Novopečené maminky, pozor!!!

Můžete se nevědomky dopouštět 10 prohřešků, které škodí miminkům, peněžence i celé planetě.

Příchod potomka na svět je spojen s velkou radostí, ale i nemalými finančními výdaji, konzumem a plýtváním.

Internetový průzkum společnosti Cord Blood Center (1), do kterého se zapojilo téměř 500 maminek, se věnoval jednorázovým a pravidelným měsíčním výdajům za péči a výbavu, které rodiče zaplatí před tím, než se první potomek narodí, a potom do prvního roku jeho života. Výsledek? 128 740 Kč.

Otázkou je, opravdu jsou všechny tyto výdaje nutné? Většinu doporučené „výbavičky“ miminka používají jen velmi krátce. Maminky se potom snaží věci prodávat na bazárcích a často zboží popisují jako „nevyužité“, „jako nové“, „nestihli jsme unosit“, „nevhodný dárek“, apod. Většina kosmetiky, jednorázových plenek, ale i oblečení na trhu obsahuje nebezpečné chemikálie. Spoustu potřeb pro naše ratolesti jde snadno a šetrně vyrobit podomácku, nemluvě o tom, že nákupem nepotřebných a neekologických věcí zvětšujeme i bez toho neúnosnou hromadu odpadu na skladkách.

hana

V tomto článku bychom se chtěli věnovat tomu, co opravdu pro dítě potřebujete, jak ušetřit a neničit životní prostředí. Autorka Hana Kalábová čerpá z vlastních zkušeností – je mámou tří dětí a věnuje se pomoci maminkám v nouzi prostřednictvím neziskové organizace Dobrotety.

10 ekoprohřešků, které škodí miminkům, peněžence i celé planetě.

  1. Jednorázové pleny

Jednorázové pleny představují jeden z největších pravidelných výdajů spojených s příchodem miminka na svět.  Průměrně je to 1100 Kč měsíčně. Za celé plenkovací období cca 25 tis. Kč za předpokladu, že se děti zbaví pleny velmi brzy. Podle studií dítě za plenkovací období spotřebuje v průměru 4 tisíce plen o váze odpadu větší než 1 tuna. Na skládkách se pak budou rozkládat až 500 let.

latkove-pleny-ekoistaŘešením mohou být moderní látkové pleny. Na rozdíl od těch v době naších mám se nemusí vyvařovat a žehlit, rychle schnou a používání je stejně komfortní jako u jednorázových plen. Nabízejí nejen velkou finanční úsporu, ale také větší komfort miminka, méně opruzenin a menší zahřívání genitálií chlapečků. Tím zásadním pro rozhodnutí používat látkové pleny je vysoký obsah chemikálií obsažený v jednorázových plenkách.

Pozn: Více o nebezpečí klasických jednorázových hygienických prostředků probíráme ve článku Pravda o nebezpečí tampónů

2. Vlhčené ubrousky

Ještě před pár lety je nikdo neznal a dnes už si život bez nich nedokážeme představit. Používáme je na utírání citlivých zadečků miminek, ale i na ušmudlanou pusinku či ručičky. Opravdu univerzální pomocník. Ale přečetli jste si někdy, co obsahují?

Podle dTestu se aktuálně v databázi nebezpečných výrobků uvádí 40 druhů vlhčených ubrousků – většinou se jedná o chemické nebezpečí. 

Mnohé maminky s nimi otírají dudlíky, hračky, nádobí, které pak dítě vkládá do pusinky. Látky obsažené v ubrouscích mohou způsobovat alergie a podráždění pokožky. 

Pozn. redakce: Navíc jde o toxickou zátěž organismu ženy a potomka, která nese s sebou riziko imunitních poruch a stojí za vznikem mnoha nemocí.

Na internetu můžete objevit i DIY vlhčené ubrousky bez zbytečné chemie, ale stále vytváříte velké množství odpadu. Navíc většina chemikálií ve vlhčených ubrouscích je právě proto, aby se ve vlhkém prostředí nemnožily bakterie a plísně. Pokud si je vyrábíme doma, tak jejich dlouhodobou bakteriální nezávadnost můžete jen těžko zaručit. 

A jak přebalovaly naše mámy? Prostě nám zadečky umývaly pod kohoutkem vodou, případně otřely namočeným hadříkem, který potom vypraly společně s plenkami. (V případě “bobků” není nic jednoduššího než vše otřít toaletním papírem a spláchnout do záchodu nestojí to ani korunu a neprodukujeme zbytečné odpady. Náklady na nákup vlhčených ubrousků jsou cca 100-200 Kč měsíčně.

3. Čisticí prostředky

clean-571679_960_720Věděli jste, že podle studie Greepeace & WWF se v pupečníhové krvi odebrané po porodu nachází průměrně 287 různých chemikálií, z čehož je 180 karcinogenních a neurotoxických?(6) A jak se tyto chemikálie dostanou do tělíčka ještě nenarozeného miminka, které ještě nemá dovyvinutou hemoencefalitickou bariéru, a co v něm napáchají? V těhotenství se zdravě stravujeme, nekouříme, nepijeme, ale koho by napadlo, že používání běžných čisticích prostředků, kosmetiky a prostředků osobní hygieny by mohlo škodit?

Během těhotenství a s příchodem miminka je vhodné běžné čisticí prostředky nahradit jejich přírodními a doma vyrobenými alternativami. Úklid celé domácnosti hravě zvládnete s octem, jedlou sodou, mýdlem, solí a kyselinou citronovou. Nejenže ušetříte spoustu peněz, ale také neprodukujete zbytečné obaly a nezamořujete vaši domácnost i životní prostředí spoustou zbytečné chemie. 

Pozn: Více o tom se dočtete ve článku Eko úklid bez chemie

4. Dětská kosmetika

baby-784607_960_720

Chemikálie z čehokoliv se snadno vstřebávají pokožkou miminka a dostávají se přímo do krevního oběhu a díky nedovyvinuté hemoencefalitické bariéře mohou působit toxicky i na nervový systém miminka. Ať už jsou to vlhčené ubrousky, krémy, aviváž, zbytky pracího prostředku či jiné chemikálie, které přijdou do styku s jemnou dětskou pokožkou. Mnoho dětí reaguje alergií či podrážděním.(8) Na pokožce přikrytím, např. jednorázovou plenkou, dochází ke zvýšení teploty pokožky, vyššímu prokrvení a tím i vyššímu vstřebání chemických látek pokožkou. Je to stejné, jako když si namažete mast na bolavé svaly a přikryjete igelitovým sáčkem, aby se rychleji a lépe vstřebala. Drogérie pro miminko stojí podle průzkumu 1 000 Kč na první rok. Osobně jsem utratila při prvním dítěti mnohem víc – musíte také počítat s tím, že některé výrobky vaše miminko nesnese a rovnou je vyhodíte. Nevybírejte lahvičku podle obalu s usmívajícím se miminkem, ale vždy pečlivě čtěte složení, které vám v mnohém napoví. Nejvíce se mi osvědčily přírodní oleje (mandlový, kokosový) k mazání celého těla i zadečku při přebalování.

Pozn.:  Fakta k zamýšlení:

Porota soudu v americkém státě Missouri nařídila společnosti Johnson & Johnson zaplatit odškodné 72 miliónů dolarů (1,76 miliardy korun) rodině ženy, která zemřela na rakovinu vaječníků. Právníci tvrdili, že nemoc souvisela s dlouhodobým užíváním pudru Baby Powder, píše BBC. Již od roku 2009 sdružení Kampaň za bezpečnou kosmetiku tlačilo na společnost Johnson & Johnson, aby nepoužívala u svých produktů některé složky. Po třech letech petic a hrozby bojkotem firma v roce 2012 souhlasila a loni přestala používat 1,4-dioxan a formaldehyd. Obě tyto složky jsou považovány za možné karcinogeny, píše britský deník The Guardian.  (Zdroj: novinky.cz)

O tipech na šetrnou dětskou kosmetiku jsme psali minule zde: Potřeby pro děti bez chemie

5. Šampon a mýdlo

Miminko nemá na hlavě ani jeden vlas, možná jemné chmýříčko a už mu mámy mydlí hlavu šamponem – samozřejmě speciálním dětským, vhodným od prvního dne, který v očích neštípe. Jemnou pokožku novorozence vysušuje i čistá voda, proto mnoho odborníků nedoporučuje koupat miminko každý den. Mnoho dospělých přešlo na populární „No poo“ bezšamponovou metodu. (9) U dětí je to snadné – dokud jim nezačnete vlasy mýt šamponem, tak se jim nemastí. Našim dětem vlasy myji pouze vodou a cca 1x měsíčně přírodním mýdlem. A jak vybrat správné dětské mýdlo? Opět čtěte etikety, věnujte pozornost složení, většina tekutých mycích prostředků obsahuje mnoho chemikálií a umělých parfémů. Nejvíce se mi osvědčilo přírodní tuhé mýdlo z kokosového nebo olivového oleje.

Pozn.: Přehled nebezpečných látek v kosmetice najdete zde: Tucet špinavců v kosmetice

6. Přebalovací podložky

Dnešní mámy k základní výbavě potřebují přebalovací komodu nebo alespoň speciálně tvarovanou přebalovací podložku. Nepromokavou přebalovací podložkou chráníme potah přebalovací podložky před ušpiněním během přebalování. Realita je taková, že se vám dítě při každém druhém přebalování po rozbalení plen vyčůrá a někdy i něco víc a je dobré být na to připraven. Přitom řešení je jednoduché – nepromokavá pratelná přebalovací podložka stojí tolik co jedno balení jednorázových podložek, které vydrží cca na týden. Stačí vám dva kusy a vydrží všem vašim dětem.

7. Kojenecká výživa

baby-472923_960_720Kojení je to nejlepší, co vašemu miminku můžete dát. Pokud kojení není možné, pečlivě pročítejte etikety kojeneckým výživ. V půl roce již miminkům jen mateřské mléko nestačí a přicházejí na řadu kaše a příkrmy. Zde platí, že nejlépe uvaříte miminku doma. Přesnídávku uvaříte během chvilky a máte jistotu, že v ní nejsou žádné chemické konzervanty a přidaný cukr. Instantní kaše jsou rychlé na přípravu, ale pokud jsou mléčné, obsahují i velké množství cukru a dalších látek. Pokud kupujete dětskou výživu, tak utratíte opravdu velké částky a váš odpadkový koš se bude plnit neuvěřitelnou rychlostí. Přitom jde vše zvládnout doma během chvilky a plnit znovupoužitelné obaly. Například děti milují novinku – přesnídávku do ručičky v pytlíčku s náustkem. Přesnídávky je v něm poloviční množství než v klasické skleničce, ale cena je dvojnásobná. Obal nelze kvůli směsi plastu a hliníku recyklovat. Naštěstí už lze koupit znovupoužitelné obaly na stejném principu, do kterého dáte doma uvařenou mňamku – dětem to bude stejně chutnat a nezatížíte životní prostředí.

8. Hračky

ducks-452485_960_720Hraček mají miminka obvykle příliš mnoho a miminka jsou přehnaně stimulována, až z toho mohou být plačtivé. Miminko touží především po doteku a mámině náručí místo značkové hrací hrazdičky, která hraje a bliká, až z toho oči přecházejí. Při uspávání touží slyšet mámin hlas při čtení pohádky či ukolébavku místo barevného kolotoče nad postýlkou a hromady plyšáků. Užitečné je houpací lehátko, které většinou miminku pomůže rychle usnout či ho zabaví a máma si může chvíli odpočinout nebo udělat potřebné domácí práce. Při výběru hraček bychom měli být opět na pozoru – plastové a gumové hračky mohou obsahovat velké množství chemikálií a děti si je dávají často do pusy. Je lepší koupit hraček méně, ale kvalitní. Spoustu hraček vám také daruje rodina a známí, kteří se na miminko přijdou podívat. Například plastové autíčko nemusí vydržet ani jeden den, když si s ním větší děti hrají. Často se některá část ulomí a vytvoří se ostrá hrana, o kterou se mohou zranit. Dřevěná autíčka jsou odolnější a mohou vydržet i pro další generace Nejlepší hračkou našich dětí jsou dřevěné kostky na vozíčku, se kterými jsem si hrála už já jako malá. Skvělé jsou také montessori hračky, které si doma vyrobíte samy z recyklovaných materiálů. Čím méně hraček děti mají, tím více musí zapojit fantazii, kreativitu či spolupracovat se sourozencem.

9. Desinfekce domácnosti

O škodlivosti desinfekčních prostředků již bylo napsáno mnoho. Především ty obsahující chlor škodí životnímu prostředí i všem v domácnosti, neboť dýchají výpary. Podívejte se na svůj čistič WC – je na něm namalovaný obrázek leklé ryby? To znamená, že škodí životnímu prostředí a neměl by se do něj dostat. A kam putuje voda z vaší záchodové mísy?

No jo, ale čistou domácnost chce mít přece každý, tak jak na to? Používejte parní čistič! Skvělý pomocník, který si rychle poradí s každou špínou. Úžasný je na zaschlou špínu od jídla i na mastnotu či vodní kámen. Další možností je roztok octu či peroxidu vodíku ve spreji.

10. Praní

Nové oblečení pro miminka byste měli minimálně 2x vyprat, abyste ho zbavili chemikálií z výrobního procesu. Perte v ekologicky šetrném pracím prostředku. Skvěle pere mýdlový sliz, ale pozor není vhodný na fleece (takže pokud máte látkové pleny s fleecovou separační vložkou, tak perte zvlášť). Jednoduché je také připravit si domácí prací prášek z prací sody a mýdla. Prací prostředek by měl být neparfemovaný. Nepoužívejte aviváž, která vytváří na textilu chemický potah, který se poté otíráním o kůži vstřebává do organismu. Místo aviváže si připravte roztok octu s vonným olejíčkem. Pokud máte sušičku, tak aviváž nemusíte používat vůbec. V prádlu před sušením přidejte látkový kapesník s 1-3 kapkami vonného olejíčku a prádlo vám po sušení bude krásně vonět vaší oblíbenou vůní.

Více o nebezpečí běžných prácích prostředků je zde: Špinavé triky reklamy na čistotu


Zdroje k tématu:

(1) http://www.damy.cz/index.php/finance1/investice/1490-kolik-stoji-pece-behem-tehotenstvi-a-vava-pro-miminko

(2) http://www.veronica.cz/?id=23&i=97

(3) https://www.youtube.com/watch?v=P7A2Yd_muQM

(4) https://www.youtube.com/watch?v=-3uM_Os_vC8

(5) https://www.dtest.cz/nebezpecne-vyrobky

(6) http://ekoista.cz/eko-uklid-bez-chemie/

(7) http://wwf.fi/mediabank/1093.pdf

(8) https://ireadlabelsforyou.com/hidden-ingredients-in-baby-wipes/

(9) http://ona.idnes.cz/pul-roku-bez-samponu-hairparada-dnj-/krasa.aspx?c=A150727_155925_krasa_brv

(10) https://mannamydlo.cz/blog/dezinfekcni-pripravky-bez-chemikalii

Diskutujme o tom: