Upozornění pro znepokojené čtenáře. Tento článek není pojednáním o nabádání společnosti k nedodržování zásad hygieny. Spíš úvodem a podnětem k nejdůležitější dovednosti dnešního spotřebitele – schopnosti číst etikety a pátrat po informacích do větší hloubky, než jaká je úroveň reklamního sdělení v podobě superlativů a vychvalování přínosů produktu.
Na čistém prádle si zakládá většina z nás – čistota je přece půl zdraví. Špína je v dnešní době nepřípustná a fleky na košili známkou špatně vedené domácnosti.
Pokud ještě neperete ekologickými pracími prostředky, máme pro vás špatné zprávy. Možná zrovna vaše koupelna nebo prádelna je tou nejtoxičtější místností, do které byste neměli vcházet bez ochranného oděvu a roušky. Váš prací prášek, gel nebo aviváž může být hazardem pro zdraví vaše, vašich dětí a životního prostředí kolem. Čtěte dále.
1. Špína neobsahuje karcinogenní látky
Běžné prací nebo čisticí prostředky mohou obsahovat nebezpečný formaldehyd, který je znám nejen jako chemikálie dráždící sliznici, ale jako potenciální karcinogen.
Do prostředku na praní se také přidávají problematické látky jako Sodium lauryl sulfáte (SLS)/sodium laureth sulfáte (SLES), PEG a jiné, které mohou uvolňovat látku 1,4-dioxane. Ta je klasifikována jako „pravděpodobný lidský karcinogen“ (nádory jater, žlučníku, nosní dutiny, plic, kůže a prsu).
Ve složení výrobků 1,4-dioxane nenajdete, hledejte chemické látky, které jí mohou být v procesu výroby kontaminovány. Mají v názvu slova jako „xynol“, „ceteareth“, „oleth“, „myreth“, „laureth“, „ceteareth“ a jakékoliv jiné „-eth“, „PEG,“ „polyethylene“, „polyethylene glycol“, „polyoxyethylene“ nebo „-oxynol, SLS, SLES.
Vyhněte se také látkám: Quaternium-15, 2-Butoxyethanol, Perchlorethylene (Perc), naphthas.
2. Špína neznečišťuje řeky, moře a oceány
Ještě donedávna se do pracích prostředků přidávaly ke změkčení vody fosfáty – anorganické sloučeniny fosforu, se kterými si nedokáže poradit většina čistíren odpadních vod. Dostávají se do řek, nádrží a rybníků, a způsobují přemnožení sinic a otravu ryb a jiných vodních organismů. V nádržích je koupání kvůli vodnímu květu zdraví nebezpečné, stejně tak ovlivňuje i kvalitu pitné vody v obcích.
3. Špína neuvolňuje těžké kovy
Fosfáty v pracích prostředcích jsou postupně nahrazovány o trochu méně problematickými zeolity – dokážou na sebe z ostatních přítomných chemikálií vázat a pak uvolňovat těžké kovy (při kontaktu se solemi) – kontaminují tím zejména mořskou vodu v ústích řek. S potem se tak dostávají z vypraného oděvu přes pokožku do našeho těla, kde jsou schopné vyvolávat poruchy imunitního systému.
4. Špína neobsahuje chlór, agresivní bělidla a optické rozjasňovače barev
Přidávají se do pracích prostředků pro klamný efekt zářivě bílého prádla – potáhnou totiž textilii tenkou chemickou vrstvou, která lomí světlo a podporuje vyzařování složek vyvolávajících modrý nádech, díky němuž se prádlo zdá jasnější a bělejší. Tyto sloučeniny jsou obtížně biologicky odbouratelné a produkují velmi dráždivé plyny. Potenciálně mohou do vzduchu uvolňovat toxické chloraminové látky. Velmi jedovaté pro nás a pro přírodu jsou bělící látky na bázi chlóru, který se ukládá v tukových tkáních a zvyšuje celkovou toxicitu organismu. Chlór také zamořuje vodu a hromadí se v těle ryb. Také bělidla perboráty, které obsahují bor, mají ve vyšších koncentracích negativní vliv na vodní rostliny a živočichy.
Hledejte na etiketě:
TAED (tetraacetylethylendiamin, aktivátor bělení), EDTA (kyselina ethylendiamintetraoctová), stabilizátory na ochranu vlákna, ER, KSN, OB, OB-1.
5. Špína neobsahuje plnidla
Plnidla nemají na kvalitu praní žádný vliv, ale zvětšují objem prášku – aby měl spotřebitel radost, že za své peníze dostal větší balení. Plnidla zbytečně zasolují povrchové vody a měli bychom se jim vyhýbat.
6. Špína není dráždivá a nezpůsobuje alergii
Pod označením “perfume” se může ve výrobcích skrývat až několik stovek různých syntetických vonných přísad – mají za úkol mimo jiné zamaskovat nepříliš “prodejné” pachy jiných chemikálií a ropných derivátů. Umělá arómata mohou vyvolat podráždění kůže, vyrážky, alergickou reakci včetně dýchacích a trávicích potíží, dušnosti nebo migrény. Vyhýbejte se také barvivům a konzervantům. Většina chemických látek se vstřebává kůží a z dlouhodobého hlediska způsobuje toxickou zátěž a překyselení organismu, narušuje imunitní systém. Pro velmi senzibilní jedince jsou životu nebezpečné fenoly – mohou totiž vážně poškodit nervový systém, plíce, srdce, ledviny a játra. Jsou dány do souvislosti dokonce s úmrtími (dle údajů amerického Národního zdravotního institutu (NHI).
Hledejte na etiketách:
Benzenkarbaldehyd / fenylmethanal, DEA, LAS, ethyl acetate, nonylphenol ethoxylate
7. Špína není testována na zvířatech
V Evropské unii je stále povoleno testování pracích a čisticích prostředků pro domácnost na zvířatech. Tisíce zvířat jako jsou králíci, křečci, potkani a myši trpí a umírají při testech prostředků na nádobí, pracích prášků nebo nejrůznějších čističů. Testovány jsou jak hotové produkty, tak jednotlivé složky. Látky jsou zvířatům aplikovány injekčně, na oholenou kůži či do očí, musí je vdechovat nebo jsou jimi násilně krmena. Následně bývají zvířata zabita.
Testování na zvířatech je nejen velmi krutým, ale také nepříliš spolehlivým způsobem ověřování bezpečnosti a kvality výrobků. Místo toho lze použít stávající kombinace ingrediencí, a tam, kde se vytvářejí kombinace nové, existují schválené moderní a humánní techniky, které mohou být levnější, bezpečnější a efektivnější.
Pokud chcete mít jistotu, že pro Váš prací nebo čisticí prostředek netrpěla zvířata, vybírejte si výrobky značek s logem králíka ze seznamu www.netestovanonazviratech.cz. Petici za zákaz testování na zvířatech v EU můžete podepsát tady.
Co s tím?
Pokud se rozhodnete pro změnu, doporučujeme místo klasické návštěvy drogerie (vyšlapanou cestičkou do chemií nabitých regálů) spíš pátrat po přírodních ekologicky nezávadných prostředcích – bez fosfátů, umělé parfemace, bělidel a levných chemikálií typu SLS, PEG a dalších.
Již dnes jsou zase ve vybraných prodejnách a eshopech k mání rostlinná mýdla a mydlové vločky, eko-přátelské prášky nebo třeba prací gely z mýdlových ořechů (náš tip). Ať se pro vás stane eko-praní nejen novým zvykem, ale i ochranným rituálem – pro zdravější domácnost a životní prostředí kolem nás.
Čtěte také:
Návod na vyprání (mozku) aneb Jak se do naší domácností dostaly chemické prací prostředky
Seznam bezpečnostních listů konvenčních pracích a čistících prostředků
Zelené tipy pro praní, mytí a čištění
Zdroje:
www.veronica.cz , www.motherearthliving.com/laundry-chemicals-to-avoid-zmez12mazsie.aspx, www.slozeni-kosmetiky.cz www.wikipedia.org, www.organicconsumers.org/sites/default/files/downloads/DioxaneFacts080314.pdf
http://zdraviprirody.webnode.cz/co-jsou-fosfaty-a-zeolity/
https://branchbasics.com/blog/2014/12/laundry-chemicals/
www.NaturalNews.com, http://hrst.webnode.cz/news/a86/
www.netestovanonazviratech.cz