Chcete přesvědčit svůj mozek i tělo aby nepodlehly jarní únavě? Především je nutné, abyste byli v psychické pohodě a jakékoliv chmury vás minuly velikým obloukem. Existují potraviny, které pomůžou mozku pracovat v pohodě na plný výkon i v návalu jarních povinností.

Základními potravinami podporující dobrou náladu a činnost mozku jsou ty, které zvyšují v mozku hladinu serotoninu. Jedná se o neurotransmiter, jehož snížená hladina, může způsobovat projevy deprese, zvýšeného stresu, únavy a úzkosti.

11. března je světovým dnem mozku. Není to skvělá příležitost zaplavit ho pocitem štěstí?

Syndrom nešťastné dietářky

salad-1982738_1280
Něco chutného a něco zdravého v jednom – to ocení postava i mozek!

Chcete ještě před začátkem plavkové sezóny zhubnout nějaké to kilo a rozhodnete se bojovat razantní dietou?  Dávejte si pozor především na to, jaké živiny z vašeho jídelníčku kvůli různým omezením najednou zmizí. Jedním ze základních látek, díky kterým se hladina serotoninu v mozku zvyšuje, jsou sacharidy. Jestliže je v honbě za postavou z časopisu omezíte, může se z vás stát možná vyhublá, zato věčně nešťastná a deprimovaná dáma v bikinách. Výživoví odborníci stále doporučují, aby sacharidy tvořily asi 45 % našeho jídelníčku. Servírujte celozrnné pečivo, rýži, kořenovou zeleninu, brambory.

Co je tučné, to je špatné?

ořechy pro mozek
Není náhoda, že se vlašáky řadí mezi nejlepšími přáteli mozku! Všimněte si jen, jak si jsou podobní :)

Tahle věta určitě není pravda. Zjednodušeně řečeno existují zlé a hodné tuky. Zatímco ty zlé se usadí přesně na těch místech, o které nestojíte a při dlouhodobé konzumaci vám můžou zadělat i na nepříjemné onemocnění. Hodné tuky mají příznivý vliv na vaše tělo a navíc se opět postarají o to, aby měl mozek dostatek serotoninu a vy hezčí den. Dopřejte si mandle, vlašské ořechy a lněné semínko, sezamová a dýňová semínka.

Dvojí radosti na vaše starosti

cokoladacarla
Hořká čokoláda Carla, minimálně 70% kakaa, bez mléka a PO

Všechny potraviny, které jsme dosud jmenovali, se můžou správnou úpravou proměnit v luxusní delikatesy. Ale chápeme, že každý máme své slabosti pro potraviny, které si nechceme odepřít a které se v našich seznamech zatím neobjevily. Ted‘ pro vás tedy máme dobrou zprávu. Hladinu serotoninu zvyšuje i konzumace čokolády. Pozor si musíte dát, pouze na to, abyste vybrali kvalitní čokoládu s vysokým obsahem kakaa – čím více kakaa čokoláda obsahuje, tím více ovlivňuje naši psychickou pohodu. Čokoláda prostě potěší i váš mozek.

Nejen jídlo mu svědčí

Když zrovna nebudete jíst, věnujte se jiné mozku libé činnosti. Procvičování dělá mistra, což platí i pro mozek. Logická cvičení naučí váš mozek pracovat jinak a navykne ho přijímat zátěž mnohem lépe. I fyzická cvičení mozku prospívají. Běh či posilování v těle vyvolají chemické procesy, které se projeví příjemným pocitem štěstí. V neposlední řadě pak vědci doporučují lidem, kteří chtějí být spokojení, trávit dostatek času na slunci. Sluneční paprsky dodají tělu vitamin D, který funguje jako balzám na duši.

aktivita a slunce pro mozek

Diskutujme o tom: