Nákup pro Zemi
ekonakup-ekoista.cz

Země je stará 4,6 miliard let. Náš konzum a bezohlednost již dokázaly za chvíli existence lidstva na této planetě zničit přes polovinu přírodních zdrojů a napáchat hodně zločinů proti přírodě.

Ukázalo se, že doba, která naši planetu dělí od chvíle, kdy bude muset čelit vážným hrozbám, se již nepočítá na staletí, ale na roky, a že tyto hrozby jsou víc než reálné.

Možnost volby šetrnějších výrobků se proto stává pro víc a víc lidí doslova životní nutností. Dnes jsou i na českém trhu k dostání pomůcky pro domácnost nebo osobní použití, s nimiž výrazně přispějete k ochraně životního prostředí.

Tyto eko-alternativy k běžným výrobkům z obchoďáku většinou bývají z dlouhodobého hlediska výhodnější  - pro naši peněženku i zdraví, a zásadním způsobem ovlivňují kvalitu života každého z nás a naší trpící planety.

Přispějme Zemi na obnovu a uzdravení. Přinášíme vám výčet věcí, které příroda rozhodně ocení.

0 1
Vytištění všech 5 dílů Harryho Pottera si vyžádalo život 6,5 milionů stromů. J.K. Rowlingová se proto rozhodla začít s podporou alternativních způsobů publikování, které jsou přátelštější k životnímu prostředí.

Kniha je sice pěkný dárek, kterým uděláte radost svým blízkým i sobě, ale dnes je možné číst skoro všechno v elektronické podobě.

Ebooky a časopisy v češtině

Pokud již vlastníte tablet nebo chytrý telefon, stáhněte si zdarma to nejlepší z české a světové klasiky na těchto webech:

ebookeater.cz

sesity.net

Městská knihovna v Praze

Pokud hledáte mapy měst, zdarma jsou ke stažení zde: www.ebookmaps.com

Nenašli jste to, co hledáte? Okoukněte si také pestrou nabídku placených ebooků třeba na www.palmknihy.czwww.kosmas.czwww.databook.cz nebo u Alzy  – nemají náhodou něco, co se už dávno chystáte přečíst? 

Rádi listujete časopisy cestou do práce? Nemusíte do trafiky – kupte si je v elektronické podobě na serverech publero.czrajknih.cz  nebo pres alza media.

Ebooky v angličtině

Číst knihy zdarma můžete online take zde:

 https://books.google.cz/

Dobré zdroje oborových knih nebo literatury ke stažení zdarma v angličtině najdete zde:

https://en.wikibooks.org/wiki/Subject:Books_by_subject

http://www.planetebook.com/

http://bookboon.com/

http://www.gutenberg.org/browse/scores/top

Audioknihy

smartphone-923081_1280Víte, že mluvené slovo je stále „in“? Třeba to od Steva Jobse nebo Karla Čapka – objevte tuto kolekci audioknih na Youtubu, bude se vám líbit.

Placené audioknihy zakoupíte v Neoluxoru nebo na Bontonland.cz

A co Harry Potter? Je k dostání jako ebook nebo audiokniha přes shop.pottermore.com.

Kdo hledá, najde!


Zdroj informací a inspirace: kniha „Život pro planetu Zemi” (N. Saugout, D. Ichbiah)

Pro ty z nás, kdo si po práci nebo o víkendu skočí do obchodu “něco koupit“ – věřte, že shopping terapie není jen váš osobní způsob odreagování a zlepšení nálady po náročném dni.

Je to čin, který má historii a budoucnost. Často ani netušíme, že nákupem zboží finančně podpoříme kácení pralesů, zamoření půdy pesticidy, stahování zvířat z kůže zaživa nebo špatně placenou práci v otřesných podmínkách. Pokud by Vás o tom reklama informovala, vybrali byste stejné sušenky, kabelku, džíny nebo aviváž?

Není jedno, za co platíme a které značky podporujeme. Jde o víc než naše barevné preference, módní trendy nebo pěkné obaly a krabičky. Mějte na paměti, že každý výrobek, který si koupíme, má nejen dopad na životní prostředí a na naše zdraví, ale má také svůj příběh: odkud pochází, kdo ho zpracovával a které suroviny byly použity. To, co si vybereme dnes, zítra přinese nové marketingové statistiky a zisky producentům. Ukažme firmám, že nám to není jedno. Zajímejme se nejen o další kousek do šatníku, ale i o věci, do nichž nevidíme – co se děje za zdmi velkochovů, čínských fabrik a pod hladinou oceánu.

Jak na etické nakupování

Kam pro více informací ohledně etického nakupování:

http://www.netestovanonazviratech.cz/

http://www.obrancizvirat.cz/kozesiny/

http://etickespotrebitelstvi.cz/eticke-spotrebitelstvi-uvod.php

http://www.fairtrade.cz/

http://www.obchodbezkozesin.cz/cz/index.php

http://www.umenivybirat.cz/

http://www.stoppalmovemuoleji.cz/

https://stopgmo.wordpress.com/

 

 

Econea

Zatímco reklama sice levných, ale toxických pracích prášků stále hlásá o čistotě a bělosti prádla s vůní alpské louky, štíhlé zlatovlásky připisují svůj sexappeal šamponu nějaké nadnárodní značky, balená voda z obchodu je díky marketingu nadále vnímána jako čistší než filtrovaná kohoutková, my se vydáváme směrem „proti proudu“. Cíleně na trhu vyhledáváme a doporučujeme výrobky bez fosfátů, parabenů, BPA a dalších chemických „škůdců“ přírody a našeho zdraví. A obdivujeme každé počínání směrem „zpátky k přírodě“ u ostatních, hlavně pokud jde o etické podnikání a uvedení lepšího zboží na trh – pro nás a pro planetu.

Podnikatelé Martin Mates a Pavel Milan Černý nechtějí změnit svět mávnutím kouzelné hůlky, nevyhlašují válku globálnímu oteplování. Jsou prostě dva obyčejní muži, kteří začali vnímat svět kolem sebe. Přehodnotili svůj vlastní postoj a každodenní zvyky – od kelímků na jedno použití a plastové zubní kartáčky přes spotřebu papíru, pití balené vody nebo volbu pracího prášku.

Založili e-shop s ekologickými výrobky pro zdravý a šetrný životní styl econea.cz, v jehož nabídce najdeme moderní, přírodní alternativy běžných přípravků pro osobní hygienu a péči o tělo, zdravotně nezávadnou drogerii a pomůcky pro eko-domácnost, s kterými dokonce šetříte nejen energii, ale i peníze.

Martine, jak vznikla myšlenka založit Econeu? Proč jste si zvolili pro své podnikání právě tento obor, toto “nematerialistické” téma? 

S myšlenkou na založení ekologického e-shopu přišel kolega Pavel a napadlo ho to při běhání :-). Pavel si ve svém životě prošel velkou transformací. Po mnoha letech ve finančním sektoru si prožil velké vyhoření, pád na dno a pak dlouhé zotavování a hledání, co dělat dál. Další činnost totiž neměla být jen pro peníze, ale musela dávat nějaký hlubší smysl. Přibližně v této době jsem se s Pavlem poznal a hodně jsme si rozuměli. V té době jsem se zajímal o stravu a zdravý životní styl, takže k ekologii zbýval už jen malý krůček. Když za mnou Pavel s nápadem přišel, byl jsem nadšený a dávalo mi to obrovský smysl. Měl jsem velké zkušenosti s tvorbou webových projektů, Pavel zase s podnikáním, takže jsme se do toho s nadšením pustili.

Econea
Tradiční česká síťovka Tierra Organica je vysoce stylovým a praktickým nákupním pomocníkem – nahradí mnoho set jednorázových nákupních tašek, které skončí po jednom použití v koši. Jejich rozklad trvá až tisíc let.

Jak jsou na tom dnes Češi s ekologií? Jak hodnotíte povědomí o eko problémech, spojených třeba s plasty a chemií, nebo zdravotně závadných produktech na trhu? Vyhledávají zákazníci eko alternativy cíleně, nebo je ještě zapotřebí osvěta tímto směrem? Jak je to doopravdy s ekologickým dopadem jedince, který používá konvenční produkty?

Myslíme si, že jsme na úplném začátku, ale pomalu tím směrem míříme. Lidé si postupně začínají uvědomovat, že strava má obrovský vliv na jejich zdraví a celkový život. Proto v poslední době zažívají velký boom různé salaterie, fresh bary a vegetariánské restaurace. To je podle nás první krůček pro většinu lidí – zdravá strava. Pokud se nezastavíte a budete se zajímat dál, nevyhnutelně dojdete k tomu, že i všechno ostatní, s čím přicházíte do těsného kontaktu, na vás má vliv (deodoranty, mýdlo, kosmetika, šampón, zubní pasta, jar na nádobí…). Hlavní motivací pro hodně našich zákazníků je jejich zdraví a zdraví jejich rodiny. Záchrana planety je často až někde za tím. Ono to spolu ale velmi úzce souvisí.

Pokud jde o ekologické problémy s chemií, týkají se hlavně drogerie a kosmetiky. Problematika je obrovská a je v ní velký informační chaos. Pokud totiž nemáte znalosti chemie, bez delšího bádání nemáte šanci. Lidé ale otáčejí obaly a zkoumají složení čím dál častěji a to je dobré znamení. Rozhodně je třeba velká osvěta tímto směrem.

Ekologický dopad běžně používaných výrobků je enormní. V podstatě vše, co vypustíte do odpadu, se musí nějakým způsobem zlikvidovat a vypustit do řeky. Celá řada škodlivých látek čističkami bez problémů projde a končí tak v rybách, které pak jíme, nebo ve spodní vodě, kterou pak pijeme. Je to velký problém, který málokdo vnímá.

Máte na mysli změnit svět nebo spíš posunout vnímaní zákazníka o krůček ke vlastní (eko-)zodpovědnosti? Co může podle vás udělat jedinec, aby se věci pohnuly k lepšímu? 

Rozhodně nežijeme v bludu, že bychom ze dne na den změnili celý svět. Myslíme si, že je to určitém posouvání vědomí. To je náš cíl. Chceme v lidech odstartovat tu správnou zvědavost, aby se pídili po skutečné pravdě a nevěřili všemu, co jim někdo jiný naservíruje v televizi nebo v obchodních domech. Pak už je na každém, co s tím udělá dál. Nechceme po lidech, aby měnili od základu svůj život nebo se přivazovali ke stromům na Šumavě. Úplně stačí změnit několik drobností jako používat jiný jar na nádobí, prášek na praní nebo zubní pastu. Z toho vychází i naše motto. Není třeba hned měnit celý svět. Stačí začít u sebe. Malými krůčky. Výsledná změna pak může být velmi významná.

Econea
Značka Jack n‘ Jill nabízí kompletní přírodní péči o zuby miminek, batolat i dětí – bezpečné dětské zubní pasty v BIO kvalitě, netoxické bambusové kartáčky, kelímky a jiné.

Proč jste se zaměřili právě na drogerii a kosmetiku, když je nabídka v DMku, Rossmannu a většině obchodních řetězců víc než pestrá? Čím se liší značky, které prodáváte, od konvenčních výrobků?

V první řadě si nemyslíme, že by nabídka v DMku nebo Rossmannu byla více než pestrá. Pokud vím, tak v případě drogerie nabízejí zmíněné prodejny jen jednu až dvě alternativní značky, které jsou určitě ekologičtější, ale rozhodně ne ty 100% čisté. My chceme postupně nabízet celou škálu (eko-) produktů od těch naprosto čistých bez kompromisů (Yellow&Blue, Bio-D) až po ty „nazelenalé“ (Feel Eco, Frosh). Myslíme si, že každý je na své cestě jinak daleko a ty “nazelenalé” značky pro něj mohou být prvním stupínkem k ekologické domácnosti.

Naše produkty se od těch konvenčních liší hlavně tím, že jsou 100% rozložitelné v přírodě a neobsahují žádné zdraví nebezpečné látky. U pracích prášků to jsou například fosfáty, ropné deriváty, chlór atd. Dalším faktorem je i zodpovědný způsob výroby.

U kosmetiky je to složitější. Téměř všechna se totiž dnes tváří jako přírodní produkt. To je marketing. Zákazníci se v tom už musí orientovat sami. Je pravda, že na trhu je nabídka ekologické přírodní kosmetiky velmi široká. Toto odvětví proto není naším hlavním zaměřením, ale pouze jednou z důležitých kategorií v komplexní nabídce.

Podle čeho vybíráte produkty? Jak se neztratit mezi značkami, když dnes se skoro vše „maluje nazeleno“? Máte nějaké tipy pro etické a eko spotřebitele, na co má člověk dbát při nakupování, čemu se vyhnout při nákupu výrobků?

Tohle je opravdu velmi složité. Máte pravdu, že se dnes mnoho věcí „maluje nazeleno”. Když vybíráme nové značky, vždy tomu předchází důkladný průzkum, odkud pochází suroviny, jak zodpovědně se chová výrobce a hlavně jestli má produkt skutečně prokazatelný dopad na životní prostředí nebo na naše zdraví. U každé kategorie se řeší úplně jiné problémy, které nelze opomenout. Například u zdravých svíček Simply Soaps, které obsahují certifikovaný udržitelně pěstovaný palmový olej, jsme dlouho pátrali, jak to s tím olejem skutečně je, nebo u mořských hub, kde se loví a jakým způsobem. Dalším rozměrem může být, jestli zboží zbytečně moc necestuje, apod.

Pokud jde o tipy pro nakupování, tak je to především zdravý rozum a určitá míra informovanosti. My chceme na toto téma psát blog. Máte se určitě na co těšit :-)

Econea - certifikaty značek
Econea chce přispět k etickému a zodpovědnému nakupování. Žádné z produktů, které prodává (drogerie, kosmetika nebo třeba osvěžovače), nebyly testované na zvířatech. Až na pár jednotlivých výjimek (u kterých to také výslovně uvádí) ani neobsahují žádné živočišné přísady a jsou tak vhodné i pro vegany. Mnohé značky mají přímo certifikaci od Vegan Society a Cruelty-Free.

Prohlédněte si celý sortiment v nabídce e-shopu

Martine, jsou všechny ekologické produkty z vaší nabídky vhodné pro “specifické” zákazníky – vegany, alergiky, těhotné atd.? Dbáte na to při výběru produktu?

Zajímavá otázka. Před nedávnem jsme např. stáli před rozhodnutím, jak se postavit k otázce veganství. Velkochovy zvířat jsou totiž nepopiratelně jednou z největších ekologických katastrof dnešní doby a důvodem číslo jedna pro kácení pralesů, vymírání druhů, znečištění vody a spousty dalších problémů. Je to také spojené s neuvěřitelným utrpením. Rozhodli jsme se proto, že všechny naše produkty budou bez živočišných přísad a netestované na zvířatech. Divili byste se, kolik lidí na slovo veganský reaguje velmi podrážděně a hned má potřebu velmi ostře se vyjadřovat. Je to velmi kontroverzní a nepohodlné téma. Proto se o tom moc nemluví.

Většina naší drogerie je také vhodná pro těhotné ženy, malé děti a pro alergiky. Při výběru se tím ale nijak neomezujeme a potřebné informace vždy uvádíme.

Je super, že prodáváte zelené produkty. Co si myslíte o zodpovědnosti a šetrném chování i při podnikání? Můžete říct, že jste opravdu zelená firma?

Jednou z našich hlavních zásad, když jsme firmu zakládali, bylo, že chceme být ekologičtí na všech úrovních a ne jen navenek. Dlouho jsme například řešili, jak to jako e-shop vyřešíme s balením zásilek. Běžná praxe totiž bývá taková, že vám prodejce do panenské krabice přibalí i nafouknuté plastové sáčky jako výplň a vše pro jistotu 3x dokola oblepí plastovou páskou. Krabice se pak nedá vyhodit do papíru.

My využíváme jen krabice, které už byly jednou použité. Uzavřeli jsme dohodu s jedním velkým hotelem v Praze, který nám schovává krabice od svých dodavatelů a s jedním poskytovatelem internetového připojení, který nám zas poskytuje velké množství menších krabiček od elektroniky. Navíc, pokud už na krabici není plastová páska, použijeme speciální papírovou s lepidlem z přírodního kaučuku.

Všechny tiskoviny také tiskneme na 100% recyklovaný papír. Ano, myslíme si, že jsme skutečně zelená firma :-)

Econea - tipy a triky jak na zelenější domácnost a šetrný životní styl
Eko-základy od Econea – tipy a triky jak na zelenější domácnost a šetrný životní styl

Plánujete podporovat více české a slovenské značky?

Ano, jednoznačně chceme podporovat lokálnost a české nebo slovenské značky. Při výběru je budeme dále upřednostňovat. Chceme také ale našim zákazníkům přinést něco nového, co nikde jinde nenajdete.

Je to pro vás podnikání, které naplňuje? Splňuje Econea očekávání? Máte zpětnou vazbu od zákazníků?

I když je to někdy náročné, myslím, že mohu i za Pavla říct, že nás naše podnikání naplňuje. Každý den se probouzím s tím, že to, co dělám, má smysl. Zároveň se tím kloubí má profese (webdesign, programování) se zájmem (ekologie, zdravý životní styl). Pokud jde o očekávání, v poslední době se nám konečně začalo více dařit. Máme z toho velkou radost.

Econea mottoZpětnou vazbu od zákazníků máme a je velmi kladná. Nejvíce chvály slyšíme na naše stránky, sortiment a zákaznický servis. Máme z toho radost a v těžších chvílích nás to drží nad vodou :-)

Jaká je vaše vize? Prozraďte, co pěkného nám Econea přinese v budoucnu.

Naší vizí je stát se největším obchodem s nabídkou ekologických produktů u nás. Jsme na začátku a momentálně se spíše snažíme reagovat na aktuální potřeby našich zákazníků. Jedná se hlavně o dopravu zdarma, bohatší výběr přepravců a šíře sortimentu. Na dalekém horizontu vidíme i více dostupnou kamennou prodejnu v Praze :-)

Děkujeme za rozhovor Martinovi Matesovi, spoluzakladateli projektu Econea.

