Tags Posts tagged with "Eko tipy"

Eko tipy

eko-kancelarske-potreby

Málokdy se zamyslíme nad tím, že i při výběru kancelářských potřeb můžeme šetřit životní prostředí a vlastní zdraví (a zdraví našich dětí). Možná nám to v něčem usnadní nákupní rozhodnutí: vždyt‘ není jedno, z čeho jsou věci vyrobené a které toxické látky v sobě nesou. Veškeré ty diáře, propisky nebo post-it papírky, které nutně potřebujeme k provozu podnikání, pracovním úkolům a školním úlohám, jsou dnes již k dostání v „zelenější variantě“ – vyrobené z eko přátelských materiálů a bez použití nebezpečných barev a rozpouštědel.  Pokud samozřejmě nesáhneme po „první lepší volbě“ a budeme dbát nejen na cenu, dostupnost a hezký vzhled, ale i na původ zboží, složení a také certifikát kvality a bezpečnosti výrobku (platí mnohonásobně v případě školních potřeb).

Zásady pro nákup eko kancelářských potřeb:
- Ekologické materiály

Propisky se dnes již vyrábějí z v přírodě rozložitelného kukuřičného škrobu, pravítka z nejrychleji rostoucí rostliny na světě – bambusu, obaly na sešity z recyklovaného textilu. Pokud nutně potřebujeme něco z plastu (např. průhledné archivační systémy), pak volíme polyethylen PE,  HDPE (high density polyethylen, vysokohustotní), LDPE (low density, nízkohustotní), polypropylen (PP).

Vyhýbejme se dost problematickému PVC (polyvinylchlorid, recyklační značka na obalu:  „3“ v trojúhelníku.

Vhodné materiály pro kancelářské výrobky jsou dřevo (se značkou FSC® – dřevo z šetrně obhospodařovaných lesů), ocel, recyklovaný papír, přírodní kaučuk, recyklované PET nebo v přírodě rozložitelné (bio) plasty.

- Recyklovaný papír

Uhlíková stopa sběrového papíru je až o 40 % menší než u nového bílého papíru a jeho výroba spotřebuje až 5krát méně vody. A ušetří hodně stromů v lese.

Tip: Při nákupu papíru je dobře volit nebělený chlorem, se značkou FSC®.

- Jednodušší složení výrobku

Méně použitých materiálů v různých kombinacích znamená lépe recyklovatelný výrobek (např. ořezávatko a nůžky jsou lepší celé z kovu než kombinace kov+plasty). Preferujme výrobky, které lze snadno rozebrat a zrecyklovat. Pokud je to možné, nakupujme výrobky z materiálů rozložitelných v přírodě (nebo i přímo kompostovatelných).

Tip: Suché psací potřeby jsou také šetrnější.

- Bez povrchových úprav, nátěrů, metalického vzhledu a pod.

Volíme pomůcky ze dřeva bez lakování (tužky, pastelky). Vyhneme se tak nadbytečnému výrobnímu procesu a eko-stopě výrobků, ale i chemikáliím z nátěrů atd.

Preferujme dřevěné výrobky se značkou FSC®.

Co je dobré vědět: výrobky pokovené mědí představují zbytečnou zátěž těžkými kovy a nejsou recyklovatelné.

- Bez toxických látek

Fixy, zvýrazňovače a lepidla jsou k dostání na vodní bázi (water based), případně lihové – (alcohol based). 

Vyhněme se: chemicky ošetřenému dřevu, barvivům s těžkými kovy a karcinogenními  -aminy a -fenoly, organickým rozpouštědlům, konzervačním látkám s -aldehydy, plastovým výrobkům s obsahem flalátů, BPA, PVC.

Tip: Zorientovat se pomůže označení „C E“ na výrobcích, které potvrzuje, že jsou zdravotně nezávadné a použitelné i pro děti.

- Delší životnost výrobku

Např. psací potřeby s vyměnitelnou náplní, dolévatelné atd. (ang. refill, refillable) šetří kroky v procesu výroby, zdroje, materiál a energii na likvidaci našich kancelářských potřeb (šetří ve výsledku přírodu). Volíme proto alternativy s pevnou konstrukcí, vhodné k opravám, s dostupnými náhradními díly a dlouhou záruční dobou.

- Lokálnost výroby

„Vyrobeno v ČR“ nebo „vyrobeno v Evropě“, samozřejmě větším přínosem je, pokud je zboží vyrobené v chráněných dílnách.

Naštěstí přichází víc a víc místních firem, jež vyrábějí pohledné, šetrné a ekologické pomůcky pro školu a kancelář, se kterými se nemusíme stydět a které přispívají k ochraně životního prostředí a našeho zdraví. 

Inspirace a tipy na eko kancelářské potřeby

reformat-eko-kancelarske-potreby

Skvělý projekt Reformát nabízí papírové výrobky vzniklé z odpadu tiskáren, ateliérů a firem. Dávají druhý život nechtěným ústřižkům, skartovaným zbytkům a starým časopisům docela kreativním způsobem.

edding-eko-kancelarske-potreby

Zvýrazňovače  Edding EcoLine jsou opakovatelně plnitelné, s inkousty na vodní bázi a těly vyrobenými minimálně z 90 % z obnovitelných zdrojů a recyklovaných plastů.

 

Duha sešitů z Papírny

Pohledné notýsky, sešity, diáře a podobné pomocníky z recykla (ale také hezká razítka :) vyrábí v ČR Papírna.

ico-green-eko-kancelarske-potreby

Propiska ICO Green s vyměnitelnou náplní je vyrobena z bioplastu, který pochází kukuřičného škrobu a je snadno rozložitelný v přírodě.

 

131206_forewear_44-978x300

Český projekt FOREWEAR sbírá nenošené oblečení, třídí ho a z části z něj v chráněných dílnách nechává vyrábět krásné a praktické funkčně-designové výrobky (obaly na mobily, tablety či zápisníky).

paska-eko-kancelarske-potreby

Papírová lepicí páska s lepidlem na bázi přírodního kaučuku bez rozpouštědel

 

pigna

Eko kancelářské potřeby z recykla itálské značky Pigna (k dostání v papirnictvích)


/Zdroje informací/

http://www.zeleneuradovani.cz/

http://arnika.org

0 0
plasty

Dnešní ‚civilizovaný‘ svět nechává po sobě neuvěřitelnou hromadu odpadků. Největší část tvoří plasty a obaly z nich. Hodně lidí si myslí, že všechny ty sáčky a folie neodmyslitelně patří k našemu životu, a že se bez nich neobejdeme. Jsou prostě všude.

Opak je pravdou. Plasty v našem světě existují sotva 150 let. Jsou levné, a tak se staly součástí naší denní rutiny. Jaká je ale jejich cena pro planetu? Jaký dopad mají ve skutečnosti na naše zdraví?

S trochou plánování a kreativity dokážeme drasticky snížit množství plastů v našem životě, přestat zatěžovat naše těla zbytečnými toxiny a ulehčit tak planetě.

©Antoine-Repesse-365-Unpacked-8

©Antoine-Repesse-365-Unpacked

1. Nesnažme se o nemožné ihned.
Postupné kroky jsou našimi nejlepšími přáteli.
Obaly od ovoce a zeleniny ze supermarketu, balení jídla do potravinové folie, ušní tyčinky… Zanalyzujte, odkud se ve vaší domácnosti berou plasty – abyste mohli problému efektivně čelit.

2. Odmítněte balení po 1 kuse
Určitě znáte okurky, zabalené každá zvlášť do plastu. Málokdo si koupí kilo, tak je prodejce balí po jednom kuse, a hned je pro nás cena přijatelnější. Tento marketingový tah určitě nepodporujte. Hlavně pokud si stejnou potravinu můžete nabrat z bedny vedle a zvážit.

3. Objevte (staré dobré) bezobalové nakupování.
Dnešním trendem v mnoha vyspělých zemích je „návrat ke kořenům“ – malé obchůdky, kde nakoupíte ovoce a zeleninu, luštěniny, ořechy apod. dle váhy a tkz. bez obalu – do plátěných sáčků vhodných na více použití nebo do vlastní nádoby. Snížíte tak množství obalů, hlavně plastů. Zkrátka nakupujte pouze tolik, kolik spotřebujete, a neplaťte již zbytečně za polystyrénové obaly v supermarketech, které jsou navíc toxické pro naše zdraví. Objevte také lokální farmářské trhy nebo si nechte domů poslat bio bedýnku.

4. Řekněte NE igelitkám
Zajímavá statistika. V zemích, kde v supermarketech přestali rozdávat zákazníkům zdarma pytlíky a igelitové tašky, klesla jejich spotřeba o 95%!

Stará dobrá síťovka toho ještě hodně unese. Vsaďte na ekologické látkové tašky, složené se vejdou i do té nejmenší kabelky, jsou pratelné a vydrží až 30 litrů.

5. Přestaňte kupovat balenou vodu
Víte, že přefiltrovaná kohoutková voda je mnohem kvalitnější než balená
minerálka plná chemikálií?

Pořid’te si lehkou a odolnou láhev na nošení – ze skla nebo oceli. Už žádné plastové PETky na jedno použití, prosím. Dětské lahvičky jdou také pořídit z nerez oceli nebo skleněné se silikonem.

6: Dřevěné příbory
Chystáte se pořídit novou teflonovou plastovou naběračku? Dřevěná vám poslouží stejně dobře, přitom není toxická a její výroba má menší dopad na životní prostředí.

7. Káva s sebou do vlastního hrnku
Všichni někam spěcháme, a tak se stalo zvykem kupovat nápoje „s sebou“. Věděli jste ale, že se polystyrenový kelímek na kafe v půdě nerozloží … NIKDY? Myslete na to. Místo plastového kelímku na jedno použití, který skončí po několika minutách v popelnici na zastávce, si pořid’te lehký a kvalitní termohrnek nebo termosku.

8. Úložné kontejnery nejen do lednice
Ideální je v domácnosti nahradit plasty dřevem, bambusem, ocelí nebo
sklem. Hlavně pokud jde o skladování jídla.

Víte, že z levných plastových nádob unikají chemikálie do potravin a zamořují tak naše těla toxiny? Tedy místo toxických boxů a kontejnerů skladujte jídlo raději ve sklenicích s metalickým víkem.

Pokud již vlastníte všelijaké plastové krabičky, můžete je použít k uskladnění drobností v domácnosti nebo v garáži.

9. Odmítněte brčka do nápojů
Ale no tak, můžete přece pít rovnou ze sklenice?

10. NE plastovému nádobí na jedno použití
Pokud se chystáte na piknik nebo túru, a talíře i příbory musí být lehké a přenosné, použijte spíš sadu z biorozložitelných surovin. Dnes jsou k dostání odolné a omyvatelné talíře, kelímky a příbory z bambusu, kukuřičného škrobu nebo třeba rýžových plev.

11: Pytle na odpadky z biologicky odbouratelných materiálů
Do popelnice dejte použité papírové tašky z obchodu nebo lépe kompostovatelné pytle z materiálu rostlinného původu. Oproti igelitovým pytlům jsou biologicky rozložitelné v půdě do 1 roku. Igelitka tu po nás zůstane nejméně dalších 700 let.

12. Vyměňte plastové sáčky na svačinu za znovupoužitelné látkové.
Do školy, do práce nebo na výlet si vemte omyvatelný sáček bez chemikálií a těžkých kovů, který zároveň poslouží jako prostírání při jídle.

13. Dětské netoxické hračky
Místo plastů pořiďte látkové, gumové (přírodní kaučuk) nebo i dřevěné.

14. Látkové pleny místo „pampersek“
Eko-fakt. Než se průměrný prcek usadí na nočník, spotřebuje 8000 kusů plastových plen. Vznikne tím 1 tuna vyprodukovaných odpadů. Jednorázové pleny jsou nejen zátěží pro peněženku rodičů (s náklady zhruba 25.000 Kč), ale i pro planetu. Nepřehlédněte také zdravotní aspekty volby plastových plen: nebezpečí chemických látek použitých v absorbčním gelu nebo riziko přehřívání pohlavních orgánů zejména u chlapců.
Látkové pleny jsou pratelné, ekologické, dítě se údajně dříve naučí chodit na nočník. Nebalte své miminko do chemikálií, vyberte přírodní alternativy – jako mnoho generací, které plasty a konzum ještě neznaly.

15. Dámská hygiena bez plastů
Bohužel konvenční hygienické vložky a tampony vyrobené z plastu a syntetických materiálů jsou plné chemikálií, bělené chlorem a škodlivé jak pro naše zdraví, tak i životní prostředí. Více o tom v článku Pravda o nebezpečí tampónů

Již i v ČR jsou k dostání eko alternativy z bio bavlny a zdravotně nezávadných bioplastů, menstruační kalíšky nebo látkové vložky. Stačí si vybrat.

16. NE holícím strojkům na 1 použití
Je lépe použít elektrický holicí strojek nebo strojek s vyměnitelnými hlavicemi.

17. EKO zubní kartáček
Pořid’te si zubní kartáček s vyměnitelnými hlavicemi, nebo třeba ekologický bambusový.

18. Kus mýdla místo láhve tekutého
Místo tekutého mýdla a šamponů vyberte tvrdé kusové. Redukujete tím obaly, a proč byste vlastně měli platit za zředění vodou?

19. Koncentráty a rodinná balení
Pokud si zvolíte tekutý prostředek na čištění a praní, vybírejte raději ty v koncentrované podobě nebo kupujte náhradní balení v úsporných obalech.

 

Zero-waste srdcovky

E-shop Econea je taková mekka pro hrdiny udržitelného životního stylu. Vše pro zero-waste život bez zbytečného odpadu, šetrně k přírodě a zdraví – vše na jednom místě.

HP_sacky

HP_bambus HP_ReTap_large

Přečtěte si zde, proč Pavla a Martina z Econea podporujeme.

Jak být víc eko na cestách?

plaz-stopy

At‘ už volno travíte na Karibiku, na Slapech, nebo na vlastní chalupě, budou se snad hodit pár jednoduchých (a ověřených) tipů jak na dovolenou se sniženou eko-stopou a dobrým pocitem. Bez zbytečného odpadu, chemikálií, plýtvání zdrojí, znečištění, utrpení živých bytostí.

Přibalte si na cesty trochu ekologického minimalismu a zelenější pohled na svět!

Cestování (skoro) bez emisí

Samozřejmě nejekologičtějším dopravním prostředkem zůstává kolo. Respekt všem, kdo se na něm rozhodnou urazit půl kontinentu. Nebo třeba jen tak chůze naboso. Pro ostatní eko-smýšlející dobrodruhy je tu vlak (dobrá volba), nebo spolujízda autem – menší rychlostí

Pokud jste již poznali krásy Čech a sousedních zemí a nutně potřebujete letět někam do dálek, zvolte aspoň přímé lety bez nutnosti přestupů (nejhorší ekologický dopad vzniká během vzletu a přistávání). V ceně je kufr do 10kg? Nemusíte se této nabídky využit. Nic není zdarma. Každá zbytečná věc v kufru znamená větší zátěž letadla a větší spotřebu paliva (čti: větší znečištění životního prostředí). Kdo chce být eko-vědomým pasažérem, přibalí s sebou do letadla vlastní kelímek nebo prázdnou termosku a vlastní (třeba bambusové) příbory. Můžete tak s klidným vědomím všechny jednorázové plastové nesmysly (kelímky, vidličky, míchátka apod.) na palubě předem odmítnout. A po příletu zasadit strom – nejlepší světově známou čističku vzduchu. Nebo finančně podpořit nějakou organizaci bojující proti odlesňování a vykácení pralesů – zelených plíc planety Země.  

Zelenější ubytování

solar-panel-241903_640Kempování, bio farmy nebo eko-hotely, zájem se stále zvětšuje a nabídka se naštěstí rozšiřuje. Zajímavé možností nabízí např. portál ecobnb.com , o udržitelnosti ubytovácích zařízení nově napoví i ikonka lístečku na webu služeb Lonelyplanet.com a Tripadvisor.com.

Ale i obyčejným “neeko” hotelům a hostelům můžeme ukázat zelenější cestu když půjdeme vlastním příkladem: předem požádáme personál nevyměňovat denně ručníky a ložní prádlo. Nevezmeme si malé dárečky v koupelně (šampóny, gely atd) – ty totiž nevyrostli na stromě na hotelové zahrádce, jsou z neobnovitelných zdrojů, často plné chemie a určitě tak laciné, že nám je radostně nabídli zdarma v reklamních účelech. Když je necháme ležet, nemusí se po nás vyrábět znova pro dalšího turistu, a nemusí tak zase trpět příroda.

Nejvíce zdroji všeobecně proplýtvají velké hotelové řetězce typu „all inclusive“, méně ty menší, rodinné podniky. Ale i zde nám nic nebraní v cestě žít udržitelně i mimo vlastní domov – vyndávat ze zásuvek nabíječky a spotřebiče při odchodu, vypínat světla a ve sprše se rychle opláchnout (a proč vlastně musí voda téct zatímco se mydlíme?). Ve většině případu se dá obejít i bez pří(šerného)-stroje jako klimatizace, mrkněte se na tipy jak ochladit tělo a nezahřívat planetu.

2203871f8b5f629ff5609abafd424e2f-move-attachOdpojte se ze sítě

Sluneční paprsky nám dodají elán a vitalitu, stejně jako potřebnou energii našim telefonům, fot’ákům a GPS navigátorům. Máte již vlastní solární nabíječku?

