Nejnovější
Tady najdete naše poslední články.

Každý z nás se jednou setkal s pojmem „veganství“ poprvé. Stejně jako všechny nové informace, i veganství vyvolává řadu otázek, často nepochopení, nebo dokonce předčasné odsouzení.

U nových věcí by však nemělo být naším cílem zůstat u nezodpovězených dotazů, nebo vytvářet rychlé soudy. Proto se zaměříme na to, co vlastně veganství je, abychom mohli pochopit, proč se někteří lidé rozhodli vydat tímto směrem.

veg-celebrity
Schválně, kdo z nich vypadá bledě nebo nemocně? Veganství holdují čím dál víc herců, hudebníků, politiků, vrcholových sportovců. Třeba najdete i své oblibení celebrity v seznamu na http://soucitne.cz/slavni-vegetariani

Co je to veganství?

Tento životní styl odmítá jakékoliv využívání živočichů či živočišných produktů. Na rozdíl od vegetariánů, kteří se zaměřují pouze na odmítnutí masa, vegané nesetrvávají pouze u jídelníčku.

Jejich snaha začíná u vyřazení masa, mléka, vejcí a medu, pokračuje přes výběr kosmetiky netestované na zvířatech a dále například přes koupi pouze takového oblečení a bot, které se nevyrábí z kůže.

Mnozí z nich nekupují ani výrobky s palmovým tukem, jelikož se kvůli jeho získávání kácí deštné pralesy, což vede ke smrti některých druhů zvířat.

3 hlavní důvody přechodu na veganství

 1. Ekologie
 2. Etika
 3. Zdraví

EKOLOGIE

pollution

Neplýtváte vodou, třídíte odpad, snažíte se šetřit, tam, kde je třeba, ale přitom jíte maso, snídáte sýry a váš botník je obohacen o kožené boty? 

Pokud nyní opomeneme etickou stránku, asi uvažujete nad tím, co je špatně, jelikož přímé souvislosti mezi životním prostředím a živočišným průmyslem možná nemůže přijít na kloub.

Bohužel však i tento na první pohled neviditelný, ale podstatný aspekt se skrývá na pozadí.

Živočišná výroba má na svědomí více emisí skleníkových plynů než celý dopravní průmysl dohromady.

 1. Emise – chov dobytka významně přispívá k vypouštění oxidu uhličitého do ovzduší, dochází tak ke znečištění atmosféry a ke globálnímu oteplování. Podrobnější informací zde: http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2007080002
 1. Kácení pralesů – Chov zvířat pro výrobu hovězího má na svědomí hektary vykácených deštných pralesů, což způsobuje rozsáhlé environmentální škody. Odhaduje se, že například v Brazílii lze připsat 70% vykácené plochy právě farmaření. Více informací zde: http://www.greenpeace.org/czech/cz/Kampan/Ochrana-pralesu/Destrukce-pralesu/
 1. Znečištění vodstva – kožešinové farmy přispívají k znečištění povrchové i podzemní vody, jelikož výkaly zvířat obsahují vysoké procento dusíku a fosforu. Více informací zde: https://www.obrancizvirat.cz/kozesiny/ekologie/
 1. Krmná sója – stejně jako v případě farmaření, dochází i při pěstování krmiva pro zvířata k ničení lesů a v důsledku chemického ošetření také půdy. Nastává tak paradox, kdy se neefektivně využijí rostliny pro výkrm dobytka, místo toho, aby se jím nakrmili lidé např. z rozvojových zemí.

 

Podle vědeckých předpovědí nebudou v roce 2048 v oceánech už žadné ryby.

ETIKA

Jedním ze základních podnětů k přechodu na veganství je etický přístup ke zvířatům. Cesta veganů většinou započne zřeknutím se masa.

Člověk se najednou začne o svou stravu více zajímat a postupně získává drsné informace také o průmyslu mléčném, vaječném, kosmetickém a kožešinovém, což mnohdy vede právě k vynechání všech živočišných složek.

cows-552947_1920 (1)

Proč ne maso?

Ve velkochovech se setkáváme s otřesnými životními podmínkami. Zvířata mají minimální prostor k pohybu, nachází se v nepřirozeném prostředí a často žijí na betonu, doslova ve vlastních výkalech.

Před porážkou se standardně nesmí 12 hodin krmit, a poté je čeká stresující převoz na jatka. Tam jsou nejdříve omráčena buďto jateční pistolí nebo plynem a následně jim je proříznuto hrdlo kvůli vykrvení.

I přesto, že mají některá zvířata lepší podmínky pro život (např. na eko farmě), faktem je, že aby se jejich maso dostalo na náš talíř, musí být zvíře usmrceno, a to stejným způsobem, jako na klasických jatkách.

Proč ne mléko?

To, že kráva dává mléko nepřetržitě, není pravda.  K tvorbě mléka musí, tak stejně jako ostatní živočichové, porodit své mládě.  To se matce ve velkochovu po 12-24 hodinách odebere a umístí se do malé venkovní klece, kde jej krmí umělou výživou.

Krávy na farmě

Pokud se jedná o samce, je buďto určen k odebírání semene, anebo je v útlém věku převezen na jatka, kde z něj po smrti vzniká „produkt“ jménem telecí. Pokud se naopak jedná o samici, čeká ji stejný osud, jako její matku – opakované oplodňování inseminátorem, odebírání mláďat a každodenní odsávání mléka.

Jakmile dojnice dosluhují, jdou automaticky na jatka. Ostatně realitu vs. klamavou propagaci si můžete sami porovnat na videu přiloženém níže.

Slepicevnouzi.cz
Slepice z velkochovu. Zdroj: slepicevnouzi.cz

Proč ne vejce?

Chov slepic se dle směrnic dělí na 4 skupiny – klecový, halový, volný a ekologický.

Slepice na farmě

Klecový chov „poskytuje“ slepicím minimální prostor (klec má velikost papíru A4!), často katastrofální podmínky a pouze umělé světlo.

Halový chov je sice bez klecí, ale stále je zde nepřiměřené množství opeřenců na velikost dané plochy. Dochází zde tedy k infekcím, nepřirozenému chování a kanibalismu.

Volný a ekologický chov nabízí slepicím přívětivější prostředí, bohužel pořád je zde „ale“. Život ptáků začíná v hromadných líhních. Samice se prodají, a jelikož kohoutci jsou nepotřební, udusí se v plynových komorách, anebo jsou semleti zaživa. Ročně jich je takto usmrceno přibližně 6 miliard.

Opomínat by se neměl ani převoz slepic na jatka, kdy mnoho z nich utrpí četná zranění a tak umírají v bolestech a vysílené. O vejcích jsme se zmiňovali v článku zde.

VIDEA (k zamyšlení)

Masný průmysl – velkochovy ČR

Mléčný průmysl – mlékárna Kunín

Vaječný průmysl – chov ČR 0, 1, 2 a 3

Kohoutci:

Kožešinový průmysl – kožešinové farmy  v ČR, 2015

Kosmetický průmysl – testování na zvířatech PETA

ZDRAVÍ

Někteří lidé se pro veganskou stravu rozhodnou také z důvodu zdravotních potíží, kdy veganství chápou jako alternativu k vyléčení.

Hned v úvodu však začneme z druhé strany – tedy s vyvrácením hlavních mýtů ohledně nedostatečného množství potřebných látek ve veganské stravě.

Bílkoviny – Bílkoviny se dělí dále na aminokyseliny. Odborníci a laická veřejnost často argumentují, že v rostlinné stravě nenajdeme celé spektrum. Pravdou však je, že například v quinoe či sóje nejenže najdeme celé spektrum, ale je také velice podobné tomu, které se nachází v mase. V jiných případech dosáhneme celého spektra kombinací jednotlivých surovin.

Vápník – Vápník se nenachází pouze v kravském mléce. U rostlinné stravy jsou vhodnými zdroji vápníku s dobrou vstřebatelností například mák, obohacená rostlinná mléka, tofu, fazole, brokolice, kapusta. Vápník však obsahuje mnohem širší spektrum zeleniny, také ovoce či skořápkové plody.

B12 – Jediná látka, která nelze získat s rostlinné stravy je B12. Vegané ji tedy suplementují tabletami, které jsou vyráběny v laboratořích pomocí kultivace bakterií. B12 se však přidává i do krmných směsí hospodářských zvířat, aby se v mase množství látky navýšilo.

Veganská krev je 8x účinější při zabíjení rakovinných buněk

V této době existuje již značný počet studií, které doporučují veganskou stravu a vyvrací zdravotní potíže s ní spojené. Pokud tedy budete dbát na správné stravování, nehrozí žádné potíže v závislosti na veganství.

Doporučujeme:

Těchto 10 významných odborných institucí schvaluje veganství

Deset nedávných studií, které mohou ne-vegany přimět k zamyšlení

Nová publikace pro veganské rodiče

Nutritionfacts.org – kompletní studia přínosů veganství na zdraví (zdroj v angličtině)

tempeh-se-salatem

Co můžeme ještě zmínit je fakt, že veganské recepty jsou daleko pestřejší, než by se zdálo. O tom se můžete jistojistě přesvědčit sami.

TIP: Hledáte další informace o veganství a vše s ním spojené? Pak rozhodně navštivte web, který se tímto odvětví zabývá  https://www.svobodavsem.cz/

0 2

Chcete přesvědčit svůj mozek i tělo aby nepodlehly jarní únavě? Především je nutné, abyste byli v psychické pohodě a jakékoliv chmury vás minuly velikým obloukem. Existují potraviny, které pomůžou mozku pracovat v pohodě na plný výkon i v návalu jarních povinností.

Základními potravinami podporující dobrou náladu a činnost mozku jsou ty, které zvyšují v mozku hladinu serotoninu. Jedná se o neurotransmiter, jehož snížená hladina, může způsobovat projevy deprese, zvýšeného stresu, únavy a úzkosti.

11. března je světovým dnem mozku. Není to skvělá příležitost zaplavit ho pocitem štěstí?

Syndrom nešťastné dietářky

salad-1982738_1280
Něco chutného a něco zdravého v jednom – to ocení postava i mozek!

Chcete ještě před začátkem plavkové sezóny zhubnout nějaké to kilo a rozhodnete se bojovat razantní dietou?  Dávejte si pozor především na to, jaké živiny z vašeho jídelníčku kvůli různým omezením najednou zmizí. Jedním ze základních látek, díky kterým se hladina serotoninu v mozku zvyšuje, jsou sacharidy. Jestliže je v honbě za postavou z časopisu omezíte, může se z vás stát možná vyhublá, zato věčně nešťastná a deprimovaná dáma v bikinách. Výživoví odborníci stále doporučují, aby sacharidy tvořily asi 45 % našeho jídelníčku. Servírujte celozrnné pečivo, rýži, kořenovou zeleninu, brambory.

Co je tučné, to je špatné?

ořechy pro mozek
Není náhoda, že se vlašáky řadí mezi nejlepšími přáteli mozku! Všimněte si jen, jak si jsou podobní :)

Tahle věta určitě není pravda. Zjednodušeně řečeno existují zlé a hodné tuky. Zatímco ty zlé se usadí přesně na těch místech, o které nestojíte a při dlouhodobé konzumaci vám můžou zadělat i na nepříjemné onemocnění. Hodné tuky mají příznivý vliv na vaše tělo a navíc se opět postarají o to, aby měl mozek dostatek serotoninu a vy hezčí den. Dopřejte si mandle, vlašské ořechy a lněné semínko, sezamová a dýňová semínka.

Dvojí radosti na vaše starosti

cokoladacarla
Hořká čokoláda Carla, minimálně 70% kakaa, bez mléka a PO

Všechny potraviny, které jsme dosud jmenovali, se můžou správnou úpravou proměnit v luxusní delikatesy. Ale chápeme, že každý máme své slabosti pro potraviny, které si nechceme odepřít a které se v našich seznamech zatím neobjevily. Ted‘ pro vás tedy máme dobrou zprávu. Hladinu serotoninu zvyšuje i konzumace čokolády. Pozor si musíte dát, pouze na to, abyste vybrali kvalitní čokoládu s vysokým obsahem kakaa – čím více kakaa čokoláda obsahuje, tím více ovlivňuje naši psychickou pohodu. Čokoláda prostě potěší i váš mozek.

Nejen jídlo mu svědčí

Když zrovna nebudete jíst, věnujte se jiné mozku libé činnosti. Procvičování dělá mistra, což platí i pro mozek. Logická cvičení naučí váš mozek pracovat jinak a navykne ho přijímat zátěž mnohem lépe. I fyzická cvičení mozku prospívají. Běh či posilování v těle vyvolají chemické procesy, které se projeví příjemným pocitem štěstí. V neposlední řadě pak vědci doporučují lidem, kteří chtějí být spokojení, trávit dostatek času na slunci. Sluneční paprsky dodají tělu vitamin D, který funguje jako balzám na duši.

aktivita a slunce pro mozek

Když žena v naší moderní společnosti otěhotní, okamžitě se vyděsí, co všechno musí pro dítě nutně koupit a kolik to všechno stojí. Pravdou je, že mnoho věcí, které jsou u nás považovány za nutnost, vůbec nutností nejsou. Jde jen o to změnit klasickou výchovu plnou mnohdy separačních pomůcek za něžné a přirozené kontaktní rodičovství.

Kontaktní rodičovství je založené na intuici a důvěře.

Kontaktní rodiče se nebojí, že se dítě chováním rozmazlí, nenechávají ho plakat opuštěné v postýlce, ale plně respektují jeho emoce a jsou jim oporou a průvodcem, nikoli mocenskou autoritou. Pojd’me odbourat několik mýtů o “nezbytném” vybavení pro pohodu vašeho miminka.

POSTÝLKA

kontaktní rodičovství

 

Dítě nepotřebuje postýlku vůbec. Malému nemluvněti se nejlépe spí u rodičů v posteli. Dítě je biologicky nastaveno tak, že je na pečující osobě závislé, protože jinak zahyne. Pokud slyší její dech, cítí její pach a příjemné teplo, bude se spát lépe nejen jemu, ale i rodičům, kteří na něj mohou okamžitě reagovat. Je mnohem pohodlnější dítě přebalovat nebo kojit, když nemusíte vylézat z postele a máte dítě i pomůcky hned při sobě.

Nepotřebujete tím ani různé peřinky, zavinovačky, mantinely, kolotoče, zpívající hračky a monitor dechu. Vše, co skutečně potřebuje dítě, je cítit vaši blízkost.

Pokud se bojíme společného spaní, věřte, že jsou vaše obavy zbytečné. Pro více informací velice doporučuji stránku prosimspinkej.cz. Dáváte-li přednost knihám, velice hezké pojednání o spánku dětí a kontaktním rodičovství naleznete třeba v knize Naše děti, naše světy (Meredith F. Smallová)

Další možností je spaní miminka v kolebce (třeba zděděné nebo z druhé ruky) vedle postele rodičů.

KOČÁREK 

kontaktní rodičovství nošení dětí

Kočárek má určitě mnoho výhod. Můžete v něm mít mnoho potřeb pro péči o dítě, odložit si tam nákup, a pokud dítě usne, můžeme s ním zajet do parku a v klidu si na lavičce přečíst knížku. Má ale samozřejmě i své nevýhody – nedostanete se s ním všude, a především je v něm dítě separované. Mnoho dětí potřebuje v kočárku zabavit nebo potřebují dudlík (náhradu matčina prsu), aby se uklidnily.

Určitě jste si všimli, že v poslední době je na vzestupu nošení dětí. K nošení se prodává plno pomůcek, ovšem ne všechny jsou na zdravé ergonomické nošení vhodné.

Při výběru nosítka je důležité dbát na tři podstatné věci:

 • Látka pod zadkem dítěte je od kolene ke kolenu, dítě tak nevisí za rozkrok
 • Opěrka zad není vyztužená, ale dítě se muže příjemně schoulit do klubíčka a má záda ve tvaru C, tím se zádové svaly mohou uvolnit
 • Dítě je podsazené – má zadek níž než kolena a nožky má ve tvaru M
 • Dítě je nošeno VŽDYCKY čelem k rodiči, nikdy nesmí být čelem ven kvůli postavení zad a nohou)

Ačkoliv článek nepojednává o vhodném výběru nosítka, považuji za povinnost to zmínit alespon ve stručnosti. Často se stává, že se tyto zásadní informace dostanou k rodičům příliš pozdě. Každopádně, pro nosítko se spotřebuje mnohem méně materiálu a některá nosítka jsou šitá v Čechách (např. KiBi).

K přírodě nejšetrnější variantou je ovšem jednoznačně nosící šátek. U výběru šátku je nutné dbát na materiál. Látka je totiž tkaná (žakárová), není to obyčejná metráž. Tím je šátek velice pevný a flexibilní zároven. Dítě je v něm pevně fixované, ale může si vytáhnout ruce a nikde ho šátek netlačí. Šátky se vyrábí z mnoha materiálů (konopí, len, bavlna, vlna, hedvábí), drtivá většina z nich je v přírodě rozložitelná. Vyhodit šátek je ale obrovská škoda. Je to kvalitní a dost často nádherná látka, která se dá skvěle využít dál. Ušít se z něj dá třeba taška,  povlak na polštář ale i nosítko.  Pokud chcete zvolit ještě ekologičtější variantu,  pak existují šátky, u kterých se bere ohled na přírodu i při jejich výrobě (např. Didymos).

PLENKY

latkove-pleny-ekoista

Obrovský problém představují pochopitelně jednorázové plenky. V přírodě se rozkládají několik staletí, pokud vůbec, a jedno dítě jich spotřebuje neuvěřitelné množství – v nasáklém stavu je to až jedna tuna odpadu.  Na druhé straně se pro jejich výrobu a transport využije obrovské množství zdrojů. 

Podle studií dítě za plenkovací období spotřebuje v průměru až 4 tisíce jednorázových plen o váze odpadu větší než 1 tuna.

Na skládkách se pak budou rozkládat až 500 let.

Další nevýhodou jednorázových plenek je jejich dopad na zdraví (stejně, jako u damských tamponů a vložek – více zde). Ať už věříte studiím o jejich „jedovatosti“ nebo ne,  jedna věc je jasná – dítě je mnohem náchylnější k opruzeninám.  Jednorázové pleny jsou totiž absolutně neprodyšné. A pokud má dítě opruzeniny, potřebujeme mu koupit nějaký krém a raději mažeme zadeček každý den preventivně. Tyto krémy ale většinou obsahují nepřeberné množství chemikálií, stejně tak vlhčené ubrousky, které velice často opruzeniny ještě zhoršují. Jak z toho ven?

Řešení je jednoduché. Náš trh nabízí nepřeberné množství moderních látkových plen. Doba dost postoupila a už není nutné plenky vyvařovat ani žehlit. Jsou k dispozici různé plenkové systémy (AIO, SIO, čtverce, vícevrstvé pleny), určitě najdete ten, který vám i vašemu dítěti bude vyhovovat. Jejich údržba je velice nenáročná (může se ale stát, že se vám častějším praním zvýší spotřeba vody a elektřiny.)

Mnoho látkových plen je šito i přímo v Čechách, často je to práce matek na rodičovské dovolené nebo  lidí z chráněných dílen (Bamboolik). Nepodporujete tedy žádné vykořisťování lidí ze Třetího světa. Když už pleny není potřeba, můžete je prodat, a pokud používáte klasické čtvercové pleny, ty se dají využít v domácnosti opravdu bohatě.

Přesto se může stát, že se dítě oprudí. Může to být způsobeno i méně častým přebalováním (doporučuje se přebalovat po 2 hodinách, pak se rozkládá moč a dráždí pokožku). Rozhodně ale nemusíte běžet do lékárny pro chemické krémy, na trhu je  mnoho čistě přírodních olejových směsí určených přímo na péči o dětskou pokožku nebo můžete jednoduše použít olej mandlový. A co vlhčené ubrousky? Zadek můžete dítěti otřít namočeným hadrem (prodávají se i látkové ubrousky) a na cesty můžete využít mycí olej Medvídek od Eone, který je skvělou alternativou.

Pokud vás i tak rozčiluje, že perete příliš často a spotřeba látkových plen je vysoká – začněte s bezplenkovou komunikační metodou. Znamená to, že dítě pozorujete a čekáte, kdy vám dá signál, že bude močit, vy na to pohotově zareagujete a dáte dítě nad kyblík nebo umyvadlo. Zdá se to náročné, v našem světě na to nejsme zvyklí, metoda ale není tak těžká, jak se zdá. Dítě bude úplně v suchu, bude si uvědomovat svoje vlastní tělo a bude s vámi velice intenzivně komunikovat. Rozhodně se sníží i spotřeba plen. Vhodným průvodcem vám může být třeba kniha Bez plenky od Ingrid Bauer.

V případě, že dlouhodobě cestujete a nemáte možnost praní, jsou na trhu i ekologicky šetrnější jednorázové pleny (např. vyrobené z kukuřičného škrobu, v přírodě se rozloží do cca 4 let). 

Pro zajímavost, prečtěte si náš článek 10 ekoprohřešků maminek miminek .

KOJENECKÁ VÝŽIVA

kontaktní rodičovstvíV kontaktním rodičovství je kojení velice důležité. Není jen tou nejvhodnější potravou pro dítě, ale je důležitá i jeho psychická stránka – pocit klidu, bezpečí a lásky. V naší společnosti ženy bohužel kojí jen velice krátce, což je škoda. Většinou za tím bohužel stojí špatné nebo mizivé informace (často i od pediatrů nebo od sester v porodnici), mnoho mýtů, ale i nezájem. Ze zdravotních důvodů nekojí jen velice málo matek. Proto, můžete li kojit, uděláte to nejlepší a nejpřirozenější pro své dítě.

Když matka úspěšné a dlouhodobě kojí, ušetří tím život v první řadě mnoha telatům. Krávy neprodukují mléko jen z principu, ale produkují ho pro svá mláďata, která jsou jim hned po porodu odebrána a mléko tak zbývá pro lidi.  Nejen, že je to absolutně nehumánní, ale i neekologické, protože všechny krávy i telata potřebují jíst, pít a vylučovat. Pěstování jejich krmiva spotřebuje obrovské množství prostoru a vody, což by se dalo využít mnohem lépe. Bližší informace o velkochovech a jejich ekologickém dopadu naleznete třeba v dokumentu Cowspiracy. Přečtěte si také příběhy českých maminek, které se odmítají podílet na utrpení – na webu o fungování mléčného průmyslu Bileminus.cz

Kravské mléko obsahuje příliš vysoké množství těžko stravitelných pro děti bílkovin, které mohou být pro dětský organismus značně alergizující.

Další stránkou je samotný proces výroby umělého mléka, který stojí obrovské množství zdrojů a zároveň s ním se vyprodukuje i mnoho obalů. Nemluvě o tom, že umělé mléko částo obsahuje chemické složky a problematický palmový tuk.

Mezi zásady úspěšného dlouhodobého kojení patří nepoužívání lahví a dudlíků,  kojení dle potřeb dítěte a fyzický kontakt. Více informací o kojení je k nalezení na stránkách Mamila.

DĚTSKÁ CHŮVIČKA nebo  BABYFON

radio-297183_640Dětské chůvičky jsou elektronické přístroje, které dnes nahradily chůvy opravdové. Sledují totiž, aby se miminkům za nepřítomnosti rodičů nic nestálo. Aby byla v bezpečí. Je tomu opravdu tak?

Vyšlo najevo, že nejsou to technologie tak růžové, jak se zdá – nešikovné zacházení, dlouhé používaní a špatné nastavení mohou napáchat více škody než užitků.

Většina přístrojů používá technologii DECT, podobnou té v našich mobilech. V závislosti na modelu a nastavení to může znamenat to, že se spící miminko nachází v absolutní blízkosti zdroje stálého, vysokofrekvenčního  magnetického vyzařování. Což sebou nese zdravotní rizika, hlavně pro správný vývoj novorozenců.  Toto záření je škodlivé a může vyvolat i rakovinové bujení či leukémii: dětská lebka je tenčí a měkčí a absorbuje více záření než dospělí jedinci.

Pokud dětskou chůvičku máte, používejte ji minimálně, nenechávejte základnovou stanici zapnutou nepřetržitě. Základnová jednotka by se měla nacházet aspoň 1 metr od hlavičky dítěte. Při volbě přístroje dejte přednost analogovému před digitálním (jsou bezpečnější, minusem je horší kvalita přenosu pokud jste ve velkém městě). Volte možnost napájení přístroje na baterie ( nejlépe dobíjecí akumulátory). Pokud je k dispozici, dejte přednost nastavení “VOX”, úspornému ECO-modu.  A samozřejmě, vypněte WI-FI sít a svá bezdrátová zařízení. 

kontaktní rodičovství

Autory: Lucie Jogurtová, redakce Ekoista.cz

0 3

Věřím, že pro mnohé zaneprázdněné obyvatelé měst mohou být začátky se zero-waste (bezodpadovým) životem problematické.

Důvod? Asi rutina a zajeté koleje, kterých se slepě držíme, jen abychom se nezbláznili z rychlosti života a přepínání mezi školou/prací/podnikáním/sportem/dětmi/vařením/úřady – v takovém kolotoči někomu prostě nezbude myšlenkový prostor, jak vše udržet v hlavě a na nic nezapomenout. Natož přemýšlet o vlastní eko-stopě, kolik odpadu denně vytvoříme, kde nakoupíme bez obalů a jak vše připravíme doma –  od pracího prášku až po ten úžasný hummus. (Platí mnohonásobně pro ty z nás, kteří cestou domů narazí na DM, Albert či Billu, kde je sice možnost nakoupit spoustu “hotovek” a ušetřit si čas, cestou k udržitelnosti to ale nebude).

close-up-1836101_1280

Pokud zrovna (jako já) nepatříte k druhu multitasking superhuman, úžasným pomocníkem na začátku je plánování malých kroků. Diář, nástěnka, mobil – cokoliv, co u vás funguje nejlépe.

Zapisovat můžete třeba banální věci, které je potřeba udělat předem nebo sledovat v průběhu – namočit fazole nebo ořechy (pokud chcete druhý den vařit nebo vyrábět domácí rostlinné mléko), naklíčit nebo opláchnout semínka (pokud chcete opravdu sezonní a lokální zdroj vitamínů v zimě), zkontrolovat svůj citrónový čistič ze slupek a octa (fermentuje se již 2 týdny v přihrádce v kuchyni), zjistit stav vody v domácích samozavlažovacích květináčích s bylinkami.

Na začátku možná zjistíte, že rada “noste na nákupy vlastní látkovou tašku” nefunguje jen proto, že si ji:

a) zapomenete vzít,

b) sice vezmete, ale záhy uděláte větší nákup a stejně si zakoupíte igelitku,

c) vezmete do obchodu, nákup si v ní přinesete domů, pak ji odložíte do šuplíku nebo dáte do pračky a zapomenete na ni

d) pečlivě si ji dáte do tašky, abyste si ji zítra nezapomněli vzít, a ráno vyrazíte do práce s jinou kabelkou.

C’est la vie! Každý to má jinak a ani eko-uvědomělý život nejde žít jako přes kopírák. Hledejte vlastní cestu a buďte kreativní. Vylézt z komfortní zóny vlastního “to nejde” vám pomůžou náhradní nákupní tašky (ideálně 3-4) a speciální pomůcky pro domácí výrobu (třeba sítko na ořechové mléko pořídíte za necelou stovku, oproti “tetrapakovým kámošům“ je domácí nápoj ekonomičtější, ekologičtější a nutričně mnohem bohatší). Zelenina přímo od zemědělce se sice musí objednat předem, ale zaniká tím nutnost obstarávat si pořád dokola nákupy z dovozu (určitě vás také štvou jednotlivé kusy španělských okurek zabalené v plastu, ale jiným způsobem je v obchodních řetězcích už sotva seženete. Je to výhodné pro prodejce a spotřebitel to neřeší, jen sáhne po dostupném a levnějším zboží z nabídky.)

sunflower-1213754_640

Málokdo uzná za vhodné hrabat se ve vlastním koši, ale je to další dobrá možnost jak drasticky zamezit například zbytečným, týden co týden opakujícím se obalům nebo věcem “rychlé spotřeby”. Berte to jako odbourání zlozvyků. Jste mega-konzument krabicových jablečných džusů nebo ochucených minerálek? Je na čase si pořídit odšťavňovač nebo vodní filtr (+ ta jablka). V kupovaném trvanlivém zboží stejně živiny nenajdete. Děti u pokladen vyžadují pitíčko spíše kvůli hezkým postavičkám na etiketě než kvůli nápoji samotnému? Obstarejte si menší skleněnou (či nerezovou) znovupoužitelnou lahvičku a ozdobte ji nálepkami s krtkem, ledovou královnou nebo prasátkem Pepinou, zkrátka čímkoliv, co u vás doma funguje. Příjemným bonusem je pitný režim bez éček a hromady cukru. Chodí vám ve velkém nevyžádaná pošta? Dejte si na schránku kouzelnou nálepkou “reklamu nechci, děkují” (Že ji nikdo v okolí neprodává? Prostě si text napište na ústřížek papíru a přelepte ho průhlednou izolepou. Efekt je stejný). At‘ už máte v koši letáky, plastové krabice od předem umytých míchaných salátů, kousky folie od uskladnění potravin v lednici, sáčky od pečiva, pampersky nebo holítka, zaměřte se u každé kupované věci na hledání zero-waste alternativy. Věřte, že nejste jediný(á), kdo to řeší, a že tato alternativa existuje, jen není tou nejdostupnější volbou v obchodě. Pokuste se zredukovat jednu takovou zbytečnost každý týden. Vyměňte ji za něco smysluplnějšího, vyrobte si to doma, použijte něco jiného, investujte do ekologičtějšího, znovupoužitelného řešení.

Na cestu zelenějším životem se vyzbrojte analytickým myšlením, nadhledem i smyslem pro humor, aby vás tato nová životní cesta bavila a neodradila hned v začátcích.

Uvidíte, že všechno jde a život se s každým krůčkem zlepšuje. Méně odpadků, méně chaosu, menší výdaje. Více radosti, nové objevy a inspirace – zjistíte tak, že to všechno konečně dává smysl. A tak to má být.

domacnost bez odpadu

P.S. Dobrá rada je, jak je známo, nad zlato. Proto poradíme dobrou knihu od Bea Johnson „Domácnost bez odpadu“ (v češtině, podívejte se na video-náhled). V knize se zejména dozvíte, jak se dá žít zero-waste stylem v Česku a ve světě, jak přeuspořádat všechny základní oblasti lidského života, aby fungovaly co nejjednodušeji,  jak a kde nakupovat, jak na nekonzumní svátky, spoustu DIY receptů. Základ knihovny každého uvědomělého zero-wastera.

15894864_1831601117107831_8016764291131730466_n

Do nového roku si skoro všichni dávají předsevzetí.

Kromě již klasických “zhubnout, více sportovat, zavolat přátelům a vydělat si hromadu peněz”, rozhodli jsme se každý týden ovládnout 1 nový zvyk pro změnu k lepšímu, který ovlivní víc než osobní siluetu nebo pohodu. Každý týden vyzkoušíme nasadit 1 tip pro zelenější a zdravější život bez odpadků, chemie, zbytečností. Aby rok 2017 byl co nejvíce uvědomělý.

Prvním dobrým krokem je hned na začátku zeptat se sebe, jaká je naše motivace. Proč se vlastně chováme (nebo se ještě nechováme) ekologicky? Proč se nám něco nedaří? Věříme, že se doopravdy něco změní? Má to vůbec smysl? Pro koho?

Prozradím vám malé tajemství. Tento projekt vznikl těsně po tom, co jsme s přítelem na pobřeží řeckého ostrova Zakynthos jednoho krásného rána zachránili malého prcka – nově narozené želví mládě chráněného druhu Kareta kareta. Bylo to dojemné setkání s tímto 10 centimetrů velkým zázrakem přírody, který ze všech sil bojoval o přežití a poslepu šplhal přes celé pobřeží směrem k vodě. A my mu podél celé jeho cesty odstraňovali z písku kelímky od kávy, kovová víčka od piva, papírové ubrousky, rozbité sklo a další nepořádek, který se na pláži povaloval. Kvůli světelnému smogu, odpadkům, znečištění vody, neobezřetnému chování turistů a rybářských lodí, a pak samozřejmě predátorům – šanci na přežití má pouze 1 mladá želva z tisíce. Jakkoliv dopadl její osud v otevřeném moři, možná už dávno nežije, ale napadlo mě tedy že nechci, aby zahynula kvůli nám, lidem. Kvůli všem těm nesmyslným sáčkům, brčkům a petkám, které se hromadí a ohrožují životy pod hladinou. Nechci, aby se stála obětí klimatických změn, zapřičiněné naším lidským konzumem, přepychem nebo komfortem. Nějak se nám najednou změnilo vnímaní. Běžné věci, které jsme spojovali s pouze tou naši osobní volbou, dostaly najednou novou dimenzi. Ještě jedny džíny ve slevě, jar s vůni citrónu, tetrapaková krabice džusu, hormonální antikoncepce, ibuprofén, tuňák v konzervě – všechno nějakým způsobem skončí v mořích nebo mořský život nepříznivě ovlivní. At‘ už splašky z textilových fabrik, nebo z trajektové dopravy, nebo z našich umyvadel, záchodových mís, nebo kvůli nepostačujícím kapacitám recyklačních linek v celé Evropě.

Pokud nám dřív abstraktní zastrašující fakta a čísla o globálním oteplování nebo znečištění nic neříkala, ted‘ se obrázek “záchrany životního prostředí na planetě” zkoncentroval do roztomilého drobečka bez pancíře, který nikdy neviděl matku a kterému jsme čirou náhodou stali adoptivními rodiči. A kterému dosud držíme palce.

Over Eten’ (O jídle) je belgický televizní pořad na kanálu VRT.  „Pohádka o želatině“ je obrácený příběh vzniku výrobku: od zabaleného bonbonu do ještě živého prasete. Serié snímků, které si nedokážeme představit, jelikož dnes nemáme (a ani nevyhledáváme) informace o tom, jak naše jídlo vzniká.

Nenechte se prosím nalákat výrobci na „zdravé a prospěšné mlsání“. Bonbony a „gumídky“ můžeme vybrat bez želatiny – vyrobené z ovocného pektinu nebo řasy agar agar. Stačí vědět, co všechno ingredience „želatina“ na obalu znamená.

 

======

Režisér a tvůrčí skupina: Alina Kneepkens, Greet Verhaert, Bart Mutton.

 

eko-kancelarske-potreby

Málokdy se zamyslíme nad tím, že i při výběru kancelářských potřeb můžeme šetřit životní prostředí a vlastní zdraví (a zdraví našich dětí). Možná nám to v něčem usnadní nákupní rozhodnutí: vždyt‘ není jedno, z čeho jsou věci vyrobené a které toxické látky v sobě nesou. Veškeré ty diáře, propisky nebo post-it papírky, které nutně potřebujeme k provozu podnikání, pracovním úkolům a školním úlohám, jsou dnes již k dostání v „zelenější variantě“ – vyrobené z eko přátelských materiálů a bez použití nebezpečných barev a rozpouštědel.  Pokud samozřejmě nesáhneme po „první lepší volbě“ a budeme dbát nejen na cenu, dostupnost a hezký vzhled, ale i na původ zboží, složení a také certifikát kvality a bezpečnosti výrobku (platí mnohonásobně v případě školních potřeb).

Zásady pro nákup eko kancelářských potřeb:
- Ekologické materiály

Propisky se dnes již vyrábějí z v přírodě rozložitelného kukuřičného škrobu, pravítka z nejrychleji rostoucí rostliny na světě – bambusu, obaly na sešity z recyklovaného textilu. Pokud nutně potřebujeme něco z plastu (např. průhledné archivační systémy), pak volíme polyethylen PE,  HDPE (high density polyethylen, vysokohustotní), LDPE (low density, nízkohustotní), polypropylen (PP).

Vyhýbejme se dost problematickému PVC (polyvinylchlorid, recyklační značka na obalu:  „3“ v trojúhelníku.

Vhodné materiály pro kancelářské výrobky jsou dřevo (se značkou FSC® – dřevo z šetrně obhospodařovaných lesů), ocel, recyklovaný papír, přírodní kaučuk, recyklované PET nebo v přírodě rozložitelné (bio) plasty.

- Recyklovaný papír

Uhlíková stopa sběrového papíru je až o 40 % menší než u nového bílého papíru a jeho výroba spotřebuje až 5krát méně vody. A ušetří hodně stromů v lese.

Tip: Při nákupu papíru je dobře volit nebělený chlorem, se značkou FSC®.

- Jednodušší složení výrobku

Méně použitých materiálů v různých kombinacích znamená lépe recyklovatelný výrobek (např. ořezávatko a nůžky jsou lepší celé z kovu než kombinace kov+plasty). Preferujme výrobky, které lze snadno rozebrat a zrecyklovat. Pokud je to možné, nakupujme výrobky z materiálů rozložitelných v přírodě (nebo i přímo kompostovatelných).

Tip: Suché psací potřeby jsou také šetrnější.

- Bez povrchových úprav, nátěrů, metalického vzhledu a pod.

Volíme pomůcky ze dřeva bez lakování (tužky, pastelky). Vyhneme se tak nadbytečnému výrobnímu procesu a eko-stopě výrobků, ale i chemikáliím z nátěrů atd.

Preferujme dřevěné výrobky se značkou FSC®.

Co je dobré vědět: výrobky pokovené mědí představují zbytečnou zátěž těžkými kovy a nejsou recyklovatelné.

- Bez toxických látek

Fixy, zvýrazňovače a lepidla jsou k dostání na vodní bázi (water based), případně lihové – (alcohol based). 

Vyhněme se: chemicky ošetřenému dřevu, barvivům s těžkými kovy a karcinogenními  -aminy a -fenoly, organickým rozpouštědlům, konzervačním látkám s -aldehydy, plastovým výrobkům s obsahem flalátů, BPA, PVC.

Tip: Zorientovat se pomůže označení „C E“ na výrobcích, které potvrzuje, že jsou zdravotně nezávadné a použitelné i pro děti.

- Delší životnost výrobku

Např. psací potřeby s vyměnitelnou náplní, dolévatelné atd. (ang. refill, refillable) šetří kroky v procesu výroby, zdroje, materiál a energii na likvidaci našich kancelářských potřeb (šetří ve výsledku přírodu). Volíme proto alternativy s pevnou konstrukcí, vhodné k opravám, s dostupnými náhradními díly a dlouhou záruční dobou.

- Lokálnost výroby

„Vyrobeno v ČR“ nebo „vyrobeno v Evropě“, samozřejmě větším přínosem je, pokud je zboží vyrobené v chráněných dílnách.

Naštěstí přichází víc a víc místních firem, jež vyrábějí pohledné, šetrné a ekologické pomůcky pro školu a kancelář, se kterými se nemusíme stydět a které přispívají k ochraně životního prostředí a našeho zdraví. 

Inspirace a tipy na eko kancelářské potřeby

reformat-eko-kancelarske-potreby

Skvělý projekt Reformát nabízí papírové výrobky vzniklé z odpadu tiskáren, ateliérů a firem. Dávají druhý život nechtěným ústřižkům, skartovaným zbytkům a starým časopisům docela kreativním způsobem.

edding-eko-kancelarske-potreby

Zvýrazňovače  Edding EcoLine jsou opakovatelně plnitelné, s inkousty na vodní bázi a těly vyrobenými minimálně z 90 % z obnovitelných zdrojů a recyklovaných plastů.

 

Duha sešitů z Papírny

Pohledné notýsky, sešity, diáře a podobné pomocníky z recykla (ale také hezká razítka :) vyrábí v ČR Papírna.

ico-green-eko-kancelarske-potreby

Propiska ICO Green s vyměnitelnou náplní je vyrobena z bioplastu, který pochází kukuřičného škrobu a je snadno rozložitelný v přírodě.

 

131206_forewear_44-978x300

Český projekt FOREWEAR sbírá nenošené oblečení, třídí ho a z části z něj v chráněných dílnách nechává vyrábět krásné a praktické funkčně-designové výrobky (obaly na mobily, tablety či zápisníky).

paska-eko-kancelarske-potreby

Papírová lepicí páska s lepidlem na bázi přírodního kaučuku bez rozpouštědel

 

pigna

Eko kancelářské potřeby z recykla itálské značky Pigna (k dostání v papirnictvích)


/Zdroje informací/

http://www.zeleneuradovani.cz/

http://arnika.org

0 0
plasty

Dnešní ‚civilizovaný‘ svět nechává po sobě neuvěřitelnou hromadu odpadků. Největší část tvoří plasty a obaly z nich. Hodně lidí si myslí, že všechny ty sáčky a folie neodmyslitelně patří k našemu životu, a že se bez nich neobejdeme. Jsou prostě všude.

Opak je pravdou. Plasty v našem světě existují sotva 150 let. Jsou levné, a tak se staly součástí naší denní rutiny. Jaká je ale jejich cena pro planetu? Jaký dopad mají ve skutečnosti na naše zdraví?

S trochou plánování a kreativity dokážeme drasticky snížit množství plastů v našem životě, přestat zatěžovat naše těla zbytečnými toxiny a ulehčit tak planetě.

©Antoine-Repesse-365-Unpacked-8

©Antoine-Repesse-365-Unpacked

1. Nesnažme se o nemožné ihned.
Postupné kroky jsou našimi nejlepšími přáteli.
Obaly od ovoce a zeleniny ze supermarketu, balení jídla do potravinové folie, ušní tyčinky… Zanalyzujte, odkud se ve vaší domácnosti berou plasty – abyste mohli problému efektivně čelit.

2. Odmítněte balení po 1 kuse
Určitě znáte okurky, zabalené každá zvlášť do plastu. Málokdo si koupí kilo, tak je prodejce balí po jednom kuse, a hned je pro nás cena přijatelnější. Tento marketingový tah určitě nepodporujte. Hlavně pokud si stejnou potravinu můžete nabrat z bedny vedle a zvážit.

3. Objevte (staré dobré) bezobalové nakupování.
Dnešním trendem v mnoha vyspělých zemích je „návrat ke kořenům“ – malé obchůdky, kde nakoupíte ovoce a zeleninu, luštěniny, ořechy apod. dle váhy a tkz. bez obalu – do plátěných sáčků vhodných na více použití nebo do vlastní nádoby. Snížíte tak množství obalů, hlavně plastů. Zkrátka nakupujte pouze tolik, kolik spotřebujete, a neplaťte již zbytečně za polystyrénové obaly v supermarketech, které jsou navíc toxické pro naše zdraví. Objevte také lokální farmářské trhy nebo si nechte domů poslat bio bedýnku.

4. Řekněte NE igelitkám
Zajímavá statistika. V zemích, kde v supermarketech přestali rozdávat zákazníkům zdarma pytlíky a igelitové tašky, klesla jejich spotřeba o 95%!

Stará dobrá síťovka toho ještě hodně unese. Vsaďte na ekologické látkové tašky, složené se vejdou i do té nejmenší kabelky, jsou pratelné a vydrží až 30 litrů.

5. Přestaňte kupovat balenou vodu
Víte, že přefiltrovaná kohoutková voda je mnohem kvalitnější než balená
minerálka plná chemikálií?

Pořid’te si lehkou a odolnou láhev na nošení – ze skla nebo oceli. Už žádné plastové PETky na jedno použití, prosím. Dětské lahvičky jdou také pořídit z nerez oceli nebo skleněné se silikonem.

6: Dřevěné příbory
Chystáte se pořídit novou teflonovou plastovou naběračku? Dřevěná vám poslouží stejně dobře, přitom není toxická a její výroba má menší dopad na životní prostředí.

7. Káva s sebou do vlastního hrnku
Všichni někam spěcháme, a tak se stalo zvykem kupovat nápoje „s sebou“. Věděli jste ale, že se polystyrenový kelímek na kafe v půdě nerozloží … NIKDY? Myslete na to. Místo plastového kelímku na jedno použití, který skončí po několika minutách v popelnici na zastávce, si pořid’te lehký a kvalitní termohrnek nebo termosku.

8. Úložné kontejnery nejen do lednice
Ideální je v domácnosti nahradit plasty dřevem, bambusem, ocelí nebo
sklem. Hlavně pokud jde o skladování jídla.

Víte, že z levných plastových nádob unikají chemikálie do potravin a zamořují tak naše těla toxiny? Tedy místo toxických boxů a kontejnerů skladujte jídlo raději ve sklenicích s metalickým víkem.

Pokud již vlastníte všelijaké plastové krabičky, můžete je použít k uskladnění drobností v domácnosti nebo v garáži.

9. Odmítněte brčka do nápojů
Ale no tak, můžete přece pít rovnou ze sklenice?

10. NE plastovému nádobí na jedno použití
Pokud se chystáte na piknik nebo túru, a talíře i příbory musí být lehké a přenosné, použijte spíš sadu z biorozložitelných surovin. Dnes jsou k dostání odolné a omyvatelné talíře, kelímky a příbory z bambusu, kukuřičného škrobu nebo třeba rýžových plev.

11: Pytle na odpadky z biologicky odbouratelných materiálů
Do popelnice dejte použité papírové tašky z obchodu nebo lépe kompostovatelné pytle z materiálu rostlinného původu. Oproti igelitovým pytlům jsou biologicky rozložitelné v půdě do 1 roku. Igelitka tu po nás zůstane nejméně dalších 700 let.

12. Vyměňte plastové sáčky na svačinu za znovupoužitelné látkové.
Do školy, do práce nebo na výlet si vemte omyvatelný sáček bez chemikálií a těžkých kovů, který zároveň poslouží jako prostírání při jídle.

13. Dětské netoxické hračky
Místo plastů pořiďte látkové, gumové (přírodní kaučuk) nebo i dřevěné.

14. Látkové pleny místo „pampersek“
Eko-fakt. Než se průměrný prcek usadí na nočník, spotřebuje 8000 kusů plastových plen. Vznikne tím 1 tuna vyprodukovaných odpadů. Jednorázové pleny jsou nejen zátěží pro peněženku rodičů (s náklady zhruba 25.000 Kč), ale i pro planetu. Nepřehlédněte také zdravotní aspekty volby plastových plen: nebezpečí chemických látek použitých v absorbčním gelu nebo riziko přehřívání pohlavních orgánů zejména u chlapců.
Látkové pleny jsou pratelné, ekologické, dítě se údajně dříve naučí chodit na nočník. Nebalte své miminko do chemikálií, vyberte přírodní alternativy – jako mnoho generací, které plasty a konzum ještě neznaly.

15. Dámská hygiena bez plastů
Bohužel konvenční hygienické vložky a tampony vyrobené z plastu a syntetických materiálů jsou plné chemikálií, bělené chlorem a škodlivé jak pro naše zdraví, tak i životní prostředí. Více o tom v článku Pravda o nebezpečí tampónů

Již i v ČR jsou k dostání eko alternativy z bio bavlny a zdravotně nezávadných bioplastů, menstruační kalíšky nebo látkové vložky. Stačí si vybrat.

16. NE holícím strojkům na 1 použití
Je lépe použít elektrický holicí strojek nebo strojek s vyměnitelnými hlavicemi.

17. EKO zubní kartáček
Pořid’te si zubní kartáček s vyměnitelnými hlavicemi, nebo třeba ekologický bambusový.

18. Kus mýdla místo láhve tekutého
Místo tekutého mýdla a šamponů vyberte tvrdé kusové. Redukujete tím obaly, a proč byste vlastně měli platit za zředění vodou?

19. Koncentráty a rodinná balení
Pokud si zvolíte tekutý prostředek na čištění a praní, vybírejte raději ty v koncentrované podobě nebo kupujte náhradní balení v úsporných obalech.

 

Zero-waste srdcovky

E-shop Econea je taková mekka pro hrdiny udržitelného životního stylu. Vše pro zero-waste život bez zbytečného odpadu, šetrně k přírodě a zdraví – vše na jednom místě.

HP_sacky

HP_bambus HP_ReTap_large

Přečtěte si zde, proč Pavla a Martina z Econea podporujeme.

Pravá kůže je beze sporu pozoruhodný materiál. Pevný, odolný, luxusní, tradiční. Někdo nosí kůži rád, protože mu přidává na statusu nebo sex appealu. Druzí ji nesnáší, jelikož příběh vzniku každého koženého výrobku zavání špinavým a neetickým businessem, otřesnými pracovními podmínkami asijských koželuhů, zamořením životního prostředí toxickými látkami a hlavně noční můrou pro zvířata. Žijeme v nádherné době rychlého konzumu, kde má vše svoji cenu. Cenu, kterou platíme jako spotřebitelé, a tu, kterou za nás platí planeta.  V konceptu udržitelnosti a zelené budoucnosti proto dnes není pro pravou kůži místo. Stejně jako není místo pro každou lepší „nezvířecí“ a syntetickou alternativu kůže. Dnes již víme (aspoň doufám, že víme), že žádná nálepka „vegan“ nebo „animal friendly“ na botách z polyvinylchloridu (PVC) živé tvory neochrání, ba naopak: výroba a likvidace takových ropných produktů má tragické následky pro celou biosféru (pamatujete si obrázek vyhladovělého ledního medvěda?). Před nákupem výrobků s obsahem PVC kvůli ohrožení zdraví nebezpečnými ftaláty varuje i ekologická poradna Veronica v Brně. Plasty všeobecně jsou celosvětovým problémem, a věřím, že „koženkám“ již odzvonilo, nebo již brzy odzvoní.

Na vzestupu jsou nové, inovativní materiály nebo dávno zapomenuté techniky zpracování textilií –  s dosažením kýženého koženého vzhledu, struktury a samozřejmě vlastností pravé kůže. V etické a „pomalé módě“ vévodí látky, technologie a postupy s minimální uhlíkovou stopou a přátelským přístupem k Zemi a jejím obyvatelům. Bez použití toxických barev, těžkých kovů, drsné chemie, pesticidů. Bez nutností velkochovů a farem smrti. Bez kompromisu nebo špatného svědomí.

Pojďme se podívat na udržitelné podniky a projekty, které jdou „s kůží na trh“.

Je libo kůži z ananasu?

Piňatex™  je inovativní textilie z odpadních vláken listů ananasovníku. Využívá totiž běžný odpad z produkce v potravinářském průmyslu. Výroba nevyžaduje žádné další zdroje a pěstování nových rostlin, nezatěžuje životní prostředí. Zároveň vytváří férové pracovní podmínky pro místní komunitu na Filipínách, kde sídlí vynálezce „ananasové kůže“, společnost Ananas Anam (bývalý úspěšný výrobce kožených módních doplňků).

Tento přírodní, ekologický a udržitelný materiál již našel využití ve světě módy a designu. Látka je prodyšná, pružná, pevná, snadno se barví, nevyžaduje použití chemikálií. A samozřejmě je rozložitelná v přírodě.

„Naší vizí je vytvoření textilií a textilních materiálů, které v celém výrobním cyklu využívají procesy, jež podporují blahobyt planety a lidí. Naší inspirací je přístup cradle to cradle, který podporuje ekologické, inteligentní a inovativní návrhy v rámci dnešního ekonomického prostředí“ – říká tvůrce Piňatex™ Carmen Hijosa, zakladatelka ananas-anam.com.

Piňatex™ právě dorazil i do ČR: osahat, oblíbit si a odnést si domů ananasové boty je možné u EtikButik (eshop a showroom s veganskou a etickou módou).

(Korek)tní fashionista

Že by korek patřil jen do lahve? Nevyrábí se z něj pouze zátky od vína, ale také pouzdra, módní doplňky, pásky, kabelky, a samozřejmě obuv.

Korek je unikátní materiál. Je lehký, odolný a pružný. Je vodotěsný a omyvatelný, s přirozenou ochrannou funkcí proti zašpinění. Ekologický, udržitelný a 100% v přírodě rozložitelný. Každý kus má originální vzor.

Největším producentem na světě je Portugalsko, kde roste obdivuhodná rostlina korkový dub. Pro získání obnovitelné suroviny totiž není potřeba kácet stromy, jednou za 9 až 15 let se sklízí stará kůra dubu, nová postupně odrůstá. Pěstování korkových dubů nevyžaduje mnoho vody ani použití pesticidů, navíc korkové duby chrání území Středomoří proti lesním požárům (korek je přírodním zpomalovačem hoření!).

Korku rády holdují například značky Corcor, Nae Vegan, designérka Maria Mavroudis nebo Viator.

Muskin

muskin

Muskin je „pravá kůže“ z pravých hub z dílny italského výrobce textilií Grado Zero Espace .

Tato 100% v přírodě rozložitelná rostlinná kůže se vyrábí ze spor a je barvená bez použití chemikálií. Materiál je na dotek měkký, podobný semiši, lehce tvarovatelný, prodyšný, voděodolný.  Má také dobrou absorpční kapacitu, odvádí vlhkost. Laboratorní testy prokázaly, že tento druh houbové „kůže“ zastavuje množení bakterií, je vhodný pro alergiky.

Máte-li záměr ušít si houbové kraťasy, je váš sen realitou: látka Muskin je k dostání v menších rozměrech (standardní kusy jsou přibližně 40 cm x 15 – 20 cm) v italském eshopu http://lifematerials.eu/.

wallet

Podobný princip pěstování houbové kůže využívá i americký startup Mycoworks. Uvádí, že k výrobě kůže podobné kravské s různou texturou, tloušťkou a tvarem, postačí 3 týdny a houbová vláknina mycelium, která se může pěstovat na zemědělském odpadu pomocí živých kultur hub reishi. Houbová vláknina navíc během pěstování zachycuje oxid uhličitý. Zdá se, že je tu konečně cruelty-free a eco-friendly výroba kůže. Jen tak dál! 

Dá se to zkvasit?

kombucha-kuze

Docentka na iowské státní univerzitě Young-A Lee nebyla spokojená s dopadem módního průmyslu na planetu. Jako udržitelnou alternativu pravé kůže vytvořila proto kůži z fermentovaného čaje – kombuchy. Za použití cukru, octu, droždí a kombuchy se získává speciální gel, který se posléze promění na materiál s texturou pravé zvířecí kůže. Výhodou materiálu je jeho plná rozložitelnost a ekologičnost procesu výroby, jelikož neobsahuje žádné toxické látky a má velice nízkou eko-stopu. Celý proces výroby bude ale zapotřebí ještě zdokonalit – v současné chvíli je tato látka citlivá na vlhkost a chlad, což má negativní dopad na vzhled a strukturu materiálů. Dle odborníků se do budoucna máme na co těšit.

Podobný proces získávání organické kůže pomocí symbiózy droždí a bakterií používá také zakladatelka projektu BioCouture Suzanne Lee:

„Co mě fascinuje na vzniklé kůži je to, že není jen v přírodě rozložitelná, je zcela kompostovatelná. Ano, můžete ji jednou hodit na kompost jako slupky od zeleniny.“

 

BioBomber jacket

 

Suzanne Lee je autorkou knihy „Fashioning The Future: tomorrow’s wardrobe“ (2007), která se stala první publikací zkoumající jak „inteligentní“ materiály a nové technologie mohou ovlivnit módní průmysl v konceptu udržitelnosti.

„Dokažu si představit, že v budoucnu na sobě budeme nosit doslova „živé“ textilie, s kterými si vybudujeme štastný vztah, a které budou pozitivně ovlivňovat a pečovat o naše tělo, a příznivě působit na naši duševní a tělesnou pohodu.“

Jídlem se neplýtvá

Screen Shot 2016-08-23 at 13.45.36

Skupina nizozemských studentů vymyslela způsob jak zatočit s plýtváním potravinami – vynalezla totiž eko-přátelskou alternativu kůže z nahnilého ovoce a zeleniny.  Studenti se nechali inspirovat na místním trhu v Rotterdamu, kde se denně vyhodí až 3 500 kil ovoce a zeleniny, které si nikdo nekoupil. Začali proto potraviny „zachraňovat“ a přeměňovat je na plnohodnotnou surovinu pro výrobu rostlinné kůže. Vzniklý materiál slibuje nejen žádanou texturu, výhledově ale i pevnost a odolnost. Do budoucna vývojáři plánují využití látky pro čalounění, oblečení apod. Sledovat pokrok projektu Fruitleather Rotterdam můžete zde.

A co palmy?

Palmleather je geniální vynález holandského designéra Tjeerda Veenhovena, který dokázal vytvořit materiál podobný kravské kůži z listu indické palmy (Areca Betel Nut Palm). Tento strom je rozšířen v mnoha bídných zákoutích Indie, opadává z něj ročně až 80 miliónů metrů čtverečních listů – a poskytuje víc než dostatek plnohodnotné suroviny pro výrobu látky a také dostatek pracovních příležitostí pro místní komunitu v rozvojovém regionu Karnataka. Dosud nebyly listy této palmy využity pro produkci, jelikož v surovém stavu jsou křehké a suché. Veenhoven našel přírodní řešení, jak listí palmy změkčit, a vyrábět z něho pružnou, hebkou a odolnou textilii – ekologickou alternativu pravé kůže. Dnes se z ní vyrábí tašky, obuv, obaly nebo např. Palmetti – kompostovatelné pantofle pro sféru hotelnictví.

Poklady z hlubin

Tzv. “oceánská kůže” je méně známou rostlinnou alternativou pravé kůže – získává se z řasy kelp. Celý proces je zatím ve fázi vývoje a neustále se zdokonaluje, ale již dnes se vyrábějí např. šperky, obaly na knihy, nábytek. Vlákno získané z kelpu je odolné a pružné, pevné a ohebné, materiál je velice tvarovatelný, což předvedla během Vienna Design Week 2012 designérka z Londýna Julia Lohmann. Terčem její kolekce se stala stínidla z „kelpové kůže“.

Je zřejmé, že toho o řasách ještě moc nevíme, a že v sobě skrývají velký potenciál mnohostranného využití. Zajímavým faktem je, že řasa kelp může odrůstat až 1 metr denně a sklízet se udržitelným způsobem.

Kamen, nůžky, …papír!

Papír může být nečekaně tak pevný, že by v některých případech mohl být alternativou pravé kůže zejména pro výrobu módních doplňků. Příkladem toho je všestranná textilie Naoron ze směsi dřevoviny a recyklovaného polyesteru (“RPF Naoron”) nebo polyolefinu (“soft Naoron”). Materiál se vyrábí tradiční japonskou technikou zpracování papíru washi-suki. Taková papírová kůže je lehká, voděodolná, ohebná a velice pevná. Taška z naoronu se jen tak neroztrhá – např. dle výrobce Onao tašky z kolekce SIWA dokáže unést až 22 kg.

Luxusní módní značka Bottega Veneta (světoznámý prodejce kožených kabelek) také reagovala na stoupající poptávku zákazníků po etických a eko-přátelských alternativách pravé kůže: nechala se inspirovat starověkou japonskou technikou washi a uvedla na trh pletenou papírovou kabelku Carta Giapponese.

Kamarád do deště

Navoskovaná bavlna (ale i len) také může v některých případech nahradit vzhled a vlastnosti pravé kůže. Dokázaly to například značky jako Barbour, Polo Ralph Loren, Belstaff,  Marc Jacobs, FrenchConnection, Tsuyumi a jiní. (Nejlepší by ovšem bylo sáhnout po bavlně z organického zemědělství, s použitím vosku rostlinného původu.)

Přednostmi látky jsou voděodolnost, odolnost proti větru, ochrana proti nepříznivému počasí a dlouhá životnost. Taková alternativa pravé kůže je omyvatelná, nepotřebuje chemickou čistírnu (a šetří životní prostředí).  Voskování textilií má dlouhou historii; tento postup využívali hlavně námořníci a britská flotila – až do roku 1930 voskovali lněné a posléze bavlněné plachty a oděvy pomocí lněného oleje.

Zkaměnělá krása

„Coolstone“ je zcela nový druh „kůže“, vyrobený z břidlice (materiál, používaný pro střešní krytiny). Má matný šedý povrch a na dotek je tak trochu jako papír v kombinaci s kamenem. Díky svému vintage vzhledu našel využití pro výrobu brašen, tašek, pásků, šperků, ale i celého outfitu (třeba cool náramků a pouzder z dílny berlínské designerky LYY-COOLSTONE nebo experimentálních oděvů od slovenské designérky Silvia Holla).

Zajímavostí materiálu je to, že kůže opotřebovaná časem vypadá díky malým škrábancům ještě víc „old school“, látka se přitom změkčuje a je jemnější na dotek. Jedná se o poměrně nový materiál, ale kdo ví, možná má budoucnost pevnou jako skála!

Kůže ze zkumavky

Bliofabricated-lab-grwon-leather_Modern-Meadow_400x300

Americký startup Modern Meadow získal $53.5 milionů na vývoj technologie bioprintingu kůže – výrobu pravé kůže za použití živých buněk a kolagenu zvířat, získaných pomocí biopsie (jak tvrdí zakladatelé, “než by bylo zvířatům nějakým způsobem ubližováno”). Projekt Modern Meadow, který má zároveň za cíl výrobu masa “in vitro” v laboratorních podmínkách technikou bioprintingu, již finančně podpořil např. Peter Thiel, jeden z prvních investorů Facebooku a zakladatel Paypal. Zavedením tohoto způsobu získávání masa a kůže by tak poklesl celkový rozsah zabírané plochy země o neuvěřitelných 99%, spotřeba vody by klesla o 96%, elektrické energie o 45 % a ubylo by také celých 18% z celkového objemu emisí CO2 – pro zvířata by pak samozřejmě tato změna znamenala konec utrpení ve velkochovech a na jatkách.

Dotáz pro čtenáře: který z projektů byste podpořili a proč? (zanechte, prosím, komentář)


Zdroje:

Vegan-fighter.com

https://salatovelisty.cz

http://materia.nl

http://www.ananas-anam.com

http://siwa.jp/en/products/

http://www.popsci.com/next-leather-jacket-will-made-from-mushrooms

http://www.dezeen.com/2012/10/16/kelp-lampshades-by-julia-lohmann/

Víte, že svěží letní make-up může navíc chutnat? Letos vyzkoušejte pravou domácí rtěnku nebo tvářenku z malin a řasenku z borůvek. Je garantován doslova přírodní vzhled a budou vám závidět nejen lesní víly – pokud to ovšem nepřeženete jako Marfuša z „Mrazíka“ ;)

Další výhody? Sladký políbek a skvělý pocit: ovocná kosmetika není testována na zvířatech a neobsahuje nebezpečné chemikálie, je handmade, bez zbytečných obalů.

S chutí do toho!

kosmetika-ovoce

Ostružiny a borůvky se hodí jako oční stíny (použijte prsty k nanášení).

Poslouží i jako základ pro řasenku: rozmačkanou borůvku smíchat s trochou kokosového tuku, nanést na řasy štětcem od staré řasenky (uchovávám k tomu účelu) nebo i vátnou tyčinkou. Odlíčit oční partie pak můžete olivovým olejem, skvělé to funguje i pro „konvenční“ kosmetiku.

Maliny, jahody, třešně nebo červená řepa dodají rtům (a také tvářím) požadovanou barvu. Záleží na intenzitě nanesení, ale opravdu stačí jednou-dvakrát přejet plátkem nebo rozmačkaným kusem ovoce rty nebo tváře (a rozetřít barvu takovým mírným vklepáváním). Pro oranžové tóny přidejte trochu sušené kurkumy (pozor na ruce a světlé oděvy, silně barví), nebo mrkvové št’ávy. Kdo by to chtěl víc do červena a bordo – „posilte“ základní odstín borůvkami. Zase je hlavně nepřehnat, méně je více, ale záleží na osobním vkusu :)

Přidejte k tomu kapku kokosového oleje a máte nádherně vonící lesk na rty.

Raw kakao prášek v kombinaci s oblíbeným olejem (např. kokosový, olivový, meruňkový, arganový atd.) poslouží jako bronzer pro stínování obličeje nebo zlatavé oční stíny.

Plátek okurky skvělé osvěží, růžová voda zafixuje make-up.

Co se týče másky na obličej, máme v sezóně opravdu volnou ruku a celou zahrádku k experimentování: jahody proti vráskám, hrozny na prokrvení a regeneraci pokožky, jablka pro osvěžení, broskve pro zářivý tón. Kdo tu ještě potřebuje kupované polotovary a chemické koktejly v lahvičkách?

Bud’te svůdní, jako jahůdky !
heart

Tip na netestovanou dekorativní kosmetiku:

Cosm’etika (vegan)

Víte, jak by to u vás vypadalo, pokud byste několik let nevyhazovali vlastní odpadky? Francouzský umělec Antoine Repessé to vyzkoušel. Nasbíral je na ploše 70m3 pro svůj umělecký projekt 365 Unpacked, s kterým si letos zabodoval v prestižní soutěži Sony World Photography Awards (3. místo). 

V roce 2011 mladý fotograf z Lille (severní Francie) přestal vyhazovat do barevných kontejnérů své recyklovatelné odpadky a obaly od věcí denní spotřeby.  Po čtyř letéch na něj doma čekaly třeba 1,600 kartónů od mléka, 4,800 roliček toaletního papíru, a 800 kil novin.

Podařilo se mu ztvárnit příšernou realitu lidského konzumu. Ošklivou představu něčeho, čemu nevěnujeme dost pozornosti, jelikož jsme zaneprázdnění vedlejšími problémy nebo si lichotíme zdánlivě perfektními řešeními (svědomité třídění, dostupnost a přijatelné ceny zboží z dovozu atd).

„Doufám, že můj projekt lidi inspiruje ke změně, „ dodává autor, „Částo nám říkají, kolik odpadu jako občané vyprodukujeme. Ale myslím si, síla jednoho obrazu může být mnohem větší, než tisíce slov.“

©Antoine-Repesse-365-Unpacked-5

©Antoine-Repesse-365-Unpacked-6

©Antoine-Repesse-365-Unpacked-7

©Antoine-Repesse-365-Unpacked-8

©Antoine-Repesse-365-Unpacked-1

©Antoine-Repesse-365-Unpacked-2

©Antoine-Repesse-365-Unpacked-3

Zdroje foto © Antoine Repessé / Sony World Photography Awards

Zdroj info: http://www.featureshoot.com/2016/04/photographer-stores-waste-for-four-years-to-make-a-powerful-point/

Jak být víc eko na cestách?

plaz-stopy

At‘ už volno travíte na Karibiku, na Slapech, nebo na vlastní chalupě, budou se snad hodit pár jednoduchých (a ověřených) tipů jak na dovolenou se sniženou eko-stopou a dobrým pocitem. Bez zbytečného odpadu, chemikálií, plýtvání zdrojí, znečištění, utrpení živých bytostí.

Přibalte si na cesty trochu ekologického minimalismu a zelenější pohled na svět!

Cestování (skoro) bez emisí

Samozřejmě nejekologičtějším dopravním prostředkem zůstává kolo. Respekt všem, kdo se na něm rozhodnou urazit půl kontinentu. Nebo třeba jen tak chůze naboso. Pro ostatní eko-smýšlející dobrodruhy je tu vlak (dobrá volba), nebo spolujízda autem – menší rychlostí

Pokud jste již poznali krásy Čech a sousedních zemí a nutně potřebujete letět někam do dálek, zvolte aspoň přímé lety bez nutnosti přestupů (nejhorší ekologický dopad vzniká během vzletu a přistávání). V ceně je kufr do 10kg? Nemusíte se této nabídky využit. Nic není zdarma. Každá zbytečná věc v kufru znamená větší zátěž letadla a větší spotřebu paliva (čti: větší znečištění životního prostředí). Kdo chce být eko-vědomým pasažérem, přibalí s sebou do letadla vlastní kelímek nebo prázdnou termosku a vlastní (třeba bambusové) příbory. Můžete tak s klidným vědomím všechny jednorázové plastové nesmysly (kelímky, vidličky, míchátka apod.) na palubě předem odmítnout. A po příletu zasadit strom – nejlepší světově známou čističku vzduchu. Nebo finančně podpořit nějakou organizaci bojující proti odlesňování a vykácení pralesů – zelených plíc planety Země.  

Zelenější ubytování

solar-panel-241903_640Kempování, bio farmy nebo eko-hotely, zájem se stále zvětšuje a nabídka se naštěstí rozšiřuje. Zajímavé možností nabízí např. portál ecobnb.com , o udržitelnosti ubytovácích zařízení nově napoví i ikonka lístečku na webu služeb Lonelyplanet.com a Tripadvisor.com.

Ale i obyčejným “neeko” hotelům a hostelům můžeme ukázat zelenější cestu když půjdeme vlastním příkladem: předem požádáme personál nevyměňovat denně ručníky a ložní prádlo. Nevezmeme si malé dárečky v koupelně (šampóny, gely atd) – ty totiž nevyrostli na stromě na hotelové zahrádce, jsou z neobnovitelných zdrojů, často plné chemie a určitě tak laciné, že nám je radostně nabídli zdarma v reklamních účelech. Když je necháme ležet, nemusí se po nás vyrábět znova pro dalšího turistu, a nemusí tak zase trpět příroda.

Nejvíce zdroji všeobecně proplýtvají velké hotelové řetězce typu „all inclusive“, méně ty menší, rodinné podniky. Ale i zde nám nic nebraní v cestě žít udržitelně i mimo vlastní domov – vyndávat ze zásuvek nabíječky a spotřebiče při odchodu, vypínat světla a ve sprše se rychle opláchnout (a proč vlastně musí voda téct zatímco se mydlíme?). Ve většině případu se dá obejít i bez pří(šerného)-stroje jako klimatizace, mrkněte se na tipy jak ochladit tělo a nezahřívat planetu.

2203871f8b5f629ff5609abafd424e2f-move-attachOdpojte se ze sítě

Sluneční paprsky nám dodají elán a vitalitu, stejně jako potřebnou energii našim telefonům, fot’ákům a GPS navigátorům. Máte již vlastní solární nabíječku?

Pokud váš přístroj jede na baterie, volte prosím ty dobíjecí. Vyplatí se to.

Použité jednorázové baterie nikdy nevyhazujte do směsného odpadu, obsahují totiž chemikálie, které škodí životnímu prostředí.

Stop plýtvání jídlem a potravinovým kilometrům

Obzvlašt‘ v létě se vše kazí fenomenální rychlostí, proto se (hlavně na cestách) vyplatí nakupovat méně. Jen to, co stihneme spotřebovat.

Pokud máte možnost, volte vždy sezónní místní ovoce a zeleninu (ať už jste doma nebo v cizích končinách na dovolené). Zachováte tak maximum vitaminů a minimum tzv. „potravinových kilometrů“ – a zamezíte negativnímu dopadu na životní prostředí během převozu a produkce jídla. Nepotřebujete v Itálii pít francouzské vino, že ne?

vegan-863490_640

Grilování bez kacení stromů

Pokud si léto bez grilování nedokážete představit, místo klasického uhlí vyzkoušejte zelenější a zdravější variantu – například brikety z kokosových slupek (na rozdíl od obyčejného úhlí, nebyly kvůli nim pokaceny stromy, ale využito odpadu z produkce). Platí, že čím více tuku odkapává do ohně, tím více se zvyšuje riziko tvorby škodlivých látek. Při výběru místa pro grilování dbejte na bezpečnost: neopatrná manipulace s rozpáleným grilem v přírodě může zapříčinit požár.

Maso ani mléčné výrobky rozhodně nejsou udržitelnou a eko volbou. Navíc je nedoporučujeme ani z etického, ani ze zdravotního hlediska. Odkažeme zde ale na pár výtečných receptů pro rýzě rostlinné grilování a venkovní posezení. Nechte si chutnat.

Vlastní taška

3abc7fe2d1bb0ae60f2ff75d3cb98bc9-summertime-3Stylová taška na pláž a na nákupy. Například české Ecozzky jsou vyrobené z recyklovaných PETek, “nestárnoucí“ retro síťovky od Tierra Verde – z biobavlny. Tašku si můžete ušít ze starého trika, uplést háčkem nebo jen uvázat šátek do podoby pytlíku japonskou technikou furoshiki. V módě jsou rozumné věci s dlouhodobým užitkem. Jednorázové igelitky v obchodech jsou fakt passé a opravdový eko-nesmysl.  

91fa50ac17fae3953fd04eb331043985-pribor-sadaPiknikování ve stylu „zero waste“

Máme vůbec alternativu všudypřítomným plastovým talířkům a vidličkám? Naštěstí, čím dál tím víc ANO. Třeba lehké a odolné nádobí a příbory pro venkovní posezení z bambusu, banánových listů, rýžových plevel, kukuřice nebo dalšího “odpadu“, který se dá využívat do aleluja nebo zahrabat do kompostu (a biologicky rozložit).  

Tip: pidi lžičko-vidlička Bambu Spork do kapsy a cestovní kelímky EcoSoulife (rozložitelné v přírodě).

Aby pitný režím nebyl hrozbou oceánům

Je divné, že na naší planetě zamořené plastem stále “kvete“ byznys s balenou vodou. Stále existují konzumenti, kteří věří, že kupovaná voda je zdravější a bezpečnější než kohoutková (velký, velký omyl a marketingový klam).  

Jednorázové PETky mají na svědomí jednak velké znečištění přírody, zároveň způsobují poruchy endokrinního a reprodukčního systému u nás, homo sapiens. Doporučujeme zhlédnout snímek „Oceán plastů“:

Lahve na jedno použití vlivem zahřátí sluncem uvolňují do vody (a pak i do krevního oběhu) toxické látky, které se v nás hromadí. O důvod navíc dodržovat v létě pitný režim s ohledem na přírodu a na vlastní zdraví.

Tip:Na trhu je dnes nespočet modelů ekologických lahví, určitě máme z čeho vybrat. Lehké a přitom odolné skleněné lahve značek Equa a ReTap a termoláhve od MadeSustained (udrží nápoj horký až 12h nebo studený až 24h).  V destinacích s nedostatkem zdravé pitné vody nebo kde má voda pochybnou kvalitu, se vyplatí mít vlastní filtrační láhev nebo tyčinku (doporučujeme LifeStraw) nebo přenosný bezodpadový filtr Berkey (mimochodem, užasný i na doma).

summer-1432382_1920

Nezamořte moře krémem proti slunci

Jsou krémy na opalování povinným vybavením na pláž nebo na hory? Většina kupovaných krémů a sprejů je toxická jak pro nás, tak i pro vodojemy (a jejich obyvatele). Chemický koktejl látek, který by nás měl ochránit před rakovinou naopak potenciálně nádory vyvolává.  Dobrou ochranu proti slunečním paprskům poskytnou čistě přírodní oleje – malinový (SPF 25-50), mrkvový, kokosový, ale i olivový (spolu s citronem 50:50).

Stále platí, že nejzdravější a déle trvající opálení získáme ve stínu, a pokud slunce ještě není vysoko (ráno do 10 h, odpoledne po 17 h).

alphanovaTip: ekologická kosmetika s vysokou ochranou francouzské značky Alphanova Sante

Chcete opálení zintenzivnit bez použití podpůrné kosmetiky a samoopalovacích krémů nabitých chemií? Vsaďte na meruňky, melouny a karotku (díky betakarotenu budete mít pleť snědší, antioxidanty navíc ochrání buňky před nebezpečnými volnými radikály).

Dopřejte zdravější léto nejen sobě, ale i životnímu prostředí.

Dámská hygiena může být EKO

Milé slečny a paní, stále používáte běžné „plastové“ vložky a tampony napuštěné chemií a toxickým chlórem? Za celý život vytvoříme zhruba 12 000 kusů takového směsného odpadu, který po nás zůstane na skládkách (nebo skončí v nádherném lazurovém moři). Je to prokázaný hazard se zdravím – více zde

kalisekMáme ale alternativy? Určitě ano! Nejlepší dle dosvědčení mnoha žen (a ekologů) je menstruační kalíšek (pohárek) pro mnohorázové použití. Navíc se s ním dá i plavat. 

Další volbou pro “zelenější“ periodu – nejen během dovolené – jsou hygienické potřeby z biobavlny nebělené chlórem. Jsou zdravotně nezávadné, bez GMO a pesticídů, doporučujeme značku Organyc.

Zamezte zápachu bez chemie 

( a šetřete vodou)

Pocením se zbavujeme toxinů a regulujeme teplotu těla, ale estetický ani vjemový zážitek z toho naše okolí nějak stále nemá. Abyste se vyhnuli nepříjemnému zápachu, nestačí (a není zapotřebí) se sprchovat každých 5 minut. Spíš je vhodné přehodnotit stravu (vyhněte se lepku a cukru, pálivým omáčkám, kávě, vsaďte na bylinky jako je petrželka, koriandr, rozmarýn). Úplně postačí přírodní deodorant bez agresivních chemikálií na bázi jedlé sody a kokosového / jojobového oleje (ochranná vrstva a vhodné PH pro zamezení množení bakterií a zápachu) nebo pravý deo krystal (pierre d’alun).

Na rozdíl od většiny “tradičních“ deodorantů a antiperspirantů neucpávají póry a neobsahují zdraví nebezpečný hliník. 

Vyzkoušeno:

100% přírodní krémové deodoranty od Honestly Phresh ( s éterickými olejí, bez hliníku, netestovano na zvířatech).

Dávaté si (krat’oučkou :) sprchu na osvěžení, z eko hlediska volte prosím v přírodě rozložitelné sprchové gely bez chemie a určitě bez tzv. „mikroperliček“ – tyto pidi-plastové častečky jsou zdrojem obrovského znečištění moří a oceánů . Neservirujme prosím „plastovou polévku“ delfínům a jiným vodním obyvatelům. A palec nahoru všem kdo již používá netestovanou kosmetiku bez živočišných ingrediencí (čti: pro moji krásu nikdo nemusel trpět).

Přírodní repelenty

lemons-1330740_1280Komáry odpuzuje půlka citrónu se zapíchnutými hřebíčky, klíšťata – domácí rozmarýnový sprej (odvar ze sušeného rozmarýnu smíchat s trochou jablečného octa). Oproti chemickým sprejům a rozprašovačům neohrozíme takovými prostředky ani sebe, ani domácí mazlíčky – nejsou totiž toxické, a přitom jsou účinné.  

Tip: Přírodní repelent Incognito. Odpuzuje hmyz včetně komárů, klíšťat, muchniček, mušek, ovádů, blech, vos či včel.

Nenechávejme odpadky

Ani ty co po sobě nechal nějaký nezodpovědný turista před námi. Můžeme si samozřejmě povzdechnout, nadávat že „lidi jsou prasata“ nebo prostě tak z pláže odejít jakožto „není to naše věc“. Ale také můžeme s nadhledem nepořadek uklidit aspon do popelnice – hlavně kvůli zvířatům a uniků toxických látek do přírody.

Věříme, že nejlepší odpad je ten co vůbec nevznikne. Proto mnoho „zero-waste “ vychytávek pomáhají vzniku odpadu předcházet. A věci se nemají kupovat a vyhazet pořad dokola – prásklou nafukovací matrací se dá opravit, nehledě na to že novou levně prodávají za rohem.

Recyklujete li v destinacích a jiných končínach, dávejte pozor na barvy kontejnerů na třídění odpadů, klamou. Jiný kraj, jiný mrav – doporučujeme se řídit popisky i obrázky, co vše do kontejnerů skutečně patří.

Dovolenková mantra: Nenechejme po sobě nic kromě vlastních stop. 

10392376_10154692854820176_660885130235899768_n

Neohrožujme zvířata

Nejsou tu pro naše selfie, zábavní atrakce jako plavání s delfíny nebo sbírky motýlů pro děti. Neměla by být součástí nechutných suvenýrů jako klíčenky s živými želvami, psací pera ze slonoviny, perly přání nebo pásky a kabelky z krokodýlí kůže. Nepodporujte prosím špinavý byznys, založený na utrpení a zneužívání.

Chcete li být během dovolené zvířatům blíž a přírodě pomáhat, existuje mnoho dobrovolníckých programů a neziskovek na ochránu zvířat. Například se můžete zapsát do dějin jako další Čech chránící tygry na Sumatře nebo podmořský svět oceánů – mrkněte se na dobrovolnické programy Green&Blue.

Bud’me zticha

Pozorujme krásu této planety. Některá zakoutí kvůli nám, lidem, už nikdy nezůstanou taková, jako dřív. Bud’me vděční za možnost být součastí přítomného okamžíku, a také za možnost něco ovlivnit – tím pozitivním směrem. I malý krok se počítá.

night-839807

Venku jsou tropy, teploměr šplhá do nebeských výšek, asfaltový chodník se taví a do vysněné pláže na pobřeží Atlantiku zbývají tisíce kilometrů (nebo tisíce korun na účtu). I přesto se v létě dá ochladit úplně bez klimatizace. Ušetříte tak CO2, peníze a navíc vlastní zdraví („klimoška” je známým viníkem letních viróz, potíží se sliznicemi a dýchacím systémem). Příroda a tělo vám jen poděkují.

Pijte vice.

Ekoista.cz

Ledové nápoje nás sice na chvíli ochladí, tělo ale zažije teplotní šok, ve výsledku nám bude ještě víc horko a budeme se víc potit.

Pro ochlazení totiž nejlépe funguje vlažný zelený čaj a neslazené nápoje pokojové teploty, nebo jen čistá voda s trochou mořské soli (pro doplnění minerálů, které ztratíme s potem).

Pozor ale na balené vody v plastech (včetně těch z “watercoolerů” v práci) – ve vedrech se vystavujeme ještě většímu riziku přemnožení bakterií. Z PET lahví navíc při vyšších teplotách se do nápojů uvolňují toxické látky.

Na léto se jako nikdy hodí vlastní bezodpadový nerezový filtr (doporučujeme značku Berkey) a termoláhev, která udrží nápoj dlouho chladný (např. značka Made Sustained)

Jezte méně.

salad

A především pokrmy s ochlazujícím účinkem pro tělo. (Nemyslíme tím kupované přeslazené nanuky. Zmrzlina chladí jen na chvíli, ta kupovaná je většinou kalorickou bombou s přidatnými látkami a bohužel plná utrpení –  z konvenčního mléčného průmyslu a palmových plantáží (naštěstí už jsou alternativy – vyzkoušejte recepty na domácí rostlinnou zmrzku od Vegan Fighter)

lemonDle ajurvédy a tradiční čínské medicíny, určité druhy ovoce a zeleniny pomohou tělu vyrovnat se s horkými teplotami. Nejlépe nás v létě ochladí:

Citrusy, meloun a okurka, máta, výhonky a klíčky (alfalfa, řeřicha, pšenice, pohanka, ječmen), čekanka, zelené saláty a různé druhy zelí, špenát, hrách, avokádo, ananasy, jahody, oregáno, meduňka, ibišek.

Ochlad’te tělo.

Stačí namočit do studené vody předloktí a stopy, dát na krk a zátylek na chvíli vlažný ručník nebo pytlík s kostkami ledu.

Zamezte průniku sluníčka a tepla do místnosti.

Zavřete okna a pokud to jde, zatáhněte tmavé neprůhledné záclony (nebo
žaluzie). Nezapomínejte větrat (nejlépe v ranních hodinách). Vytvořte průvan a
“nasávejte” vzduch z nejstudenější místností (severní strana budovy atd.)

Zpomalte.

Aktivní sport a fyzickou zátěž přenechte na brzké ráno nebo večer. Máte li volno, přes den načerpejte energií odpočinkem (jóga, siesta nebo příjemné rozjímaní na váš výběr).

forest-1256839_1920
Jste venku? Zůstaňte ve stínu a chládku.

Nejlépe v lese mezi stromy. Nebo v blízkosti vodopadu. Navíc to musí být nádhera!

Starý dobrý slamák na hlavu je vždy in a zabrání kolapsu z přehřátí.

Extravagantní a nevšední osoby mohou sáhnout po eko nástroji našich prababiček – vějíři :]

Prodyšné oblečení a obuv. 

ekoista

Nejlépe samozřejmě volnější letní trička a šaty z organických (a férových) látek. Nošení syntetiky v létě podporuje množení bakterií, my ale potřebujeme svěžest. Proto bio bavlna a len jsou zřejmě tou nejlepší dostupnou volbou pro období veder – chladí, sají pot, izolují tělo a nechávají ho při tom „dýchat”.

Nezapomínejme, že světlé oblečení odráží paprsky, tmavé je naopak přitahuje.

===

P. S. Nikdy nikdy nikdy

pesvautenenechávejte psa v autě. Nejsme jediní, kdo ve vedrech přežívá. I po mizerně malé době strávené v rozpáleném sluncem autě hrozí mu smrt z přehratí. I pokud se nám to nezdá jako potenciálně nebezpečné. Bud’te ohleduplní a zodpovědní.

Hezké léto!

 

Zatím co nekoneční romantici a snílci se dívají na svět skrz růžové brýle, milovníci přírodního a šetrného životního stylu volí brýle zelené – a vidí tak skrz ně spoustu možností jak žít zeleněji, šťastněji a smysluplněji.

Tak začátkem roku 2015 vznikla skvělá iniciativa Greenglasses.cz – adresář pražských etických firem, nabízejících služby se sníženou uhlíkovou stopou, dobrým přístupem a přidanou hodnotou pro planetu.

Najdete zde eshopy s ekologickými výrobky, přírodní kosmetikou, bio potravinami od místních pěstitelů, bezobalové prodejny, veganské restaurace nebo třeba lokální módní značky, handmade kousky z recyklovaných materiálů. Na své si přijdou i podnikatelé, kteří usilují o zelenější provoz firem a eko-přátelský marketing.

Nejedná se ale o žádnou placenou inzerci, ani o náhodný výběr podniků. Zakladatelky portálu Aneta Hebrová a Jenny Day to fakt neberou na lehkou váhu – doporučené obchody a dodavatele pečlivě zkoumají a během setkání zjišťují vše od firemní filozofie, přes výrobní procesy až po osobní hodnoty majitelů. Do katalogu se tak dostanou pouze firmy, jejichž činnost stojí na třech pilířích: ekonomické prosperitě, kvalitě životního prostředí a společenském kapitálu.

Co to v praxi znamená pro nás, spotřebitele? Že tyto společnosti negenerují jenom zisk pro sebe na úkor planety a jejích obyvatel, ale jsou prospěšné tím, že nabízejí zboží nebo servis s přínosem, snaží se minimalizovat svůj dopad, vytvářejí férové pracovní příležitosti pro místní komunitu.

Greenglasses.cz pro nás mapuje zelenější alternativy v Praze, učí používat věci s rozmyslem, dávat přednost lepším službám a etickým dodavatelům. Důraz se klade na autentičnost, nadčasovost a znovupoužití zdrojů, proto zde kromě klasických obchodů najdete DIY (“udělej-si sám”) dílny a workshopy, zboží ruční výroby, stylové „sekáče“, projekty pro ozeleňování měst, komunitní prostory, půjčovny kol a mnoho dalšího.

Svým nákupem nebo zapojením se můžeme objevit mladé české tvůrce, podpořit nové iniciativy, pomáhat budovat udržitelné město, v kterém bude radost žít.

Koho v adresáři Greenglasses.cz potkáte? Kromě dobrých známých Econea (eshop s netoxickou drogerii a eko výrobky pro každodenní hrdiny), Biooo (největší výběr přírodní kosmetiky s přehledem složek), Etikbutik ( sympatický obchůdek s veganskou obuvi a bio módou), objevili jsme jedinečné projekty jako ZasPas (designové tašky z bezpečnostních pásů), dodavatele 100% zelené elektřiny Nano Energies, výběrový second-hand Mint, butik a s unikátními kousky od českých návrhářů Kuráž, brašny z upcyklovaného oblečení od Forewear, kávu z ekologických lesních farem od BirdSong Coffee, veganskou kavárnu & bistro s osobitou atmosférou Moment, sklářský ateliér Srna pro tvorbu ze starých lahví, agenturu Aqua Ads (guerillová reklama vodním postříkem), obchod Konopnictví s oblečením, kosmetikou a potravinami s léčivým konopím, a mnoho dalších “skvostů“.

Greenglasses-Aneta-Jenny
Aneta Hebrová a Jenny Day. Zdroj: Greenglasses.cz

Greenglasses jsou o posílení postavení jednotlivce a inspiraci ke změnám ve vlastních životech, protože to je něco, co jsme všichni schopni ovládat. Můžeme se někdy cítit bezradní nebo bezmocní v čekání na politická či technologická řešení, ale ve skutečnosti máme velkou sílu v tom, že můžeme konzumovat méně, vybírat lépe a „hlasovat našimi penězi“ každý den.- jsou přesvědčeny zakladatelky projektu, mladé pražanky Aneta a Jenny.

 

Titulka_FB_01_02

12. června 2016 v Praze Greenglasses.cz společně s Novými Trhy pořádají festival udržitelného životního stylu Sustainability Day, jenž nabídne trh s produkty a službami společensky odpovědných podniků, promítání dokumentů, kutilské dílny,  kde si můžete něco opravit, upcyklovat a vytvořit, diskuze s odborníky, dobré jídlo a živou hudbu. Hlavní myšlenkou je představit lidem zelené alternativy v každé kategorii života, včetně potravin, módy, kosmetiky, potřeb do domácnosti či dopravy.

Tato akce se bude konat v Radlické kulturní sportovně, v bývalém opuštěném skladu nákladového nádraží, který byl zrevitalizován pro festivaly, party a sportovní události.

Hlavním partnerem události je značka Ragwear, která sídlí v Praze a vytváří veganskou a nově i bio kolekci městské módy, dalšími partnery jsou společnosti Live love & Prosper, e-shop prodávající designové ekologické výrobky a společnost JRK, která podniká v oblasti odpadového hospodářství.

Festival také získal záštitu Ministerstva životního prostředí a univerzit včetně Podnikohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické, České zemědělské univerzity a Fakulty technologie ochrany prostředí Vysoké školy chemicko-technologické a podporu několika neziskových organizací, jako je Auto*Mat, Glopolis, International Young Nature Friends a dalších.

Přijd’te se podívat na Prahu přes zelené brýle!

Kdy: 12.6. 2016, 11:00 – 18:00

Kde: Radlická Kulturní Sportovna, Za Ženskými domovy 125/5, Praha 5

Vstup: Zdarma

WWW: www.sustainabilityday.cz

 

Zdroje: úvodní foto: © Emilio Bellu / greenglasses.cz

Novopečené maminky, pozor!!!

Můžete se nevědomky dopouštět 10 prohřešků, které škodí miminkům, peněžence i celé planetě.

Příchod potomka na svět je spojen s velkou radostí, ale i nemalými finančními výdaji, konzumem a plýtváním.

Internetový průzkum společnosti Cord Blood Center (1), do kterého se zapojilo téměř 500 maminek, se věnoval jednorázovým a pravidelným měsíčním výdajům za péči a výbavu, které rodiče zaplatí před tím, než se první potomek narodí, a potom do prvního roku jeho života. Výsledek? 128 740 Kč.

Otázkou je, opravdu jsou všechny tyto výdaje nutné? Většinu doporučené „výbavičky“ miminka používají jen velmi krátce. Maminky se potom snaží věci prodávat na bazárcích a často zboží popisují jako „nevyužité“, „jako nové“, „nestihli jsme unosit“, „nevhodný dárek“, apod. Většina kosmetiky, jednorázových plenek, ale i oblečení na trhu obsahuje nebezpečné chemikálie. Spoustu potřeb pro naše ratolesti jde snadno a šetrně vyrobit podomácku, nemluvě o tom, že nákupem nepotřebných a neekologických věcí zvětšujeme i bez toho neúnosnou hromadu odpadu na skladkách.

hana

V tomto článku bychom se chtěli věnovat tomu, co opravdu pro dítě potřebujete, jak ušetřit a neničit životní prostředí. Autorka Hana Kalábová čerpá z vlastních zkušeností – je mámou tří dětí a věnuje se pomoci maminkám v nouzi prostřednictvím neziskové organizace Dobrotety.

10 ekoprohřešků, které škodí miminkům, peněžence i celé planetě.

 1. Jednorázové pleny

Jednorázové pleny představují jeden z největších pravidelných výdajů spojených s příchodem miminka na svět.  Průměrně je to 1100 Kč měsíčně. Za celé plenkovací období cca 25 tis. Kč za předpokladu, že se děti zbaví pleny velmi brzy. Podle studií dítě za plenkovací období spotřebuje v průměru 4 tisíce plen o váze odpadu větší než 1 tuna. Na skládkách se pak budou rozkládat až 500 let.

latkove-pleny-ekoistaŘešením mohou být moderní látkové pleny. Na rozdíl od těch v době naších mám se nemusí vyvařovat a žehlit, rychle schnou a používání je stejně komfortní jako u jednorázových plen. Nabízejí nejen velkou finanční úsporu, ale také větší komfort miminka, méně opruzenin a menší zahřívání genitálií chlapečků. Tím zásadním pro rozhodnutí používat látkové pleny je vysoký obsah chemikálií obsažený v jednorázových plenkách.

Pozn: Více o nebezpečí klasických jednorázových hygienických prostředků probíráme ve článku Pravda o nebezpečí tampónů

2. Vlhčené ubrousky

Ještě před pár lety je nikdo neznal a dnes už si život bez nich nedokážeme představit. Používáme je na utírání citlivých zadečků miminek, ale i na ušmudlanou pusinku či ručičky. Opravdu univerzální pomocník. Ale přečetli jste si někdy, co obsahují?

Podle dTestu se aktuálně v databázi nebezpečných výrobků uvádí 40 druhů vlhčených ubrousků – většinou se jedná o chemické nebezpečí. 

Mnohé maminky s nimi otírají dudlíky, hračky, nádobí, které pak dítě vkládá do pusinky. Látky obsažené v ubrouscích mohou způsobovat alergie a podráždění pokožky. 

Pozn. redakce: Navíc jde o toxickou zátěž organismu ženy a potomka, která nese s sebou riziko imunitních poruch a stojí za vznikem mnoha nemocí.

Na internetu můžete objevit i DIY vlhčené ubrousky bez zbytečné chemie, ale stále vytváříte velké množství odpadu. Navíc většina chemikálií ve vlhčených ubrouscích je právě proto, aby se ve vlhkém prostředí nemnožily bakterie a plísně. Pokud si je vyrábíme doma, tak jejich dlouhodobou bakteriální nezávadnost můžete jen těžko zaručit. 

A jak přebalovaly naše mámy? Prostě nám zadečky umývaly pod kohoutkem vodou, případně otřely namočeným hadříkem, který potom vypraly společně s plenkami. (V případě “bobků” není nic jednoduššího než vše otřít toaletním papírem a spláchnout do záchodu nestojí to ani korunu a neprodukujeme zbytečné odpady. Náklady na nákup vlhčených ubrousků jsou cca 100-200 Kč měsíčně.

3. Čisticí prostředky

clean-571679_960_720Věděli jste, že podle studie Greepeace & WWF se v pupečníhové krvi odebrané po porodu nachází průměrně 287 různých chemikálií, z čehož je 180 karcinogenních a neurotoxických?(6) A jak se tyto chemikálie dostanou do tělíčka ještě nenarozeného miminka, které ještě nemá dovyvinutou hemoencefalitickou bariéru, a co v něm napáchají? V těhotenství se zdravě stravujeme, nekouříme, nepijeme, ale koho by napadlo, že používání běžných čisticích prostředků, kosmetiky a prostředků osobní hygieny by mohlo škodit?

Během těhotenství a s příchodem miminka je vhodné běžné čisticí prostředky nahradit jejich přírodními a doma vyrobenými alternativami. Úklid celé domácnosti hravě zvládnete s octem, jedlou sodou, mýdlem, solí a kyselinou citronovou. Nejenže ušetříte spoustu peněz, ale také neprodukujete zbytečné obaly a nezamořujete vaši domácnost i životní prostředí spoustou zbytečné chemie. 

Pozn: Více o tom se dočtete ve článku Eko úklid bez chemie

4. Dětská kosmetika

baby-784607_960_720

Chemikálie z čehokoliv se snadno vstřebávají pokožkou miminka a dostávají se přímo do krevního oběhu a díky nedovyvinuté hemoencefalitické bariéře mohou působit toxicky i na nervový systém miminka. Ať už jsou to vlhčené ubrousky, krémy, aviváž, zbytky pracího prostředku či jiné chemikálie, které přijdou do styku s jemnou dětskou pokožkou. Mnoho dětí reaguje alergií či podrážděním.(8) Na pokožce přikrytím, např. jednorázovou plenkou, dochází ke zvýšení teploty pokožky, vyššímu prokrvení a tím i vyššímu vstřebání chemických látek pokožkou. Je to stejné, jako když si namažete mast na bolavé svaly a přikryjete igelitovým sáčkem, aby se rychleji a lépe vstřebala. Drogérie pro miminko stojí podle průzkumu 1 000 Kč na první rok. Osobně jsem utratila při prvním dítěti mnohem víc – musíte také počítat s tím, že některé výrobky vaše miminko nesnese a rovnou je vyhodíte. Nevybírejte lahvičku podle obalu s usmívajícím se miminkem, ale vždy pečlivě čtěte složení, které vám v mnohém napoví. Nejvíce se mi osvědčily přírodní oleje (mandlový, kokosový) k mazání celého těla i zadečku při přebalování.

Pozn.:  Fakta k zamýšlení:

Porota soudu v americkém státě Missouri nařídila společnosti Johnson & Johnson zaplatit odškodné 72 miliónů dolarů (1,76 miliardy korun) rodině ženy, která zemřela na rakovinu vaječníků. Právníci tvrdili, že nemoc souvisela s dlouhodobým užíváním pudru Baby Powder, píše BBC. Již od roku 2009 sdružení Kampaň za bezpečnou kosmetiku tlačilo na společnost Johnson & Johnson, aby nepoužívala u svých produktů některé složky. Po třech letech petic a hrozby bojkotem firma v roce 2012 souhlasila a loni přestala používat 1,4-dioxan a formaldehyd. Obě tyto složky jsou považovány za možné karcinogeny, píše britský deník The Guardian.  (Zdroj: novinky.cz)

O tipech na šetrnou dětskou kosmetiku jsme psali minule zde: Potřeby pro děti bez chemie

5. Šampon a mýdlo

Miminko nemá na hlavě ani jeden vlas, možná jemné chmýříčko a už mu mámy mydlí hlavu šamponem – samozřejmě speciálním dětským, vhodným od prvního dne, který v očích neštípe. Jemnou pokožku novorozence vysušuje i čistá voda, proto mnoho odborníků nedoporučuje koupat miminko každý den. Mnoho dospělých přešlo na populární „No poo“ bezšamponovou metodu. (9) U dětí je to snadné – dokud jim nezačnete vlasy mýt šamponem, tak se jim nemastí. Našim dětem vlasy myji pouze vodou a cca 1x měsíčně přírodním mýdlem. A jak vybrat správné dětské mýdlo? Opět čtěte etikety, věnujte pozornost složení, většina tekutých mycích prostředků obsahuje mnoho chemikálií a umělých parfémů. Nejvíce se mi osvědčilo přírodní tuhé mýdlo z kokosového nebo olivového oleje.

Pozn.: Přehled nebezpečných látek v kosmetice najdete zde: Tucet špinavců v kosmetice

6. Přebalovací podložky

Dnešní mámy k základní výbavě potřebují přebalovací komodu nebo alespoň speciálně tvarovanou přebalovací podložku. Nepromokavou přebalovací podložkou chráníme potah přebalovací podložky před ušpiněním během přebalování. Realita je taková, že se vám dítě při každém druhém přebalování po rozbalení plen vyčůrá a někdy i něco víc a je dobré být na to připraven. Přitom řešení je jednoduché – nepromokavá pratelná přebalovací podložka stojí tolik co jedno balení jednorázových podložek, které vydrží cca na týden. Stačí vám dva kusy a vydrží všem vašim dětem.

7. Kojenecká výživa

baby-472923_960_720Kojení je to nejlepší, co vašemu miminku můžete dát. Pokud kojení není možné, pečlivě pročítejte etikety kojeneckým výživ. V půl roce již miminkům jen mateřské mléko nestačí a přicházejí na řadu kaše a příkrmy. Zde platí, že nejlépe uvaříte miminku doma. Přesnídávku uvaříte během chvilky a máte jistotu, že v ní nejsou žádné chemické konzervanty a přidaný cukr. Instantní kaše jsou rychlé na přípravu, ale pokud jsou mléčné, obsahují i velké množství cukru a dalších látek. Pokud kupujete dětskou výživu, tak utratíte opravdu velké částky a váš odpadkový koš se bude plnit neuvěřitelnou rychlostí. Přitom jde vše zvládnout doma během chvilky a plnit znovupoužitelné obaly. Například děti milují novinku – přesnídávku do ručičky v pytlíčku s náustkem. Přesnídávky je v něm poloviční množství než v klasické skleničce, ale cena je dvojnásobná. Obal nelze kvůli směsi plastu a hliníku recyklovat. Naštěstí už lze koupit znovupoužitelné obaly na stejném principu, do kterého dáte doma uvařenou mňamku – dětem to bude stejně chutnat a nezatížíte životní prostředí.

8. Hračky

ducks-452485_960_720Hraček mají miminka obvykle příliš mnoho a miminka jsou přehnaně stimulována, až z toho mohou být plačtivé. Miminko touží především po doteku a mámině náručí místo značkové hrací hrazdičky, která hraje a bliká, až z toho oči přecházejí. Při uspávání touží slyšet mámin hlas při čtení pohádky či ukolébavku místo barevného kolotoče nad postýlkou a hromady plyšáků. Užitečné je houpací lehátko, které většinou miminku pomůže rychle usnout či ho zabaví a máma si může chvíli odpočinout nebo udělat potřebné domácí práce. Při výběru hraček bychom měli být opět na pozoru – plastové a gumové hračky mohou obsahovat velké množství chemikálií a děti si je dávají často do pusy. Je lepší koupit hraček méně, ale kvalitní. Spoustu hraček vám také daruje rodina a známí, kteří se na miminko přijdou podívat. Například plastové autíčko nemusí vydržet ani jeden den, když si s ním větší děti hrají. Často se některá část ulomí a vytvoří se ostrá hrana, o kterou se mohou zranit. Dřevěná autíčka jsou odolnější a mohou vydržet i pro další generace Nejlepší hračkou našich dětí jsou dřevěné kostky na vozíčku, se kterými jsem si hrála už já jako malá. Skvělé jsou také montessori hračky, které si doma vyrobíte samy z recyklovaných materiálů. Čím méně hraček děti mají, tím více musí zapojit fantazii, kreativitu či spolupracovat se sourozencem.

9. Desinfekce domácnosti

O škodlivosti desinfekčních prostředků již bylo napsáno mnoho. Především ty obsahující chlor škodí životnímu prostředí i všem v domácnosti, neboť dýchají výpary. Podívejte se na svůj čistič WC – je na něm namalovaný obrázek leklé ryby? To znamená, že škodí životnímu prostředí a neměl by se do něj dostat. A kam putuje voda z vaší záchodové mísy?

No jo, ale čistou domácnost chce mít přece každý, tak jak na to? Používejte parní čistič! Skvělý pomocník, který si rychle poradí s každou špínou. Úžasný je na zaschlou špínu od jídla i na mastnotu či vodní kámen. Další možností je roztok octu či peroxidu vodíku ve spreji.

10. Praní

Nové oblečení pro miminka byste měli minimálně 2x vyprat, abyste ho zbavili chemikálií z výrobního procesu. Perte v ekologicky šetrném pracím prostředku. Skvěle pere mýdlový sliz, ale pozor není vhodný na fleece (takže pokud máte látkové pleny s fleecovou separační vložkou, tak perte zvlášť). Jednoduché je také připravit si domácí prací prášek z prací sody a mýdla. Prací prostředek by měl být neparfemovaný. Nepoužívejte aviváž, která vytváří na textilu chemický potah, který se poté otíráním o kůži vstřebává do organismu. Místo aviváže si připravte roztok octu s vonným olejíčkem. Pokud máte sušičku, tak aviváž nemusíte používat vůbec. V prádlu před sušením přidejte látkový kapesník s 1-3 kapkami vonného olejíčku a prádlo vám po sušení bude krásně vonět vaší oblíbenou vůní.

Více o nebezpečí běžných prácích prostředků je zde: Špinavé triky reklamy na čistotu


Zdroje k tématu:

(1) http://www.damy.cz/index.php/finance1/investice/1490-kolik-stoji-pece-behem-tehotenstvi-a-vava-pro-miminko

(2) http://www.veronica.cz/?id=23&i=97

(3) https://www.youtube.com/watch?v=P7A2Yd_muQM

(4) https://www.youtube.com/watch?v=-3uM_Os_vC8

(5) https://www.dtest.cz/nebezpecne-vyrobky

(6) http://ekoista.cz/eko-uklid-bez-chemie/

(7) http://wwf.fi/mediabank/1093.pdf

(8) https://ireadlabelsforyou.com/hidden-ingredients-in-baby-wipes/

(9) http://ona.idnes.cz/pul-roku-bez-samponu-hairparada-dnj-/krasa.aspx?c=A150727_155925_krasa_brv

(10) https://mannamydlo.cz/blog/dezinfekcni-pripravky-bez-chemikalii

0 0

diy-zahrada-pet-lahveHodně potřeb pro zahradu jde snadno vyrobit podomácku – chytře, šetrně a ekologicky – ze věcí, které by jinak skončily v koši. S těmito geniálními nápady už nemusíme kupovat nové plastové nádoby a pomůcky. Pro krásnou a kreativní zahradu stačí využít materiál, který již máme po ruce. Například, všudepřitomné PETky. Nejen ušetříme peníze, ale ulevíme přírodě a posílíme vlastní tvořivost.

Zavlažovací pomůcka nejen pro rajčata

5eadcad292537cee41b03653c57ec353

Zásobárna vody do větších květináčů

pet-kvetinac

 

Rozprašovací zavlažovač

9-diy-sprinkler
Menší skleník 

4f575407b58ec5bb7afb012adeb7bb8c

Větší skleník

d97991f6f7629a1455a7a7a8e192fbe2

Koště

e2f1e6982463e8058952dd32e4002142

Trhač na ovoce

16-amazing-plastic-bottle-reuse-apieceofrainbowblog-14-1

Závěsné květináče

a896c071b2b78498d939547f69c82f55

Ježkovy květináče 

d878ad798aec76006c35c07f48d2c3b1

Jednoduché krmítko

(více nápadů na krmítka najdete zde)

e7151a4d0a8f441ff1e452463d02ab2b

Odkazy na návody a zdroje najdete na našem Pinterestu.

Jedlé květy nám pokaždé vnášeji do kuchyně trochu magie. Obyčejný salát s violkami se stává pastvou pro oči, ocet s levandulí požitkem pro chuťové pohárky, a po růžové tříšti s cukrem se můžeme prostě
utlouct. Naservírujte si rozkvetlou louku na talíř, dopřejte si jedlé květy jako gurmánský zážitek a hrdě sdělte
světu: jsem kytkožrout!

Možná to někomu přijde tak trochu zvláštní, ujídat kytky v 21. století. Nejedná se ale o žádný
módní trend, ani návrat hippie. Spíš znovuobjevení něčeho, co jsme tak trochu ztratili. Vždyť
květinami zdobili slavnostní pokrmy již staří Řekové, Číňané, Indové či Římané.

Jedlé květy a plané bylinky lahodí našim smyslům, posouvají nás o něco blíž k přírodě – a o
kus dál od hypermarketů a balených hotovek. Stejně jako léčivé bylinky, květy jsou rovněž
bohaté na minerály, antioxidanty, vitamíny a enzymy, blahodárně působí na krevní oběh,
srdce, oči, mají detoxikační účinky, zlepšují imunitu – a náladu :)

Od teď nejen přivonět, ale i vychutnat.

jedle-kvety-infografika

Není to ale akce “sněz vše, co natrháš”. Rozhodně není všechno, co zrovna kvete, vhodné
ke konzumaci. Je to stejné jako u hub: všechny jsou v podstatě jedlé, některé ale jen jednou.

Bez obav patří na talíř tyto druhy: ibišek, violka, karafiát, levandule, růže, maceška, pampeliška, seřík, sedmikráska, brutnák, brokolice, květák, heřmánek, begónie, hořčice, měsíček, chryzantéma, šafrán, čekanka, koriandr, kopr, květy citrusových plodů a jabloně, květy dýně, artyčok, ananas, fenykl, gladiol, denivky, libeček, máta, meduňka, modřenec, bazalka, majoránka, oregáno, pelargonie, rozmarýn, saturejka, tymián, aksamitník, bergamot.

Než vyrazíte zbaštit sousedům krásný záhon a sestřence svatební kytici, přečtěte si pár rád
od autorky „Květinové kuchařky“ Jany Vlkové:

jedle-kvety

 • Jezte květy pěstované bez použití pesticidů. Květiny z květinářství a zahradních center jsouošetřovány chemickými postřiky a hnojivy.
 • Ideálně konzumujte květy, které sklidíte z vlastní zahrádky, nebo vyražte dál z města do“divočiny” – rozhodně se nedoporučuje sběr v parcích, u silnice, v okolí výběhu psů.
 • Jezte pouze okvětní lístky, pestíky ani tyčinky ke konzumaci určené nejsou.
 • Sbírejte v době vrcholného květu. Přezrálé nebo nedozrálé květy mohou chutnat hořce nebo trpce.
 • Ideální dobou sběru květů je dopoledne, pak vydrží déle čerstvé.
 • Květy netrhejte, ale opatrně stříhejte, aby mohla rostlinka zase odrůst.
 • Květinu zabalte do vlhkého ubrousku, odneste v krabičce a doma uložte do ledničky.
 • Pozor s konzumací, pokud jste alergičtí na pyl.

Inspirujte se barevnými (veggie) recepty s jedlými květy. Nechme rozkvést talíře (nebo
poháry) a hurá do experimentování a kytkožrouctví!

(pro více informací rozklikněte obrázky v galerii, odkazy na recepty najdete u nás
na Pinterestu)

 

0 0

Smutné, jak neustále sami znečišťujeme planetu tím, že dokonale čistíme vlastní domov. Leštidla,
dezinfekce, prostředky na mytí oken, čištění koupelny či kuchyně – skoro všechny značkové lahvičky z drogerie obsahují drsné chemické látky, které nevyhnutelně poškozují životní prostředí, naše zdraví (a peněženku).

Pod vlivem reklam většinou v domácnostech používáme nadměrné množství drahých chemických úklidových dezinfekčních prostředků a „zabijáků bakterií“ – škodlivých i těch prospěšných. Málokdo si uvědomuje, že taková „hygienická čistota“ a sterilita je pouhým marketingovým tahem, který nakonec jen zvyšuje neetickým podnikům zisky, a hraje proti nám všem.

drogerie

Věděli jste, že…

V ČR se ročně spotřebuje přes 80.000 tun chemických čistících a úklidových prostředků. U více než 90% všech chemických látek, které jsou dnes dostupné na evropském trhu, nebyl nikdy řádně zjišťován jejich vliv na lidské zdraví a životní prostředí.

Řeky, moře, oceány (a také ryby, želvy a jiné vodní živočichy) otravujeme splašky z kanalizace a
jedovatými chemikáliemi z našich čisticích prostředků.

Běžné úklidové prostředky na chemické bázi jsou v našich domovech těmi nejtoxičtějšími látkami.
Obsahují karcinogeny, látky narušující hormonální rovnováhu nebo neurotoxiny. Chemická rezidua po
chemických prostředcích zůstávají jak na povrchu čištěných objektů, tak i ve vzduchu. Dostáváme je
do sebe dotykem i dechem. Hromadí se v nás, protože ne se všemi si naše tělo dokáže poradit.

Je známou pravdou, že děti vyrůstající v příliš „sterilním“ a čistém prostředí si nevybudují dostatečnou imunitu vůci běžným bakteriím a virům a mohou pak být nachylnější k různým onemocněním.

Naše babičky se při úklidu musely obejít bez chemie – ještě neexistovaly všechny ty moderní lahvičky s koktejlem toxických látek, které nám tak dokonale vyčistí povrchy a zlikvidují 99, 99% bakterií, provoní domov konvalinkou, a zároveň tekutiny v nich obsažené mají naši oblíbenou fialovou barvu.

Je na čase všechny staré triky a tipy znovuobjevit, a zkusit úklid bez chemie.
Rozhlédněte se kolem: určitě máte v arzenálu tyto levné, a přitom účinné a ekologické čističe:

jedla-soda
Soda bicarbona – nejlevnější pomocník pro eko úklid

Jedlá soda. Mnohostranný a účinný domácí pomocník. Odmašťuje, odstraňuje pachy, dezinfikuje.
Mouka. Absorbuje nečistoty a fleky.
Tea tree olej. Ničí plísně a bakterie, má dezinfekční účinky.
Olivový olej. Leštění, péče o dřevo, ocel, kůže.
Pivo. Teplé pivo použijte pro leštění dřeva.
Bílý vinný ocet. Dezinfekce, odstranění pachu, váže tuky.
Kávova sedlina. Neutralizuje pachy.
Škrob. Leštění povrchu.
Sůl. Drhne, čistí, odstraňuje mastnotu.
Peroxid vodíku (kysličník). Dezinfekce, ničí mikroorganismy.
Korek. Leští a pohlcuje pachy.
Citrusy. Osvěžení, bělost, odstranění skvrn.
Cibule. Pro odstranění skvrn.
Staré ponožky a silonky. Leštění, proti usazení prachu.

Tipy a triky na úklid bez chemie

eko úklid koupelnaOkna a zrcadla:

Okna můžeme mýt vodou (nejlépe perlivou) smíchanou s bílým octem v poměru 1:1.

Smíchejte půl hrnku vody s 10 kapkami levandulového éterického oleje a setřete špínu z oken a rámů
– funguje zároveň jako odpuzovač much.

V kyblíku smíchejte pár litrů vody se lžičkou ekologického prostředku na nádobí a lžící kukuřičného nebo bramborového škrobu. Směs se dá na okna nastříkat nebo nanést houbičkou, poté setřít
stěrkou.

Namočte houbičku do octa, setřete čištěnou plochu, pak ji přeleštěte jedlou sodou a nakonec
opláchněte proudem vody. Následně doleštěte novinovým papírem.

Zrcadlo vyleštíme octem nebo vodkou – odmašťuje a odstraňuje nečistoty.

Se zaschlou špínou na skle si poradí cibule.

WC:

Dejte do rozprašovače hrnek vody a lžíci tea-tree oleje. Postříkejte touto směsí podélně vnitřní okraje
záchodové mísy. Nechte půl hodiny působit, poté setřete houbičkou nebo štětkou.

Vany, dřezy, umyvadla:

Místo čisticího prášku přizvěte na pomoc špetku jedlé sody. Pokud chcete extra čistící sílu, smíchejte
jedlou sodu, kuchyňskou sůl a eko prostředek na nádobí.

Smíchejte  jedlou sodu s citronovou šťávou s (1:1) a vytvořte hustou pastu.

Nebo prostě rozřízněte citrón na dvě poloviny,  vnitřek posypte jedlou sodou.

Také sůl v kombinaci s citronovou šťávou hezky dočista vydrhne dřez (použit můžete i jiné citrusy –
grep nebo pomeranč.) Na vymačkané plody dejte trochu soli – a máte účinný a ekologický čistič.

S nažloutlými skvrnami kolem vodovodních kohoutků si poradí pasta z bílého octu a soli (1:1).
Naneste kaši na skvrny, nechte půl hodiny působit a poté opláchněte.

Do výlevky nasypejte dvě lžičky soli a zalijte trochou horké vody (působí proti mastnotě a aby se výlevka neucpavala).

Sprchové dveře ošetřete citronovou vodou nebo vodou s octem (1:1).

Kohoutek, sprchová hlavice

Postříkejte octem a nechte půlhodiny působit, poté setřete houbičkou (odstraňuje minerální
usazeniny). Citronová šťáva také zbaví nerezové plochy vodního kamene.

Vyzkoušejte také přeleštění nerezových povrchů starou silonovou punčochou. Výsledek vás překvapí
:)

Zanesené potrubí, odpady

Do odpadu vsypte hrnek sody, poté nalijte hrnek octa. Nechte půl hodiny působit a propláchněte
horkou vodou. Zabráníte tak ucpávání trubek.

kuchyneKuchyňskou desku omyjte octovou vodou nebo citrusovým čističem. Neředěným octem můžete
odstranit mastnotu z trouby nebo vařiče. Nánosy kolem plotýnek stačí přetřít půlkou vymačkaného
citronu. Varnou desku zbavíte zaschlých kruhů od hrnců cibulovou šťávou.

Trouba

Rozprašte sodu na dno trouby a postříkejte vodou, aby ji natáhla. Nechte působit přes noc a poté
setřete a vydrhněte. Popřípadě můžete troubu vyčistit opět pomocí pasty ze sody.

Do špinavé trouby dejte pekáč naplněný vodou s plátky citronu, zapněte na pět minut na nejvyšší
teplotu, vypněte a nechte působit přes noc – nečistota se uvolní a vy ji snadno odstraníte houbičkou
na nádobí.

Lednice

Lednici umyjte octovou vodou. Dejte do nádobky trochu jedlé sody, umístěte do lednice pro osvěžení a pohlcení pachu. Po pár měsících je sodu potřeba vyměnit. Stejné účinky má i obyčejná korková zátka od vína. V lednici se nepříjemných pachů zbavíte snadno, pokud na talířek položíte rozkrojený citron posypaný kuchyňskou solí. Nebo postavíte nádobku s kávovým lógrem do ledničky – jednoduše ji zbavíte pachu.

Dlaždice, keramika

Vyrobte si čistič z bílého octa a jádrového nebo jiného rostlinného mýdla. Smíchejte 2 hrnky vlažné
vody, 1/4 hrnku octa a lžičku nastrouhaného (popř. tekutého) rostlinného mýdla. Dejte do
rozprašovače a potřepejte.

Zdi

Čmáranice na zdi lehce vyčistíte navlhčenou houbičkou s trochou sody. Potřete znečištěné místo a
poté utřete suchým hadříkem.

pokojPodlahy

Do kbelíku dáme teplou vodu, lžičku ekologického prostředku na nádobí nebo nastrouhaného
rostlinného mýdla, lžičku sody. A pokud nám chybí „vůně čistoty“, přidáme pár kapek přírodního vonného esenciálního oleje.

Koberce:

Vyrobte si speciální suchý šampón z mýdlových vloček a škrobu. Nastrouhejte na jemném struhadle
jádrové (rostlinné) mýdlo, přidejte bramborový škrob a vzniklou směs zapracujte do koberce. Nechte
30 minut působit a poté vysajte.

Nasypte na koberec trochu jedlé sody, rozetřete, nechte půl hodiny působit a poté vysajte.

Zvířecí chlupy po domácích mazlíčcích setřete z koberce stěrkou na okna.

Fleky na koberci se dají odstranit roztokem z vody a octu v poměru 2:1. Nastříkejte na flek, přes
hadřík koberec párkrát přejeďte horkou žehličkou s párou po dobu 30 vteřin. Dle potřeby opakujte.

Nábytek

Smíchejte 1 šálek olivového oleje s 1/2 šálku citronové šťávy a použijte k vyleštění nábytku ze dřeva.
Doleštěte měkkým hadříkem.

Sedlina po kávě vylepší poškrábaný tmavší dřevěný nábytek.

Chromované součásti vyčistíme hadříkem posypaným moukou nebo jedlou sodou a potom vyleštíme.

Matrace

Smíchejte vodku s vodou (proporce 1:3) a postříkejte matrace. Tento prostředek dezinfikuje a ničí
bakterie.

Pohovka, křeslo

Textilie jednoduše očistíte tak, že si na ruce dáte gumové rukavice, smočíte je vodou a pak setřete
prach a nečistoty z nábytku. Zvířecí chlupy po domácích mazlíčcích na sebe nabalí stará punčocha, a je po problému.

Žaluzie

Dejte si na ruku starou ponožku, namočenou v roztoku vody a octa (1:1), a jednoduše setřete prach z žaluzie.

A pokud kamarádi soda s octem neporadí, a hledáte účinné prostředky – ale přece ekologické, bez drsné chemie a v přírodě odbouratelné – doporučujeme sáhnout po eko-drogerii z Econey (výrobky bez palmového oleje, netoxické a vhodné pro alergiky a vegany). U nás jednoznačně vede česká značka Yellow and Blue, ale věříme, že si každý přijde na to své.

Pomohlo vám to? Podělte se o zkušenosti a vlastní tipy v komentářích!

0 0

Jaro nám zaklepalo na dveře, tak ho vpusťme domů!

Přinášíme vám tucet nápadů, jak si užít zdobení domácnosti, aniž bychom zanechali dlouhou eko stopu nákupem laciných plastových ozdůbek z daleké Asie nebo polystyrénových věnců (které se v přírodě možná nikdy nerozloží).

I pokud se snažíme o minimalismus, nemusíme vůbec o radost z tvoření přijít. Rozzařme si domácnost v eko stylu – skromně, a přitom stylově a kreativně, se štědrým využitím „odpadového materiálu“, který jste se možná chystali vyhodit do koše během jarního eko úklidu.

Poslouží zde roličky od toaletního papíru, staré časopisy, noviny a obalový papír, mašle, stuhy, kuchyňské utěrky nebo kusy textilu, PET láhve, sklenice, plechovky a dózy, papírové košíčky od muffinů, kolíčky na prádlo a jiné „poklady“ každé domácnosti. Jarní náladu lze jednoduše navodit pomocí květin a mladých rostlinek. Co si tak vytvořit neotřelý květináč z porcelánového poháru na vajíčka nebo vázu ze starých gumáků?

A co by to bylo za Velikonoce bez všech těch zajíčků, beránků, roztomilých kuřátek a pestrých vajíček? Postačí zde pár bambulí, slané těsto nebo i „osamocená“ ponožka – vytvořte si symboly jara dle svého a užívejte si znovuzrození přírody s úsměvem a dobrým pocitem*!

(*Proč si jednoduše nekoupit pravá vejce a nevyzdobit je barvičkami dle svého gusta? Ve většině případů nákup vajec z obchodu (obzvlášť těch levnějších s kódem na skořápce CZ 2, 3 a 4) podporuje kruté velkochovy a mizerné podmínky pro slepice. Dnešní výroba vajec v továrnách se hodně liší od domácích vajíček, které barvily naše babičky… Proto zde nápady na tradiční tvoření ze skořápek nenajdete. Chceme mít přece barevné Velikonoce plné radosti – pro všechny :)

Zdroj obrázků: Pinterest

Možná někdo to má podobné, občas dostanu ukrutnou chut‘ na něco “zakázaného”. Například, na vafle. Občas můžete o něco poupravit původní recept a dopřát si nějakou tu dobrotu, aniž byste ošidili vaše chuťové pohárky :)

Doporučuji vyzkoušet tento jednoduchý, rychlý a velice chutný recept na veganské vafle ze špaldové mouky s dátlovým sirupem a oříšky – bez laktózy, vajec, rafinovaného cukru ani palmového oleje. Ideální vydatná snídaně, dezert nebo svačina.

Recept na veganské vafle ze špaldové mouky s datlovým sirupem

vafle-vegan
Ingredience
(cca 6 vaflí)

1 hrnek rostlinného mléka (používám ovesné)
1 hrnek celozrnné špaldové mouky
půl lžičky sody
1 polévková lžíce datlového sirupu (dávám tekutý sirup dovnitř a nahrazuji tak lepkavost vejce – aby těsto drželo pohromadě, navíc to přidává potřebnou sladkost a můžu vynechat cukr.)
špetka mořské soli
1-2 lžíce kokosového tuku (pokud potřebujete potřít vaflovač)

Postup

V míse smíchejte mouku, sodu a sůl. Poté rostlinné mléko opatrně vlijte do mísy a pečlivě promíchejte. Navíc přidejte datlový sirup a promíchejte dohromady – až vznikne o trochu hustší těsto, než třeba těsto na palačinky.
Těsto nechte 5 minut odpočívat, mezitím si rozpálte vaflovač.
(Kdo nemá vaflovač s nepřilnavým povrchem, může jej potřít kokosovým tukem dle potřeby, aby se vafle nepřipálily).

Nalijte přiměřené množství těsta aby nepřeteklo z vaflovače ven, opekejte cca 5 minut.

Jestli jsou vafle hotové nebo ne, zjistíte, když vaflovač trochu pootevřete: pokud těsto ještě lepí na stěny a vafle se trhají, dejte jim ještě pár minut.

Upečená vafle jde snadno z vaflovače vyjmout (drží pohromadě, netrhá se a je křupavá)

Nejlépe je konzumovat hned za tepla. Servírujte polité datlovým sirupem a posypané oříšky nebo s tím, co máte rádi – domácí “nutelou”, marmeládou, javorovým sirupem, skořicí.

Dobrou chut‘ a at‘ bude vaše kuchyně tvořivá!

Smyslně, ekologicky a s důvtipem.

Přiznejte se, co jste dostali vloni od své drahé polovičky? Tipnu si, bylo to něco červeného a mělo to na sobě srdíčka?

>>> Město se vybarvilo do růžova = čekej Valentýna. <<<

Pokud se letos sami chystáte koupit “tradiční valentýnský dárek” i pro svého partnera nebo partnerku (protože to k svátku lásky patří), položte si nejdříve otázku:

Opravdu potřebuje váš vztah dalšího plyšáka v posteli, pár chlapských trenek s pusinkami v šuplíku nebo desátý hrneček s nápisem “Miláčku, ty můj čumáčku”?

Bude to dárek, který posune vaši lásku na novou úroveň, přidá jí na hodnotě a dlouhověkosti? Nedalo by se letos vyznat svou přízeň o něco lépe, věnovat dárek o něco osobnější?

Nedejte se, prosím, zmást lákadly prodejců, že nějakou tou růžovou drobností nebo laskominkou “nic nezkazíte”.  Řekněte prostě NE nakupování ve jménu nakupování.

Zvláště, pokud jde o eko nepřátelské valentýnské dárky a věci, které se po “velkém láskyplném dni” přesunou do garáže nebo do sklepa.

Čtěte více ve článku: Co nedávat k Valentýnu (z ekologického a etického hlediska, a pokud opravdu milujete přírodu a zvířata).

co-nedavat-k-valentynu-ekoista

Nenakupujte automaticky všechno, co pro vás obchody zařadily do nabídky “Valentýn”. Dárek z lásky může být absolutně jiný, a nemusí jít nutně o hmotnou věc.

Darujte zážitky. Dělejte spolu věci, které posílí váš vztah. Věřte, že největším zabijákem společné budoucnosti je nuda.

Vsaďte proto na spoustu společných prožitků, ne hromadu věcí. Buďte minimalisty ve svém nakupování, ale štědří na projevy pocitů jeden ke druhému.

Nezáleží, kolik je vám let a kolik máte společných dětí a úvěrů. Smějte se spolu. Zblázněte se. Hledejte něco, co vás zapaluje a inspiruje.

01 Zajděte do planetária a darujte své lásce hvězdy. Všechny.

02 Rozhýbejte to. Vyberte si aktivitu, která sedí vám oběma, nebo se odhodlejte k něčemu, po čem touží váš protějšek. Skočte s padákem nebo jen tak skákejte na trampolíně.

03 Zapište se do tanečních.

04  Jděte na procházku, uspořádejte si výlet do míst, kde jste se líbali (nebo se milovali?).

05 Vyrazte do města na tandemovém kole.

06 Vyšlapejte na Ještěd, Sněžku nebo třeba nejbližší kopec. Vyšplhejte na vrchol a kochejte se pohledem na noční město, svítání nebo západ slunce.

07 Tvořte.

Nakreslete portréty jeden druhého. Upečte sochu své choti/svého chotě ze slaného těsta. Nalepte na zeď koláž ze starých magazínů ve stylu trash-art a tvořte příběh vaší lásky.

08 Vytvořte originální přáníčko z recyklovaných materiálů. 

09 Vyznejte lásku neotřelým způsobem.

10 Udělejte společně věc, která má smysl.

11 Zasaďte strom. Vypěstujte bylinku. Házejte po městě seed bomby – kuličky plné semen -  a pomozte zazelenit a ovzdušnit městské čtvrti a prostory.

12 Darujte krev.

13 Zúčastněte se spolu kurzu první pomoci.

14 Místo dárků jeden druhému, darujte aspoň menší částku vybrané neziskovce jménem toho druhého.

15 Adoptujte zvíře. Klasicky nebo na dálku. Roztomilé štěně z útulku nebo chlupatého orangutana na Borneu. Pomozte vybudovat tygří dům nebo zimní výběh v azylu pro hospodářská zvířata.

Darujte svoji lásku tam, kde je to skutečně potřeba. Sblíží vás to víc, než byste mysleli.

valentyn-ekoista

16 Dostaňte zase chuť jeden na druhého. Udělejte si piknik nebo lehkou domácí afrodziakální večeři z čistě rostlinných ingrediencí a koření – vyberte nejlépe ekologicky pěstovanou zeleninu, dobré bio víno, vykouzlete domácí čokoládové nebo raw ovocné dezerty a krmte lžičkou jeden druhého.

Věděli jste, že dle posledních vědeckých průzkumů jsou vegani lepšími milenci?

jemno-prirodni-svicka-laska
Afrodiziakální sójová svíčka s přírodními silicemi ylang-ylangu, gérania a mandlí. Ekologická a ruční výroba, bez škodlivého parafinu a syntetických vůní. Vegan.

17 Místo klasických levnějších (ale zdraví nebezpečných ) vonných svíček z parafínu dejte přednost svíčkám ze sojového vosku s pravými silicemi ( vřele doporučujeme slovenské afrodiziakální svíčky Láska s ylang ylangem).

18 Oblečte si hebké prádlo z bio bavlny nebo bambusu a hýčkejte se hřejivými doteky (a dobrým pocitem, že pomáháte chránit planetu).

19 Dopřejte si lázně pro dva nebo si prostě dejte společnou sprchu (navíc budete šetřit vodou). Inspirujte se filozofií značky německé luxusní tělové péče Stop the water while using me.

20 Udělejte si navzájem tantra masáž celého těla s opravdovými éterickými oleji se smyslnou vůní.

21 Zahrajte si nějakou vzrušující hru. Nechte se unést svou fantazií. Darujte handmade kupóny na vaše erotické služby nakonec :)

Opravdová láska si vystačí s málem. Pro potěšení smyslů nemusíte zvyšovat konzum, vyžadovat dovoz nového zboží z dalekých krajů a zahřívat planetu. 

Otevřete svá srdce a uvidíte, že příroda a celý vesmír mají své účty a počítadla dobrých skutků. Prospěje to vašemu vztahu a pomůže mezi vámi vytvořit pevná pouta spojenců s podobnou vizí a pohledy na svět. Dívejte se do dálky stejným směrem, tvořte navzájem lepší realitu a ať vám to spolu dlouho vydrží!

Letos (jako vždy) nám obchody zase laskavě přichystaly hned u vchodu a u pokladen milostnou nabídku, které málokdo odolá. Nádherné kytice růží a designové krabičky bonboniér slibují potěšení naší polovičky a už jen čekají, až nám skočí do nákupního košíku. Takové pozornosti toho moc nestojí, a tak je přibalíme s sebou – nemáme co řešit. Nebo snad ano?

Některé (zdánlivě nevinné) tradiční dárky na Valentýna z běžných obchodů mají výrazně negativní dopad na naše životní prostředí.

Čemu se vyhnout a na co si dát pozor?

Čokoláda

ferrero-rocher-1141975_640Běžné čokolády, bonboniéry a další cukrovinky z českých supermarketů velmi často obsahují palmový olej (levnou náhražku kakaového másla, kvůli jehož výrobě se ničí deštné pralesy. Bohužel je ve složení často maskován za nevinné označení „rostlinný olej“ nebo CBE. Ztužený palmojádrový tuk, který se přidává do potravin, je také pro zdraví nebezpečný. Více o tom, jak palmový olej v potravinách poznat se dočtete v článku Palmový olej v našich sušenkách zabije orangutany 

Věděli jste, že každou hodinu je kvůli palmovým plantážím v Indonésii vykácen deštný prales o rozloze 300 fotbalových hřišť?

Palmový olej obsahují některé dobře známé výrobky značek jako např. Modré z nebe, Tatiana, Merci, Milka, Mon Cheri, Ferrero Rocher, Lindt a řada dalších, víz seznam zde.

Řešení:

Doporučujeme proto sáhnout po kvalitnějších variantách s obsahem opravdového kakaového másla. 

Řezané květiny

roses-1041166_640Všimli jste si tak trochu podezřele plastového zevnějšku růží a tulipánů v obchodech, které jsou běžně k dostání po celý rok? Zajímavé je, že už ani po květinách nevoní.

Většina řezaných květin, které si koupíme v obchodě, pochází ze zemí jako je Keňa, Kolumbie, Ekvádor a Zimbabwe. Jsou ošetřeny hromadou pesticidů a v rozvojových zemích způsobují ekologické problémy. Tyto květiny často projdou květinovými burzami v Holandsku a poté jsou prodávány všude v Evropě. Představte si eko stopu takové krásné kytice, všechno to znečištění, které stihne způsobit, než se – na pár dnů – dostane do vázy.

Květinu letos plánuje zakoupit 7 z 10 českých mužů.

Milióny hektarů vykacených lesů budou muset zase ustoupit místo valentýnským růžím…

Řešení:

Pokud byste rádi darovali své polovičce krásnou kytici, vsaďte na sezónní, místně pěstované květiny (často jsou k dostání na trzích), při nákupu v květinářstvích hledejte označení “fair trade” a “organic”.

Darujte raději krásnou rostlinku v květináči a pečujte o ni spolu.

Lampióny štěstí, ohňostroje apod.

fire-691760_640Vypadá to sice romanticky, ale mohou v okolí napáchat hodně škody. Nedoporučujeme kvůli riziku požáru (hlavně v blízkosti lesů). Podle hasičů, v ČR neexistuje bezpečné místo pro jejich vypouštění. Takový lampión může přistát kdekoliv a zapálit cokoliv (a také ohrozit letecký provoz). Nemluvě o tom, že lampióny (a ohňostroje) jsou nebezpečím pro ptáky a jiné živočichy.

Nedávejte darem ani “perly přání”, kožené výrobky, kožešiny, hedvábí – k dárkům z lásky nepatří něco, co při své výrobě způsobilo hodně utrpení a přineslo zisk producentovi na úkor živým bytostem.

Víte, že i Valentýn se dá prožít bez zvýšeného konzumu, eticky a ekologicky?
Inspirujte se 21 tipů, jak na Valentýna restartovat vztah


Zdroje:
http://www.veronica.cz/?id=218 , http://www.pozary.cz/ ,  http://logio.cz/ , http://www.stoppalmovemuoleji.cz/prehled_vyrobku.php

0 1

Znáte “Got milk” a podobné reklamní kampaně o tom, jak je kravské mléko důležité pro nás
všechny – zdravé kosti, bílkoviny, šťastné kravičky na louce? Dokázali byste si představit
oblíbené kakao nebo kapučíno bez mléka? Podívejme se na to z jiného úhlu. Mléko nemusí
být jen živočišné.

Makové mléko obsahuje 12x více vápníku než to kravské. Mandlové mléko chutná mnohem
lépe než to kravské. Ovesné, konopné, rýžové a další druhy – kupované nebo nejlépe domácí.
Hlavně, že rostlinné mléko je bez utrpení. Bez krutosti, kterou nám reklama neukazuje.

Pokud jste již úspěšně snížili na minimum (nejlépe na nulu) svou konzumaci masných
výrobků a s mlékem a mléčnými výrobky váháte, tady je odpověď: dojná kráva je otrokyní na
celý život. Její mléko nebylo původně pro nás, ale pro její miminko, které musí zemřít. Telata
jsou odpady konvenčního mléčného průmyslu po celém světě.

Pokud nechováte vlastní krávu a nestaráte se o ni a potomka, každý zakoupený karton mléka,
balení sýru nebo třeba rýžový mléčný pudink může svou kapkou přispívat k vytváření moře
krutosti ve velkochovech, které sotva uvidíme na propagačních plakátech supermarketu.

Dopad mléčného průmyslu na ekologii, zvyšování skleníkových plynů, nenávratné klimatické
změny a úhyn vzácných druhů zvířat je kapitola sama pro sebe.

Živočišné mléko podle skoro všech moderních výzkumů k normálnímu zdravotnímu stavu
NENÍ nutností. Spíš naopak – zatěžuje, zakyseluje a zahleňuje naše tělo.

Konzumujeme-li mléko a mléčné výrobky často, vede to ke vzniku nežádoucích tukových
vrstev kolem důležitých měkkých tkání a orgánů. Některé nové výzkumy dokonce zjistily, že
mléčné složky zabraňují využití vápníku a mohou se nepřímo podílet na odvápnění kostí –
takže spíše dochází k řídnutí kostí.

Mnoho odborníků tvrdí, a spousta vědeckých studií dokazuje, že mléko stojí za takovými
onemocněními jako jsou zažívací potíže, astma, alergie, artritidy, anémie a srdeční nemoci,
zkornatění tepen; je rozhodujícím faktorem při zácpě, chronické únavě, bolestech hlavy,
svalových křečích, obezitě, alergiích a srdečních problémech.

– V Řecku mezi roky 1966 – 1977 se průměrná konzumace mléka zdvojnásobila, výskyt
osteoporózy se zdvojnásobil.

V Hong Kongu se za rok 1989 zkonzumovalo 2x více mléka oproti roku 1966 a výskyt
osteoporózy se za stejné období ztrojnásobil.

Nejvyšší konzumace mléka je ve Švédsku, Finsku Švýcarsku a Holandsku (300-400 kg/rok).
Výskyt osteoporózy se prudce navýšil.

V Austrálii, USA a Novém Zélandě je konzumace mléka 3x vyšší než v Japonsku a současně
četnost zlomenin kyčelních kloubů 2,5x vyšší.

Ve skupinách obyvatelstva USA, které konzumují méně mléka, jako například Američané
mexického nebo afrického původu, je téměř 2,5x nižší výskyt osteoporózy v porovnání s
bílými Američany.

U obyvatelstva evropského původu v Chile a Venezuele, kteří konzumují méně mléka, je v
porovnání s USA, Finskem, Švédskem a Švýcarskem výskyt zlomenin kyčelních kloubů nižší
více jak 3x.

Číňané konzumují velmi málo mléka, jen asi 8 kg na obyvatele za rok. Výskyt zlomenin
kyčelních kloubů je u nich jeden z nejnižších na světě. U čínských žen je to až 6x méně v
porovnání s USA, kde konzumují 254 kg mléka na obyvatele za rok.

V ostatních zemích, kde se pije mléko jen zřídka, jako například v Kongu, Guinee nebo Togu
(6 kg/rok) je osteoporóza extrémně zřídkavým onemocněním.

Osteoporóza u asijských žen žijících v Asii je o hodně nižší než u těch žijících v USA. Taktéž
konzumace mléka a výskyt zlomenin kyčelních kloubů je o hodně nižší u Černochů žijících v
Jižní Africe oproti Černochům žijícím v USA.

 

Tak proč nám neříkají, abychom si raději dali mák, sezam nebo kadeřávek pro zdravé kosti a
zuby? V čích komerčních zájmech je, abychom se stále cpali kravským mlékem pro vápník, a
pak následně brali léky na osteoporózu?

Ptám se teď vás, kolik mléka potřebujeme pít pro zdraví a duševní pohodu?

 

Doporučené zdroje k tématu:
http://www.ewao.com/a/1-dairy-milk-singled-out-as-1-cause-of-osteoporosis

http://www.healthyfoodhouse.com/magnesium-not-calcium-is-the-key-to-healthy-bones/

http://w.zdravi4u.cz/telo-organy/klouby-pater-kosti/7517-osteoporoza-a-fakta-o-ni-ktera-vam-lekar-nerekne

http://www.badatel.net/svedski-vedci-zistili-konzumacia-tejto-potraviny-vam-skrati-zivot/

http://www.rizenadetoxikace.com/news/mleko-jako-supertoxin/

http://www.veganfest.cz/2013/02/07/aktualne/mytus-mleka

http://www.uspesna-lecba.cz/osteoporoza/

http://nutritionfacts.org/video/is-milk-good-for-our-bones

http://otevrioci.cz/wp-content/uploads/2013/09/letak_mleko.pdf

0 0

Máte doma zimu, přestože topíte hodně? Může za to únik tepla a nesprávné hospodaření s energií.

Existuje nespočet náročnějších cest, jak svoji spotřebu tepla razantně snížit. Nechat si tepelně izolovat dům, vyměnit okna a kotel, investovat do solárních panelů. Není to bohužel řešení pro každého a v každé situaci. Ať již bydlíte ve vlastním nebo v podnájmu, dá se osobní spotřebu spojenou s topením výrazně omezit, pokud přijmete pár jednoduchých opatření. Začnete se například starat o své topné těleso, přestaňte zbytečně přetápět, a naopak zefektivněte pohyb tepla v místnosti.

Čtěte dále, jak na to.

Komfortní zóna nejsou tropy

coffee-690349_640

Jaká by měla být ideální teplota v domácnosti?

V ložnici stačí teplota 17°C, v obytných místnostech nejvíc 20-21°C. Při teplotách vyšších teplem jen mrháme. Každý stupeň tepla navíc neprospívá ani pokožce (proto se pro mladistvý vzhled doporučuje spát spíš v chladnějších místnostech).

 

S každým stupněm, o který snížíte nastavení svého termostatu, ušetříte až 7% z vaší celkové energetické spotřeby. Pokud se rozhodnete vytápět přes den jen na 19°C a v noci na 16°C, uspoříte celou čtvrtinu energie za topení, což odpovídá až zhruba tuně CO2 za rok.

Zefektivněte průtok tepla

Eko-fakt: průměrná česká domácnost zaplatí ročně až 22.000 Kč za vytápění.

Existuje pár pomůcek, které přinutí vaše topné těleso pracovat s co největší účinností a s co nejmenšími ztrátami energie. Zkrátka pomohou již vytvořené teplo co nejvíc udržet uvnitř obydlí.

Radflek
Radflek je vyrobený ze sedmivrstvého materiálu Eco-Brite®, unikátní polaminované hliníkové folie se speciální povrchovou úpravou.

Za tělesa topení a ke stěně kamen je vhodné umístit hliníkovou izolační fólii Radflek, která snižuje pronikání tepla přes zeď a odráží až 95% tepla zpět do místnosti. Pomůže tak vyhřát pokoj na požadovanou teplotu rychleji a snižuje tepelné ztráty až o 45%. Instalace je jednoduchá a rychlá, není třeba oddělávat radiátor, folii jen pověsíte (v podstatě schováte) za něj.

 

Termik
Termík je přídavné zařízení s řadou nehlučných, automaticky spínaných ventilátorků, které jednoduše připevníte ke spodnímu okraji radiátorů ústředního topení.

Víte, že při topení horký vzduch odlétá ke stropu, zatím co my mrzneme tam dole u stolu nebo na pohovce? Větračky na radiátory různých typů české značky Termík pomáhají efektivně smíchat studený vzduch s teplým pro znatelně teplejší pocit v celé místnosti. Dle měření za sezonu ušetříte 30 – 52 % nákladů. (Náklady na provoz jednoho Termíku jsou asi 50 Kč za jednu topnou sezonu.)

Pořízení termoreflexní fólie nebo větráčků na radiátory vyjde na pár stovek, investice se ale vrátí již po první topné sezóně (dle výrobce mají životnost až 60 let). Ušetříte tak tisíce korun ročně za vytápění, a mraky oxidu uhličitého v ovzduší.

Prodává Econea, prozkoumejte více možností a pomůcek v sekci Úspora tepla

Správné větrání

Otevíráte doma okno, když topení jede na plné pecky? Skandální plýtvání energií.

heating-949081_1920I v zimě je zdravé vyvětrat v místnostech alespoň na 5 minut – odstraníte tím přebytečnou vlhkost a znečištěný vzduch plný bakterií. Když větráte, vypněte topení nebo ho stáhněte na minimum. Při otevřeném okně radiátory okamžitě zvýší svůj výkon, aby si poradily s chladem, který začne do místnosti pronikat.

Větrejte krátce, ale vydatně, raději v teplejších hodinách (kolem poledne): otevřete všechna okna tak, aby se rychle vyměnil vzduch v místnosti, ale stěny se nestihly ochladit. Neotevírejte okna, pokud je radiátor zapnutý.

Každá KWh spotřebovaná v topné sezóně způsobuje vyprodukování 180 až 260 gramů CO2.

Pozor na okna

frost-on-window-637531_640Je třeba snažit se vyhnout nežádoucím výměnám vzduchu mezi vnitřním a vnějším okolím. 13 procent tepla se z bytu ztrácí právě okny. I u starších oken lze vylepšit jejich tepelné vlastnosti – odpovídajícím těsněním, použitím silnějších závěsů nebo také nalepením termoizolační průhledné fólie (úspora asi 4 procent tepla).

Těsní vám okna pořádně?
Zkontrolujte všechna okna ve vašem bytě nebo domě, zda jimi netáhne. Podržte u nich peříčko a sledujte, zda se nehýbe – znamenalo by to, že okna netěsní dobře.

Otřete si topné těleso

topeni-radiatorPřed topnou sezónou odvzdušněte radiátory. Mohou se v nich tvořit vzduchové bubliny, které zabraňují správné cirkulaci vody a tvorbě tepla.

Udržujte své topné zařízení v čistotě – pravidelným otřením od prachu můžete zvýšit jeho účinnost a minimalizovat tepelné ztráty.

Topná tělesa nezakrývejte závěsy ani kryty, protože se tak připravujete o 15-20% výkonu radiátorů. Nevěšte na něj prádlo, jeho spotřeba může vzrůst, aniž byste to tušili.

Věděli jste, že během topné sezóny zapříčiníme až 35% emisí oxidu uhličitého?

Při vytápění se zkrátka snažme všemožnými způsoby šetřit. Vždyť jde nejen o hospodaření s rodinným rozpočtem, ale i ochranu přírody. Jde ve výsledku i o kvalitu ovzduší, který dýcháme my a naše děti.

Máte vlastní tipy, jak ušetřit za topení a ulevit planetě?

Na Vánoce se těšíme celý rok – možná proto, že nám i v dospělosti dávají možnost cítit se jako v pohádce. Očekávat kouzla. Hledat dárky pod stromečkem. Nebo naopak darovat radost blízkým – výměnou za rozzářené oči a dětský smích. Ponořit se do čarovné zimní atmosféry rozsvícených luceren a prostě snít…

Jenže místo tak očekávaného období klidu, štěstí, rodinné pohody a relaxování, to pro mnohé z nás může v praxi vypadat o dost jinak.

O Vánocích, za starých časů svátcích míru, ticha a pokory před Spasitelem, dnes všichni jakoby nasedáme na šílený vánoční vláček ozdobený levnými čínskými třpytkami – a vezeme se na pokraji mentálního vyhoření mezi stanicemi “shánění dárků ve slevách a tlačenici”, “uklizená a vyzdobená domácnost jako ze škatulky”, “letos si toho musím napéct ještě víc”, “stromek až po strop jako z lesklého magazínu”, “jak přibrat pár kil a pak je shodit” nebo “jak utratit veškeré rodinné úspory za dárky, které si v podstatě nikdo nepřál”.

Nakonec jsme na Štědrý den tak unavení, že se těšíme – až už to všechno bláznění bude za námi.

Ve výsledku vánoční horečky trpí také planeta, která se musí vypořádat se vším tím odpadem a znečištěním, které vzniklo při výrobě a přepravě našich dárků, umělých stromků a lesklých ozdůbek z jiného konce světa, nebo při svícení miliard žárovek girland a blikajících vánočních reklam pro přilákání zákazníků… Napadlo vás někdy, že takový ten přepych a přehnaná spotřeba není zadarmo? Vždyť někdo to odnést musí. Na Vánoce, aniž bychom si to přáli, necháváme přírodu a životní prostředí trpět jako nikdy.

Proto, než se letos necháte strhnout davem ve vichřici vánočního konzumu a omámit se lákavými komerčními sděleními – zastavte se na chvíli. Je asi na čase popřemýšlet, o čem vůbec Vánoce jsou. A čím jsou pro vás. Vyhnete se tak stresu a případnému zklamání ze ztroskotaných iluzí a promarněné energie. Raději než přípravě “ideálních Vánoc se vším všudy”, darujte svůj čas sami sobě a lidem, na kterých vám skutečně záleží. Nenakupujte hromadu “nezbytností”. Letos si dopřejte svátky bez zbytečného plýtvání a šetrně k přírodě a k sobě – přitom plné lásky, blízkosti a souznění.

Možná to budou nejkrásnější Vánoce vašeho života.

Tipy a inspirace najdete na www.ekovanoce.cz

Mlýnek na obilí je nenahraditelným přístrojem, který má své místo v kuchyni odbornice na výživu Margit Slimákové už více než 10 let. Margit používá mlýnky značky Komo, které jsou vhodné na obiloviny včetně bezlepkových, luštěniny, semínka a koření, ale také například pro přípravu domácích vloček.

Proč vlastně mlít mouku doma, když se obchody doslova hemží již hotovými moukami různých značek a jakostí?

K čemu jsou mlýnky dobré?

1

Čerstvě pomletá celozrnná mouka má nejvyšší výživovou hodnotu. Na rozdíl od trvanlivé kupované “prázdné” mouky, čerstvě mletá celozrnná mouka stále obsahuje důležité obalové části zrna a klíčky, které obohacují lidský organismus prospěšnými živinami, mastnými kyselinami, enzymy a vlákninou.

Obsah vitamínů a minerálů je v čerstvé celozrnné mouce mnohem vyšší než v mouce rafinované:

až o 60 % více vápníku, 76 % železa, 85 % hořčíku, 78 % zinku, 77 % vitaminu B1, 80 % vitaminu B2 a 86 % vitaminu E.

Jakmile jsou zrna rozemleta, začnou se z nich všechny živiny důsledkem oxidace vytrácet. Je to stejné, jako kdybyste si nakrájeli ovoce, a snědli ho až za rok. Proto je důležité připravovat si vždy mouku čerstvou.

2.

Všechna mouka za našich předků byla přirozeně celozrnná. Po staletí ji mleli mezi otáčejícími se kameny, a tak zachovávali důležitou slupku zrna a klíčky se živinami. Pouze v 19. století došlo ke „šlechtění” mouky, neboť vzhled rafinované bílé mouky byl spotřebiteli považován za atraktivnější. Tak vznikla trvanlivější, ale na nutriční hodnoty bídná mouka bílá, kterou známe dnes. Právě taková průmyslová mouka kvůli nízkému obsahu vlákniny a naopak vysokému obsahu lepku a škrobů způsobuje špatnou vstřebatelnost střevy, záněty a jiné zdravotní potíže.

Domácí mlýnek s tvrdými kameny je takovým “návratem ke kořenům” – k tradičnímu způsobu přípravy mouky a zdravého, plnohodnotného pečiva jako za času našich prababiček.

3.

Dle odborníků z Evropské rady pro informace o potravinách (EUFIC), celozrnné potraviny snižují riziko různých chronických civilizačních onemocnění, jako jsou kardiovaskulární choroby, diabetes typu 2, onemocnění trávící soustavy, a mohou mít vliv také na progresi určitých typů rakoviny. Mohou také pomáhat k dosažení a udržení zdravé tělesné hmotnosti.

Celozrnné potraviny mají obecně nízký glykemický index, takže pozitivně ovlivňují hladinu cukru a inzulinu v krvi. Přítomnost hořčíku a draslíku může přispívat ke snižování krevního tlaku.

Celozrnné potraviny obsahují fenolové sloučeniny, karotenoidy (lutein, β- a α-karoten) a vitamín E, které mají antioxidační a protizánětlivé účinky.

4.

Kupované bezlepkové mouky pro celiaky jsou obvykle dost drahé. Ceny za hotové bezlepkové výrobky jsou také extrémně vysoké (mohou být 5 až 10krát dražší než obvyklé potraviny s lepkem). Navíc polotovary a hotové bezlepkové výrobky obsahují příliš mnoho škrobů, tuků a cukrů. Proto namlít si doma mouku z bezlepkových obilovin by mohlo znamenat výraznou úsporu pro rodiny a vylepšení jídelníčku.

KoMo Fidibus 21
KoMo Fidibus 21
5.

Sehnat opravdu kvalitní mouku v obchodě bývá celkem oříšek. Nikdy v podstatě nevíme, jak dlouho zboží putovalo na trh a jak staré zrno se použilo pro přípravu mouky, neznáme ani podmínky jeho skladování. Nejsou nijak ojedinělé případy, kdy kupovaná mouka obsahovala larvy molů nebo myší trus. Podle průzkumu Ústavu analýzy potravin a výživy VŠCHT, obsahovalo 6 z 16 testovaných pšeničných mouk dostupných na českém trhu nebezpečné limity mykotoxinů z plísní a zbytky nebezpečných pesticidů. (Doporučujeme zhlédnout pořad “A Dost” od 15.11.)

Proto je vhodnější kupovat celé obiloviny v bio kvalitě letošní sezóny, z kterých se dá doma namlít vždy čerstvá celozrnná mouka.

6.

Čerstvě pomletá celozrnná mouka prostě chutná skvěle. Ten rozdíl poznáte. Taková čerstvá mouka vždy byla základem pro voňavý domácí chleba.

7.

Namlít si doma čerstvou mouku je jednoduché. Na elektrickém mlýnku Komo je to cca 100 g mouky za minutu. Mlýnky Komo používají extrémně tvrdé mlecí kameny a jsou tak naprosto bezúdržbové a velmi spolehlivé. Podívejte se, co zvládnou a jaké mají přednosti, na stránkách prodejce zde.

Dnes je to aktuální jako nikdy, dívat se kolem sebe a vnímat věci v souvislostech. Indonésie hoří, a může za to mimo jiné vypalování lesů kvůli pěstování palmy olejné.

Jak můžeme pomoct my zde v ČR?

Složení výrobků, které si v obchodě zvolíme, má přímý vliv na tuto tragedii. Nepodporujte prosím svým nákupem ekologickou katastrofu – palmový olej se skrývá v sušenkách, baleném těstu, pomazánkách, margarínech, chipsech, zmrzlinách a spoustě dalších běžných produktů. Bohužel je ve složení často maskován za nevinné označení „rostlinný olej“. Ztužený palmojádrový tuk, který se často přidává do potravin, je také pro zdraví nebezpečný. Neetická výroba palmového oleje se řídí především ekonomickým prospěchem, korporace nepočítají svůj dopad na životní prostředí, rostliny a životy zvířat. Nákup levných surovin a zisk je nade vše.

Naše peněženka je naším volebním hlasem – denně můžeme pomáhat chránit nebo naopak devastovat zelené pralesy.

Podívejte se na skvělý dokument „Zelená poušť“ o problematice palmového oleje od českých autorů Michala Gálika a Jakuba Kvapila:

Jak poznat palmový olej:

Jídlo:

 • cocoa butter equivalent (CBE)
 • cocoa butter substitute (CBE)
 • palm olein
 • palm stearine
 • vegetable oil (rostlinný olej)

Ostatní, většinou kosmetika:

 • arachamide mea
 • capric triglyceride
 • caprylic triglyceride
 • caprylyl glycol
 • cetyl alcohol
 • elaeis guineensis
 • emulsifier (emulgátor – některé mohou být  odvozeny z palmového oleje)
 • epoxidized palm oil (UV vytvrzované nátěrové hmoty)
 • ethylene glycol monostearate
 • ethylhexyl palmitate
 • fatty alcohol sulphates
 • glyceryl stearate
 • isopropyl isostearate
 • isopropyl palmitate
 • mono-glycerides of fatty acids
 • myristoyl
 • octyl palmitate
 • oleyl betaine
 • palm kernel oil (palmojádrový olej)
 • palm oil (palmový olej)
 • palm olein
 • palm stearine
 • palmitoyl oxostearamide
 • palmitoyl tetrapeptide-3
 • peg-100 stearate
 • peptide complex
 • saponified elaeis guineensis
 • sleareth
 • sls
 • sodium laurel
 • sodium laureth sulfate
 • sodium laureth sulphate
 • sodium lauroyl lactylate
 • sodium lauryl
 • sodium lauryl sulfate
 • sodium lauryl sulfoacetate
 • sodium lauryl sulphate
 • sodium palm kernelate
 • sodium palmate
 • sodium stearate
 • stearamidopropyl dimethylamine
 • steareth-2
 • steareth-20
 • steareth-21
 • stearic acid

(Tyto látky se nemusí nutně vyrábět z palmového oleje, ale pokud na ně v současnosti na trhu narazíte v kosmetických výrobcích, máte zhruba 95% jistotu, že z jsou vyrobeny z palmového oleje.)

Zdroj: Greenpeace

Které produkty obsahují palmový olej

Tuky: Rama, Perla, Hera, Zlatá Haná, Iva

Sladkosti: Nutella, Snickers, Mars, Kofila, Kaštany, Milky Way, Fidorka, Banány v čokoládě, Tatranky, BeBe sušenky

Chipsy: arašídové křupky, Tuc mini s mákem

Cereálie: Cini Minis, Nesquick křupinky, müsli tyčinky

Paštiky: Svačinka od Hamé

Kosmetika: mýdlo Fresh Touch od Dove, sprchový gel Fa Nature and care, zubní pasty Daily Signal White a Odol

Zdroj: Stoppalmovemuoleji.cz 

980x

International Animal Rescue

Drogerie BEZ palmového oleje:

Bio-D
Yellow&Blue
Feel Eco

Děkujeme za šíření informace!

 


banner_gl

Více k tématu:

https://www.stream.cz/adost/775252-palmovy-olej-dobre-utajeny-zabijak

http://www.greenpeace.org/czech/cz/Kampan/Ochrana-pralesu/Palmovy-olej/

http://www.stoppalmovemuoleji.cz/

 

Dýně začínáme jíst nejdřív očima. Samotný pohled na zrzavku-hokkaido dokáže naladit na melodii padajícího listí, štědré úrody a útulného domova.

Tato královna podzimní kuchyně je díky své výživové hodnotě životabudičem a sluncem na talíři -  dodá nám energii a elán.

Doporučujeme si hokkaido nakoupit do zásoby. Při správném uskladnění vám dýně vydrží až do jara: umístěte ji na suché a chladnější místo. A nebojte se, že zůstanete pokaždé u polévky – dá se z ní vykouzlit spousta dobrot.

 

Pár dobrých důvodů jíst dýně pro zdraví a krásu

sunseed-olej

 • Vitamíny a minerální látky

Dýně je velmi bohatá na minerální látky, jako jsou vápník, hořčík, fosfor, draslík, vitamíny A, B, C. Dýně pomáhá při problémech se slezinou, při poruchách ledvin, žaludečních a srdečních potížích, posiluje slinivku a je vhodná při cukrovce.

Semínka jsou zásobárnou vitamínu E, Omega 3 mastné kyseliny a zinku pro omlazení pleti a regeneraci celého těla. Olej z dýňových semínek podporuje obnovu buněk, snižuje cholesterol a zvyšuje obranyschopnost organismu.

 • Nízkokalorická pochoutka

Dýně Hokkaido je díky nízkému energetickému obsahu, a naopak vysokému obsahu vlákniny, výborná při redukční a očistné dietě. Je močopudná a má výborné detoxikační účinky. Syrová semínka nebo olej z nich vás navíc zbaví parazitů, budete se cítit méně unavení a vitálnější, a to i na podzim.

 • Zahřeje a zasytí

Je jako stvořená právě pro (pod)zimní teplé a kořeněné pokrmy, když dostáváme chuť na pečené, vařené a grilované dobroty.

 • Dýni připravíte jednoduše nasladko i naslano

Dýně je výbornou surovinou pro přípravu kaší, polévek, omáček, pomazánek, ale i koláčů, lívanečků, marmelád, kompotů nebo dětských příkrmů.

Podle našich dýňových receptů si můžete jídlo dopřávat bez obav o svou linii a bez výčitek svědomí - neobsahují totiž masové bujóny, vejce ani mléčné výrobky, v naší kuchyni se všeobecně vyhýbáme pšeničné mouce, bílému cukru nebo příliš slaným pokrmům.

Nebojte se neotřelých kombinací a užijte si kreativní vaření a pečení ;)

 

dynova-kokosova-polevka

Dýňovo-kokosový krém

Budeme potřebovat:

 • 1 střední dýni hokkaido, nakrájenou na kusy (se slupkou)
 • 100 ml kokosového mléka
 • 2 lžíce kvalitního oleje z dýňových semínek
 • šťávu z půlky limetky
 • 1-2 lžičky bio Shoyu nebo Tamari (sójová omáčka s mořskou solí)
 • 3-4 stroužky česneku
 • drcené chilli papričky
 • dyňová semínka

Nejlepší na této vydatné polévce je, že bude hotová ani ne za půl hodiny; dýni totiž nemusíme nejdřív opékat. Hokkaido stačí vydlabat, nakrájet dužinu se slupkou, přivést k varu s trochou vody a na středním plameni povařit zhruba 15-20 minut, až změkne. Dýni s tekutinou rozmixujeme tyčovým mixérem, až vznikne nadýchané pyré.

(Část pyré dejte stranou, použijete ho jako základ pro různé recepty)

Rozmixovanou dýni dolijeme trochou vroucí vody do požadované konzistence, přidáme utřený česnek, sójovou omáčku, kokosové mléko, limetkovou šťávu, dochutíme chilli papričkami, dýňovým olejem (dodá výraznou chut‘ a aroma po pražených oříšcích) a posypeme semínky.

Dýňová pomazánka

Budeme potřebovat:

 • 1 menší dýni hokkaido, nakrájenou na kusy (se slupkou)
 • 1 lžíci kvalitního oleje z dýňových semínek
 • 3-4 stroužky česneku
 • špetku mletého muškátového oříšku
 • špetku mořské soli
 • 100g lahůdkového droždí

Základem je, stejně jako u polévky, nadýchané dýňové pyré. Hokkaido stačí vydlabat, nakrájet dužninu se slupkou, přivést k varu s trochou vody a na středním plameni povařit zhruba 15-20 minut, až změkne.

Dýni s tekutinou rozmixujeme tyčovým mixérem do krémovité konzistence, zahustíme lahůdkovým droždím, přidáme utřený česnek. Pomazánku dochutíme mořskou solí a mletým muškátovým oříškem, zakapeme dýňovým olejem a podáváme s oblíbeným celozrnným nebo bezlepkovým pečivem, krekry nebo jako dip na podzimní pečenou zeleninu.

Takové “dýňové máslo” vám v lednici vydrží až několik měsíců. Pokud ho samozřejmě necháte v lednici být. Třeba vám bude chutnat až moc.

 

 

dynova-pomazanka


pecena-dyne

 Pečená dýně s pikantní zálivkou

Budeme potřebovat:

 • 1 střední dýni hokkaido, nakrájenou na kusy (se slupkou)
 • 3-4 stroužky česneku
 • provensálské koření
 • kokosový olej na pečení
 • mořskou sůl, černý pepř

na zálivku:

 • 2-4 lžíce olivového oleje
 • 1 lžíce medu nebo javorového sirupu
 • 1/2 lžíce dijonské hořčice
 • česnek
 • čerstvé bylinky – snítky rozmarýnu, tymiánu nebo šalvěje

Dýni umyjte, vydlabejte a nakrájejte na měsíčky. Smíchejte se 2 lžícemi kokosového oleje nebo oleje z hroznových jadérek (jen trochu, aby se dýně nepřipálila), hrubozrnnou solí a provensálským kořením. Pečte dozlatova při 170 °C (zhruba půlhodiny). Připravíme si zálivku -  olivový olej smícháme s rozmačkaným česnekem, medem nebo javorovým sirupem, pomerančovou šťávou, hořčicí, pepřem a solí. Opečenou dýni polijeme zálivkou a posypeme čerstvými bylinkami -  tymiánem, šalvějí nebo rozmarýnem.

 

 

Teplý podzimní salát

Budeme potřebovat:

 • 1 střední dýni hokkaido, nakrájenou na kostky (se slupkou)
 • 1/2 kg červené řepy
 • drcené chilli papričky
 • hrubozrnnou mořskou sůl
 • česnek
 • 1 hrst vlašských ořechů

Omyjte dýni, vydlabejte semínka a dýni nakrájejte na kostky (hokkaido není třeba loupat). Oloupejte červenou řepu a taktéž nakrájejte na kostky. Smíchejte s kokosovým olejem nebo olejem z hroznových jadérek, hrubozrnnou solí a česnekem a pečte po dobu 30-40 minut v troubě rozehřáté na 170 stupňů. Omyjte a osušte rukolu, dejte na ni opečenou zeleninu, posypte lněným semínkem, sezamem, lahůdkovým droždím nebo vlašskými ořechy.

Výtečně chutná v kombinaci s uzeným tofu nebo tempehem.

dynovy-salad


dynove-creme-brulee

Dýňové „creme brulee“

Budeme potřebovat:

 • 1 sklenici rostlinného mléka (např. sójového, mandlového, ovesného, rýžového)
 • 1 sklenici syrových kešu oříšků
 • 1/2 sklenice třtinového cukru
 • 250 g dýňového pyré
 • čtvrt sklenice javorového sirupu
 • 1 lžičku mleté skořice
 • 1 lžičku vanilkového extraktu
 • špetku mletého muškátového oříšku
 • špetku mletého zázvoru
 • špetku mořské soli
 • 1 lžíci agar-agaru

  Namočte kešu oříšky s rostlinným mlékem na půlhodiny, přendejte do kuchyňského robotu nebo blenderu a rozmixujte do krémovité konzistence. Přidejte ostatní ingredience (kromě agar-agaru) a mixujte ještě 2 minuty. Přendejte dýňovo-oříškovou směs do hrnce a povařte na menším plameni spolu se lžící řasy agar-agar několik minut, než začne bublat a houstnout. Směs nechte vychladnout, naplňte jí misky nebo sklenice a dejte na několik hodin do lednice.

  Těsně před podáváním posypte tenkou vrstvou třtinového cukru a dejte na 30 až 60 minut pod rozpálený gril zkaramelizovat.

0 1

„Lidé často věří reklamě, která líčí, jak jsou naše byty a domy trvale ohroženy nemocemi. Nesmyslná dezinfekce a hubení škůdců všemi dostupnými prostředky zabíjejí sice bakterie a choroboplodné zárodky, ale obětí této „chemické očisty“ jsou nejen ony zárodky, ale také my lidé, domácí zvířata a životní prostředí.“

Více tipů jak na eko úklid domácnosti zde: Eko úklid bez chemie

Prosím, sdílejte tento informační leták:

eko domácnost

 

Leták ke stažení v .pdf

Vydala společnost Rosa o.p.s. v roce 2015 v rámci projektu Krok za krokem k šetrné domácnosti. Informační materiál vznikl díky spolupráci s Ekologickým institutem Veronica (www.veronica.cz).

Dále k tématu:

Nabídka ekodrogerie
Nebezpečné látky v prácích prostředcích aneb ”7 důvodů, proč je špína lepší než váš prací prášek.”
Návod na vyprání (mozku) aneb Jak se do naší domácností dostaly chemické prací prostředky
Seznam bezpečnostních listů konvenčních pracích a čistících prostředků

0 0

Konec podzimu a zima přináší náročné období pro ptáčky: trpí nedostatkem potravy a my jim přežití můžeme usnadnit a hladové zobáky trochu přikrmit. K vyrobě krmítek a budek pro ptáčky postačí prázdné obaly a odsloužilé věci, které byste jinak dali do koše. Co tak dát druhý život tetrapakovým obalům a zbylým PET a skleněným lahvím, hliníkovým dózám od konzerv, kartonovým ruličkám od toaletního papíru, starému nádobí nakonec?

Můžeme snadno vyrobit závěsné krmítko z kůry pomeranče nebo kokosového ořechů, přidat trochu rostlinného tuku a směs olejnatých plodů a semínek či nesolených oříšků.

Kreativitě se meze nekladou :)

Co všechno patří do krmítka?

Ptáčkům nedávejte potraviny zkažené, plesnivé či nahnilé. Nedělá jim dobře pečivo, výrobky obsahující sůl nebo droždí, kořeněná a uzená jídla, margaríny nebo přepalené tuky. To vše může zapříčinit i úhyn malých opeřenců.

Nabídněte jim raději strouhanou mrkev, kousky jablek, ovesné vločky, jeřabiny, plody bezu černého, hlohu, rakytníku, semena plevelů a obilovin.

Zdroje obrázků: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11

RANDOM POSTS

0 6
Každý z nás se jednou setkal s pojmem „veganství“ poprvé. Stejně jako všechny nové informace, i veganství vyvolává řadu otázek, často nepochopení, nebo dokonce předčasné odsouzení....