Víte, kolik litrů kyslíku potřebuje člověk na jeden den, že je kyslík součástí vody a tvoří živé organismy? Vlastně většinu organismů na planetě? A co se stane, když kyslík dojde? A už jste někdy podstoupili terapii kyslíkem?

Kyslík jako životodárný prvek

Bez kyslíku by bylo na Zemi pusto a smutno, nebyli by tu ani lidi, zvířata nebo rostliny. V lidském těle má nezastupitelnou funkci a když chybí, znamená to téměř vždy neblahé následky.

Člověk potřebuje denně kolem 350 litrů kyslíku, při zátěži to bývá ještě více. Takové zdroje kyslíku však v těle nejsou, zásoby, které lidské tělo má, vydrží asi 5 minut. Dýchání je zkrátka potřeba provádět nepřetržitě.

Pokud z jakéhokoliv důvodu nastává nedostatek nebo dokonce přerušení přívodu kyslíku, tělo to velmi rychle pocítí. Následky jsou nemilé:

  • méně než 5 minut bez kyslíku – ohrožení života
  • více než 5-7 minut bez kyslíku – klinická smrt, smrt mozku
  • více než 10 minut – smrt organismu

Patologické stavy při nedostatku kyslíku jsou anoxie (úplný nedostatek kyslíku), asfyxie (nedostatek kyslíku spojený s hromaděním oxidu uhličitého), hypoxie (nedostatek kyslíku v organismu nebo části) a hypoxemie (snížená koncentrace kyslíku v krvi).

Léčte se pomocí inhalace kyslíku

Využití kyslíku jako léčebného prvku přišlo krátce po jeho objevení roku 1774, kdy se ním léčilo jak astma, tak tuberkulóza a prý i mor. Potom se však na tuto metodu zapomnělo a znovu se objevila až ve 30. letech. Od té doby se oxygenoterapie, jak se tato metoda nazývá, využívá dodnes.

Procedura oxygenoterapie spočívá v podávání kyslíku pomocí kyslíkových brýlí (výjimečně masky) s využitím kyslíkového koncentrátoru – tento přístroj zpracovává okolní vzduch a produkuje z něj právě kyslík.

Účinná oxygenoterapie i v pohodlí domova

Domácí kyslíkový koncetrátor
Domácí kyslíkový koncetrátor

Mezi účinky oxygenoterapie patří například celková regenerace organismu, snížení stresu, zpomalení stárnutí, pomoc při bolestech hlavy, při psychických problémech, při akné, při problémech s plícemi, posílení imunity, lepší energetický stav. Oxygenoterapie je vhodná i pro kuřáky.

Léčbu kyslíkem nabízí jak při lázeňských pobytech tak i ve wellness programech. Vy si ji však můžete dopřát i doma. K tomu se skvěle hodí kyslíkové koncentrátory, které jsou přenosné a pokud si je přímo nekoupíte, můžete si je i zapůjčit.

Oxygenoterapie je vhodná především pro lidi s chronickou respirační insuficiencí. V současné medicíně se využití této metody uplatňuje při akutních poruchách dýchání, u chronických chorob nebo při otravách.

Léčba kyslíkem však není vhodná pro každého, pokud jste těhotná žena nebo máte epilepsii či po transplantaci orgánů nebo jste prodělali operaci ucha nebo hrudníku, máte-li infekci dýchacích cest a plic nebo zvýšenou činnost štítné žlázy oxygenoterapii se vyhněte.

Kyslík jako cestovatel po lidském těle

A něco málo pro zajímavost: Víte, kudy kyslík projde, když jej vdechneme do lidského těla?

Přes dýchací cesty se dostane do plic, průdušnicí do průdušek a průdušinek a z nich se přesune do alveolů, kterými proniká do plicních kapilár. V kapilárách se kyslík váže na červené krvinky a těmi se okysličuje krev – přes plíce do srdce a ze srdce do zbytku těla. Krev takto vyměňuje s buňkami oxid uhličitý a kyslík.

Zkuste poznat účinky oxygenoterapie ještě dnes. Ten pocit znovuzrození za to skutečně stojí.

Diskutujme o tom: