Tags Posts tagged with "etické nakupování"

etické nakupování

Pravá kůže je beze sporu pozoruhodný materiál. Pevný, odolný, luxusní, tradiční. Někdo nosí kůži rád, protože mu přidává na statusu nebo sex appealu. Druzí ji nesnáší, jelikož příběh vzniku každého koženého výrobku zavání špinavým a neetickým businessem, otřesnými pracovními podmínkami asijských koželuhů, zamořením životního prostředí toxickými látkami a hlavně noční můrou pro zvířata. Žijeme v nádherné době rychlého konzumu, kde má vše svoji cenu. Cenu, kterou platíme jako spotřebitelé, a tu, kterou za nás platí planeta.  V konceptu udržitelnosti a zelené budoucnosti proto dnes není pro pravou kůži místo. Stejně jako není místo pro každou lepší „nezvířecí“ a syntetickou alternativu kůže. Dnes již víme (aspoň doufám, že víme), že žádná nálepka „vegan“ nebo „animal friendly“ na botách z polyvinylchloridu (PVC) živé tvory neochrání, ba naopak: výroba a likvidace takových ropných produktů má tragické následky pro celou biosféru (pamatujete si obrázek vyhladovělého ledního medvěda?). Před nákupem výrobků s obsahem PVC kvůli ohrožení zdraví nebezpečnými ftaláty varuje i ekologická poradna Veronica v Brně. Plasty všeobecně jsou celosvětovým problémem, a věřím, že „koženkám“ již odzvonilo, nebo již brzy odzvoní.

Na vzestupu jsou nové, inovativní materiály nebo dávno zapomenuté techniky zpracování textilií –  s dosažením kýženého koženého vzhledu, struktury a samozřejmě vlastností pravé kůže. V etické a „pomalé módě“ vévodí látky, technologie a postupy s minimální uhlíkovou stopou a přátelským přístupem k Zemi a jejím obyvatelům. Bez použití toxických barev, těžkých kovů, drsné chemie, pesticidů. Bez nutností velkochovů a farem smrti. Bez kompromisu nebo špatného svědomí.

Pojďme se podívat na udržitelné podniky a projekty, které jdou „s kůží na trh“.

Je libo kůži z ananasu?

Piňatex™  je inovativní textilie z odpadních vláken listů ananasovníku. Využívá totiž běžný odpad z produkce v potravinářském průmyslu. Výroba nevyžaduje žádné další zdroje a pěstování nových rostlin, nezatěžuje životní prostředí. Zároveň vytváří férové pracovní podmínky pro místní komunitu na Filipínách, kde sídlí vynálezce „ananasové kůže“, společnost Ananas Anam (bývalý úspěšný výrobce kožených módních doplňků).

Tento přírodní, ekologický a udržitelný materiál již našel využití ve světě módy a designu. Látka je prodyšná, pružná, pevná, snadno se barví, nevyžaduje použití chemikálií. A samozřejmě je rozložitelná v přírodě.

„Naší vizí je vytvoření textilií a textilních materiálů, které v celém výrobním cyklu využívají procesy, jež podporují blahobyt planety a lidí. Naší inspirací je přístup cradle to cradle, který podporuje ekologické, inteligentní a inovativní návrhy v rámci dnešního ekonomického prostředí“ – říká tvůrce Piňatex™ Carmen Hijosa, zakladatelka ananas-anam.com.

Piňatex™ právě dorazil i do ČR: osahat, oblíbit si a odnést si domů ananasové boty je možné u EtikButik (eshop a showroom s veganskou a etickou módou).

(Korek)tní fashionista

Že by korek patřil jen do lahve? Nevyrábí se z něj pouze zátky od vína, ale také pouzdra, módní doplňky, pásky, kabelky, a samozřejmě obuv.

Korek je unikátní materiál. Je lehký, odolný a pružný. Je vodotěsný a omyvatelný, s přirozenou ochrannou funkcí proti zašpinění. Ekologický, udržitelný a 100% v přírodě rozložitelný. Každý kus má originální vzor.

Největším producentem na světě je Portugalsko, kde roste obdivuhodná rostlina korkový dub. Pro získání obnovitelné suroviny totiž není potřeba kácet stromy, jednou za 9 až 15 let se sklízí stará kůra dubu, nová postupně odrůstá. Pěstování korkových dubů nevyžaduje mnoho vody ani použití pesticidů, navíc korkové duby chrání území Středomoří proti lesním požárům (korek je přírodním zpomalovačem hoření!).

Korku rády holdují například značky Corcor, Nae Vegan, designérka Maria Mavroudis nebo Viator.

Muskin

muskin

Muskin je „pravá kůže“ z pravých hub z dílny italského výrobce textilií Grado Zero Espace .

Tato 100% v přírodě rozložitelná rostlinná kůže se vyrábí ze spor a je barvená bez použití chemikálií. Materiál je na dotek měkký, podobný semiši, lehce tvarovatelný, prodyšný, voděodolný.  Má také dobrou absorpční kapacitu, odvádí vlhkost. Laboratorní testy prokázaly, že tento druh houbové „kůže“ zastavuje množení bakterií, je vhodný pro alergiky.

Máte-li záměr ušít si houbové kraťasy, je váš sen realitou: látka Muskin je k dostání v menších rozměrech (standardní kusy jsou přibližně 40 cm x 15 – 20 cm) v italském eshopu http://lifematerials.eu/.

wallet

Podobný princip pěstování houbové kůže využívá i americký startup Mycoworks. Uvádí, že k výrobě kůže podobné kravské s různou texturou, tloušťkou a tvarem, postačí 3 týdny a houbová vláknina mycelium, která se může pěstovat na zemědělském odpadu pomocí živých kultur hub reishi. Houbová vláknina navíc během pěstování zachycuje oxid uhličitý. Zdá se, že je tu konečně cruelty-free a eco-friendly výroba kůže. Jen tak dál! 

Dá se to zkvasit?

kombucha-kuze

Docentka na iowské státní univerzitě Young-A Lee nebyla spokojená s dopadem módního průmyslu na planetu. Jako udržitelnou alternativu pravé kůže vytvořila proto kůži z fermentovaného čaje – kombuchy. Za použití cukru, octu, droždí a kombuchy se získává speciální gel, který se posléze promění na materiál s texturou pravé zvířecí kůže. Výhodou materiálu je jeho plná rozložitelnost a ekologičnost procesu výroby, jelikož neobsahuje žádné toxické látky a má velice nízkou eko-stopu. Celý proces výroby bude ale zapotřebí ještě zdokonalit – v současné chvíli je tato látka citlivá na vlhkost a chlad, což má negativní dopad na vzhled a strukturu materiálů. Dle odborníků se do budoucna máme na co těšit.

Podobný proces získávání organické kůže pomocí symbiózy droždí a bakterií používá také zakladatelka projektu BioCouture Suzanne Lee:

„Co mě fascinuje na vzniklé kůži je to, že není jen v přírodě rozložitelná, je zcela kompostovatelná. Ano, můžete ji jednou hodit na kompost jako slupky od zeleniny.“

 

BioBomber jacket

 

Suzanne Lee je autorkou knihy „Fashioning The Future: tomorrow’s wardrobe“ (2007), která se stala první publikací zkoumající jak „inteligentní“ materiály a nové technologie mohou ovlivnit módní průmysl v konceptu udržitelnosti.

„Dokažu si představit, že v budoucnu na sobě budeme nosit doslova „živé“ textilie, s kterými si vybudujeme štastný vztah, a které budou pozitivně ovlivňovat a pečovat o naše tělo, a příznivě působit na naši duševní a tělesnou pohodu.“

Jídlem se neplýtvá

Screen Shot 2016-08-23 at 13.45.36

Skupina nizozemských studentů vymyslela způsob jak zatočit s plýtváním potravinami – vynalezla totiž eko-přátelskou alternativu kůže z nahnilého ovoce a zeleniny.  Studenti se nechali inspirovat na místním trhu v Rotterdamu, kde se denně vyhodí až 3 500 kil ovoce a zeleniny, které si nikdo nekoupil. Začali proto potraviny „zachraňovat“ a přeměňovat je na plnohodnotnou surovinu pro výrobu rostlinné kůže. Vzniklý materiál slibuje nejen žádanou texturu, výhledově ale i pevnost a odolnost. Do budoucna vývojáři plánují využití látky pro čalounění, oblečení apod. Sledovat pokrok projektu Fruitleather Rotterdam můžete zde.

A co palmy?

Palmleather je geniální vynález holandského designéra Tjeerda Veenhovena, který dokázal vytvořit materiál podobný kravské kůži z listu indické palmy (Areca Betel Nut Palm). Tento strom je rozšířen v mnoha bídných zákoutích Indie, opadává z něj ročně až 80 miliónů metrů čtverečních listů – a poskytuje víc než dostatek plnohodnotné suroviny pro výrobu látky a také dostatek pracovních příležitostí pro místní komunitu v rozvojovém regionu Karnataka. Dosud nebyly listy této palmy využity pro produkci, jelikož v surovém stavu jsou křehké a suché. Veenhoven našel přírodní řešení, jak listí palmy změkčit, a vyrábět z něho pružnou, hebkou a odolnou textilii – ekologickou alternativu pravé kůže. Dnes se z ní vyrábí tašky, obuv, obaly nebo např. Palmetti – kompostovatelné pantofle pro sféru hotelnictví.

Poklady z hlubin

Tzv. “oceánská kůže” je méně známou rostlinnou alternativou pravé kůže – získává se z řasy kelp. Celý proces je zatím ve fázi vývoje a neustále se zdokonaluje, ale již dnes se vyrábějí např. šperky, obaly na knihy, nábytek. Vlákno získané z kelpu je odolné a pružné, pevné a ohebné, materiál je velice tvarovatelný, což předvedla během Vienna Design Week 2012 designérka z Londýna Julia Lohmann. Terčem její kolekce se stala stínidla z „kelpové kůže“.

Je zřejmé, že toho o řasách ještě moc nevíme, a že v sobě skrývají velký potenciál mnohostranného využití. Zajímavým faktem je, že řasa kelp může odrůstat až 1 metr denně a sklízet se udržitelným způsobem.

Kamen, nůžky, …papír!

Papír může být nečekaně tak pevný, že by v některých případech mohl být alternativou pravé kůže zejména pro výrobu módních doplňků. Příkladem toho je všestranná textilie Naoron ze směsi dřevoviny a recyklovaného polyesteru (“RPF Naoron”) nebo polyolefinu (“soft Naoron”). Materiál se vyrábí tradiční japonskou technikou zpracování papíru washi-suki. Taková papírová kůže je lehká, voděodolná, ohebná a velice pevná. Taška z naoronu se jen tak neroztrhá – např. dle výrobce Onao tašky z kolekce SIWA dokáže unést až 22 kg.

Luxusní módní značka Bottega Veneta (světoznámý prodejce kožených kabelek) také reagovala na stoupající poptávku zákazníků po etických a eko-přátelských alternativách pravé kůže: nechala se inspirovat starověkou japonskou technikou washi a uvedla na trh pletenou papírovou kabelku Carta Giapponese.

Kamarád do deště

Navoskovaná bavlna (ale i len) také může v některých případech nahradit vzhled a vlastnosti pravé kůže. Dokázaly to například značky jako Barbour, Polo Ralph Loren, Belstaff,  Marc Jacobs, FrenchConnection, Tsuyumi a jiní. (Nejlepší by ovšem bylo sáhnout po bavlně z organického zemědělství, s použitím vosku rostlinného původu.)

Přednostmi látky jsou voděodolnost, odolnost proti větru, ochrana proti nepříznivému počasí a dlouhá životnost. Taková alternativa pravé kůže je omyvatelná, nepotřebuje chemickou čistírnu (a šetří životní prostředí).  Voskování textilií má dlouhou historii; tento postup využívali hlavně námořníci a britská flotila – až do roku 1930 voskovali lněné a posléze bavlněné plachty a oděvy pomocí lněného oleje.

Zkaměnělá krása

„Coolstone“ je zcela nový druh „kůže“, vyrobený z břidlice (materiál, používaný pro střešní krytiny). Má matný šedý povrch a na dotek je tak trochu jako papír v kombinaci s kamenem. Díky svému vintage vzhledu našel využití pro výrobu brašen, tašek, pásků, šperků, ale i celého outfitu (třeba cool náramků a pouzder z dílny berlínské designerky LYY-COOLSTONE nebo experimentálních oděvů od slovenské designérky Silvia Holla).

Zajímavostí materiálu je to, že kůže opotřebovaná časem vypadá díky malým škrábancům ještě víc „old school“, látka se přitom změkčuje a je jemnější na dotek. Jedná se o poměrně nový materiál, ale kdo ví, možná má budoucnost pevnou jako skála!

Kůže ze zkumavky

Bliofabricated-lab-grwon-leather_Modern-Meadow_400x300

Americký startup Modern Meadow získal $53.5 milionů na vývoj technologie bioprintingu kůže – výrobu pravé kůže za použití živých buněk a kolagenu zvířat, získaných pomocí biopsie (jak tvrdí zakladatelé, “než by bylo zvířatům nějakým způsobem ubližováno”). Projekt Modern Meadow, který má zároveň za cíl výrobu masa “in vitro” v laboratorních podmínkách technikou bioprintingu, již finančně podpořil např. Peter Thiel, jeden z prvních investorů Facebooku a zakladatel Paypal. Zavedením tohoto způsobu získávání masa a kůže by tak poklesl celkový rozsah zabírané plochy země o neuvěřitelných 99%, spotřeba vody by klesla o 96%, elektrické energie o 45 % a ubylo by také celých 18% z celkového objemu emisí CO2 – pro zvířata by pak samozřejmě tato změna znamenala konec utrpení ve velkochovech a na jatkách.

Dotáz pro čtenáře: který z projektů byste podpořili a proč? (zanechte, prosím, komentář)


Zdroje:

Vegan-fighter.com

https://salatovelisty.cz

http://materia.nl

http://www.ananas-anam.com

http://siwa.jp/en/products/

http://www.popsci.com/next-leather-jacket-will-made-from-mushrooms

http://www.dezeen.com/2012/10/16/kelp-lampshades-by-julia-lohmann/

Víte, že svěží letní make-up může navíc chutnat? Letos vyzkoušejte pravou domácí rtěnku nebo tvářenku z malin a řasenku z borůvek. Je garantován doslova přírodní vzhled a budou vám závidět nejen lesní víly – pokud to ovšem nepřeženete jako Marfuša z „Mrazíka“ ;)

Další výhody? Sladký políbek a skvělý pocit: ovocná kosmetika není testována na zvířatech a neobsahuje nebezpečné chemikálie, je handmade, bez zbytečných obalů.

S chutí do toho!

kosmetika-ovoce

Ostružiny a borůvky se hodí jako oční stíny (použijte prsty k nanášení).

Poslouží i jako základ pro řasenku: rozmačkanou borůvku smíchat s trochou kokosového tuku, nanést na řasy štětcem od staré řasenky (uchovávám k tomu účelu) nebo i vátnou tyčinkou. Odlíčit oční partie pak můžete olivovým olejem, skvělé to funguje i pro „konvenční“ kosmetiku.

Maliny, jahody, třešně nebo červená řepa dodají rtům (a také tvářím) požadovanou barvu. Záleží na intenzitě nanesení, ale opravdu stačí jednou-dvakrát přejet plátkem nebo rozmačkaným kusem ovoce rty nebo tváře (a rozetřít barvu takovým mírným vklepáváním). Pro oranžové tóny přidejte trochu sušené kurkumy (pozor na ruce a světlé oděvy, silně barví), nebo mrkvové št’ávy. Kdo by to chtěl víc do červena a bordo – „posilte“ základní odstín borůvkami. Zase je hlavně nepřehnat, méně je více, ale záleží na osobním vkusu :)

Přidejte k tomu kapku kokosového oleje a máte nádherně vonící lesk na rty.

Raw kakao prášek v kombinaci s oblíbeným olejem (např. kokosový, olivový, meruňkový, arganový atd.) poslouží jako bronzer pro stínování obličeje nebo zlatavé oční stíny.

Plátek okurky skvělé osvěží, růžová voda zafixuje make-up.

Co se týče másky na obličej, máme v sezóně opravdu volnou ruku a celou zahrádku k experimentování: jahody proti vráskám, hrozny na prokrvení a regeneraci pokožky, jablka pro osvěžení, broskve pro zářivý tón. Kdo tu ještě potřebuje kupované polotovary a chemické koktejly v lahvičkách?

Bud’te svůdní, jako jahůdky !
heart

Tip na netestovanou dekorativní kosmetiku:

Cosm’etika (vegan)

Zatím co nekoneční romantici a snílci se dívají na svět skrz růžové brýle, milovníci přírodního a šetrného životního stylu volí brýle zelené – a vidí tak skrz ně spoustu možností jak žít zeleněji, šťastněji a smysluplněji.

Tak začátkem roku 2015 vznikla skvělá iniciativa Greenglasses.cz – adresář pražských etických firem, nabízejících služby se sníženou uhlíkovou stopou, dobrým přístupem a přidanou hodnotou pro planetu.

Najdete zde eshopy s ekologickými výrobky, přírodní kosmetikou, bio potravinami od místních pěstitelů, bezobalové prodejny, veganské restaurace nebo třeba lokální módní značky, handmade kousky z recyklovaných materiálů. Na své si přijdou i podnikatelé, kteří usilují o zelenější provoz firem a eko-přátelský marketing.

Nejedná se ale o žádnou placenou inzerci, ani o náhodný výběr podniků. Zakladatelky portálu Aneta Hebrová a Jenny Day to fakt neberou na lehkou váhu – doporučené obchody a dodavatele pečlivě zkoumají a během setkání zjišťují vše od firemní filozofie, přes výrobní procesy až po osobní hodnoty majitelů. Do katalogu se tak dostanou pouze firmy, jejichž činnost stojí na třech pilířích: ekonomické prosperitě, kvalitě životního prostředí a společenském kapitálu.

Co to v praxi znamená pro nás, spotřebitele? Že tyto společnosti negenerují jenom zisk pro sebe na úkor planety a jejích obyvatel, ale jsou prospěšné tím, že nabízejí zboží nebo servis s přínosem, snaží se minimalizovat svůj dopad, vytvářejí férové pracovní příležitosti pro místní komunitu.

Greenglasses.cz pro nás mapuje zelenější alternativy v Praze, učí používat věci s rozmyslem, dávat přednost lepším službám a etickým dodavatelům. Důraz se klade na autentičnost, nadčasovost a znovupoužití zdrojů, proto zde kromě klasických obchodů najdete DIY (“udělej-si sám”) dílny a workshopy, zboží ruční výroby, stylové „sekáče“, projekty pro ozeleňování měst, komunitní prostory, půjčovny kol a mnoho dalšího.

Svým nákupem nebo zapojením se můžeme objevit mladé české tvůrce, podpořit nové iniciativy, pomáhat budovat udržitelné město, v kterém bude radost žít.

Koho v adresáři Greenglasses.cz potkáte? Kromě dobrých známých Econea (eshop s netoxickou drogerii a eko výrobky pro každodenní hrdiny), Biooo (největší výběr přírodní kosmetiky s přehledem složek), Etikbutik ( sympatický obchůdek s veganskou obuvi a bio módou), objevili jsme jedinečné projekty jako ZasPas (designové tašky z bezpečnostních pásů), dodavatele 100% zelené elektřiny Nano Energies, výběrový second-hand Mint, butik a s unikátními kousky od českých návrhářů Kuráž, brašny z upcyklovaného oblečení od Forewear, kávu z ekologických lesních farem od BirdSong Coffee, veganskou kavárnu & bistro s osobitou atmosférou Moment, sklářský ateliér Srna pro tvorbu ze starých lahví, agenturu Aqua Ads (guerillová reklama vodním postříkem), obchod Konopnictví s oblečením, kosmetikou a potravinami s léčivým konopím, a mnoho dalších “skvostů“.

Greenglasses-Aneta-Jenny
Aneta Hebrová a Jenny Day. Zdroj: Greenglasses.cz

Greenglasses jsou o posílení postavení jednotlivce a inspiraci ke změnám ve vlastních životech, protože to je něco, co jsme všichni schopni ovládat. Můžeme se někdy cítit bezradní nebo bezmocní v čekání na politická či technologická řešení, ale ve skutečnosti máme velkou sílu v tom, že můžeme konzumovat méně, vybírat lépe a „hlasovat našimi penězi“ každý den.- jsou přesvědčeny zakladatelky projektu, mladé pražanky Aneta a Jenny.

 

Titulka_FB_01_02

12. června 2016 v Praze Greenglasses.cz společně s Novými Trhy pořádají festival udržitelného životního stylu Sustainability Day, jenž nabídne trh s produkty a službami společensky odpovědných podniků, promítání dokumentů, kutilské dílny,  kde si můžete něco opravit, upcyklovat a vytvořit, diskuze s odborníky, dobré jídlo a živou hudbu. Hlavní myšlenkou je představit lidem zelené alternativy v každé kategorii života, včetně potravin, módy, kosmetiky, potřeb do domácnosti či dopravy.

Tato akce se bude konat v Radlické kulturní sportovně, v bývalém opuštěném skladu nákladového nádraží, který byl zrevitalizován pro festivaly, party a sportovní události.

Hlavním partnerem události je značka Ragwear, která sídlí v Praze a vytváří veganskou a nově i bio kolekci městské módy, dalšími partnery jsou společnosti Live love & Prosper, e-shop prodávající designové ekologické výrobky a společnost JRK, která podniká v oblasti odpadového hospodářství.

Festival také získal záštitu Ministerstva životního prostředí a univerzit včetně Podnikohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické, České zemědělské univerzity a Fakulty technologie ochrany prostředí Vysoké školy chemicko-technologické a podporu několika neziskových organizací, jako je Auto*Mat, Glopolis, International Young Nature Friends a dalších.

Přijd’te se podívat na Prahu přes zelené brýle!

Kdy: 12.6. 2016, 11:00 – 18:00

Kde: Radlická Kulturní Sportovna, Za Ženskými domovy 125/5, Praha 5

Vstup: Zdarma

WWW: www.sustainabilityday.cz

 

Zdroje: úvodní foto: © Emilio Bellu / greenglasses.cz

Letos (jako vždy) nám obchody zase laskavě přichystaly hned u vchodu a u pokladen milostnou nabídku, které málokdo odolá. Nádherné kytice růží a designové krabičky bonboniér slibují potěšení naší polovičky a už jen čekají, až nám skočí do nákupního košíku. Takové pozornosti toho moc nestojí, a tak je přibalíme s sebou – nemáme co řešit. Nebo snad ano?

Některé (zdánlivě nevinné) tradiční dárky na Valentýna z běžných obchodů mají výrazně negativní dopad na naše životní prostředí.

Čemu se vyhnout a na co si dát pozor?

Čokoláda

ferrero-rocher-1141975_640Běžné čokolády, bonboniéry a další cukrovinky z českých supermarketů velmi často obsahují palmový olej (levnou náhražku kakaového másla, kvůli jehož výrobě se ničí deštné pralesy. Bohužel je ve složení často maskován za nevinné označení „rostlinný olej“ nebo CBE. Ztužený palmojádrový tuk, který se přidává do potravin, je také pro zdraví nebezpečný. Více o tom, jak palmový olej v potravinách poznat se dočtete v článku Palmový olej v našich sušenkách zabije orangutany 

Věděli jste, že každou hodinu je kvůli palmovým plantážím v Indonésii vykácen deštný prales o rozloze 300 fotbalových hřišť?

Palmový olej obsahují některé dobře známé výrobky značek jako např. Modré z nebe, Tatiana, Merci, Milka, Mon Cheri, Ferrero Rocher, Lindt a řada dalších, víz seznam zde.

Řešení:

Doporučujeme proto sáhnout po kvalitnějších variantách s obsahem opravdového kakaového másla. 

Řezané květiny

roses-1041166_640Všimli jste si tak trochu podezřele plastového zevnějšku růží a tulipánů v obchodech, které jsou běžně k dostání po celý rok? Zajímavé je, že už ani po květinách nevoní.

Většina řezaných květin, které si koupíme v obchodě, pochází ze zemí jako je Keňa, Kolumbie, Ekvádor a Zimbabwe. Jsou ošetřeny hromadou pesticidů a v rozvojových zemích způsobují ekologické problémy. Tyto květiny často projdou květinovými burzami v Holandsku a poté jsou prodávány všude v Evropě. Představte si eko stopu takové krásné kytice, všechno to znečištění, které stihne způsobit, než se – na pár dnů – dostane do vázy.

Květinu letos plánuje zakoupit 7 z 10 českých mužů.

Milióny hektarů vykacených lesů budou muset zase ustoupit místo valentýnským růžím…

Řešení:

Pokud byste rádi darovali své polovičce krásnou kytici, vsaďte na sezónní, místně pěstované květiny (často jsou k dostání na trzích), při nákupu v květinářstvích hledejte označení “fair trade” a “organic”.

Darujte raději krásnou rostlinku v květináči a pečujte o ni spolu.

Lampióny štěstí, ohňostroje apod.

fire-691760_640Vypadá to sice romanticky, ale mohou v okolí napáchat hodně škody. Nedoporučujeme kvůli riziku požáru (hlavně v blízkosti lesů). Podle hasičů, v ČR neexistuje bezpečné místo pro jejich vypouštění. Takový lampión může přistát kdekoliv a zapálit cokoliv (a také ohrozit letecký provoz). Nemluvě o tom, že lampióny (a ohňostroje) jsou nebezpečím pro ptáky a jiné živočichy.

Nedávejte darem ani “perly přání”, kožené výrobky, kožešiny, hedvábí – k dárkům z lásky nepatří něco, co při své výrobě způsobilo hodně utrpení a přineslo zisk producentovi na úkor živým bytostem.

Víte, že i Valentýn se dá prožít bez zvýšeného konzumu, eticky a ekologicky?
Inspirujte se 21 tipů, jak na Valentýna restartovat vztah


Zdroje:
http://www.veronica.cz/?id=218 , http://www.pozary.cz/ ,  http://logio.cz/ , http://www.stoppalmovemuoleji.cz/prehled_vyrobku.php

Milujeme advent. Na pouličních trzích září světýlka, voní svařák a je slyšet cinkání zvonečků … nebo to možná pan prodejce seká rybí hlavy u stánku?

Naložena do kádí, umačkaná, umučená, lapající po vzduchu, přes několik týdnů nekrmená stvoření, odkázaná být symbolem křesťanského svátku pro věřící nebo jen společensky naladěné milovníky tradic a hostin. Utrpení kapra je paradoxním popřením všeho, pro co se modlíme, a proč vlastně zapalujeme svíčky na adventním věnci. Zraněné ryby, dusící se v igelitce na cestě do vany s chlorovanou vodou – aby se staly zábavou pro děti, než budou laicky a podomácku zabity, často ze zvědavosti. Mlčenliví martyři kouzelné doby adventního konzumu.

To, že ryby nekřičí, neznamená, že nejsou schopny pociťovat bolest a strach. Možná to jsme my, lidé, kdo je není schopen slyšet, vnímat a pociťovat soustrast.

Pouliční masakr kaprů není až tak prastará česká tradice, aby se z toho stalo dogma pro celou budoucí existenci našeho národa. Zvyk dát si kapra na Štědrý den k nám doputoval z nedalekého Rakouska až v 19. století. Tradice smažit kapra v trojobalu má bezmála 70 let. Co asi jedli Češi po staletí?

Ryby se totiž na stolech našich předků na štědrovečerní tabuli prakticky nevyskytovaly. Jedly se především polévky a luštěninová jídla – hrách či „pučálka“, houbové omáčky, čočka, „kuba“, sušené a vařené ovoce, krupičné a kukuřičné kaše polité medem nebo sirupem. Taková prostá a skromná jídla (vícero různých menších pokrmů na stole) zaručovala strávníkům hojnost na celý příští rok. Ryby byly nejprve záležitostí bohatých měšťanů. Mezi venkovany a nižšími vrstvami obyvatelstva se tento zvyk rozšířil až po první světové válce. K jeho popularitě přispěla především nízká cena kapra z velkochovu a dobová záliba ve smažených (a tučných) jídlech. A máme tu každoroční vánoční marketing o tradicích kapříků “jako za starých časů”.

Takové kádě, plné polomrtvých ryb, každoročně přinášejí hojnost a štědrého ježíška v první řadě majitelům “kaprobyznysu”. A my jsme byli poučeni schovávat si šupiny pod talíř…

Letos, než si stoupnete do fronty pro tradičního vánočního kapra a budete se těšit na pohodu svátků ve svátosti a pokoře, zeptejte se především sami sebe – přiblížím se Bohu, jestli někomu odepřu svobodu a vezmu život? Vejde do mého domu klid a mír, pokud nemám soucit se živými bytostmi? Smím prosít o milost, dokud sám způsobuji utrpení a bolest? Patří vůbec násilí ke křesťanskému svátku?

Ryba jako taková je symbolem našeho náboženství. Oslavte prosím letošní Vánoce symbolicky – s perníčky ve tvaru rybky a se schovanou mincí místo pravých šupin. Efekt pro hojnost to má stejný, ale dopad na karmu nezanedbatelný.

Dnes je to aktuální jako nikdy, dívat se kolem sebe a vnímat věci v souvislostech. Indonésie hoří, a může za to mimo jiné vypalování lesů kvůli pěstování palmy olejné.

Jak můžeme pomoct my zde v ČR?

Složení výrobků, které si v obchodě zvolíme, má přímý vliv na tuto tragedii. Nepodporujte prosím svým nákupem ekologickou katastrofu – palmový olej se skrývá v sušenkách, baleném těstu, pomazánkách, margarínech, chipsech, zmrzlinách a spoustě dalších běžných produktů. Bohužel je ve složení často maskován za nevinné označení „rostlinný olej“. Ztužený palmojádrový tuk, který se často přidává do potravin, je také pro zdraví nebezpečný. Neetická výroba palmového oleje se řídí především ekonomickým prospěchem, korporace nepočítají svůj dopad na životní prostředí, rostliny a životy zvířat. Nákup levných surovin a zisk je nade vše.

Naše peněženka je naším volebním hlasem – denně můžeme pomáhat chránit nebo naopak devastovat zelené pralesy.

Podívejte se na skvělý dokument „Zelená poušť“ o problematice palmového oleje od českých autorů Michala Gálika a Jakuba Kvapila:

Jak poznat palmový olej:

Jídlo:

 • cocoa butter equivalent (CBE)
 • cocoa butter substitute (CBE)
 • palm olein
 • palm stearine
 • vegetable oil (rostlinný olej)

Ostatní, většinou kosmetika:

 • arachamide mea
 • capric triglyceride
 • caprylic triglyceride
 • caprylyl glycol
 • cetyl alcohol
 • elaeis guineensis
 • emulsifier (emulgátor – některé mohou být  odvozeny z palmového oleje)
 • epoxidized palm oil (UV vytvrzované nátěrové hmoty)
 • ethylene glycol monostearate
 • ethylhexyl palmitate
 • fatty alcohol sulphates
 • glyceryl stearate
 • isopropyl isostearate
 • isopropyl palmitate
 • mono-glycerides of fatty acids
 • myristoyl
 • octyl palmitate
 • oleyl betaine
 • palm kernel oil (palmojádrový olej)
 • palm oil (palmový olej)
 • palm olein
 • palm stearine
 • palmitoyl oxostearamide
 • palmitoyl tetrapeptide-3
 • peg-100 stearate
 • peptide complex
 • saponified elaeis guineensis
 • sleareth
 • sls
 • sodium laurel
 • sodium laureth sulfate
 • sodium laureth sulphate
 • sodium lauroyl lactylate
 • sodium lauryl
 • sodium lauryl sulfate
 • sodium lauryl sulfoacetate
 • sodium lauryl sulphate
 • sodium palm kernelate
 • sodium palmate
 • sodium stearate
 • stearamidopropyl dimethylamine
 • steareth-2
 • steareth-20
 • steareth-21
 • stearic acid

(Tyto látky se nemusí nutně vyrábět z palmového oleje, ale pokud na ně v současnosti na trhu narazíte v kosmetických výrobcích, máte zhruba 95% jistotu, že z jsou vyrobeny z palmového oleje.)

Zdroj: Greenpeace

Které produkty obsahují palmový olej

Tuky: Rama, Perla, Hera, Zlatá Haná, Iva

Sladkosti: Nutella, Snickers, Mars, Kofila, Kaštany, Milky Way, Fidorka, Banány v čokoládě, Tatranky, BeBe sušenky

Chipsy: arašídové křupky, Tuc mini s mákem

Cereálie: Cini Minis, Nesquick křupinky, müsli tyčinky

Paštiky: Svačinka od Hamé

Kosmetika: mýdlo Fresh Touch od Dove, sprchový gel Fa Nature and care, zubní pasty Daily Signal White a Odol

Zdroj: Stoppalmovemuoleji.cz 

980x

International Animal Rescue

Drogerie BEZ palmového oleje:

Bio-D
Yellow&Blue
Feel Eco

Děkujeme za šíření informace!

 


banner_gl

Více k tématu:

https://www.stream.cz/adost/775252-palmovy-olej-dobre-utajeny-zabijak

http://www.greenpeace.org/czech/cz/Kampan/Ochrana-pralesu/Palmovy-olej/

http://www.stoppalmovemuoleji.cz/

Pro ty z nás, kdo si po práci nebo o víkendu skočí do obchodu “něco koupit“ – věřte, že shopping terapie není jen váš osobní způsob odreagování a zlepšení nálady po náročném dni.

Je to čin, který má historii a budoucnost. Často ani netušíme, že nákupem zboží finančně podpoříme kácení pralesů, zamoření půdy pesticidy, stahování zvířat z kůže zaživa nebo špatně placenou práci v otřesných podmínkách. Pokud by Vás o tom reklama informovala, vybrali byste stejné sušenky, kabelku, džíny nebo aviváž?

