Dnešní ‚civilizovaný‘ svět nechává po sobě neuvěřitelnou hromadu odpadků. Největší část tvoří plasty a obaly z nich. Hodně lidí si myslí, že všechny ty sáčky a folie neodmyslitelně patří k našemu životu, a že se bez nich neobejdeme. Jsou prostě všude.

Opak je pravdou. Plasty v našem světě existují sotva 150 let. Jsou levné, a tak se staly součástí naší denní rutiny. Jaká je ale jejich cena pro planetu? Jaký dopad mají ve skutečnosti na naše zdraví?

S trochou plánování a kreativity dokážeme drasticky snížit množství plastů v našem životě, přestat zatěžovat naše těla zbytečnými toxiny a ulehčit tak planetě.

©Antoine-Repesse-365-Unpacked-8

©Antoine-Repesse-365-Unpacked

1. Nesnažme se o nemožné ihned.
Postupné kroky jsou našimi nejlepšími přáteli.
Obaly od ovoce a zeleniny ze supermarketu, balení jídla do potravinové folie, ušní tyčinky… Zanalyzujte, odkud se ve vaší domácnosti berou plasty – abyste mohli problému efektivně čelit.

2. Odmítněte balení po 1 kuse
Určitě znáte okurky, zabalené každá zvlášť do plastu. Málokdo si koupí kilo, tak je prodejce balí po jednom kuse, a hned je pro nás cena přijatelnější. Tento marketingový tah určitě nepodporujte. Hlavně pokud si stejnou potravinu můžete nabrat z bedny vedle a zvážit.

3. Objevte (staré dobré) bezobalové nakupování.
Dnešním trendem v mnoha vyspělých zemích je „návrat ke kořenům“ – malé obchůdky, kde nakoupíte ovoce a zeleninu, luštěniny, ořechy apod. dle váhy a tkz. bez obalu – do plátěných sáčků vhodných na více použití nebo do vlastní nádoby. Snížíte tak množství obalů, hlavně plastů. Zkrátka nakupujte pouze tolik, kolik spotřebujete, a neplaťte již zbytečně za polystyrénové obaly v supermarketech, které jsou navíc toxické pro naše zdraví. Objevte také lokální farmářské trhy nebo si nechte domů poslat bio bedýnku.

4. Řekněte NE igelitkám
Zajímavá statistika. V zemích, kde v supermarketech přestali rozdávat zákazníkům zdarma pytlíky a igelitové tašky, klesla jejich spotřeba o 95%!

Stará dobrá síťovka toho ještě hodně unese. Vsaďte na ekologické látkové tašky, složené se vejdou i do té nejmenší kabelky, jsou pratelné a vydrží až 30 litrů.

5. Přestaňte kupovat balenou vodu
Víte, že přefiltrovaná kohoutková voda je mnohem kvalitnější než balená
minerálka plná chemikálií?

Pořid’te si lehkou a odolnou láhev na nošení – ze skla nebo oceli. Už žádné plastové PETky na jedno použití, prosím. Dětské lahvičky jdou také pořídit z nerez oceli nebo skleněné se silikonem.

6: Dřevěné příbory
Chystáte se pořídit novou teflonovou plastovou naběračku? Dřevěná vám poslouží stejně dobře, přitom není toxická a její výroba má menší dopad na životní prostředí.

7. Káva s sebou do vlastního hrnku
Všichni někam spěcháme, a tak se stalo zvykem kupovat nápoje „s sebou“. Věděli jste ale, že se polystyrenový kelímek na kafe v půdě nerozloží … NIKDY? Myslete na to. Místo plastového kelímku na jedno použití, který skončí po několika minutách v popelnici na zastávce, si pořid’te lehký a kvalitní termohrnek nebo termosku.

8. Úložné kontejnery nejen do lednice
Ideální je v domácnosti nahradit plasty dřevem, bambusem, ocelí nebo
sklem. Hlavně pokud jde o skladování jídla.

