Zdravý život

Každý z nás se jednou setkal s pojmem „veganství“ poprvé. Stejně jako všechny nové informace, i veganství vyvolává řadu otázek, často nepochopení, nebo dokonce předčasné odsouzení.

U nových věcí by však nemělo být naším cílem zůstat u nezodpovězených dotazů, nebo vytvářet rychlé soudy. Proto se zaměříme na to, co vlastně veganství je, abychom mohli pochopit, proč se někteří lidé rozhodli vydat tímto směrem.

veg-celebrity
Schválně, kdo z nich vypadá bledě nebo nemocně? Veganství holdují čím dál víc herců, hudebníků, politiků, vrcholových sportovců. Třeba najdete i své oblibení celebrity v seznamu na http://soucitne.cz/slavni-vegetariani

Co je to veganství?

Tento životní styl odmítá jakékoliv využívání živočichů či živočišných produktů. Na rozdíl od vegetariánů, kteří se zaměřují pouze na odmítnutí masa, vegané nesetrvávají pouze u jídelníčku.

Jejich snaha začíná u vyřazení masa, mléka, vejcí a medu, pokračuje přes výběr kosmetiky netestované na zvířatech a dále například přes koupi pouze takového oblečení a bot, které se nevyrábí z kůže.

Mnozí z nich nekupují ani výrobky s palmovým tukem, jelikož se kvůli jeho získávání kácí deštné pralesy, což vede ke smrti některých druhů zvířat.

3 hlavní důvody přechodu na veganství

 1. Ekologie
 2. Etika
 3. Zdraví

EKOLOGIE

pollution

Neplýtváte vodou, třídíte odpad, snažíte se šetřit, tam, kde je třeba, ale přitom jíte maso, snídáte sýry a váš botník je obohacen o kožené boty? 

Pokud nyní opomeneme etickou stránku, asi uvažujete nad tím, co je špatně, jelikož přímé souvislosti mezi životním prostředím a živočišným průmyslem možná nemůže přijít na kloub.

Bohužel však i tento na první pohled neviditelný, ale podstatný aspekt se skrývá na pozadí.

Živočišná výroba má na svědomí více emisí skleníkových plynů než celý dopravní průmysl dohromady.

 1. Emise – chov dobytka významně přispívá k vypouštění oxidu uhličitého do ovzduší, dochází tak ke znečištění atmosféry a ke globálnímu oteplování. Podrobnější informací zde: http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007080002
 1. Kácení pralesů – Chov zvířat pro výrobu hovězího má na svědomí hektary vykácených deštných pralesů, což způsobuje rozsáhlé environmentální škody. Odhaduje se, že například v Brazílii lze připsat 70% vykácené plochy právě farmaření. Více informací zde: http://www.greenpeace.org/czech/cz/Kampan/Ochrana-pralesu/Destrukce-pralesu/
 1. Znečištění vodstva – kožešinové farmy přispívají k znečištění povrchové i podzemní vody, jelikož výkaly zvířat obsahují vysoké procento dusíku a fosforu. Více informací zde: https://www.obrancizvirat.cz/kozesiny/ekologie/
 1. Krmná sója – stejně jako v případě farmaření, dochází i při pěstování krmiva pro zvířata k ničení lesů a v důsledku chemického ošetření také půdy. Nastává tak paradox, kdy se neefektivně využijí rostliny pro výkrm dobytka, místo toho, aby se jím nakrmili lidé např. z rozvojových zemí.

 

Podle vědeckých předpovědí nebudou v roce 2048 v oceánech už žadné ryby.

ETIKA

Jedním ze základních podnětů k přechodu na veganství je etický přístup ke zvířatům. Cesta veganů většinou započne zřeknutím se masa.

Člověk se najednou začne o svou stravu více zajímat a postupně získává drsné informace také o průmyslu mléčném, vaječném, kosmetickém a kožešinovém, což mnohdy vede právě k vynechání všech živočišných složek.

cows-552947_1920 (1)

Proč ne maso?

Ve velkochovech se setkáváme s otřesnými životními podmínkami. Zvířata mají minimální prostor k pohybu, nachází se v nepřirozeném prostředí a často žijí na betonu, doslova ve vlastních výkalech.

Před porážkou se standardně nesmí 12 hodin krmit, a poté je čeká stresující převoz na jatka. Tam jsou nejdříve omráčena buďto jateční pistolí nebo plynem a následně jim je proříznuto hrdlo kvůli vykrvení.

I přesto, že mají některá zvířata lepší podmínky pro život (např. na eko farmě), faktem je, že aby se jejich maso dostalo na náš talíř, musí být zvíře usmrceno, a to stejným způsobem, jako na klasických jatkách.

Proč ne mléko?

To, že kráva dává mléko nepřetržitě, není pravda.  K tvorbě mléka musí, tak stejně jako ostatní živočichové, porodit své mládě.  To se matce ve velkochovu po 12-24 hodinách odebere a umístí se do malé venkovní klece, kde jej krmí umělou výživou.

Krávy na farmě

Pokud se jedná o samce, je buďto určen k odebírání semene, anebo je v útlém věku převezen na jatka, kde z něj po smrti vzniká „produkt“ jménem telecí. Pokud se naopak jedná o samici, čeká ji stejný osud, jako její matku – opakované oplodňování inseminátorem, odebírání mláďat a každodenní odsávání mléka.

Jakmile dojnice dosluhují, jdou automaticky na jatka. Ostatně realitu vs. klamavou propagaci si můžete sami porovnat na videu přiloženém níže.

Slepicevnouzi.cz
Slepice z velkochovu. Zdroj: slepicevnouzi.cz

Proč ne vejce?

Chov slepic se dle směrnic dělí na 4 skupiny – klecový, halový, volný a ekologický.

Slepice na farmě

Klecový chov „poskytuje“ slepicím minimální prostor (klec má velikost papíru A4!), často katastrofální podmínky a pouze umělé světlo.

Halový chov je sice bez klecí, ale stále je zde nepřiměřené množství opeřenců na velikost dané plochy. Dochází zde tedy k infekcím, nepřirozenému chování a kanibalismu.

Volný a ekologický chov nabízí slepicím přívětivější prostředí, bohužel pořád je zde „ale“. Život ptáků začíná v hromadných líhních. Samice se prodají, a jelikož kohoutci jsou nepotřební, udusí se v plynových komorách, anebo jsou semleti zaživa. Ročně jich je takto usmrceno přibližně 6 miliard.

Opomínat by se neměl ani převoz slepic na jatka, kdy mnoho z nich utrpí četná zranění a tak umírají v bolestech a vysílené. O vejcích jsme se zmiňovali v článku zde.

VIDEA (k zamyšlení)

Masný průmysl – velkochovy ČR

Mléčný průmysl – mlékárna Kunín

Vaječný průmysl – chov ČR 0, 1, 2 a 3

Kohoutci:

Kožešinový průmysl – kožešinové farmy  v ČR, 2015

Kosmetický průmysl – testování na zvířatech PETA

ZDRAVÍ

Někteří lidé se pro veganskou stravu rozhodnou také z důvodu zdravotních potíží, kdy veganství chápou jako alternativu k vyléčení.

Hned v úvodu však začneme z druhé strany – tedy s vyvrácením hlavních mýtů ohledně nedostatečného množství potřebných látek ve veganské stravě.

Bílkoviny – Bílkoviny se dělí dále na aminokyseliny. Odborníci a laická veřejnost často argumentují, že v rostlinné stravě nenajdeme celé spektrum. Pravdou však je, že například v quinoe či sóje nejenže najdeme celé spektrum, ale je také velice podobné tomu, které se nachází v mase. V jiných případech dosáhneme celého spektra kombinací jednotlivých surovin.

Vápník – Vápník se nenachází pouze v kravském mléce. U rostlinné stravy jsou vhodnými zdroji vápníku s dobrou vstřebatelností například mák, obohacená rostlinná mléka, tofu, fazole, brokolice, kapusta. Vápník však obsahuje mnohem širší spektrum zeleniny, také ovoce či skořápkové plody.

B12 – Jediná látka, která nelze získat s rostlinné stravy je B12. Vegané ji tedy suplementují tabletami, které jsou vyráběny v laboratořích pomocí kultivace bakterií. B12 se však přidává i do krmných směsí hospodářských zvířat, aby se v mase množství látky navýšilo.

Veganská krev je 8x účinější při zabíjení rakovinných buněk

V této době existuje již značný počet studií, které doporučují veganskou stravu a vyvrací zdravotní potíže s ní spojené. Pokud tedy budete dbát na správné stravování, nehrozí žádné potíže v závislosti na veganství.

Doporučujeme:

Těchto 10 významných odborných institucí schvaluje veganství

Deset nedávných studií, které mohou ne-vegany přimět k zamyšlení

Nová publikace pro veganské rodiče

Nutritionfacts.org – kompletní studia přínosů veganství na zdraví (zdroj v angličtině)

tempeh-se-salatem

Co můžeme ještě zmínit je fakt, že veganské recepty jsou daleko pestřejší, než by se zdálo. O tom se můžete jistojistě přesvědčit sami.

TIP: Hledáte další informace o veganství a vše s ním spojené? Pak rozhodně navštivte web, který se tímto odvětví zabývá  https://www.svobodavsem.cz/

0 2

Chcete přesvědčit svůj mozek i tělo aby nepodlehly jarní únavě? Především je nutné, abyste byli v psychické pohodě a jakékoliv chmury vás minuly velikým obloukem. Existují potraviny, které pomůžou mozku pracovat v pohodě na plný výkon i v návalu jarních povinností.

Základními potravinami podporující dobrou náladu a činnost mozku jsou ty, které zvyšují v mozku hladinu serotoninu. Jedná se o neurotransmiter, jehož snížená hladina, může způsobovat projevy deprese, zvýšeného stresu, únavy a úzkosti.

11. března je světovým dnem mozku. Není to skvělá příležitost zaplavit ho pocitem štěstí?

Syndrom nešťastné dietářky

salad-1982738_1280
Něco chutného a něco zdravého v jednom – to ocení postava i mozek!

Chcete ještě před začátkem plavkové sezóny zhubnout nějaké to kilo a rozhodnete se bojovat razantní dietou?  Dávejte si pozor především na to, jaké živiny z vašeho jídelníčku kvůli různým omezením najednou zmizí. Jedním ze základních látek, díky kterým se hladina serotoninu v mozku zvyšuje, jsou sacharidy. Jestliže je v honbě za postavou z časopisu omezíte, může se z vás stát možná vyhublá, zato věčně nešťastná a deprimovaná dáma v bikinách. Výživoví odborníci stále doporučují, aby sacharidy tvořily asi 45 % našeho jídelníčku. Servírujte celozrnné pečivo, rýži, kořenovou zeleninu, brambory.

Co je tučné, to je špatné?

ořechy pro mozek
Není náhoda, že se vlašáky řadí mezi nejlepšími přáteli mozku! Všimněte si jen, jak si jsou podobní :)

Tahle věta určitě není pravda. Zjednodušeně řečeno existují zlé a hodné tuky. Zatímco ty zlé se usadí přesně na těch místech, o které nestojíte a při dlouhodobé konzumaci vám můžou zadělat i na nepříjemné onemocnění. Hodné tuky mají příznivý vliv na vaše tělo a navíc se opět postarají o to, aby měl mozek dostatek serotoninu a vy hezčí den. Dopřejte si mandle, vlašské ořechy a lněné semínko, sezamová a dýňová semínka.

Dvojí radosti na vaše starosti

cokoladacarla
Hořká čokoláda Carla, minimálně 70% kakaa, bez mléka a PO

Všechny potraviny, které jsme dosud jmenovali, se můžou správnou úpravou proměnit v luxusní delikatesy. Ale chápeme, že každý máme své slabosti pro potraviny, které si nechceme odepřít a které se v našich seznamech zatím neobjevily. Ted‘ pro vás tedy máme dobrou zprávu. Hladinu serotoninu zvyšuje i konzumace čokolády. Pozor si musíte dát, pouze na to, abyste vybrali kvalitní čokoládu s vysokým obsahem kakaa – čím více kakaa čokoláda obsahuje, tím více ovlivňuje naši psychickou pohodu. Čokoláda prostě potěší i váš mozek.

Nejen jídlo mu svědčí

Když zrovna nebudete jíst, věnujte se jiné mozku libé činnosti. Procvičování dělá mistra, což platí i pro mozek. Logická cvičení naučí váš mozek pracovat jinak a navykne ho přijímat zátěž mnohem lépe. I fyzická cvičení mozku prospívají. Běh či posilování v těle vyvolají chemické procesy, které se projeví příjemným pocitem štěstí. V neposlední řadě pak vědci doporučují lidem, kteří chtějí být spokojení, trávit dostatek času na slunci. Sluneční paprsky dodají tělu vitamin D, který funguje jako balzám na duši.

aktivita a slunce pro mozek

Když žena v naší moderní společnosti otěhotní, okamžitě se vyděsí, co všechno musí pro dítě nutně koupit a kolik to všechno stojí. Pravdou je, že mnoho věcí, které jsou u nás považovány za nutnost, vůbec nutností nejsou. Jde jen o to změnit klasickou výchovu plnou mnohdy separačních pomůcek za něžné a přirozené kontaktní rodičovství.

Kontaktní rodičovství je založené na intuici a důvěře.

Kontaktní rodiče se nebojí, že se dítě chováním rozmazlí, nenechávají ho plakat opuštěné v postýlce, ale plně respektují jeho emoce a jsou jim oporou a průvodcem, nikoli mocenskou autoritou. Pojd’me odbourat několik mýtů o “nezbytném” vybavení pro pohodu vašeho miminka.

POSTÝLKA

kontaktní rodičovství

 

Dítě nepotřebuje postýlku vůbec. Malému nemluvněti se nejlépe spí u rodičů v posteli. Dítě je biologicky nastaveno tak, že je na pečující osobě závislé, protože jinak zahyne. Pokud slyší její dech, cítí její pach a příjemné teplo, bude se spát lépe nejen jemu, ale i rodičům, kteří na něj mohou okamžitě reagovat. Je mnohem pohodlnější dítě přebalovat nebo kojit, když nemusíte vylézat z postele a máte dítě i pomůcky hned při sobě.

Nepotřebujete tím ani různé peřinky, zavinovačky, mantinely, kolotoče, zpívající hračky a monitor dechu. Vše, co skutečně potřebuje dítě, je cítit vaši blízkost.

Pokud se bojíme společného spaní, věřte, že jsou vaše obavy zbytečné. Pro více informací velice doporučuji stránku prosimspinkej.cz. Dáváte-li přednost knihám, velice hezké pojednání o spánku dětí a kontaktním rodičovství naleznete třeba v knize Naše děti, naše světy (Meredith F. Smallová)

Další možností je spaní miminka v kolebce (třeba zděděné nebo z druhé ruky) vedle postele rodičů.

KOČÁREK 

kontaktní rodičovství nošení dětí

Kočárek má určitě mnoho výhod. Můžete v něm mít mnoho potřeb pro péči o dítě, odložit si tam nákup, a pokud dítě usne, můžeme s ním zajet do parku a v klidu si na lavičce přečíst knížku. Má ale samozřejmě i své nevýhody – nedostanete se s ním všude, a především je v něm dítě separované. Mnoho dětí potřebuje v kočárku zabavit nebo potřebují dudlík (náhradu matčina prsu), aby se uklidnily.

Určitě jste si všimli, že v poslední době je na vzestupu nošení dětí. K nošení se prodává plno pomůcek, ovšem ne všechny jsou na zdravé ergonomické nošení vhodné.

Při výběru nosítka je důležité dbát na tři podstatné věci:

 • Látka pod zadkem dítěte je od kolene ke kolenu, dítě tak nevisí za rozkrok
 • Opěrka zad není vyztužená, ale dítě se muže příjemně schoulit do klubíčka a má záda ve tvaru C, tím se zádové svaly mohou uvolnit
 • Dítě je podsazené – má zadek níž než kolena a nožky má ve tvaru M
 • Dítě je nošeno VŽDYCKY čelem k rodiči, nikdy nesmí být čelem ven kvůli postavení zad a nohou)

Ačkoliv článek nepojednává o vhodném výběru nosítka, považuji za povinnost to zmínit alespon ve stručnosti. Často se stává, že se tyto zásadní informace dostanou k rodičům příliš pozdě. Každopádně, pro nosítko se spotřebuje mnohem méně materiálu a některá nosítka jsou šitá v Čechách (např. KiBi).

K přírodě nejšetrnější variantou je ovšem jednoznačně nosící šátek. U výběru šátku je nutné dbát na materiál. Látka je totiž tkaná (žakárová), není to obyčejná metráž. Tím je šátek velice pevný a flexibilní zároven. Dítě je v něm pevně fixované, ale může si vytáhnout ruce a nikde ho šátek netlačí. Šátky se vyrábí z mnoha materiálů (konopí, len, bavlna, vlna, hedvábí), drtivá většina z nich je v přírodě rozložitelná. Vyhodit šátek je ale obrovská škoda. Je to kvalitní a dost často nádherná látka, která se dá skvěle využít dál. Ušít se z něj dá třeba taška,  povlak na polštář ale i nosítko.  Pokud chcete zvolit ještě ekologičtější variantu,  pak existují šátky, u kterých se bere ohled na přírodu i při jejich výrobě (např. Didymos).

PLENKY

latkove-pleny-ekoista

Obrovský problém představují pochopitelně jednorázové plenky. V přírodě se rozkládají několik staletí, pokud vůbec, a jedno dítě jich spotřebuje neuvěřitelné množství – v nasáklém stavu je to až jedna tuna odpadu.  Na druhé straně se pro jejich výrobu a transport využije obrovské množství zdrojů. 

Podle studií dítě za plenkovací období spotřebuje v průměru až 4 tisíce jednorázových plen o váze odpadu větší než 1 tuna.

Na skládkách se pak budou rozkládat až 500 let.

Další nevýhodou jednorázových plenek je jejich dopad na zdraví (stejně, jako u damských tamponů a vložek – více zde). Ať už věříte studiím o jejich „jedovatosti“ nebo ne,  jedna věc je jasná – dítě je mnohem náchylnější k opruzeninám.  Jednorázové pleny jsou totiž absolutně neprodyšné. A pokud má dítě opruzeniny, potřebujeme mu koupit nějaký krém a raději mažeme zadeček každý den preventivně. Tyto krémy ale většinou obsahují nepřeberné množství chemikálií, stejně tak vlhčené ubrousky, které velice často opruzeniny ještě zhoršují. Jak z toho ven?

Řešení je jednoduché. Náš trh nabízí nepřeberné množství moderních látkových plen. Doba dost postoupila a už není nutné plenky vyvařovat ani žehlit. Jsou k dispozici různé plenkové systémy (AIO, SIO, čtverce, vícevrstvé pleny), určitě najdete ten, který vám i vašemu dítěti bude vyhovovat. Jejich údržba je velice nenáročná (může se ale stát, že se vám častějším praním zvýší spotřeba vody a elektřiny.)

Mnoho látkových plen je šito i přímo v Čechách, často je to práce matek na rodičovské dovolené nebo  lidí z chráněných dílen (Bamboolik). Nepodporujete tedy žádné vykořisťování lidí ze Třetího světa. Když už pleny není potřeba, můžete je prodat, a pokud používáte klasické čtvercové pleny, ty se dají využít v domácnosti opravdu bohatě.

Přesto se může stát, že se dítě oprudí. Může to být způsobeno i méně častým přebalováním (doporučuje se přebalovat po 2 hodinách, pak se rozkládá moč a dráždí pokožku). Rozhodně ale nemusíte běžet do lékárny pro chemické krémy, na trhu je  mnoho čistě přírodních olejových směsí určených přímo na péči o dětskou pokožku nebo můžete jednoduše použít olej mandlový. A co vlhčené ubrousky? Zadek můžete dítěti otřít namočeným hadrem (prodávají se i látkové ubrousky) a na cesty můžete využít mycí olej Medvídek od Eone, který je skvělou alternativou.

Pokud vás i tak rozčiluje, že perete příliš často a spotřeba látkových plen je vysoká – začněte s bezplenkovou komunikační metodou. Znamená to, že dítě pozorujete a čekáte, kdy vám dá signál, že bude močit, vy na to pohotově zareagujete a dáte dítě nad kyblík nebo umyvadlo. Zdá se to náročné, v našem světě na to nejsme zvyklí, metoda ale není tak těžká, jak se zdá. Dítě bude úplně v suchu, bude si uvědomovat svoje vlastní tělo a bude s vámi velice intenzivně komunikovat. Rozhodně se sníží i spotřeba plen. Vhodným průvodcem vám může být třeba kniha Bez plenky od Ingrid Bauer.

V případě, že dlouhodobě cestujete a nemáte možnost praní, jsou na trhu i ekologicky šetrnější jednorázové pleny (např. vyrobené z kukuřičného škrobu, v přírodě se rozloží do cca 4 let). 

Pro zajímavost, prečtěte si náš článek 10 ekoprohřešků maminek miminek .

KOJENECKÁ VÝŽIVA

kontaktní rodičovstvíV kontaktním rodičovství je kojení velice důležité. Není jen tou nejvhodnější potravou pro dítě, ale je důležitá i jeho psychická stránka – pocit klidu, bezpečí a lásky. V naší společnosti ženy bohužel kojí jen velice krátce, což je škoda. Většinou za tím bohužel stojí špatné nebo mizivé informace (často i od pediatrů nebo od sester v porodnici), mnoho mýtů, ale i nezájem. Ze zdravotních důvodů nekojí jen velice málo matek. Proto, můžete li kojit, uděláte to nejlepší a nejpřirozenější pro své dítě.

Když matka úspěšné a dlouhodobě kojí, ušetří tím život v první řadě mnoha telatům. Krávy neprodukují mléko jen z principu, ale produkují ho pro svá mláďata, která jsou jim hned po porodu odebrána a mléko tak zbývá pro lidi.  Nejen, že je to absolutně nehumánní, ale i neekologické, protože všechny krávy i telata potřebují jíst, pít a vylučovat. Pěstování jejich krmiva spotřebuje obrovské množství prostoru a vody, což by se dalo využít mnohem lépe. Bližší informace o velkochovech a jejich ekologickém dopadu naleznete třeba v dokumentu Cowspiracy. Přečtěte si také příběhy českých maminek, které se odmítají podílet na utrpení – na webu o fungování mléčného průmyslu Bileminus.cz

Kravské mléko obsahuje příliš vysoké množství těžko stravitelných pro děti bílkovin, které mohou být pro dětský organismus značně alergizující.

Další stránkou je samotný proces výroby umělého mléka, který stojí obrovské množství zdrojů a zároveň s ním se vyprodukuje i mnoho obalů. Nemluvě o tom, že umělé mléko částo obsahuje chemické složky a problematický palmový tuk.

Mezi zásady úspěšného dlouhodobého kojení patří nepoužívání lahví a dudlíků,  kojení dle potřeb dítěte a fyzický kontakt. Více informací o kojení je k nalezení na stránkách Mamila.

DĚTSKÁ CHŮVIČKA nebo  BABYFON

radio-297183_640Dětské chůvičky jsou elektronické přístroje, které dnes nahradily chůvy opravdové. Sledují totiž, aby se miminkům za nepřítomnosti rodičů nic nestálo. Aby byla v bezpečí. Je tomu opravdu tak?

Vyšlo najevo, že nejsou to technologie tak růžové, jak se zdá – nešikovné zacházení, dlouhé používaní a špatné nastavení mohou napáchat více škody než užitků.

Většina přístrojů používá technologii DECT, podobnou té v našich mobilech. V závislosti na modelu a nastavení to může znamenat to, že se spící miminko nachází v absolutní blízkosti zdroje stálého, vysokofrekvenčního  magnetického vyzařování. Což sebou nese zdravotní rizika, hlavně pro správný vývoj novorozenců.  Toto záření je škodlivé a může vyvolat i rakovinové bujení či leukémii: dětská lebka je tenčí a měkčí a absorbuje více záření než dospělí jedinci.

Pokud dětskou chůvičku máte, používejte ji minimálně, nenechávejte základnovou stanici zapnutou nepřetržitě. Základnová jednotka by se měla nacházet aspoň 1 metr od hlavičky dítěte. Při volbě přístroje dejte přednost analogovému před digitálním (jsou bezpečnější, minusem je horší kvalita přenosu pokud jste ve velkém městě). Volte možnost napájení přístroje na baterie ( nejlépe dobíjecí akumulátory). Pokud je k dispozici, dejte přednost nastavení “VOX”, úspornému ECO-modu.  A samozřejmě, vypněte WI-FI sít a svá bezdrátová zařízení. 

kontaktní rodičovství

Autory: Lucie Jogurtová, redakce Ekoista.cz

Víte, že svěží letní make-up může navíc chutnat? Letos vyzkoušejte pravou domácí rtěnku nebo tvářenku z malin a řasenku z borůvek. Je garantován doslova přírodní vzhled a budou vám závidět nejen lesní víly – pokud to ovšem nepřeženete jako Marfuša z „Mrazíka“ ;)

Další výhody? Sladký políbek a skvělý pocit: ovocná kosmetika není testována na zvířatech a neobsahuje nebezpečné chemikálie, je handmade, bez zbytečných obalů.

S chutí do toho!

kosmetika-ovoce

Ostružiny a borůvky se hodí jako oční stíny (použijte prsty k nanášení).

