Kombinace velké chuti a touha po štíhlé linii vede mnoho lidí k dochucování sladkých jídel a nápojů umělými sladidly, nebo přímo k výběru potravin, které tato umělá sladidla obsahují. Jedná se o aspartam a sukralosu. Tyto produkty potravinářského průmyslu bývají označovány jako „light“, či „zdravé“. Nedávný výzkum zaměřený na umělá sladidla prokázal spojení s řadou zdravotních problémů, včetně těch, které jsou uvedeny níže.
Přibývání na váze
Je ironií, že tato umělá sladidla, která byla uvedena na trh právě pro lidi, kteří se snaží zbavit přebytečných kil, mohou naopak podpořit zvýšení tělesné hmotnosti. Jeden z mnoha výzkumů San Antonio Heart Study, byl zaměřen na sledování konzumentů „dietních“ nápujů po dobu osmi let. Výsledkem u těchto účastníků byl vyšší přírůstek hmotnosti a obezita oproti těm, kteří konzumovali běžné nápoje bez označení „light“.
Metabolický syndrom
Další nedávná studie zjistila, že lidé, kteří konzumují dietní nealkoholické nápoje s příměsí umělých sladidel, mají zvýšené riziko metabolického syndromu. Tento syndrom je vlastně skupina příznaků, které se vyskytují společně. Jsou jimi přítomnost vysoké hladiny cholesterolu, ukládání tuku v oblasti břicha, a zvýšení hladiny cukru v krvi a krevního tlaku. Není divu, že tento syndrom klade na lidi mnohem vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění, mrtvice a celou řadou dalších zdravotních problémů.
Diabetes
Lékařský výzkum prokázal stále větší spojitost mezi spotřebou těchto aditiv s výrazným zvýšením rizika vzniku diabetu typu II. V některých studiích se toto riziko více než zdvojnásobilo u účastníků, kteří konzumovali největší množství potravinářských produktů, které obsahují umělá sladidla. Co je nejvíce znepokojující ve svých důsledcích je to, že i ti, kteří mají normální tělesnou hmotnost a tyto látky užívají, jsou vystaveni většímu riziku rozvoje diabetu.
Vysoký krevní tlak a srdeční choroby
Studie také odhalují spojení mezi umělými sladidly a zvýšeným rizikem vysokého krevního tlaku (hypertenze) a srdeční choroby. To se zdá být skutečností zvláště u žen: provedením několika nedávných výzkumných prací bylo zjištěno, že když ženy konzumují zvýšené hladiny těchto aditiv, riziko těchto závažných stavů se u nich významně zvýšuje. Vzhledem k onemocnění srdce zůstává jedním z hlavních zabijáků žen.
Smutnou pravdou je, že náhrady cukru, které potravinářský průmysl prosazují, jako jsou umělá sladidla, ve skutečnosti zdravá vůbec nejsou a naopak podporují obezitu a mohou vést k rozvoji výše uvedených zdravotních rizik. Pro ty, kteří chtějí dosáhnout nebo si udržet zdravou váhu, je mnohem více přírodních variant sladidel např. med či stévie.
Autor: Petra, Dobrazona.cz, foto kredit: „Sharon & Nikki McCutcheon“.