Když žena v naší moderní společnosti otěhotní, okamžitě se vyděsí, co všechno musí pro dítě nutně koupit a kolik to všechno stojí. Pravdou je, že mnoho věcí, které jsou u nás považovány za nutnost, vůbec nutností nejsou. Jde jen o to změnit klasickou výchovu plnou mnohdy separačních pomůcek za něžné a přirozené kontaktní rodičovství.

Kontaktní rodičovství je založené na intuici a důvěře.

Kontaktní rodiče se nebojí, že se dítě chováním rozmazlí, nenechávají ho plakat opuštěné v postýlce, ale plně respektují jeho emoce a jsou jim oporou a průvodcem, nikoli mocenskou autoritou. Pojd’me odbourat několik mýtů o “nezbytném” vybavení pro pohodu vašeho miminka.

POSTÝLKA

kontaktní rodičovství

 

Dítě nepotřebuje postýlku vůbec. Malému nemluvněti se nejlépe spí u rodičů v posteli. Dítě je biologicky nastaveno tak, že je na pečující osobě závislé, protože jinak zahyne. Pokud slyší její dech, cítí její pach a příjemné teplo, bude se spát lépe nejen jemu, ale i rodičům, kteří na něj mohou okamžitě reagovat. Je mnohem pohodlnější dítě přebalovat nebo kojit, když nemusíte vylézat z postele a máte dítě i pomůcky hned při sobě.

Nepotřebujete tím ani různé peřinky, zavinovačky, mantinely, kolotoče, zpívající hračky a monitor dechu. Vše, co skutečně potřebuje dítě, je cítit vaši blízkost.

Pokud se bojíme společného spaní, věřte, že jsou vaše obavy zbytečné. Pro více informací velice doporučuji stránku prosimspinkej.cz. Dáváte-li přednost knihám, velice hezké pojednání o spánku dětí a kontaktním rodičovství naleznete třeba v knize Naše děti, naše světy (Meredith F. Smallová)

Další možností je spaní miminka v kolebce (třeba zděděné nebo z druhé ruky) vedle postele rodičů.

KOČÁREK 

kontaktní rodičovství nošení dětí

Kočárek má určitě mnoho výhod. Můžete v něm mít mnoho potřeb pro péči o dítě, odložit si tam nákup, a pokud dítě usne, můžeme s ním zajet do parku a v klidu si na lavičce přečíst knížku. Má ale samozřejmě i své nevýhody – nedostanete se s ním všude, a především je v něm dítě separované. Mnoho dětí potřebuje v kočárku zabavit nebo potřebují dudlík (náhradu matčina prsu), aby se uklidnily.

Určitě jste si všimli, že v poslední době je na vzestupu nošení dětí. K nošení se prodává plno pomůcek, ovšem ne všechny jsou na zdravé ergonomické nošení vhodné.

Při výběru nosítka je důležité dbát na tři podstatné věci:

  • Látka pod zadkem dítěte je od kolene ke kolenu, dítě tak nevisí za rozkrok
  • Opěrka zad není vyztužená, ale dítě se muže příjemně schoulit do klubíčka a má záda ve tvaru C, tím se zádové svaly mohou uvolnit
  • Dítě je podsazené – má zadek níž než kolena a nožky má ve tvaru M
  • Dítě je nošeno VŽDYCKY čelem k rodiči, nikdy nesmí být čelem ven kvůli postavení zad a nohou)

Ačkoliv článek nepojednává o vhodném výběru nosítka, považuji za povinnost to zmínit alespon ve stručnosti. Často se stává, že se tyto zásadní informace dostanou k rodičům příliš pozdě. Každopádně, pro nosítko se spotřebuje mnohem méně materiálu a některá nosítka jsou šitá v Čechách (např. KiBi).

K přírodě nejšetrnější variantou je ovšem jednoznačně nosící šátek. U výběru šátku je nutné dbát na materiál. Látka je totiž tkaná (žakárová), není to obyčejná metráž. Tím je šátek velice pevný a flexibilní zároven. Dítě je v něm pevně fixované, ale může si vytáhnout ruce a nikde ho šátek netlačí. Šátky se vyrábí z mnoha materiálů (konopí, len, bavlna, vlna, hedvábí), drtivá většina z nich je v přírodě rozložitelná. Vyhodit šátek je ale obrovská škoda. Je to kvalitní a dost často nádherná látka, která se dá skvěle využít dál. Ušít se z něj dá třeba taška,  povlak na polštář ale i nosítko.  Pokud chcete zvolit ještě ekologičtější variantu,  pak existují šátky, u kterých se bere ohled na přírodu i při jejich výrobě (např. Didymos).

PLENKY

latkove-pleny-ekoista

Obrovský problém představují pochopitelně jednorázové plenky. V přírodě se rozkládají několik staletí, pokud vůbec, a jedno dítě jich spotřebuje neuvěřitelné množství – v nasáklém stavu je to až jedna tuna odpadu.  Na druhé straně se pro jejich výrobu a transport využije obrovské množství zdrojů. 

Podle studií dítě za plenkovací období spotřebuje v průměru až 4 tisíce jednorázových plen o váze odpadu větší než 1 tuna.

Na skládkách se pak budou rozkládat až 500 let.

Další nevýhodou jednorázových plenek je jejich dopad na zdraví (stejně, jako u damských tamponů a vložek – více zde). Ať už věříte studiím o jejich „jedovatosti“ nebo ne,  jedna věc je jasná – dítě je mnohem náchylnější k opruzeninám.  Jednorázové pleny jsou totiž absolutně neprodyšné. A pokud má dítě opruzeniny, potřebujeme mu koupit nějaký krém a raději mažeme zadeček každý den preventivně. Tyto krémy ale většinou obsahují nepřeberné množství chemikálií, stejně tak vlhčené ubrousky, které velice často opruzeniny ještě zhoršují. Jak z toho ven?

Řešení je jednoduché. Náš trh nabízí nepřeberné množství moderních látkových plen. Doba dost postoupila a už není nutné plenky vyvařovat ani žehlit. Jsou k dispozici různé plenkové systémy (AIO, SIO, čtverce, vícevrstvé pleny), určitě najdete ten, který vám i vašemu dítěti bude vyhovovat. Jejich údržba je velice nenáročná (může se ale stát, že se vám častějším praním zvýší spotřeba vody a elektřiny.)

Mnoho látkových plen je šito i přímo v Čechách, často je to práce matek na rodičovské dovolené nebo  lidí z chráněných dílen (Bamboolik). Nepodporujete tedy žádné vykořisťování lidí ze Třetího světa. Když už pleny není potřeba, můžete je prodat, a pokud používáte klasické čtvercové pleny, ty se dají využít v domácnosti opravdu bohatě.

Přesto se může stát, že se dítě oprudí. Může to být způsobeno i méně častým přebalováním (doporučuje se přebalovat po 2 hodinách, pak se rozkládá moč a dráždí pokožku). Rozhodně ale nemusíte běžet do lékárny pro chemické krémy, na trhu je  mnoho čistě přírodních olejových směsí určených přímo na péči o dětskou pokožku nebo můžete jednoduše použít olej mandlový. A co vlhčené ubrousky? Zadek můžete dítěti otřít namočeným hadrem (prodávají se i látkové ubrousky) a na cesty můžete využít mycí olej Medvídek od Eone, který je skvělou alternativou.

Pokud vás i tak rozčiluje, že perete příliš často a spotřeba látkových plen je vysoká – začněte s bezplenkovou komunikační metodou. Znamená to, že dítě pozorujete a čekáte, kdy vám dá signál, že bude močit, vy na to pohotově zareagujete a dáte dítě nad kyblík nebo umyvadlo. Zdá se to náročné, v našem světě na to nejsme zvyklí, metoda ale není tak těžká, jak se zdá. Dítě bude úplně v suchu, bude si uvědomovat svoje vlastní tělo a bude s vámi velice intenzivně komunikovat. Rozhodně se sníží i spotřeba plen. Vhodným průvodcem vám může být třeba kniha Bez plenky od Ingrid Bauer.

V případě, že dlouhodobě cestujete a nemáte možnost praní, jsou na trhu i ekologicky šetrnější jednorázové pleny (např. vyrobené z kukuřičného škrobu, v přírodě se rozloží do cca 4 let). 

Pro zajímavost, prečtěte si náš článek 10 ekoprohřešků maminek miminek .

KOJENECKÁ VÝŽIVA

kontaktní rodičovstvíV kontaktním rodičovství je kojení velice důležité. Není jen tou nejvhodnější potravou pro dítě, ale je důležitá i jeho psychická stránka – pocit klidu, bezpečí a lásky. V naší společnosti ženy bohužel kojí jen velice krátce, což je škoda. Většinou za tím bohužel stojí špatné nebo mizivé informace (často i od pediatrů nebo od sester v porodnici), mnoho mýtů, ale i nezájem. Ze zdravotních důvodů nekojí jen velice málo matek. Proto, můžete li kojit, uděláte to nejlepší a nejpřirozenější pro své dítě.

Když matka úspěšné a dlouhodobě kojí, ušetří tím život v první řadě mnoha telatům. Krávy neprodukují mléko jen z principu, ale produkují ho pro svá mláďata, která jsou jim hned po porodu odebrána a mléko tak zbývá pro lidi.  Nejen, že je to absolutně nehumánní, ale i neekologické, protože všechny krávy i telata potřebují jíst, pít a vylučovat. Pěstování jejich krmiva spotřebuje obrovské množství prostoru a vody, což by se dalo využít mnohem lépe. Bližší informace o velkochovech a jejich ekologickém dopadu naleznete třeba v dokumentu Cowspiracy. Přečtěte si také příběhy českých maminek, které se odmítají podílet na utrpení – na webu o fungování mléčného průmyslu Bileminus.cz

Kravské mléko obsahuje příliš vysoké množství těžko stravitelných pro děti bílkovin, které mohou být pro dětský organismus značně alergizující.

Další stránkou je samotný proces výroby umělého mléka, který stojí obrovské množství zdrojů a zároveň s ním se vyprodukuje i mnoho obalů. Nemluvě o tom, že umělé mléko částo obsahuje chemické složky a problematický palmový tuk.

Mezi zásady úspěšného dlouhodobého kojení patří nepoužívání lahví a dudlíků,  kojení dle potřeb dítěte a fyzický kontakt. Více informací o kojení je k nalezení na stránkách Mamila.

DĚTSKÁ CHŮVIČKA nebo  BABYFON

radio-297183_640Dětské chůvičky jsou elektronické přístroje, které dnes nahradily chůvy opravdové. Sledují totiž, aby se miminkům za nepřítomnosti rodičů nic nestálo. Aby byla v bezpečí. Je tomu opravdu tak?

Vyšlo najevo, že nejsou to technologie tak růžové, jak se zdá – nešikovné zacházení, dlouhé používaní a špatné nastavení mohou napáchat více škody než užitků.

Většina přístrojů používá technologii DECT, podobnou té v našich mobilech. V závislosti na modelu a nastavení to může znamenat to, že se spící miminko nachází v absolutní blízkosti zdroje stálého, vysokofrekvenčního  magnetického vyzařování. Což sebou nese zdravotní rizika, hlavně pro správný vývoj novorozenců.  Toto záření je škodlivé a může vyvolat i rakovinové bujení či leukémii: dětská lebka je tenčí a měkčí a absorbuje více záření než dospělí jedinci.

Pokud dětskou chůvičku máte, používejte ji minimálně, nenechávejte základnovou stanici zapnutou nepřetržitě. Základnová jednotka by se měla nacházet aspoň 1 metr od hlavičky dítěte. Při volbě přístroje dejte přednost analogovému před digitálním (jsou bezpečnější, minusem je horší kvalita přenosu pokud jste ve velkém městě). Volte možnost napájení přístroje na baterie ( nejlépe dobíjecí akumulátory). Pokud je k dispozici, dejte přednost nastavení “VOX”, úspornému ECO-modu.  A samozřejmě, vypněte WI-FI sít a svá bezdrátová zařízení. 

kontaktní rodičovství

Autory: Lucie Jogurtová, redakce Ekoista.cz

Diskutujme o tom: