Letos (jako vždy) nám obchody zase laskavě přichystaly hned u vchodu a u pokladen milostnou nabídku, které málokdo odolá. Nádherné kytice růží a designové krabičky bonboniér slibují potěšení naší polovičky a už jen čekají, až nám skočí do nákupního košíku. Takové pozornosti toho moc nestojí, a tak je přibalíme s sebou – nemáme co řešit. Nebo snad ano?
Některé (zdánlivě nevinné) tradiční dárky na Valentýna z běžných obchodů mají výrazně negativní dopad na naše životní prostředí.
Čemu se vyhnout a na co si dát pozor?
Čokoláda
Běžné čokolády, bonboniéry a další cukrovinky z českých supermarketů velmi často obsahují palmový olej (levnou náhražku kakaového másla, kvůli jehož výrobě se ničí deštné pralesy. Bohužel je ve složení často maskován za nevinné označení „rostlinný olej“ nebo CBE. Ztužený palmojádrový tuk, který se přidává do potravin, je také pro zdraví nebezpečný. Více o tom, jak palmový olej v potravinách poznat se dočtete v článku Palmový olej v našich sušenkách zabije orangutany
Věděli jste, že každou hodinu je kvůli palmovým plantážím v Indonésii vykácen deštný prales o rozloze 300 fotbalových hřišť?
Palmový olej obsahují některé dobře známé výrobky značek jako např. Modré z nebe, Tatiana, Merci, Milka, Mon Cheri, Ferrero Rocher, Lindt a řada dalších, víz seznam zde.
Řešení:
Doporučujeme proto sáhnout po kvalitnějších variantách s obsahem opravdového kakaového másla.
Řezané květiny
Všimli jste si tak trochu podezřele plastového zevnějšku růží a tulipánů v obchodech, které jsou běžně k dostání po celý rok? Zajímavé je, že už ani po květinách nevoní.
Většina řezaných květin, které si koupíme v obchodě, pochází ze zemí jako je Keňa, Kolumbie, Ekvádor a Zimbabwe. Jsou ošetřeny hromadou pesticidů a v rozvojových zemích způsobují ekologické problémy. Tyto květiny často projdou květinovými burzami v Holandsku a poté jsou prodávány všude v Evropě. Představte si eko stopu takové krásné kytice, všechno to znečištění, které stihne způsobit, než se – na pár dnů – dostane do vázy.
Květinu letos plánuje zakoupit 7 z 10 českých mužů.
Milióny hektarů vykacených lesů budou muset zase ustoupit místo valentýnským růžím…
Řešení:
Pokud byste rádi darovali své polovičce krásnou kytici, vsaďte na sezónní, místně pěstované květiny (často jsou k dostání na trzích), při nákupu v květinářstvích hledejte označení “fair trade” a “organic”.
Kde jsou místní květinové farmy v ČR a na Slovensku:
Darujte raději krásnou rostlinku v květináči a pečujte o ni spolu.
Lampióny štěstí, ohňostroje apod.
Vypadá to sice romanticky, ale mohou v okolí napáchat hodně škody. Nedoporučujeme kvůli riziku požáru (hlavně v blízkosti lesů). Podle hasičů, v ČR neexistuje bezpečné místo pro jejich vypouštění. Takový lampión může přistát kdekoliv a zapálit cokoliv (a také ohrozit letecký provoz). Nemluvě o tom, že lampióny (a ohňostroje) jsou nebezpečím pro ptáky a jiné živočichy.
Nedávejte darem ani “perly přání”, kožené výrobky, kožešiny, hedvábí – k dárkům z lásky nepatří něco, co při své výrobě způsobilo hodně utrpení a přineslo zisk producentovi na úkor živým bytostem.
Víte, že i Valentýn se dá prožít bez zvýšeného konzumu, eticky a ekologicky?
Inspirujte se tipy ve článku Jak vyznat lásku jinak nebo Návod na nekonzumního Valentýna.
Zdroje:
http://www.veronica.cz/?id=218 , http://www.pozary.cz/ , http://logio.cz/ , http://www.stoppalmovemuoleji.cz/prehled_vyrobku.php