Poslouží i jako základ pro řasenku: rozmačkanou borůvku smíchat s trochou kokosového tuku, nanést na řasy štětcem od staré řasenky (uchovávám k tomu účelu) nebo i vátnou tyčinkou. Odlíčit oční partie pak můžete olivovým olejem, skvělé to funguje i pro „konvenční“ kosmetiku.

Maliny, jahody, třešně nebo červená řepa dodají rtům (a také tvářím) požadovanou barvu. Záleží na intenzitě nanesení, ale opravdu stačí jednou-dvakrát přejet plátkem nebo rozmačkaným kusem ovoce rty nebo tváře (a rozetřít barvu takovým mírným vklepáváním). Pro oranžové tóny přidejte trochu sušené kurkumy (pozor na ruce a světlé oděvy, silně barví), nebo mrkvové št’ávy. Kdo by to chtěl víc do červena a bordo – „posilte“ základní odstín borůvkami. Zase je hlavně nepřehnat, méně je více, ale záleží na osobním vkusu :)

Přidejte k tomu kapku kokosového oleje a máte nádherně vonící lesk na rty.

Raw kakao prášek v kombinaci s oblíbeným olejem (např. kokosový, olivový, meruňkový, arganový atd.) poslouží jako bronzer pro stínování obličeje nebo zlatavé oční stíny.

Plátek okurky skvělé osvěží, růžová voda zafixuje make-up.

Co se týče másky na obličej, máme v sezóně opravdu volnou ruku a celou zahrádku k experimentování: jahody proti vráskám, hrozny na prokrvení a regeneraci pokožky, jablka pro osvěžení, broskve pro zářivý tón. Kdo tu ještě potřebuje kupované polotovary a chemické koktejly v lahvičkách?

Bud’te svůdní, jako jahůdky !
heart

Tip na netestovanou dekorativní kosmetiku:

Cosm’etika (vegan)

0 1

Znáte “Got milk” a podobné reklamní kampaně o tom, jak je kravské mléko důležité pro nás
všechny – zdravé kosti, bílkoviny, šťastné kravičky na louce? Dokázali byste si představit
oblíbené kakao nebo kapučíno bez mléka? Podívejme se na to z jiného úhlu. Mléko nemusí
být jen živočišné.

Makové mléko obsahuje 12x více vápníku než to kravské. Mandlové mléko chutná mnohem
lépe než to kravské. Ovesné, konopné, rýžové a další druhy – kupované nebo nejlépe domácí.
Hlavně, že rostlinné mléko je bez utrpení. Bez krutosti, kterou nám reklama neukazuje.

Pokud jste již úspěšně snížili na minimum (nejlépe na nulu) svou konzumaci masných
výrobků a s mlékem a mléčnými výrobky váháte, tady je odpověď: dojná kráva je otrokyní na
celý život. Její mléko nebylo původně pro nás, ale pro její miminko, které musí zemřít. Telata
jsou odpady konvenčního mléčného průmyslu po celém světě.

Pokud nechováte vlastní krávu a nestaráte se o ni a potomka, každý zakoupený karton mléka,
balení sýru nebo třeba rýžový mléčný pudink může svou kapkou přispívat k vytváření moře
krutosti ve velkochovech, které sotva uvidíme na propagačních plakátech supermarketu.

Dopad mléčného průmyslu na ekologii, zvyšování skleníkových plynů, nenávratné klimatické
změny a úhyn vzácných druhů zvířat je kapitola sama pro sebe.

Živočišné mléko podle skoro všech moderních výzkumů k normálnímu zdravotnímu stavu
NENÍ nutností. Spíš naopak – zatěžuje, zakyseluje a zahleňuje naše tělo.

Konzumujeme-li mléko a mléčné výrobky často, vede to ke vzniku nežádoucích tukových
vrstev kolem důležitých měkkých tkání a orgánů. Některé nové výzkumy dokonce zjistily, že
mléčné složky zabraňují využití vápníku a mohou se nepřímo podílet na odvápnění kostí –
takže spíše dochází k řídnutí kostí.

Mnoho odborníků tvrdí, a spousta vědeckých studií dokazuje, že mléko stojí za takovými
onemocněními jako jsou zažívací potíže, astma, alergie, artritidy, anémie a srdeční nemoci,
zkornatění tepen; je rozhodujícím faktorem při zácpě, chronické únavě, bolestech hlavy,
svalových křečích, obezitě, alergiích a srdečních problémech.

– V Řecku mezi roky 1966 – 1977 se průměrná konzumace mléka zdvojnásobila, výskyt
osteoporózy se zdvojnásobil.

V Hong Kongu se za rok 1989 zkonzumovalo 2x více mléka oproti roku 1966 a výskyt
osteoporózy se za stejné období ztrojnásobil.

Nejvyšší konzumace mléka je ve Švédsku, Finsku Švýcarsku a Holandsku (300-400 kg/rok).
Výskyt osteoporózy se prudce navýšil.

V Austrálii, USA a Novém Zélandě je konzumace mléka 3x vyšší než v Japonsku a současně
četnost zlomenin kyčelních kloubů 2,5x vyšší.

Ve skupinách obyvatelstva USA, které konzumují méně mléka, jako například Američané
mexického nebo afrického původu, je téměř 2,5x nižší výskyt osteoporózy v porovnání s
bílými Američany.

U obyvatelstva evropského původu v Chile a Venezuele, kteří konzumují méně mléka, je v
porovnání s USA, Finskem, Švédskem a Švýcarskem výskyt zlomenin kyčelních kloubů nižší
více jak 3x.

Číňané konzumují velmi málo mléka, jen asi 8 kg na obyvatele za rok. Výskyt zlomenin
kyčelních kloubů je u nich jeden z nejnižších na světě. U čínských žen je to až 6x méně v
porovnání s USA, kde konzumují 254 kg mléka na obyvatele za rok.

V ostatních zemích, kde se pije mléko jen zřídka, jako například v Kongu, Guinee nebo Togu
(6 kg/rok) je osteoporóza extrémně zřídkavým onemocněním.

Osteoporóza u asijských žen žijících v Asii je o hodně nižší než u těch žijících v USA. Taktéž
konzumace mléka a výskyt zlomenin kyčelních kloubů je o hodně nižší u Černochů žijících v
Jižní Africe oproti Černochům žijícím v USA.

 

Tak proč nám neříkají, abychom si raději dali mák, sezam nebo kadeřávek pro zdravé kosti a
zuby? V čích komerčních zájmech je, abychom se stále cpali kravským mlékem pro vápník, a
pak následně brali léky na osteoporózu?

Ptám se teď vás, kolik mléka potřebujeme pít pro zdraví a duševní pohodu?

 

Doporučené zdroje k tématu:
http://www.ewao.com/a/1-dairy-milk-singled-out-as-1-cause-of-osteoporosis

http://www.healthyfoodhouse.com/magnesium-not-calcium-is-the-key-to-healthy-bones/

http://w.zdravi4u.cz/telo-organy/klouby-pater-kosti/7517-osteoporoza-a-fakta-o-ni-ktera-vam-lekar-nerekne

http://www.badatel.net/svedski-vedci-zistili-konzumacia-tejto-potraviny-vam-skrati-zivot/

http://www.rizenadetoxikace.com/news/mleko-jako-supertoxin/

http://www.veganfest.cz/2013/02/07/aktualne/mytus-mleka

http://www.uspesna-lecba.cz/osteoporoza/

http://nutritionfacts.org/video/is-milk-good-for-our-bones

http://otevrioci.cz/wp-content/uploads/2013/09/letak_mleko.pdf

Mlýnek na obilí je nenahraditelným přístrojem, který má své místo v kuchyni odbornice na výživu Margit Slimákové už více než 10 let. Margit používá mlýnky značky Komo, které jsou vhodné na obiloviny včetně bezlepkových, luštěniny, semínka a koření, ale také například pro přípravu domácích vloček.

Proč vlastně mlít mouku doma, když se obchody doslova hemží již hotovými moukami různých značek a jakostí?

K čemu jsou mlýnky dobré?

1

Čerstvě pomletá celozrnná mouka má nejvyšší výživovou hodnotu. Na rozdíl od trvanlivé kupované “prázdné” mouky, čerstvě mletá celozrnná mouka stále obsahuje důležité obalové části zrna a klíčky, které obohacují lidský organismus prospěšnými živinami, mastnými kyselinami, enzymy a vlákninou.

Obsah vitamínů a minerálů je v čerstvé celozrnné mouce mnohem vyšší než v mouce rafinované:

až o 60 % více vápníku, 76 % železa, 85 % hořčíku, 78 % zinku, 77 % vitaminu B1, 80 % vitaminu B2 a 86 % vitaminu E.

Jakmile jsou zrna rozemleta, začnou se z nich všechny živiny důsledkem oxidace vytrácet. Je to stejné, jako kdybyste si nakrájeli ovoce, a snědli ho až za rok. Proto je důležité připravovat si vždy mouku čerstvou.

2.

Všechna mouka za našich předků byla přirozeně celozrnná. Po staletí ji mleli mezi otáčejícími se kameny, a tak zachovávali důležitou slupku zrna a klíčky se živinami. Pouze v 19. století došlo ke „šlechtění” mouky, neboť vzhled rafinované bílé mouky byl spotřebiteli považován za atraktivnější. Tak vznikla trvanlivější, ale na nutriční hodnoty bídná mouka bílá, kterou známe dnes. Právě taková průmyslová mouka kvůli nízkému obsahu vlákniny a naopak vysokému obsahu lepku a škrobů způsobuje špatnou vstřebatelnost střevy, záněty a jiné zdravotní potíže.

Domácí mlýnek s tvrdými kameny je takovým “návratem ke kořenům” – k tradičnímu způsobu přípravy mouky a zdravého, plnohodnotného pečiva jako za času našich prababiček.

3.

Dle odborníků z Evropské rady pro informace o potravinách (EUFIC), celozrnné potraviny snižují riziko různých chronických civilizačních onemocnění, jako jsou kardiovaskulární choroby, diabetes typu 2, onemocnění trávící soustavy, a mohou mít vliv také na progresi určitých typů rakoviny. Mohou také pomáhat k dosažení a udržení zdravé tělesné hmotnosti.

Celozrnné potraviny mají obecně nízký glykemický index, takže pozitivně ovlivňují hladinu cukru a inzulinu v krvi. Přítomnost hořčíku a draslíku může přispívat ke snižování krevního tlaku.

Celozrnné potraviny obsahují fenolové sloučeniny, karotenoidy (lutein, β- a α-karoten) a vitamín E, které mají antioxidační a protizánětlivé účinky.

4.

Kupované bezlepkové mouky pro celiaky jsou obvykle dost drahé. Ceny za hotové bezlepkové výrobky jsou také extrémně vysoké (mohou být 5 až 10krát dražší než obvyklé potraviny s lepkem). Navíc polotovary a hotové bezlepkové výrobky obsahují příliš mnoho škrobů, tuků a cukrů. Proto namlít si doma mouku z bezlepkových obilovin by mohlo znamenat výraznou úsporu pro rodiny a vylepšení jídelníčku.

KoMo Fidibus 21
KoMo Fidibus 21
5.

Sehnat opravdu kvalitní mouku v obchodě bývá celkem oříšek. Nikdy v podstatě nevíme, jak dlouho zboží putovalo na trh a jak staré zrno se použilo pro přípravu mouky, neznáme ani podmínky jeho skladování. Nejsou nijak ojedinělé případy, kdy kupovaná mouka obsahovala larvy molů nebo myší trus. Podle průzkumu Ústavu analýzy potravin a výživy VŠCHT, obsahovalo 6 z 16 testovaných pšeničných mouk dostupných na českém trhu nebezpečné limity mykotoxinů z plísní a zbytky nebezpečných pesticidů. (Doporučujeme zhlédnout pořad “A Dost” od 15.11.)

Proto je vhodnější kupovat celé obiloviny v bio kvalitě letošní sezóny, z kterých se dá doma namlít vždy čerstvá celozrnná mouka.

6.

Čerstvě pomletá celozrnná mouka prostě chutná skvěle. Ten rozdíl poznáte. Taková čerstvá mouka vždy byla základem pro voňavý domácí chleba.

7.

Namlít si doma čerstvou mouku je jednoduché. Na elektrickém mlýnku Komo je to cca 100 g mouky za minutu. Mlýnky Komo používají extrémně tvrdé mlecí kameny a jsou tak naprosto bezúdržbové a velmi spolehlivé. Podívejte se, co zvládnou a jaké mají přednosti, na stránkách prodejce zde.

Děti (i dospělí) milují si s ní hrát, modelovat z ní různé předměty a postavy, vymýšlet pak pro ně příběhy… Bohužel modelína koupená v obchodech nemá dobrou pověst: je plná chemie a často obsahuje ingredience, které mohou být při pozřetí toxické a jedovaté.

Některé kupované chemické modelovací hmoty mohou obsahovat těžké kovy, PVC nebo např. ftaláty, zdraví škodlivé při vdechování a při styku s kůží.

Tak proč si modelovací hmotu jednoduše nevyrobit doma? Je levná, 100% přírodní a vydrží zhruba 6 měsíců.

Recept na domácí modelínu

Ingredience
1 hrnek hladké mouky (lze i polohrubé)
1 hrnek horké vody
půl hrnku soli
2 kávové lžičky jedlé sody (nebo kypřícího prášku)
1 kávová lžička rostlinného oleje (olivového, slunečnicového, řepkového…)
několik kapek potravinářského barviva (modré, červené, zelené, růžové…) podle vašich představ.

Náš tip:

Barvit se dá i št’ávou z mrkve nebo prášku kurkumy s vodou (žlutá barva), št’ávou z mladého ječmenu, špenátu nebo libovolné sušené listové zeleniny (zelená), pro fialovou barvu použijte borůvky nebo šťávu z červeného zelí, do červena modelovácí hmotu obarví šťáva z řepy nebo malin atd.

Příprava
Do kastrolu dejte mouku, sůl a jedlou sodu.
Za stálého míchání přidejte vodu a olej.
Zahřívejte, dokud hmota nezhoustne. Když se začne odlepovat od hrnce, stáhněte z plamene.
Až se hmota dostatečně zchladí, pořádně ji uhněťte.
Rozdělte modelínu na malé kousky, přidejte barviva a pokračujte v hnětení, dokud nebude barva všude rovnoměrně.
Hotovou modelínu můžete skladovat několik měsíců v chladu uloženou v neprodyšném obalu.

Vyzkoušejte popřípadě i tento recept na modelínu bez zahřívání:

(zapněte si ve videu titulky a automatický překlad do češtiny)

Tento recept je opravdu velmi jednoduchý na realizaci a domácí modelína perfektně nahradí tu z obchodu. Navíc je 100% přírodní, ekologická a bezpečná. Nemusíte se bát, pokud ji děti náhodou dostanou chut‘ ochutnat.

Přejeme veselé tvoření!

Domácí modelína

0 6

Paradentóza je častým onemocněním dásní. Jedná se o zánětlivé onemocnění způsobené nejen bakteriemi v dutině ústní, ale také plísněmi ve střevách. Naneštěstí postihuje značnou část populace. Neléčená paradentóza může vést až ke ztrátě zubů, srdečním onemocněním a infarktu.

Jak se zbavit paradentózy přírodní cestou? Trpíte-li tímto neduhem, můžete vyzkoušet některou z následujících metod.

hrebikHřebíčkový olej
Hřebíčkový olej je ingrediencí v mnoha přírodních receptech na léčbu paradontózy. Lékaři doporučují vmasírovat hřebíčkový olej do dásní, leč varují, že z počátku můžete očekávat pálení dásní. To by mělo po krátké době odeznít.

 

horcicneseminkoOlej z hořčičných semínek (Hořčičný olej)
Pokud nemáte hořčičný olej u sebe doma, je k sehnání v obchodech se zdravou výživou. Často se používá jako kuchyňská přísada, protože je bohatý na vitamíny a má antioxidační vlastnosti. Do dlaně si nalijte přibližně polovinu čajové lžičky oleje. Čistým prstem vmasírujte krouživými pohyby olej do celých dásní a nechte krátce působit. Vypláchněte si poté ústa teplou vodou. Což pomůže prokrvení dásní, jejich stimulaci a utiší bolest. Pro silné dásně užívejte tento postup denně.

siwak-ekoistaSiwak
Dobře posiluje dásně přírodní kartáček Siwak ( jedná se v podstatě o kořen stromu Salvadora persica, který se již tisíce lét používá pro ústní a zubní hygienu v mnoha zemích světa.) Díky svým antibakteriálním a antimikrobiálním účinkům brání usazování zubního kamene, dobře čistí, bělí a leští zuby. Přirozeně obsahuje vápník, síru, fosfor, vitamin C, kyselinu salicylovou, saponiny, flavonoidy. Je mnohem šetrnější k zubní sklovině než plastové kartáčky.

Jak kartáček Siwak funguje:


jil

 

Zelený jíl
Zelený jíl posiluje a zpevňuje dásně a chrání zuby před zubním kazem.
Účinně bojuje proti parodentóze. V ČR jsou k dostání přírodní zubní pasty a gely se zeleným jílem od lokálních značek Nobilis Tilia nebo Argital.

 

aloeAloe Vera
Aloe Vera bude také součástí několika receptů na léčbu obnažených zubních krčků a krvácejících dásní. Jednoduše rozetřete Aloe Vera (výtažek či dužinu) po dásních a nechte ji působit. Opakujte tento postup, dokud problém neodezní.

Moc dobré osobní zkušenosti máme s čistou 100% BIO šťávou z Aloe vera bez obsahu konzervačních látek, sladidel a barviv od Allnature.

 

lemonCitrónová šťáva
Protizánětlivé vlastnosti citrónové šťávy lze využít při léčbě infekce dásní. Navíc citrón obsahuje vitamín C, který může působit jako prevence proti nemocem dásní. Vymačkejte šťávu z citrónu a přidávejte sůl v takovém poměru, aby vznikla pasta. Tu naneste na zuby a ponechte ji několik minut účinkovat, poté si vypláchněte ústa vodou.

 

teatreeTea tree olej
Tento olej je opravdu velmi výjimečným přírodním antiseptikem. Vmasírujte trochu oleje do dásní. To zastaví samotnou nemoc a pomůže potlačit příznaky. Takto můžete bojovat s bakteriemi i během čištění zubů, pomůže vám zbavit se paradentózy přírodní cestou.

100% čistý Tea tree olej od českých značek Yellow&Blue nebo Dr. Popov.

 

coconutKokosový olej
Kokosový olej má silné dezinfekční a protizánětlivé účinky, proto tak dobře působí proti zánětům dásní. Rozetřete trochu kokosového oleje na dásně a nechte působit. Nakonec ústa vypláchněte vodou.

Náš tip: Biokokosák od Purity Vision.

 

kurkumaKurkuma (Indický šafrán)
Kurkuma je běžné koření. Je velmi účinná proti zánětům. Do jedné lžičky kurkumy přidávejte kokosový tuk, až se vytvoří pasta. Naneste na zuby a dásně, nechte působit tři minuty a poté si ústa vypláchněte vodou. Dásně se zklidní a nebudou tolik citlivé. Opakujte každý večer před spaním.

 

Vyzkoušejte také:

Zubní gel Weleda pro citlivé dásně

Sibiřská žvýkací pryskyřice s propolisem

Bambusový kartaček bez toxických plastů Curanatura Bamboo


Kdybyste se zeptali jakékoliv dospělé ženy, čeho se v životě nejvíc bojí, málokterá vám poví pravdu. Řeknou možná, že se bojí o své děti, nevěr manželů, ztráty zaměstnání. Prokazatelně vám ale všechny zatají něco, co je zakořeněno hluboko v naší ženské duši a co nás neustále nutí podporovat industriálně-kosmetický průmysl a hledat „elixír věčného mládí“: bojíme se totiž zestárnout.

Naše mládí a naši krásu, kterou jsme dostaly do vínku, budeme jednou muset vrátit přírodě zpět. Protože nepatří nám, ale času, který letí a vůbec nebere v potaz naše přání, potřeby a touhy. Pro mnohé z nás je čas nepřítelem a příroda se s věkem stává noční můrou, kterou se snažíme pomocí poznatků kosmetických technologií překonat a ochočit.

Můžeme s ní ale spolupracovat.

Nechme se inspirovat příběhem Mimi Kirk, půvabné Američanky, kterou mohli mnozí zahlédnout letos v Praze na festivalu Rawfest.

Mimi Kirk

 

Bývalá hollywoodská herečka, která si zahrála ve „Star Treku“, poradkyně, návrhářka, matka 4 dětí a 7 násobná babička. Propagátorka myšlenky krásného stárnutí a chef kuchařka syrové stravy. Mimi Kirk se stala ve svých 71 letech vítězkou soutěže s názvem ”Nejsvůdnější vegetariánka nad 50 let”, kterou uspořádala organizace Lidí pro etické zacházení se zvířaty, známé jako PETA. Prokázala, že pokročilý věk nemusí vždy korespondovat s poškozeným zdravím, ztrátou soběstačnosti a koncem aktivního života.

Prokázala, že neexistuje „expirační lhůta“ pro mladistvý vzhled a tělo v kondici, pro vitalitu a životní elán.

Dnes je ve svých neuvěřitelných 78 letech autorkou bestselleru „Žij ve stylu RAW“, častým hostem televizních pořadů a přednášek po celém světě. Denně dostává stovky mailů a dopisů od lidí, které dokázala inspirovat k lepšímu životu a aktivnímu postoji vůči vlastnímu zdraví a udržení krásy.

Zasvětila totiž své nadšence do tajemství, které v podstatě lidstvo zná již od doby, kdy žil Hippokratés a jiní velcí myslitelé.

Jsme totiž to, co jíme. Kdo bude pečovat o své tělo zevnitř a hýčkat každou buňku, dodávat potřebné živiny – ten dostane nekonečný náboj energie a zdravé tělo.

Pro mnohé je syrová strava stále extrémem a „sebepopíráním“ lidí, kteří nemají smysl pro vaření a pečení. Raw food se tak považuje za náročnou variantu veganství, které už samo od sebe v povědomí lidí hraničí s “puberťackým trendem” nebo osobními problémy s adaptací v „normální společnosti“.

Vsadím se, že mnohé ženy Mimi Kirk její vzhled a zdraví prostě závidí, a připisují ho dobré souhře DNA a genetické predispozice. Pravda je, že Mimi ve svých 69 letech, již tehdy dlouhodobá veganka (s několikaletým návratem ke “konvenčnímu americkému stravování”), trpěla dnou a zvýšený cholesterol ji ohrožoval na životě. A tak dostala na vybranou: podpořit vědecké poznatky o genetice a podlehnout zdravotním problémům jako zbytek její rodiny – cukrovce a rakovině. Nebo obrátit celý svůj život naruby a začít odznova. Tentokrát se syrovou stravou.

A povedlo se to. Jak sama říká, proces stárnutí se zastavil, právě když začala žít ve stylu RAW. Od té doby jenom mládne a zase se cítí aktivně, jako ve dvaceti. Ve svých 78 letech netrpí žádným zdravotním problémem. Denně pije zeleninové šťávy a dostává celý náboj živin a enzymů. Při komunikaci s  touto nevšední ženou to ani nelze zpochybnit – vždyť září a nabíjí pozitivní energií všechny kolem sebe.

Nechť tvá strava je tvým lékem, a ne tvůj lék tvojí stravou” 

(Hippokrates)

„Můžete být vegetarián, ale stále jíte nezdravé jídlo. Syrová strava sestává z konzumace nezpracovaných a nevařených jídel. Výživa z živé stravy dává mnoho zdravotních výhod včetně zvýšení energie, zlepšení imunitního systému a celkového lepšího pocitu zdraví. Žádné bolení, žádná bolest v mém těle, krevní tlak normální. Opravdu se cítím úžasně. Takže všichni chceme vypadat dobře a já mám na obličeji vrásky od smíchu a mám je ráda. Líbí se mi, jak vypadám. Nevěřím v žádnou chirurgii.”

Syrová strava má doopravdy omlazovací účinky. Například, doktor R. Morse ve své knize “Zázračná detoxikace” poukazuje na důležitost syrových potravin a bylin pro čištění a léčení každého orgánu a systému i každé nevyváženosti v těle. Podrobně líčí vzájemnou provázanost těla, mysli a duše při nabývání pevného zdraví na celý život. Právě syrové rostlinné stravě (bez masa, mléka, vajec, cukrů a škrobů ) připisuje zázračné schopnosti zbavit tělo toxinů ničících zdraví, a zahájení procesu úplné buněčné regenerace, vedoucí k opravdovému uzdravení – a s tím i omlazení.

Mimi Kirk má důvěru v tento způsob stravování, který udržuje pocit krásy uvnitř i vně, stejně jako v meditaci a v pozitivním pohledu na život. Říká, že hodně v životě jí dává láska.

“Každý chce vypadat dobře, ale já se chci opravdu cítit dobře… Můj přítel je téměř o 20 let mladší než já a tak se mi zdá vhodné, aby se cítil být s mladší ženou, ale stejně je to o mém vnitřním pocitu. Vlastně se cítím jako ve dvaceti. Když se ráno vzbudím, vstanu z postele, pokud se nepodívám do zrcadla, neřekla bych si to. Takže vím jistě, že má strava pro mě dělá hodně.”

Nehledě na tak vysoký věk, je Mimi pořád v pohybu. Neustále cestuje po celém světě, aby inspirovala lidi každého věku k etickému postoji vůči zvířatům, důležitosti lokálních bio potravin, významu zásadité „živé“ rostlinné stravy pro mládí a vitalitu, pozitivnímu vnímání jídla bez utrpení a živočišných produktů.

Mimi Kirk a její recept na mladistvý vzhled 

Mimi Kirk - džus

Svůj naplněný den si Mimi nedokáže představit bez sklenky zeleného džusu.

“Každý může udělat jednu věc, a to je zvyknout si každé ráno pít zelený nápoj. Můžete použít mixér anebo odšťavňovač.

Používám základní recept:

-2 jablka

-4 stonky celeru,

-půl okurky,

-3 hrsti špenátu,

-trochu listí kapusty ze zahrady

Ze všeho vymačkám šťávu anebo vše vhodím do mixéru. Mohu přidat banán nebo borůvky s trochou antioxidantů.

Jakmile dostanete do svého těla živiny a začnete se cítit zdravě, budete vyžadovat těchto věcí více. Takže najednou budete chtít na oběd salát místo vašeho obvyklého fast food burgra nebo něčeho podobného.

Zelený nápoj vás nastartuje. Jen o tom přemýšlejte, můžete dát 6, 7, 8 druhů zeleniny a ovoce do jednoho nápoje. Je to stravitelné, plné enzymů. Jde to přímo na správné místo a ke všem správným buňkám. A i když byste po zbytek dne nejedli, měli byste více výživy, než byste získali z něčeho vařeného nebo zpracovaného. Proto říkám, že zelený nápoj nastartuje změnu celého vašeho vnitřního systému. V odpoledních hodinách nejsem unavená. Chodím spát velmi, velmi pozdě a cítím se plná energie téměř po celou dobu; tak to je živá strava!

Myslím si, že by lidé, dokonce i když jsou vegetariáni nebo vegani, měli do svého jídelníčku zahrnout více syrové stravy, protože existuje něco velmi zvláštního v konzumaci potravin, které jsou tak blízko Matce přírodě.”

Mimi Kirk

“Existuje mnoho věcí, které mě drží svěží. Myslím, že mám skvělý přístup, dobrý náhled na život po duchovní stránce… Mám kolem sebe spoustu lásky, což je velmi důležité. A jsem velmi vášnivá osoba. Myslím, že když máte tyto věci spolu s vaší stravou, opravdu vám to pomůže ke šťastnému, svěžímu životu. Vím, že chci udržet svou paměť a mobilitu ve svém věku, a myslím, že je tento způsob velmi, velmi důležitý. Myslím, že můžeme přijmout sami sebe, až zestárneme, ale nemusíme být staří.”

Mimi Kirk je šťastná a nachází uplatnění v tom, že šíří výhody soucitnějšího a zdravějšího životního stylu široké veřejnosti.

Na svých stránkách www.youngonrawfood.com píše:

“Jíst zvířata je zvyk jako kouření nebo pití sodovek a jednou se odvážíte s tím přestat, neumím si představit, že bych to kdy neudělala.”

Vlastním příkladem prokazuje, že nikdy není pozdě začít žít v harmonii se sebou a celým Vesmírem. Vždyť vzhled je opravdovým zrcadlem našich myšlenek a postojů. Věří, že jídlo plné lásky ke všem bytostem nám dodává tu pravou životní energii, která rozzáří radostí každou buňku a je schopna regenerovat a nabít životem tělo v každém věku. Zkrátka, Mimi Kirk neubližuje přírodě a příroda neubližuje jí.

Přejeme této báječné ženě, aby ještě dlouho zůstala inspirací pro nás všechny.


Zdroje: www.facebook.com/pages/Mimi-Kirk/109888045694543?fref=ts , youngonrawfood.com/live-raw/ , www.thesnowfairy.com/interview-with-mimi-kirk-on-raw-vegan-diet/ , http://suprememastertv.cz/raw1.phpanim1=Mini_Kirk_usmevava_a_uzasna_v_72_letech_CZ.flv, www.nbcsandiego.com/news/health/70-and-Sexy-53149747.html , www.foodandtravel.at/geniesser-tipps/interview-mimi-kirk/ , thechalkboardmag.com/mornings-with-mimi , www.jitrnizeme.cz/view.php?cisloclanku=2011100010

Nebezpečí tampónů aneb když ženy mají své dny…

Dřív dle církve něco špinavého a společensky nepřijatelného, dnes něco samozřejmého a v “duchu moderní doby” – vždyť nám hygienické prostředky umožňují obrovské pohodlí, které naše babičky neznaly. Dnes je to tak snadné, vzít si tampon a jít do práce, běhat, plavat, skákat na trampolíně – v bílých obepínacích kalhotách, protože jsme “v bezpečí a chráněné”.

Bohužel nárůst příběhů dívek s HPV, rakovinou děložního čípku, dělohy a vaječníků a jiných s tím souvisejících onemocnění, skýtá půdu k zamyšlení – jakto, že ženy a dívky po celém světě nevědomky vkládají potenciálně rakovinotvorný materiál přímo do svého těla, a nejsou o zdravotních rizikách nijak poučeny?

Jakto, že si vybíráme tampony nebo vložky podle savosti a barvy obalu, nikoliv podle toho, z čeho jsou doopravdy vyrobené?

V čem je nebezpečí tampónů?

Tady je hned několik důvodů, proč je používání tampónů a vložek (ale i jednorázových plen u dětí!) zdravotně nebezpečné:

1) syntetický materiál natolik vstřebává tělní tekutiny, že vytváří výborné podmínky pro takzvaný Syndrom toxického šoku (TSS – Toxic Shock Syndrome), což je nebezpečné hlavně pro mladé dívky, u kterých se nestihly vytvořit potřebné obranné protilátky proti tomuto syndromu,

2) chlór, který se používá na bělení tampónů, vložek (plenek atd..) uvolňuje dioxin, známou karcinogenní látku, přímo do prostředí pochvy a dělohy. Nemluvě o tom, že pozůstatky chlóru působí stejně dráždivě a vysušují.

Oba problémy jsou známy přinejmenším od roku 1980, kdy kvůli tampónům Procter & Gamble zemřelo nejméně 38 žen (neví se, kolik je doopravdy zaznamenaných případů). Po tomto skandálu byly tampóny s názvem Rallye staženy z trhu a ženám bylo doporučeno používat tampóny s co nejmenší možnou vstřebatelností. Momentální roční výskyt úmrtí na TSS se snížil, avšak je to s největší pravděpodobností proto, že úřady pro kontrolu nemocí přestaly případy TSS sledovat. Právník Tom Riley, který se nejvíce zabývá případy TSS a zastupuje pacientky s následky TSS a pozůstalé pacientek zemřelých přímo na TSS, tvrdí, že přestala existovat oznamovací povinnost lékařů, jejichž pacientky byly syndromem postižené, a oznamování se stalo dobrovolným. Tuto benevolentnost si vynutily korporace, kterým hrozilo snížení poptávky po jejich hygienických produktech v důsledku prokazatelného negativního vlivu na zdraví.

Přestože úřady případy TSS aktivně více nemonitorují, samy odhadují, že jen v USA trpí na vážné následky TSS ročně asi 1300 žen, z čehož asi 5% následkům nakonec podlehne. V krátkosti, syndrom toxického šoku stále existuje a daří se mu.

Nebezpečí tampónů

Americká modelka Lauren Wasserová (27) prišla v roce 2012 o nohu právě kvůli následkům TTS – během použití tampónu prodělala srdeční záchvat a infekce vyvolaná stafylokoky přerostla do gangrény. Wasserová podala žalobu na výrobce tampónů Kotex a doufá, že její případ pomůže šířit povědomí o problému mezi ostatními dívkami a ženami. Požaduje od Kongressu lepší, výraznější označování potenciálního nebezpečí tampónů na balení .

“Víte, že cigarety zabíjí, pokud kouříte – je to váš výběr. Kdybych byla poučená o následcích TTS, nikdy bych tyto tampóny nepoužila.”- říká Wasserová.

Jak poznat TTS?

Příznaky, po jejichž výskytu byste měla okamžitě vyndat tampón a vyhledat lékaře, jsou velmi podobné šokovému stavu:

 • náhlá nevolnost
 • zvýšená teplota (39 a více),
 • zvracení či průjem,
 • zvýšený puls a nízký krevní tlak,
 • bolesti hlavy nebo závratě,
 • bolest krku či svalů,
 • vyrážka jako po spálení sluncem, která se později loupe.

Předpokladem úspěšné léčby tohoto život ohrožujícího onemocnění je rychlé nasazení účinného antibiotika v dostatečných dávkách. Důležitá je i protišoková léčba. Někdy je nutný i chirurgický zákrok.

Syndrom TTS však není jediným problémem. Málokdo ví, co všechno běžné tampóny a vložky obsahují.

Nejznámější nebezpečnou látkou v tampónech je dioxin, vedlejší produkt vznikající  při bělení běžných tampónů a vložek chlórem. Opakované vystavování se dioxinu podstatně zvyšuje riziko rakoviny a vede k mnohým nerakovinovým onemocněním, hormonální nerovnováze, supresi imunitních buněk, vývojovým poruchám, poškození reprodukčních orgánů, neplodnosti, spontánním potratům, poškození plodu apod.

Dr. Samuel Epstein ve své knize Safe Shopper’s Bible (Bible bezpečného nakupujícího) upozorňuje: „Neskutečně škodlivá složka 1,4-dioxan byla jednou z hlavních složek chemického defoliantu Agent Orange, který se ve velké míře používal během války ve Vietnamu k odstranění plátěných stříšek v džungli, aby bylo možné odhalit nepřátele. 1,4-dioxan je hormonální nepřítel, o kterém se věří (a bylo prokázáno), že je hlavním prvkem způsobujícím výskyt rakoviny u vietnamských vojáků po válce. … Nejlepší způsob, jak se ochránit, je poznat komponenty, které jsou nejpravděpodobněji kontaminovány 1,4-dioxanem. Ty zahrnují komponenty se slovíčkem s předponou nebo slabikou PEG (PEG-7, PEG-8, PEG-120), dále polyetylén, polyethylenglykol, poly, atd.. (např.. v sodium laureth sulfát), nebo oxynol. I polysorbát 60 a polysorbát 80 mohou být kontaminovány 1,4-dioxanem.“

Jaké máme alternativy?

Jde o naše zdraví, nezůstávejme k problému lhostejnými a rozhodně nepodceňujme rizika.

To platí dvojnásob, pokud již žena/dívka trpí záněty pochvy, výtoky, kandidozou, HPV, nádorovými onemocněními a jinými problémy týkajícími se ženského ústrojí.

Na trhu existuje mnoho pro tělo přijatelnějších a zdraví neškodných přípravků, než jen masově propagované produkty z drogerie, které roky používáte. Jak se nebezpečí tampónů vyhnout?

organyc

Vložky a tampóny z bio bavlny

Vyhledávejte vložky a tampóny ze 100% bio bavlny, nebělené chlórem. Ty dle studia doktorů P. Tierna a B. Hanna z roku 1999 nepodporují množení bakterií způsobujících TSS, na rozdíl od běžných hygienických prostředků vyrobených ze syntetických látek.

I u bio tampónu platí doporučení měnit tampón každé 2-3 hodiny a dodržovat základní pravidla hygieny.

kalisekMenstruační kalíšek

Menstruační kalíšky vyrobené ze 100% chirurgického silikonu jsou vhodné ke dlouhodobému použití, proto jsou ekologickou a finančně výhodnou alternativou běžným dámským produktům. Je to nejčistší a nekomfortnější dámská hygienická pomůcka, která je v současnosti na trhu.

vložkyLátkové vložky

Ačkoli působí poněkud jako návrat do epochy našich babiček, ekologické látkové vložky se pomalu vracejí do našich kabelek a šuplíků.

Na rozdíl od běžných menstruačních vložek a tamponů neobsahují absorpční, deodorační a bělící přísady, které mohou narušit vaginální prostředí.

Lze je používat opakovaně, a tím jsou šetrné k životnímu prostředí – nevznikne po nás totiž tuna plastového odpadu…  

Do vložek a tampónů ženy investují nemalé finanční prostředky (každá žena za svůj život použije asi patnáct až dvacet tisíc kusů vložek nebo tamponů). Náklady na látkové vložky se vrátí průměrně za 8 měsíců jejich používání.

K dostání jsou například z bio bavlny nebo bambusu.

menstruacni-houbaPřírodní menstruační houba

Přírodní houba neobsahuje na rozdíl od většiny tampónů žádné dioxiny, bělidla ani syntetická barviva, která mohou narušit vaginální prostředí. Není tedy nijak chemicky upravována a je i velmi šetrná k životnímu prostředí. Je vhodná na opakované použití, proto je nutné ji správně desinfikovat, čistit a uložit.


