Zuby představují zdraví a krásu v jednom: krásný úsměv přitahuje zaslouženou pozornost, zdravé zuby a dásně jsou důležité pro celkové zdraví. Ale co vše víte o tom, co se děje ve vaších ústech při každém tahu bělící pasty a s každým lokem ústní vody? Naše ústa jsou aktivní bránou do krevního řečiště, každá toxická látka z produktů dentální péče se dřív nebo později dostane do organismu a udělá nějakou neplechu.

Podle výzkumu, jehož výsledky byly zveřejněné v knize “Cosmetics Unmasked” (Kosmetika bez masky), jsou hlavními ingrediencemi ve většine zubních past detergenty, jejichž posláním je odstraňovat zbytky zalezlé mezi zuby, abraziva, která brousí zubní povrch, zvlhčovadla, která zamezují vysychání zubní pasty, zahušťovadla a želírující látky, aby měla zubní pasta tu správnou konzistenci, pěnotvorná činidla k uspokojení psychologické potřeby mít v čisticím prostředku pěnu, příchuti k potěše chuťových pohárků…
Do tub se zubními pastami je zapakováno mnoho ingrediencí, před nimiž je radno mít se na pozoru.

Věděli jste, například, že takový ten sodium fluorid, fluorid sodný, je klasifikován jako toxický jak při vdechování, tak při požití? Při velkých dávkách postihuje srdce a oběhový systém, je karcinogenem. Smrtelná dávka pro 70 kg člověka se odhaduje na 5–10 g. SODIUM FLUORIDE je využíván i jako jed na krysy. My s jeho pomocí “předcházíme zubnímu kazu”.

Plnidlo sodium lauryl sulphate (SLS) nám zvyšuje výskyt aft v ústech, navíc je spojován se vznikem nádorů.

Triklosan sice má antibakteriální účinky, pokud ale je vystaven slunečnímu záření, vzniká toxický dioxin. Triklosan působí jako endokrinní disruptor, může narušovat hormonální hladinu. Má toxický vliv na játra, a může tak podpořit vznik tumorů a rakoviny.

Propylene glycol nám draždí ústní dutinu a zvyšuje absorpci škodlivými látek a chemikálií ze stejné zubní pasty… I v malých koncentracích ( stejně jako látka benzyl alcohol) často způsobuje alergie a kontaktní dermatitidu.

Umělá aromata mohou být směsí různých škodlivých syntetických látek, dráždících ústní dutinu a způsobujících zdravotní problémy. 95 % chemických látek používaných ve vůních jsou syntetické sloučeniny pocházející z ropy. Mnohé z nich jsou potvrzené toxiny či karcinogeny (acetaldehyd, musk tetralin). Výrobce není povinen zveřejnit seznam látek použitých na výrobu aromatu, proto se pod podobnými názvy může schovávat téměř cokoli.

Parabeny a metylparabeny jsou spojovány s výskytem alergie nebo nadbytečnou tvorbu estrogenů a rakovinou prsu.

Spousta zubních past obsahuje sacharin – slabě nasládlou chut‘, kterou budete postrádat, až přejdete na přírodní zubní pastu. Ale vědecké výzkumy už v 70 letech prokázali souvislosti sacharinů se vznikem tumorů.

Pro přitažlivý barevný efekt se do zubních past přidávají různá chemická barviva, která se běžně vyskytují v nátěrech, inkoustech a plastech. Podle některých vědeckých studií pozře každý z nás celou jednu tubu zubní pasty ročně. Opravdu chcete všechny ty chemikálie polykat?

Jak vybrat zdravější a “zelenější” zubní pastu?

Základní pravidlo zní: “Co škodí přírodě, škodí i nám”.
Místo již zmíněných toxických složek dávejte přednost pastám na rostlinné bázi s přírodními éterickými oleji. Alternativní “zelené” pasty poznáte podle toho, že neobsahují parafín, vazelínu, silikon, ropné deriváty či geneticky modifikované suroviny, fluor, parabeny, SLS/SLES, triklosan, umělá aromata a barviva, cukr a palmový olej, nejsou testována na zvířatech (není důvod testovat, když obsahují přírodní neškodné složky!). Nejlépe když je pasta certifikována jako přírodní kosmetika (certifikát CPK) nebo BIO kosmetika (CPK BIO).

Doporučit můžeme nepěnivý zubní gel Dentilit české značky Nobilis Tilia se zeleným jílem, který šetrně čistí zubní sklovinu, absorbuje toxické látky, vstřebává patogenní zárodky, působí protizánětlivě a je vhodný jako prevence proti paradontóze.

Vyzkoušejte také:

Ratanhová zubní pasta Weleda 

Zubní pasta Argital

Dětský zubní gel Weleda ( s výtažkem z měsíčku lékařského ve 100% BIO kvalitě)

Dětská zubní pasta Jack’n’Jill 

Bambusový kartaček bez toxických plastů Curanatura Bamboo


Zdroje:  kniha „Ve rtěnce je olovo“ ( autor Gillian Deaconová), Wikipedie, Econea, herbadent.cz/author/frend5nc/

Diskutujme o tom: