Svátky bez konzumu

Letos (jako vždy) nám obchody zase laskavě přichystaly hned u vchodu a u pokladen milostnou nabídku, které málokdo odolá. Nádherné kytice růží a designové krabičky bonboniér slibují potěšení naší polovičky a už jen čekají, až nám skočí do nákupního košíku. Takové pozornosti toho moc nestojí, a tak je přibalíme s sebou – nemáme co řešit. Nebo snad ano?

Některé (zdánlivě nevinné) tradiční dárky na Valentýna z běžných obchodů mají výrazně negativní dopad na naše životní prostředí.

Čemu se vyhnout a na co si dát pozor?

Čokoláda

ferrero-rocher-1141975_640Běžné čokolády, bonboniéry a další cukrovinky z českých supermarketů velmi často obsahují palmový olej (levnou náhražku kakaového másla, kvůli jehož výrobě se ničí deštné pralesy. Bohužel je ve složení často maskován za nevinné označení „rostlinný olej“ nebo CBE. Ztužený palmojádrový tuk, který se přidává do potravin, je také pro zdraví nebezpečný. Více o tom, jak palmový olej v potravinách poznat se dočtete v článku Palmový olej v našich sušenkách zabije orangutany 

Věděli jste, že každou hodinu je kvůli palmovým plantážím v Indonésii vykácen deštný prales o rozloze 300 fotbalových hřišť?

Palmový olej obsahují některé dobře známé výrobky značek jako např. Modré z nebe, Tatiana, Merci, Milka, Mon Cheri, Ferrero Rocher, Lindt a řada dalších, víz seznam zde.

Řešení:

Doporučujeme proto sáhnout po kvalitnějších variantách s obsahem opravdového kakaového másla. 

Řezané květiny

roses-1041166_640Všimli jste si tak trochu podezřele plastového zevnějšku růží a tulipánů v obchodech, které jsou běžně k dostání po celý rok? Zajímavé je, že už ani po květinách nevoní.

Většina řezaných květin, které si koupíme v obchodě, pochází ze zemí jako je Keňa, Kolumbie, Ekvádor a Zimbabwe. Jsou ošetřeny hromadou pesticidů a v rozvojových zemích způsobují ekologické problémy. Tyto květiny často projdou květinovými burzami v Holandsku a poté jsou prodávány všude v Evropě. Představte si eko stopu takové krásné kytice, všechno to znečištění, které stihne způsobit, než se – na pár dnů – dostane do vázy.

Květinu letos plánuje zakoupit 7 z 10 českých mužů.

Milióny hektarů vykacených lesů budou muset zase ustoupit místo valentýnským růžím…

Řešení:

Pokud byste rádi darovali své polovičce krásnou kytici, vsaďte na sezónní, místně pěstované květiny (často jsou k dostání na trzích), při nákupu v květinářstvích hledejte označení “fair trade” a “organic”.

Darujte raději krásnou rostlinku v květináči a pečujte o ni spolu.

Lampióny štěstí, ohňostroje apod.

fire-691760_640Vypadá to sice romanticky, ale mohou v okolí napáchat hodně škody. Nedoporučujeme kvůli riziku požáru (hlavně v blízkosti lesů). Podle hasičů, v ČR neexistuje bezpečné místo pro jejich vypouštění. Takový lampión může přistát kdekoliv a zapálit cokoliv (a také ohrozit letecký provoz). Nemluvě o tom, že lampióny (a ohňostroje) jsou nebezpečím pro ptáky a jiné živočichy.

Nedávejte darem ani “perly přání”, kožené výrobky, kožešiny, hedvábí – k dárkům z lásky nepatří něco, co při své výrobě způsobilo hodně utrpení a přineslo zisk producentovi na úkor živým bytostem.

Víte, že i Valentýn se dá prožít bez zvýšeného konzumu, eticky a ekologicky?
Inspirujte se 21 tipů, jak na Valentýna restartovat vztah


Zdroje:
http://www.veronica.cz/?id=218 , http://www.pozary.cz/ ,  http://logio.cz/ , http://www.stoppalmovemuoleji.cz/prehled_vyrobku.php

Milujeme advent. Na pouličních trzích září světýlka, voní svařák a je slyšet cinkání zvonečků … nebo to možná pan prodejce seká rybí hlavy u stánku?

Naložena do kádí, umačkaná, umučená, lapající po vzduchu, přes několik týdnů nekrmená stvoření, odkázaná být symbolem křesťanského svátku pro věřící nebo jen společensky naladěné milovníky tradic a hostin. Utrpení kapra je paradoxním popřením všeho, pro co se modlíme, a proč vlastně zapalujeme svíčky na adventním věnci. Zraněné ryby, dusící se v igelitce na cestě do vany s chlorovanou vodou – aby se staly zábavou pro děti, než budou laicky a podomácku zabity, často ze zvědavosti. Mlčenliví martyři kouzelné doby adventního konzumu.

To, že ryby nekřičí, neznamená, že nejsou schopny pociťovat bolest a strach. Možná to jsme my, lidé, kdo je není schopen slyšet, vnímat a pociťovat soustrast.

Pouliční masakr kaprů není až tak prastará česká tradice, aby se z toho stalo dogma pro celou budoucí existenci našeho národa. Zvyk dát si kapra na Štědrý den k nám doputoval z nedalekého Rakouska až v 19. století. Tradice smažit kapra v trojobalu má bezmála 70 let. Co asi jedli Češi po staletí?

Ryby se totiž na stolech našich předků na štědrovečerní tabuli prakticky nevyskytovaly. Jedly se především polévky a luštěninová jídla – hrách či „pučálka“, houbové omáčky, čočka, „kuba“, sušené a vařené ovoce, krupičné a kukuřičné kaše polité medem nebo sirupem. Taková prostá a skromná jídla (vícero různých menších pokrmů na stole) zaručovala strávníkům hojnost na celý příští rok. Ryby byly nejprve záležitostí bohatých měšťanů. Mezi venkovany a nižšími vrstvami obyvatelstva se tento zvyk rozšířil až po první světové válce. K jeho popularitě přispěla především nízká cena kapra z velkochovu a dobová záliba ve smažených (a tučných) jídlech. A máme tu každoroční vánoční marketing o tradicích kapříků “jako za starých časů”.

Takové kádě, plné polomrtvých ryb, každoročně přinášejí hojnost a štědrého ježíška v první řadě majitelům “kaprobyznysu”. A my jsme byli poučeni schovávat si šupiny pod talíř…

Letos, než si stoupnete do fronty pro tradičního vánočního kapra a budete se těšit na pohodu svátků ve svátosti a pokoře, zeptejte se především sami sebe – přiblížím se Bohu, jestli někomu odepřu svobodu a vezmu život? Vejde do mého domu klid a mír, pokud nemám soucit se živými bytostmi? Smím prosít o milost, dokud sám způsobuji utrpení a bolest? Patří vůbec násilí ke křesťanskému svátku?

Ryba jako taková je symbolem našeho náboženství. Oslavte prosím letošní Vánoce symbolicky – s perníčky ve tvaru rybky a se schovanou mincí místo pravých šupin. Efekt pro hojnost to má stejný, ale dopad na karmu nezanedbatelný.

RANDOM POSTS

0 6
Každý z nás se jednou setkal s pojmem „veganství“ poprvé. Stejně jako všechny nové informace, i veganství vyvolává řadu otázek, často nepochopení, nebo dokonce předčasné odsouzení....