlíčky – nejsou totiž toxické, a přitom jsou účinné.  

Tip: Přírodní repelent Incognito. Odpuzuje hmyz včetně komárů, klíšťat, muchniček, mušek, ovádů, blech, vos či včel.

Nenechávejme odpadky

Ani ty co po sobě nechal nějaký nezodpovědný turista před námi. Můžeme si samozřejmě povzdechnout, nadávat že „lidi jsou prasata“ nebo prostě tak z pláže odejít jakožto „není to naše věc“. Ale také můžeme s nadhledem nepořadek uklidit aspon do popelnice – hlavně kvůli zvířatům a uniků toxických látek do přírody.

Věříme, že nejlepší odpad je ten co vůbec nevznikne. Proto mnoho „zero-waste “ vychytávek pomáhají vzniku odpadu předcházet. A věci se nemají kupovat a vyhazet pořad dokola – prásklou nafukovací matrací se dá opravit, nehledě na to že novou levně prodávají za rohem.

Recyklujete li v destinacích a jiných končínach, dávejte pozor na barvy kontejnerů na třídění odpadů, klamou. Jiný kraj, jiný mrav – doporučujeme se řídit popisky i obrázky, co vše do kontejnerů skutečně patří.

Dovolenková mantra: Nenechejme po sobě nic kromě vlastních stop. 

10392376_10154692854820176_660885130235899768_n

Neohrožujme zvířata

Nejsou tu pro naše selfie, zábavní atrakce jako plavání s delfíny nebo sbírky motýlů pro děti. Neměla by být součástí nechutných suvenýrů jako klíčenky s živými želvami, psací pera ze slonoviny, perly přání nebo pásky a kabelky z krokodýlí kůže. Nepodporujte prosím špinavý byznys, založený na utrpení a zneužívání.

Chcete li být během dovolené zvířatům blíž a přírodě pomáhat, existuje mnoho dobrovolníckých programů a neziskovek na ochránu zvířat. Například se můžete zapsát do dějin jako další Čech chránící tygry na Sumatře nebo podmořský svět oceánů – mrkněte se na dobrovolnické programy Green&Blue.

Bud’me zticha

Pozorujme krásu této planety. Některá zakoutí kvůli nám, lidem, už nikdy nezůstanou taková, jako dřív. Bud’me vděční za možnost být součastí přítomného okamžíku, a také za možnost něco ovlivnit – tím pozitivním směrem. I malý krok se počítá.

night-839807

Venku jsou tropy, teploměr šplhá do nebeských výšek, asfaltový chodník se taví a do vysněné pláže na pobřeží Atlantiku zbývají tisíce kilometrů (nebo tisíce korun na účtu). I přesto se v létě dá ochladit úplně bez klimatizace. Ušetříte tak CO2, peníze a navíc vlastní zdraví („klimoška” je známým viníkem letních viróz, potíží se sliznicemi a dýchacím systémem). Příroda a tělo vám jen poděkují.

Pijte vice.

Ekoista.cz

Ledové nápoje nás sice na chvíli ochladí, tělo ale zažije teplotní šok, ve výsledku nám bude ještě víc horko a budeme se víc potit.

Pro ochlazení totiž nejlépe funguje vlažný zelený čaj a neslazené nápoje pokojové teploty, nebo jen čistá voda s trochou mořské soli (pro doplnění minerálů, které ztratíme s potem).

Pozor ale na balené vody v plastech (včetně těch z “watercoolerů” v práci) – ve vedrech se vystavujeme ještě většímu riziku přemnožení bakterií. Z PET lahví navíc při vyšších teplotách se do nápojů uvolňují toxické látky.

Na léto se jako nikdy hodí vlastní bezodpadový nerezový filtr (doporučujeme značku Berkey) a termoláhev, která udrží nápoj dlouho chladný (např. značka Made Sustained)

Jezte méně.

salad

A především pokrmy s ochlazujícím účinkem pro tělo. (Nemyslíme tím kupované přeslazené nanuky. Zmrzlina chladí jen na chvíli, ta kupovaná je většinou kalorickou bombou s přidatnými látkami a bohužel plná utrpení –  z konvenčního mléčného průmyslu a palmových plantáží (naštěstí už jsou alternativy – vyzkoušejte recepty na domácí rostlinnou zmrzku od Vegan Fighter)

lemonDle ajurvédy a tradiční čínské medicíny, určité druhy ovoce a zeleniny pomohou tělu vyrovnat se s horkými teplotami. Nejlépe nás v létě ochladí:

Citrusy, meloun a okurka, máta, výhonky a klíčky (alfalfa, řeřicha, pšenice, pohanka, ječmen), čekanka, zelené saláty a různé druhy zelí, špenát, hrách, avokádo, ananasy, jahody, oregáno, meduňka, ibišek.

Ochlad’te tělo.

Stačí namočit do studené vody předloktí a stopy, dát na krk a zátylek na chvíli vlažný ručník nebo pytlík s kostkami ledu.

Zamezte průniku sluníčka a tepla do místnosti.

Zavřete okna a pokud to jde, zatáhněte tmavé neprůhledné záclony (nebo
žaluzie). Nezapomínejte větrat (nejlépe v ranních hodinách). Vytvořte průvan a
“nasávejte” vzduch z nejstudenější místností (severní strana budovy atd.)

Zpomalte.

Aktivní sport a fyzickou zátěž přenechte na brzké ráno nebo večer. Máte li volno, přes den načerpejte energií odpočinkem (jóga, siesta nebo příjemné rozjímaní na váš výběr).

forest-1256839_1920
Jste venku? Zůstaňte ve stínu a chládku.

Nejlépe v lese mezi stromy. Nebo v blízkosti vodopadu. Navíc to musí být nádhera!

Starý dobrý slamák na hlavu je vždy in a zabrání kolapsu z přehřátí.

Extravagantní a nevšední osoby mohou sáhnout po eko nástroji našich prababiček – vějíři :]

Prodyšné oblečení a obuv. 

ekoista

Nejlépe samozřejmě volnější letní trička a šaty z organických (a férových) látek. Nošení syntetiky v létě podporuje množení bakterií, my ale potřebujeme svěžest. Proto bio bavlna a len jsou zřejmě tou nejlepší dostupnou volbou pro období veder – chladí, sají pot, izolují tělo a nechávají ho při tom „dýchat”.

Nezapomínejme, že světlé oblečení odráží paprsky, tmavé je naopak přitahuje.

===

P. S. Nikdy nikdy nikdy

pesvautenenechávejte psa v autě. Nejsme jediní, kdo ve vedrech přežívá. I po mizerně malé době strávené v rozpáleném sluncem autě hrozí mu smrt z přehratí. I pokud se nám to nezdá jako potenciálně nebezpečné. Bud’te ohleduplní a zodpovědní.

Hezké léto!

 

0 0

diy-zahrada-pet-lahveHodně potřeb pro zahradu jde snadno vyrobit podomácku – chytře, šetrně a ekologicky – ze věcí, které by jinak skončily v koši. S těmito geniálními nápady už nemusíme kupovat nové plastové nádoby a pomůcky. Pro krásnou a kreativní zahradu stačí využít materiál, který již máme po ruce. Například, všudepřitomné PETky. Nejen ušetříme peníze, ale ulevíme přírodě a posílíme vlastní tvořivost.

Zavlažovací pomůcka nejen pro rajčata

5eadcad292537cee41b03653c57ec353

Zásobárna vody do větších květináčů

pet-kvetinac

 

Rozprašovací zavlažovač

9-diy-sprinkler
Menší skleník 

4f575407b58ec5bb7afb012adeb7bb8c

Větší skleník

d97991f6f7629a1455a7a7a8e192fbe2

Koště

e2f1e6982463e8058952dd32e4002142

Trhač na ovoce

16-amazing-plastic-bottle-reuse-apieceofrainbowblog-14-1

Závěsné květináče

a896c071b2b78498d939547f69c82f55

Ježkovy květináče 

d878ad798aec76006c35c07f48d2c3b1

Jednoduché krmítko

(více nápadů na krmítka najdete zde)

e7151a4d0a8f441ff1e452463d02ab2b

Odkazy na návody a zdroje najdete na našem Pinterestu.

Jedlé květy nám pokaždé vnášeji do kuchyně trochu magie. Obyčejný salát s violkami se stává pastvou pro oči, ocet s levandulí požitkem pro chuťové pohárky, a po růžové tříšti s cukrem se můžeme prostě
utlouct. Naservírujte si rozkvetlou louku na talíř, dopřejte si jedlé květy jako gurmánský zážitek a hrdě sdělte
světu: jsem kytkožrout!

Možná to někomu přijde tak trochu zvláštní, ujídat kytky v 21. století. Nejedná se ale o žádný
módní trend, ani návrat hippie. Spíš znovuobjevení něčeho, co jsme tak trochu ztratili. Vždyť
květinami zdobili slavnostní pokrmy již staří Řekové, Číňané, Indové či Římané.

Jedlé květy a plané bylinky lahodí našim smyslům, posouvají nás o něco blíž k přírodě – a o
kus dál od hypermarketů a balených hotovek. Stejně jako léčivé bylinky, květy jsou rovněž
bohaté na minerály, antioxidanty, vitamíny a enzymy, blahodárně působí na krevní oběh,
srdce, oči, mají detoxikační účinky, zlepšují imunitu – a náladu :)

Od teď nejen přivonět, ale i vychutnat.

jedle-kvety-infografika

Není to ale akce “sněz vše, co natrháš”. Rozhodně není všechno, co zrovna kvete, vhodné
ke konzumaci. Je to stejné jako u hub: všechny jsou v podstatě jedlé, některé ale jen jednou.

Bez obav patří na talíř tyto druhy: ibišek, violka, karafiát, levandule, růže, maceška, pampeliška, seřík, sedmikráska, brutnák, brokolice, květák, heřmánek, begónie, hořčice, měsíček, chryzantéma, šafrán, čekanka, koriandr, kopr, květy citrusových plodů a jabloně, květy dýně, artyčok, ananas, fenykl, gladiol, denivky, libeček, máta, meduňka, modřenec, bazalka, majoránka, oregáno, pelargonie, rozmarýn, saturejka, tymián, aksamitník, bergamot.

Než vyrazíte zbaštit sousedům krásný záhon a sestřence svatební kytici, přečtěte si pár rád
od autorky „Květinové kuchařky“ Jany Vlkové:

jedle-kvety

 • Jezte květy pěstované bez použití pesticidů. Květiny z květinářství a zahradních center jsouošetřovány chemickými postřiky a hnojivy.
 • Ideálně konzumujte květy, které sklidíte z vlastní zahrádky, nebo vyražte dál z města do“divočiny” – rozhodně se nedoporučuje sběr v parcích, u silnice, v okolí výběhu psů.
 • Jezte pouze okvětní lístky, pestíky ani tyčinky ke konzumaci určené nejsou.
 • Sbírejte v době vrcholného květu. Přezrálé nebo nedozrálé květy mohou chutnat hořce nebo trpce.
 • Ideální dobou sběru květů je dopoledne, pak vydrží déle čerstvé.
 • Květy netrhejte, ale opatrně stříhejte, aby mohla rostlinka zase odrůst.
 • Květinu zabalte do vlhkého ubrousku, odneste v krabičce a doma uložte do ledničky.
 • Pozor s konzumací, pokud jste alergičtí na pyl.

Inspirujte se barevnými (veggie) recepty s jedlými květy. Nechme rozkvést talíře (nebo
poháry) a hurá do experimentování a kytkožrouctví!

(pro více informací rozklikněte obrázky v galerii, odkazy na recepty najdete u nás
na Pinterestu)

 

Léto bude bez otravných much o mnoho lepší! Objevte s námi, jak jednoduše odpudit mouchy, aniž byste se museli neustále stříkat chemikáliemi proti hmyzu. Představujeme vám několik přírodních repelentů, jejichž výroba je velmi snadná a levná. Všechny potřebné ingredience určitě najdete u vás doma. Výroba jednoho repelentu by vás neměla vyjít dráž než 25 Kč!

VODA A MINCE V UZAVÍRATELNÉM SÁČKU

Repelent

Tohle je s určitostí nejjednodušší a nejlevnější odpuzovač much – opravdu to bude stát jen pár korun. Stačí, když naplníte uzavíratelný zipový sáček vodou a vhodíte do něj 4-5 mincí, třeba dvoukorun nebo centů, které vám zbyly z dovolené. Může to znít zvláštně, ale mouchy se bojí všeho, co mohou vnímat jako velké množství vody a navíc je odraz slunečních paprsků z vody a mincí dezorientuje. Zavěste sáček na verandu, k oknu nebo na strom ve vaší blízkosti a mouchy vás už nebudou otravovat.

OLEJE Z KOKOSU A CITRONOVÉ TRÁVY

Repelent

Zbavte se much směsí těchto dvou olejů. Přidejte 20-30 kapek oleje z citronelly (citrónová tráva) k jednomu a půl hrnku kokosového oleje. Pořádně vše smíchejte a nakonec tím naplňte plechovky či jiné menší nádoby. Rozmístěte si je libovolně venku, abyste se účinně zbavili náporu much.

KLUBKA BAVLNY, VANILKOVÝ EXTRAKT A MÁTA

Repelent

Následující repelent je trošku těžší na výrobu, ale zaručeně funguje. Dejte dvě menší klubka bavlny do hlubší zavařovací sklenice. Přidejte zhruba čtyři polévkové lžíce vanilkového extraktu a zbytek sklenice zakryjte lístky máty. Nakonec to vše zakryjte kouskem prodyšné látky (např. gázy) a upevněte. Tato metoda je tak účinná, že se k téhle skleničce přírodního repelentu moucha nepřiblíží, ani kdyby vedle bylo to nejsladší ovoce.

VODKA A HŘEBÍČEK V ROZPRAŠOVAČI
Repelent-mouchy
Místo drahých repelentů plných chemikálií vyzkoušejte jednoduchou směs vodky a hřebíčku (případně levandule) v rozprašovači. Rozptylte ji kolem problematických míst a vychutnejte si příjemný večer bez hmyzu.

JABLEČNÝ OCET
image
Další extrémně levná zbraň proti mouchám je jablečný ocet. Vlijte jablečný ocet do zavařovací nebo normální sklenice a otvor uzavřete potravinovou fólií. Nakonec pár krát propíchněte fólii a rozmístěte všude, kam potřebujete. Jablečný ocet funguje jako neviditelná hradba proti mouchám.

ČESNEK, SKOŘICE A CAYENSKÝ PEPŘ
Repelent
Jiný trik, jak ochránit váš domov proti tomuto vlezlému hmyzu, je směs sušeného a rozemletého česneku, skořice a cayenského pepře (nebo chilli). Jednoduše smíchejte všechny sypké ingredience a rozprašte směs kolem dveří a oken.

ESENCIÁLNÍ OLEJE V ROZPRAŠOVAČI
Repelent
Tato metoda je velmi podobná té s vodkou, ale zde nepotřebujete mít doma alkohol. Naplňte půl rozprašovače vodou a druhou půlku octem. Přidejte zhruba 15 kapek esenciálního oleje na výběr: účinné jsou máta, citrónová tráva, levandule nebo eukalyptus. Poté směs rozstříkejte u vás doma nebo na terase a mouchy se ani nepřiblíží.

STARÉ A POŠKRÁBANÉ CD
Repelent
Stejně levný a možná ještě levnější trik než s vodou a mincemi. Jednoduše pověšte staré CD na strom ve vaší blízkosti. Může vám to připadat divné, ale je známo, že mouchy odpuzují odrazy a odlesky na CD!

Neváhejte sdílet představené domácí repelenty i s vaším okolím, zlepšíte tím mnoha lidem prázdniny.


Zdroje informací:
http://www.realfarmacy.com/hacks-effectively-rid-flies/ , http://greensypants.com , http://www.thedabblist.com/diy-homemade-fruit-fly-repellent/ , http://www.smragan.com/2011/11/20/my-favorite-spray-bottle/ ,
http://myusefulideas.com/cayenne-pepper-keeps-pests-away/ ,
http://knpr.org/knpr/2014-07/how-protect-fruit-trees-birds ,

http://summer.littlethings.com/fly-repellent-under-one-dollar/

Mnoho lidí z pavouků má strach, shledává je odpudivými nebo prostě považuje za symbol neuklizené domácnosti a špatné hygieny. Přestože jsou tyto osminohé potvůrky občas užiteční, netěší se skoro žádné oblibě. Pokud i vy nemůžete pavouky v domě snést, přijdou vám vhod přírodní způsoby a triky bez chemie, které je zaručeně odpudí.

lemonMísta, kterými vám do domu lezou pavouci, navoňte citronem. Můžete potřít dveřní obruby a okenní rámy citronovou slupkou, nebo na ně nastříkat naředěnou citronovou šťávu.

kastanPavouci nemohou vystát vůni kaštanového dřeva. Můžete tedy buď rozestavět větve, listy nebo kaštany po vašem domově, nebo vylouhovat kaštany a nálev poté nechat vypařit. Nebo třeba jen do každého kaštanu udělat několik děr, nebo ho překrojit napůl, vůně se tak lépe uvolní. Můžete také vyzkoušet esenciální olej z jírovce mad’alu (kaštan koňský).

skoriceProvoňte dům skořicí. Zapalte si doma skořicovou vonnou svíčku, nebo skořicový olej. Pavouci vůni skořice nesnáší, takže by se měli vašemu domu vyhýbat.

rajceVůně z listů rajčete je další věc, kterou pavouci v domě nemohou snést. Pokud pěstujete rajčata, stačí natrhat pár lístků a rozmístit je po vašem domově.

mintTaké čerstvá máta odpuzuje pavouky. Stačí, abyste rozmačkali pár lístků čerstvé máty mezi prsty a vložili je do prodyšného pytlíčku (jako jsou sáčky na čaj nebo gáza). Poté už jen rozmístěte sáčky na strategická místa (rohy, okna, dveře…).

Říká se, že pavouci nesnášejí vůni máty a jakmile ji ucítí, utečou opačným směrem.  Pokud nemáte rádi mátu, vyzkoušejte eukalyptus nebo tea tree oil.

cajovnikDalší trik: smíchejte bílý ocet s pár kapkami esenciálního oleje z čajovníku. Poté směs rozprašte nebo nechte odpařit.

Připravte si roztok octa a kokosového oleje. Nalejte si tento roztok do rozprašovače a nastříkejte ho na místa, kde se vyskytují pavouci.

Můžete také do rohů postavit jenom mističky s octem, které budou pavouky odpuzovat. Samotný zápach octa by k tomu měl stačit.

Výhoda všech těchto zákroků je, že jsou velmi levné a úplně ekologické. Díky tomu neriskujete znečištění ovzduší ve vašem interiéru, a nikoho nemusíte vraždit :)

A pokud se pavouků bojíte dotknout a odnést do zahrady, zajímavým řešením je chytač Spider Catcher. A je to!

Kdybyste se zeptali jakékoliv dospělé ženy, čeho se v životě nejvíc bojí, málokterá vám poví pravdu. Řeknou možná, že se bojí o své děti, nevěr manželů, ztráty zaměstnání. Prokazatelně vám ale všechny zatají něco, co je zakořeněno hluboko v naší ženské duši a co nás neustále nutí podporovat industriálně-kosmetický průmysl a hledat „elixír věčného mládí“: bojíme se totiž zestárnout.

Naše mládí a naši krásu, kterou jsme dostaly do vínku, budeme jednou muset vrátit přírodě zpět. Protože nepatří nám, ale času, který letí a vůbec nebere v potaz naše přání, potřeby a touhy. Pro mnohé z nás je čas nepřítelem a příroda se s věkem stává noční můrou, kterou se snažíme pomocí poznatků kosmetických technologií překonat a ochočit.

Můžeme s ní ale spolupracovat.

Nechme se inspirovat příběhem Mimi Kirk, půvabné Američanky, kterou mohli mnozí zahlédnout letos v Praze na festivalu Rawfest.

Mimi Kirk

 

Bývalá hollywoodská herečka, která si zahrála ve „Star Treku“, poradkyně, návrhářka, matka 4 dětí a 7 násobná babička. Propagátorka myšlenky krásného stárnutí a chef kuchařka syrové stravy. Mimi Kirk se stala ve svých 71 letech vítězkou soutěže s názvem ”Nejsvůdnější vegetariánka nad 50 let”, kterou uspořádala organizace Lidí pro etické zacházení se zvířaty, známé jako PETA. Prokázala, že pokročilý věk nemusí vždy korespondovat s poškozeným zdravím, ztrátou soběstačnosti a koncem aktivního života.

Prokázala, že neexistuje „expirační lhůta“ pro mladistvý vzhled a tělo v kondici, pro vitalitu a životní elán.

Dnes je ve svých neuvěřitelných 78 letech autorkou bestselleru „Žij ve stylu RAW“, častým hostem televizních pořadů a přednášek po celém světě. Denně dostává stovky mailů a dopisů od lidí, které dokázala inspirovat k lepšímu životu a aktivnímu postoji vůči vlastnímu zdraví a udržení krásy.

Zasvětila totiž své nadšence do tajemství, které v podstatě lidstvo zná již od doby, kdy žil Hippokratés a jiní velcí myslitelé.

Jsme totiž to, co jíme. Kdo bude pečovat o své tělo zevnitř a hýčkat každou buňku, dodávat potřebné živiny – ten dostane nekonečný náboj energie a zdravé tělo.

Pro mnohé je syrová strava stále extrémem a „sebepopíráním“ lidí, kteří nemají smysl pro vaření a pečení. Raw food se tak považuje za náročnou variantu veganství, které už samo od sebe v povědomí lidí hraničí s “puberťackým trendem” nebo osobními problémy s adaptací v „normální společnosti“.

Vsadím se, že mnohé ženy Mimi Kirk její vzhled a zdraví prostě závidí, a připisují ho dobré souhře DNA a genetické predispozice. Pravda je, že Mimi ve svých 69 letech, již tehdy dlouhodobá veganka (s několikaletým návratem ke “konvenčnímu americkému stravování”), trpěla dnou a zvýšený cholesterol ji ohrožoval na životě. A tak dostala na vybranou: podpořit vědecké poznatky o genetice a podlehnout zdravotním problémům jako zbytek její rodiny – cukrovce a rakovině. Nebo obrátit celý svůj život naruby a začít odznova. Tentokrát se syrovou stravou.

A povedlo se to. Jak sama říká, proces stárnutí se zastavil, právě když začala žít ve stylu RAW. Od té doby jenom mládne a zase se cítí aktivně, jako ve dvaceti. Ve svých 78 letech netrpí žádným zdravotním problémem. Denně pije zeleninové šťávy a dostává celý náboj živin a enzymů. Při komunikaci s  touto nevšední ženou to ani nelze zpochybnit – vždyť září a nabíjí pozitivní energií všechny kolem sebe.

Nechť tvá strava je tvým lékem, a ne tvůj lék tvojí stravou” 

(Hippokrates)

„Můžete být vegetarián, ale stále jíte nezdravé jídlo. Syrová strava sestává z konzumace nezpracovaných a nevařených jídel. Výživa z živé stravy dává mnoho zdravotních výhod včetně zvýšení energie, zlepšení imunitního systému a celkového lepšího pocitu zdraví. Žádné bolení, žádná bolest v mém těle, krevní tlak normální. Opravdu se cítím úžasně. Takže všichni chceme vypadat dobře a já mám na obličeji vrásky od smíchu a mám je ráda. Líbí se mi, jak vypadám. Nevěřím v žádnou chirurgii.”

Syrová strava má doopravdy omlazovací účinky. Například, doktor R. Morse ve své knize “Zázračná detoxikace” poukazuje na důležitost syrových potravin a bylin pro čištění a léčení každého orgánu a systému i každé nevyváženosti v těle. Podrobně líčí vzájemnou provázanost těla, mysli a duše při nabývání pevného zdraví na celý život. Právě syrové rostlinné stravě (bez masa, mléka, vajec, cukrů a škrobů ) připisuje zázračné schopnosti zbavit tělo toxinů ničících zdraví, a zahájení procesu úplné buněčné regenerace, vedoucí k opravdovému uzdravení – a s tím i omlazení.

Mimi Kirk má důvěru v tento způsob stravování, který udržuje pocit krásy uvnitř i vně, stejně jako v meditaci a v pozitivním pohledu na život. Říká, že hodně v životě jí dává láska.

“Každý chce vypadat dobře, ale já se chci opravdu cítit dobře… Můj přítel je téměř o 20 let mladší než já a tak se mi zdá vhodné, aby se cítil být s mladší ženou, ale stejně je to o mém vnitřním pocitu. Vlastně se cítím jako ve dvaceti. Když se ráno vzbudím, vstanu z postele, pokud se nepodívám do zrcadla, neřekla bych si to. Takže vím jistě, že má strava pro mě dělá hodně.”

Nehledě na tak vysoký věk, je Mimi pořád v pohybu. Neustále cestuje po celém světě, aby inspirovala lidi každého věku k etickému postoji vůči zvířatům, důležitosti lokálních bio potravin, významu zásadité „živé“ rostlinné stravy pro mládí a vitalitu, pozitivnímu vnímání jídla bez utrpení a živočišných produktů.

Mimi Kirk a její recept na mladistvý vzhled 

Mimi Kirk - džus

Svůj naplněný den si Mimi nedokáže představit bez sklenky zeleného džusu.

“Každý může udělat jednu věc, a to je zvyknout si každé ráno pít zelený nápoj. Můžete použít mixér anebo odšťavňovač.

Používám základní recept:

-2 jablka

-4 stonky celeru,

-půl okurky,

-3 hrsti špenátu,

-trochu listí kapusty ze zahrady

Ze všeho vymačkám šťávu anebo vše vhodím do mixéru. Mohu přidat banán nebo borůvky s trochou antioxidantů.

Jakmile dostanete do svého těla živiny a začnete se cítit zdravě, budete vyžadovat těchto věcí více. Takže najednou budete chtít na oběd salát místo vašeho obvyklého fast food burgra nebo něčeho podobného.

Zelený nápoj vás nastartuje. Jen o tom přemýšlejte, můžete dát 6, 7, 8 druhů zeleniny a ovoce do jednoho nápoje. Je to stravitelné, plné enzymů. Jde to přímo na správné místo a ke všem správným buňkám. A i když byste po zbytek dne nejedli, měli byste více výživy, než byste získali z něčeho vařeného nebo zpracovaného. Proto říkám, že zelený nápoj nastartuje změnu celého vašeho vnitřního systému. V odpoledních hodinách nejsem unavená. Chodím spát velmi, velmi pozdě a cítím se plná energie téměř po celou dobu; tak to je živá strava!

Myslím si, že by lidé, dokonce i když jsou vegetariáni nebo vegani, měli do svého jídelníčku zahrnout více syrové stravy, protože existuje něco velmi zvláštního v konzumaci potravin, které jsou tak blízko Matce přírodě.”

Mimi Kirk

“Existuje mnoho věcí, které mě drží svěží. Myslím, že mám skvělý přístup, dobrý náhled na život po duchovní stránce… Mám kolem sebe spoustu lásky, což je velmi důležité. A jsem velmi vášnivá osoba. Myslím, že když máte tyto věci spolu s vaší stravou, opravdu vám to pomůže ke šťastnému, svěžímu životu. Vím, že chci udržet svou paměť a mobilitu ve svém věku, a myslím, že je tento způsob velmi, velmi důležitý. Myslím, že můžeme přijmout sami sebe, až zestárneme, ale nemusíme být staří.”

Mimi Kirk je šťastná a nachází uplatnění v tom, že šíří výhody soucitnějšího a zdravějšího životního stylu široké veřejnosti.

Na svých stránkách www.youngonrawfood.com píše:

“Jíst zvířata je zvyk jako kouření nebo pití sodovek a jednou se odvážíte s tím přestat, neumím si představit, že bych to kdy neudělala.”

Vlastním příkladem prokazuje, že nikdy není pozdě začít žít v harmonii se sebou a celým Vesmírem. Vždyť vzhled je opravdovým zrcadlem našich myšlenek a postojů. Věří, že jídlo plné lásky ke všem bytostem nám dodává tu pravou životní energii, která rozzáří radostí každou buňku a je schopna regenerovat a nabít životem tělo v každém věku. Zkrátka, Mimi Kirk neubližuje přírodě a příroda neubližuje jí.

Přejeme této báječné ženě, aby ještě dlouho zůstala inspirací pro nás všechny.


Zdroje: www.facebook.com/pages/Mimi-Kirk/109888045694543?fref=ts , youngonrawfood.com/live-raw/ , www.thesnowfairy.com/interview-with-mimi-kirk-on-raw-vegan-diet/ , http://suprememastertv.cz/raw1.phpanim1=Mini_Kirk_usmevava_a_uzasna_v_72_letech_CZ.flv, www.nbcsandiego.com/news/health/70-and-Sexy-53149747.html , www.foodandtravel.at/geniesser-tipps/interview-mimi-kirk/ , thechalkboardmag.com/mornings-with-mimi , www.jitrnizeme.cz/view.php?cisloclanku=2011100010

Nebezpečí tampónů aneb když ženy mají své dny…

Dřív dle církve něco špinavého a společensky nepřijatelného, dnes něco samozřejmého a v “duchu moderní doby” – vždyť nám hygienické prostředky umožňují obrovské pohodlí, které naše babičky neznaly. Dnes je to tak snadné, vzít si tampon a jít do práce, běhat, plavat, skákat na trampolíně – v bílých obepínacích kalhotách, protože jsme “v bezpečí a chráněné”.

Bohužel nárůst příběhů dívek s HPV, rakovinou děložního čípku, dělohy a vaječníků a jiných s tím souvisejících onemocnění, skýtá půdu k zamyšlení – jakto, že ženy a dívky po celém světě nevědomky vkládají potenciálně rakovinotvorný materiál přímo do svého těla, a nejsou o zdravotních rizikách nijak poučeny?

Jakto, že si vybíráme tampony nebo vložky podle savosti a barvy obalu, nikoliv podle toho, z čeho jsou doopravdy vyrobené?

V čem je nebezpečí tampónů?

Tady je hned několik důvodů, proč je používání tampónů a vložek (ale i jednorázových plen u dětí!) zdravotně nebezpečné:

1) syntetický materiál natolik vstřebává tělní tekutiny, že vytváří výborné podmínky pro takzvaný Syndrom toxického šoku (TSS – Toxic Shock Syndrome), což je nebezpečné hlavně pro mladé dívky, u kterých se nestihly vytvořit potřebné obranné protilátky proti tomuto syndromu,

2) chlór, který se používá na bělení tampónů, vložek (plenek atd..) uvolňuje dioxin, známou karcinogenní látku, přímo do prostředí pochvy a dělohy. Nemluvě o tom, že pozůstatky chlóru působí stejně dráždivě a vysušují.

Oba problémy jsou známy přinejmenším od roku 1980, kdy kvůli tampónům Procter & Gamble zemřelo nejméně 38 žen (neví se, kolik je doopravdy zaznamenaných případů). Po tomto skandálu byly tampóny s názvem Rallye staženy z trhu a ženám bylo doporučeno používat tampóny s co nejmenší možnou vstřebatelností. Momentální roční výskyt úmrtí na TSS se snížil, avšak je to s největší pravděpodobností proto, že úřady pro kontrolu nemocí přestaly případy TSS sledovat. Právník Tom Riley, který se nejvíce zabývá případy TSS a zastupuje pacientky s následky TSS a pozůstalé pacientek zemřelých přímo na TSS, tvrdí, že přestala existovat oznamovací povinnost lékařů, jejichž pacientky byly syndromem postižené, a oznamování se stalo dobrovolným. Tuto benevolentnost si vynutily korporace, kterým hrozilo snížení poptávky po jejich hygienických produktech v důsledku prokazatelného negativního vlivu na zdraví.

Přestože úřady případy TSS aktivně více nemonitorují, samy odhadují, že jen v USA trpí na vážné následky TSS ročně asi 1300 žen, z čehož asi 5% následkům nakonec podlehne. V krátkosti, syndrom toxického šoku stále existuje a daří se mu.

Nebezpečí tampónů

Americká modelka Lauren Wasserová (27) prišla v roce 2012 o nohu právě kvůli následkům TTS – během použití tampónu prodělala srdeční záchvat a infekce vyvolaná stafylokoky přerostla do gangrény. Wasserová podala žalobu na výrobce tampónů Kotex a doufá, že její případ pomůže šířit povědomí o problému mezi ostatními dívkami a ženami. Požaduje od Kongressu lepší, výraznější označování potenciálního nebezpečí tampónů na balení .

“Víte, že cigarety zabíjí, pokud kouříte – je to váš výběr. Kdybych byla poučená o následcích TTS, nikdy bych tyto tampóny nepoužila.”- říká Wasserová.

Jak poznat TTS?

Příznaky, po jejichž výskytu byste měla okamžitě vyndat tampón a vyhledat lékaře, jsou velmi podobné šokovému stavu:

 • náhlá nevolnost
 • zvýšená teplota (39 a více),
 • zvracení či průjem,
 • zvýšený puls a nízký krevní tlak,
 • bolesti hlavy nebo závratě,
 • bolest krku či svalů,
 • vyrážka jako po spálení sluncem, která se později loupe.

Předpokladem úspěšné léčby tohoto život ohrožujícího onemocnění je rychlé nasazení účinného antibiotika v dostatečných dávkách. Důležitá je i protišoková léčba. Někdy je nutný i chirurgický zákrok.

Syndrom TTS však není jediným problémem. Málokdo ví, co všechno běžné tampóny a vložky obsahují.

Nejznámější nebezpečnou látkou v tampónech je dioxin, vedlejší produkt vznikající  při bělení běžných tampónů a vložek chlórem. Opakované vystavování se dioxinu podstatně zvyšuje riziko rakoviny a vede k mnohým nerakovinovým onemocněním, hormonální nerovnováze, supresi imunitních buněk, vývojovým poruchám, poškození reprodukčních orgánů, neplodnosti, spontánním potratům, poškození plodu apod.

Dr. Samuel Epstein ve své knize Safe Shopper’s Bible (Bible bezpečného nakupujícího) upozorňuje: „Neskutečně škodlivá složka 1,4-dioxan byla jednou z hlavních složek chemického defoliantu Agent Orange, který se ve velké míře používal během války ve Vietnamu k odstranění plátěných stříšek v džungli, aby bylo možné odhalit nepřátele. 1,4-dioxan je hormonální nepřítel, o kterém se věří (a bylo prokázáno), že je hlavním prvkem způsobujícím výskyt rakoviny u vietnamských vojáků po válce. … Nejlepší způsob, jak se ochránit, je poznat komponenty, které jsou nejpravděpodobněji kontaminovány 1,4-dioxanem. Ty zahrnují komponenty se slovíčkem s předponou nebo slabikou PEG (PEG-7, PEG-8, PEG-120), dále polyetylén, polyethylenglykol, poly, atd.. (např.. v sodium laureth sulfát), nebo oxynol. I polysorbát 60 a polysorbát 80 mohou být kontaminovány 1,4-dioxanem.“

Jaké máme alternativy?

Jde o naše zdraví, nezůstávejme k problému lhostejnými a rozhodně nepodceňujme rizika.

To platí dvojnásob, pokud již žena/dívka trpí záněty pochvy, výtoky, kandidozou, HPV, nádorovými onemocněními a jinými problémy týkajícími se ženského ústrojí.

Na trhu existuje mnoho pro tělo přijatelnějších a zdraví neškodných přípravků, než jen masově propagované produkty z drogerie, které roky používáte. Jak se nebezpečí tampónů vyhnout?

organyc

Vložky a tampóny z bio bavlny

Vyhledávejte vložky a tampóny ze 100% bio bavlny, nebělené chlórem. Ty dle studia doktorů P. Tierna a B. Hanna z roku 1999 nepodporují množení bakterií způsobujících TSS, na rozdíl od běžných hygienických prostředků vyrobených ze syntetických látek.

I u bio tampónu platí doporučení měnit tampón každé 2-3 hodiny a dodržovat základní pravidla hygieny.

kalisekMenstruační kalíšek

Menstruační kalíšky vyrobené ze 100% chirurgického silikonu jsou vhodné ke dlouhodobému použití, proto jsou ekologickou a finančně výhodnou alternativou běžným dámským produktům. Je to nejčistší a nekomfortnější dámská hygienická pomůcka, která je v současnosti na trhu.

vložkyLátkové vložky

Ačkoli působí poněkud jako návrat do epochy našich babiček, ekologické látkové vložky se pomalu vracejí do našich kabelek a šuplíků.

Na rozdíl od běžných menstruačních vložek a tamponů neobsahují absorpční, deodorační a bělící přísady, které mohou narušit vaginální prostředí.

Lze je používat opakovaně, a tím jsou šetrné k životnímu prostředí – nevznikne po nás totiž tuna plastového odpadu…  

Do vložek a tampónů ženy investují nemalé finanční prostředky (každá žena za svůj život použije asi patnáct až dvacet tisíc kusů vložek nebo tamponů). Náklady na látkové vložky se vrátí průměrně za 8 měsíců jejich používání.

K dostání jsou například z bio bavlny nebo bambusu.

menstruacni-houbaPřírodní menstruační houba

Přírodní houba neobsahuje na rozdíl od většiny tampónů žádné dioxiny, bělidla ani syntetická barviva, která mohou narušit vaginální prostředí. Není tedy nijak chemicky upravována a je i velmi šetrná k životnímu prostředí. Je vhodná na opakované použití, proto je nutné ji správně desinfikovat, čistit a uložit.