Víte, že z levných plastových nádob unikají chemikálie do potravin a zamořují tak naše těla toxiny? Tedy místo toxických boxů a kontejnerů skladujte jídlo raději ve sklenicích s metalickým víkem.

Pokud již vlastníte všelijaké plastové krabičky, můžete je použít k uskladnění drobností v domácnosti nebo v garáži.

9. Odmítněte brčka do nápojů
Ale no tak, můžete přece pít rovnou ze sklenice?

10. NE plastovému nádobí na jedno použití
Pokud se chystáte na piknik nebo túru, a talíře i příbory musí být lehké a přenosné, použijte spíš sadu z biorozložitelných surovin. Dnes jsou k dostání odolné a omyvatelné talíře, kelímky a příbory z bambusu, kukuřičného škrobu nebo třeba rýžových plev.

11: Pytle na odpadky z biologicky odbouratelných materiálů
Do popelnice dejte použité papírové tašky z obchodu nebo lépe kompostovatelné pytle z materiálu rostlinného původu. Oproti igelitovým pytlům jsou biologicky rozložitelné v půdě do 1 roku. Igelitka tu po nás zůstane nejméně dalších 700 let.

12. Vyměňte plastové sáčky na svačinu za znovupoužitelné látkové.
Do školy, do práce nebo na výlet si vemte omyvatelný sáček bez chemikálií a těžkých kovů, který zároveň poslouží jako prostírání při jídle.

13. Dětské netoxické hračky
Místo plastů pořiďte látkové, gumové (přírodní kaučuk) nebo i dřevěné.

14. Látkové pleny místo „pampersek“
Eko-fakt. Než se průměrný prcek usadí na nočník, spotřebuje 8000 kusů plastových plen. Vznikne tím 1 tuna vyprodukovaných odpadů. Jednorázové pleny jsou nejen zátěží pro peněženku rodičů (s náklady zhruba 25.000 Kč), ale i pro planetu. Nepřehlédněte také zdravotní aspekty volby plastových plen: nebezpečí chemických látek použitých v absorbčním gelu nebo riziko přehřívání pohlavních orgánů zejména u chlapců.
Látkové pleny jsou pratelné, ekologické, dítě se údajně dříve naučí chodit na nočník. Nebalte své miminko do chemikálií, vyberte přírodní alternativy – jako mnoho generací, které plasty a konzum ještě neznaly.

15. Dámská hygiena bez plastů
Bohužel konvenční hygienické vložky a tampony vyrobené z plastu a syntetických materiálů jsou plné chemikálií, bělené chlorem a škodlivé jak pro naše zdraví, tak i životní prostředí. Více o tom v článku Pravda o nebezpečí tampónů

Již i v ČR jsou k dostání eko alternativy z bio bavlny a zdravotně nezávadných bioplastů, menstruační kalíšky nebo látkové vložky. Stačí si vybrat.

16. NE holícím strojkům na 1 použití
Je lépe použít elektrický holicí strojek nebo strojek s vyměnitelnými hlavicemi.

17. EKO zubní kartáček
Pořid’te si zubní kartáček s vyměnitelnými hlavicemi, nebo třeba ekologický bambusový.

18. Kus mýdla místo láhve tekutého
Místo tekutého mýdla a šamponů vyberte tvrdé kusové. Redukujete tím obaly, a proč byste vlastně měli platit za zředění vodou?

19. Koncentráty a rodinná balení
Pokud si zvolíte tekutý prostředek na čištění a praní, vybírejte raději ty v koncentrované podobě nebo kupujte náhradní balení v úsporných obalech.

 

Zero-waste srdcovky

E-shop Econea je taková mekka pro hrdiny udržitelného životního stylu. Vše pro zero-waste život bez zbytečného odpadu, šetrně k přírodě a zdraví – vše na jednom místě.

HP_sacky

HP_bambus HP_ReTap_large

Přečtěte si zde, proč Pavla a Martina z Econea podporujeme.

Diskutujme o tom: