Ekodomov

0 4

Věřím, že pro mnohé zaneprázdněné obyvatelé měst mohou být začátky se zero-waste (bezodpadovým) životem problematické.

Důvod? Asi rutina a zajeté koleje, kterých se slepě držíme, jen abychom se nezbláznili z rychlosti života a přepínání mezi školou/prací/podnikáním/sportem/dětmi/vařením/úřady – v takovém kolotoči někomu prostě nezbude myšlenkový prostor, jak vše udržet v hlavě a na nic nezapomenout. Natož přemýšlet o vlastní eko-stopě, kolik odpadu denně vytvoříme, kde nakoupíme bez obalů a jak vše připravíme doma –  od pracího prášku až po ten úžasný hummus. (Platí mnohonásobně pro ty z nás, kteří cestou domů narazí na DM, Albert či Billu, kde je sice možnost nakoupit spoustu “hotovek” a ušetřit si čas, cestou k udržitelnosti to ale nebude).

close-up-1836101_1280

Pokud zrovna (jako já) nepatříte k druhu multitasking superhuman, úžasným pomocníkem na začátku je plánování malých kroků. Diář, nástěnka, mobil – cokoliv, co u vás funguje nejlépe.

Zapisovat můžete třeba banální věci, které je potřeba udělat předem nebo sledovat v průběhu – namočit fazole nebo ořechy (pokud chcete druhý den vařit nebo vyrábět domácí rostlinné mléko), naklíčit nebo opláchnout semínka (pokud chcete opravdu sezonní a lokální zdroj vitamínů v zimě), zkontrolovat svůj citrónový čistič ze slupek a octa (fermentuje se již 2 týdny v přihrádce v kuchyni), zjistit stav vody v domácích samozavlažovacích květináčích s bylinkami.

Na začátku možná zjistíte, že rada “noste na nákupy vlastní látkovou tašku” nefunguje jen proto, že si ji:

a) zapomenete vzít,

b) sice vezmete, ale záhy uděláte větší nákup a stejně si zakoupíte igelitku,

c) vezmete do obchodu, nákup si v ní přinesete domů, pak ji odložíte do šuplíku nebo dáte do pračky a zapomenete na ni

d) pečlivě si ji dáte do tašky, abyste si ji zítra nezapomněli vzít, a ráno vyrazíte do práce s jinou kabelkou.

C’est la vie! Každý to má jinak a ani eko-uvědomělý život nejde žít jako přes kopírák. Hledejte vlastní cestu a buďte kreativní. Vylézt z komfortní zóny vlastního “to nejde” vám pomůžou náhradní nákupní tašky (ideálně 3-4) a speciální pomůcky pro domácí výrobu (třeba sítko na ořechové mléko pořídíte za necelou stovku, oproti “tetrapakovým kámošům“ je domácí nápoj ekonomičtější, ekologičtější a nutričně mnohem bohatší). Zelenina přímo od zemědělce se sice musí objednat předem, ale zaniká tím nutnost obstarávat si pořád dokola nákupy z dovozu (určitě vás také štvou jednotlivé kusy španělských okurek zabalené v plastu, ale jiným způsobem je v obchodních řetězcích už sotva seženete. Je to výhodné pro prodejce a spotřebitel to neřeší, jen sáhne po dostupném a levnějším zboží z nabídky.)

sunflower-1213754_640

Málokdo uzná za vhodné hrabat se ve vlastním koši, ale je to další dobrá možnost jak drasticky zamezit například zbytečným, týden co týden opakujícím se obalům nebo věcem “rychlé spotřeby”. Berte to jako odbourání zlozvyků. Jste mega-konzument krabicových jablečných džusů nebo ochucených minerálek? Je na čase si pořídit odšťavňovač nebo vodní filtr (+ ta jablka). V kupovaném trvanlivém zboží stejně živiny nenajdete. Děti u pokladen vyžadují pitíčko spíše kvůli hezkým postavičkám na etiketě než kvůli nápoji samotnému? Obstarejte si menší skleněnou (či nerezovou) znovupoužitelnou lahvičku a ozdobte ji nálepkami s krtkem, ledovou královnou nebo prasátkem Pepinou, zkrátka čímkoliv, co u vás doma funguje. Příjemným bonusem je pitný režim bez éček a hromady cukru. Chodí vám ve velkém nevyžádaná pošta? Dejte si na schránku kouzelnou nálepkou “reklamu nechci, děkují” (Že ji nikdo v okolí neprodává? Prostě si text napište na ústřížek papíru a přelepte ho průhlednou izolepou. Efekt je stejný). At‘ už máte v koši letáky, plastové krabice od předem umytých míchaných salátů, kousky folie od uskladnění potravin v lednici, sáčky od pečiva, pampersky nebo holítka, zaměřte se u každé kupované věci na hledání zero-waste alternativy. Věřte, že nejste jediný(á), kdo to řeší, a že tato alternativa existuje, jen není tou nejdostupnější volbou v obchodě. Pokuste se zredukovat jednu takovou zbytečnost každý týden. Vyměňte ji za něco smysluplnějšího, vyrobte si to doma, použijte něco jiného, investujte do ekologičtějšího, znovupoužitelného řešení.

Na cestu zelenějším životem se vyzbrojte analytickým myšlením, nadhledem i smyslem pro humor, aby vás tato nová životní cesta bavila a neodradila hned v začátcích.

Uvidíte, že všechno jde a život se s každým krůčkem zlepšuje. Méně odpadků, méně chaosu, menší výdaje. Více radosti, nové objevy a inspirace – zjistíte tak, že to všechno konečně dává smysl. A tak to má být.

domacnost bez odpadu

P.S. Dobrá rada je, jak je známo, nad zlato. Proto poradíme dobrou knihu od Bea Johnson „Domácnost bez odpadu“ (v češtině, podívejte se na video-náhled). V knize se zejména dozvíte, jak se dá žít zero-waste stylem v Česku a ve světě, jak přeuspořádat všechny základní oblasti lidského života, aby fungovaly co nejjednodušeji,  jak a kde nakupovat, jak na nekonzumní svátky, spoustu DIY receptů. Základ knihovny každého uvědomělého zero-wastera.

15894864_1831601117107831_8016764291131730466_n

Do nového roku si skoro všichni dávají předsevzetí.

Kromě již klasických “zhubnout, více sportovat, zavolat přátelům a vydělat si hromadu peněz”, rozhodli jsme se každý týden ovládnout 1 nový zvyk pro změnu k lepšímu, který ovlivní víc než osobní siluetu nebo pohodu. Každý týden vyzkoušíme nasadit 1 tip pro zelenější a zdravější život bez odpadků, chemie, zbytečností. Aby rok 2017 byl co nejvíce uvědomělý.

Prvním dobrým krokem je hned na začátku zeptat se sebe, jaká je naše motivace. Proč se vlastně chováme (nebo se ještě nechováme) ekologicky? Proč se nám něco nedaří? Věříme, že se doopravdy něco změní? Má to vůbec smysl? Pro koho?

Prozradím vám malé tajemství. Tento projekt vznikl těsně po tom, co jsme s přítelem na pobřeží řeckého ostrova Zakynthos jednoho krásného rána zachránili malého prcka – nově narozené želví mládě chráněného druhu Kareta kareta. Bylo to dojemné setkání s tímto 10 centimetrů velkým zázrakem přírody, který ze všech sil bojoval o přežití a poslepu šplhal přes celé pobřeží směrem k vodě. A my mu podél celé jeho cesty odstraňovali z písku kelímky od kávy, kovová víčka od piva, papírové ubrousky, rozbité sklo a další nepořádek, který se na pláži povaloval. Kvůli světelnému smogu, odpadkům, znečištění vody, neobezřetnému chování turistů a rybářských lodí, a pak samozřejmě predátorům – šanci na přežití má pouze 1 mladá želva z tisíce. Jakkoliv dopadl její osud v otevřeném moři, možná už dávno nežije, ale napadlo mě tedy že nechci, aby zahynula kvůli nám, lidem. Kvůli všem těm nesmyslným sáčkům, brčkům a petkám, které se hromadí a ohrožují životy pod hladinou. Nechci, aby se stála obětí klimatických změn, zapřičiněné naším lidským konzumem, přepychem nebo komfortem. Nějak se nám najednou změnilo vnímaní. Běžné věci, které jsme spojovali s pouze tou naši osobní volbou, dostaly najednou novou dimenzi. Ještě jedny džíny ve slevě, jar s vůni citrónu, tetrapaková krabice džusu, hormonální antikoncepce, ibuprofén, tuňák v konzervě – všechno nějakým způsobem skončí v mořích nebo mořský život nepříznivě ovlivní. At‘ už splašky z textilových fabrik, nebo z trajektové dopravy, nebo z našich umyvadel, záchodových mís, nebo kvůli nepostačujícím kapacitám recyklačních linek v celé Evropě.

Pokud nám dřív abstraktní zastrašující fakta a čísla o globálním oteplování nebo znečištění nic neříkala, ted‘ se obrázek “záchrany životního prostředí na planetě” zkoncentroval do roztomilého drobečka bez pancíře, který nikdy neviděl matku a kterému jsme čirou náhodou stali adoptivními rodiči. A kterému dosud držíme palce.

0 1
plasty

Dnešní ‚civilizovaný‘ svět nechává po sobě neuvěřitelnou hromadu odpadků. Největší část tvoří plasty a obaly z nich. Hodně lidí si myslí, že všechny ty sáčky a folie neodmyslitelně patří k našemu životu, a že se bez nich neobejdeme. Jsou prostě všude.

Opak je pravdou. Plasty v našem světě existují sotva 150 let. Jsou levné, a tak se staly součástí naší denní rutiny. Jaká je ale jejich cena pro planetu? Jaký dopad mají ve skutečnosti na naše zdraví?

S trochou plánování a kreativity dokážeme drasticky snížit množství plastů v našem životě, přestat zatěžovat naše těla zbytečnými toxiny a ulehčit tak planetě.

©Antoine-Repesse-365-Unpacked-8

©Antoine-Repesse-365-Unpacked

1. Nesnažme se o nemožné ihned.
Postupné kroky jsou našimi nejlepšími přáteli.
Obaly od ovoce a zeleniny ze supermarketu, balení jídla do potravinové folie, ušní tyčinky… Zanalyzujte, odkud se ve vaší domácnosti berou plasty – abyste mohli problému efektivně čelit.

2. Odmítněte balení po 1 kuse
Určitě znáte okurky, zabalené každá zvlášť do plastu. Málokdo si koupí kilo, tak je prodejce balí po jednom kuse, a hned je pro nás cena přijatelnější. Tento marketingový tah určitě nepodporujte. Hlavně pokud si stejnou potravinu můžete nabrat z bedny vedle a zvážit.

3. Objevte (staré dobré) bezobalové nakupování.
Dnešním trendem v mnoha vyspělých zemích je „návrat ke kořenům“ – malé obchůdky, kde nakoupíte ovoce a zeleninu, luštěniny, ořechy apod. dle váhy a tkz. bez obalu – do plátěných sáčků vhodných na více použití nebo do vlastní nádoby. Snížíte tak množství obalů, hlavně plastů. Zkrátka nakupujte pouze tolik, kolik spotřebujete, a neplaťte již zbytečně za polystyrénové obaly v supermarketech, které jsou navíc toxické pro naše zdraví. Objevte také lokální farmářské trhy nebo si nechte domů poslat bio bedýnku.

4. Řekněte NE igelitkám
Zajímavá statistika. V zemích, kde v supermarketech přestali rozdávat zákazníkům zdarma pytlíky a igelitové tašky, klesla jejich spotřeba o 95%!

Stará dobrá síťovka toho ještě hodně unese. Vsaďte na ekologické látkové tašky, složené se vejdou i do té nejmenší kabelky, jsou pratelné a vydrží až 30 litrů.

5. Přestaňte kupovat balenou vodu
Víte, že přefiltrovaná kohoutková voda je mnohem kvalitnější než balená
minerálka plná chemikálií?

Pořid’te si lehkou a odolnou láhev na nošení – ze skla nebo oceli. Už žádné plastové PETky na jedno použití, prosím. Dětské lahvičky jdou také pořídit z nerez oceli nebo skleněné se silikonem.

6: Dřevěné příbory
Chystáte se pořídit novou teflonovou plastovou naběračku? Dřevěná vám poslouží stejně dobře, přitom není toxická a její výroba má menší dopad na životní prostředí.

7. Káva s sebou do vlastního hrnku
Všichni někam spěcháme, a tak se stalo zvykem kupovat nápoje „s sebou“. Věděli jste ale, že se polystyrenový kelímek na kafe v půdě nerozloží … NIKDY? Myslete na to. Místo plastového kelímku na jedno použití, který skončí po několika minutách v popelnici na zastávce, si pořid’te lehký a kvalitní termohrnek nebo termosku.

8. Úložné kontejnery nejen do lednice
Ideální je v domácnosti nahradit plasty dřevem, bambusem, ocelí nebo
sklem. Hlavně pokud jde o skladování jídla.

Víte, že z levných plastových nádob unikají chemikálie do potravin a zamořují tak naše těla toxiny? Tedy místo toxických boxů a kontejnerů skladujte jídlo raději ve sklenicích s metalickým víkem.

Pokud již vlastníte všelijaké plastové krabičky, můžete je použít k uskladnění drobností v domácnosti nebo v garáži.

9. Odmítněte brčka do nápojů
Ale no tak, můžete přece pít rovnou ze sklenice?

10. NE plastovému nádobí na jedno použití
Pokud se chystáte na piknik nebo túru, a talíře i příbory musí být lehké a přenosné, použijte spíš sadu z biorozložitelných surovin. Dnes jsou k dostání odolné a omyvatelné talíře, kelímky a příbory z bambusu, kukuřičného škrobu nebo třeba rýžových plev.

11: Pytle na odpadky z biologicky odbouratelných materiálů
Do popelnice dejte použité papírové tašky z obchodu nebo lépe kompostovatelné pytle z materiálu rostlinného původu. Oproti igelitovým pytlům jsou biologicky rozložitelné v půdě do 1 roku. Igelitka tu po nás zůstane nejméně dalších 700 let.

12. Vyměňte plastové sáčky na svačinu za znovupoužitelné látkové.
Do školy, do práce nebo na výlet si vemte omyvatelný sáček bez chemikálií a těžkých kovů, který zároveň poslouží jako prostírání při jídle.

13. Dětské netoxické hračky
Místo plastů pořiďte látkové, gumové (přírodní kaučuk) nebo i dřevěné.

14. Látkové pleny místo „pampersek“
Eko-fakt. Než se průměrný prcek usadí na nočník, spotřebuje 8000 kusů plastových plen. Vznikne tím 1 tuna vyprodukovaných odpadů. Jednorázové pleny jsou nejen zátěží pro peněženku rodičů (s náklady zhruba 25.000 Kč), ale i pro planetu. Nepřehlédněte také zdravotní aspekty volby plastových plen: nebezpečí chemických látek použitých v absorbčním gelu nebo riziko přehřívání pohlavních orgánů zejména u chlapců.
Látkové pleny jsou pratelné, ekologické, dítě se údajně dříve naučí chodit na nočník. Nebalte své miminko do chemikálií, vyberte přírodní alternativy – jako mnoho generací, které plasty a konzum ještě neznaly.

15. Dámská hygiena bez plastů
Bohužel konvenční hygienické vložky a tampony vyrobené z plastu a syntetických materiálů jsou plné chemikálií, bělené chlorem a škodlivé jak pro naše zdraví, tak i životní prostředí. Více o tom v článku Pravda o nebezpečí tampónů

Již i v ČR jsou k dostání eko alternativy z bio bavlny a zdravotně nezávadných bioplastů, menstruační kalíšky nebo látkové vložky. Stačí si vybrat.

16. NE holícím strojkům na 1 použití
Je lépe použít elektrický holicí strojek nebo strojek s vyměnitelnými hlavicemi.

17. EKO zubní kartáček
Pořid’te si zubní kartáček s vyměnitelnými hlavicemi, nebo třeba ekologický bambusový.

18. Kus mýdla místo láhve tekutého
Místo tekutého mýdla a šamponů vyberte tvrdé kusové. Redukujete tím obaly, a proč byste vlastně měli platit za zředění vodou?

19. Koncentráty a rodinná balení
Pokud si zvolíte tekutý prostředek na čištění a praní, vybírejte raději ty v koncentrované podobě nebo kupujte náhradní balení v úsporných obalech.

 

Zero-waste srdcovky

E-shop Econea je taková mekka pro hrdiny udržitelného životního stylu. Vše pro zero-waste život bez zbytečného odpadu, šetrně k přírodě a zdraví – vše na jednom místě.

HP_sacky

HP_bambus HP_ReTap_large

Přečtěte si zde, proč Pavla a Martina z Econea podporujeme.

Venku jsou tropy, teploměr šplhá do nebeských výšek, asfaltový chodník se taví a do vysněné pláže na pobřeží Atlantiku zbývají tisíce kilometrů (nebo tisíce korun na účtu). I přesto se v létě dá ochladit úplně bez klimatizace. Ušetříte tak CO2, peníze a navíc vlastní zdraví („klimoška” je známým viníkem letních viróz, potíží se sliznicemi a dýchacím systémem). Příroda a tělo vám jen poděkují.

Pijte vice.

Ekoista.cz

Ledové nápoje nás sice na chvíli ochladí, tělo ale zažije teplotní šok, ve výsledku nám bude ještě víc horko a budeme se víc potit.

Pro ochlazení totiž nejlépe funguje vlažný zelený čaj a neslazené nápoje pokojové teploty, nebo jen čistá voda s trochou mořské soli (pro doplnění minerálů, které ztratíme s potem).

Pozor ale na balené vody v plastech (včetně těch z “watercoolerů” v práci) – ve vedrech se vystavujeme ještě většímu riziku přemnožení bakterií. Z PET lahví navíc při vyšších teplotách se do nápojů uvolňují toxické látky.

Na léto se jako nikdy hodí vlastní bezodpadový nerezový filtr (doporučujeme značku Berkey) a termoláhev, která udrží nápoj dlouho chladný (např. značka Made Sustained)

Jezte méně.

salad

A především pokrmy s ochlazujícím účinkem pro tělo. (Nemyslíme tím kupované přeslazené nanuky. Zmrzlina chladí jen na chvíli, ta kupovaná je většinou kalorickou bombou s přidatnými látkami a bohužel plná utrpení –  z konvenčního mléčného průmyslu a palmových plantáží (naštěstí už jsou alternativy – vyzkoušejte recepty na domácí rostlinnou zmrzku od Vegan Fighter)

lemonDle ajurvédy a tradiční čínské medicíny, určité druhy ovoce a zeleniny pomohou tělu vyrovnat se s horkými teplotami. Nejlépe nás v létě ochladí:

Citrusy, meloun a okurka, máta, výhonky a klíčky (alfalfa, řeřicha, pšenice, pohanka, ječmen), čekanka, zelené saláty a různé druhy zelí, špenát, hrách, avokádo, ananasy, jahody, oregáno, meduňka, ibišek.

Ochlad’te tělo.

Stačí namočit do studené vody předloktí a stopy, dát na krk a zátylek na chvíli vlažný ručník nebo pytlík s kostkami ledu.

Zamezte průniku sluníčka a tepla do místnosti.

Zavřete okna a pokud to jde, zatáhněte tmavé neprůhledné záclony (nebo
žaluzie). Nezapomínejte větrat (nejlépe v ranních hodinách). Vytvořte průvan a
“nasávejte” vzduch z nejstudenější místností (severní strana budovy atd.)

Zpomalte.

Aktivní sport a fyzickou zátěž přenechte na brzké ráno nebo večer. Máte li volno, přes den načerpejte energií odpočinkem (jóga, siesta nebo příjemné rozjímaní na váš výběr).

forest-1256839_1920
Jste venku? Zůstaňte ve stínu a chládku.

Nejlépe v lese mezi stromy. Nebo v blízkosti vodopadu. Navíc to musí být nádhera!

Starý dobrý slamák na hlavu je vždy in a zabrání kolapsu z přehřátí.

Extravagantní a nevšední osoby mohou sáhnout po eko nástroji našich prababiček – vějíři :]

Prodyšné oblečení a obuv. 

ekoista

Nejlépe samozřejmě volnější letní trička a šaty z organických (a férových) látek. Nošení syntetiky v létě podporuje množení bakterií, my ale potřebujeme svěžest. Proto bio bavlna a len jsou zřejmě tou nejlepší dostupnou volbou pro období veder – chladí, sají pot, izolují tělo a nechávají ho při tom „dýchat”.

Nezapomínejme, že světlé oblečení odráží paprsky, tmavé je naopak přitahuje.

===

P. S. Nikdy nikdy nikdy

pesvautenenechávejte psa v autě. Nejsme jediní, kdo ve vedrech přežívá. I po mizerně malé době strávené v rozpáleném sluncem autě hrozí mu smrt z přehratí. I pokud se nám to nezdá jako potenciálně nebezpečné. Bud’te ohleduplní a zodpovědní.

Hezké léto!

 

0 1

diy-zahrada-pet-lahveHodně potřeb pro zahradu jde snadno vyrobit podomácku – chytře, šetrně a ekologicky – ze věcí, které by jinak skončily v koši. S těmito geniálními nápady už nemusíme kupovat nové plastové nádoby a pomůcky. Pro krásnou a kreativní zahradu stačí využít materiál, který již máme po ruce. Například, všudepřitomné PETky. Nejen ušetříme peníze, ale ulevíme přírodě a posílíme vlastní tvořivost.

Zavlažovací pomůcka nejen pro rajčata

5eadcad292537cee41b03653c57ec353

Zásobárna vody do větších květináčů

pet-kvetinac

 

Rozprašovací zavlažovač

9-diy-sprinkler
Menší skleník 

4f575407b58ec5bb7afb012adeb7bb8c

Větší skleník

d97991f6f7629a1455a7a7a8e192fbe2

Koště

e2f1e6982463e8058952dd32e4002142

Trhač na ovoce

16-amazing-plastic-bottle-reuse-apieceofrainbowblog-14-1

Závěsné květináče

a896c071b2b78498d939547f69c82f55

Ježkovy květináče 

d878ad798aec76006c35c07f48d2c3b1

Jednoduché krmítko

(více nápadů na krmítka najdete zde)

e7151a4d0a8f441ff1e452463d02ab2b

Odkazy na návody a zdroje najdete na našem Pinterestu.

0 1

Smutné, jak neustále sami znečišťujeme planetu tím, že dokonale čistíme vlastní domov. Leštidla,
dezinfekce, prostředky na mytí oken, čištění koupelny či kuchyně – skoro všechny značkové lahvičky z drogerie obsahují drsné chemické látky, které nevyhnutelně poškozují životní prostředí, naše zdraví (a peněženku).

Pod vlivem reklam většinou v domácnostech používáme nadměrné množství drahých chemických úklidových dezinfekčních prostředků a „zabijáků bakterií“ – škodlivých i těch prospěšných. Málokdo si uvědomuje, že taková „hygienická čistota“ a sterilita je pouhým marketingovým tahem, který nakonec jen zvyšuje neetickým podnikům zisky, a hraje proti nám všem.

drogerie

Věděli jste, že…

V ČR se ročně spotřebuje přes 80.000 tun chemických čistících a úklidových prostředků. U více než 90% všech chemických látek, které jsou dnes dostupné na evropském trhu, nebyl nikdy řádně zjišťován jejich vliv na lidské zdraví a životní prostředí.

Řeky, moře, oceány (a také ryby, želvy a jiné vodní živočichy) otravujeme splašky z kanalizace a
jedovatými chemikáliemi z našich čisticích prostředků.

Běžné úklidové prostředky na chemické bázi jsou v našich domovech těmi nejtoxičtějšími látkami.
Obsahují karcinogeny, látky narušující hormonální rovnováhu nebo neurotoxiny. Chemická rezidua po
chemických prostředcích zůstávají jak na povrchu čištěných objektů, tak i ve vzduchu. Dostáváme je
do sebe dotykem i dechem. Hromadí se v nás, protože ne se všemi si naše tělo dokáže poradit.

Je známou pravdou, že děti vyrůstající v příliš „sterilním“ a čistém prostředí si nevybudují dostatečnou imunitu vůci běžným bakteriím a virům a mohou pak být nachylnější k různým onemocněním.

Naše babičky se při úklidu musely obejít bez chemie – ještě neexistovaly všechny ty moderní lahvičky s koktejlem toxických látek, které nám tak dokonale vyčistí povrchy a zlikvidují 99, 99% bakterií, provoní domov konvalinkou, a zároveň tekutiny v nich obsažené mají naši oblíbenou fialovou barvu.

Je na čase všechny staré triky a tipy znovuobjevit, a zkusit úklid bez chemie.
Rozhlédněte se kolem: určitě máte v arzenálu tyto levné, a přitom účinné a ekologické čističe:

jedla-soda
Soda bicarbona – nejlevnější pomocník pro eko úklid

Jedlá soda. Mnohostranný a účinný domácí pomocník. Odmašťuje, odstraňuje pachy, dezinfikuje.
Mouka. Absorbuje nečistoty a fleky.
Tea tree olej. Ničí plísně a bakterie, má dezinfekční účinky.
Olivový olej. Leštění, péče o dřevo, ocel, kůže.
Pivo. Teplé pivo použijte pro leštění dřeva.
Bílý vinný ocet. Dezinfekce, odstranění pachu, váže tuky.
Kávova sedlina. Neutralizuje pachy.
Škrob. Leštění povrchu.
Sůl. Drhne, čistí, odstraňuje mastnotu.
Peroxid vodíku (kysličník). Dezinfekce, ničí mikroorganismy.
Korek. Leští a pohlcuje pachy.
Citrusy. Osvěžení, bělost, odstranění skvrn.
Cibule. Pro odstranění skvrn.
Staré ponožky a silonky. Leštění, proti usazení prachu.

Tipy a triky na úklid bez chemie

eko úklid koupelnaOkna a zrcadla:

Okna můžeme mýt vodou (nejlépe perlivou) smíchanou s bílým octem v poměru 1:1.

Smíchejte půl hrnku vody s 10 kapkami levandulového éterického oleje a setřete špínu z oken a rámů
– funguje zároveň jako odpuzovač much.

V kyblíku smíchejte pár litrů vody se lžičkou ekologického prostředku na nádobí a lžící kukuřičného nebo bramborového škrobu. Směs se dá na okna nastříkat nebo nanést houbičkou, poté setřít
stěrkou.

Namočte houbičku do octa, setřete čištěnou plochu, pak ji přeleštěte jedlou sodou a nakonec
opláchněte proudem vody. Následně doleštěte novinovým papírem.

Zrcadlo vyleštíme octem nebo vodkou – odmašťuje a odstraňuje nečistoty.

Se zaschlou špínou na skle si poradí cibule.

WC:

Dejte do rozprašovače hrnek vody a lžíci tea-tree oleje. Postříkejte touto směsí podélně vnitřní okraje
záchodové mísy. Nechte půl hodiny působit, poté setřete houbičkou nebo štětkou.

Vany, dřezy, umyvadla:

Místo čisticího prášku přizvěte na pomoc špetku jedlé sody. Pokud chcete extra čistící sílu, smíchejte
jedlou sodu, kuchyňskou sůl a eko prostředek na nádobí.

Smíchejte  jedlou sodu s citronovou šťávou s (1:1) a vytvořte hustou pastu.

Nebo prostě rozřízněte citrón na dvě poloviny,  vnitřek posypte jedlou sodou.

Také sůl v kombinaci s citronovou šťávou hezky dočista vydrhne dřez (použit můžete i jiné citrusy –
grep nebo pomeranč.) Na vymačkané plody dejte trochu soli – a máte účinný a ekologický čistič.

S nažloutlými skvrnami kolem vodovodních kohoutků si poradí pasta z bílého octu a soli (1:1).
Naneste kaši na skvrny, nechte půl hodiny působit a poté opláchněte.

Do výlevky nasypejte dvě lžičky soli a zalijte trochou horké vody (působí proti mastnotě a aby se výlevka neucpavala).

Sprchové dveře ošetřete citronovou vodou nebo vodou s octem (1:1).

Kohoutek, sprchová hlavice

Postříkejte octem a nechte půlhodiny působit, poté setřete houbičkou (odstraňuje minerální
usazeniny). Citronová šťáva také zbaví nerezové plochy vodního kamene.

Vyzkoušejte také přeleštění nerezových povrchů starou silonovou punčochou. Výsledek vás překvapí
:)

Zanesené potrubí, odpady

Do odpadu vsypte hrnek sody, poté nalijte hrnek octa. Nechte půl hodiny působit a propláchněte
horkou vodou. Zabráníte tak ucpávání trubek.

kuchyneKuchyňskou desku omyjte octovou vodou nebo citrusovým čističem. Neředěným octem můžete
odstranit mastnotu z trouby nebo vařiče. Nánosy kolem plotýnek stačí přetřít půlkou vymačkaného
citronu. Varnou desku zbavíte zaschlých kruhů od hrnců cibulovou šťávou.

Trouba

Rozprašte sodu na dno trouby a postříkejte vodou, aby ji natáhla. Nechte působit přes noc a poté
setřete a vydrhněte. Popřípadě můžete troubu vyčistit opět pomocí pasty ze sody.

Do špinavé trouby dejte pekáč naplněný vodou s plátky citronu, zapněte na pět minut na nejvyšší
teplotu, vypněte a nechte působit přes noc – nečistota se uvolní a vy ji snadno odstraníte houbičkou
na nádobí.

Lednice

Lednici umyjte octovou vodou. Dejte do nádobky trochu jedlé sody, umístěte do lednice pro osvěžení a pohlcení pachu. Po pár měsících je sodu potřeba vyměnit. Stejné účinky má i obyčejná korková zátka od vína. V lednici se nepříjemných pachů zbavíte snadno, pokud na talířek položíte rozkrojený citron posypaný kuchyňskou solí. Nebo postavíte nádobku s kávovým lógrem do ledničky – jednoduše ji zbavíte pachu.

Dlaždice, keramika

Vyrobte si čistič z bílého octa a jádrového nebo jiného rostlinného mýdla. Smíchejte 2 hrnky vlažné
vody, 1/4 hrnku octa a lžičku nastrouhaného (popř. tekutého) rostlinného mýdla. Dejte do
rozprašovače a potřepejte.

Zdi

Čmáranice na zdi lehce vyčistíte navlhčenou houbičkou s trochou sody. Potřete znečištěné místo a
poté utřete suchým hadříkem.

pokojPodlahy

Do kbelíku dáme teplou vodu, lžičku ekologického prostředku na nádobí nebo nastrouhaného
rostlinného mýdla, lžičku sody. A pokud nám chybí „vůně čistoty“, přidáme pár kapek přírodního vonného esenciálního oleje.

Koberce:

Vyrobte si speciální suchý šampón z mýdlových vloček a škrobu. Nastrouhejte na jemném struhadle
jádrové (rostlinné) mýdlo, přidejte bramborový škrob a vzniklou směs zapracujte do koberce. Nechte
30 minut působit a poté vysajte.

Nasypte na koberec trochu jedlé sody, rozetřete, nechte půl hodiny působit a poté vysajte.

Zvířecí chlupy po domácích mazlíčcích setřete z koberce stěrkou na okna.

Fleky na koberci se dají odstranit roztokem z vody a octu v poměru 2:1. Nastříkejte na flek, přes
hadřík koberec párkrát přejeďte horkou žehličkou s párou po dobu 30 vteřin. Dle potřeby opakujte.

Nábytek

Smíchejte 1 šálek olivového oleje s 1/2 šálku citronové šťávy a použijte k vyleštění nábytku ze dřeva.
Doleštěte měkkým hadříkem.

Sedlina po kávě vylepší poškrábaný tmavší dřevěný nábytek.

Chromované součásti vyčistíme hadříkem posypaným moukou nebo jedlou sodou a potom vyleštíme.

Matrace

Smíchejte vodku s vodou (proporce 1:3) a postříkejte matrace. Tento prostředek dezinfikuje a ničí
bakterie.

Pohovka, křeslo

Textilie jednoduše očistíte tak, že si na ruce dáte gumové rukavice, smočíte je vodou a pak setřete
prach a nečistoty z nábytku. Zvířecí chlupy po domácích mazlíčcích na sebe nabalí stará punčocha, a je po problému.

Žaluzie

Dejte si na ruku starou ponožku, namočenou v roztoku vody a octa (1:1), a jednoduše setřete prach z žaluzie.

A pokud kamarádi soda s octem neporadí, a hledáte účinné prostředky – ale přece ekologické, bez drsné chemie a v přírodě odbouratelné – doporučujeme sáhnout po eko-drogerii z Econey (výrobky bez palmového oleje, netoxické a vhodné pro alergiky a vegany). U nás jednoznačně vede česká značka Yellow and Blue, ale věříme, že si každý přijde na to své.

Pomohlo vám to? Podělte se o zkušenosti a vlastní tipy v komentářích!

0 1

Jaro nám zaklepalo na dveře, tak ho vpusťme domů!

Přinášíme vám tucet nápadů, jak si užít zdobení domácnosti, aniž bychom zanechali dlouhou eko stopu nákupem laciných plastových ozdůbek z daleké Asie nebo polystyrénových věnců (které se v přírodě možná nikdy nerozloží).

I pokud se snažíme o minimalismus, nemusíme vůbec o radost z tvoření přijít. Rozzařme si domácnost v eko stylu – skromně, a přitom stylově a kreativně, se štědrým využitím „odpadového materiálu“, který jste se možná chystali vyhodit do koše během jarního eko úklidu.

Poslouží zde roličky od toaletního papíru, staré časopisy, noviny a obalový papír, mašle, stuhy, kuchyňské utěrky nebo kusy textilu, PET láhve, sklenice, plechovky a dózy, papírové košíčky od muffinů, kolíčky na prádlo a jiné „poklady“ každé domácnosti. Jarní náladu lze jednoduše navodit pomocí květin a mladých rostlinek. Co si tak vytvořit neotřelý květináč z porcelánového poháru na vajíčka nebo vázu ze starých gumáků?

A co by to bylo za Velikonoce bez všech těch zajíčků, beránků, roztomilých kuřátek a pestrých vajíček? Postačí zde pár bambulí, slané těsto nebo i „osamocená“ ponožka – vytvořte si symboly jara dle svého a užívejte si znovuzrození přírody s úsměvem a dobrým pocitem*!

(*Proč si jednoduše nekoupit pravá vejce a nevyzdobit je barvičkami dle svého gusta? Ve většině případů nákup vajec z obchodu (obzvlášť těch levnějších s kódem na skořápce CZ 2, 3 a 4) podporuje kruté velkochovy a mizerné podmínky pro slepice. Dnešní výroba vajec v továrnách se hodně liší od domácích vajíček, které barvily naše babičky… Proto zde nápady na tradiční tvoření ze skořápek nenajdete. Chceme mít přece barevné Velikonoce plné radosti – pro všechny :)

Zdroj obrázků: Pinterest

0 1

Máte doma zimu, přestože topíte hodně? Může za to únik tepla a nesprávné hospodaření s energií.

Existuje nespočet náročnějších cest, jak svoji spotřebu tepla razantně snížit. Nechat si tepelně izolovat dům, vyměnit okna a kotel, investovat do solárních panelů. Není to bohužel řešení pro každého a v každé situaci. Ať již bydlíte ve vlastním nebo v podnájmu, dá se osobní spotřebu spojenou s topením výrazně omezit, pokud přijmete pár jednoduchých opatření. Začnete se například starat o své topné těleso, přestaňte zbytečně přetápět, a naopak zefektivněte pohyb tepla v místnosti.

Čtěte dále, jak na to.

Komfortní zóna nejsou tropy

coffee-690349_640

Jaká by měla být ideální teplota v domácnosti?

V ložnici stačí teplota 17°C, v obytných místnostech nejvíc 20-21°C. Při teplotách vyšších teplem jen mrháme. Každý stupeň tepla navíc neprospívá ani pokožce (proto se pro mladistvý vzhled doporučuje spát spíš v chladnějších místnostech).

 

S každým stupněm, o který snížíte nastavení svého termostatu, ušetříte až 7% z vaší celkové energetické spotřeby. Pokud se rozhodnete vytápět přes den jen na 19°C a v noci na 16°C, uspoříte celou čtvrtinu energie za topení, což odpovídá až zhruba tuně CO2 za rok.

Zefektivněte průtok tepla

Eko-fakt: průměrná česká domácnost zaplatí ročně až 22.000 Kč za vytápění.

Existuje pár pomůcek, které přinutí vaše topné těleso pracovat s co největší účinností a s co nejmenšími ztrátami energie. Zkrátka pomohou již vytvořené teplo co nejvíc udržet uvnitř obydlí.

Radflek
Radflek je vyrobený ze sedmivrstvého materiálu Eco-Brite®, unikátní polaminované hliníkové folie se speciální povrchovou úpravou.

Za tělesa topení a ke stěně kamen je vhodné umístit hliníkovou izolační fólii Radflek, která snižuje pronikání tepla přes zeď a odráží až 95% tepla zpět do místnosti. Pomůže tak vyhřát pokoj na požadovanou teplotu rychleji a snižuje tepelné ztráty až o 45%. Instalace je jednoduchá a rychlá, není třeba oddělávat radiátor, folii jen pověsíte (v podstatě schováte) za něj.

 

Termik
Termík je přídavné zařízení s řadou nehlučných, automaticky spínaných ventilátorků, které jednoduše připevníte ke spodnímu okraji radiátorů ústředního topení.

Víte, že při topení horký vzduch odlétá ke stropu, zatím co my mrzneme tam dole u stolu nebo na pohovce? Větračky na radiátory různých typů české značky Termík pomáhají efektivně smíchat studený vzduch s teplým pro znatelně teplejší pocit v celé místnosti. Dle měření za sezonu ušetříte 30 – 52 % nákladů. (Náklady na provoz jednoho Termíku jsou asi 50 Kč za jednu topnou sezonu.)

Pořízení termoreflexní fólie nebo větráčků na radiátory vyjde na pár stovek, investice se ale vrátí již po první topné sezóně (dle výrobce mají životnost až 60 let). Ušetříte tak tisíce korun ročně za vytápění, a mraky oxidu uhličitého v ovzduší.

Prodává Econea, prozkoumejte více možností a pomůcek v sekci Úspora tepla

Správné větrání

Otevíráte doma okno, když topení jede na plné pecky? Skandální plýtvání energií.

heating-949081_1920I v zimě je zdravé vyvětrat v místnostech alespoň na 5 minut – odstraníte tím přebytečnou vlhkost a znečištěný vzduch plný bakterií. Když větráte, vypněte topení nebo ho stáhněte na minimum. Při otevřeném okně radiátory okamžitě zvýší svůj výkon, aby si poradily s chladem, který začne do místnosti pronikat.

Větrejte krátce, ale vydatně, raději v teplejších hodinách (kolem poledne): otevřete všechna okna tak, aby se rychle vyměnil vzduch v místnosti, ale stěny se nestihly ochladit. Neotevírejte okna, pokud je radiátor zapnutý.

Každá KWh spotřebovaná v topné sezóně způsobuje vyprodukování 180 až 260 gramů CO2.

Pozor na okna

frost-on-window-637531_640Je třeba snažit se vyhnout nežádoucím výměnám vzduchu mezi vnitřním a vnějším okolím. 13 procent tepla se z bytu ztrácí právě okny. I u starších oken lze vylepšit jejich tepelné vlastnosti – odpovídajícím těsněním, použitím silnějších závěsů nebo také nalepením termoizolační průhledné fólie (úspora asi 4 procent tepla).

Těsní vám okna pořádně?
Zkontrolujte všechna okna ve vašem bytě nebo domě, zda jimi netáhne. Podržte u nich peříčko a sledujte, zda se nehýbe – znamenalo by to, že okna netěsní dobře.

Otřete si topné těleso

topeni-radiatorPřed topnou sezónou odvzdušněte radiátory. Mohou se v nich tvořit vzduchové bubliny, které zabraňují správné cirkulaci vody a tvorbě tepla.

Udržujte své topné zařízení v čistotě – pravidelným otřením od prachu můžete zvýšit jeho účinnost a minimalizovat tepelné ztráty.

Topná tělesa nezakrývejte závěsy ani kryty, protože se tak připravujete o 15-20% výkonu radiátorů. Nevěšte na něj prádlo, jeho spotřeba může vzrůst, aniž byste to tušili.

Věděli jste, že během topné sezóny zapříčiníme až 35% emisí oxidu uhličitého?

Při vytápění se zkrátka snažme všemožnými způsoby šetřit. Vždyť jde nejen o hospodaření s rodinným rozpočtem, ale i ochranu přírody. Jde ve výsledku i o kvalitu ovzduší, který dýcháme my a naše děti.

Máte vlastní tipy, jak ušetřit za topení a ulevit planetě?

0 1

„Lidé často věří reklamě, která líčí, jak jsou naše byty a domy trvale ohroženy nemocemi. Nesmyslná dezinfekce a hubení škůdců všemi dostupnými prostředky zabíjejí sice bakterie a choroboplodné zárodky, ale obětí této „chemické očisty“ jsou nejen ony zárodky, ale také my lidé, domácí zvířata a životní prostředí.“

Více tipů jak na eko úklid domácnosti zde: Eko úklid bez chemie

Prosím, sdílejte tento informační leták:

eko domácnost

 

Leták ke stažení v .pdf

Vydala společnost Rosa o.p.s. v roce 2015 v rámci projektu Krok za krokem k šetrné domácnosti. Informační materiál vznikl díky spolupráci s Ekologickým institutem Veronica (www.veronica.cz).

Dále k tématu:

Nabídka ekodrogerie
Nebezpečné látky v prácích prostředcích aneb ”7 důvodů, proč je špína lepší než váš prací prášek.”
Návod na vyprání (mozku) aneb Jak se do naší domácností dostaly chemické prací prostředky
Seznam bezpečnostních listů konvenčních pracích a čistících prostředků

0 0

Konec podzimu a zima přináší náročné období pro ptáčky: trpí nedostatkem potravy a my jim přežití můžeme usnadnit a hladové zobáky trochu přikrmit. K vyrobě krmítek a budek pro ptáčky postačí prázdné obaly a odsloužilé věci, které byste jinak dali do koše. Co tak dát druhý život tetrapakovým obalům a zbylým PET a skleněným lahvím, hliníkovým dózám od konzerv, kartonovým ruličkám od toaletního papíru, starému nádobí nakonec?

Můžeme snadno vyrobit závěsné krmítko z kůry pomeranče nebo kokosového ořechů, přidat trochu rostlinného tuku a směs olejnatých plodů a semínek či nesolených oříšků.

Kreativitě se meze nekladou :)

Co všechno patří do krmítka?

Ptáčkům nedávejte potraviny zkažené, plesnivé či nahnilé. Nedělá jim dobře pečivo, výrobky obsahující sůl nebo droždí, kořeněná a uzená jídla, margaríny nebo přepalené tuky. To vše může zapříčinit i úhyn malých opeřenců.

Nabídněte jim raději strouhanou mrkev, kousky jablek, ovesné vločky, jeřabiny, plody bezu černého, hlohu, rakytníku, semena plevelů a obilovin.

Zdroje obrázků: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11

0 1
„Nebuď prase!“ 

Slýchávali jste kdysi od maminky? Zašpiněné triko hned letělo do koše anebo se rovnou vypralo a vybělilo – aby bílá byla zářivě bílá a prádlo krásně vonělo alpskou loukou. Přece vše tak, jak má ve správné domácnosti být.

Koho z nás ale zajímá, co vše se odehrává po sklopení dvířek pračky? Prostě něco nalijeme a nasypeme do otvoru určeného výrobcem a očekáváme dokonalé výsledky. Přemýšlí snad někdo nad tím, čemu vděčíme za pocit čistoty a bělost, za naši zručnost a “hodně muziky za málo peněz”? Co je to za magické látky a sloučeniny, které nám tak snadno odstraní každý flek a rozzáří barvy i na staré košili?

Na začátku bylo mýdlo. V jeho ryzí podobě, bez syntetických ingrediencí a toxických sloučenin. Pak přišla válka a přírodní mýdlo během světového válečného tažení první poloviny XX. století na několik desítek let naprosto vymizelo ze života – politické zájmy totiž vyžadovaly všechny dostupné tuky a oleje na výrobu výbušnin.

Když nastal mír, mýdlo na praní se vrátilo z pozůstalých chemických továren v nové, průmyslově “ušlechtilé” podobě – jako naftové detergenty na bázi tetrapropylenu. Staly se základem prostředků na praní, jak je známe z 50. let. Takový bílý prášek s modrým nádechem nemocniční sterility, který se zabydlel v obchodních regálech a  v povědomí našich babiček (a matek) – díky levné výrobě a neúnavné reklamě.

 

A perem, perem, perem – zapneme tlačítko “Start” a jedeme. Hotovo. Daleko jsou doby, kdy krásné pradleny používaly sílu svalů – praly ve studeném potoce a tloukly prádlo na kamenech. Dnes mechanickou práci nahradily bubny praček a chemické tenzidy z pracích prostředků. Prádlo nám sice krásně vyperou, některé látky ale nejsou vůbec rozložitelné v přírodě a jsou toxické pro životní prostředí (což znamená, že jsou škodlivé i pro nás).

V regálech si prací prostředek nebo aviváž vybíráme podle ceny a vůně – bohužel na to pak doplácíme znečištěním spodních vod, znehodnocením vody pitné, masovým úhynem ryb. A navíc „špínou“ našeho vlastního těla, jelikož zbytky toxických látek a chemikálií snadno vstřebáváme kůží a ukládáme tento „toxický odpad“ ve tkáních.

Pozoruhodný fakt: hodně dětí se zbavilo alergie, zákeřných vyrážek a ekzémů, jakmile paní domu vyměnila aviváž a vyzkoušela méně agresivní gel na praní, přátelštější k lidem a přírodě. Obvykle je poznáte podle obalu bez kudrlinek, skromně poznamenané jen štítky jako „ekologický výrobek“, “netestováno na zvířatech” a “bio kvalita”.

No tak schválně, otočte obal výrobku, který zrovna máte v koupelně. Co vidíte?  Pokud je na něm symbol „hořlavina“ a „dráždivý“, rozhodně nepatří do vašeho domácího arsenálu, ale do sběrného dvoru – je zároveň toxický pro vodní organismy, a nesmí se tedy vylévat do odpadních vod. A my v tom radostně mácháme prádlo a hýčkáme se syntetickou vůní levandule.

Co všechno obsahuje takový ten běžný značkový prací prášek nebo gel z drogerie, a proč bychom měli dvakrát přemýšlet, než v něm něco vypereme?

Sepsali jsme pro vás ”7 důvodů, proč je špína lepší než váš prací prášek.”

Budete se divit, proč nám o tom žádná vzorná hospodyně z televizní obrazovky nic neříká.

Upozornění pro znepokojené čtenáře. Tento článek není pojednáním o nabádání společnosti k nedodržování zásad hygieny. Spíš úvodem a podnětem k nejdůležitější dovednosti dnešního spotřebitele – schopnosti číst etikety a pátrat po informacích do větší hloubky, než jaká je úroveň reklamního sdělení v podobě superlativů a vychvalování přínosů produktu.

7duvodu

Na čistém prádle si zakládá většina z nás – čistota je přece půl zdraví. Špína je v dnešní době nepřípustná a fleky na košili známkou špatně vedené domácnosti.

Pokud ještě neperete ekologickými pracími prostředky, máme pro vás špatné zprávy. Možná zrovna vaše koupelna nebo prádelna je tou nejtoxičtější místností, do které byste neměli vcházet bez ochranného oděvu a roušky. Váš prací prášek, gel nebo aviváž může být hazardem pro zdraví vaše, vašich dětí a životního prostředí kolem. Čtěte dále.

1. Špína neobsahuje karcinogenní látky

Běžné prací nebo čisticí prostředky mohou obsahovat nebezpečný formaldehyd, který je znám nejen jako chemikálie dráždící sliznici, ale jako potenciální karcinogen.

Do prostředku na praní se také přidávají problematické látky jako Sodium lauryl sulfáte (SLS)/sodium laureth sulfáte (SLES), PEG a jiné, které mohou uvolňovat látku 1,4-dioxane. Ta je klasifikována jako „pravděpodobný lidský karcinogen“ (nádory jater, žlučníku, nosní dutiny, plic, kůže a prsu).

Ve složení výrobků 1,4-dioxane nenajdete, hledejte chemické látky, které jí mohou být v procesu výroby kontaminovány. Mají v názvu slova jako „xynol“, „ceteareth“, „oleth“, „myreth“, „laureth“, „ceteareth“ a jakékoliv jiné „-eth“, „PEG,“ „polyethylene“, „polyethylene glycol“, „polyoxyethylene“ nebo „-oxynol, SLS, SLES.

Vyhněte se také látkám: Quaternium-15, 2-Butoxyethanol, Perchlorethylene (Perc), naphthas.

2. Špína neznečišťuje řeky, moře a oceány

Ještě donedávna se do pracích prostředků přidávaly ke změkčení vody fosfáty – anorganické sloučeniny fosforu, se kterými si nedokáže poradit většina čistíren odpadních vod. Dostávají se do řek, nádrží a rybníků, a způsobují přemnožení sinic a otravu ryb a jiných vodních organismů. V nádržích je koupání kvůli vodnímu květu zdraví nebezpečné, stejně tak ovlivňuje i kvalitu pitné vody v obcích.

3. Špína neuvolňuje těžké kovy

Fosfáty v pracích prostředcích jsou postupně nahrazovány o trochu méně problematickými zeolity – dokážou na sebe z ostatních přítomných chemikálií vázat a pak uvolňovat těžké kovy (při kontaktu se solemi) – kontaminují tím zejména mořskou vodu v ústích řek. S potem se tak dostávají z vypraného oděvu přes pokožku do našeho těla, kde jsou schopné vyvolávat poruchy imunitního systému.

4. Špína neobsahuje chlór, agresivní bělidla a optické rozjasňovače barev   

Přidávají se do pracích prostředků pro klamný efekt zářivě bílého prádla – potáhnou totiž textilii tenkou chemickou vrstvou, která lomí světlo a podporuje vyzařování složek vyvolávajících modrý nádech, díky němuž se prádlo zdá jasnější a bělejší. Tyto sloučeniny jsou obtížně biologicky odbouratelné a produkují velmi dráždivé plyny. Potenciálně mohou do vzduchu uvolňovat toxické chloraminové látky. Velmi jedovaté pro nás a pro přírodu jsou bělící látky na bázi chlóru, který se ukládá v tukových tkáních a zvyšuje celkovou toxicitu organismu. Chlór také zamořuje vodu a hromadí se v těle ryb. Také bělidla perboráty, které obsahují bor, mají ve vyšších koncentracích negativní vliv na vodní rostliny a živočichy.

Hledejte na etiketě:

TAED (tetraacetylethylendiamin, aktivátor bělení), EDTA (kyselina ethylendiamintetraoctová), stabilizátory na ochranu vlákna, ER, KSN, OB, OB-1.

5. Špína neobsahuje plnidla

Plnidla nemají na kvalitu praní žádný vliv, ale zvětšují objem prášku – aby  měl spotřebitel radost, že za své peníze dostal větší balení. Plnidla zbytečně zasolují povrchové vody a měli bychom se jim vyhýbat.

6. Špína není dráždivá a nezpůsobuje alergii

Pod označením “perfume” se může ve výrobcích skrývat až několik stovek různých syntetických vonných přísad – mají za úkol mimo jiné zamaskovat nepříliš “prodejné” pachy jiných chemikálií a ropných derivátů. Umělá arómata mohou vyvolat podráždění kůže, vyrážky, alergickou reakci včetně dýchacích a trávicích potíží, dušnosti nebo migrény.  Vyhýbejte se také barvivům a konzervantům.  Většina chemických látek se vstřebává kůží a z dlouhodobého hlediska způsobuje toxickou zátěž a překyselení organismu, narušuje imunitní systém. Pro velmi senzibilní jedince jsou životu nebezpečné fenoly – mohou totiž vážně poškodit nervový systém, plíce, srdce, ledviny a játra. Jsou dány do souvislosti dokonce s úmrtími (dle údajů amerického Národního zdravotního institutu (NHI).

Hledejte na etiketách:

Benzenkarbaldehyd / fenylmethanal, DEA, LAS, ethyl acetate, nonylphenol ethoxylate

7. Špína není testována na zvířatech

V Evropské unii je stále povoleno testování pracích a čisticích prostředků pro domácnost na zvířatech. Tisíce zvířat jako jsou králíci, křečci, potkani a myši trpí a umírají při testech prostředků na nádobí, pracích prášků nebo nejrůznějších čističů. Testovány jsou jak hotové produkty, tak jednotlivé složky. Látky jsou zvířatům aplikovány injekčně, na oholenou kůži či do očí, musí je vdechovat nebo jsou jimi násilně krmena. Následně bývají zvířata zabita.

Testování na zvířatech je nejen velmi krutým, ale také nepříliš spolehlivým způsobem ověřování bezpečnosti a kvality výrobků. Místo toho lze použít stávající kombinace ingrediencí, a tam, kde se vytvářejí kombinace nové, existují schválené moderní a humánní techniky, které mohou být levnější, bezpečnější a efektivnější.

Pokud chcete mít jistotu, že pro Váš prací nebo čisticí prostředek netrpěla zvířata, vybírejte si výrobky značek s logem králíka ze seznamu www.netestovanonazviratech.cz. Petici za zákaz testování na zvířatech v EU můžete podepsát tady.

mydlo

Co s tím?

Pokud se rozhodnete pro změnu, doporučujeme místo klasické návštěvy drogerie (vyšlapanou cestičkou do chemií nabitých regálů) spíš pátrat po přírodních ekologicky nezávadných prostředcích – bez fosfátů, umělé parfemace, bělidel a levných chemikálií typu SLS, PEG a dalších.

Již dnes jsou zase ve vybraných prodejnách a eshopech k mání rostlinná mýdla a mydlové vločky, eko-přátelské prášky nebo třeba prací gely z mýdlových ořechů (náš tip). Ať se pro vás stane eko-praní nejen novým zvykem, ale i ochranným rituálem – pro zdravější domácnost a životní prostředí kolem nás.

Čtěte také:

Návod na vyprání (mozku) aneb Jak se do naší domácností dostaly chemické prací prostředky
Seznam bezpečnostních listů konvenčních pracích a čistících prostředků
Zelené tipy pro praní, mytí a čištění


Zdroje:

www.veronica.cz , www.motherearthliving.com/laundry-chemicals-to-avoid-zmez12mazsie.aspx, www.slozeni-kosmetiky.cz www.wikipedia.org, www.organicconsumers.org/sites/default/files/downloads/DioxaneFacts080314.pdf
 http://zdraviprirody.webnode.cz/co-jsou-fosfaty-a-zeolity/
https://branchbasics.com/blog/2014/12/laundry-chemicals/
www.NaturalNews.com,  http://hrst.webnode.cz/news/a86/
www.netestovanonazviratech.cz

Pro domov jako z pohádky nemusíte utrácet tisíce. Navodit útulnou podzimní atmosféru ve vaší domácnosti dokážou poklady a dary, které nasbíráte na procházce lesem nebo na vlastní zahradě – šišky, větvičky, kůra, mech, jeřabiny a šipek, kaštany, žaludy a samozřejmě pestré barevné listí.

Rustikální a milý venkovský vzhled interiéru dodají svícny, okrasné dýně, pletené košíky, mísy s jablky – přidejte trochu teplých oranžových tónů a rezavých detailů, které rozzáří každou místnost a příjemně naladí. Nejen k Vánocům, ale I k podzimu patří vůně skořice, hřebíčku a pomeranče – provoňte si domov sušeným ovocem nebo potpouri s kapkou pravého esenciálního oleje.

Zapojte do hry i věci, kterým chcete dát druhý život – staré svetry, nádobí a květináče, prázdné plechovky a sklenice, venkovní nářadí, korkové zátky, provázky.

Vytvořte si neobyčejný příběh ze zdánlivě obyčejných věcí – dekorujte a inspirujte se přírodou.

Zdroje obrázků:  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12

Econea

Zatímco reklama sice levných, ale toxických pracích prášků stále hlásá o čistotě a bělosti prádla s vůní alpské louky, štíhlé zlatovlásky připisují svůj sexappeal šamponu nějaké nadnárodní značky, balená voda z obchodu je díky marketingu nadále vnímána jako čistší než filtrovaná kohoutková, my se vydáváme směrem „proti proudu“. Cíleně na trhu vyhledáváme a doporučujeme výrobky bez fosfátů, parabenů, BPA a dalších chemických „škůdců“ přírody a našeho zdraví. A obdivujeme každé počínání směrem „zpátky k přírodě“ u ostatních, hlavně pokud jde o etické podnikání a uvedení lepšího zboží na trh – pro nás a pro planetu.

Podnikatelé Martin Mates a Pavel Milan Černý nechtějí změnit svět mávnutím kouzelné hůlky, nevyhlašují válku globálnímu oteplování. Jsou prostě dva obyčejní muži, kteří začali vnímat svět kolem sebe. Přehodnotili svůj vlastní postoj a každodenní zvyky – od kelímků na jedno použití a plastové zubní kartáčky přes spotřebu papíru, pití balené vody nebo volbu pracího prášku.

Založili e-shop s ekologickými výrobky pro zdravý a šetrný životní styl econea.cz, v jehož nabídce najdeme moderní, přírodní alternativy běžných přípravků pro osobní hygienu a péči o tělo, zdravotně nezávadnou drogerii a pomůcky pro eko-domácnost, s kterými dokonce šetříte nejen energii, ale i peníze.

Martine, jak vznikla myšlenka založit Econeu? Proč jste si zvolili pro své podnikání právě tento obor, toto “nematerialistické” téma? 

S myšlenkou na založení ekologického e-shopu přišel kolega Pavel a napadlo ho to při běhání :-). Pavel si ve svém životě prošel velkou transformací. Po mnoha letech ve finančním sektoru si prožil velké vyhoření, pád na dno a pak dlouhé zotavování a hledání, co dělat dál. Další činnost totiž neměla být jen pro peníze, ale musela dávat nějaký hlubší smysl. Přibližně v této době jsem se s Pavlem poznal a hodně jsme si rozuměli. V té době jsem se zajímal o stravu a zdravý životní styl, takže k ekologii zbýval už jen malý krůček. Když za mnou Pavel s nápadem přišel, byl jsem nadšený a dávalo mi to obrovský smysl. Měl jsem velké zkušenosti s tvorbou webových projektů, Pavel zase s podnikáním, takže jsme se do toho s nadšením pustili.

Econea
Tradiční česká síťovka Tierra Organica je vysoce stylovým a praktickým nákupním pomocníkem – nahradí mnoho set jednorázových nákupních tašek, které skončí po jednom použití v koši. Jejich rozklad trvá až tisíc let.

Jak jsou na tom dnes Češi s ekologií? Jak hodnotíte povědomí o eko problémech, spojených třeba s plasty a chemií, nebo zdravotně závadných produktech na trhu? Vyhledávají zákazníci eko alternativy cíleně, nebo je ještě zapotřebí osvěta tímto směrem? Jak je to doopravdy s ekologickým dopadem jedince, který používá konvenční produkty?

Myslíme si, že jsme na úplném začátku, ale pomalu tím směrem míříme. Lidé si postupně začínají uvědomovat, že strava má obrovský vliv na jejich zdraví a celkový život. Proto v poslední době zažívají velký boom různé salaterie, fresh bary a vegetariánské restaurace. To je podle nás první krůček pro většinu lidí – zdravá strava. Pokud se nezastavíte a budete se zajímat dál, nevyhnutelně dojdete k tomu, že i všechno ostatní, s čím přicházíte do těsného kontaktu, na vás má vliv (deodoranty, mýdlo, kosmetika, šampón, zubní pasta, jar na nádobí…). Hlavní motivací pro hodně našich zákazníků je jejich zdraví a zdraví jejich rodiny. Záchrana planety je často až někde za tím. Ono to spolu ale velmi úzce souvisí.

Pokud jde o ekologické problémy s chemií, týkají se hlavně drogerie a kosmetiky. Problematika je obrovská a je v ní velký informační chaos. Pokud totiž nemáte znalosti chemie, bez delšího bádání nemáte šanci. Lidé ale otáčejí obaly a zkoumají složení čím dál častěji a to je dobré znamení. Rozhodně je třeba velká osvěta tímto směrem.

Ekologický dopad běžně používaných výrobků je enormní. V podstatě vše, co vypustíte do odpadu, se musí nějakým způsobem zlikvidovat a vypustit do řeky. Celá řada škodlivých látek čističkami bez problémů projde a končí tak v rybách, které pak jíme, nebo ve spodní vodě, kterou pak pijeme. Je to velký problém, který málokdo vnímá.

Máte na mysli změnit svět nebo spíš posunout vnímaní zákazníka o krůček ke vlastní (eko-)zodpovědnosti? Co může podle vás udělat jedinec, aby se věci pohnuly k lepšímu? 

Rozhodně nežijeme v bludu, že bychom ze dne na den změnili celý svět. Myslíme si, že je to určitém posouvání vědomí. To je náš cíl. Chceme v lidech odstartovat tu správnou zvědavost, aby se pídili po skutečné pravdě a nevěřili všemu, co jim někdo jiný naservíruje v televizi nebo v obchodních domech. Pak už je na každém, co s tím udělá dál. Nechceme po lidech, aby měnili od základu svůj život nebo se přivazovali ke stromům na Šumavě. Úplně stačí změnit několik drobností jako používat jiný jar na nádobí, prášek na praní nebo zubní pastu. Z toho vychází i naše motto. Není třeba hned měnit celý svět. Stačí začít u sebe. Malými krůčky. Výsledná změna pak může být velmi významná.

Econea
Značka Jack n‘ Jill nabízí kompletní přírodní péči o zuby miminek, batolat i dětí – bezpečné dětské zubní pasty v BIO kvalitě, netoxické bambusové kartáčky, kelímky a jiné.

Proč jste se zaměřili právě na drogerii a kosmetiku, když je nabídka v DMku, Rossmannu a většině obchodních řetězců víc než pestrá? Čím se liší značky, které prodáváte, od konvenčních výrobků?

V první řadě si nemyslíme, že by nabídka v DMku nebo Rossmannu byla více než pestrá. Pokud vím, tak v případě drogerie nabízejí zmíněné prodejny jen jednu až dvě alternativní značky, které jsou určitě ekologičtější, ale rozhodně ne ty 100% čisté. My chceme postupně nabízet celou škálu (eko-) produktů od těch naprosto čistých bez kompromisů (Yellow&Blue, Bio-D) až po ty „nazelenalé“ (Feel Eco, Frosh). Myslíme si, že každý je na své cestě jinak daleko a ty “nazelenalé” značky pro něj mohou být prvním stupínkem k ekologické domácnosti.

Naše produkty se od těch konvenčních liší hlavně tím, že jsou 100% rozložitelné v přírodě a neobsahují žádné zdraví nebezpečné látky. U pracích prášků to jsou například fosfáty, ropné deriváty, chlór atd. Dalším faktorem je i zodpovědný způsob výroby.

U kosmetiky je to složitější. Téměř všechna se totiž dnes tváří jako přírodní produkt. To je marketing. Zákazníci se v tom už musí orientovat sami. Je pravda, že na trhu je nabídka ekologické přírodní kosmetiky velmi široká. Toto odvětví proto není naším hlavním zaměřením, ale pouze jednou z důležitých kategorií v komplexní nabídce.

Podle čeho vybíráte produkty? Jak se neztratit mezi značkami, když dnes se skoro vše „maluje nazeleno“? Máte nějaké tipy pro etické a eko spotřebitele, na co má člověk dbát při nakupování, čemu se vyhnout při nákupu výrobků?

Tohle je opravdu velmi složité. Máte pravdu, že se dnes mnoho věcí „maluje nazeleno”. Když vybíráme nové značky, vždy tomu předchází důkladný průzkum, odkud pochází suroviny, jak zodpovědně se chová výrobce a hlavně jestli má produkt skutečně prokazatelný dopad na životní prostředí nebo na naše zdraví. U každé kategorie se řeší úplně jiné problémy, které nelze opomenout. Například u zdravých svíček Simply Soaps, které obsahují certifikovaný udržitelně pěstovaný palmový olej, jsme dlouho pátrali, jak to s tím olejem skutečně je, nebo u mořských hub, kde se loví a jakým způsobem. Dalším rozměrem může být, jestli zboží zbytečně moc necestuje, apod.

Pokud jde o tipy pro nakupování, tak je to především zdravý rozum a určitá míra informovanosti. My chceme na toto téma psát blog. Máte se určitě na co těšit :-)

Econea - certifikaty značek
Econea chce přispět k etickému a zodpovědnému nakupování. Žádné z produktů, které prodává (drogerie, kosmetika nebo třeba osvěžovače), nebyly testované na zvířatech. Až na pár jednotlivých výjimek (u kterých to také výslovně uvádí) ani neobsahují žádné živočišné přísady a jsou tak vhodné i pro vegany. Mnohé značky mají přímo certifikaci od Vegan Society a Cruelty-Free.

Prohlédněte si celý sortiment v nabídce e-shopu

Martine, jsou všechny ekologické produkty z vaší nabídky vhodné pro “specifické” zákazníky – vegany, alergiky, těhotné atd.? Dbáte na to při výběru produktu?

Zajímavá otázka. Před nedávnem jsme např. stáli před rozhodnutím, jak se postavit k otázce veganství. Velkochovy zvířat jsou totiž nepopiratelně jednou z největších ekologických katastrof dnešní doby a důvodem číslo jedna pro kácení pralesů, vymírání druhů, znečištění vody a spousty dalších problémů. Je to také spojené s neuvěřitelným utrpením. Rozhodli jsme se proto, že všechny naše produkty budou bez živočišných přísad a netestované na zvířatech. Divili byste se, kolik lidí na slovo veganský reaguje velmi podrážděně a hned má potřebu velmi ostře se vyjadřovat. Je to velmi kontroverzní a nepohodlné téma. Proto se o tom moc nemluví.

Většina naší drogerie je také vhodná pro těhotné ženy, malé děti a pro alergiky. Při výběru se tím ale nijak neomezujeme a potřebné informace vždy uvádíme.

Je super, že prodáváte zelené produkty. Co si myslíte o zodpovědnosti a šetrném chování i při podnikání? Můžete říct, že jste opravdu zelená firma?

Jednou z našich hlavních zásad, když jsme firmu zakládali, bylo, že chceme být ekologičtí na všech úrovních a ne jen navenek. Dlouho jsme například řešili, jak to jako e-shop vyřešíme s balením zásilek. Běžná praxe totiž bývá taková, že vám prodejce do panenské krabice přibalí i nafouknuté plastové sáčky jako výplň a vše pro jistotu 3x dokola oblepí plastovou páskou. Krabice se pak nedá vyhodit do papíru.

My využíváme jen krabice, které už byly jednou použité. Uzavřeli jsme dohodu s jedním velkým hotelem v Praze, který nám schovává krabice od svých dodavatelů a s jedním poskytovatelem internetového připojení, který nám zas poskytuje velké množství menších krabiček od elektroniky. Navíc, pokud už na krabici není plastová páska, použijeme speciální papírovou s lepidlem z přírodního kaučuku.

Všechny tiskoviny také tiskneme na 100% recyklovaný papír. Ano, myslíme si, že jsme skutečně zelená firma :-)

Econea - tipy a triky jak na zelenější domácnost a šetrný životní styl
Eko-základy od Econea – tipy a triky jak na zelenější domácnost a šetrný životní styl

Plánujete podporovat více české a slovenské značky?

Ano, jednoznačně chceme podporovat lokálnost a české nebo slovenské značky. Při výběru je budeme dále upřednostňovat. Chceme také ale našim zákazníkům přinést něco nového, co nikde jinde nenajdete.

Je to pro vás podnikání, které naplňuje? Splňuje Econea očekávání? Máte zpětnou vazbu od zákazníků?

I když je to někdy náročné, myslím, že mohu i za Pavla říct, že nás naše podnikání naplňuje. Každý den se probouzím s tím, že to, co dělám, má smysl. Zároveň se tím kloubí má profese (webdesign, programování) se zájmem (ekologie, zdravý životní styl). Pokud jde o očekávání, v poslední době se nám konečně začalo více dařit. Máme z toho velkou radost.

Econea mottoZpětnou vazbu od zákazníků máme a je velmi kladná. Nejvíce chvály slyšíme na naše stránky, sortiment a zákaznický servis. Máme z toho radost a v těžších chvílích nás to drží nad vodou :-)

Jaká je vaše vize? Prozraďte, co pěkného nám Econea přinese v budoucnu.

Naší vizí je stát se největším obchodem s nabídkou ekologických produktů u nás. Jsme na začátku a momentálně se spíše snažíme reagovat na aktuální potřeby našich zákazníků. Jedná se hlavně o dopravu zdarma, bohatší výběr přepravců a šíře sortimentu. Na dalekém horizontu vidíme i více dostupnou kamennou prodejnu v Praze :-)

Děkujeme za rozhovor Martinovi Matesovi, spoluzakladateli projektu Econea.

Navštívit e-shop Econea.cz >

Léto bude bez otravných much o mnoho lepší! Objevte s námi, jak jednoduše odpudit mouchy, aniž byste se museli neustále stříkat chemikáliemi proti hmyzu. Představujeme vám několik přírodních repelentů, jejichž výroba je velmi snadná a levná. Všechny potřebné ingredience určitě najdete u vás doma. Výroba jednoho repelentu by vás neměla vyjít dráž než 25 Kč!

VODA A MINCE V UZAVÍRATELNÉM SÁČKU

Repelent

Tohle je s určitostí nejjednodušší a nejlevnější odpuzovač much – opravdu to bude stát jen pár korun. Stačí, když naplníte uzavíratelný zipový sáček vodou a vhodíte do něj 4-5 mincí, třeba dvoukorun nebo centů, které vám zbyly z dovolené. Může to znít zvláštně, ale mouchy se bojí všeho, co mohou vnímat jako velké množství vody a navíc je odraz slunečních paprsků z vody a mincí dezorientuje. Zavěste sáček na verandu, k oknu nebo na strom ve vaší blízkosti a mouchy vás už nebudou otravovat.

OLEJE Z KOKOSU A CITRONOVÉ TRÁVY

Repelent

Zbavte se much směsí těchto dvou olejů. Přidejte 20-30 kapek oleje z citronelly (citrónová tráva) k jednomu a půl hrnku kokosového oleje. Pořádně vše smíchejte a nakonec tím naplňte plechovky či jiné menší nádoby. Rozmístěte si je libovolně venku, abyste se účinně zbavili náporu much.

KLUBKA BAVLNY, VANILKOVÝ EXTRAKT A MÁTA

Repelent

Následující repelent je trošku těžší na výrobu, ale zaručeně funguje. Dejte dvě menší klubka bavlny do hlubší zavařovací sklenice. Přidejte zhruba čtyři polévkové lžíce vanilkového extraktu a zbytek sklenice zakryjte lístky máty. Nakonec to vše zakryjte kouskem prodyšné látky (např. gázy) a upevněte. Tato metoda je tak účinná, že se k téhle skleničce přírodního repelentu moucha nepřiblíží, ani kdyby vedle bylo to nejsladší ovoce.

VODKA A HŘEBÍČEK V ROZPRAŠOVAČI
Repelent-mouchy
Místo drahých repelentů plných chemikálií vyzkoušejte jednoduchou směs vodky a hřebíčku (případně levandule) v rozprašovači. Rozptylte ji kolem problematických míst a vychutnejte si příjemný večer bez hmyzu.

JABLEČNÝ OCET
image
Další extrémně levná zbraň proti mouchám je jablečný ocet. Vlijte jablečný ocet do zavařovací nebo normální sklenice a otvor uzavřete potravinovou fólií. Nakonec pár krát propíchněte fólii a rozmístěte všude, kam potřebujete. Jablečný ocet funguje jako neviditelná hradba proti mouchám.

ČESNEK, SKOŘICE A CAYENSKÝ PEPŘ
Repelent
Jiný trik, jak ochránit váš domov proti tomuto vlezlému hmyzu, je směs sušeného a rozemletého česneku, skořice a cayenského pepře (nebo chilli). Jednoduše smíchejte všechny sypké ingredience a rozprašte směs kolem dveří a oken.

ESENCIÁLNÍ OLEJE V ROZPRAŠOVAČI
Repelent
Tato metoda je velmi podobná té s vodkou, ale zde nepotřebujete mít doma alkohol. Naplňte půl rozprašovače vodou a druhou půlku octem. Přidejte zhruba 15 kapek esenciálního oleje na výběr: účinné jsou máta, citrónová tráva, levandule nebo eukalyptus. Poté směs rozstříkejte u vás doma nebo na terase a mouchy se ani nepřiblíží.

STARÉ A POŠKRÁBANÉ CD
Repelent
Stejně levný a možná ještě levnější trik než s vodou a mincemi. Jednoduše pověšte staré CD na strom ve vaší blízkosti. Může vám to připadat divné, ale je známo, že mouchy odpuzují odrazy a odlesky na CD!

Neváhejte sdílet představené domácí repelenty i s vaším okolím, zlepšíte tím mnoha lidem prázdniny.


Zdroje informací:
http://www.realfarmacy.com/hacks-effectively-rid-flies/ , http://greensypants.com , http://www.thedabblist.com/diy-homemade-fruit-fly-repellent/ , http://www.smragan.com/2011/11/20/my-favorite-spray-bottle/ ,
http://myusefulideas.com/cayenne-pepper-keeps-pests-away/ ,
http://knpr.org/knpr/2014-07/how-protect-fruit-trees-birds ,

http://summer.littlethings.com/fly-repellent-under-one-dollar/

Mnoho lidí z pavouků má strach, shledává je odpudivými nebo prostě považuje za symbol neuklizené domácnosti a špatné hygieny. Přestože jsou tyto osminohé potvůrky občas užiteční, netěší se skoro žádné oblibě. Pokud i vy nemůžete pavouky v domě snést, přijdou vám vhod přírodní způsoby a triky bez chemie, které je zaručeně odpudí.

lemonMísta, kterými vám do domu lezou pavouci, navoňte citronem. Můžete potřít dveřní obruby a okenní rámy citronovou slupkou, nebo na ně nastříkat naředěnou citronovou šťávu.

kastanPavouci nemohou vystát vůni kaštanového dřeva. Můžete tedy buď rozestavět větve, listy nebo kaštany po vašem domově, nebo vylouhovat kaštany a nálev poté nechat vypařit. Nebo třeba jen do každého kaštanu udělat několik děr, nebo ho překrojit napůl, vůně se tak lépe uvolní. Můžete také vyzkoušet esenciální olej z jírovce mad’alu (kaštan koňský).

skoriceProvoňte dům skořicí. Zapalte si doma skořicovou vonnou svíčku, nebo skořicový olej. Pavouci vůni skořice nesnáší, takže by se měli vašemu domu vyhýbat.

rajceVůně z listů rajčete je další věc, kterou pavouci v domě nemohou snést. Pokud pěstujete rajčata, stačí natrhat pár lístků a rozmístit je po vašem domově.

mintTaké čerstvá máta odpuzuje pavouky. Stačí, abyste rozmačkali pár lístků čerstvé máty mezi prsty a vložili je do prodyšného pytlíčku (jako jsou sáčky na čaj nebo gáza). Poté už jen rozmístěte sáčky na strategická místa (rohy, okna, dveře…).

Říká se, že pavouci nesnášejí vůni máty a jakmile ji ucítí, utečou opačným směrem.  Pokud nemáte rádi mátu, vyzkoušejte eukalyptus nebo tea tree oil.

cajovnikDalší trik: smíchejte bílý ocet s pár kapkami esenciálního oleje z čajovníku. Poté směs rozprašte nebo nechte odpařit.

Připravte si roztok octa a kokosového oleje. Nalejte si tento roztok do rozprašovače a nastříkejte ho na místa, kde se vyskytují pavouci.

Můžete také do rohů postavit jenom mističky s octem, které budou pavouky odpuzovat. Samotný zápach octa by k tomu měl stačit.

Výhoda všech těchto zákroků je, že jsou velmi levné a úplně ekologické. Díky tomu neriskujete znečištění ovzduší ve vašem interiéru, a nikoho nemusíte vraždit :)

A pokud se pavouků bojíte dotknout a odnést do zahrady, zajímavým řešením je chytač Spider Catcher. A je to!

0 0

Každou minutu dne neúnavně pracují. Neznají přestávky, dovolené ani nezakládají odbory. A za svou námahu si nežádají ničeho. Snad jen byt a stravu, ale na rozdíl od jiných pracantů je jim strava současně jejich domovem. Že to zní podivně? Není divu, žížala je také dost podivný živočich. Ptáte se, proč je ta narůžovělá a slizká kroutící se věc tak skvělé zvířátko? Bez ní bychom na Zemi přežili jen těžko.
I když se nám rozmařilým teplokrevným dvounožcům může zdát žížala trochu evolučně nedopilovaný živočich, těžko si představit svému životnímu prostředí lépe přizpůsobený organismus. Nepřítomnost zraku se při životě pod zemí nejeví jako vážný hendikep, a hladké tělo bez zbytečných končetin se skvěle hodí při prohlodávání se substrátem. Žížaly tuto dovednost aplikují s dovedností vrtačky Bosch, jen s tím nepatrným rozdílem, že celé jejich tělo slouží jako katalog domácího kutila. Žížala je tak trochu vrták, vysavač, drtič zeminy, kompostér a chemický záchod v jednom. Kdo tohle má? Vlastně každý z nás. Žížalami jsme doslova obklopeni na každém kroku. V jednom metru krychlovém zeminy jich může žít i kolem padesátky.

Žížaly se dají i chovat ve velkém a využívat na kompostárnách.

A co dovedou? Při bližším pohledu zjistíme, že prachobyčejná „dešťovka“, dobrá leda tak jako návnada na ryby, dokáže během jednoho dne spořádat tolik zeminy, kolik sama váží. A zhruba takové množství organicky zhodnoceného odpadu také každý den vypustí na povrch. Žížaly tak vyprodukují během roku přibližně 2,5 kilogramu surového humusu nejvyšší kvality na metr čtvereční. Možná vám to přijde trochu nehygienické, ale značná část svrchních horizontů půdy na povrchu planety Země už někdy prošla zažívacím traktem žížal. Jen díky nim můžeme hovořit o úrodných černozemích a chlubit se vynikající ornici. Žížalí plémě toho dokáže mnohem víc. Neviditelní a v pravdě titěrní tvorečkové pod našima nohama svojí činností přirozeně vytváří v půdě malé kanálky, které provzdušňují půdu.

earthworm-686593_640Každá prohlodaná, totiž vzhledem k tomu, že nemají zuby, spíše prosoukaná chodbička v půdě ohromným způsobem zvyšuje její retenční schopnost, její vododržnost. Samotné půdní horizonty by obecně byly docela nudným místem pro život, nebýt toho, že tu žížaly svým trávicím traktem zdarma rozváží celý mikrobiální cirkus. Kvůli žížalám tedy nestojíme po kolena ve vodě po každém dešti. Díky nim se také nebrodíme tunami opadaného listí, neboť zlikvidují ročně cirka 10 % opadu z horních deseti centimetrů půdy. To, co je běžné a všudypřítomné, máme schopnost trestuhodně přehlížet. Teprve nedávno byly žížaly vyhodnoceny jako jeden z klíčových druhů umožňujících život na planetě tak, jak jej známe.

Hovořit o těchto kroužkovcích jako o krajinných inženýrech není vůbec přehnané. Likvidují a současně zhodnocují biologicky rozložený odpad, napomáhají jeho dalšímu zpracování a radikálním způsobem zvyšují úrodnost půdy.

I Charles Darwin věnoval pozorování žížal tolik času, že málem zmeškal výpravu na Galapágy. Ve svém úsudku o výjimečnosti těchto tvorů nebyl sám. O jejich potenciálu pro zemědělství byla bytostně přesvědčena i egyptská vladařka Kleopatra, která je prohlásila za posvátné tvory. V porovnání s těmito historickými velikány se k žížalám dnes chováme trochu macešsky. Jeden ar dobytkem dobře pohnojené pastviny hostí pět milionů těchto podzemních dříčů, na květnaté louce jich je okolo milionu a půl. Dokážete odhadnout, kolik se jich skrývá pod asfaltovou vozovkou nebo vybetonovaným chodníkem? Přesně tak. Dostáváme se ke kořenu problému.

Celosvětové žížalstvo, pokud tak můžeme nazvat 7100 dosud známých zástupců mnoha bilionové živočišné skupiny, je totiž v krizi. Vůbec jim totiž nevoní pesticidy a chemická hnojiva, kterými my ochucujeme půdu, kterou se mají živit. A bez žížal to prostě nejde. Přesvědčili se o tom například Holanďané, kteří s pomocí důmyslného systému hrází vyrvali oceánu pár kilometrů čtverečních půdy. Ke štěstí jim ale tenkrát chyběly žížaly, kterým se do kvalitně připravené půdy, ale plné umělé chemie, vůbec nechtělo. Místo polí a luk poušť. Tak by mohl vypadat svět bez žížal.

windfall-266894_640Čím žížalám udělat radost? K ochraně a podpoře žížalích populací netřeba zakládat nákladné rezervace. Jsou skromné. Nepohrdnou zahradami a parky bez toxických chemikálií, postřiků a hnojiv, potěší je sympatická místečka s komposty a roztroušenou organickou hmotou. Ničeho jiného si za své nedocenitelné služby nežádají.


Autor: Radomír Dohnal, www.ekolist.cz

 

0 1

Jak už víte z praxe, pouhá mechanická likvidace plžů prostě nefunguje. Ať s nimi provádíte cokoli, lezou vám po zahradě noví a noví jedinci. Zabijete pouze sesbírané plže, ale brzy přibudou noví, a v hojnějším počtu. Navíc “tradiční” sůl proti slimákům a chemické granule nám ničí půdu a nesvědčí rostlinám ani našemu zdraví. A další den máte v záhonech ještě větší počet plžů. Neúnavně nastavujete pivní pasti, jenomže na každého zneškodněného jedince přilákáte další dva nebo tři milovníky zeleného moku ze širokého okolí. Prostě to cítí na dálku. Věděli jste třeba, že když necháte mrtvého slimáka ležet, naláká další a další potvůrky odevšud? Jsou kanibalové a pojídají vše, co se rozkládá – od nahnilých jablek až po své zahynulé kamarády.

greenideaSlimáci žerou tlející organické zbytky – přehnojené rostliny, produkty rozpadu, a tak čistí životní prostředí. Proto si zašlápnutím slimáka děláte jen neplechu a zvyšujete plží populaci na vlastní zahradě. Navíc si na podrážce bot můžete po zahradě roznést tlející zbytky a plží vajíčka. Raději pozvěte slimáky na kompostování a vsad’te na poznatky permakultury čili přírodního pěstitelství. Přečtěte si tipy a rady ve článku Jak odpudit slimáky ze zahrady přírodním způsobem, a nezašpinit si karmu.

0 3
Jak na slimáky

Varování před zklamáním.

V tomto článku nenajdete tipy, jak nejkreativnějším a nejbolestivějším způsobem usmrtit slimáky, spíš jak se jich bez námahy zbavit. Pokud vám ale dělá radost samotný akt zabíjení a popravy škůdce, pak onen článek není pro vás.

„Chtěl mi sníst salát.“

Boj na život a na smrt se na naší zahradě odehrává rok co rok. Zahrádkáři, vyzbrojení vily, nůžkami, solí a pivem, jdou proti plžům, vybaveným pomalým slizkým tělem a tykadly. Zajímavé je, že pokud jde o milovníky zeleniny, Česká republika zdaleka nevévodí v počtu zastánců zdravé výživy. Ale pokud jde o tu Naši Zeleninu, bezohledně vyhlásíme škůdci válku.

Zabijeme, rozdrtíme, zašlápneme, utopíme, rozřežeme, ubodáme, otrávíme jedem nebo jen tak spálíme kyselinou – protože překročil meze a sáhl na Náš Salát.

Ale zda uděláme totéž, pokud nám tentýž kus zeleniny ukradne někdo cizí –  třeba hladovějící člověk v bídě, nebo sousedův pes, který zaběhne na zahradu a neobratně zničí záhon?

Spíš budeme vzteklí a naštvaní, kolik práce nám dalo tu naši zahrádku vypěstovat. Kdo z nás ale přemýšlí, jakým způsobem hned usmrtíme viníka, který si troufl dotknout se naší úrody? Zda opravdu půjdeme vraždit kvůli kedlubně? Sotva někomu do hlavy blýskne krvavý způsob popravy, pokud půjde o člověka nebo pejska. Ale se slimákem je domluva krátká – vrhneme se na něj bez výčitek svědomí. “Protože je malý, hnusný, slizký, nemá žádná práva, jenom leze a žere, není mi užitečný a mám z něho jen újmu. Jsem tu člověkem, jsem tu pánem, jsem tu doma. Dělám, co chci. ”

Ale, ale. Vždyť také chodíte do lesa pro medvědí česnek, přestože les není vaším domovem? Nebo se najednou cítíte v harmonii s přírodou a celým její malým i velkým obyvatelstvem a prostě si pochutnáváte na darech přírody? Co kdyby medvěd najednou přišel ten svůj česnek bránit? :-D

Berte to s nadhledem, člověk prostě planetě dluží za všechno to znečištění, vyhubení zvířecích druhů, vykácení lesů, plýtvání přírodními zdroji. A to nejmenší, co můžeme udělat, je přehodnotit náš etický postoj k přírodě a všem její tvorům. Zahrada je přece o respektu k přírodě a o toleranci, o vybudování zdravého prostředí a péči o kousek planety s její rozmanitou biodiverzitou, který nám byl svěřen. Pěstitelství by mělo být o vytvoření harmonie a rovnováhy přírodními způsoby.

Proto nemusíte hned šneka, hmyz nebo jiné zvíře zabít, pokud je můžete ze zahrady přirozeně odpudit. Nechte potvůrky lézt jinam, a udělejte ze svých záhonů a venkovních květináčů těžce přístupnou pevnost, o kterou přestanou mít zájem i ti “nejtvrdohlavější“ hlemýždi.

Jak na slimáky:

Správné bylinky a květiny kolem záhonu

Jak na slimákyOlemujte záhon aromatickými rostlinami, které plži většinou nežerou, a proto je odradí od další cesty do nitra záhonu – vysad’te například šalvěj, tymián, bazalku, rozmarýn, majoránku, mátu, fenykl, petržel nebo kopr. Pěstujte také levanduli, frézie, denivky, ibišek, hortenzii, pivoňku, náprstník, měsíček, kostival, kosatec nebo vratič obecný. Plžům nechutnají a nevoní ani lichořeřišnice, kerblík, yzop lékařský nebo hořčice – i tyto rostlinky jsou přírodními repelenty.

Zalévejte zahradu chytře

Jak na slimákySlimáci jsou většinou aktivní v noci, nebo pokud je zem vlhká a mohou snadněji “cestovat“. Zalévejte rostliny hadicí nebo konví přímo ke kořenům. Udržujte půdu kolem suchou a nepřehnojujte. Pokud budete zalévat zahradu ráno, stihne do večera zemina vyschnout a dle zkušenosti mnoha zahradníků se škody způsobené plži zredukují až o 80%. Zkuste to.

Oddělte záhony od kompostu

Umístěte kompost ve stínu daleko od prosluněné zahrádky. Nasbírané slimáky pak můžete přenést na kompost, kde se zabydlí, pochutnají si na rozkládající se zelenině a zlepší i kvalitu kompostu.

Tip: Svůj kompost můžete rozdělit na 2 části; starší hmotou budete hnojit záhony, do té čerstvější dáte slimáky. Předejdete tím přenesení slimáků s hnojivem zpátky do zahrady.

Udržujte zahradu čistou

Jak na slimákyVyhrabejte tlející zbytky z trávníků a ze záhonů. Nasekanou trávu a vytrhaný plevel po sobě hned uklid’te. Slimáci se rádi schovávají pod cihlami nebo kameny. Toho můžete využít ve svůj prospěch; na okraj záhonu dejte velké prkno, pod ním si udělají skrýši. Usnadní vám to práci se sběrem slimáků a přenášením třeba na kompost nebo někam do lesa.

Tip: Pokud se chystáte odnést plže jinam a vypustit do přírody, mělo by to být poměrně daleko. Takový obyčejný slimák je během noci nebo za deštivého a vlhkého počasí schopen “ujít” vzdálenost až 50 metrů.

Kypřete půdu

Pravidelné kypření motykou slimákům ztíží pohyb po záhonech i kladení vajíček.

Kávová sedlina

Jak na slimákyDobrý zahradník ví, že sedlina z vypité kávy patří na kompost, kde si na ní pochutnávají červi a zlepšují tím kvalitu hnojiva. Věděli jste ale, že černá káva s lógrem dokáže odpudit šneky a slimáky? Kofein je totiž pro plže smrtelným nervovým jedem. Jakmile se slimák k cestičce přiblíží, lekne se jí a odleze. Než sedlinu příště vyhodíte, vysypte ji raději kolem rostlinek, ovšem jen bez stop po cukru či umělých sladidlech. Navíc tak rostliny ochráníte před mravenci, brouky a dalšími škůdci. Zkuste zapracovat zbytky kávy do půdy, přilákáte tím  žížaly, takže budou ve vaší zahradě pracovat na kypření půdy usilovněji. Následkem toho se zredukuje i populace plžů.

Zkomplikujte jim pohyb po zahradě

Jak na slimákyŽádný plž si nechce odřít bříško, proto nepoleze přes vrstvu hrubého písku, štěrku, dřevěných střípek nebo kůry, nadrobno nadrceného starého suchého listí a kousků větví, nebo rákosu či slámy. Připravte ze suchého materiálu vrstvu vysokou několik cm hned u stonku rostliny a kolem záhonu.

Vaječné skořápky nebo skořápky z ořechů

Rozdrcené skořápky jsou výbornou bariérou a žádnému slimákovi se přes ně nechce – ani pro to nejchutnější sousto salátu.

Česnekový postřik na rostliny

Jak na slimákyUdělejte si roztok z několika dílků česneku, cibule a litru vody:  rozdrcený česnek a nasekanou cibuli nechejte několik hodin “marinovat” ve vodě, tu pak přelijte do rozprašovače a postříkejte rostliny a půdu kolem stonku. Přirozeně odpuzuje šneky a slimáky.

Přilákejte na zahradu drobné živočichy a hmyz

Jak na slimákyPřipravte podmínky přírodním predátorům na zahradě: ježkům, ještěrkám, ropuchám nebo třeba kachnám.

Měděná páska nebo drátek

Několik cm širokou měděnou pásku omotejte kolem květináče nebo umístěte měděný drátek kolem stonku rostliny. Nebo nalepte na květináč mince. Plži měd‘ nemusí, jelikož spojením slizu na těle slimáka s mědí vzniká chemická reakce, která způsobuje něco jako menší elektrošok… Příště se budou kontaktu vyhýbat, po nějaké době odejdou ze zahrady úplně. 

Oddělte záhon plechovým plůtkem

Stačí do půdy kolem záhonu zapíchnout plechový pás s horní stranou zahnutou mírně dolů (směrem od záhonu ven). Slimáci se přes takovou překážku nemají šanci dostat. Hotovo.

Doporučujeme přečíst si knihu od průkopnice přírodního zahradničení Heleny Vlašínové s názvem “Zdravá zahrada”.

zdravazahradaAutorka vás naučí, jak postavit soběstačnou zahradu na principech spolupráce místo boje.

Zdravá zahrada se obejde bez chemikálií, je zde místo i pro volně žijící živočichy a plevel tu má často srovnatelnou hodnotu se zeleninou. Taková zahrada ale není džungle, kde si všechno roste podle svého a kde se zahradník o nic nestará. I zde je nutný řád a jisté úsilí, na které však nejste sami. Autorka knihy vám poradí, jak na zahradu přilákat drobné živočichy a hmyz, aby člověk mohl využít jejich pomoci. Přesvědčí vás přitom o užitečnosti jednotlivých „plevelných“ rostlin – nejen pro zelené hnojení, ale například i v kuchyni.

468x60-watersavers.png

V ČR se ročně spotřebuje přes 80.000 tun chemických čistících a úklidových prostředků. Ty obsahují až 15% povrchově aktivních látek (tenzidů) a až 50% aktivačních přísad. Ve skutečnosti představují nejtoxičtější látky v našich domovech, jelikož obsahují karcinogeny, látky narušující hormonální rovnováhu nebo neurotoxiny.

Látky ropného původu, chlór, fenoly, glycerin, triclosan nebo syntetické parfémy – to vše najdete v běžných pracích prostředcích. Spousta cizích názvů, ve kterých se málokdo z nás vyzná. Jsou účinné a levné – a také velmi nebezpečné jak pro nás, tak pro přírodu.

Sice skvěle čistí, ale chemická rezidua po nich zůstávají jak na povrchu čištěných objektů, tak i ve vzduchu. Dostáváme je do sebe dotykem i dechem. Hromadí se v nás, protože ne se všemi si naše tělo dokáže poradit.

Skrze odpady se tyto látky dostávají do povrchových i spodních vod. Mají ničivé vlivy na vodní organismy a na přírodu vůbec. A k nám se vždy dostanou zpět. Vodovodním kohoutkem nebo třeba ve formě ryby na talíři.

Moderní ekologické prací prášky, gely či avivážní prostředky jsou založené na bázi přírodních minerálních látek a rostlinných složek. Jsou netoxické, šetrné k vašemu zdraví a v přírodě kompletně odbouratelné. Vaše prádlo vyperou stejně dobře, díky éterickým olejům krásně voní a jsou cenově dostupné.

Zdroj informací: eshop eko-drogerie Econea

Oceány a vodní plochy pokrývají až 72% zemského povrchu a obsahují téměř 1,4 mld. litrů vody, jenom 1% z toho tvoří voda pitná, a jejíž kvalita se navíc stále snižuje.

Víte, že množství vody na planetě je odjakživa stejné? Dnes jí není víc než bylo v dobách dinosaurů. Voda se v přírodě jen neustále recykluje. Není totiž žádná možnost, jak odněkud získat vodu novou, musíme si vystačit jen s tou, co máme.

Dle statistiky až 80 % českých domácností zbytečně plýtvá vodou i energiemi (zatěžuje tak přírodu a přichází o tisíce korun ročně.) Přitom mnoho lidí v rozvojových zemích strádá nedostatkem pitné vody. Postarejte se, aby se vaše rodina na tom nepodílela.

Tipy pro úsporu vody
Zdroj: Marisol Grandon/Department for International Development

Jak šetřit vodou?

Mytí rukou

Pokud při mytí rukou během mydlení necháváte téct vodu z kohoutku, spotřebujete až o 1/3 vody více. Pakliže nezastavíte vodu během čištění zubů, přijdete zbytečně o zhruba 40 litrů denně. Proto je vhodnější napustit si vodu do kelímku, čímž snížíte spotřebu na pouhé 0,4 litru za den.

Čištění zubů 

Při čištění zubů nepoužívejte tekoucí vodu, ale sklenici vody (úspora 5–7 l).

dishwashMytí nádobí

Jedním z největších hříchů, který v českých domácnostech stále přetrvává, je mytí nádobí pod proudem tekoucí vody. Během 5 vteřin proteče otevřeným kohoutkem přibližně 1 litr vody. To znamená, že za 10 minut mytí nádobí pod tekoucí vodou spotřebujete zhruba 120 litrů. Toto číslo představuje jednu plně napuštěnou vanu. Každodenní desetiminutové mytí nádobí pak z vašich peněženek vytáhne za rok sumu vyšší o neuvěřitelných 3 300 Kč. Přitom i při ručním mytí nádobí lze významně ušetřit. Lepší než mýt nádobí pod proudem vody je napustit si celý dřez a v něm postupně umývat jednotlivé kousky od těch nejméně znečištěných.

Nenechávejte kapat kohoutky, 10 kapek teplé vody za minutu znamená přibližně 40 litrů za týden, což je zhruba 500 korun za rok.

WC

Obrovské ztráty souvisejí také se splachováním toalety. Jedno spláchnutí obvykle představuje zhruba 10-12 litrů vody. Stačí 7 návštěv toalety denně, abyste za rok zaplatili za splachování více než 1 900 Kč.

Pečlivě dohlédněte na to, aby neprotékalo splachování na záchodě – ročně tak zmizí v záchodové míse tisíce korun!

S moderními „chytrými řešeními se dá ušetřit doslova desetitisíce litrů cenné pitné vody ročně – a také hromadu peněz. Vybrali jsem pár nejvýkonnějších“kousků“ z nabídky eshopu Econea:

perlator-watersaversS perlátory české firmy Watersavers může běžná rodina za rok ušetřit v průměru přes 10.000 litrů vody a přes 800 Kč.

hihippo Start/stop systém od Hihippo dovolí vám jednoduše pustit nebo zastavit vodu, aniž byste museli sáhnout na baterii -zabráníte tak přenosu nečistot a bakterií. Úspora v rozmezí 48 – 84 %.

ecopulseÚsporná sprchová hlavice PulseEco je inspirovaná deštěm. Díky patentované turbínové technologii vytlačuje vodu 30-40 osvěžujícími pulzy za sekundu. Zachová tak vysoký tlak i komfort. Běžná rodina s ní za rok ušetří v průměru 25.000 litrů vody, 66% energie na její ohřev a 1.800 Kč.

saveaflushDry Planet Save-a-flush je sáček naplněný silikonovými krystaly. Vložíte ho do WC nádržky a s každým spláchnutím ušetříte 1,2 litrů vody a to je 8000 litrů ročně.

 Šetřič WC stop od Watersavers je schopen ušetřit až 70 % vody a navíc zabraňuje protékání toalety. 


watering-can-1107225_640Zahrada

K zalévání jednotlivých rostlin nepoužívejte hadici, ale raději konev. Spotřeba vody je pak mnohem menší.

Nejlepší je využít k zalévání dešt’ovou vodu jímanou do připravených nádob.

Volte truhlíky a květináče se samozavlažovaním, aby nedocházelo k přelévání rostlin a plýtvání vodou.

Neosolená voda, ve které jste si vařili zeleninu nebo rýži, obsahuje spoustu živin –  můžete ji proto použít na zalití rostlin na zahradě.

Vaření

Vařte v páře – postačí do hrnce přidat jen 1 cm vody, a zakrýt pokličkou.

V rychlovarné konvici vařte jen tolik vody, kolik je nezbytně nutné, vaření více vody spotřebovává zbytečně energie.

washing-machine-380834_640Praní

Při nákupu nové pračky vyplatí se dívat na spotřebu elektrické energie a spotřebu vody.  Pokud možno využívejte kratší, úsporný program.

Prádlo nepředpíráme – ušetříme tak asi 20 % vody, energie a pracího prostředku, silně znečištěné prádlo můžeme odmočit např. ve vaně ve vodě po koupání.

Využívejte plnou kapacitu pračky (asi 3/4).

Jak ještě můžeme vodou šetřit?
maso
Především snížením spotřeby masných výrobků. Na výrobu 1kg hovězího je zapotřebí až 15000L vody.
Dle vědců je živočišný průmysl větším znečištovatelem planety než všechna doprava dohromady.

human-771601_640

Voda je opravdu vzácná surovina, bez ní by na světě nevyrostla žádná rostlina a nepřežil žádný živočich. V budoucnu se stane voda drahocenným přírodním zdrojem.  O vodu budou války.

Máte vlastní tipy, jak vodou šetřit?


 Zdroje informací a inspirace: kniha „Život pro planetu Zemi” (N. Saugout, D. Ichbiah),  Nazeleno, Econea, kniha „I ty můžeš zachránit planetu“ (J.Wines)

Doba, po kterou trvá rozpad obyčejného igelitového sáčku, mnohonásobně překračuje naši pozemskou existenci.

Takový sáček znečišťuje naši planetu nejméně 400 až 500 let. Dnes už ale existují alternativy, jako například pytle na odpadky vyrobené z bramborového či kukuřičného škrobu nebo z mastných kyselin rostlinného původu. Za necelý půlrok se dokážou rozložit až z 60%. Přitom ovšem nepropouštějí zápach, jsou voděodolné a dostatečně pevné. A s nulovým negativním vlivem na životní prostředí.

finoV ČR k dostání je hned několik značek v přírodě rozložitelných sáčků – polské značky Fino Eko Natura (z oxo-rozložitelných plastů, recyklovatelné), nebo české značky HBA Bio (vhodné na bioodpad, pro kuchyňský odpad – z bioplastu nebo voděodolného papíru, plně kompostovatelné).

Víte, že existují i ekologické sáčky na psí exkrementy? V přírodě a na skládkách se plně rozloží do 90 dnů. Bez žádného negativního dopadu na životní prostředí.

========

Zdroj informací a inspirace: kniha „Život pro planetu Zemi” (N. Saugout, D. Ichbiah), Econea.cz

RANDOM POSTS

0 6
Každý z nás se jednou setkal s pojmem „veganství“ poprvé. Stejně jako všechny nové informace, i veganství vyvolává řadu otázek, často nepochopení, nebo dokonce předčasné odsouzení....