Zdroje:
http://www.kalisek.cz/menstruacni-kalisek.php , http://www.bendovaiva.cz/informace/nebezpeci-tamponu/ , http://www.badatel.net/tampony-sokujuca-pravda-hpv-rakovina-krcku/ , http://pohlazeni-pro-duse.blog.cz/1005/nebezpeci-v-menstruacnich-tamponech , http://www.vice.com/read/meet-the-model-who-lost-her-leg-to-toxic-shock-syndrome-611

0 0

Květen a červen jsou měsíce, kdy se rodí srnčata. Srny je nejraději „pokládají“ v lukách, které jim poskytují přehledný prostor a dobrý úkryt pro jejich mláďata. Květen a červen jsou měsíce, kdy do luk najíždí zemědělská technika a začíná senoseč. V některých lokalitách jde však spíš o srnoseč. Mnoho srnčat se dá přitom zachránit jednoduše a levně. Prostě se den před sečením loukou projde člověk. Srny chtějí pro svá mláďata klidné místo a po takovém vyrušení si své potomky odvedou jinam.

Okolnosti jsou však pro srnčata mimořádně nepříznivé. Příroda je vybavila instinktem, který jim v případě nebezpečí velí se přikrčit. Jako ochrana před liškou to funguje, protože srnčata nemají žádný pach a pokud je liška „nezmerčí“, mají vyhráno. Jako ochrana před sečením to nefunguje vůbec.

Někdy sečení luk také začíná v době, kdy mláďata ani nejsou schopna sama poodejít. „Situaci zhoršuje i moderní zemědělská technika, která louku poseče opravdu velmi rychle,“ říká myslivecký hospodář Luboš Hajný. Podle jeho zkušeností jsou v některých lokalitách ztráty ohromné. Pokud se sejde z pohledu srnčat nevhodný termín seče na srnami oblíbené lokalitě, může zahynout i 80 % mláďat.

Teoreticky by se to dít nemělo. Zákon zemědělcům předepisuje předem oznámit provozovateli honitby, kdy bude probíhat senoseč. A myslivci pak mají povinnost lokality projít a srny vyplašit. Samotný zemědělec má používat plašící zařízení. Někteří zemědělci ale o své povinnosti nevědí nebo ji ignorují, a někdy ani neví, že jejich louka je místo, kam srny rády chodí pokládat mláďata. K zemi přikrčeného srnčete si z kabiny traktoru nemusí zemědělec pak vůbec všimnout.

A jak tvrdí Matouš Horák z Malostatku Blatiny, který se aktivně věnuje záchraně srnčat, potíž je i s myslivci, kteří svou povinnost také plní málokdy a do luk prostě nevyrazí.

senosec

Kvůli neutěšenému stavu na českých lukách vznikl nápad, který se během posledního roku přeměnil ve webový projekt Senoseč, který má být oficiálně představen v pátek 22.5. Senoseč má všem – zemědělcům, myslivcům, ale i obyčejným lidem – pomoci jednoduše chránit srny před žacími lištami.

I bez webového portálu je ochrana srn jednoduchá jako procházka. Srny nechávají svá mláďata schovaná v louce a zpovzdálí je pozorují (takže to, že najdete v louce „opuštěné“ srnče je v pořádku. Přečtěte si, kdy potřebují „nebohá“ mláďata lidskou pomoc a kdy ne). Srny chtějí pro svá mláďata klid. „Stačí se před sečením po louce jednou dvakrát projít. Není potřeba křičet, ani máchat rukama. Prostě se projít po louce,“ říká Matouš Horák. A pokud se srnám po „jejich“ louce někdo párkrát projde, raději si svá mláďata odvedou jinam.

Jak říká Horák, srny na svá mláďata dohlíží skoro 24 hodin denně, ovšem z bezpečného úkrytu, vzdáleného do 200 m. Rizikové jsou tedy louky přiléhající k hustým křovinám, lesu nebo remízkům. A samotná srnčata jsou podle jeho zkušenosti ukryta tak do 100 m od kraje louky.

Luboš Hajný dodává, že srny lze chránit i různými plašičkami, například instalací tyče s bílou polystyrenovou deskou. Jasná bílá barva je pro srny rušivá. Podobně může fungovat zavěšený kus alobalu. Jak však upozorňuje Luboš Hajný, je tu i několik ale. Toto „zneklidňování“ má smysl jen den, dva před sečí. Srny časem svá mláďata opět přivedou zpátky.

Matouš Horák varuje, že život srnčat mohou ohrozit nevycvičení a neposlušní psi či neopatrní lidé tím, že se srnčete dotknou a předají mu svůj pach. V takovém případě srna mládě opustí.

Do záchrany srnčí životů se může zapojit každý. Je dobré se předem domluvit s místním zemědělcem či mysliveckým spolkem a ve vhodný čas vyrazit projít se louku.


Autor:  Martin Mach Ondřej, ekolist.cz

0 0

Jak už víte z praxe, pouhá mechanická likvidace plžů prostě nefunguje. Ať s nimi provádíte cokoli, lezou vám po zahradě noví a noví jedinci. Zabijete pouze sesbírané plže, ale brzy přibudou noví, a v hojnějším počtu. Navíc “tradiční” sůl proti slimákům a chemické granule nám ničí půdu a nesvědčí rostlinám ani našemu zdraví. A další den máte v záhonech ještě větší počet plžů. Neúnavně nastavujete pivní pasti, jenomže na každého zneškodněného jedince přilákáte další dva nebo tři milovníky zeleného moku ze širokého okolí. Prostě to cítí na dálku. Věděli jste třeba, že když necháte mrtvého slimáka ležet, naláká další a další potvůrky odevšud? Jsou kanibalové a pojídají vše, co se rozkládá – od nahnilých jablek až po své zahynulé kamarády.

greenideaSlimáci žerou tlející organické zbytky – přehnojené rostliny, produkty rozpadu, a tak čistí životní prostředí. Proto si zašlápnutím slimáka děláte jen neplechu a zvyšujete plží populaci na vlastní zahradě. Navíc si na podrážce bot můžete po zahradě roznést tlející zbytky a plží vajíčka. Raději pozvěte slimáky na kompostování a vsad’te na poznatky permakultury čili přírodního pěstitelství. Přečtěte si tipy a rady ve článku Jak odpudit slimáky ze zahrady přírodním způsobem, a nezašpinit si karmu.

0 3
Jak na slimáky

Varování před zklamáním.

V tomto článku nenajdete tipy, jak nejkreativnějším a nejbolestivějším způsobem usmrtit slimáky, spíš jak se jich bez námahy zbavit. Pokud vám ale dělá radost samotný akt zabíjení a popravy škůdce, pak onen článek není pro vás.

„Chtěl mi sníst salát.“

Boj na život a na smrt se na naší zahradě odehrává rok co rok. Zahrádkáři, vyzbrojení vily, nůžkami, solí a pivem, jdou proti plžům, vybaveným pomalým slizkým tělem a tykadly. Zajímavé je, že pokud jde o milovníky zeleniny, Česká republika zdaleka nevévodí v počtu zastánců zdravé výživy. Ale pokud jde o tu Naši Zeleninu, bezohledně vyhlásíme škůdci válku.

Zabijeme, rozdrtíme, zašlápneme, utopíme, rozřežeme, ubodáme, otrávíme jedem nebo jen tak spálíme kyselinou – protože překročil meze a sáhl na Náš Salát.

Ale zda uděláme totéž, pokud nám tentýž kus zeleniny ukradne někdo cizí –  třeba hladovějící člověk v bídě, nebo sousedův pes, který zaběhne na zahradu a neobratně zničí záhon?

