Tags Posts tagged with "Zero waste"

Zero waste

Když žena v naší moderní společnosti otěhotní, okamžitě se vyděsí, co všechno musí pro dítě nutně koupit a kolik to všechno stojí. Pravdou je, že mnoho věcí, které jsou u nás považovány za nutnost, vůbec nutností nejsou. Jde jen o to změnit klasickou výchovu plnou mnohdy separačních pomůcek za něžné a přirozené kontaktní rodičovství.

Kontaktní rodičovství je založené na intuici a důvěře.

Kontaktní rodiče se nebojí, že se dítě chováním rozmazlí, nenechávají ho plakat opuštěné v postýlce, ale plně respektují jeho emoce a jsou jim oporou a průvodcem, nikoli mocenskou autoritou. Pojd’me odbourat několik mýtů o “nezbytném” vybavení pro pohodu vašeho miminka.

POSTÝLKA

kontaktní rodičovství

 

Dítě nepotřebuje postýlku vůbec. Malému nemluvněti se nejlépe spí u rodičů v posteli. Dítě je biologicky nastaveno tak, že je na pečující osobě závislé, protože jinak zahyne. Pokud slyší její dech, cítí její pach a příjemné teplo, bude se spát lépe nejen jemu, ale i rodičům, kteří na něj mohou okamžitě reagovat. Je mnohem pohodlnější dítě přebalovat nebo kojit, když nemusíte vylézat z postele a máte dítě i pomůcky hned při sobě.

Nepotřebujete tím ani různé peřinky, zavinovačky, mantinely, kolotoče, zpívající hračky a monitor dechu. Vše, co skutečně potřebuje dítě, je cítit vaši blízkost.

Pokud se bojíme společného spaní, věřte, že jsou vaše obavy zbytečné. Pro více informací velice doporučuji stránku prosimspinkej.cz. Dáváte-li přednost knihám, velice hezké pojednání o spánku dětí a kontaktním rodičovství naleznete třeba v knize Naše děti, naše světy (Meredith F. Smallová)

Další možností je spaní miminka v kolebce (třeba zděděné nebo z druhé ruky) vedle postele rodičů.

KOČÁREK 

kontaktní rodičovství nošení dětí

Kočárek má určitě mnoho výhod. Můžete v něm mít mnoho potřeb pro péči o dítě, odložit si tam nákup, a pokud dítě usne, můžeme s ním zajet do parku a v klidu si na lavičce přečíst knížku. Má ale samozřejmě i své nevýhody – nedostanete se s ním všude, a především je v něm dítě separované. Mnoho dětí potřebuje v kočárku zabavit nebo potřebují dudlík (náhradu matčina prsu), aby se uklidnily.

Určitě jste si všimli, že v poslední době je na vzestupu nošení dětí. K nošení se prodává plno pomůcek, ovšem ne všechny jsou na zdravé ergonomické nošení vhodné.

Při výběru nosítka je důležité dbát na tři podstatné věci:

  • Látka pod zadkem dítěte je od kolene ke kolenu, dítě tak nevisí za rozkrok
  • Opěrka zad není vyztužená, ale dítě se muže příjemně schoulit do klubíčka a má záda ve tvaru C, tím se zádové svaly mohou uvolnit
  • Dítě je podsazené – má zadek níž než kolena a nožky má ve tvaru M
  • Dítě je nošeno VŽDYCKY čelem k rodiči, nikdy nesmí být čelem ven kvůli postavení zad a nohou)

Ačkoliv článek nepojednává o vhodném výběru nosítka, považuji za povinnost to zmínit alespon ve stručnosti. Často se stává, že se tyto zásadní informace dostanou k rodičům příliš pozdě. Každopádně, pro nosítko se spotřebuje mnohem méně materiálu a některá nosítka jsou šitá v Čechách (např. KiBi).

K přírodě nejšetrnější variantou je ovšem jednoznačně nosící šátek. U výběru šátku je nutné dbát na materiál. Látka je totiž tkaná (žakárová), není to obyčejná metráž. Tím je šátek velice pevný a flexibilní zároven. Dítě je v něm pevně fixované, ale může si vytáhnout ruce a nikde ho šátek netlačí. Šátky se vyrábí z mnoha materiálů (konopí, len, bavlna, vlna, hedvábí), drtivá většina z nich je v přírodě rozložitelná. Vyhodit šátek je ale obrovská škoda. Je to kvalitní a dost často nádherná látka, která se dá skvěle využít dál. Ušít se z něj dá třeba taška,  povlak na polštář ale i nosítko.  Pokud chcete zvolit ještě ekologičtější variantu,  pak existují šátky, u kterých se bere ohled na přírodu i při jejich výrobě (např. Didymos).

PLENKY

latkove-pleny-ekoista

Obrovský problém představují pochopitelně jednorázové plenky. V přírodě se rozkládají několik staletí, pokud vůbec, a jedno dítě jich spotřebuje neuvěřitelné množství – v nasáklém stavu je to až jedna tuna odpadu.  Na druhé straně se pro jejich výrobu a transport využije obrovské množství zdrojů. 

Podle studií dítě za plenkovací období spotřebuje v průměru až 4 tisíce jednorázových plen o váze odpadu větší než 1 tuna.

Na skládkách se pak budou rozkládat až 500 let.

Další nevýhodou jednorázových plenek je jejich dopad na zdraví (stejně, jako u damských tamponů a vložek – více zde). Ať už věříte studiím o jejich „jedovatosti“ nebo ne,  jedna věc je jasná – dítě je mnohem náchylnější k opruzeninám.  Jednorázové pleny jsou totiž absolutně neprodyšné. A pokud má dítě opruzeniny, potřebujeme mu koupit nějaký krém a raději mažeme zadeček každý den preventivně. Tyto krémy ale většinou obsahují nepřeberné množství chemikálií, stejně tak vlhčené ubrousky, které velice často opruzeniny ještě zhoršují. Jak z toho ven?

Řešení je jednoduché. Náš trh nabízí nepřeberné množství moderních látkových plen. Doba dost postoupila a už není nutné plenky vyvařovat ani žehlit. Jsou k dispozici různé plenkové systémy (AIO, SIO, čtverce, vícevrstvé pleny), určitě najdete ten, který vám i vašemu dítěti bude vyhovovat. Jejich údržba je velice nenáročná (může se ale stát, že se vám častějším praním zvýší spotřeba vody a elektřiny.)

Mnoho látkových plen je šito i přímo v Čechách, často je to práce matek na rodičovské dovolené nebo  lidí z chráněných dílen (Bamboolik). Nepodporujete tedy žádné vykořisťování lidí ze Třetího světa. Když už pleny není potřeba, můžete je prodat, a pokud používáte klasické čtvercové pleny, ty se dají využít v domácnosti opravdu bohatě.

Přesto se může stát, že se dítě oprudí. Může to být způsobeno i méně častým přebalováním (doporučuje se přebalovat po 2 hodinách, pak se rozkládá moč a dráždí pokožku). Rozhodně ale nemusíte běžet do lékárny pro chemické krémy, na trhu je  mnoho čistě přírodních olejových směsí určených přímo na péči o dětskou pokožku nebo můžete jednoduše použít olej mandlový. A co vlhčené ubrousky? Zadek můžete dítěti otřít namočeným hadrem (prodávají se i látkové ubrousky) a na cesty můžete využít mycí olej Medvídek od Eone, který je skvělou alternativou.

Pokud vás i tak rozčiluje, že perete příliš často a spotřeba látkových plen je vysoká – začněte s bezplenkovou komunikační metodou. Znamená to, že dítě pozorujete a čekáte, kdy vám dá signál, že bude močit, vy na to pohotově zareagujete a dáte dítě nad kyblík nebo umyvadlo. Zdá se to náročné, v našem světě na to nejsme zvyklí, metoda ale není tak těžká, jak se zdá. Dítě bude úplně v suchu, bude si uvědomovat svoje vlastní tělo a bude s vámi velice intenzivně komunikovat. Rozhodně se sníží i spotřeba plen. Vhodným průvodcem vám může být třeba kniha Bez plenky od Ingrid Bauer.

V případě, že dlouhodobě cestujete a nemáte možnost praní, jsou na trhu i ekologicky šetrnější jednorázové pleny (např. vyrobené z kukuřičného škrobu, v přírodě se rozloží do cca 4 let). 

Pro zajímavost, prečtěte si náš článek 10 ekoprohřešků maminek miminek .

KOJENECKÁ VÝŽIVA

kontaktní rodičovstvíV kontaktním rodičovství je kojení velice důležité. Není jen tou nejvhodnější potravou pro dítě, ale je důležitá i jeho psychická stránka – pocit klidu, bezpečí a lásky. V naší společnosti ženy bohužel kojí jen velice krátce, což je škoda. Většinou za tím bohužel stojí špatné nebo mizivé informace (často i od pediatrů nebo od sester v porodnici), mnoho mýtů, ale i nezájem. Ze zdravotních důvodů nekojí jen velice málo matek. Proto, můžete li kojit, uděláte to nejlepší a nejpřirozenější pro své dítě.

Když matka úspěšné a dlouhodobě kojí, ušetří tím život v první řadě mnoha telatům. Krávy neprodukují mléko jen z principu, ale produkují ho pro svá mláďata, která jsou jim hned po porodu odebrána a mléko tak zbývá pro lidi.  Nejen, že je to absolutně nehumánní, ale i neekologické, protože všechny krávy i telata potřebují jíst, pít a vylučovat. Pěstování jejich krmiva spotřebuje obrovské množství prostoru a vody, což by se dalo využít mnohem lépe. Bližší informace o velkochovech a jejich ekologickém dopadu naleznete třeba v dokumentu Cowspiracy. Přečtěte si také příběhy českých maminek, které se odmítají podílet na utrpení – na webu o fungování mléčného průmyslu Bileminus.cz

Kravské mléko obsahuje příliš vysoké množství těžko stravitelných pro děti bílkovin, které mohou být pro dětský organismus značně alergizující.

Další stránkou je samotný proces výroby umělého mléka, který stojí obrovské množství zdrojů a zároveň s ním se vyprodukuje i mnoho obalů. Nemluvě o tom, že umělé mléko částo obsahuje chemické složky a problematický palmový tuk.

Mezi zásady úspěšného dlouhodobého kojení patří nepoužívání lahví a dudlíků,  kojení dle potřeb dítěte a fyzický kontakt. Více informací o kojení je k nalezení na stránkách Mamila.

DĚTSKÁ CHŮVIČKA nebo  BABYFON

radio-297183_640Dětské chůvičky jsou elektronické přístroje, které dnes nahradily chůvy opravdové. Sledují totiž, aby se miminkům za nepřítomnosti rodičů nic nestálo. Aby byla v bezpečí. Je tomu opravdu tak?

Vyšlo najevo, že nejsou to technologie tak růžové, jak se zdá – nešikovné zacházení, dlouhé používaní a špatné nastavení mohou napáchat více škody než užitků.

Většina přístrojů používá technologii DECT, podobnou té v našich mobilech. V závislosti na modelu a nastavení to může znamenat to, že se spící miminko nachází v absolutní blízkosti zdroje stálého, vysokofrekvenčního  magnetického vyzařování. Což sebou nese zdravotní rizika, hlavně pro správný vývoj novorozenců.  Toto záření je škodlivé a může vyvolat i rakovinové bujení či leukémii: dětská lebka je tenčí a měkčí a absorbuje více záření než dospělí jedinci.

Pokud dětskou chůvičku máte, používejte ji minimálně, nenechávejte základnovou stanici zapnutou nepřetržitě. Základnová jednotka by se měla nacházet aspoň 1 metr od hlavičky dítěte. Při volbě přístroje dejte přednost analogovému před digitálním (jsou bezpečnější, minusem je horší kvalita přenosu pokud jste ve velkém městě). Volte možnost napájení přístroje na baterie ( nejlépe dobíjecí akumulátory). Pokud je k dispozici, dejte přednost nastavení “VOX”, úspornému ECO-modu.  A samozřejmě, vypněte WI-FI sít a svá bezdrátová zařízení. 

kontaktní rodičovství

Autory: Lucie Jogurtová, redakce Ekoista.cz

0 3

Věřím, že pro mnohé zaneprázdněné obyvatelé měst mohou být začátky se zero-waste (bezodpadovým) životem problematické.

Důvod? Asi rutina a zajeté koleje, kterých se slepě držíme, jen abychom se nezbláznili z rychlosti života a přepínání mezi školou/prací/podnikáním/sportem/dětmi/vařením/úřady – v takovém kolotoči někomu prostě nezbude myšlenkový prostor, jak vše udržet v hlavě a na nic nezapomenout. Natož přemýšlet o vlastní eko-stopě, kolik odpadu denně vytvoříme, kde nakoupíme bez obalů a jak vše připravíme doma –  od pracího prášku až po ten úžasný hummus. (Platí mnohonásobně pro ty z nás, kteří cestou domů narazí na DM, Albert či Billu, kde je sice možnost nakoupit spoustu “hotovek” a ušetřit si čas, cestou k udržitelnosti to ale nebude).

close-up-1836101_1280

Pokud zrovna (jako já) nepatříte k druhu multitasking superhuman, úžasným pomocníkem na začátku je plánování malých kroků. Diář, nástěnka, mobil – cokoliv, co u vás funguje nejlépe.

Zapisovat můžete třeba banální věci, které je potřeba udělat předem nebo sledovat v průběhu – namočit fazole nebo ořechy (pokud chcete druhý den vařit nebo vyrábět domácí rostlinné mléko), naklíčit nebo opláchnout semínka (pokud chcete opravdu sezonní a lokální zdroj vitamínů v zimě), zkontrolovat svůj citrónový čistič ze slupek a octa (fermentuje se již 2 týdny v přihrádce v kuchyni), zjistit stav vody v domácích samozavlažovacích květináčích s bylinkami.

Na začátku možná zjistíte, že rada “noste na nákupy vlastní látkovou tašku” nefunguje jen proto, že si ji:

a) zapomenete vzít,

b) sice vezmete, ale záhy uděláte větší nákup a stejně si zakoupíte igelitku,

c) vezmete do obchodu, nákup si v ní přinesete domů, pak ji odložíte do šuplíku nebo dáte do pračky a zapomenete na ni

d) pečlivě si ji dáte do tašky, abyste si ji zítra nezapomněli vzít, a ráno vyrazíte do práce s jinou kabelkou.

C’est la vie! Každý to má jinak a ani eko-uvědomělý život nejde žít jako přes kopírák. Hledejte vlastní cestu a buďte kreativní. Vylézt z komfortní zóny vlastního “to nejde” vám pomůžou náhradní nákupní tašky (ideálně 3-4) a speciální pomůcky pro domácí výrobu (třeba sítko na ořechové mléko pořídíte za necelou stovku, oproti “tetrapakovým kámošům“ je domácí nápoj ekonomičtější, ekologičtější a nutričně mnohem bohatší). Zelenina přímo od zemědělce se sice musí objednat předem, ale zaniká tím nutnost obstarávat si pořád dokola nákupy z dovozu (určitě vás také štvou jednotlivé kusy španělských okurek zabalené v plastu, ale jiným způsobem je v obchodních řetězcích už sotva seženete. Je to výhodné pro prodejce a spotřebitel to neřeší, jen sáhne po dostupném a levnějším zboží z nabídky.)

sunflower-1213754_640

Málokdo uzná za vhodné hrabat se ve vlastním koši, ale je to další dobrá možnost jak drasticky zamezit například zbytečným, týden co týden opakujícím se obalům nebo věcem “rychlé spotřeby”. Berte to jako odbourání zlozvyků. Jste mega-konzument krabicových jablečných džusů nebo ochucených minerálek? Je na čase si pořídit odšťavňovač nebo vodní filtr (+ ta jablka). V kupovaném trvanlivém zboží stejně živiny nenajdete. Děti u pokladen vyžadují pitíčko spíše kvůli hezkým postavičkám na etiketě než kvůli nápoji samotnému? Obstarejte si menší skleněnou (či nerezovou) znovupoužitelnou lahvičku a ozdobte ji nálepkami s krtkem, ledovou královnou nebo prasátkem Pepinou, zkrátka čímkoliv, co u vás doma funguje. Příjemným bonusem je pitný režim bez éček a hromady cukru. Chodí vám ve velkém nevyžádaná pošta? Dejte si na schránku kouzelnou nálepkou “reklamu nechci, děkují” (Že ji nikdo v okolí neprodává? Prostě si text napište na ústřížek papíru a přelepte ho průhlednou izolepou. Efekt je stejný). At‘ už máte v koši letáky, plastové krabice od předem umytých míchaných salátů, kousky folie od uskladnění potravin v lednici, sáčky od pečiva, pampersky nebo holítka, zaměřte se u každé kupované věci na hledání zero-waste alternativy. Věřte, že nejste jediný(á), kdo to řeší, a že tato alternativa existuje, jen není tou nejdostupnější volbou v obchodě. Pokuste se zredukovat jednu takovou zbytečnost každý týden. Vyměňte ji za něco smysluplnějšího, vyrobte si to doma, použijte něco jiného, investujte do ekologičtějšího, znovupoužitelného řešení.

Na cestu zelenějším životem se vyzbrojte analytickým myšlením, nadhledem i smyslem pro humor, aby vás tato nová životní cesta bavila a neodradila hned v začátcích.

Uvidíte, že všechno jde a život se s každým krůčkem zlepšuje. Méně odpadků, méně chaosu, menší výdaje. Více radosti, nové objevy a inspirace – zjistíte tak, že to všechno konečně dává smysl. A tak to má být.

domacnost bez odpadu

P.S. Dobrá rada je, jak je známo, nad zlato. Proto poradíme dobrou knihu od Bea Johnson „Domácnost bez odpadu“ (v češtině, podívejte se na video-náhled). V knize se zejména dozvíte, jak se dá žít zero-waste stylem v Česku a ve světě, jak přeuspořádat všechny základní oblasti lidského života, aby fungovaly co nejjednodušeji,  jak a kde nakupovat, jak na nekonzumní svátky, spoustu DIY receptů. Základ knihovny každého uvědomělého zero-wastera.

15894864_1831601117107831_8016764291131730466_n

Do nového roku si skoro všichni dávají předsevzetí.

Kromě již klasických “zhubnout, více sportovat, zavolat přátelům a vydělat si hromadu peněz”, rozhodli jsme se každý týden ovládnout 1 nový zvyk pro změnu k lepšímu, který ovlivní víc než osobní siluetu nebo pohodu. Každý týden vyzkoušíme nasadit 1 tip pro zelenější a zdravější život bez odpadků, chemie, zbytečností. Aby rok 2017 byl co nejvíce uvědomělý.

Prvním dobrým krokem je hned na začátku zeptat se sebe, jaká je naše motivace. Proč se vlastně chováme (nebo se ještě nechováme) ekologicky? Proč se nám něco nedaří? Věříme, že se doopravdy něco změní? Má to vůbec smysl? Pro koho?

Prozradím vám malé tajemství. Tento projekt vznikl těsně po tom, co jsme s přítelem na pobřeží řeckého ostrova Zakynthos jednoho krásného rána zachránili malého prcka – nově narozené želví mládě chráněného druhu Kareta kareta. Bylo to dojemné setkání s tímto 10 centimetrů velkým zázrakem přírody, který ze všech sil bojoval o přežití a poslepu šplhal přes celé pobřeží směrem k vodě. A my mu podél celé jeho cesty odstraňovali z písku kelímky od kávy, kovová víčka od piva, papírové ubrousky, rozbité sklo a další nepořádek, který se na pláži povaloval. Kvůli světelnému smogu, odpadkům, znečištění vody, neobezřetnému chování turistů a rybářských lodí, a pak samozřejmě predátorům – šanci na přežití má pouze 1 mladá želva z tisíce. Jakkoliv dopadl její osud v otevřeném moři, možná už dávno nežije, ale napadlo mě tedy že nechci, aby zahynula kvůli nám, lidem. Kvůli všem těm nesmyslným sáčkům, brčkům a petkám, které se hromadí a ohrožují životy pod hladinou. Nechci, aby se stála obětí klimatických změn, zapřičiněné naším lidským konzumem, přepychem nebo komfortem. Nějak se nám najednou změnilo vnímaní. Běžné věci, které jsme spojovali s pouze tou naši osobní volbou, dostaly najednou novou dimenzi. Ještě jedny džíny ve slevě, jar s vůni citrónu, tetrapaková krabice džusu, hormonální antikoncepce, ibuprofén, tuňák v konzervě – všechno nějakým způsobem skončí v mořích nebo mořský život nepříznivě ovlivní. At‘ už splašky z textilových fabrik, nebo z trajektové dopravy, nebo z našich umyvadel, záchodových mís, nebo kvůli nepostačujícím kapacitám recyklačních linek v celé Evropě.

Pokud nám dřív abstraktní zastrašující fakta a čísla o globálním oteplování nebo znečištění nic neříkala, ted‘ se obrázek “záchrany životního prostředí na planetě” zkoncentroval do roztomilého drobečka bez pancíře, který nikdy neviděl matku a kterému jsme čirou náhodou stali adoptivními rodiči. A kterému dosud držíme palce.

0 0
plasty

Dnešní ‚civilizovaný‘ svět nechává po sobě neuvěřitelnou hromadu odpadků. Největší část tvoří plasty a obaly z nich. Hodně lidí si myslí, že všechny ty sáčky a folie neodmyslitelně patří k našemu životu, a že se bez nich neobejdeme. Jsou prostě všude.

Opak je pravdou. Plasty v našem světě existují sotva 150 let. Jsou levné, a tak se staly součástí naší denní rutiny. Jaká je ale jejich cena pro planetu? Jaký dopad mají ve skutečnosti na naše zdraví?

S trochou plánování a kreativity dokážeme drasticky snížit množství plastů v našem životě, přestat zatěžovat naše těla zbytečnými toxiny a ulehčit tak planetě.

©Antoine-Repesse-365-Unpacked-8

©Antoine-Repesse-365-Unpacked

1. Nesnažme se o nemožné ihned.
Postupné kroky jsou našimi nejlepšími přáteli.
Obaly od ovoce a zeleniny ze supermarketu, balení jídla do potravinové folie, ušní tyčinky… Zanalyzujte, odkud se ve vaší domácnosti berou plasty – abyste mohli problému efektivně čelit.

2. Odmítněte balení po 1 kuse
Určitě znáte okurky, zabalené každá zvlášť do plastu. Málokdo si koupí kilo, tak je prodejce balí po jednom kuse, a hned je pro nás cena přijatelnější. Tento marketingový tah určitě nepodporujte. Hlavně pokud si stejnou potravinu můžete nabrat z bedny vedle a zvážit.

3. Objevte (staré dobré) bezobalové nakupování.
Dnešním trendem v mnoha vyspělých zemích je „návrat ke kořenům“ – malé obchůdky, kde nakoupíte ovoce a zeleninu, luštěniny, ořechy apod. dle váhy a tkz. bez obalu – do plátěných sáčků vhodných na více použití nebo do vlastní nádoby. Snížíte tak množství obalů, hlavně plastů. Zkrátka nakupujte pouze tolik, kolik spotřebujete, a neplaťte již zbytečně za polystyrénové obaly v supermarketech, které jsou navíc toxické pro naše zdraví. Objevte také lokální farmářské trhy nebo si nechte domů poslat bio bedýnku.

4. Řekněte NE igelitkám
Zajímavá statistika. V zemích, kde v supermarketech přestali rozdávat zákazníkům zdarma pytlíky a igelitové tašky, klesla jejich spotřeba o 95%!

Stará dobrá síťovka toho ještě hodně unese. Vsaďte na ekologické látkové tašky, složené se vejdou i do té nejmenší kabelky, jsou pratelné a vydrží až 30 litrů.

5. Přestaňte kupovat balenou vodu
Víte, že přefiltrovaná kohoutková voda je mnohem kvalitnější než balená
minerálka plná chemikálií?

Pořid’te si lehkou a odolnou láhev na nošení – ze skla nebo oceli. Už žádné plastové PETky na jedno použití, prosím. Dětské lahvičky jdou také pořídit z nerez oceli nebo skleněné se silikonem.

6: Dřevěné příbory
Chystáte se pořídit novou teflonovou plastovou naběračku? Dřevěná vám poslouží stejně dobře, přitom není toxická a její výroba má menší dopad na životní prostředí.

7. Káva s sebou do vlastního hrnku
Všichni někam spěcháme, a tak se stalo zvykem kupovat nápoje „s sebou“. Věděli jste ale, že se polystyrenový kelímek na kafe v půdě nerozloží … NIKDY? Myslete na to. Místo plastového kelímku na jedno použití, který skončí po několika minutách v popelnici na zastávce, si pořid’te lehký a kvalitní termohrnek nebo termosku.

8. Úložné kontejnery nejen do lednice
Ideální je v domácnosti nahradit plasty dřevem, bambusem, ocelí nebo
sklem. Hlavně pokud jde o skladování jídla.

Víte, že z levných plastových nádob unikají chemikálie do potravin a zamořují tak naše těla toxiny? Tedy místo toxických boxů a kontejnerů skladujte jídlo raději ve sklenicích s metalickým víkem.

Pokud již vlastníte všelijaké plastové krabičky, můžete je použít k uskladnění drobností v domácnosti nebo v garáži.

9. Odmítněte brčka do nápojů
Ale no tak, můžete přece pít rovnou ze sklenice?

10. NE plastovému nádobí na jedno použití
Pokud se chystáte na piknik nebo túru, a talíře i příbory musí být lehké a přenosné, použijte spíš sadu z biorozložitelných surovin. Dnes jsou k dostání odolné a omyvatelné talíře, kelímky a příbory z bambusu, kukuřičného škrobu nebo třeba rýžových plev.

11: Pytle na odpadky z biologicky odbouratelných materiálů
Do popelnice dejte použité papírové tašky z obchodu nebo lépe kompostovatelné pytle z materiálu rostlinného původu. Oproti igelitovým pytlům jsou biologicky rozložitelné v půdě do 1 roku. Igelitka tu po nás zůstane nejméně dalších 700 let.

12. Vyměňte plastové sáčky na svačinu za znovupoužitelné látkové.
Do školy, do práce nebo na výlet si vemte omyvatelný sáček bez chemikálií a těžkých kovů, který zároveň poslouží jako prostírání při jídle.

13. Dětské netoxické hračky
Místo plastů pořiďte látkové, gumové (přírodní kaučuk) nebo i dřevěné.

14. Látkové pleny místo „pampersek“
Eko-fakt. Než se průměrný prcek usadí na nočník, spotřebuje 8000 kusů plastových plen. Vznikne tím 1 tuna vyprodukovaných odpadů. Jednorázové pleny jsou nejen zátěží pro peněženku rodičů (s náklady zhruba 25.000 Kč), ale i pro planetu. Nepřehlédněte také zdravotní aspekty volby plastových plen: nebezpečí chemických látek použitých v absorbčním gelu nebo riziko přehřívání pohlavních orgánů zejména u chlapců.
Látkové pleny jsou pratelné, ekologické, dítě se údajně dříve naučí chodit na nočník. Nebalte své miminko do chemikálií, vyberte přírodní alternativy – jako mnoho generací, které plasty a konzum ještě neznaly.

15. Dámská hygiena bez plastů
Bohužel konvenční hygienické vložky a tampony vyrobené z plastu a syntetických materiálů jsou plné chemikálií, bělené chlorem a škodlivé jak pro naše zdraví, tak i životní prostředí. Více o tom v článku Pravda o nebezpečí tampónů

Již i v ČR jsou k dostání eko alternativy z bio bavlny a zdravotně nezávadných bioplastů, menstruační kalíšky nebo látkové vložky. Stačí si vybrat.

16. NE holícím strojkům na 1 použití
Je lépe použít elektrický holicí strojek nebo strojek s vyměnitelnými hlavicemi.

17. EKO zubní kartáček
Pořid’te si zubní kartáček s vyměnitelnými hlavicemi, nebo třeba ekologický bambusový.

18. Kus mýdla místo láhve tekutého
Místo tekutého mýdla a šamponů vyberte tvrdé kusové. Redukujete tím obaly, a proč byste vlastně měli platit za zředění vodou?

19. Koncentráty a rodinná balení
Pokud si zvolíte tekutý prostředek na čištění a praní, vybírejte raději ty v koncentrované podobě nebo kupujte náhradní balení v úsporných obalech.

 

Zero-waste srdcovky

E-shop Econea je taková mekka pro hrdiny udržitelného životního stylu. Vše pro zero-waste život bez zbytečného odpadu, šetrně k přírodě a zdraví – vše na jednom místě.

HP_sacky

HP_bambus HP_ReTap_large

Přečtěte si zde, proč Pavla a Martina z Econea podporujeme.

Víte, jak by to u vás vypadalo, pokud byste několik let nevyhazovali vlastní odpadky? Francouzský umělec Antoine Repessé to vyzkoušel. Nasbíral je na ploše 70m3 pro svůj umělecký projekt 365 Unpacked, s kterým si letos zabodoval v prestižní soutěži Sony World Photography Awards (3. místo). 

V roce 2011 mladý fotograf z Lille (severní Francie) přestal vyhazovat do barevných kontejnérů své recyklovatelné odpadky a obaly od věcí denní spotřeby.  Po čtyř letéch na něj doma čekaly třeba 1,600 kartónů od mléka, 4,800 roliček toaletního papíru, a 800 kil novin.

Podařilo se mu ztvárnit příšernou realitu lidského konzumu. Ošklivou představu něčeho, čemu nevěnujeme dost pozornosti, jelikož jsme zaneprázdnění vedlejšími problémy nebo si lichotíme zdánlivě perfektními řešeními (svědomité třídění, dostupnost a přijatelné ceny zboží z dovozu atd).

„Doufám, že můj projekt lidi inspiruje ke změně, „ dodává autor, „Částo nám říkají, kolik odpadu jako občané vyprodukujeme. Ale myslím si, síla jednoho obrazu může být mnohem větší, než tisíce slov.“

©Antoine-Repesse-365-Unpacked-5

©Antoine-Repesse-365-Unpacked-6

©Antoine-Repesse-365-Unpacked-7

©Antoine-Repesse-365-Unpacked-8

©Antoine-Repesse-365-Unpacked-1

©Antoine-Repesse-365-Unpacked-2

©Antoine-Repesse-365-Unpacked-3

Zdroje foto © Antoine Repessé / Sony World Photography Awards

Zdroj info: http://www.featureshoot.com/2016/04/photographer-stores-waste-for-four-years-to-make-a-powerful-point/

Jak být víc eko na cestách?

plaz-stopy

At‘ už volno travíte na Karibiku, na Slapech, nebo na vlastní chalupě, budou se snad hodit pár jednoduchých (a ověřených) tipů jak na dovolenou se sniženou eko-stopou a dobrým pocitem. Bez zbytečného odpadu, chemikálií, plýtvání zdrojí, znečištění, utrpení živých bytostí.

Přibalte si na cesty trochu ekologického minimalismu a zelenější pohled na svět!

Cestování (skoro) bez emisí

Samozřejmě nejekologičtějším dopravním prostředkem zůstává kolo. Respekt všem, kdo se na něm rozhodnou urazit půl kontinentu. Nebo třeba jen tak chůze naboso. Pro ostatní eko-smýšlející dobrodruhy je tu vlak (dobrá volba), nebo spolujízda autem – menší rychlostí

Pokud jste již poznali krásy Čech a sousedních zemí a nutně potřebujete letět někam do dálek, zvolte aspoň přímé lety bez nutnosti přestupů (nejhorší ekologický dopad vzniká během vzletu a přistávání). V ceně je kufr do 10kg? Nemusíte se této nabídky využit. Nic není zdarma. Každá zbytečná věc v kufru znamená větší zátěž letadla a větší spotřebu paliva (čti: větší znečištění životního prostředí). Kdo chce být eko-vědomým pasažérem, přibalí s sebou do letadla vlastní kelímek nebo prázdnou termosku a vlastní (třeba bambusové) příbory. Můžete tak s klidným vědomím všechny jednorázové plastové nesmysly (kelímky, vidličky, míchátka apod.) na palubě předem odmítnout. A po příletu zasadit strom – nejlepší světově známou čističku vzduchu. Nebo finančně podpořit nějakou organizaci bojující proti odlesňování a vykácení pralesů – zelených plíc planety Země.  

Zelenější ubytování

solar-panel-241903_640Kempování, bio farmy nebo eko-hotely, zájem se stále zvětšuje a nabídka se naštěstí rozšiřuje. Zajímavé možností nabízí např. portál ecobnb.com , o udržitelnosti ubytovácích zařízení nově napoví i ikonka lístečku na webu služeb Lonelyplanet.com a Tripadvisor.com.

Ale i obyčejným “neeko” hotelům a hostelům můžeme ukázat zelenější cestu když půjdeme vlastním příkladem: předem požádáme personál nevyměňovat denně ručníky a ložní prádlo. Nevezmeme si malé dárečky v koupelně (šampóny, gely atd) – ty totiž nevyrostli na stromě na hotelové zahrádce, jsou z neobnovitelných zdrojů, často plné chemie a určitě tak laciné, že nám je radostně nabídli zdarma v reklamních účelech. Když je necháme ležet, nemusí se po nás vyrábět znova pro dalšího turistu, a nemusí tak zase trpět příroda.

Nejvíce zdroji všeobecně proplýtvají velké hotelové řetězce typu „all inclusive“, méně ty menší, rodinné podniky. Ale i zde nám nic nebraní v cestě žít udržitelně i mimo vlastní domov – vyndávat ze zásuvek nabíječky a spotřebiče při odchodu, vypínat světla a ve sprše se rychle opláchnout (a proč vlastně musí voda téct zatímco se mydlíme?). Ve většině případu se dá obejít i bez pří(šerného)-stroje jako klimatizace, mrkněte se na tipy jak ochladit tělo a nezahřívat planetu.

2203871f8b5f629ff5609abafd424e2f-move-attachOdpojte se ze sítě

Sluneční paprsky nám dodají elán a vitalitu, stejně jako potřebnou energii našim telefonům, fot’ákům a GPS navigátorům. Máte již vlastní solární nabíječku?

Pokud váš přístroj jede na baterie, volte prosím ty dobíjecí. Vyplatí se to.

Použité jednorázové baterie nikdy nevyhazujte do směsného odpadu, obsahují totiž chemikálie, které škodí životnímu prostředí.

Stop plýtvání jídlem a potravinovým kilometrům

Obzvlašt‘ v létě se vše kazí fenomenální rychlostí, proto se (hlavně na cestách) vyplatí nakupovat méně. Jen to, co stihneme spotřebovat.

Pokud máte možnost, volte vždy sezónní místní ovoce a zeleninu (ať už jste doma nebo v cizích končinách na dovolené). Zachováte tak maximum vitaminů a minimum tzv. „potravinových kilometrů“ – a zamezíte negativnímu dopadu na životní prostředí během převozu a produkce jídla. Nepotřebujete v Itálii pít francouzské vino, že ne?

vegan-863490_640

Grilování bez kacení stromů

Pokud si léto bez grilování nedokážete představit, místo klasického uhlí vyzkoušejte zelenější a zdravější variantu – například brikety z kokosových slupek (na rozdíl od obyčejného úhlí, nebyly kvůli nim pokaceny stromy, ale využito odpadu z produkce). Platí, že čím více tuku odkapává do ohně, tím více se zvyšuje riziko tvorby škodlivých látek. Při výběru místa pro grilování dbejte na bezpečnost: neopatrná manipulace s rozpáleným grilem v přírodě může zapříčinit požár.

Maso ani mléčné výrobky rozhodně nejsou udržitelnou a eko volbou. Navíc je nedoporučujeme ani z etického, ani ze zdravotního hlediska. Odkažeme zde ale na pár výtečných receptů pro rýzě rostlinné grilování a venkovní posezení. Nechte si chutnat.

Vlastní taška

3abc7fe2d1bb0ae60f2ff75d3cb98bc9-summertime-3Stylová taška na pláž a na nákupy. Například české Ecozzky jsou vyrobené z recyklovaných PETek, “nestárnoucí“ retro síťovky od Tierra Verde – z biobavlny. Tašku si můžete ušít ze starého trika, uplést háčkem nebo jen uvázat šátek do podoby pytlíku japonskou technikou furoshiki. V módě jsou rozumné věci s dlouhodobým užitkem. Jednorázové igelitky v obchodech jsou fakt passé a opravdový eko-nesmysl.  

91fa50ac17fae3953fd04eb331043985-pribor-sadaPiknikování ve stylu „zero waste“

Máme vůbec alternativu všudypřítomným plastovým talířkům a vidličkám? Naštěstí, čím dál tím víc ANO. Třeba lehké a odolné nádobí a příbory pro venkovní posezení z bambusu, banánových listů, rýžových plevel, kukuřice nebo dalšího “odpadu“, který se dá využívat do aleluja nebo zahrabat do kompostu (a biologicky rozložit).  

Tip: pidi lžičko-vidlička Bambu Spork do kapsy a cestovní kelímky EcoSoulife (rozložitelné v přírodě).

Aby pitný režím nebyl hrozbou oceánům

Je divné, že na naší planetě zamořené plastem stále “kvete“ byznys s balenou vodou. Stále existují konzumenti, kteří věří, že kupovaná voda je zdravější a bezpečnější než kohoutková (velký, velký omyl a marketingový klam).  

Jednorázové PETky mají na svědomí jednak velké znečištění přírody, zároveň způsobují poruchy endokrinního a reprodukčního systému u nás, homo sapiens. Doporučujeme zhlédnout snímek „Oceán plastů“:

Lahve na jedno použití vlivem zahřátí sluncem uvolňují do vody (a pak i do krevního oběhu) toxické látky, které se v nás hromadí. O důvod navíc dodržovat v létě pitný režim s ohledem na přírodu a na vlastní zdraví.

Tip:Na trhu je dnes nespočet modelů ekologických lahví, určitě máme z čeho vybrat. Lehké a přitom odolné skleněné lahve značek Equa a ReTap a termoláhve od MadeSustained (udrží nápoj horký až 12h nebo studený až 24h).  V destinacích s nedostatkem zdravé pitné vody nebo kde má voda pochybnou kvalitu, se vyplatí mít vlastní filtrační láhev nebo tyčinku (doporučujeme LifeStraw) nebo přenosný bezodpadový filtr Berkey (mimochodem, užasný i na doma).

summer-1432382_1920

Nezamořte moře krémem proti slunci

Jsou krémy na opalování povinným vybavením na pláž nebo na hory? Většina kupovaných krémů a sprejů je toxická jak pro nás, tak i pro vodojemy (a jejich obyvatele). Chemický koktejl látek, který by nás měl ochránit před rakovinou naopak potenciálně nádory vyvolává.  Dobrou ochranu proti slunečním paprskům poskytnou čistě přírodní oleje – malinový (SPF 25-50), mrkvový, kokosový, ale i olivový (spolu s citronem 50:50).

Stále platí, že nejzdravější a déle trvající opálení získáme ve stínu, a pokud slunce ještě není vysoko (ráno do 10 h, odpoledne po 17 h).

alphanovaTip: ekologická kosmetika s vysokou ochranou francouzské značky Alphanova Sante

Chcete opálení zintenzivnit bez použití podpůrné kosmetiky a samoopalovacích krémů nabitých chemií? Vsaďte na meruňky, melouny a karotku (díky betakarotenu budete mít pleť snědší, antioxidanty navíc ochrání buňky před nebezpečnými volnými radikály).

Dopřejte zdravější léto nejen sobě, ale i životnímu prostředí.

