Věřím, že pro mnohé zaneprázdněné obyvatelé měst mohou být začátky se zero-waste (bezodpadovým) životem problematické.
Důvod? Asi rutina a zajeté koleje, kterých se slepě držíme, jen abychom se nezbláznili z rychlosti života a přepínání mezi školou/prací/podnikáním/sportem/dětmi/vařením/úřady – v takovém kolotoči někomu prostě nezbude myšlenkový prostor, jak vše udržet v hlavě a na nic nezapomenout. Natož přemýšlet o vlastní eko-stopě, kolik odpadu denně vytvoříme, kde nakoupíme bez obalů a jak vše připravíme doma – od pracího prášku až po ten úžasný hummus. (Platí mnohonásobně pro ty z nás, kteří cestou domů narazí na DM, Albert či Billu, kde je sice možnost nakoupit spoustu “hotovek” a ušetřit si čas, cestou k udržitelnosti to ale nebude).
Pokud zrovna (jako já) nepatříte k druhu multitasking superhuman, úžasným pomocníkem na začátku je plánování malých kroků. Diář, nástěnka, mobil – cokoliv, co u vás funguje nejlépe.
Zapisovat můžete třeba banální věci, které je potřeba udělat předem nebo sledovat v průběhu – namočit fazole nebo ořechy (pokud chcete druhý den vařit nebo vyrábět domácí rostlinné mléko), naklíčit nebo opláchnout semínka (pokud chcete opravdu sezonní a lokální zdroj vitamínů v zimě), zkontrolovat svůj citrónový čistič ze slupek a octa (fermentuje se již 2 týdny v přihrádce v kuchyni), zjistit stav vody v domácích samozavlažovacích květináčích s bylinkami.
Na začátku možná zjistíte, že rada “noste na nákupy vlastní látkovou tašku” nefunguje jen proto, že si ji:
a) zapomenete vzít,
b) sice vezmete, ale záhy uděláte větší nákup a stejně si zakoupíte igelitku,
c) vezmete do obchodu, nákup si v ní přinesete domů, pak ji odložíte do šuplíku nebo dáte do pračky a zapomenete na ni
d) pečlivě si ji dáte do tašky, abyste si ji zítra nezapomněli vzít, a ráno vyrazíte do práce s jinou kabelkou.
C’est la vie! Každý to má jinak a ani eko-uvědomělý život nejde žít jako přes kopírák. Hledejte vlastní cestu a buďte kreativní. Vylézt z komfortní zóny vlastního “to nejde” vám pomůžou náhradní nákupní tašky (ideálně 3-4) a speciální pomůcky pro domácí výrobu (třeba sítko na ořechové mléko pořídíte za necelou stovku, oproti “tetrapakovým kámošům“ je domácí nápoj ekonomičtější, ekologičtější a nutričně mnohem bohatší). Zelenina přímo od zemědělce se sice musí objednat předem, ale zaniká tím nutnost obstarávat si pořád dokola nákupy z dovozu (určitě vás také štvou jednotlivé kusy španělských okurek zabalené v plastu, ale jiným způsobem je v obchodních řetězcích už sotva seženete. Je to výhodné pro prodejce a spotřebitel to neřeší, jen sáhne po dostupném a levnějším zboží z nabídky.)
Málokdo uzná za vhodné hrabat se ve vlastním koši, ale je to další dobrá možnost jak drasticky zamezit například zbytečným, týden co týden opakujícím se obalům nebo věcem “rychlé spotřeby”. Berte to jako odbourání zlozvyků. Jste mega-konzument krabicových jablečných džusů nebo ochucených minerálek? Je na čase si pořídit odšťavňovač nebo vodní filtr (+ ta jablka). V kupovaném trvanlivém zboží stejně živiny nenajdete. Děti u pokladen vyžadují pitíčko spíše kvůli hezkým postavičkám na etiketě než kvůli nápoji samotnému? Obstarejte si menší skleněnou (či nerezovou) znovupoužitelnou lahvičku a ozdobte ji nálepkami s krtkem, ledovou královnou nebo prasátkem Pepinou, zkrátka čímkoliv, co u vás doma funguje. Příjemným bonusem je pitný režim bez éček a hromady cukru. Chodí vám ve velkém nevyžádaná pošta? Dejte si na schránku kouzelnou nálepkou “reklamu nechci, děkují” (Že ji nikdo v okolí neprodává? Prostě si text napište na ústřížek papíru a přelepte ho průhlednou izolepou. Efekt je stejný). At‘ už máte v koši letáky, plastové krabice od předem umytých míchaných salátů, kousky folie od uskladnění potravin v lednici, sáčky od pečiva, pampersky nebo holítka, zaměřte se u každé kupované věci na hledání zero-waste alternativy. Věřte, že nejste jediný(á), kdo to řeší, a že tato alternativa existuje, jen není tou nejdostupnější volbou v obchodě. Pokuste se zredukovat jednu takovou zbytečnost každý týden. Vyměňte ji za něco smysluplnějšího, vyrobte si to doma, použijte něco jiného, investujte do ekologičtějšího, znovupoužitelného řešení.
Na cestu zelenějším životem se vyzbrojte analytickým myšlením, nadhledem i smyslem pro humor, aby vás tato nová životní cesta bavila a neodradila hned v začátcích.
Uvidíte, že všechno jde a život se s každým krůčkem zlepšuje. Méně odpadků, méně chaosu, menší výdaje. Více radosti, nové objevy a inspirace – zjistíte tak, že to všechno konečně dává smysl. A tak to má být.
P.S. Dobrá rada je, jak je známo, nad zlato. Proto poradíme dobrou knihu od Bea Johnson „Domácnost bez odpadu“ (v češtině, podívejte se na video-náhled). V knize se zejména dozvíte, jak se dá žít zero-waste stylem v Česku a ve světě, jak přeuspořádat všechny základní oblasti lidského života, aby fungovaly co nejjednodušeji, jak a kde nakupovat, jak na nekonzumní svátky, spoustu DIY receptů. Základ knihovny každého uvědomělého zero-wastera.