Navštívit e-shop Econea.cz >

Podívali jste se někdy na cedulku svého trička nebo svetru? Vedle popisu materiálu a značky výrobce byste na ní pravděpo­dobně nalezli i údaj o zemi původu. Větička Made in China, Made in Malaysia nebo Made in Indonesia je dnes docela běžně k vidění i na oblečení od známých značkových firem. Snaha zvyšovat zisky na úkor výrobních nákladů a zachovat si konkurenceschopnost na přesyceném oděvním trhu vede levné i prestižní firmy k přesunu výroby do zemí, které jsou pověstné extrémně nízkými mzdami, špatnými pracovními podmínkami a nedostatečnou ochranou přírody. Vítězi jsou přede­vším spotřebitelé – oblečení stojí v reálných cenách nejméně v historii. Pro ekonomiku zemí, v nichž se oblečení vyrábí, společnost i životní prostředí má však tento trend velmi rozporuplné důsledky.

Dhaka_Savar_Building_Collapse
Copyright: rijans – Flickr: Dhaka Savar Building Collapse, Wikipedie
24. dubna 2013 kvůli šetření a nedbalosti zřítila oděvní továrna Rhana Plaza v bangladéšské metropole Dháka a ve svých troskách pohřbila 1133 pracovníků oděvního průmyslu. 

V budově byly kromě textilní továrny také banka, byty a několik obchodů. Obchody a banka byly okamžitě uzavřeny jakmile se ve zdech objevily praskliny. Varování před narušenou statikou budovy se objevila den před zhroucením a byly ignorovány. Dělníkům bylo nařízeno přijít další den do práce a během ranního střídání směn se budova zřítila.

Nepěkná pravda o bavlně

Z celkového objemu oblečení prodaného v Evropě je v souladu s podmínkami trvale udržitelného rozvoje vyrobeno jen velmí malé procento. K výrobě bavlny, která je součastí poloviny všech textilií každoročně zhotovených v továrnách po celém světě, se totiž používá velké množství pesticidů a insekticidů, navíc spotřebovává značné množství vody (přiblížně 8 tisíc litrů na 1 kg bavlněného vlákna.)

cotton-branch-1271038_640

 

Pěstování konvenční bavlny, ze které nosíme většinu oblečení, přináší řádu dalších rizik:

  1. při pěstování bavlny se používá přibližně 10-15% ze všech světových pesticidů a 25% ze všech insekticidů
  2. podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) ročně v rozvojových zemích umírá na otravu pesticidy 20 000 lidí a mnoho z těchto pesticidů se používá právě při pěstování bavlny
  3. o většina bavlny se pěstuje v rozvojových zemích a množství užívaných pesticidů a chemických hnojiv narušuje úrodnost půdy, což má za následek ještě vyšší spotřebu chemikálií
  4. 40% pesticidů používaných při pěstování bavlny WHO klasifikuje jako nebezpečné, které také představují nebezpečí pro zdroje pitné vody
  5. při zpracování bavlny je největším problémem bělení a barvení – zhruba jedna třetina barviv k bavlně nepřilne a vymyje se postupně v některé fázi praní do odpadní vody
  6. rezidua nebezpečných pesticidů mohou být detekována i v bavlněném oblečení.

Řešení?

Dávat přednost nákupu oblečení, doplńku a textilu z organické bavlny, konopí, bambusu nebo z recyklovaného mikrovlákna a jiných eko materiálů, jako například korek, kapok, len, plst, lýko, dřevěná celulóza (látky tencel apod.)

Nebo nakupovat méně nového oblečení, volit lepší a etičtější značky než dostupné nadnárodní řetězce, starat se o své oblečení aby déle vydrželo. Více uvědomělé spotřeby pro méně dopadu na planetu a její obyvatele.

ekoista-zelenysatnik


Zdroje informací a inspirace: Veronica, , fairtrade.cz, kniha „Život pro planetu Zemi” (N. Saugout, D. Ichbiah), Wikipedie.org

0 2

Zurčivá, křišťálově čistá minerálka, která osvěží. Navíc ji koupíme kdekoliv a kdykoliv, jakmile dostaneme žízeň; nemusíme nic řešit. Zdálo by se, že na ní nemůže být nic špatného. Její prodej však představuje významný zdroj znečištění – od energie spotřebované při výrobě plastových obalů a při plnění lahví, až po pohonné hmoty při její distribuci. Dle statistiky pak 22 miliard kusů PETek skončí na skládkách a následně v oceánech. Jejich rozklad přitom trvá i tisíc let.

Víte o tom, že balená voda z obchodu není o nic zdravější ani bezpečnější než voda z kohoutku? Kohoutková voda se k vám dostane s tisíckrát nižším obsahem emisí CO2. Navíc je o 99 % levnější než balená, takže ročně můžete ušetřit doslova tisíce.

Navíc z PET lahví se za určitých okolností (sluníčko, teplo) uvolňují toxické látky (ftaláty, bisfenol A, nikl, etanol, ethylenoxid, benzen a další). Kvalitu balené vody po týdnech ve skladu nebo v obchodě už nikdo nekontroluje.

Řešením je nosit s sebou vlastní nerezovou, plastovou nebo i skleněnou láhev (v dnešní době jsou na trhu velice lehké a velmi odolné modely). lahve od Econea

Lahvičku tak můžete doplnit například o filtrační tyčinku z dřevěného uhlí pro přirozenou filtraci vody, snížení PH a zlepšení její kvality i chuti. Vše seženete v tomto e-shopu.


Zdroje informací: Econea, kniha „Život pro planetu Zemi“

V ČR se ročně spotřebuje přes 80.000 tun chemických čistících a úklidových prostředků. Ty obsahují až 15% povrchově aktivních látek (tenzidů) a až 50% aktivačních přísad. Ve skutečnosti představují nejtoxičtější látky v našich domovech, jelikož obsahují karcinogeny, látky narušující hormonální rovnováhu nebo neurotoxiny.

Látky ropného původu, chlór, fenoly, glycerin, triclosan nebo syntetické parfémy – to vše najdete v běžných pracích prostředcích. Spousta cizích názvů, ve kterých se málokdo z nás vyzná. Jsou účinné a levné – a také velmi nebezpečné jak pro nás, tak pro přírodu.

Sice skvěle čistí, ale chemická rezidua po nich zůstávají jak na povrchu čištěných objektů, tak i ve vzduchu. Dostáváme je do sebe dotykem i dechem. Hromadí se v nás, protože ne se všemi si naše tělo dokáže poradit.

Skrze odpady se tyto látky dostávají do povrchových i spodních vod. Mají ničivé vlivy na vodní organismy a na přírodu vůbec. A k nám se vždy dostanou zpět. Vodovodním kohoutkem nebo třeba ve formě ryby na talíři.

Moderní ekologické prací prášky, gely či avivážní prostředky jsou založené na bázi přírodních minerálních látek a rostlinných složek. Jsou netoxické, šetrné k vašemu zdraví a v přírodě kompletně odbouratelné. Vaše prádlo vyperou stejně dobře, díky éterickým olejům krásně voní a jsou cenově dostupné.

Zdroj informací: eshop eko-drogerie Econea

Oceány a vodní plochy pokrývají až 72% zemského povrchu a obsahují téměř 1,4 mld. litrů vody, jenom 1% z toho tvoří voda pitná, a jejíž kvalita se navíc stále snižuje.

Víte, že množství vody na planetě je odjakživa stejné? Dnes jí není víc než bylo v dobách dinosaurů. Voda se v přírodě jen neustále recykluje. Není totiž žádná možnost, jak odněkud získat vodu novou, musíme si vystačit jen s tou, co máme.

Dle statistiky až 80 % českých domácností zbytečně plýtvá vodou i energiemi (zatěžuje tak přírodu a přichází o tisíce korun ročně.) Přitom mnoho lidí v rozvojových zemích strádá nedostatkem pitné vody. Postarejte se, aby se vaše rodina na tom nepodílela.

Tipy pro úsporu vody
Zdroj: Marisol Grandon/Department for International Development

Jak šetřit vodou?

Mytí rukou

Pokud při mytí rukou během mydlení necháváte téct vodu z kohoutku, spotřebujete až o 1/3 vody více. Pakliže nezastavíte vodu během čištění zubů, přijdete zbytečně o zhruba 40 litrů denně. Proto je vhodnější napustit si vodu do kelímku, čímž snížíte spotřebu na pouhé 0,4 litru za den.

Čištění zubů 

Při čištění zubů nepoužívejte tekoucí vodu, ale sklenici vody (úspora 5–7 l).

dishwashMytí nádobí

Jedním z největších hříchů, který v českých domácnostech stále přetrvává, je mytí nádobí pod proudem tekoucí vody. Během 5 vteřin proteče otevřeným kohoutkem přibližně 1 litr vody. To znamená, že za 10 minut mytí nádobí pod tekoucí vodou spotřebujete zhruba 120 litrů. Toto číslo představuje jednu plně napuštěnou vanu. Každodenní desetiminutové mytí nádobí pak z vašich peněženek vytáhne za rok sumu vyšší o neuvěřitelných 3 300 Kč. Přitom i při ručním mytí nádobí lze významně ušetřit. Lepší než mýt nádobí pod proudem vody je napustit si celý dřez a v něm postupně umývat jednotlivé kousky od těch nejméně znečištěných.

Nenechávejte kapat kohoutky, 10 kapek teplé vody za minutu znamená přibližně 40 litrů za týden, což je zhruba 500 korun za rok.

WC

Obrovské ztráty souvisejí také se splachováním toalety. Jedno spláchnutí obvykle představuje zhruba 10-12 litrů vody. Stačí 7 návštěv toalety denně, abyste za rok zaplatili za splachování více než 1 900 Kč.

Pečlivě dohlédněte na to, aby neprotékalo splachování na záchodě – ročně tak zmizí v záchodové míse tisíce korun!

S moderními „chytrými řešeními se dá ušetřit doslova desetitisíce litrů cenné pitné vody ročně – a také hromadu peněz. Vybrali jsem pár nejvýkonnějších“kousků“ z nabídky eshopu Econea:

perlator-watersaversS perlátory české firmy Watersavers může běžná rodina za rok ušetřit v průměru přes 10.000 litrů vody a přes 800 Kč.

hihippo Start/stop systém od Hihippo dovolí vám jednoduše pustit nebo zastavit vodu, aniž byste museli sáhnout na baterii -zabráníte tak přenosu nečistot a bakterií. Úspora v rozmezí 48 – 84 %.

ecopulseÚsporná sprchová hlavice PulseEco je inspirovaná deštěm. Díky patentované turbínové technologii vytlačuje vodu 30-40 osvěžujícími pulzy za sekundu. Zachová tak vysoký tlak i komfort. Běžná rodina s ní za rok ušetří v průměru 25.000 litrů vody, 66% energie na její ohřev a 1.800 Kč.

saveaflushDry Planet Save-a-flush je sáček naplněný silikonovými krystaly. Vložíte ho do WC nádržky a s každým spláchnutím ušetříte 1,2 litrů vody a to je 8000 litrů ročně.

 Šetřič WC stop od Watersavers je schopen ušetřit až 70 % vody a navíc zabraňuje protékání toalety. 


watering-can-1107225_640Zahrada

K zalévání jednotlivých rostlin nepoužívejte hadici, ale raději konev. Spotřeba vody je pak mnohem menší.

Nejlepší je využít k zalévání dešt’ovou vodu jímanou do připravených nádob.

Volte truhlíky a květináče se samozavlažovaním, aby nedocházelo k přelévání rostlin a plýtvání vodou.

Neosolená voda, ve které jste si vařili zeleninu nebo rýži, obsahuje spoustu živin –  můžete ji proto použít na zalití rostlin na zahradě.

Vaření

Vařte v páře – postačí do hrnce přidat jen 1 cm vody, a zakrýt pokličkou.

V rychlovarné konvici vařte jen tolik vody, kolik je nezbytně nutné, vaření více vody spotřebovává zbytečně energie.

washing-machine-380834_640Praní

Při nákupu nové pračky vyplatí se dívat na spotřebu elektrické energie a spotřebu vody.  Pokud možno využívejte kratší, úsporný program.

Prádlo nepředpíráme – ušetříme tak asi 20 % vody, energie a pracího prostředku, silně znečištěné prádlo můžeme odmočit např. ve vaně ve vodě po koupání.

Využívejte plnou kapacitu pračky (asi 3/4).

Jak ještě můžeme vodou šetřit?
maso
Především snížením spotřeby masných výrobků. Na výrobu 1kg hovězího je zapotřebí až 15000L vody.
Dle vědců je živočišný průmysl větším znečištovatelem planety než všechna doprava dohromady.

human-771601_640

Voda je opravdu vzácná surovina, bez ní by na světě nevyrostla žádná rostlina a nepřežil žádný živočich. V budoucnu se stane voda drahocenným přírodním zdrojem.  O vodu budou války.

Máte vlastní tipy, jak vodou šetřit?


 Zdroje informací a inspirace: kniha „Život pro planetu Zemi” (N. Saugout, D. Ichbiah),  Nazeleno, Econea, kniha „I ty můžeš zachránit planetu“ (J.Wines)

0 1

Ať už se jedná o psací potřeby, žiletky, zapalovače nebo kapesníky, věci na jedno použití jsou pro moderního člověka v kurzu. Koupíme je, použijeme a vyhodíme – protože si to můžeme dovolit. Bohužel na to doplácí naše planeta.

V roce 1995 kanadští výrobci zápalek spočítali, že pokud by se 1,5 miliardy zapalovačů na jedno použití položilo do jedné řady, vytvořily by kolem naší planety trojitý řetěz.

Naštěstí již existují alternativy. Co se tak vrátit k osvědčeným zápalkám a plnícím perům … z recyklovaných PET lahví? Nebo třeba sáhnout po eko propisce z recyklovaného papíru a rozložitelného bioplastu?

propiska

Tuto levnou krasavici jsme našli mezi jinými skvosty v e-shopu Econea v sekci „Zápisníky a kancelář“

Zdroj informací a inspirace: kniha „Život pro planetu Zemi“

0 1

Některé velké obchodní řetězce konečně přestávají svým zákazníkům rozdávat igelitové tašky. Naše běžné igelitky totiž výrazně škodí životnímu prostředí, zabíjejí živočichy a rostliny v mořích, a jejich rozkládání může trvat až tisíc let. Jsou také škodlivé pro naše zdraví, protože obsahují barviva, ropu a toxická aditiva.

Podle údajů institutu Ifremer se na mořském dně i na celém francouzském pobřeží nachází více než 120 milionů igelitových pytlíků. Každoročně kvůli nim umírají tisíce želv, ryb i mořských savců, protože je nedopatřením spolknou.

Proto kdykoliv se vydáte na nákup, přibalte si z domova vlastní stylovou nákupní tašku nebo síťovku. Spočítejte si také, kolik peněz tak ušetříte. Věděli jste, že například taška české firmy Ecozz je vyrobená ze 100% recyklovaných PET lahví? Má zapínání na zip, unese až 20kg, vydrží léta, neprotrhne se, je omyvatelná a velmi odolná. Složená se pak vejde i do kapsy.

Vyberte si tašku podle vlastního gusta zde.

Zdroj informací a inspirace: kniha „Život pro planetu Zemi” (N. Saugout, D. Ichbiah), Econea

0 1

Vlněný svetr je sice klasika, ale přináší utrpení ovcím ve velkochovech a ani zdaleka nedosahuje nesporných předností materiálu fleece vyrobeného z recyklovaných plastových lahví! Ten tolik nesaje pot, nezapáchá a neztrácí tvar, je odolný a příjemný na dotek, hřejivý a zároveň izoluje, a přitom umožňuje naší pokožce dýchat. Ideální nejen pro sportovce. 

Mikiny, vesty, čepice, rukavice – vše sa dá nakoupit pro celou rodinu třeba přes Mall.cz, Decathlon.cz, Husky.cz a v mnoha jiných outdoorových obchodech.

Doba, po kterou trvá rozpad obyčejného igelitového sáčku, mnohonásobně překračuje naši pozemskou existenci.

Takový sáček znečišťuje naši planetu nejméně 400 až 500 let. Dnes už ale existují alternativy, jako například pytle na odpadky vyrobené z bramborového či kukuřičného škrobu nebo z mastných kyselin rostlinného původu. Za necelý půlrok se dokážou rozložit až z 60%. Přitom ovšem nepropouštějí zápach, jsou voděodolné a dostatečně pevné. A s nulovým negativním vlivem na životní prostředí.

finoV ČR k dostání je hned několik značek v přírodě rozložitelných sáčků – polské značky Fino Eko Natura (z oxo-rozložitelných plastů, recyklovatelné), nebo české značky HBA Bio (vhodné na bioodpad, pro kuchyňský odpad – z bioplastu nebo voděodolného papíru, plně kompostovatelné).

Víte, že existují i ekologické sáčky na psí exkrementy? V přírodě a na skládkách se plně rozloží do 90 dnů. Bez žádného negativního dopadu na životní prostředí.

========

Zdroj informací a inspirace: kniha „Život pro planetu Zemi” (N. Saugout, D. Ichbiah), Econea.cz

0 0

Dnes se sotvakterý budík, foťák nebo jakýkoliv jiný přístroj obejde bez baterie. Takový monočlánek je sice věc velice praktická, ale ve chvíli, kdy ji přestaneme potřebovat, se z ní stává velký problém pro planetu. Dávejte proto raději přednost dobíjecím akumulátorům a pořiďte si dobíječku.   

RANDOM POSTS

0 6
Každý z nás se jednou setkal s pojmem „veganství“ poprvé. Stejně jako všechny nové informace, i veganství vyvolává řadu otázek, často nepochopení, nebo dokonce předčasné odsouzení....