Dámská hygiena může být EKO

Milé slečny a paní, stále používáte běžné „plastové“ vložky a tampony napuštěné chemií a toxickým chlórem? Za celý život vytvoříme zhruba 12 000 kusů takového směsného odpadu, který po nás zůstane na skládkách (nebo skončí v nádherném lazurovém moři). Je to prokázaný hazard se zdravím – více zde

kalisekMáme ale alternativy? Určitě ano! Nejlepší dle dosvědčení mnoha žen (a ekologů) je menstruační kalíšek (pohárek) pro mnohorázové použití. Navíc se s ním dá i plavat. 

Další volbou pro “zelenější“ periodu – nejen během dovolené – jsou hygienické potřeby z biobavlny nebělené chlórem. Jsou zdravotně nezávadné, bez GMO a pesticídů, doporučujeme značku Organyc.

Zamezte zápachu bez chemie 

( a šetřete vodou)

Pocením se zbavujeme toxinů a regulujeme teplotu těla, ale estetický ani vjemový zážitek z toho naše okolí nějak stále nemá. Abyste se vyhnuli nepříjemnému zápachu, nestačí (a není zapotřebí) se sprchovat každých 5 minut. Spíš je vhodné přehodnotit stravu (vyhněte se lepku a cukru, pálivým omáčkám, kávě, vsaďte na bylinky jako je petrželka, koriandr, rozmarýn). Úplně postačí přírodní deodorant bez agresivních chemikálií na bázi jedlé sody a kokosového / jojobového oleje (ochranná vrstva a vhodné PH pro zamezení množení bakterií a zápachu) nebo pravý deo krystal (pierre d’alun).

Na rozdíl od většiny “tradičních“ deodorantů a antiperspirantů neucpávají póry a neobsahují zdraví nebezpečný hliník. 

Vyzkoušeno:

100% přírodní krémové deodoranty od Honestly Phresh ( s éterickými olejí, bez hliníku, netestovano na zvířatech).

Dávaté si (krat’oučkou :) sprchu na osvěžení, z eko hlediska volte prosím v přírodě rozložitelné sprchové gely bez chemie a určitě bez tzv. „mikroperliček“ – tyto pidi-plastové častečky jsou zdrojem obrovského znečištění moří a oceánů . Neservirujme prosím „plastovou polévku“ delfínům a jiným vodním obyvatelům. A palec nahoru všem kdo již používá netestovanou kosmetiku bez živočišných ingrediencí (čti: pro moji krásu nikdo nemusel trpět).

Přírodní repelenty

lemons-1330740_1280Komáry odpuzuje půlka citrónu se zapíchnutými hřebíčky, klíšťata – domácí rozmarýnový sprej (odvar ze sušeného rozmarýnu smíchat s trochou jablečného octa). Oproti chemickým sprejům a rozprašovačům neohrozíme takovými prostředky ani sebe, ani domácí mazlíčky – nejsou totiž toxické, a přitom jsou účinné.  

Tip: Přírodní repelent Incognito. Odpuzuje hmyz včetně komárů, klíšťat, muchniček, mušek, ovádů, blech, vos či včel.

Nenechávejme odpadky

Ani ty co po sobě nechal nějaký nezodpovědný turista před námi. Můžeme si samozřejmě povzdechnout, nadávat že „lidi jsou prasata“ nebo prostě tak z pláže odejít jakožto „není to naše věc“. Ale také můžeme s nadhledem nepořadek uklidit aspon do popelnice – hlavně kvůli zvířatům a uniků toxických látek do přírody.

Věříme, že nejlepší odpad je ten co vůbec nevznikne. Proto mnoho „zero-waste “ vychytávek pomáhají vzniku odpadu předcházet. A věci se nemají kupovat a vyhazet pořad dokola – prásklou nafukovací matrací se dá opravit, nehledě na to že novou levně prodávají za rohem.

Recyklujete li v destinacích a jiných končínach, dávejte pozor na barvy kontejnerů na třídění odpadů, klamou. Jiný kraj, jiný mrav – doporučujeme se řídit popisky i obrázky, co vše do kontejnerů skutečně patří.

Dovolenková mantra: Nenechejme po sobě nic kromě vlastních stop. 

10392376_10154692854820176_660885130235899768_n

Neohrožujme zvířata

Nejsou tu pro naše selfie, zábavní atrakce jako plavání s delfíny nebo sbírky motýlů pro děti. Neměla by být součástí nechutných suvenýrů jako klíčenky s živými želvami, psací pera ze slonoviny, perly přání nebo pásky a kabelky z krokodýlí kůže. Nepodporujte prosím špinavý byznys, založený na utrpení a zneužívání.

Chcete li být během dovolené zvířatům blíž a přírodě pomáhat, existuje mnoho dobrovolníckých programů a neziskovek na ochránu zvířat. Například se můžete zapsát do dějin jako další Čech chránící tygry na Sumatře nebo podmořský svět oceánů – mrkněte se na dobrovolnické programy Green&Blue.

Bud’me zticha

Pozorujme krásu této planety. Některá zakoutí kvůli nám, lidem, už nikdy nezůstanou taková, jako dřív. Bud’me vděční za možnost být součastí přítomného okamžíku, a také za možnost něco ovlivnit – tím pozitivním směrem. I malý krok se počítá.

night-839807

Novopečené maminky, pozor!!!

Můžete se nevědomky dopouštět 10 prohřešků, které škodí miminkům, peněžence i celé planetě.

Příchod potomka na svět je spojen s velkou radostí, ale i nemalými finančními výdaji, konzumem a plýtváním.

Internetový průzkum společnosti Cord Blood Center (1), do kterého se zapojilo téměř 500 maminek, se věnoval jednorázovým a pravidelným měsíčním výdajům za péči a výbavu, které rodiče zaplatí před tím, než se první potomek narodí, a potom do prvního roku jeho života. Výsledek? 128 740 Kč.

Otázkou je, opravdu jsou všechny tyto výdaje nutné? Většinu doporučené „výbavičky“ miminka používají jen velmi krátce. Maminky se potom snaží věci prodávat na bazárcích a často zboží popisují jako „nevyužité“, „jako nové“, „nestihli jsme unosit“, „nevhodný dárek“, apod. Většina kosmetiky, jednorázových plenek, ale i oblečení na trhu obsahuje nebezpečné chemikálie. Spoustu potřeb pro naše ratolesti jde snadno a šetrně vyrobit podomácku, nemluvě o tom, že nákupem nepotřebných a neekologických věcí zvětšujeme i bez toho neúnosnou hromadu odpadu na skladkách.

hana

V tomto článku bychom se chtěli věnovat tomu, co opravdu pro dítě potřebujete, jak ušetřit a neničit životní prostředí. Autorka Hana Kalábová čerpá z vlastních zkušeností – je mámou tří dětí a věnuje se pomoci maminkám v nouzi prostřednictvím neziskové organizace Dobrotety.

10 ekoprohřešků, které škodí miminkům, peněžence i celé planetě.

  1. Jednorázové pleny

Jednorázové pleny představují jeden z největších pravidelných výdajů spojených s příchodem miminka na svět.  Průměrně je to 1100 Kč měsíčně. Za celé plenkovací období cca 25 tis. Kč za předpokladu, že se děti zbaví pleny velmi brzy. Podle studií dítě za plenkovací období spotřebuje v průměru 4 tisíce plen o váze odpadu větší než 1 tuna. Na skládkách se pak budou rozkládat až 500 let.

latkove-pleny-ekoistaŘešením mohou být moderní látkové pleny. Na rozdíl od těch v době naších mám se nemusí vyvařovat a žehlit, rychle schnou a používání je stejně komfortní jako u jednorázových plen. Nabízejí nejen velkou finanční úsporu, ale také větší komfort miminka, méně opruzenin a menší zahřívání genitálií chlapečků. Tím zásadním pro rozhodnutí používat látkové pleny je vysoký obsah chemikálií obsažený v jednorázových plenkách.

Pozn: Více o nebezpečí klasických jednorázových hygienických prostředků probíráme ve článku Pravda o nebezpečí tampónů

2. Vlhčené ubrousky

Ještě před pár lety je nikdo neznal a dnes už si život bez nich nedokážeme představit. Používáme je na utírání citlivých zadečků miminek, ale i na ušmudlanou pusinku či ručičky. Opravdu univerzální pomocník. Ale přečetli jste si někdy, co obsahují?

Podle dTestu se aktuálně v databázi nebezpečných výrobků uvádí 40 druhů vlhčených ubrousků – většinou se jedná o chemické nebezpečí. 

Mnohé maminky s nimi otírají dudlíky, hračky, nádobí, které pak dítě vkládá do pusinky. Látky obsažené v ubrouscích mohou způsobovat alergie a podráždění pokožky. 

Pozn. redakce: Navíc jde o toxickou zátěž organismu ženy a potomka, která nese s sebou riziko imunitních poruch a stojí za vznikem mnoha nemocí.

Na internetu můžete objevit i DIY vlhčené ubrousky bez zbytečné chemie, ale stále vytváříte velké množství odpadu. Navíc většina chemikálií ve vlhčených ubrouscích je právě proto, aby se ve vlhkém prostředí nemnožily bakterie a plísně. Pokud si je vyrábíme doma, tak jejich dlouhodobou bakteriální nezávadnost můžete jen těžko zaručit. 

A jak přebalovaly naše mámy? Prostě nám zadečky umývaly pod kohoutkem vodou, případně otřely namočeným hadříkem, který potom vypraly společně s plenkami. (V případě “bobků” není nic jednoduššího než vše otřít toaletním papírem a spláchnout do záchodu nestojí to ani korunu a neprodukujeme zbytečné odpady. Náklady na nákup vlhčených ubrousků jsou cca 100-200 Kč měsíčně.

3. Čisticí prostředky

clean-571679_960_720Věděli jste, že podle studie Greepeace & WWF se v pupečníhové krvi odebrané po porodu nachází průměrně 287 různých chemikálií, z čehož je 180 karcinogenních a neurotoxických?(6) A jak se tyto chemikálie dostanou do tělíčka ještě nenarozeného miminka, které ještě nemá dovyvinutou hemoencefalitickou bariéru, a co v něm napáchají? V těhotenství se zdravě stravujeme, nekouříme, nepijeme, ale koho by napadlo, že používání běžných čisticích prostředků, kosmetiky a prostředků osobní hygieny by mohlo škodit?

Během těhotenství a s příchodem miminka je vhodné běžné čisticí prostředky nahradit jejich přírodními a doma vyrobenými alternativami. Úklid celé domácnosti hravě zvládnete s octem, jedlou sodou, mýdlem, solí a kyselinou citronovou. Nejenže ušetříte spoustu peněz, ale také neprodukujete zbytečné obaly a nezamořujete vaši domácnost i životní prostředí spoustou zbytečné chemie. 

Pozn: Více o tom se dočtete ve článku Eko úklid bez chemie

4. Dětská kosmetika

baby-784607_960_720

Chemikálie z čehokoliv se snadno vstřebávají pokožkou miminka a dostávají se přímo do krevního oběhu a díky nedovyvinuté hemoencefalitické bariéře mohou působit toxicky i na nervový systém miminka. Ať už jsou to vlhčené ubrousky, krémy, aviváž, zbytky pracího prostředku či jiné chemikálie, které přijdou do styku s jemnou dětskou pokožkou. Mnoho dětí reaguje alergií či podrážděním.(8) Na pokožce přikrytím, např. jednorázovou plenkou, dochází ke zvýšení teploty pokožky, vyššímu prokrvení a tím i vyššímu vstřebání chemických látek pokožkou. Je to stejné, jako když si namažete mast na bolavé svaly a přikryjete igelitovým sáčkem, aby se rychleji a lépe vstřebala. Drogérie pro miminko stojí podle průzkumu 1 000 Kč na první rok. Osobně jsem utratila při prvním dítěti mnohem víc – musíte také počítat s tím, že některé výrobky vaše miminko nesnese a rovnou je vyhodíte. Nevybírejte lahvičku podle obalu s usmívajícím se miminkem, ale vždy pečlivě čtěte složení, které vám v mnohém napoví. Nejvíce se mi osvědčily přírodní oleje (mandlový, kokosový) k mazání celého těla i zadečku při přebalování.

Pozn.:  Fakta k zamýšlení:

Porota soudu v americkém státě Missouri nařídila společnosti Johnson & Johnson zaplatit odškodné 72 miliónů dolarů (1,76 miliardy korun) rodině ženy, která zemřela na rakovinu vaječníků. Právníci tvrdili, že nemoc souvisela s dlouhodobým užíváním pudru Baby Powder, píše BBC. Již od roku 2009 sdružení Kampaň za bezpečnou kosmetiku tlačilo na společnost Johnson & Johnson, aby nepoužívala u svých produktů některé složky. Po třech letech petic a hrozby bojkotem firma v roce 2012 souhlasila a loni přestala používat 1,4-dioxan a formaldehyd. Obě tyto složky jsou považovány za možné karcinogeny, píše britský deník The Guardian.  (Zdroj: novinky.cz)

O tipech na šetrnou dětskou kosmetiku jsme psali minule zde: Potřeby pro děti bez chemie

5. Šampon a mýdlo

Miminko nemá na hlavě ani jeden vlas, možná jemné chmýříčko a už mu mámy mydlí hlavu šamponem – samozřejmě speciálním dětským, vhodným od prvního dne, který v očích neštípe. Jemnou pokožku novorozence vysušuje i čistá voda, proto mnoho odborníků nedoporučuje koupat miminko každý den. Mnoho dospělých přešlo na populární „No poo“ bezšamponovou metodu. (9) U dětí je to snadné – dokud jim nezačnete vlasy mýt šamponem, tak se jim nemastí. Našim dětem vlasy myji pouze vodou a cca 1x měsíčně přírodním mýdlem. A jak vybrat správné dětské mýdlo? Opět čtěte etikety, věnujte pozornost složení, většina tekutých mycích prostředků obsahuje mnoho chemikálií a umělých parfémů. Nejvíce se mi osvědčilo přírodní tuhé mýdlo z kokosového nebo olivového oleje.

Pozn.: Přehled nebezpečných látek v kosmetice najdete zde: Tucet špinavců v kosmetice

6. Přebalovací podložky

Dnešní mámy k základní výbavě potřebují přebalovací komodu nebo alespoň speciálně tvarovanou přebalovací podložku. Nepromokavou přebalovací podložkou chráníme potah přebalovací podložky před ušpiněním během přebalování. Realita je taková, že se vám dítě při každém druhém přebalování po rozbalení plen vyčůrá a někdy i něco víc a je dobré být na to připraven. Přitom řešení je jednoduché – nepromokavá pratelná přebalovací podložka stojí tolik co jedno balení jednorázových podložek, které vydrží cca na týden. Stačí vám dva kusy a vydrží všem vašim dětem.

7. Kojenecká výživa

baby-472923_960_720Kojení je to nejlepší, co vašemu miminku můžete dát. Pokud kojení není možné, pečlivě pročítejte etikety kojeneckým výživ. V půl roce již miminkům jen mateřské mléko nestačí a přicházejí na řadu kaše a příkrmy. Zde platí, že nejlépe uvaříte miminku doma. Přesnídávku uvaříte během chvilky a máte jistotu, že v ní nejsou žádné chemické konzervanty a přidaný cukr. Instantní kaše jsou rychlé na přípravu, ale pokud jsou mléčné, obsahují i velké množství cukru a dalších látek. Pokud kupujete dětskou výživu, tak utratíte opravdu velké částky a váš odpadkový koš se bude plnit neuvěřitelnou rychlostí. Přitom jde vše zvládnout doma během chvilky a plnit znovupoužitelné obaly. Například děti milují novinku – přesnídávku do ručičky v pytlíčku s náustkem. Přesnídávky je v něm poloviční množství než v klasické skleničce, ale cena je dvojnásobná. Obal nelze kvůli směsi plastu a hliníku recyklovat. Naštěstí už lze koupit znovupoužitelné obaly na stejném principu, do kterého dáte doma uvařenou mňamku – dětem to bude stejně chutnat a nezatížíte životní prostředí.

8. Hračky

ducks-452485_960_720Hraček mají miminka obvykle příliš mnoho a miminka jsou přehnaně stimulována, až z toho mohou být plačtivé. Miminko touží především po doteku a mámině náručí místo značkové hrací hrazdičky, která hraje a bliká, až z toho oči přecházejí. Při uspávání touží slyšet mámin hlas při čtení pohádky či ukolébavku místo barevného kolotoče nad postýlkou a hromady plyšáků. Užitečné je houpací lehátko, které většinou miminku pomůže rychle usnout či ho zabaví a máma si může chvíli odpočinout nebo udělat potřebné domácí práce. Při výběru hraček bychom měli být opět na pozoru – plastové a gumové hračky mohou obsahovat velké množství chemikálií a děti si je dávají často do pusy. Je lepší koupit hraček méně, ale kvalitní. Spoustu hraček vám také daruje rodina a známí, kteří se na miminko přijdou podívat. Například plastové autíčko nemusí vydržet ani jeden den, když si s ním větší děti hrají. Často se některá část ulomí a vytvoří se ostrá hrana, o kterou se mohou zranit. Dřevěná autíčka jsou odolnější a mohou vydržet i pro další generace Nejlepší hračkou našich dětí jsou dřevěné kostky na vozíčku, se kterými jsem si hrála už já jako malá. Skvělé jsou také montessori hračky, které si doma vyrobíte samy z recyklovaných materiálů. Čím méně hraček děti mají, tím více musí zapojit fantazii, kreativitu či spolupracovat se sourozencem.

9. Desinfekce domácnosti

O škodlivosti desinfekčních prostředků již bylo napsáno mnoho. Především ty obsahující chlor škodí životnímu prostředí i všem v domácnosti, neboť dýchají výpary. Podívejte se na svůj čistič WC – je na něm namalovaný obrázek leklé ryby? To znamená, že škodí životnímu prostředí a neměl by se do něj dostat. A kam putuje voda z vaší záchodové mísy?

No jo, ale čistou domácnost chce mít přece každý, tak jak na to? Používejte parní čistič! Skvělý pomocník, který si rychle poradí s každou špínou. Úžasný je na zaschlou špínu od jídla i na mastnotu či vodní kámen. Další možností je roztok octu či peroxidu vodíku ve spreji.

10. Praní

Nové oblečení pro miminka byste měli minimálně 2x vyprat, abyste ho zbavili chemikálií z výrobního procesu. Perte v ekologicky šetrném pracím prostředku. Skvěle pere mýdlový sliz, ale pozor není vhodný na fleece (takže pokud máte látkové pleny s fleecovou separační vložkou, tak perte zvlášť). Jednoduché je také připravit si domácí prací prášek z prací sody a mýdla. Prací prostředek by měl být neparfemovaný. Nepoužívejte aviváž, která vytváří na textilu chemický potah, který se poté otíráním o kůži vstřebává do organismu. Místo aviváže si připravte roztok octu s vonným olejíčkem. Pokud máte sušičku, tak aviváž nemusíte používat vůbec. V prádlu před sušením přidejte látkový kapesník s 1-3 kapkami vonného olejíčku a prádlo vám po sušení bude krásně vonět vaší oblíbenou vůní.

Více o nebezpečí běžných prácích prostředků je zde: Špinavé triky reklamy na čistotu


Zdroje k tématu:

(1) http://www.damy.cz/index.php/finance1/investice/1490-kolik-stoji-pece-behem-tehotenstvi-a-vava-pro-miminko

(2) http://www.veronica.cz/?id=23&i=97

(3) https://www.youtube.com/watch?v=P7A2Yd_muQM

(4) https://www.youtube.com/watch?v=-3uM_Os_vC8

(5) https://www.dtest.cz/nebezpecne-vyrobky

(6) http://ekoista.cz/eko-uklid-bez-chemie/

(7) http://wwf.fi/mediabank/1093.pdf

(8) https://ireadlabelsforyou.com/hidden-ingredients-in-baby-wipes/

(9) http://ona.idnes.cz/pul-roku-bez-samponu-hairparada-dnj-/krasa.aspx?c=A150727_155925_krasa_brv

(10) https://mannamydlo.cz/blog/dezinfekcni-pripravky-bez-chemikalii

0 0

diy-zahrada-pet-lahveHodně potřeb pro zahradu jde snadno vyrobit podomácku – chytře, šetrně a ekologicky – ze věcí, které by jinak skončily v koši. S těmito geniálními nápady už nemusíme kupovat nové plastové nádoby a pomůcky. Pro krásnou a kreativní zahradu stačí využít materiál, který již máme po ruce. Například, všudepřitomné PETky. Nejen ušetříme peníze, ale ulevíme přírodě a posílíme vlastní tvořivost.

Zavlažovací pomůcka nejen pro rajčata

5eadcad292537cee41b03653c57ec353

Zásobárna vody do větších květináčů

pet-kvetinac

 

Rozprašovací zavlažovač

9-diy-sprinkler
Menší skleník 

4f575407b58ec5bb7afb012adeb7bb8c

Větší skleník

d97991f6f7629a1455a7a7a8e192fbe2

Koště

e2f1e6982463e8058952dd32e4002142

Trhač na ovoce

16-amazing-plastic-bottle-reuse-apieceofrainbowblog-14-1

Závěsné květináče

a896c071b2b78498d939547f69c82f55

Ježkovy květináče 

d878ad798aec76006c35c07f48d2c3b1

Jednoduché krmítko

(více nápadů na krmítka najdete zde)

e7151a4d0a8f441ff1e452463d02ab2b

Odkazy na návody a zdroje najdete na našem Pinterestu.

Econea

Zatímco reklama sice levných, ale toxických pracích prášků stále hlásá o čistotě a bělosti prádla s vůní alpské louky, štíhlé zlatovlásky připisují svůj sexappeal šamponu nějaké nadnárodní značky, balená voda z obchodu je díky marketingu nadále vnímána jako čistší než filtrovaná kohoutková, my se vydáváme směrem „proti proudu“. Cíleně na trhu vyhledáváme a doporučujeme výrobky bez fosfátů, parabenů, BPA a dalších chemických „škůdců“ přírody a našeho zdraví. A obdivujeme každé počínání směrem „zpátky k přírodě“ u ostatních, hlavně pokud jde o etické podnikání a uvedení lepšího zboží na trh – pro nás a pro planetu.

Podnikatelé Martin Mates a Pavel Milan Černý nechtějí změnit svět mávnutím kouzelné hůlky, nevyhlašují válku globálnímu oteplování. Jsou prostě dva obyčejní muži, kteří začali vnímat svět kolem sebe. Přehodnotili svůj vlastní postoj a každodenní zvyky – od kelímků na jedno použití a plastové zubní kartáčky přes spotřebu papíru, pití balené vody nebo volbu pracího prášku.

Založili e-shop s ekologickými výrobky pro zdravý a šetrný životní styl econea.cz, v jehož nabídce najdeme moderní, přírodní alternativy běžných přípravků pro osobní hygienu a péči o tělo, zdravotně nezávadnou drogerii a pomůcky pro eko-domácnost, s kterými dokonce šetříte nejen energii, ale i peníze.

Martine, jak vznikla myšlenka založit Econeu? Proč jste si zvolili pro své podnikání právě tento obor, toto “nematerialistické” téma? 

S myšlenkou na založení ekologického e-shopu přišel kolega Pavel a napadlo ho to při běhání :-). Pavel si ve svém životě prošel velkou transformací. Po mnoha letech ve finančním sektoru si prožil velké vyhoření, pád na dno a pak dlouhé zotavování a hledání, co dělat dál. Další činnost totiž neměla být jen pro peníze, ale musela dávat nějaký hlubší smysl. Přibližně v této době jsem se s Pavlem poznal a hodně jsme si rozuměli. V té době jsem se zajímal o stravu a zdravý životní styl, takže k ekologii zbýval už jen malý krůček. Když za mnou Pavel s nápadem přišel, byl jsem nadšený a dávalo mi to obrovský smysl. Měl jsem velké zkušenosti s tvorbou webových projektů, Pavel zase s podnikáním, takže jsme se do toho s nadšením pustili.

Econea
Tradiční česká síťovka Tierra Organica je vysoce stylovým a praktickým nákupním pomocníkem – nahradí mnoho set jednorázových nákupních tašek, které skončí po jednom použití v koši. Jejich rozklad trvá až tisíc let.

Jak jsou na tom dnes Češi s ekologií? Jak hodnotíte povědomí o eko problémech, spojených třeba s plasty a chemií, nebo zdravotně závadných produktech na trhu? Vyhledávají zákazníci eko alternativy cíleně, nebo je ještě zapotřebí osvěta tímto směrem? Jak je to doopravdy s ekologickým dopadem jedince, který používá konvenční produkty?

Myslíme si, že jsme na úplném začátku, ale pomalu tím směrem míříme. Lidé si postupně začínají uvědomovat, že strava má obrovský vliv na jejich zdraví a celkový život. Proto v poslední době zažívají velký boom různé salaterie, fresh bary a vegetariánské restaurace. To je podle nás první krůček pro většinu lidí – zdravá strava. Pokud se nezastavíte a budete se zajímat dál, nevyhnutelně dojdete k tomu, že i všechno ostatní, s čím přicházíte do těsného kontaktu, na vás má vliv (deodoranty, mýdlo, kosmetika, šampón, zubní pasta, jar na nádobí…). Hlavní motivací pro hodně našich zákazníků je jejich zdraví a zdraví jejich rodiny. Záchrana planety je často až někde za tím. Ono to spolu ale velmi úzce souvisí.

Pokud jde o ekologické problémy s chemií, týkají se hlavně drogerie a kosmetiky. Problematika je obrovská a je v ní velký informační chaos. Pokud totiž nemáte znalosti chemie, bez delšího bádání nemáte šanci. Lidé ale otáčejí obaly a zkoumají složení čím dál častěji a to je dobré znamení. Rozhodně je třeba velká osvěta tímto směrem.

Ekologický dopad běžně používaných výrobků je enormní. V podstatě vše, co vypustíte do odpadu, se musí nějakým způsobem zlikvidovat a vypustit do řeky. Celá řada škodlivých látek čističkami bez problémů projde a končí tak v rybách, které pak jíme, nebo ve spodní vodě, kterou pak pijeme. Je to velký problém, který málokdo vnímá.

Máte na mysli změnit svět nebo spíš posunout vnímaní zákazníka o krůček ke vlastní (eko-)zodpovědnosti? Co může podle vás udělat jedinec, aby se věci pohnuly k lepšímu? 

Rozhodně nežijeme v bludu, že bychom ze dne na den změnili celý svět. Myslíme si, že je to určitém posouvání vědomí. To je náš cíl. Chceme v lidech odstartovat tu správnou zvědavost, aby se pídili po skutečné pravdě a nevěřili všemu, co jim někdo jiný naservíruje v televizi nebo v obchodních domech. Pak už je na každém, co s tím udělá dál. Nechceme po lidech, aby měnili od základu svůj život nebo se přivazovali ke stromům na Šumavě. Úplně stačí změnit několik drobností jako používat jiný jar na nádobí, prášek na praní nebo zubní pastu. Z toho vychází i naše motto. Není třeba hned měnit celý svět. Stačí začít u sebe. Malými krůčky. Výsledná změna pak může být velmi významná.

Econea
Značka Jack n‘ Jill nabízí kompletní přírodní péči o zuby miminek, batolat i dětí – bezpečné dětské zubní pasty v BIO kvalitě, netoxické bambusové kartáčky, kelímky a jiné.

Proč jste se zaměřili právě na drogerii a kosmetiku, když je nabídka v DMku, Rossmannu a většině obchodních řetězců víc než pestrá? Čím se liší značky, které prodáváte, od konvenčních výrobků?

V první řadě si nemyslíme, že by nabídka v DMku nebo Rossmannu byla více než pestrá. Pokud vím, tak v případě drogerie nabízejí zmíněné prodejny jen jednu až dvě alternativní značky, které jsou určitě ekologičtější, ale rozhodně ne ty 100% čisté. My chceme postupně nabízet celou škálu (eko-) produktů od těch naprosto čistých bez kompromisů (Yellow&Blue, Bio-D) až po ty „nazelenalé“ (Feel Eco, Frosh). Myslíme si, že každý je na své cestě jinak daleko a ty “nazelenalé” značky pro něj mohou být prvním stupínkem k ekologické domácnosti.

Naše produkty se od těch konvenčních liší hlavně tím, že jsou 100% rozložitelné v přírodě a neobsahují žádné zdraví nebezpečné látky. U pracích prášků to jsou například fosfáty, ropné deriváty, chlór atd. Dalším faktorem je i zodpovědný způsob výroby.

U kosmetiky je to složitější. Téměř všechna se totiž dnes tváří jako přírodní produkt. To je marketing. Zákazníci se v tom už musí orientovat sami. Je pravda, že na trhu je nabídka ekologické přírodní kosmetiky velmi široká. Toto odvětví proto není naším hlavním zaměřením, ale pouze jednou z důležitých kategorií v komplexní nabídce.

Podle čeho vybíráte produkty? Jak se neztratit mezi značkami, když dnes se skoro vše „maluje nazeleno“? Máte nějaké tipy pro etické a eko spotřebitele, na co má člověk dbát při nakupování, čemu se vyhnout při nákupu výrobků?

Tohle je opravdu velmi složité. Máte pravdu, že se dnes mnoho věcí „maluje nazeleno”. Když vybíráme nové značky, vždy tomu předchází důkladný průzkum, odkud pochází suroviny, jak zodpovědně se chová výrobce a hlavně jestli má produkt skutečně prokazatelný dopad na životní prostředí nebo na naše zdraví. U každé kategorie se řeší úplně jiné problémy, které nelze opomenout. Například u zdravých svíček Simply Soaps, které obsahují certifikovaný udržitelně pěstovaný palmový olej, jsme dlouho pátrali, jak to s tím olejem skutečně je, nebo u mořských hub, kde se loví a jakým způsobem. Dalším rozměrem může být, jestli zboží zbytečně moc necestuje, apod.

Pokud jde o tipy pro nakupování, tak je to především zdravý rozum a určitá míra informovanosti. My chceme na toto téma psát blog. Máte se určitě na co těšit :-)

Econea - certifikaty značek
Econea chce přispět k etickému a zodpovědnému nakupování. Žádné z produktů, které prodává (drogerie, kosmetika nebo třeba osvěžovače), nebyly testované na zvířatech. Až na pár jednotlivých výjimek (u kterých to také výslovně uvádí) ani neobsahují žádné živočišné přísady a jsou tak vhodné i pro vegany. Mnohé značky mají přímo certifikaci od Vegan Society a Cruelty-Free.

Prohlédněte si celý sortiment v nabídce e-shopu

Martine, jsou všechny ekologické produkty z vaší nabídky vhodné pro “specifické” zákazníky – vegany, alergiky, těhotné atd.? Dbáte na to při výběru produktu?

Zajímavá otázka. Před nedávnem jsme např. stáli před rozhodnutím, jak se postavit k otázce veganství. Velkochovy zvířat jsou totiž nepopiratelně jednou z největších ekologických katastrof dnešní doby a důvodem číslo jedna pro kácení pralesů, vymírání druhů, znečištění vody a spousty dalších problémů. Je to také spojené s neuvěřitelným utrpením. Rozhodli jsme se proto, že všechny naše produkty budou bez živočišných přísad a netestované na zvířatech. Divili byste se, kolik lidí na slovo veganský reaguje velmi podrážděně a hned má potřebu velmi ostře se vyjadřovat. Je to velmi kontroverzní a nepohodlné téma. Proto se o tom moc nemluví.

Většina naší drogerie je také vhodná pro těhotné ženy, malé děti a pro alergiky. Při výběru se tím ale nijak neomezujeme a potřebné informace vždy uvádíme.

Je super, že prodáváte zelené produkty. Co si myslíte o zodpovědnosti a šetrném chování i při podnikání? Můžete říct, že jste opravdu zelená firma?

Jednou z našich hlavních zásad, když jsme firmu zakládali, bylo, že chceme být ekologičtí na všech úrovních a ne jen navenek. Dlouho jsme například řešili, jak to jako e-shop vyřešíme s balením zásilek. Běžná praxe totiž bývá taková, že vám prodejce do panenské krabice přibalí i nafouknuté plastové sáčky jako výplň a vše pro jistotu 3x dokola oblepí plastovou páskou. Krabice se pak nedá vyhodit do papíru.

My využíváme jen krabice, které už byly jednou použité. Uzavřeli jsme dohodu s jedním velkým hotelem v Praze, který nám schovává krabice od svých dodavatelů a s jedním poskytovatelem internetového připojení, který nám zas poskytuje velké množství menších krabiček od elektroniky. Navíc, pokud už na krabici není plastová páska, použijeme speciální papírovou s lepidlem z přírodního kaučuku.

Všechny tiskoviny také tiskneme na 100% recyklovaný papír. Ano, myslíme si, že jsme skutečně zelená firma :-)

Econea - tipy a triky jak na zelenější domácnost a šetrný životní styl
Eko-základy od Econea – tipy a triky jak na zelenější domácnost a šetrný životní styl

Plánujete podporovat více české a slovenské značky?

Ano, jednoznačně chceme podporovat lokálnost a české nebo slovenské značky. Při výběru je budeme dále upřednostňovat. Chceme také ale našim zákazníkům přinést něco nového, co nikde jinde nenajdete.

Je to pro vás podnikání, které naplňuje? Splňuje Econea očekávání? Máte zpětnou vazbu od zákazníků?

I když je to někdy náročné, myslím, že mohu i za Pavla říct, že nás naše podnikání naplňuje. Každý den se probouzím s tím, že to, co dělám, má smysl. Zároveň se tím kloubí má profese (webdesign, programování) se zájmem (ekologie, zdravý životní styl). Pokud jde o očekávání, v poslední době se nám konečně začalo více dařit. Máme z toho velkou radost.

Econea mottoZpětnou vazbu od zákazníků máme a je velmi kladná. Nejvíce chvály slyšíme na naše stránky, sortiment a zákaznický servis. Máme z toho radost a v těžších chvílích nás to drží nad vodou :-)

Jaká je vaše vize? Prozraďte, co pěkného nám Econea přinese v budoucnu.

Naší vizí je stát se největším obchodem s nabídkou ekologických produktů u nás. Jsme na začátku a momentálně se spíše snažíme reagovat na aktuální potřeby našich zákazníků. Jedná se hlavně o dopravu zdarma, bohatší výběr přepravců a šíře sortimentu. Na dalekém horizontu vidíme i více dostupnou kamennou prodejnu v Praze :-)

Děkujeme za rozhovor Martinovi Matesovi, spoluzakladateli projektu Econea.

Navštívit e-shop Econea.cz >

Když odpady protiútočí - Ekoista.cz
Galerie znečištění

Jednoduchá matematika: v současné době v mnoha západních zemích vyprodukuje jeden člověk až 1,95 kg odpadu denně, v porovnání s 1,25 kg v roce 1960. Světová populace nyní dosahuje 7,3 mld lidí, což při současném tempu nárůstu o 1,1% znamená, že za pouhých 64 let dosáhne počet obyvatel Země alarmujících 15 miliard. Jen si představte, kolik odpadu vyprodukují každý den!

Prohlédněte si galerii působivých a srdcervoucích snímků znečištění a urbanizace, za které může naše společná nezodpovědnost, bezohlednost a konzum.  Je na čase, abychom se všichni zamysleli nad důsledky přelidnění planety, a udělali vše možné pro zachování naší Země v čistotě a lidstva naživu.

1. Želvě, která trefila do plastového kruhu, se z něj nepodařilo dostat. A tak s ním strávila celý svůj život…
2. Další želva je obětí plastových odpadků…
3. Tato koala již nemá domov.
4. Pták se životu nebezpečným povlakem z vylité ropy.
5. Vlna plná odpadků na ostrově Jáva – nejhustěji obydleném ostrově planety.
6. Falešný pohled na Hong Kong pro turisty.
7. Tento albatros zahynul kvůli pozření plastových odpadků…
8. Čáp se nemůže dostat ven z igelitového pytlíku.
9. Tento kluk denně hledá a sbírá odpadky, aby je mohl za cenu 35 centů za kilogram prodat, a pomoct tak své rodině.
10. Tučňáci a ropa.
11. Tuleň se nemůže dostat z plastové nádoby.
12. Indický chlapec plave uprostřed odpadků.
Lachtaní utrpení.
14. Čínské dítě pije znečištěnou vodu v potoce.
15. Pták v místě prolití ropy.
16. Těžba ropy v Kern-River, Kalifornie, Spojené Státy. V provozu od roku 1899.
17. Muž odklízí mrtvé ryby na jezeře Wu-chan, provincie Chu-pej, Centrální Čína.
18. Městská krajina Mexiko, 20 milionů obyvatel.
19. Výlitá ropa v portu Ta-lien, Liao-ning.
20. Mladá žena kráčí po Pekingu. Znečištění ovzduší 40-krát překračuje mezinárodní normy bezpečí.
21. Dítě v znečištěné řece, Čína.
22. Okolí Bangladéše plné odpadů.

0 1

Zurčivá, křišťálově čistá minerálka, která osvěží. Navíc ji koupíme kdekoliv a kdykoliv, jakmile dostaneme žízeň; nemusíme nic řešit. Zdálo by se, že na ní nemůže být nic špatného. Její prodej však představuje významný zdroj znečištění – od energie spotřebované při výrobě plastových obalů a při plnění lahví, až po pohonné hmoty při její distribuci. Dle statistiky pak 22 miliard kusů PETek skončí na skládkách a následně v oceánech. Jejich rozklad přitom trvá i tisíc let.

Víte o tom, že balená voda z obchodu není o nic zdravější ani bezpečnější než voda z kohoutku? Kohoutková voda se k vám dostane s tisíckrát nižším obsahem emisí CO2. Navíc je o 99 % levnější než balená, takže ročně můžete ušetřit doslova tisíce.

Navíc z PET lahví se za určitých okolností (sluníčko, teplo) uvolňují toxické látky (ftaláty, bisfenol A, nikl, etanol, ethylenoxid, benzen a další). Kvalitu balené vody po týdnech ve skladu nebo v obchodě už nikdo nekontroluje.

Řešením je nosit s sebou vlastní nerezovou, plastovou nebo i skleněnou láhev (v dnešní době jsou na trhu velice lehké a velmi odolné modely). lahve od Econea

Lahvičku tak můžete doplnit například o filtrační tyčinku z dřevěného uhlí pro přirozenou filtraci vody, snížení PH a zlepšení její kvality i chuti. Vše seženete v tomto e-shopu.


Zdroje informací: Econea, kniha „Život pro planetu Zemi“

Doba, po kterou trvá rozpad obyčejného igelitového sáčku, mnohonásobně překračuje naši pozemskou existenci.

Takový sáček znečišťuje naši planetu nejméně 400 až 500 let. Dnes už ale existují alternativy, jako například pytle na odpadky vyrobené z bramborového či kukuřičného škrobu nebo z mastných kyselin rostlinného původu. Za necelý půlrok se dokážou rozložit až z 60%. Přitom ovšem nepropouštějí zápach, jsou voděodolné a dostatečně pevné. A s nulovým negativním vlivem na životní prostředí.

finoV ČR k dostání je hned několik značek v přírodě rozložitelných sáčků – polské značky Fino Eko Natura (z oxo-rozložitelných plastů, recyklovatelné), nebo české značky HBA Bio (vhodné na bioodpad, pro kuchyňský odpad – z bioplastu nebo voděodolného papíru, plně kompostovatelné).

Víte, že existují i ekologické sáčky na psí exkrementy? V přírodě a na skládkách se plně rozloží do 90 dnů. Bez žádného negativního dopadu na životní prostředí.

========

Zdroj informací a inspirace: kniha „Život pro planetu Zemi” (N. Saugout, D. Ichbiah), Econea.cz

RANDOM POSTS

0 6
Každý z nás se jednou setkal s pojmem „veganství“ poprvé. Stejně jako všechny nové informace, i veganství vyvolává řadu otázek, často nepochopení, nebo dokonce předčasné odsouzení....