Není jedno, za co platíme a které značky podporujeme. Jde o víc než naše barevné preference, módní trendy nebo pěkné obaly a krabičky. Mějte na paměti, že každý výrobek, který si koupíme, má nejen dopad na životní prostředí a na naše zdraví, ale má také svůj příběh: odkud pochází, kdo ho zpracovával a které suroviny byly použity. To, co si vybereme dnes, zítra přinese nové marketingové statistiky a zisky producentům. Ukažme firmám, že nám to není jedno. Zajímejme se nejen o další kousek do šatníku, ale i o věci, do nichž nevidíme – co se děje za zdmi velkochovů, čínských fabrik a pod hladinou oceánu.

Jak na etické nakupování

Kam pro více informací ohledně etického nakupování:

http://www.netestovanonazviratech.cz/

http://www.obrancizvirat.cz/kozesiny/

http://etickespotrebitelstvi.cz/eticke-spotrebitelstvi-uvod.php

http://www.fairtrade.cz/

http://www.obchodbezkozesin.cz/cz/index.php

http://www.umenivybirat.cz/

http://www.stoppalmovemuoleji.cz/

https://stopgmo.wordpress.com/

 

 

Podívali jste se někdy na cedulku svého trička nebo svetru? Vedle popisu materiálu a značky výrobce byste na ní pravděpo­dobně nalezli i údaj o zemi původu. Větička Made in China, Made in Malaysia nebo Made in Indonesia je dnes docela běžně k vidění i na oblečení od známých značkových firem. Snaha zvyšovat zisky na úkor výrobních nákladů a zachovat si konkurenceschopnost na přesyceném oděvním trhu vede levné i prestižní firmy k přesunu výroby do zemí, které jsou pověstné extrémně nízkými mzdami, špatnými pracovními podmínkami a nedostatečnou ochranou přírody. Vítězi jsou přede­vším spotřebitelé – oblečení stojí v reálných cenách nejméně v historii. Pro ekonomiku zemí, v nichž se oblečení vyrábí, společnost i životní prostředí má však tento trend velmi rozporuplné důsledky.

Dhaka_Savar_Building_Collapse
Copyright: rijans – Flickr: Dhaka Savar Building Collapse, Wikipedie
24. dubna 2013 kvůli šetření a nedbalosti zřítila oděvní továrna Rhana Plaza v bangladéšské metropole Dháka a ve svých troskách pohřbila 1133 pracovníků oděvního průmyslu. 

V budově byly kromě textilní továrny také banka, byty a několik obchodů. Obchody a banka byly okamžitě uzavřeny jakmile se ve zdech objevily praskliny. Varování před narušenou statikou budovy se objevila den před zhroucením a byly ignorovány. Dělníkům bylo nařízeno přijít další den do práce a během ranního střídání směn se budova zřítila.

Nepěkná pravda o bavlně

Z celkového objemu oblečení prodaného v Evropě je v souladu s podmínkami trvale udržitelného rozvoje vyrobeno jen velmí malé procento. K výrobě bavlny, která je součastí poloviny všech textilií každoročně zhotovených v továrnách po celém světě, se totiž používá velké množství pesticidů a insekticidů, navíc spotřebovává značné množství vody (přiblížně 8 tisíc litrů na 1 kg bavlněného vlákna.)

cotton-branch-1271038_640

 

Pěstování konvenční bavlny, ze které nosíme většinu oblečení, přináší řádu dalších rizik:

 1. při pěstování bavlny se používá přibližně 10-15% ze všech světových pesticidů a 25% ze všech insekticidů
 2. podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) ročně v rozvojových zemích umírá na otravu pesticidy 20 000 lidí a mnoho z těchto pesticidů se používá právě při pěstování bavlny
 3. o většina bavlny se pěstuje v rozvojových zemích a množství užívaných pesticidů a chemických hnojiv narušuje úrodnost půdy, což má za následek ještě vyšší spotřebu chemikálií
 4. 40% pesticidů používaných při pěstování bavlny WHO klasifikuje jako nebezpečné, které také představují nebezpečí pro zdroje pitné vody
 5. při zpracování bavlny je největším problémem bělení a barvení – zhruba jedna třetina barviv k bavlně nepřilne a vymyje se postupně v některé fázi praní do odpadní vody
 6. rezidua nebezpečných pesticidů mohou být detekována i v bavlněném oblečení.

Řešení?

Dávat přednost nákupu oblečení, doplńku a textilu z organické bavlny, konopí, bambusu nebo z recyklovaného mikrovlákna a jiných eko materiálů, jako například korek, kapok, len, plst, lýko, dřevěná celulóza (látky tencel apod.)

Nebo nakupovat méně nového oblečení, volit lepší a etičtější značky než dostupné nadnárodní řetězce, starat se o své oblečení aby déle vydrželo. Více uvědomělé spotřeby pro méně dopadu na planetu a její obyvatele.

ekoista-zelenysatnik


Zdroje informací a inspirace: Veronica, , fairtrade.cz, kniha „Život pro planetu Zemi” (N. Saugout, D. Ichbiah), Wikipedie.org

RANDOM POSTS

0 6
Každý z nás se jednou setkal s pojmem „veganství“ poprvé. Stejně jako všechny nové informace, i veganství vyvolává řadu otázek, často nepochopení, nebo dokonce předčasné odsouzení....