Pokud váš přístroj jede na baterie, volte prosím ty dobíjecí. Vyplatí se to.

Použité jednorázové baterie nikdy nevyhazujte do směsného odpadu, obsahují totiž chemikálie, které škodí životnímu prostředí.

Stop plýtvání jídlem a potravinovým kilometrům

Obzvlašt‘ v létě se vše kazí fenomenální rychlostí, proto se (hlavně na cestách) vyplatí nakupovat méně. Jen to, co stihneme spotřebovat.

Pokud máte možnost, volte vždy sezónní místní ovoce a zeleninu (ať už jste doma nebo v cizích končinách na dovolené). Zachováte tak maximum vitaminů a minimum tzv. „potravinových kilometrů“ – a zamezíte negativnímu dopadu na životní prostředí během převozu a produkce jídla. Nepotřebujete v Itálii pít francouzské vino, že ne?

vegan-863490_640

Grilování bez kacení stromů

Pokud si léto bez grilování nedokážete představit, místo klasického uhlí vyzkoušejte zelenější a zdravější variantu – například brikety z kokosových slupek (na rozdíl od obyčejného úhlí, nebyly kvůli nim pokaceny stromy, ale využito odpadu z produkce). Platí, že čím více tuku odkapává do ohně, tím více se zvyšuje riziko tvorby škodlivých látek. Při výběru místa pro grilování dbejte na bezpečnost: neopatrná manipulace s rozpáleným grilem v přírodě může zapříčinit požár.

Maso ani mléčné výrobky rozhodně nejsou udržitelnou a eko volbou. Navíc je nedoporučujeme ani z etického, ani ze zdravotního hlediska. Odkažeme zde ale na pár výtečných receptů pro rýzě rostlinné grilování a venkovní posezení. Nechte si chutnat.

Vlastní taška

3abc7fe2d1bb0ae60f2ff75d3cb98bc9-summertime-3Stylová taška na pláž a na nákupy. Například české Ecozzky jsou vyrobené z recyklovaných PETek, “nestárnoucí“ retro síťovky od Tierra Verde – z biobavlny. Tašku si můžete ušít ze starého trika, uplést háčkem nebo jen uvázat šátek do podoby pytlíku japonskou technikou furoshiki. V módě jsou rozumné věci s dlouhodobým užitkem. Jednorázové igelitky v obchodech jsou fakt passé a opravdový eko-nesmysl.  

91fa50ac17fae3953fd04eb331043985-pribor-sadaPiknikování ve stylu „zero waste“

Máme vůbec alternativu všudypřítomným plastovým talířkům a vidličkám? Naštěstí, čím dál tím víc ANO. Třeba lehké a odolné nádobí a příbory pro venkovní posezení z bambusu, banánových listů, rýžových plevel, kukuřice nebo dalšího “odpadu“, který se dá využívat do aleluja nebo zahrabat do kompostu (a biologicky rozložit).  

Tip: pidi lžičko-vidlička Bambu Spork do kapsy a cestovní kelímky EcoSoulife (rozložitelné v přírodě).

Aby pitný režím nebyl hrozbou oceánům

Je divné, že na naší planetě zamořené plastem stále “kvete“ byznys s balenou vodou. Stále existují konzumenti, kteří věří, že kupovaná voda je zdravější a bezpečnější než kohoutková (velký, velký omyl a marketingový klam).  

Jednorázové PETky mají na svědomí jednak velké znečištění přírody, zároveň způsobují poruchy endokrinního a reprodukčního systému u nás, homo sapiens. Doporučujeme zhlédnout snímek „Oceán plastů“:

Lahve na jedno použití vlivem zahřátí sluncem uvolňují do vody (a pak i do krevního oběhu) toxické látky, které se v nás hromadí. O důvod navíc dodržovat v létě pitný režim s ohledem na přírodu a na vlastní zdraví.

Tip:Na trhu je dnes nespočet modelů ekologických lahví, určitě máme z čeho vybrat. Lehké a přitom odolné skleněné lahve značek Equa a ReTap a termoláhve od MadeSustained (udrží nápoj horký až 12h nebo studený až 24h).  V destinacích s nedostatkem zdravé pitné vody nebo kde má voda pochybnou kvalitu, se vyplatí mít vlastní filtrační láhev nebo tyčinku (doporučujeme LifeStraw) nebo přenosný bezodpadový filtr Berkey (mimochodem, užasný i na doma).

summer-1432382_1920

Nezamořte moře krémem proti slunci

Jsou krémy na opalování povinným vybavením na pláž nebo na hory? Většina kupovaných krémů a sprejů je toxická jak pro nás, tak i pro vodojemy (a jejich obyvatele). Chemický koktejl látek, který by nás měl ochránit před rakovinou naopak potenciálně nádory vyvolává.  Dobrou ochranu proti slunečním paprskům poskytnou čistě přírodní oleje – malinový (SPF 25-50), mrkvový, kokosový, ale i olivový (spolu s citronem 50:50).

Stále platí, že nejzdravější a déle trvající opálení získáme ve stínu, a pokud slunce ještě není vysoko (ráno do 10 h, odpoledne po 17 h).

alphanovaTip: ekologická kosmetika s vysokou ochranou francouzské značky Alphanova Sante

Chcete opálení zintenzivnit bez použití podpůrné kosmetiky a samoopalovacích krémů nabitých chemií? Vsaďte na meruňky, melouny a karotku (díky betakarotenu budete mít pleť snědší, antioxidanty navíc ochrání buňky před nebezpečnými volnými radikály).

Dopřejte zdravější léto nejen sobě, ale i životnímu prostředí.

Dámská hygiena může být EKO

Milé slečny a paní, stále používáte běžné „plastové“ vložky a tampony napuštěné chemií a toxickým chlórem? Za celý život vytvoříme zhruba 12 000 kusů takového směsného odpadu, který po nás zůstane na skládkách (nebo skončí v nádherném lazurovém moři). Je to prokázaný hazard se zdravím – více zde

kalisekMáme ale alternativy? Určitě ano! Nejlepší dle dosvědčení mnoha žen (a ekologů) je menstruační kalíšek (pohárek) pro mnohorázové použití. Navíc se s ním dá i plavat. 

Další volbou pro “zelenější“ periodu – nejen během dovolené – jsou hygienické potřeby z biobavlny nebělené chlórem. Jsou zdravotně nezávadné, bez GMO a pesticídů, doporučujeme značku Organyc.

Zamezte zápachu bez chemie 

( a šetřete vodou)

Pocením se zbavujeme toxinů a regulujeme teplotu těla, ale estetický ani vjemový zážitek z toho naše okolí nějak stále nemá. Abyste se vyhnuli nepříjemnému zápachu, nestačí (a není zapotřebí) se sprchovat každých 5 minut. Spíš je vhodné přehodnotit stravu (vyhněte se lepku a cukru, pálivým omáčkám, kávě, vsaďte na bylinky jako je petrželka, koriandr, rozmarýn). Úplně postačí přírodní deodorant bez agresivních chemikálií na bázi jedlé sody a kokosového / jojobového oleje (ochranná vrstva a vhodné PH pro zamezení množení bakterií a zápachu) nebo pravý deo krystal (pierre d’alun).

Na rozdíl od většiny “tradičních“ deodorantů a antiperspirantů neucpávají póry a neobsahují zdraví nebezpečný hliník. 

Vyzkoušeno:

100% přírodní krémové deodoranty od Honestly Phresh ( s éterickými olejí, bez hliníku, netestovano na zvířatech).

Dávaté si (krat’oučkou :) sprchu na osvěžení, z eko hlediska volte prosím v přírodě rozložitelné sprchové gely bez chemie a určitě bez tzv. „mikroperliček“ – tyto pidi-plastové častečky jsou zdrojem obrovského znečištění moří a oceánů . Neservirujme prosím „plastovou polévku“ delfínům a jiným vodním obyvatelům. A palec nahoru všem kdo již používá netestovanou kosmetiku bez živočišných ingrediencí (čti: pro moji krásu nikdo nemusel trpět).

Přírodní repelenty

lemons-1330740_1280Komáry odpuzuje půlka citrónu se zapíchnutými hřebíčky, klíšťata – domácí rozmarýnový sprej (odvar ze sušeného rozmarýnu smíchat s trochou jablečného octa). Oproti chemickým sprejům a rozprašovačům neohrozíme takovými prostředky ani sebe, ani domácí mazlíčky – nejsou totiž toxické, a přitom jsou účinné.  

Tip: Přírodní repelent Incognito. Odpuzuje hmyz včetně komárů, klíšťat, muchniček, mušek, ovádů, blech, vos či včel.

Nenechávejme odpadky

Ani ty co po sobě nechal nějaký nezodpovědný turista před námi. Můžeme si samozřejmě povzdechnout, nadávat že „lidi jsou prasata“ nebo prostě tak z pláže odejít jakožto „není to naše věc“. Ale také můžeme s nadhledem nepořadek uklidit aspon do popelnice – hlavně kvůli zvířatům a uniků toxických látek do přírody.

Věříme, že nejlepší odpad je ten co vůbec nevznikne. Proto mnoho „zero-waste “ vychytávek pomáhají vzniku odpadu předcházet. A věci se nemají kupovat a vyhazet pořad dokola – prásklou nafukovací matrací se dá opravit, nehledě na to že novou levně prodávají za rohem.

Recyklujete li v destinacích a jiných končínach, dávejte pozor na barvy kontejnerů na třídění odpadů, klamou. Jiný kraj, jiný mrav – doporučujeme se řídit popisky i obrázky, co vše do kontejnerů skutečně patří.

Dovolenková mantra: Nenechejme po sobě nic kromě vlastních stop. 

10392376_10154692854820176_660885130235899768_n

Neohrožujme zvířata

Nejsou tu pro naše selfie, zábavní atrakce jako plavání s delfíny nebo sbírky motýlů pro děti. Neměla by být součástí nechutných suvenýrů jako klíčenky s živými želvami, psací pera ze slonoviny, perly přání nebo pásky a kabelky z krokodýlí kůže. Nepodporujte prosím špinavý byznys, založený na utrpení a zneužívání.

Chcete li být během dovolené zvířatům blíž a přírodě pomáhat, existuje mnoho dobrovolníckých programů a neziskovek na ochránu zvířat. Například se můžete zapsát do dějin jako další Čech chránící tygry na Sumatře nebo podmořský svět oceánů – mrkněte se na dobrovolnické programy Green&Blue.

Bud’me zticha

Pozorujme krásu této planety. Některá zakoutí kvůli nám, lidem, už nikdy nezůstanou taková, jako dřív. Bud’me vděční za možnost být součastí přítomného okamžíku, a také za možnost něco ovlivnit – tím pozitivním směrem. I malý krok se počítá.

night-839807

Venku jsou tropy, teploměr šplhá do nebeských výšek, asfaltový chodník se taví a do vysněné pláže na pobřeží Atlantiku zbývají tisíce kilometrů (nebo tisíce korun na účtu). I přesto se v létě dá ochladit úplně bez klimatizace. Ušetříte tak CO2, peníze a navíc vlastní zdraví („klimoška” je známým viníkem letních viróz, potíží se sliznicemi a dýchacím systémem). Příroda a tělo vám jen poděkují.

Pijte vice.

Ekoista.cz

Ledové nápoje nás sice na chvíli ochladí, tělo ale zažije teplotní šok, ve výsledku nám bude ještě víc horko a budeme se víc potit.

Pro ochlazení totiž nejlépe funguje vlažný zelený čaj a neslazené nápoje pokojové teploty, nebo jen čistá voda s trochou mořské soli (pro doplnění minerálů, které ztratíme s potem).

Pozor ale na balené vody v plastech (včetně těch z “watercoolerů” v práci) – ve vedrech se vystavujeme ještě většímu riziku přemnožení bakterií. Z PET lahví navíc při vyšších teplotách se do nápojů uvolňují toxické látky.

Na léto se jako nikdy hodí vlastní bezodpadový nerezový filtr (doporučujeme značku Berkey) a termoláhev, která udrží nápoj dlouho chladný (např. značka Made Sustained)

Jezte méně.

salad

A především pokrmy s ochlazujícím účinkem pro tělo. (Nemyslíme tím kupované přeslazené nanuky. Zmrzlina chladí jen na chvíli, ta kupovaná je většinou kalorickou bombou s přidatnými látkami a bohužel plná utrpení –  z konvenčního mléčného průmyslu a palmových plantáží (naštěstí už jsou alternativy – vyzkoušejte recepty na domácí rostlinnou zmrzku od Vegan Fighter)

lemonDle ajurvédy a tradiční čínské medicíny, určité druhy ovoce a zeleniny pomohou tělu vyrovnat se s horkými teplotami. Nejlépe nás v létě ochladí:

Citrusy, meloun a okurka, máta, výhonky a klíčky (alfalfa, řeřicha, pšenice, pohanka, ječmen), čekanka, zelené saláty a různé druhy zelí, špenát, hrách, avokádo, ananasy, jahody, oregáno, meduňka, ibišek.

Ochlad’te tělo.

Stačí namočit do studené vody předloktí a stopy, dát na krk a zátylek na chvíli vlažný ručník nebo pytlík s kostkami ledu.

Zamezte průniku sluníčka a tepla do místnosti.

Zavřete okna a pokud to jde, zatáhněte tmavé neprůhledné záclony (nebo
žaluzie). Nezapomínejte větrat (nejlépe v ranních hodinách). Vytvořte průvan a
“nasávejte” vzduch z nejstudenější místností (severní strana budovy atd.)

Zpomalte.

Aktivní sport a fyzickou zátěž přenechte na brzké ráno nebo večer. Máte li volno, přes den načerpejte energií odpočinkem (jóga, siesta nebo příjemné rozjímaní na váš výběr).

forest-1256839_1920
Jste venku? Zůstaňte ve stínu a chládku.

Nejlépe v lese mezi stromy. Nebo v blízkosti vodopadu. Navíc to musí být nádhera!

Starý dobrý slamák na hlavu je vždy in a zabrání kolapsu z přehřátí.

Extravagantní a nevšední osoby mohou sáhnout po eko nástroji našich prababiček – vějíři :]

Prodyšné oblečení a obuv. 

ekoista

Nejlépe samozřejmě volnější letní trička a šaty z organických (a férových) látek. Nošení syntetiky v létě podporuje množení bakterií, my ale potřebujeme svěžest. Proto bio bavlna a len jsou zřejmě tou nejlepší dostupnou volbou pro období veder – chladí, sají pot, izolují tělo a nechávají ho při tom „dýchat”.

Nezapomínejme, že světlé oblečení odráží paprsky, tmavé je naopak přitahuje.

===

P. S. Nikdy nikdy nikdy

pesvautenenechávejte psa v autě. Nejsme jediní, kdo ve vedrech přežívá. I po mizerně malé době strávené v rozpáleném sluncem autě hrozí mu smrt z přehratí. I pokud se nám to nezdá jako potenciálně nebezpečné. Bud’te ohleduplní a zodpovědní.

Hezké léto!

 

Novopečené maminky, pozor!!!

Můžete se nevědomky dopouštět 10 prohřešků, které škodí miminkům, peněžence i celé planetě.

Příchod potomka na svět je spojen s velkou radostí, ale i nemalými finančními výdaji, konzumem a plýtváním.

Internetový průzkum společnosti Cord Blood Center (1), do kterého se zapojilo téměř 500 maminek, se věnoval jednorázovým a pravidelným měsíčním výdajům za péči a výbavu, které rodiče zaplatí před tím, než se první potomek narodí, a potom do prvního roku jeho života. Výsledek? 128 740 Kč.

Otázkou je, opravdu jsou všechny tyto výdaje nutné? Většinu doporučené „výbavičky“ miminka používají jen velmi krátce. Maminky se potom snaží věci prodávat na bazárcích a často zboží popisují jako „nevyužité“, „jako nové“, „nestihli jsme unosit“, „nevhodný dárek“, apod. Většina kosmetiky, jednorázových plenek, ale i oblečení na trhu obsahuje nebezpečné chemikálie. Spoustu potřeb pro naše ratolesti jde snadno a šetrně vyrobit podomácku, nemluvě o tom, že nákupem nepotřebných a neekologických věcí zvětšujeme i bez toho neúnosnou hromadu odpadu na skladkách.

hana

V tomto článku bychom se chtěli věnovat tomu, co opravdu pro dítě potřebujete, jak ušetřit a neničit životní prostředí. Autorka Hana Kalábová čerpá z vlastních zkušeností – je mámou tří dětí a věnuje se pomoci maminkám v nouzi prostřednictvím neziskové organizace Dobrotety.

10 ekoprohřešků, které škodí miminkům, peněžence i celé planetě.

  1. Jednorázové pleny

Jednorázové pleny představují jeden z největších pravidelných výdajů spojených s příchodem miminka na svět.  Průměrně je to 1100 Kč měsíčně. Za celé plenkovací období cca 25 tis. Kč za předpokladu, že se děti zbaví pleny velmi brzy. Podle studií dítě za plenkovací období spotřebuje v průměru 4 tisíce plen o váze odpadu větší než 1 tuna. Na skládkách se pak budou rozkládat až 500 let.

latkove-pleny-ekoistaŘešením mohou být moderní látkové pleny. Na rozdíl od těch v době naších mám se nemusí vyvařovat a žehlit, rychle schnou a používání je stejně komfortní jako u jednorázových plen. Nabízejí nejen velkou finanční úsporu, ale také větší komfort miminka, méně opruzenin a menší zahřívání genitálií chlapečků. Tím zásadním pro rozhodnutí používat látkové pleny je vysoký obsah chemikálií obsažený v jednorázových plenkách.

Pozn: Více o nebezpečí klasických jednorázových hygienických prostředků probíráme ve článku Pravda o nebezpečí tampónů

2. Vlhčené ubrousky

Ještě před pár lety je nikdo neznal a dnes už si život bez nich nedokážeme představit. Používáme je na utírání citlivých zadečků miminek, ale i na ušmudlanou pusinku či ručičky. Opravdu univerzální pomocník. Ale přečetli jste si někdy, co obsahují?

Podle dTestu se aktuálně v databázi nebezpečných výrobků uvádí 40 druhů vlhčených ubrousků – většinou se jedná o chemické nebezpečí. 

Mnohé maminky s nimi otírají dudlíky, hračky, nádobí, které pak dítě vkládá do pusinky. Látky obsažené v ubrouscích mohou způsobovat alergie a podráždění pokožky. 

Pozn. redakce: Navíc jde o toxickou zátěž organismu ženy a potomka, která nese s sebou riziko imunitních poruch a stojí za vznikem mnoha nemocí.

Na internetu můžete objevit i DIY vlhčené ubrousky bez zbytečné chemie, ale stále vytváříte velké množství odpadu. Navíc většina chemikálií ve vlhčených ubrouscích je právě proto, aby se ve vlhkém prostředí nemnožily bakterie a plísně. Pokud si je vyrábíme doma, tak jejich dlouhodobou bakteriální nezávadnost můžete jen těžko zaručit. 

A jak přebalovaly naše mámy? Prostě nám zadečky umývaly pod kohoutkem vodou, případně otřely namočeným hadříkem, který potom vypraly společně s plenkami. (V případě “bobků” není nic jednoduššího než vše otřít toaletním papírem a spláchnout do záchodu nestojí to ani korunu a neprodukujeme zbytečné odpady. Náklady na nákup vlhčených ubrousků jsou cca 100-200 Kč měsíčně.

3. Čisticí prostředky

clean-571679_960_720Věděli jste, že podle studie Greepeace & WWF se v pupečníhové krvi odebrané po porodu nachází průměrně 287 různých chemikálií, z čehož je 180 karcinogenních a neurotoxických?(6) A jak se tyto chemikálie dostanou do tělíčka ještě nenarozeného miminka, které ještě nemá dovyvinutou hemoencefalitickou bariéru, a co v něm napáchají? V těhotenství se zdravě stravujeme, nekouříme, nepijeme, ale koho by napadlo, že používání běžných čisticích prostředků, kosmetiky a prostředků osobní hygieny by mohlo škodit?

Během těhotenství a s příchodem miminka je vhodné běžné čisticí prostředky nahradit jejich přírodními a doma vyrobenými alternativami. Úklid celé domácnosti hravě zvládnete s octem, jedlou sodou, mýdlem, solí a kyselinou citronovou. Nejenže ušetříte spoustu peněz, ale také neprodukujete zbytečné obaly a nezamořujete vaši domácnost i životní prostředí spoustou zbytečné chemie. 

Pozn: Více o tom se dočtete ve článku Eko úklid bez chemie

4. Dětská kosmetika

baby-784607_960_720

Chemikálie z čehokoliv se snadno vstřebávají pokožkou miminka a dostávají se přímo do krevního oběhu a díky nedovyvinuté hemoencefalitické bariéře mohou působit toxicky i na nervový systém miminka. Ať už jsou to vlhčené ubrousky, krémy, aviváž, zbytky pracího prostředku či jiné chemikálie, které přijdou do styku s jemnou dětskou pokožkou. Mnoho dětí reaguje alergií či podrážděním.(8) Na pokožce přikrytím, např. jednorázovou plenkou, dochází ke zvýšení teploty pokožky, vyššímu prokrvení a tím i vyššímu vstřebání chemických látek pokožkou. Je to stejné, jako když si namažete mast na bolavé svaly a přikryjete igelitovým sáčkem, aby se rychleji a lépe vstřebala. Drogérie pro miminko stojí podle průzkumu 1 000 Kč na první rok. Osobně jsem utratila při prvním dítěti mnohem víc – musíte také počítat s tím, že některé výrobky vaše miminko nesnese a rovnou je vyhodíte. Nevybírejte lahvičku podle obalu s usmívajícím se miminkem, ale vždy pečlivě čtěte složení, které vám v mnohém napoví. Nejvíce se mi osvědčily přírodní oleje (mandlový, kokosový) k mazání celého těla i zadečku při přebalování.

Pozn.:  Fakta k zamýšlení:

Porota soudu v americkém státě Missouri nařídila společnosti Johnson & Johnson zaplatit odškodné 72 miliónů dolarů (1,76 miliardy korun) rodině ženy, která zemřela na rakovinu vaječníků. Právníci tvrdili, že nemoc souvisela s dlouhodobým užíváním pudru Baby Powder, píše BBC. Již od roku 2009 sdružení Kampaň za bezpečnou kosmetiku tlačilo na společnost Johnson & Johnson, aby nepoužívala u svých produktů některé složky. Po třech letech petic a hrozby bojkotem firma v roce 2012 souhlasila a loni přestala používat 1,4-dioxan a formaldehyd. Obě tyto složky jsou považovány za možné karcinogeny, píše britský deník The Guardian.  (Zdroj: novinky.cz)

O tipech na šetrnou dětskou kosmetiku jsme psali minule zde: Potřeby pro děti bez chemie

5. Šampon a mýdlo

Miminko nemá na hlavě ani jeden vlas, možná jemné chmýříčko a už mu mámy mydlí hlavu šamponem – samozřejmě speciálním dětským, vhodným od prvního dne, který v očích neštípe. Jemnou pokožku novorozence vysušuje i čistá voda, proto mnoho odborníků nedoporučuje koupat miminko každý den. Mnoho dospělých přešlo na populární „No poo“ bezšamponovou metodu. (9) U dětí je to snadné – dokud jim nezačnete vlasy mýt šamponem, tak se jim nemastí. Našim dětem vlasy myji pouze vodou a cca 1x měsíčně přírodním mýdlem. A jak vybrat správné dětské mýdlo? Opět čtěte etikety, věnujte pozornost složení, většina tekutých mycích prostředků obsahuje mnoho chemikálií a umělých parfémů. Nejvíce se mi osvědčilo přírodní tuhé mýdlo z kokosového nebo olivového oleje.

Pozn.: Přehled nebezpečných látek v kosmetice najdete zde: Tucet špinavců v kosmetice

6. Přebalovací podložky

Dnešní mámy k základní výbavě potřebují přebalovací komodu nebo alespoň speciálně tvarovanou přebalovací podložku. Nepromokavou přebalovací podložkou chráníme potah přebalovací podložky před ušpiněním během přebalování. Realita je taková, že se vám dítě při každém druhém přebalování po rozbalení plen vyčůrá a někdy i něco víc a je dobré být na to připraven. Přitom řešení je jednoduché – nepromokavá pratelná přebalovací podložka stojí tolik co jedno balení jednorázových podložek, které vydrží cca na týden. Stačí vám dva kusy a vydrží všem vašim dětem.

7. Kojenecká výživa

baby-472923_960_720Kojení je to nejlepší, co vašemu miminku můžete dát. Pokud kojení není možné, pečlivě pročítejte etikety kojeneckým výživ. V půl roce již miminkům jen mateřské mléko nestačí a přicházejí na řadu kaše a příkrmy. Zde platí, že nejlépe uvaříte miminku doma. Přesnídávku uvaříte během chvilky a máte jistotu, že v ní nejsou žádné chemické konzervanty a přidaný cukr. Instantní kaše jsou rychlé na přípravu, ale pokud jsou mléčné, obsahují i velké množství cukru a dalších látek. Pokud kupujete dětskou výživu, tak utratíte opravdu velké částky a váš odpadkový koš se bude plnit neuvěřitelnou rychlostí. Přitom jde vše zvládnout doma během chvilky a plnit znovupoužitelné obaly. Například děti milují novinku – přesnídávku do ručičky v pytlíčku s náustkem. Přesnídávky je v něm poloviční množství než v klasické skleničce, ale cena je dvojnásobná. Obal nelze kvůli směsi plastu a hliníku recyklovat. Naštěstí už lze koupit znovupoužitelné obaly na stejném principu, do kterého dáte doma uvařenou mňamku – dětem to bude stejně chutnat a nezatížíte životní prostředí.

8. Hračky

ducks-452485_960_720Hraček mají miminka obvykle příliš mnoho a miminka jsou přehnaně stimulována, až z toho mohou být plačtivé. Miminko touží především po doteku a mámině náručí místo značkové hrací hrazdičky, která hraje a bliká, až z toho oči přecházejí. Při uspávání touží slyšet mámin hlas při čtení pohádky či ukolébavku místo barevného kolotoče nad postýlkou a hromady plyšáků. Užitečné je houpací lehátko, které většinou miminku pomůže rychle usnout či ho zabaví a máma si může chvíli odpočinout nebo udělat potřebné domácí práce. Při výběru hraček bychom měli být opět na pozoru – plastové a gumové hračky mohou obsahovat velké množství chemikálií a děti si je dávají často do pusy. Je lepší koupit hraček méně, ale kvalitní. Spoustu hraček vám také daruje rodina a známí, kteří se na miminko přijdou podívat. Například plastové autíčko nemusí vydržet ani jeden den, když si s ním větší děti hrají. Často se některá část ulomí a vytvoří se ostrá hrana, o kterou se mohou zranit. Dřevěná autíčka jsou odolnější a mohou vydržet i pro další generace Nejlepší hračkou našich dětí jsou dřevěné kostky na vozíčku, se kterými jsem si hrála už já jako malá. Skvělé jsou také montessori hračky, které si doma vyrobíte samy z recyklovaných materiálů. Čím méně hraček děti mají, tím více musí zapojit fantazii, kreativitu či spolupracovat se sourozencem.

9. Desinfekce domácnosti

O škodlivosti desinfekčních prostředků již bylo napsáno mnoho. Především ty obsahující chlor škodí životnímu prostředí i všem v domácnosti, neboť dýchají výpary. Podívejte se na svůj čistič WC – je na něm namalovaný obrázek leklé ryby? To znamená, že škodí životnímu prostředí a neměl by se do něj dostat. A kam putuje voda z vaší záchodové mísy?

No jo, ale čistou domácnost chce mít přece každý, tak jak na to? Používejte parní čistič! Skvělý pomocník, který si rychle poradí s každou špínou. Úžasný je na zaschlou špínu od jídla i na mastnotu či vodní kámen. Další možností je roztok octu či peroxidu vodíku ve spreji.

10. Praní

Nové oblečení pro miminka byste měli minimálně 2x vyprat, abyste ho zbavili chemikálií z výrobního procesu. Perte v ekologicky šetrném pracím prostředku. Skvěle pere mýdlový sliz, ale pozor není vhodný na fleece (takže pokud máte látkové pleny s fleecovou separační vložkou, tak perte zvlášť). Jednoduché je také připravit si domácí prací prášek z prací sody a mýdla. Prací prostředek by měl být neparfemovaný. Nepoužívejte aviváž, která vytváří na textilu chemický potah, který se poté otíráním o kůži vstřebává do organismu. Místo aviváže si připravte roztok octu s vonným olejíčkem. Pokud máte sušičku, tak aviváž nemusíte používat vůbec. V prádlu před sušením přidejte látkový kapesník s 1-3 kapkami vonného olejíčku a prádlo vám po sušení bude krásně vonět vaší oblíbenou vůní.

Více o nebezpečí běžných prácích prostředků je zde: Špinavé triky reklamy na čistotu


Zdroje k tématu:

(1) http://www.damy.cz/index.php/finance1/investice/1490-kolik-stoji-pece-behem-tehotenstvi-a-vava-pro-miminko

(2) http://www.veronica.cz/?id=23&i=97

(3) https://www.youtube.com/watch?v=P7A2Yd_muQM

(4) https://www.youtube.com/watch?v=-3uM_Os_vC8

(5) https://www.dtest.cz/nebezpecne-vyrobky

(6) http://ekoista.cz/eko-uklid-bez-chemie/

(7) http://wwf.fi/mediabank/1093.pdf

(8) https://ireadlabelsforyou.com/hidden-ingredients-in-baby-wipes/

(9) http://ona.idnes.cz/pul-roku-bez-samponu-hairparada-dnj-/krasa.aspx?c=A150727_155925_krasa_brv

(10) https://mannamydlo.cz/blog/dezinfekcni-pripravky-bez-chemikalii

0 0

diy-zahrada-pet-lahveHodně potřeb pro zahradu jde snadno vyrobit podomácku – chytře, šetrně a ekologicky – ze věcí, které by jinak skončily v koši. S těmito geniálními nápady už nemusíme kupovat nové plastové nádoby a pomůcky. Pro krásnou a kreativní zahradu stačí využít materiál, který již máme po ruce. Například, všudepřitomné PETky. Nejen ušetříme peníze, ale ulevíme přírodě a posílíme vlastní tvořivost.

Zavlažovací pomůcka nejen pro rajčata

5eadcad292537cee41b03653c57ec353

Zásobárna vody do větších květináčů

pet-kvetinac

 

Rozprašovací zavlažovač

9-diy-sprinkler
Menší skleník 

4f575407b58ec5bb7afb012adeb7bb8c

Větší skleník

d97991f6f7629a1455a7a7a8e192fbe2

Koště

e2f1e6982463e8058952dd32e4002142

Trhač na ovoce

16-amazing-plastic-bottle-reuse-apieceofrainbowblog-14-1

Závěsné květináče

a896c071b2b78498d939547f69c82f55

Ježkovy květináče 

d878ad798aec76006c35c07f48d2c3b1

Jednoduché krmítko

(více nápadů na krmítka najdete zde)

e7151a4d0a8f441ff1e452463d02ab2b

Odkazy na návody a zdroje najdete na našem Pinterestu.

0 0

Smutné, jak neustále sami znečišťujeme planetu tím, že dokonale čistíme vlastní domov. Leštidla,
dezinfekce, prostředky na mytí oken, čištění koupelny či kuchyně – skoro všechny značkové lahvičky z drogerie obsahují drsné chemické látky, které nevyhnutelně poškozují životní prostředí, naše zdraví (a peněženku).

Pod vlivem reklam většinou v domácnostech používáme nadměrné množství drahých chemických úklidových dezinfekčních prostředků a „zabijáků bakterií“ – škodlivých i těch prospěšných. Málokdo si uvědomuje, že taková „hygienická čistota“ a sterilita je pouhým marketingovým tahem, který nakonec jen zvyšuje neetickým podnikům zisky, a hraje proti nám všem.

drogerie

Věděli jste, že…

V ČR se ročně spotřebuje přes 80.000 tun chemických čistících a úklidových prostředků. U více než 90% všech chemických látek, které jsou dnes dostupné na evropském trhu, nebyl nikdy řádně zjišťován jejich vliv na lidské zdraví a životní prostředí.

Řeky, moře, oceány (a také ryby, želvy a jiné vodní živočichy) otravujeme splašky z kanalizace a
jedovatými chemikáliemi z našich čisticích prostředků.

Běžné úklidové prostředky na chemické bázi jsou v našich domovech těmi nejtoxičtějšími látkami.
Obsahují karcinogeny, látky narušující hormonální rovnováhu nebo neurotoxiny. Chemická rezidua po
chemických prostředcích zůstávají jak na povrchu čištěných objektů, tak i ve vzduchu. Dostáváme je
do sebe dotykem i dechem. Hromadí se v nás, protože ne se všemi si naše tělo dokáže poradit.

Je známou pravdou, že děti vyrůstající v příliš „sterilním“ a čistém prostředí si nevybudují dostatečnou imunitu vůci běžným bakteriím a virům a mohou pak být nachylnější k různým onemocněním.

Naše babičky se při úklidu musely obejít bez chemie – ještě neexistovaly všechny ty moderní lahvičky s koktejlem toxických látek, které nám tak dokonale vyčistí povrchy a zlikvidují 99, 99% bakterií, provoní domov konvalinkou, a zároveň tekutiny v nich obsažené mají naši oblíbenou fialovou barvu.

Je na čase všechny staré triky a tipy znovuobjevit, a zkusit úklid bez chemie.
Rozhlédněte se kolem: určitě máte v arzenálu tyto levné, a přitom účinné a ekologické čističe:

jedla-soda
Soda bicarbona – nejlevnější pomocník pro eko úklid

Jedlá soda. Mnohostranný a účinný domácí pomocník. Odmašťuje, odstraňuje pachy, dezinfikuje.
Mouka. Absorbuje nečistoty a fleky.
Tea tree olej. Ničí plísně a bakterie, má dezinfekční účinky.
Olivový olej. Leštění, péče o dřevo, ocel, kůže.
Pivo. Teplé pivo použijte pro leštění dřeva.
Bílý vinný ocet. Dezinfekce, odstranění pachu, váže tuky.
Kávova sedlina. Neutralizuje pachy.
Škrob. Leštění povrchu.
Sůl. Drhne, čistí, odstraňuje mastnotu.
Peroxid vodíku (kysličník). Dezinfekce, ničí mikroorganismy.
Korek. Leští a pohlcuje pachy.
Citrusy. Osvěžení, bělost, odstranění skvrn.
Cibule. Pro odstranění skvrn.
Staré ponožky a silonky. Leštění, proti usazení prachu.

Tipy a triky na úklid bez chemie

eko úklid koupelnaOkna a zrcadla:

Okna můžeme mýt vodou (nejlépe perlivou) smíchanou s bílým octem v poměru 1:1.

Smíchejte půl hrnku vody s 10 kapkami levandulového éterického oleje a setřete špínu z oken a rámů
– funguje zároveň jako odpuzovač much.

V kyblíku smíchejte pár litrů vody se lžičkou ekologického prostředku na nádobí a lžící kukuřičného nebo bramborového škrobu. Směs se dá na okna nastříkat nebo nanést houbičkou, poté setřít
stěrkou.

Namočte houbičku do octa, setřete čištěnou plochu, pak ji přeleštěte jedlou sodou a nakonec
opláchněte proudem vody. Následně doleštěte novinovým papírem.

Zrcadlo vyleštíme octem nebo vodkou – odmašťuje a odstraňuje nečistoty.

Se zaschlou špínou na skle si poradí cibule.

WC:

Dejte do rozprašovače hrnek vody a lžíci tea-tree oleje. Postříkejte touto směsí podélně vnitřní okraje
záchodové mísy. Nechte půl hodiny působit, poté setřete houbičkou nebo štětkou.

Vany, dřezy, umyvadla:

Místo čisticího prášku přizvěte na pomoc špetku jedlé sody. Pokud chcete extra čistící sílu, smíchejte
jedlou sodu, kuchyňskou sůl a eko prostředek na nádobí.

Smíchejte  jedlou sodu s citronovou šťávou s (1:1) a vytvořte hustou pastu.

Nebo prostě rozřízněte citrón na dvě poloviny,  vnitřek posypte jedlou sodou.

Také sůl v kombinaci s citronovou šťávou hezky dočista vydrhne dřez (použit můžete i jiné citrusy –
grep nebo pomeranč.) Na vymačkané plody dejte trochu soli – a máte účinný a ekologický čistič.

S nažloutlými skvrnami kolem vodovodních kohoutků si poradí pasta z bílého octu a soli (1:1).
Naneste kaši na skvrny, nechte půl hodiny působit a poté opláchněte.

Do výlevky nasypejte dvě lžičky soli a zalijte trochou horké vody (působí proti mastnotě a aby se výlevka neucpavala).

Sprchové dveře ošetřete citronovou vodou nebo vodou s octem (1:1).

Kohoutek, sprchová hlavice

Postříkejte octem a nechte půlhodiny působit, poté setřete houbičkou (odstraňuje minerální
usazeniny). Citronová šťáva také zbaví nerezové plochy vodního kamene.

Vyzkoušejte také přeleštění nerezových povrchů starou silonovou punčochou. Výsledek vás překvapí
:)

Zanesené potrubí, odpady

Do odpadu vsypte hrnek sody, poté nalijte hrnek octa. Nechte půl hodiny působit a propláchněte
horkou vodou. Zabráníte tak ucpávání trubek.

kuchyneKuchyňskou desku omyjte octovou vodou nebo citrusovým čističem. Neředěným octem můžete
odstranit mastnotu z trouby nebo vařiče. Nánosy kolem plotýnek stačí přetřít půlkou vymačkaného
citronu. Varnou desku zbavíte zaschlých kruhů od hrnců cibulovou šťávou.

Trouba

Rozprašte sodu na dno trouby a postříkejte vodou, aby ji natáhla. Nechte působit přes noc a poté
setřete a vydrhněte. Popřípadě můžete troubu vyčistit opět pomocí pasty ze sody.

Do špinavé trouby dejte pekáč naplněný vodou s plátky citronu, zapněte na pět minut na nejvyšší
teplotu, vypněte a nechte působit přes noc – nečistota se uvolní a vy ji snadno odstraníte houbičkou
na nádobí.

Lednice

Lednici umyjte octovou vodou. Dejte do nádobky trochu jedlé sody, umístěte do lednice pro osvěžení a pohlcení pachu. Po pár měsících je sodu potřeba vyměnit. Stejné účinky má i obyčejná korková zátka od vína. V lednici se nepříjemných pachů zbavíte snadno, pokud na talířek položíte rozkrojený citron posypaný kuchyňskou solí. Nebo postavíte nádobku s kávovým lógrem do ledničky – jednoduše ji zbavíte pachu.

Dlaždice, keramika

Vyrobte si čistič z bílého octa a jádrového nebo jiného rostlinného mýdla. Smíchejte 2 hrnky vlažné
vody, 1/4 hrnku octa a lžičku nastrouhaného (popř. tekutého) rostlinného mýdla. Dejte do
rozprašovače a potřepejte.

Zdi

Čmáranice na zdi lehce vyčistíte navlhčenou houbičkou s trochou sody. Potřete znečištěné místo a
poté utřete suchým hadříkem.

pokojPodlahy

Do kbelíku dáme teplou vodu, lžičku ekologického prostředku na nádobí nebo nastrouhaného
rostlinného mýdla, lžičku sody. A pokud nám chybí „vůně čistoty“, přidáme pár kapek přírodního vonného esenciálního oleje.

Koberce:

Vyrobte si speciální suchý šampón z mýdlových vloček a škrobu. Nastrouhejte na jemném struhadle
jádrové (rostlinné) mýdlo, přidejte bramborový škrob a vzniklou směs zapracujte do koberce. Nechte
30 minut působit a poté vysajte.

Nasypte na koberec trochu jedlé sody, rozetřete, nechte půl hodiny působit a poté vysajte.

Zvířecí chlupy po domácích mazlíčcích setřete z koberce stěrkou na okna.

Fleky na koberci se dají odstranit roztokem z vody a octu v poměru 2:1. Nastříkejte na flek, přes
hadřík koberec párkrát přejeďte horkou žehličkou s párou po dobu 30 vteřin. Dle potřeby opakujte.

Nábytek

Smíchejte 1 šálek olivového oleje s 1/2 šálku citronové šťávy a použijte k vyleštění nábytku ze dřeva.
Doleštěte měkkým hadříkem.

Sedlina po kávě vylepší poškrábaný tmavší dřevěný nábytek.

Chromované součásti vyčistíme hadříkem posypaným moukou nebo jedlou sodou a potom vyleštíme.

Matrace

Smíchejte vodku s vodou (proporce 1:3) a postříkejte matrace. Tento prostředek dezinfikuje a ničí
bakterie.

Pohovka, křeslo

Textilie jednoduše očistíte tak, že si na ruce dáte gumové rukavice, smočíte je vodou a pak setřete
prach a nečistoty z nábytku. Zvířecí chlupy po domácích mazlíčcích na sebe nabalí stará punčocha, a je po problému.

Žaluzie

Dejte si na ruku starou ponožku, namočenou v roztoku vody a octa (1:1), a jednoduše setřete prach z žaluzie.

A pokud kamarádi soda s octem neporadí, a hledáte účinné prostředky – ale přece ekologické, bez drsné chemie a v přírodě odbouratelné – doporučujeme sáhnout po eko-drogerii z Econey (výrobky bez palmového oleje, netoxické a vhodné pro alergiky a vegany). U nás jednoznačně vede česká značka Yellow and Blue, ale věříme, že si každý přijde na to své.

Pomohlo vám to? Podělte se o zkušenosti a vlastní tipy v komentářích!

0 0

Máte doma zimu, přestože topíte hodně? Může za to únik tepla a nesprávné hospodaření s energií.

Existuje nespočet náročnějších cest, jak svoji spotřebu tepla razantně snížit. Nechat si tepelně izolovat dům, vyměnit okna a kotel, investovat do solárních panelů. Není to bohužel řešení pro každého a v každé situaci. Ať již bydlíte ve vlastním nebo v podnájmu, dá se osobní spotřebu spojenou s topením výrazně omezit, pokud přijmete pár jednoduchých opatření. Začnete se například starat o své topné těleso, přestaňte zbytečně přetápět, a naopak zefektivněte pohyb tepla v místnosti.

Čtěte dále, jak na to.

Komfortní zóna nejsou tropy

coffee-690349_640

Jaká by měla být ideální teplota v domácnosti?

V ložnici stačí teplota 17°C, v obytných místnostech nejvíc 20-21°C. Při teplotách vyšších teplem jen mrháme. Každý stupeň tepla navíc neprospívá ani pokožce (proto se pro mladistvý vzhled doporučuje spát spíš v chladnějších místnostech).

 

S každým stupněm, o který snížíte nastavení svého termostatu, ušetříte až 7% z vaší celkové energetické spotřeby. Pokud se rozhodnete vytápět přes den jen na 19°C a v noci na 16°C, uspoříte celou čtvrtinu energie za topení, což odpovídá až zhruba tuně CO2 za rok.

