Dojmy z návštěvy Veggie Expo 2015 v Mnichově

V Německu jsou již přesvědčení, že budoucnost bude rostlinného původu – co se týče naší stravy, oblékání, medicíny i obnovitelných zdrojů. Důkazem toho je veletrh Veggie Expo, který nedávno proběhl v bavorské metropoli. Již druhým rokem shromáždil pod jednu střechu příznivce rostlinné výživy, etického nakupování, udržitelného životního stylu a nového „otevřeného“ myšlení.

Právě tato témata vládla letošnímu ročníku, a tak návštěvníky čekaly přednášky s otevřenou diskuzí:

 • Proč milujeme psy, jíme prasata a oblékáme krávy? Úvod do karnismu
 • Jak vzbudit zájem o veganskou výživu u dětí a mládeže
 • Tajemství Ajurvedy pro zdraví a štíhlou linii
 • Převoz zvířat v Evropě
 • Diagnóza rakovina – prevence a alternativy chemoterapie
 • Aktivní záchrana moří
 • Hlavní výhra – zdraví, nebo kolik stojí život
 • Denně o jedno sousto víc veganissimo – pro aktivní život, energii a zdraví
 • Artritida a artróza – prevence a léčba
 • Veganský život – aktivní záchrana zvířat
 • Projez se ke zdraví
 • Veganská výživa pro sportovce
 • Je naše budoucnost rostlinná?
 • Veganství není religie. Cesta k realistické etice.

V kinosálu zájemci mohli zhlédnout snímky „Das Geheimnis der Bäume“ (Tajemství stromů), „Plastic planet“ (Plastová planeta), „Vanishing of the bees“ (Zánik včel), „Live and let live“ (Žij a nech žít), „Earthlings“ (Pozemšt’ané).

Pozornost rozhodně opoutala i kuchařská show a kurzy vaření. U plotýnky letos stáli mistři veganské gurmánské kuchyně jako Sebastien Copien, Marvin Schwanthaal, Niko Rittenau nebo Gita Vadhwana.

A samozřejmě se hodně nakupovalo a degustovalo. A věřte nám, bylo se po čem poohlédnout.

Řekni mi, kdo je tvým stylistou…

Na veletrhu byl představen široký výběr netestované veganské kosmetiky, obuvi a oblečení – navíc v bio kvalitě a fair trade, což nás potěšilo ještě víc. To, co si před X lety nikdo nedokázal ani představit, se dnes stalo realitou. Móda a pěkné věci již nemusí automaticky znamenat utrpení zvířat na „fabrikách smrti“, stahování kůže krav, psů nebo hadů zaživa, zamoření přírody pesticidy během pěstování konvenční bavlny nebo podíl na zvětšení chudoby v zemích „třetího světa“ –  jen proto, že jsme zvyklí nakupovat „hodně a levně, tady a ted‘ “… Naštěstí to jde už i jinak. Vždyť nejen každodenní ranní, ale i etická otázka začíná pravě výběrem „co na sebe“.

Zaujala zejména nabídka bio textilu s veganskou tematikou od vídeňského obchůdku Muso Koroni, boty z rostlinné kůže nebo recyklovaných materiálů od značek Wills a Vivobarefoot.

A protože nikdy není pozdě naučit se novým poznatkům, do knihovny správného herbivora rozhodně přibyly tyto průvodce veganským a vitariánským způsobem života.

Jíst zvířata je včerejškem

Veletrh Veggie Expo se chlubil nejen přehlídkou produktů stvořených na míru přívržencům veganské výživy, ale také pestrou nabídkou pro všechny zájemce o “alternativní” stravování. Potkali jsme značky Vitalia, Govinda, Veggy FRIENDS, SmileFood, MyEy nebo již u nás známý Veganz.

Nechyběly pochopitelně sojové, pšeničné nebo luštěninové výrobky a nahrážky masa. Pobavily i hlášky a slogany typu „Nejsem svině, jsem sejtan.“

Ať má život šťávu

Docela pestře byla zastoupena živá strava. „Rawfoodisti“ tak mohli nejen ochutnat nespočet smoothie a nechat své chuťové bunky posoudit neobvyklé kombinace příchutí a přísad, ale i „živě“ otestovat, osahat a odnést si domů nové modely odšťavňovačů značek Omniblend, Bianco, Vitamix, Revolutionblend a dalších.

A teď to nejlepší na závěr.

Na Veggie Expo jsme ochutnali něco, co slovy zkrátka popsat nejde. Doufáme, že si sami dokážete představit, jak chutná … baobab. My jsme neměli ani představu. Chutná totiž pokaždé jinak, ale jedna vlastnost provází každé sousto. Je totiž návykový a nemá obdoby. Dužinu plodu stromu, který sahá do výšky 25 metrů, můžete vychutnávat nasladko, naslano, natvrdo a natekuto, nebo třeba na tělo… Plody baobabu jsou léčivé a nabité výživnými látkami a antioxidanty. No nekup to!

Čokoláda není hřích, ale něco podmanivého na ní přece jen bude… Co tím myslíme, pochopí člověk, který měl tu čest poznat pravou RAW čokoládu. Nebo si ji dokonce vyrobit sám. Jednička s hvězdičkou pro nabídku z fair trade dílny Lovechock a pro sadu na výrobu domácí veganské čokolády Chocqlate.

Všemu ale vévodila lahodná veganská zmrzlina z datlí, pistáciového mléka a ovoce značky iceDate – prvního německého bio vegan zmrzlinářství. Bez cukru, bez kravského mléka, bez umělých přísad. Bez krutosti, bez éček a nesmyslů, bez výčitek svědomí. Barevné kopečky lákaly labužníky a nás dokázaly opravdu dojmout. Takový malý ledový zázrak pro všechny, kdo věřili, že to vše bude jednou možné. Že nabídka konečně zareaguje na vzrůstající poptávku po etických alternativách a společně jednou dokážeme vybudovat lepší svět. Že si budeme konečně moct vychutnat léto, aniž by tele plakalo po své mamince – konečně mu už nebudeme krást mléko a ani krávě život.

Umění, které osvobozuje

Seznamte se s Rolandem Strallerem, bavorským kreslířem, který razantním stylem řekne více než tisíce slov, a položí palčivé otázky, na které občas není až tak snadné odpovědět. Kde se prolíná hranice mezi dětskou láskou ke zvířatům a lhostejností k jejich utrpení? Měli by lidoopi dostat lidská práva? Máme morální právo zabíjet pro jídlo? Proč podporujeme rasismus na talíři?

Digitální koncept „HUMAN ANIMALS“ mapuje druhovou nadřazenost a lidskou aroganci, dává půdu pro zamyšlení – kam lidstvo doopravdy směřuje.

„Věřím na svět, ve kterém bude vážným zločinem zneužívat vnímající bytosti, mučit je a zabíjet. Věřím na veganský svět, kde všichni pozemšťané žijí svobodně svůj život,“ říká autor, který působí již od roku 1999 jako nezávislý veganský umělec, a vášnivě bojuje proti speciesismu a za osvobození zvířat na zemi.

Protože zvířata mají práva

Své stánky na Veggie Expo měly i lokální organizace a nadace na ochranu zvířat. Návštěvníci veletrhu se tak mohli aktivně zapojit a podpořit třeba azyl pro hospodářská zvířata Endlinghof a místní mnichovský spolek na ochranu zvířat Tierschutzverein Muenchen, dozvědět se více o projektu Sea Sheperd – záchranářích mořských živočichů, a také se stát novými členy Vebu (Vegetarierbund) – svazu vegetariánů a veganů Německa. Každým dnem podle zpráv Vebu přibývá 2 000 lidí, kteří se zřekli utrpení na talíři. Jen tak dál.

Veni, vidi, veggie

Z Mnichova a Veggie Expo jsme si odvezli koš dobrot a spoustu dojmů a inspirací. Neviděli jsme žadné hippie, ale novou generaci „praktických“ Bavořanů v mladším až středním věku, kteří si prostě uvědomili, že utrpení zvířat ke svému vitálnímu životu vlastně nepotřebují, a rozhodli se ten svůj nový život postavit na rostlinách a etice, ne na kostrách živočichů. Kvůli vlastnímu zdraví a dobrému pocitu, a kvůli všem těm zvířatům, jejichž jména neznáme.

DSC07271

Diskutujme o tom: