Mlýnek na obilí je nenahraditelným přístrojem, který má své místo v kuchyni odbornice na výživu Margit Slimákové už více než 10 let. Margit používá mlýnky značky Komo, které jsou vhodné na obiloviny včetně bezlepkových, luštěniny, semínka a koření, ale také například pro přípravu domácích vloček.
Proč vlastně mlít mouku doma, když se obchody doslova hemží již hotovými moukami různých značek a jakostí?
K čemu jsou mlýnky dobré?
1Čerstvě pomletá celozrnná mouka má nejvyšší výživovou hodnotu. Na rozdíl od trvanlivé kupované “prázdné” mouky, čerstvě mletá celozrnná mouka stále obsahuje důležité obalové části zrna a klíčky, které obohacují lidský organismus prospěšnými živinami, mastnými kyselinami, enzymy a vlákninou.
Obsah vitamínů a minerálů je v čerstvé celozrnné mouce mnohem vyšší než v mouce rafinované:
až o 60 % více vápníku, 76 % železa, 85 % hořčíku, 78 % zinku, 77 % vitaminu B1, 80 % vitaminu B2 a 86 % vitaminu E.
Jakmile jsou zrna rozemleta, začnou se z nich všechny živiny důsledkem oxidace vytrácet. Je to stejné, jako kdybyste si nakrájeli ovoce, a snědli ho až za rok. Proto je důležité připravovat si vždy mouku čerstvou.
2.Všechna mouka za našich předků byla přirozeně celozrnná. Po staletí ji mleli mezi otáčejícími se kameny, a tak zachovávali důležitou slupku zrna a klíčky se živinami. Pouze v 19. století došlo ke „šlechtění” mouky, neboť vzhled rafinované bílé mouky byl spotřebiteli považován za atraktivnější. Tak vznikla trvanlivější, ale na nutriční hodnoty bídná mouka bílá, kterou známe dnes. Právě taková průmyslová mouka kvůli nízkému obsahu vlákniny a naopak vysokému obsahu lepku a škrobů způsobuje špatnou vstřebatelnost střevy, záněty a jiné zdravotní potíže.
Domácí mlýnek s tvrdými kameny je takovým “návratem ke kořenům” – k tradičnímu způsobu přípravy mouky a zdravého, plnohodnotného pečiva jako za času našich prababiček.
3.Dle odborníků z Evropské rady pro informace o potravinách (EUFIC), celozrnné potraviny snižují riziko různých chronických civilizačních onemocnění, jako jsou kardiovaskulární choroby, diabetes typu 2, onemocnění trávící soustavy, a mohou mít vliv také na progresi určitých typů rakoviny. Mohou také pomáhat k dosažení a udržení zdravé tělesné hmotnosti.
Celozrnné potraviny mají obecně nízký glykemický index, takže pozitivně ovlivňují hladinu cukru a inzulinu v krvi. Přítomnost hořčíku a draslíku může přispívat ke snižování krevního tlaku.
Celozrnné potraviny obsahují fenolové sloučeniny, karotenoidy (lutein, β- a α-karoten) a vitamín E, které mají antioxidační a protizánětlivé účinky.
4.Kupované bezlepkové mouky pro celiaky jsou obvykle dost drahé. Ceny za hotové bezlepkové výrobky jsou také extrémně vysoké (mohou být 5 až 10krát dražší než obvyklé potraviny s lepkem). Navíc polotovary a hotové bezlepkové výrobky obsahují příliš mnoho škrobů, tuků a cukrů. Proto namlít si doma mouku z bezlepkových obilovin by mohlo znamenat výraznou úsporu pro rodiny a vylepšení jídelníčku.
5.Sehnat opravdu kvalitní mouku v obchodě bývá celkem oříšek. Nikdy v podstatě nevíme, jak dlouho zboží putovalo na trh a jak staré zrno se použilo pro přípravu mouky, neznáme ani podmínky jeho skladování. Nejsou nijak ojedinělé případy, kdy kupovaná mouka obsahovala larvy molů nebo myší trus. Podle průzkumu Ústavu analýzy potravin a výživy VŠCHT, obsahovalo 6 z 16 testovaných pšeničných mouk dostupných na českém trhu nebezpečné limity mykotoxinů z plísní a zbytky nebezpečných pesticidů. (Doporučujeme zhlédnout pořad “A Dost” od 15.11.)
Proto je vhodnější kupovat celé obiloviny v bio kvalitě letošní sezóny, z kterých se dá doma namlít vždy čerstvá celozrnná mouka.
6.Čerstvě pomletá celozrnná mouka prostě chutná skvěle. Ten rozdíl poznáte. Taková čerstvá mouka vždy byla základem pro voňavý domácí chleba.
7.Namlít si doma čerstvou mouku je jednoduché. Na elektrickém mlýnku Komo je to cca 100 g mouky za minutu. Mlýnky Komo používají extrémně tvrdé mlecí kameny a jsou tak naprosto bezúdržbové a velmi spolehlivé. Podívejte se, co zvládnou a jaké mají přednosti, na stránkách prodejce zde.