Zdroje:
http://www.kalisek.cz/menstruacni-kalisek.php , http://www.bendovaiva.cz/informace/nebezpeci-tamponu/ , http://www.badatel.net/tampony-sokujuca-pravda-hpv-rakovina-krcku/ , http://pohlazeni-pro-duse.blog.cz/1005/nebezpeci-v-menstruacnich-tamponech , http://www.vice.com/read/meet-the-model-who-lost-her-leg-to-toxic-shock-syndrome-611

0 0

Věříme, že št’astné a veselé děti jsou především děti zdravé.

Vybrali jsme pro všechny pečlivé rodiče pár nápadů na BIO a EKO dárky, které budou chránit zdraví vašich ratolestí – to nejcennější, co v životě máme.

dendeti


 

1

Jack n‘ Jill Dětská zubní pasta – s extraktem z BIO měsíčku

Zubní pasta od Jack n‘ Jill obsahuje příchutě z ovoce v BIO kvalitě a je pro děti 100% bezpečná, pokud ji spolknou. Součástí je i extrakt z BIO měsíčku lékařského pro jemnou péči o dásně. Složení je hypoalergenní a působí proti vzniku zubního kazu. Vhodná pro děti již od 6 měsíců. Neobsahuje žádné problematické látky, nebyla testována na zvířatech. Bio kvalita, netoxická, neobsahuje SLS/SLES, cukr, fluoridy, lepek, palmový olej, geneticky modifikované suroviny, umělé konzervanty ani barviva. Obal neobsahuje PVC, ftaláty ani BPA (Bisfenol-A). Neobsahuje žádné živočišné suroviny – je tak vhodná pro vegany.


2 Simply Soaps Přírodní mýdlo pro děti – levandule a ylang ylang (100 g)

Nejjemnější esenciální oleje z levandule a kanangy vonné (ylang ylang) jsou základem tohoto 100% přírodního bio mýdla speciálně určeného pro děti. Má zklidňující a utišující účinky, sladce voní a je vhodné i pro tu nejjemnější pokožku – a nemusíte být děťátko, abyste si ho užili.


3  Jack n‘ Jill Dětský zubní kartáček Zajíc – z kukuřičného škrobu

Toto je první dětský kartáček na světě s rukojetí vyrobenou ze 100% z geneticky nemodifikovaného kukuřičného škrobu. Je navržený tak, aby se dětem skvěle držel. Má extra jemné štětinky z nylonu (recyklovatelného), které dětské zoubky perfektně vyčistí, aniž by to dětem bylo nepříjemné.


4  Meruňkový olej Saloos lisovaný za studena 50 ml

Meruňkový olej lisovaný za studena je vynikající pleťový a masážní olej, vhodný pro všechny typy pokožky. Je ideální i pro malé děti. Blahodárně působí při potížích s akné a ekzémy, ošetřuje kůži po opalování, tvoří základ vysoce kvalitních masážních směsí.


5 Nobilis Tilia Dětský eukalyptový BIO balzám (50 ml)

Směs obsažených éterických olejů má antimikrobiální účinky, působí na širokou škálu dýchacích potíží od běžného nachlazení až po astma, výborně uvolňuje zahleněné dutiny a posiluje při únavě. Přináší úlevu zejména na noc.


6  Měsíčkový kojenecký set Weleda

Měsíčkový kojenecký krém účinně chrání citlivou pokožku před vznikem opruzenin v oblasti plenek. Přípravek je vhodný od prvního dne života. Měsíčkový dětský šampon Weleda je vhodný na mytí vlasů i sprchování celého těla. Přípravek je obzvlášť šetrný k očím – běžně nezpůsobuje pálení. Dermatologické testy potvrzují velmi dobrou snášenlivost při seborrhoické dermatitidě kojenců i u dětí s vysoce citlivou pokožkou či atopickým ekzémem, neobsahuje syntetické konzervační látky, barviva a parfemaci, neobsahuje minerální oleje (parafín či vazelínu), obsahuje výtažek z měsíčku lékařského v BIO kvalitě.


7  Bambu Dětská vidlička a lžička (2 ks) z BIO bambusu

Perfektní sada pro děti, které se už chtějí naučit jíst samy. Rozměry jsou přizpůsobené velikosti dětských rukou i úst. Ideální pro použití od věku 18 měsíců jako zdravá alternativa k plastovému nádobí. 100% rozložitelný v přírodě. Nejměkčí štětiny, žádné ftaláty a BPA (Bisfenol-A).


8  Nerezová láhev Onya H2Onya (0,35 l)

Odolná zdravá nerezka, vhodná pro děti. Do vody nevypouští žádné nebezpečné toxiny. K dispozici je i speciální pítko pro nejmenší.


9 Zelenina s quinoa Babybio

Bio příkrmy 200 g – pečlivě vybrané složky z ekologického zemědělství pro denní menu. Vařeno v páře, bez přidané soli, dítě objevuje skutečnou chuť jídla. Díky jemné chuti a konzistenci vyhovuje menu kojencům od ukončeného 8. měsíce. Bez zahušťovadel, bez lepku, bez mléka.


10  Hlíváček – sirup s hlívou ústřičnou 100 ml – hruška

Hlíváček je přípravek pro zdraví a imunitu s pečlivě vybraným složením pouze z přírodních zdrojů. Obsahuje hlívu ústřičnou (Pleurotus ostreatus) s účinnou látkou beta glukanem . Základem Hlíváčka je ovocný koncentrát z čerstvého ovoce, které se rozdrtí a přefiltrováním se zbaví slupek a jadérek. Nepřidávají se ani konzervační látky, ani barviva, ani cukr.


11  Kniha „Rozvíjej se děťátko“ (Eva Kiedroňová)

Kniha Rozvíjej se děťátko je určena pro všechny nastávající rodiče, rodiče s dětmi a odborníky, kteří sledují, ovlivňují nebo stimulují psychomotorický vývoj dítěte do 1 roku. Přehledným, srozumitelným a poutavým způsobem popisuje, co, kdy, jakým způsobem, v jaké posloupnosti a proč by se mělo dítě do jednoho roku postupně naučit a jak mu můžeme přiměřeně pomáhat, aniž bychom je ve vývoji přetěžovali nebo omezovali. Publikace se skládá z knihy, do které je vložen plakát s přehlednou tabulkou psychomotorického vývoje dítěte do jednoho roku a brožurka ke každodennímu přehledu a záznamu rodičů. Kniha obsahuje přes 800 názorných ilustračních fotografií a obrázků.


12  Šáteček slintáček biobavlna Imse Vimse

Materiál: svrchní strana biobavlna, uvnitř vložka ze savého biobavlněného froté, spodní straně polyester – fleese – hřeje a chrání před provlhnutím.

Existují ingredience, jejichž každodenní konzumací téměř jistě eliminujete riziko vzniku jakéhokoli druhu nádoru.

Podivuhodný recept je následující:

Smíchejte 1/4 čajové lžičky kurkumy s půlkou lžičky olivového oleje. Přidejte špetku čerstvě mletého černého pepře a sušeného zázvoru. Vše rozmixujte.

Tuto směs můžete konzumovat jako součást různých pomazánek, polévek nebo salátů. Pokud ji budete používat ve vařených jídlech, je nejlepší směs přidat až v závěru vaření (kurkumin je velmi citlivý na teplo). Lze tuto magickou kořeněnou směs i pít, smíchejte s trochou vody a spolkněte.

Ale co přesně je na této kombinaci surovin tak magického? Proč brání vzniku a šíření rakoviny?

Za všechno může zázračné koření kurkuma, se kterým jste se již jistě setkali ve formě žlutého prášku kari. Jeho protizánětlivé schopnosti jsou neuvěřitelně silné.

Neexistuje žádná jiná přírodní látka na světě, která je při snižování zánětu v těle účinnější.

Nedávné studie ukázaly, že kurkuma zabraňuje vzniku mnoha typů rakoviny, jako je například kolorektální karcinom, rakovina prostaty, rakovina mozku a další. Kurkumin skutečně dokáže vyhledat maligní rakovinné buňky a zničit je na úrovni DNA.

Kurkuma má pouze jednu vadu – obtížně se vstřebává v trávícím traktu. Proto je pro tělo nejvhodnější spojení kurkumy s olivovým olejem, pepřem a zázvorem; osvědčilo se pro zvýšení absorbce živin. Z toho důvodu tvoří právě tyto složky ideální kombinaci pro léčbu a prevenci rakoviny. Použít také můžete kokosový nebo lněný olej. Vstřebání kurkuminu napomáhá i quercetín obsažený například v červeném víně.

Podle výzkumu navíc černý pepř zvyšuje účinnost kurkumy až o 200 procent. At’ žije synergie potravin!

Aby bylo možné úspěšně předcházet nádorům a ničit rakovinné buňky, používejte tuto směs jako součást zdravého vaření každý den.

0 1

Naše ledviny jsou super důležité pro naše zdraví. Filtrují naši krev, produkují hormony, absorbují minerály, produkují moč, odstraňují toxiny a neutralizují kyseliny. Tak jako jeden z nejdůležitějších orgánů v těle, si naše vaše ledviny zaslouží péči.

Poškození nebo trvalý pokles činnosti ledvin může setrvávat v těle často bez povšimnutí několik let, jelikož ledviny mohou ještě dělat svou práci s pouhými 20% své kapacity. Proto onemocnění ledvin je často označováno jako „Tichá nemoc“. To je důvod, proč je tak důležité, abychom o ně co nejlépe pečovali, než bude příliš pozdě.

Zde je seznam 10 společenských zvyklostí, které kladou velký tlak na ledviny a mohou způsobit vážné poškození v průběhu času.

1. Nedostatek pitné vody
Nejdůležitější funkcí ledvin je filtrovat krev a odstraňovat toxiny a odpadní látky z těla. Když se během dne toxinů a odpadního materiálů v těle nahromadí příliš, je zapotřebí dostatek čisté vody k akumulaci. V případě že tělo dostatek tekutin nemá, může dojít k vážnému poškození vašeho těla.

2. Příliš mnoho soli ve vaší stravě
Vaše tělo potřebuje správnou hladinu sodíku (biogenní prvek nacházející se v buňkách rostlinných i živočišných tkání, je součástí mnoha potravin), aby fungoval správně. Většina lidí však spotřebuje příliš mnoho soli, které může zvyšovat krevní tlak a působí na ledviny stresově. Denní dávka soli by neměla překročit 5 g.

3. Časté odkládání „volání přírody“
Mnozí z nás ignorují nutkání jít „na malou“, protože jsou příliš zaneprázdněni, nebo neradi navštěvují veřejné wc. Úmyslné a časté zadržování zvyšuje tlak moči, což může vést k selhání ledvin, ledvinovým kamenům, a inkontinence. Takže poslouchejte své tělo, když příroda volá.

4. Sladký útok na tělo
Vědecké studie ukazují, že u lidí, kteří konzumují dva nebo více sladké nápoje denně, je větší pravděpodobnost přítomnosti bílkovin v moči. Ty jsou časnou známkou toho, že vaše ledviny nedělají svou práci tak, jak mají!

5. Nedostatky vitaminů a minerálních látek
Pro dobrou funkci ledvin a celkové zdraví je důležitá pestrá strava plná čerstvé zeleniny a ovoce. Nedostatky ve správné životosprávě mohou zvýšit riziko vzniku ledvinových kamenů nebo selhání ledvin. Například mimořádně důležité pro snížení rizika vzniku ledvinových kamenů je příjem vitaminu B6 a hořčíku.

6. Příliš mnoho živočišných bílkovin
Přes konzumaci bílkovin, zejména červeného masa zvyšujeme metabolickou zátěž na ledviny. Takže více bílkovin ve stravě znamená, že vaše ledviny musí pracovat tvrději, a to může vést k poškození ledvin nebo jater v průběhu času.

7. Nedostatek spánku
Všichni víme, jak je důležité odpočívat. Chronický nedostatek spánku bývá spojen s mnoha chorobami a mezi nimi i s onemocněním ledvin. Během spánku však dochází k regeneraci ledvinové tkáně, a my tak dáváme tělu šanci k regeneraci či uzdravení.

8. Příliš mnoho kávy
Stejně jako sůl i kofein může zvyšovat krevní tlak a klást velký důraz na činnost ledvin. Postupem času může nadměrná konzumace kávy vést k jejich poškození.

9. Zbytečná chemie
Příliš mnoho lidí užívá analgetika kvůli malým bolestem na které existuje mnoho bezpečných a dostupných přírodních alternativ. Nadměrné užívání nebo zneužívání léků proti bolesti může vést k vážnému poškození jater a ledvin.

10. Konzumace alkoholu
Ačkoli na sklence vína či piva není nic špatného, většina z nás neskončí u jedné. Alkohol je toxin, který klade velké nároky na naše ledviny a játra.

Chcete-li se vyhnout zdravotním problémům s ledvinami, je důležitá vyvážená a pestrá strava s dostatkem čerstvé zeleniny. Pokud budete mít výše uvedené informace napaměti a vyhnete se těmto špatným společenským návykům , vaše ledviny nebudou pod neustálým tlakem a vaše tělo vám za to poděkuje.

Zdroj: Dobrazona

Doporučujeme:

Články a produkty pro zdravé ledviny

0 1

Existuje více než 55 nemocí, které jsou spojovány s lepkem, bílkovinou, nacházející se v pšenici, žitu a ječmeni. Odhaduje se, že zhruba 99 % lidí, kteří trpí nesnášenlivostí lepku nebo celiakií, nebylo nikdy vyšetřeno. Své občasné nebo dlouho přetrvávající obtíže považují za samozřejmost, na kterou si již za ta léta zvykli, ale jejich tělu to velmi ubírá na síle, energii, regeneraci a obranyschopnosti a rychleji stárne. Odhaduje se také, že zhruba 15 % celosvětové populace má intoleranci lepku.

Můžete být jedním z nich? Máte-li některý z následujících příznaků, může to být znamení, že jste alergičtí na lepek nebo trpíte intolerancí lepku (mírnější forma):

1. Trávicí problémy, projevující se jako plynatost, nafouknuté břicho, průjem nebo zácpa. Zácpou trpí zejména děti a to po snědení jídla s obsahem lepku.

2. Keratosis pilaris (KP, folikulární keratóza) je onemocnění projevující se výskytem drsných hrbolků na kůži, jež bývají nazývány jako tzv.“husí kůže“. Nejčastěji se objevuje na vnitřní i vnější části paží (přičemž může být zasaženo i předloktí), škrábání a mačkání této „vyrážky“ vede k tvorbě jizviček. Může se objevit dále na stehnech, bocích, břiše nebo jiných částech vyjma hladké kůže na dlaních či chodidlech. Obecně méně se vyskytuje na obličeji. Toto onemocnění vzniká v důsledku nedostatku mastných kyselin, vitamínu A a nízké schopnosti střeva absorbovat lepek, který pak střevo velmi zatěžuje a poškozuje.

3. Únava, vyčerpání, pomalé myšlení, nízká soustředěnost a okamžitá únava po snědení jídla s obsahem lepku.

4. Diagnostikované autoimunitní onemocnění jako je například Hashimotova tyreoiditida (chronický autoimunitní zánět štítné žlázy), revmatoidní artritida, vředová kolitida, Lupus , psoriáza (lupénka), sklerodermie nebo roztroušená skleróza.

5. Neurologické příznaky jako jsou závratě nebo pocit ztráty rovnováhy.

6. Hormonální nerovnováha jako je PMS (premenstruační syndrom), PCOS (syndrom polycystických ovarií) nebo nevysvětlitelná neplodnost.

7. Migrény  a časté bolesti hlavy.

8. Diagnóza chronické únavy nebo fibromyalgie (mimokloubního revmatismu).

9. Záněty v těle, otoky nebo bolesti kloubů na prstech (haluxy), kolenou a kyčlích.

10. Výkyvy nálad, častá úzkost, deprese a ADD (porucha pozornosti).

11. Problémy horního dýchacího traktu jako například záněty dutin, alergická rýma, zalehlé uši.

12. Problémy spojené se špatným vstřebáváním živin – anémie (nedostatek železa a kyseliny listové), osteoporóza, nespavost (nedostatek vápníku).

13. Kožní problémy jako je akné, zánětlivé změny kůže a různé vyrážky.

Bylo zjištěno, že tím jediným a nejlepším způsobem jak zjistit, zda-li máte problém s lepkem, je nejprve zahájit tzv. eliminační dietu, při které vyřadíte ze svého jídelníčku veškeré potraviny obsahující lepek a to po dobu nejméně 2 až 3 týdnů a poté je opětovně zařadíte. Můžete tak vypozorovat jak se cítíte bez lepkových potravin a následně s nimi a zda-li se vaše symptomy zlepšily, či zůstaly stejné. Vezměte prosím na vědomí, že lepek je velmi silnou bílkovinou a může trvat měsíce i roky, než se vaše tělo zcela vyčistí a zbaví se všech slepených usazenin ve střevech. Rozdíl pak ale bude fenomenální a váš pocit z nového života a přívalu energie také. Nejlepší rada, kterou můžete dostat je, že v případě, že se cítíte viditelně lépe bez glutenových – lepkových potravin a hůře po jejich opětovném zařazení do jídelníčku, je pro vás lepek problém a měli byste ho tedy vysadit doživotně. V případě, že chcete získat přesné výsledky své lepkové nesnášenlivosti nebo si nejste jisti, zda-li ji skutečně máte či nikoli, je možné podstoupit vyšetření krve nebo odběr kousku tkáně z tenkého střeva (kolonoskopie).

Jak na léčbu nesnášenlivosti lepku?

Odstraněním lepku ze svého jídelníčku a to na 100 %, což opravdu znamená na 100 %. Dokonce i stopové množství lepku a to i z potravinových doplňků nebo léků může způsobit nepříjemnou imunitní reakci v těle. Pravidlo 80/20, což znamená  „Nejím lepek jen doma, ale o svátcích, v restauracích a na dovolené si dám.“ , je mylnou a zavádějící představou o funkčním jídelníčku. Ve studii zpracované v roce 2001 Dr. Amy Myers z Institute for Functional Medicine bylo potvrzeno, že ti, kteří jsou alergičtí na lepek a dají si lepkovou potravinu třeba jen jedenkrát do měsíce, navyšují riziko své předčasné smrti o 600%.   Tak co? Stále si nejste jisti, zda-li vám vaše oblíbené francouzské croissanty, čerstvě upečený pšenično-žitný chléb nebo domácí štrůdl od babičky stojí za to všechno trápení? Dejte si dárek a vyzkoušejte alespoň na 3 týdny vysadit lepek a uvidíte sami. Nejen, že se tak jako tak začnete cítit lépe, ale možná, že i něco málo zhubnete. A nebojte se, že nebudete mít co jíst. Krásných a chutných bezlepkových potravin je celé nepřeberné množství a možná díky většímu soustředění se na zdravé jídlo objevíte další.

V článku Bezlepkové obiloviny se můžete inspirovat skvělými bezlepkovými superpotravinami, které můžete používat místo pšenice, žita a ječmene.

Zdroj: slunecnyzivot.cz/2014/04/13-priznaku-alergie-na-lepek/ © Slunečný život

Související odkazy:

Samodiagnostický test potravinové intoleranceDomácí test pro detekci celiakie

0 1

Kombinace velké chuti a touha po štíhlé linii vede mnoho lidí k dochucování sladkých jídel a nápojů umělými sladidly, nebo přímo k výběru potravin, které tato umělá sladidla obsahují. Jedná se o aspartam a sukralosu. Tyto produkty potravinářského průmyslu bývají označovány jako „light“, či „zdravé“. Nedávný výzkum zaměřený na umělá sladidla prokázal spojení s řadou zdravotních problémů, včetně těch, které jsou uvedeny níže.

Přibývání na váze
Je ironií, že tato umělá sladidla, která byla uvedena na trh právě pro lidi, kteří se snaží zbavit přebytečných kil, mohou naopak podpořit zvýšení tělesné hmotnosti. Jeden z mnoha výzkumů San Antonio Heart Study, byl zaměřen na sledování konzumentů „dietních“ nápujů po dobu osmi let. Výsledkem u těchto účastníků byl vyšší přírůstek hmotnosti a obezita oproti těm, kteří konzumovali běžné nápoje bez označení „light“.

Metabolický syndrom
Další nedávná studie zjistila, že lidé, kteří konzumují dietní nealkoholické nápoje s příměsí umělých sladidel, mají zvýšené riziko metabolického syndromu. Tento syndrom je vlastně skupina příznaků, které se vyskytují společně. Jsou jimi přítomnost vysoké hladiny cholesterolu, ukládání tuku v oblasti břicha, a zvýšení hladiny cukru v krvi a krevního tlaku. Není divu, že tento syndrom klade na lidi mnohem vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění, mrtvice a celou řadou dalších zdravotních problémů.

Diabetes
Lékařský výzkum prokázal stále větší spojitost mezi spotřebou těchto aditiv s výrazným zvýšením rizika vzniku diabetu typu II. V některých studiích se toto riziko více než zdvojnásobilo u účastníků, kteří konzumovali největší množství potravinářských produktů, které obsahují umělá sladidla. Co je nejvíce znepokojující ve svých důsledcích je to, že i ti, kteří mají normální tělesnou hmotnost a tyto látky užívají, jsou vystaveni většímu riziku rozvoje diabetu.

Vysoký krevní tlak a srdeční choroby
Studie také odhalují spojení mezi umělými sladidly a zvýšeným rizikem vysokého krevního tlaku (hypertenze) a srdeční choroby. To se zdá být skutečností zvláště u žen: provedením několika nedávných výzkumných prací bylo zjištěno, že když ženy konzumují zvýšené hladiny těchto aditiv, riziko těchto závažných stavů se u nich významně zvýšuje. Vzhledem k onemocnění srdce zůstává jedním z hlavních zabijáků žen.

Smutnou pravdou je, že náhrady cukru, které potravinářský průmysl prosazují, jako jsou umělá sladidla, ve skutečnosti zdravá vůbec nejsou a naopak podporují obezitu a mohou vést k rozvoji výše uvedených zdravotních rizik. Pro ty, kteří chtějí dosáhnout nebo si udržet zdravou váhu, je mnohem více přírodních variant sladidel např. med či stévie.

Autor: Petra, Dobrazona.cz, foto kredit: „Sharon & Nikki McCutcheon“.

V ČR se ročně spotřebuje přes 80.000 tun chemických čistících a úklidových prostředků. Ty obsahují až 15% povrchově aktivních látek (tenzidů) a až 50% aktivačních přísad. Ve skutečnosti představují nejtoxičtější látky v našich domovech, jelikož obsahují karcinogeny, látky narušující hormonální rovnováhu nebo neurotoxiny.

Látky ropného původu, chlór, fenoly, glycerin, triclosan nebo syntetické parfémy – to vše najdete v běžných pracích prostředcích. Spousta cizích názvů, ve kterých se málokdo z nás vyzná. Jsou účinné a levné – a také velmi nebezpečné jak pro nás, tak pro přírodu.

Sice skvěle čistí, ale chemická rezidua po nich zůstávají jak na povrchu čištěných objektů, tak i ve vzduchu. Dostáváme je do sebe dotykem i dechem. Hromadí se v nás, protože ne se všemi si naše tělo dokáže poradit.

Skrze odpady se tyto látky dostávají do povrchových i spodních vod. Mají ničivé vlivy na vodní organismy a na přírodu vůbec. A k nám se vždy dostanou zpět. Vodovodním kohoutkem nebo třeba ve formě ryby na talíři.

Moderní ekologické prací prášky, gely či avivážní prostředky jsou založené na bázi přírodních minerálních látek a rostlinných složek. Jsou netoxické, šetrné k vašemu zdraví a v přírodě kompletně odbouratelné. Vaše prádlo vyperou stejně dobře, díky éterickým olejům krásně voní a jsou cenově dostupné.

Zdroj informací: eshop eko-drogerie Econea

0 1

-    Trávení začíná v ústech. A to díky trávicímu enzymu ptyalinu, který se nachází ve slinách a začíná rozkládat škroby.
–    Pokud žvýkání zanedbáme, jídlo hltáme a pořádně nerozkoušeme, ptylian nemá možnost působit, a protože žaludek nemá enzymy na trávení škrobů, vede to k nadýmání a kvašení.
–    Pokud jídlo pořádně rozžvýkáte, podpoříte činnost žaludku a střev.
–    Žvýkání má vliv také na slinivku břišní. Reflexně ji totiž připravuje na produkci trávicích fermentů.
–    Když budete jíst pomalu a důsledně žvýkat, méně toho sníte. Mozek totiž rychleji zaregistruje signál sytosti.
–    Žvýkání je prospěšné, ale záleží také na složení stravy. Pokud budete jíst nezdravě, můžete žvýkat, jak dlouho chcete a ničemu tím nepomůžete. Správně sestavený jídelníček je základ.

vejce

Jestli bylo dřív vejce nebo slepice, o tom můžeme leda spekulovat. Co víme ale s jistotou je, jak jsou na tom lidé, součástí jejichž jídelníčku vajíčka nejsou. Mají zdravější a delší život, nižší riziko výskytu diabetes, o polovinu nižší výskyt rakoviny prostaty, lepší imunitu. Vždyť alergie na vejce sama o sobě je druhou nejčastější! Nesnaží se nám příroda naznačit, že by bylo jednodušší obejít se bez této potraviny?

Všichni už jsme přesyceni informacemi o tom, co by se mělo jíst a co ne. Beztak se tyto informační trendy mění rychleji než mraky na obloze. Dnes se dočtete, že vajíčka kvůli vysokému obsahu cholesterolu vážně škodí zdraví. Zítra vás ovšem překvapí informace, že se jedná o jiný druh cholesterolu – zdravý a pro tělo docela neškodný. Ať už je zvýšení cholesterolu konzumací vajec mýtus nebo nikoliv, má toho tato potravina na svědomí mnohem víc.

U vajec bylo popsáno až 23 různých druhů bílkovin, které mohou u citlivých jedinců vyvolat alergii. Ta je leckdy prvotním náznakem pro následnou alergii na bílkoviny obsažené i v kravském mléce. Takže místo toho, abychom se v rámci prevence zbavili jedné potraviny, budeme nuceni obejít se bez dvou. Ve střední Evropě alergie na vejce postihuje dokonce 1 až 2 % populace.

Podle amerických nezávislých průzkumů, cholin z vejce (kterým se tak vychvaluje potravinářský průmysl) může opravdu vážně poškodit lidský organismus. Během výzkumu se prokázalo spojení konzumace vajec a zvýšeného rizika diabetu a rakoviny.  Rapidně je zvýšen i výskyt Chronovy choroby. Bylo zjištěno, že bílá vejce narušují naši reprodukční funkci, a mají za následek degenerativní nemoci, infertilitu, poruchy menzesu, impotenci, a dokonce i nádory.

Dle Roberta Morse, autora bestselleru „Zázračná detoxikace“, jsou vajíčka kyselinotvorné potraviny, které způsobují ve tkáních záněty, oslabují buňky a znemožňují jim transportovat živiny skrze celulární membránu, což nakonec vede k jejich hromadnému odumírání.

Vejce lze považovat za „tekuté maso“. V našem dlouhém zažívacím traktu proto podléhají hlinobnému procesu ještě rychlejí než maso. Mají ze všech poživatin největší podíl hnilobných bakterií (150-220 milionů v 1 gramu), množících se závratnou rychlostí. …Při trávení vajec, stejně jako při trávení masa, vznikají škodlivé toxické látky.

A to jsme se stále ještě nedostali k již zmíněnému riziku zvýšení špatného cholesterolu v krvi a onemocněním, která zapříčiňuje.

Zkrátka a dobře, vejce jsou pro nás jen obtížně stravitelná a působí v našem těle neplechu.
Přesto se vám nechce upustit od volského oka k snídani?

Ptáte se,  jak je vůbec možné vypustit vejce ze stravy, zapomenout na oblíbené recepty? Pátráte, zda lze vejce při vaření a pečení něčím nahradit?

11046464_10152770647135924_7468030207332331486_n

Nejen že vejce není v kuchyni nepostradatelné, naopak je přímo neslučitelné s touhou po dlouhém a radostném životě. Také příznivci živé stravy nezůstávají s ukázkami pestrého jídelníčku zbaveného vajec pozadu. Podívejte se na rozmanité způsoby náhrady vajec v kuchyni, a inspirujte se recepty šitými přímo na míru zdravému životnímu stylu:

http://www.veganotic.cz/

Ale kde vezmu bílkoviny???

Často kladeným dotazem je, zda nám nebudou vitamíny a bílkoviny z vajec chybět. Nemějte strach. Poměry těchto látek obsažených ve vajíčkách jsou značně přeceňovány, přitom lecjaká zelenina dodá tělu mnohem více zdraví prospěšných látek. Například obyčejný špenát obsahuje 49% proteinů, zatímco bio vejce pouhých 14%. Navíc jsou živočišné bílkoviny často uváděny do souvislosti se vzrůstajícím počtem alergií, kožních nemocí, poruch přirozené látkové výměny a krevního oběhu.

Trikem drůbežích velkochovů, které vybízejí ke konzumaci vajec, je naoko efektivní srovnání této potraviny s „tlačenkami“ a „májkami“, oproti kterým je vejce ještě relativně zdravé. Díky těmto taktikám ze strany průmyslu se na této planetě denně zpracuje přes 1,4 miliardy vajec, ačkoli se alergie na vejce stala druhou nejčastější hned po alergii na mléčné výrobky.

Pokud byste chtěli udělat něco zásadního nejen pro své zdraví, ale také zamezit krutému zacházení se zvířaty, omezte konzumaci živočišných potravin na minimum.

Podle vědců netrpí lidé na rostlinné stravě tolika civilizačními chorobami, snižuje se mezi nimi procento alergiků. Detoxikace prostřednictvím přechodu na rostlinnou stravu je schopna odstranit většinu neduhů způsobených konzumací vajec, mléka a masa, očistit tělo od toxinů, zbavit jej metabolické zátěže a purinů z nestrávených bílkovin. Mimoto je rostlinná strava vysoce alkalizující, a tím pádem i uzdravující. Zhubnete a budete se cítit zdravěji.

Je vědecky dokázáno, že zásaditá strava nám pomáhá žít déle a pociťovat větší chuť do života. A to je mnohem lepší, než stát ve frontách v ordinacích s kartičkou pojištěnce v ruce a beznadějí v očích.

Začněte s málem, naučte se pár nových receptů a přesvědčte se, že i bez vajec existují gurmánské zážitky. Slibujeme pořádnou zábavu s vařením a žádné trápení s dietami, nebo strádání absencí vitamínů. Podívejte se na další chutné recepty, na které (ani na Velikonoce) nepotřebujete vejce. Není nic jednoduššího než začít jíst zdravěji už dnes!

Co myslíte, dokázali byste vařit úplně bez vajec – stejně jako statisíce lidí po celém světě? Podělte se s námi o své názory v diskuzi.


V České republice trpí některou z alergií téměř každý čtvrtý člověk. Na popud tradiční medicíny polykáme prášky po kilech a dokola zamořujeme svá těla chemií. To však dočasně řeší pouze následky, nikoli příčiny alergie. Pokud patříte do této skupiny nešťastníků i vy, nezoufejte. Váš problém není nevyléčitelný, čtěte dále proč.

Drtivé množství alergií nemá na svědomí konkrétní alergen (pyl, roztoče, vejce, mléko atd.), nýbrž zanesení těla toxiny a následná reakce imunity, a to i u novorozenců. Vystoupit z kolotoče civilizačních chorob vám přírodními prostředky pomůže jarní očista. Detoxikujte konečně své tělo a zbavte se závislosti na lécích a neustálé násilné stimulaci nadledvin a hormonů. Raději začněte žít v souladu s přírodou a řekněte alergii jednou provždy sbohem.

Detoxikace organismu znamená zbavit tělo škodlivých látek, toxinů, těžkých kovů, parazitů a také nestrávených živočišních bílkovin, které vedou k poruše tělesných funkcí. K tomu vám dopomůže zásaditá rostlinná strava s nízkým PH. Ta dokonale pročistí tělo, nastartuje imunitní systém a zbaví vás mnoha chorob. Naopak s živočišnými potravinami vám do organismu putují bakterie a alergeny, které stojí za vznikem infekcí a zánětů.

Tak například v případě senné rýmy bylo zjištěno, že jen vyloučením živočišných bílkovin dosáhneme za pár let úplného vyléčení. Výzkumy zaměřené na pacienty s astmatem prokázaly, že k výraznému zlepšení přispívá rostlinná veganská strava, jelikož jednou z hlavních příčin této choroby je kravské mléko.

Detoxikace organismu, přechod na rostlinnou stravu a odkyselení těla je možná jediná účinná léčba každé alergie. Nezamořujte své tělo chemií, ale nabídněte mu přírodní způsoby uzdravení.

Dopřejte si organickou živou stravu, zelené potraviny (zázraky dokáže např. chlorella nebo zelený ječmen), kvalitní vlákninu a vypijte denně minimálně dva litry vody. Vyvarujte se naopak návštěvě fast foodů, omezte příjem cukrů, mléčných výrobků, vajec, masa, lepku a škrobu. Potřebujete nejdřív odvést z těla jedy, které váš problém způsobují, odkyselit organismus a následně začít vnímat jídlo jako dar pro výživu buněk, nikoliv jako pouhou hmotu pro naplnění žaludku.

Pamatujte si, že prášky alergii nevyřeší, změna stravovacích návyků však ano. Naprosté vyléčení alergie přírodní cestou je již podloženo alergiky napříč celým světem.

Dostatek informací o postupech správné očisty a vše o detoxikačních přípravcích najdete zde.

Máte zkušenosti s přírodními protialergenními dietami? Pomohly vám? Podělte se s námi o tipy a inspirujte ostatní čtenáře.

Věděli jste, že vstřebáme až 60% všeho, co aplikujeme na kůži? Dětská pokožka absorbuje o 50% více než pokožka dospělého. Chemické toxiny v kosmetice mohou zapřičinit: kožní alergie, rakovinu, neplodnost, vývojové vady, poruchy soustředění a mnoho dalších. Osmdesát procent běžně prodávaných kosmetických produktů obsahuje alespoň jednu z níže uvedených nebezpečných látek. Většinou se jedná o chemická změkčovadla (látky, které udržují beton v tvarovatelné podobě), odmašťovadla (používaná na odmašťování autodílů) a detergenty (látky redukující povrchovou tenzi vody a barviv). Představte si, co tyto látky dělají Vaší pokožce!

Zde je 12 nejčastějších kosmetických škodlivin:

1. BHA (butylated hydroxyanisole) a BHT (butylated hydroxytoluene)
 • syntetické antioxidanty
 • konzervanty v hydratačních přípravcích, make-upu a rtěnkách
 • dokázané karcinogenní účinky, snižují plodnost
2. P-phenylenediamine, barviva a pigmenty s označením FD&C nebo CI a pětimístné číslo
 • barvy z uhelného dehtu obsahují soli těžkých kovů
 • v barvách na vlasy
 • dráždí kůži, drží toxiny v kůži, prokazatelně karcinogenní
3. DEA (Diethanolamine), MEA (Monoethanolamine) a TEA(Triethanolamine)
 • pěnidlo a změkčovadlo (šampóny, sprchové gely)
 • dráždí kůži a oči, vyvolává kožní záněty, jednoduše se vstřebává a ukládá do vnitřních orgánů a do mozku
 • v kombinaci s dalšími chemikáliemi může být karcinogenní
4. Ftaláty (DBP, DMP, DEP)
 • většinou se neuvádí ve složení (skrývají se pod parfém/fragrance)
 • rtěnky, laky na nehty, laky na vlasy
 • prokázaný nepříznivý účinek na hormonální systém a plodnost (vývojové vady)
 • podle směrnice EU o klasifikaci a označení nebezpečných látek jsou zařazeny mezi reprodukčně toxické látky
5. DMDM hydantion, diazolidinyl urea, imidazolidinyl urea, methenamine a quarternium-15
 • konzervanty, postupně uvolňují do těla formaldehyd
 • způsobuje bolest kloubů, kožní reakce, rakovina, alergie, deprese, migrény, bolesti v oblasti hrudníku, ušní infekce, závratě a nespavost
6. Parabeny (Methyl, Butyl, Propyl, Etyl)
 • ne vždy uvedené ve složení (konzervační látky)
 • v deodorantech a jiných přípravcích v péči o pleť
 • prokazatelně karcinogenní (rakovina prsu)
 • mohou se podílet na neplodnosti mužů, hormonální dysfunkce u žen a předčasné puberty
7. Polyethylene Glycol (PEG)
 • při výrobním procesu prokázané vysoké hodnoty karcinogenního dioxinu
 • skoro ve všem: krémy, mléka, dětská kosmetika i opalovací krémy
8. Sodium Lauryl Sulfate (SLS) a Sodium Laureth Sulfate (SLES)
 • čistidlo a pěnidlo: přípravky na umývání aut, prostředky na čištění garážové podlahy, odmašťovače motorů a v 90ti procentech hygienických prostředků, které pění
 • poškozuji oči, způsobují kožní problémy, depresi, potíže s dýcháním, průjmy a smrt
9. Propylene Glycol(PG) a Butylene Glycol(BG)
 • jsou to petroláty
 • v některých šampónech a hydratačních přípravcích, lescích na rty a rtěnkách
 • zamykají hydratační složky do pokožky
 • při přímém kontaktu s kůží způsobují: mozkové, jaterní a ledvinové potíže
10. Avobenzone, Benzphenone, Ethoxicinnamate
 • chemikálie v přípravcích na opalování
 • podporují vznik volných radikálů, které poškozují DNA a vyvolávají rakovinu
11. Cyclomethicone a složky končící „siloxane“
 • směsi na bázi silikonu (změkčovadla)
 • urychlují schnutí a vstřebávání vlasových produktů, deodorantů a krémů
 • poškozují endokrinní a reprodukční systém
12. Triclosan
 • syntetická antibakteriální složka
 • v zubních pastách, odličovacích přípravcích a antiperspirantech
 • prokázané karcinogenní účinky

RANDOM POSTS

0 6
Každý z nás se jednou setkal s pojmem „veganství“ poprvé. Stejně jako všechny nové informace, i veganství vyvolává řadu otázek, často nepochopení, nebo dokonce předčasné odsouzení....