Spíš budeme vzteklí a naštvaní, kolik práce nám dalo tu naši zahrádku vypěstovat. Kdo z nás ale přemýšlí, jakým způsobem hned usmrtíme viníka, který si troufl dotknout se naší úrody? Zda opravdu půjdeme vraždit kvůli kedlubně? Sotva někomu do hlavy blýskne krvavý způsob popravy, pokud půjde o člověka nebo pejska. Ale se slimákem je domluva krátká – vrhneme se na něj bez výčitek svědomí. “Protože je malý, hnusný, slizký, nemá žádná práva, jenom leze a žere, není mi užitečný a mám z něho jen újmu. Jsem tu člověkem, jsem tu pánem, jsem tu doma. Dělám, co chci. ”

Ale, ale. Vždyť také chodíte do lesa pro medvědí česnek, přestože les není vaším domovem? Nebo se najednou cítíte v harmonii s přírodou a celým její malým i velkým obyvatelstvem a prostě si pochutnáváte na darech přírody? Co kdyby medvěd najednou přišel ten svůj česnek bránit? :-D

Berte to s nadhledem, člověk prostě planetě dluží za všechno to znečištění, vyhubení zvířecích druhů, vykácení lesů, plýtvání přírodními zdroji. A to nejmenší, co můžeme udělat, je přehodnotit náš etický postoj k přírodě a všem její tvorům. Zahrada je přece o respektu k přírodě a o toleranci, o vybudování zdravého prostředí a péči o kousek planety s její rozmanitou biodiverzitou, který nám byl svěřen. Pěstitelství by mělo být o vytvoření harmonie a rovnováhy přírodními způsoby.

Proto nemusíte hned šneka, hmyz nebo jiné zvíře zabít, pokud je můžete ze zahrady přirozeně odpudit. Nechte potvůrky lézt jinam, a udělejte ze svých záhonů a venkovních květináčů těžce přístupnou pevnost, o kterou přestanou mít zájem i ti “nejtvrdohlavější“ hlemýždi.

Jak na slimáky:

Správné bylinky a květiny kolem záhonu

Jak na slimákyOlemujte záhon aromatickými rostlinami, které plži většinou nežerou, a proto je odradí od další cesty do nitra záhonu – vysad’te například šalvěj, tymián, bazalku, rozmarýn, majoránku, mátu, fenykl, petržel nebo kopr. Pěstujte také levanduli, frézie, denivky, ibišek, hortenzii, pivoňku, náprstník, měsíček, kostival, kosatec nebo vratič obecný. Plžům nechutnají a nevoní ani lichořeřišnice, kerblík, yzop lékařský nebo hořčice – i tyto rostlinky jsou přírodními repelenty.

Zalévejte zahradu chytře

Jak na slimákySlimáci jsou většinou aktivní v noci, nebo pokud je zem vlhká a mohou snadněji “cestovat“. Zalévejte rostliny hadicí nebo konví přímo ke kořenům. Udržujte půdu kolem suchou a nepřehnojujte. Pokud budete zalévat zahradu ráno, stihne do večera zemina vyschnout a dle zkušenosti mnoha zahradníků se škody způsobené plži zredukují až o 80%. Zkuste to.

Oddělte záhony od kompostu

Umístěte kompost ve stínu daleko od prosluněné zahrádky. Nasbírané slimáky pak můžete přenést na kompost, kde se zabydlí, pochutnají si na rozkládající se zelenině a zlepší i kvalitu kompostu.

Tip: Svůj kompost můžete rozdělit na 2 části; starší hmotou budete hnojit záhony, do té čerstvější dáte slimáky. Předejdete tím přenesení slimáků s hnojivem zpátky do zahrady.

Udržujte zahradu čistou

Jak na slimákyVyhrabejte tlející zbytky z trávníků a ze záhonů. Nasekanou trávu a vytrhaný plevel po sobě hned uklid’te. Slimáci se rádi schovávají pod cihlami nebo kameny. Toho můžete využít ve svůj prospěch; na okraj záhonu dejte velké prkno, pod ním si udělají skrýši. Usnadní vám to práci se sběrem slimáků a přenášením třeba na kompost nebo někam do lesa.

Tip: Pokud se chystáte odnést plže jinam a vypustit do přírody, mělo by to být poměrně daleko. Takový obyčejný slimák je během noci nebo za deštivého a vlhkého počasí schopen “ujít” vzdálenost až 50 metrů.

Kypřete půdu

Pravidelné kypření motykou slimákům ztíží pohyb po záhonech i kladení vajíček.

Kávová sedlina

Jak na slimákyDobrý zahradník ví, že sedlina z vypité kávy patří na kompost, kde si na ní pochutnávají červi a zlepšují tím kvalitu hnojiva. Věděli jste ale, že černá káva s lógrem dokáže odpudit šneky a slimáky? Kofein je totiž pro plže smrtelným nervovým jedem. Jakmile se slimák k cestičce přiblíží, lekne se jí a odleze. Než sedlinu příště vyhodíte, vysypte ji raději kolem rostlinek, ovšem jen bez stop po cukru či umělých sladidlech. Navíc tak rostliny ochráníte před mravenci, brouky a dalšími škůdci. Zkuste zapracovat zbytky kávy do půdy, přilákáte tím  žížaly, takže budou ve vaší zahradě pracovat na kypření půdy usilovněji. Následkem toho se zredukuje i populace plžů.

Zkomplikujte jim pohyb po zahradě

Jak na slimákyŽádný plž si nechce odřít bříško, proto nepoleze přes vrstvu hrubého písku, štěrku, dřevěných střípek nebo kůry, nadrobno nadrceného starého suchého listí a kousků větví, nebo rákosu či slámy. Připravte ze suchého materiálu vrstvu vysokou několik cm hned u stonku rostliny a kolem záhonu.

Vaječné skořápky nebo skořápky z ořechů

Rozdrcené skořápky jsou výbornou bariérou a žádnému slimákovi se přes ně nechce – ani pro to nejchutnější sousto salátu.

Česnekový postřik na rostliny

Jak na slimákyUdělejte si roztok z několika dílků česneku, cibule a litru vody:  rozdrcený česnek a nasekanou cibuli nechejte několik hodin “marinovat” ve vodě, tu pak přelijte do rozprašovače a postříkejte rostliny a půdu kolem stonku. Přirozeně odpuzuje šneky a slimáky.

Přilákejte na zahradu drobné živočichy a hmyz

Jak na slimákyPřipravte podmínky přírodním predátorům na zahradě: ježkům, ještěrkám, ropuchám nebo třeba kachnám.

Měděná páska nebo drátek

Několik cm širokou měděnou pásku omotejte kolem květináče nebo umístěte měděný drátek kolem stonku rostliny. Nebo nalepte na květináč mince. Plži měd‘ nemusí, jelikož spojením slizu na těle slimáka s mědí vzniká chemická reakce, která způsobuje něco jako menší elektrošok… Příště se budou kontaktu vyhýbat, po nějaké době odejdou ze zahrady úplně. 

Oddělte záhon plechovým plůtkem

Stačí do půdy kolem záhonu zapíchnout plechový pás s horní stranou zahnutou mírně dolů (směrem od záhonu ven). Slimáci se přes takovou překážku nemají šanci dostat. Hotovo.

Doporučujeme přečíst si knihu od průkopnice přírodního zahradničení Heleny Vlašínové s názvem “Zdravá zahrada”.

zdravazahradaAutorka vás naučí, jak postavit soběstačnou zahradu na principech spolupráce místo boje.

Zdravá zahrada se obejde bez chemikálií, je zde místo i pro volně žijící živočichy a plevel tu má často srovnatelnou hodnotu se zeleninou. Taková zahrada ale není džungle, kde si všechno roste podle svého a kde se zahradník o nic nestará. I zde je nutný řád a jisté úsilí, na které však nejste sami. Autorka knihy vám poradí, jak na zahradu přilákat drobné živočichy a hmyz, aby člověk mohl využít jejich pomoci. Přesvědčí vás přitom o užitečnosti jednotlivých „plevelných“ rostlin – nejen pro zelené hnojení, ale například i v kuchyni.

468x60-watersavers.png

0 1

Zurčivá, křišťálově čistá minerálka, která osvěží. Navíc ji koupíme kdekoliv a kdykoliv, jakmile dostaneme žízeň; nemusíme nic řešit. Zdálo by se, že na ní nemůže být nic špatného. Její prodej však představuje významný zdroj znečištění – od energie spotřebované při výrobě plastových obalů a při plnění lahví, až po pohonné hmoty při její distribuci. Dle statistiky pak 22 miliard kusů PETek skončí na skládkách a následně v oceánech. Jejich rozklad přitom trvá i tisíc let.

Víte o tom, že balená voda z obchodu není o nic zdravější ani bezpečnější než voda z kohoutku? Kohoutková voda se k vám dostane s tisíckrát nižším obsahem emisí CO2. Navíc je o 99 % levnější než balená, takže ročně můžete ušetřit doslova tisíce.

Navíc z PET lahví se za určitých okolností (sluníčko, teplo) uvolňují toxické látky (ftaláty, bisfenol A, nikl, etanol, ethylenoxid, benzen a další). Kvalitu balené vody po týdnech ve skladu nebo v obchodě už nikdo nekontroluje.

Řešením je nosit s sebou vlastní nerezovou, plastovou nebo i skleněnou láhev (v dnešní době jsou na trhu velice lehké a velmi odolné modely). lahve od Econea

Lahvičku tak můžete doplnit například o filtrační tyčinku z dřevěného uhlí pro přirozenou filtraci vody, snížení PH a zlepšení její kvality i chuti. Vše seženete v tomto e-shopu.


Zdroje informací: Econea, kniha „Život pro planetu Zemi“

Oceány a vodní plochy pokrývají až 72% zemského povrchu a obsahují téměř 1,4 mld. litrů vody, jenom 1% z toho tvoří voda pitná, a jejíž kvalita se navíc stále snižuje.

Víte, že množství vody na planetě je odjakživa stejné? Dnes jí není víc než bylo v dobách dinosaurů. Voda se v přírodě jen neustále recykluje. Není totiž žádná možnost, jak odněkud získat vodu novou, musíme si vystačit jen s tou, co máme.

Dle statistiky až 80 % českých domácností zbytečně plýtvá vodou i energiemi (zatěžuje tak přírodu a přichází o tisíce korun ročně.) Přitom mnoho lidí v rozvojových zemích strádá nedostatkem pitné vody. Postarejte se, aby se vaše rodina na tom nepodílela.

Tipy pro úsporu vody
Zdroj: Marisol Grandon/Department for International Development

Jak šetřit vodou?

Mytí rukou

Pokud při mytí rukou během mydlení necháváte téct vodu z kohoutku, spotřebujete až o 1/3 vody více. Pakliže nezastavíte vodu během čištění zubů, přijdete zbytečně o zhruba 40 litrů denně. Proto je vhodnější napustit si vodu do kelímku, čímž snížíte spotřebu na pouhé 0,4 litru za den.

Čištění zubů 

Při čištění zubů nepoužívejte tekoucí vodu, ale sklenici vody (úspora 5–7 l).

dishwashMytí nádobí

Jedním z největších hříchů, který v českých domácnostech stále přetrvává, je mytí nádobí pod proudem tekoucí vody. Během 5 vteřin proteče otevřeným kohoutkem přibližně 1 litr vody. To znamená, že za 10 minut mytí nádobí pod tekoucí vodou spotřebujete zhruba 120 litrů. Toto číslo představuje jednu plně napuštěnou vanu. Každodenní desetiminutové mytí nádobí pak z vašich peněženek vytáhne za rok sumu vyšší o neuvěřitelných 3 300 Kč. Přitom i při ručním mytí nádobí lze významně ušetřit. Lepší než mýt nádobí pod proudem vody je napustit si celý dřez a v něm postupně umývat jednotlivé kousky od těch nejméně znečištěných.

Nenechávejte kapat kohoutky, 10 kapek teplé vody za minutu znamená přibližně 40 litrů za týden, což je zhruba 500 korun za rok.

WC

Obrovské ztráty souvisejí také se splachováním toalety. Jedno spláchnutí obvykle představuje zhruba 10-12 litrů vody. Stačí 7 návštěv toalety denně, abyste za rok zaplatili za splachování více než 1 900 Kč.

Pečlivě dohlédněte na to, aby neprotékalo splachování na záchodě – ročně tak zmizí v záchodové míse tisíce korun!

S moderními „chytrými řešeními se dá ušetřit doslova desetitisíce litrů cenné pitné vody ročně – a také hromadu peněz. Vybrali jsem pár nejvýkonnějších“kousků“ z nabídky eshopu Econea:

perlator-watersaversS perlátory české firmy Watersavers může běžná rodina za rok ušetřit v průměru přes 10.000 litrů vody a přes 800 Kč.

hihippo Start/stop systém od Hihippo dovolí vám jednoduše pustit nebo zastavit vodu, aniž byste museli sáhnout na baterii -zabráníte tak přenosu nečistot a bakterií. Úspora v rozmezí 48 – 84 %.

ecopulseÚsporná sprchová hlavice PulseEco je inspirovaná deštěm. Díky patentované turbínové technologii vytlačuje vodu 30-40 osvěžujícími pulzy za sekundu. Zachová tak vysoký tlak i komfort. Běžná rodina s ní za rok ušetří v průměru 25.000 litrů vody, 66% energie na její ohřev a 1.800 Kč.

saveaflushDry Planet Save-a-flush je sáček naplněný silikonovými krystaly. Vložíte ho do WC nádržky a s každým spláchnutím ušetříte 1,2 litrů vody a to je 8000 litrů ročně.

 Šetřič WC stop od Watersavers je schopen ušetřit až 70 % vody a navíc zabraňuje protékání toalety. 


watering-can-1107225_640Zahrada

K zalévání jednotlivých rostlin nepoužívejte hadici, ale raději konev. Spotřeba vody je pak mnohem menší.

Nejlepší je využít k zalévání dešt’ovou vodu jímanou do připravených nádob.

Volte truhlíky a květináče se samozavlažovaním, aby nedocházelo k přelévání rostlin a plýtvání vodou.

Neosolená voda, ve které jste si vařili zeleninu nebo rýži, obsahuje spoustu živin –  můžete ji proto použít na zalití rostlin na zahradě.

Vaření

Vařte v páře – postačí do hrnce přidat jen 1 cm vody, a zakrýt pokličkou.

V rychlovarné konvici vařte jen tolik vody, kolik je nezbytně nutné, vaření více vody spotřebovává zbytečně energie.

washing-machine-380834_640Praní

Při nákupu nové pračky vyplatí se dívat na spotřebu elektrické energie a spotřebu vody.  Pokud možno využívejte kratší, úsporný program.

Prádlo nepředpíráme – ušetříme tak asi 20 % vody, energie a pracího prostředku, silně znečištěné prádlo můžeme odmočit např. ve vaně ve vodě po koupání.

Využívejte plnou kapacitu pračky (asi 3/4).

Jak ještě můžeme vodou šetřit?
maso
Především snížením spotřeby masných výrobků. Na výrobu 1kg hovězího je zapotřebí až 15000L vody.
Dle vědců je živočišný průmysl větším znečištovatelem planety než všechna doprava dohromady.

human-771601_640

Voda je opravdu vzácná surovina, bez ní by na světě nevyrostla žádná rostlina a nepřežil žádný živočich. V budoucnu se stane voda drahocenným přírodním zdrojem.  O vodu budou války.

Máte vlastní tipy, jak vodou šetřit?


 Zdroje informací a inspirace: kniha „Život pro planetu Zemi” (N. Saugout, D. Ichbiah),  Nazeleno, Econea, kniha „I ty můžeš zachránit planetu“ (J.Wines)

RANDOM POSTS

0 6
Každý z nás se jednou setkal s pojmem „veganství“ poprvé. Stejně jako všechny nové informace, i veganství vyvolává řadu otázek, často nepochopení, nebo dokonce předčasné odsouzení....