Zefektivněte průtok tepla

Eko-fakt: průměrná česká domácnost zaplatí ročně až 22.000 Kč za vytápění.

Existuje pár pomůcek, které přinutí vaše topné těleso pracovat s co největší účinností a s co nejmenšími ztrátami energie. Zkrátka pomohou již vytvořené teplo co nejvíc udržet uvnitř obydlí.

Radflek
Radflek je vyrobený ze sedmivrstvého materiálu Eco-Brite®, unikátní polaminované hliníkové folie se speciální povrchovou úpravou.

Za tělesa topení a ke stěně kamen je vhodné umístit hliníkovou izolační fólii Radflek, která snižuje pronikání tepla přes zeď a odráží až 95% tepla zpět do místnosti. Pomůže tak vyhřát pokoj na požadovanou teplotu rychleji a snižuje tepelné ztráty až o 45%. Instalace je jednoduchá a rychlá, není třeba oddělávat radiátor, folii jen pověsíte (v podstatě schováte) za něj.

 

Termik
Termík je přídavné zařízení s řadou nehlučných, automaticky spínaných ventilátorků, které jednoduše připevníte ke spodnímu okraji radiátorů ústředního topení.

Víte, že při topení horký vzduch odlétá ke stropu, zatím co my mrzneme tam dole u stolu nebo na pohovce? Větračky na radiátory různých typů české značky Termík pomáhají efektivně smíchat studený vzduch s teplým pro znatelně teplejší pocit v celé místnosti. Dle měření za sezonu ušetříte 30 – 52 % nákladů. (Náklady na provoz jednoho Termíku jsou asi 50 Kč za jednu topnou sezonu.)

Pořízení termoreflexní fólie nebo větráčků na radiátory vyjde na pár stovek, investice se ale vrátí již po první topné sezóně (dle výrobce mají životnost až 60 let). Ušetříte tak tisíce korun ročně za vytápění, a mraky oxidu uhličitého v ovzduší.

Prodává Econea, prozkoumejte více možností a pomůcek v sekci Úspora tepla

Správné větrání

Otevíráte doma okno, když topení jede na plné pecky? Skandální plýtvání energií.

heating-949081_1920I v zimě je zdravé vyvětrat v místnostech alespoň na 5 minut – odstraníte tím přebytečnou vlhkost a znečištěný vzduch plný bakterií. Když větráte, vypněte topení nebo ho stáhněte na minimum. Při otevřeném okně radiátory okamžitě zvýší svůj výkon, aby si poradily s chladem, který začne do místnosti pronikat.

Větrejte krátce, ale vydatně, raději v teplejších hodinách (kolem poledne): otevřete všechna okna tak, aby se rychle vyměnil vzduch v místnosti, ale stěny se nestihly ochladit. Neotevírejte okna, pokud je radiátor zapnutý.

Každá KWh spotřebovaná v topné sezóně způsobuje vyprodukování 180 až 260 gramů CO2.

Pozor na okna

frost-on-window-637531_640Je třeba snažit se vyhnout nežádoucím výměnám vzduchu mezi vnitřním a vnějším okolím. 13 procent tepla se z bytu ztrácí právě okny. I u starších oken lze vylepšit jejich tepelné vlastnosti – odpovídajícím těsněním, použitím silnějších závěsů nebo také nalepením termoizolační průhledné fólie (úspora asi 4 procent tepla).

Těsní vám okna pořádně?
Zkontrolujte všechna okna ve vašem bytě nebo domě, zda jimi netáhne. Podržte u nich peříčko a sledujte, zda se nehýbe – znamenalo by to, že okna netěsní dobře.

Otřete si topné těleso

topeni-radiatorPřed topnou sezónou odvzdušněte radiátory. Mohou se v nich tvořit vzduchové bubliny, které zabraňují správné cirkulaci vody a tvorbě tepla.

Udržujte své topné zařízení v čistotě – pravidelným otřením od prachu můžete zvýšit jeho účinnost a minimalizovat tepelné ztráty.

Topná tělesa nezakrývejte závěsy ani kryty, protože se tak připravujete o 15-20% výkonu radiátorů. Nevěšte na něj prádlo, jeho spotřeba může vzrůst, aniž byste to tušili.

Věděli jste, že během topné sezóny zapříčiníme až 35% emisí oxidu uhličitého?

Při vytápění se zkrátka snažme všemožnými způsoby šetřit. Vždyť jde nejen o hospodaření s rodinným rozpočtem, ale i ochranu přírody. Jde ve výsledku i o kvalitu ovzduší, který dýcháme my a naše děti.

Máte vlastní tipy, jak ušetřit za topení a ulevit planetě?

Mnoho lidí z pavouků má strach, shledává je odpudivými nebo prostě považuje za symbol neuklizené domácnosti a špatné hygieny. Přestože jsou tyto osminohé potvůrky občas užiteční, netěší se skoro žádné oblibě. Pokud i vy nemůžete pavouky v domě snést, přijdou vám vhod přírodní způsoby a triky bez chemie, které je zaručeně odpudí.

lemonMísta, kterými vám do domu lezou pavouci, navoňte citronem. Můžete potřít dveřní obruby a okenní rámy citronovou slupkou, nebo na ně nastříkat naředěnou citronovou šťávu.

kastanPavouci nemohou vystát vůni kaštanového dřeva. Můžete tedy buď rozestavět větve, listy nebo kaštany po vašem domově, nebo vylouhovat kaštany a nálev poté nechat vypařit. Nebo třeba jen do každého kaštanu udělat několik děr, nebo ho překrojit napůl, vůně se tak lépe uvolní. Můžete také vyzkoušet esenciální olej z jírovce mad’alu (kaštan koňský).

skoriceProvoňte dům skořicí. Zapalte si doma skořicovou vonnou svíčku, nebo skořicový olej. Pavouci vůni skořice nesnáší, takže by se měli vašemu domu vyhýbat.

rajceVůně z listů rajčete je další věc, kterou pavouci v domě nemohou snést. Pokud pěstujete rajčata, stačí natrhat pár lístků a rozmístit je po vašem domově.

mintTaké čerstvá máta odpuzuje pavouky. Stačí, abyste rozmačkali pár lístků čerstvé máty mezi prsty a vložili je do prodyšného pytlíčku (jako jsou sáčky na čaj nebo gáza). Poté už jen rozmístěte sáčky na strategická místa (rohy, okna, dveře…).

Říká se, že pavouci nesnášejí vůni máty a jakmile ji ucítí, utečou opačným směrem.  Pokud nemáte rádi mátu, vyzkoušejte eukalyptus nebo tea tree oil.

cajovnikDalší trik: smíchejte bílý ocet s pár kapkami esenciálního oleje z čajovníku. Poté směs rozprašte nebo nechte odpařit.

Připravte si roztok octa a kokosového oleje. Nalejte si tento roztok do rozprašovače a nastříkejte ho na místa, kde se vyskytují pavouci.

Můžete také do rohů postavit jenom mističky s octem, které budou pavouky odpuzovat. Samotný zápach octa by k tomu měl stačit.

Výhoda všech těchto zákroků je, že jsou velmi levné a úplně ekologické. Díky tomu neriskujete znečištění ovzduší ve vašem interiéru, a nikoho nemusíte vraždit :)

A pokud se pavouků bojíte dotknout a odnést do zahrady, zajímavým řešením je chytač Spider Catcher. A je to!

0 3
Jak na slimáky

Varování před zklamáním.

V tomto článku nenajdete tipy, jak nejkreativnějším a nejbolestivějším způsobem usmrtit slimáky, spíš jak se jich bez námahy zbavit. Pokud vám ale dělá radost samotný akt zabíjení a popravy škůdce, pak onen článek není pro vás.

„Chtěl mi sníst salát.“

Boj na život a na smrt se na naší zahradě odehrává rok co rok. Zahrádkáři, vyzbrojení vily, nůžkami, solí a pivem, jdou proti plžům, vybaveným pomalým slizkým tělem a tykadly. Zajímavé je, že pokud jde o milovníky zeleniny, Česká republika zdaleka nevévodí v počtu zastánců zdravé výživy. Ale pokud jde o tu Naši Zeleninu, bezohledně vyhlásíme škůdci válku.

Zabijeme, rozdrtíme, zašlápneme, utopíme, rozřežeme, ubodáme, otrávíme jedem nebo jen tak spálíme kyselinou – protože překročil meze a sáhl na Náš Salát.

Ale zda uděláme totéž, pokud nám tentýž kus zeleniny ukradne někdo cizí –  třeba hladovějící člověk v bídě, nebo sousedův pes, který zaběhne na zahradu a neobratně zničí záhon?

Spíš budeme vzteklí a naštvaní, kolik práce nám dalo tu naši zahrádku vypěstovat. Kdo z nás ale přemýšlí, jakým způsobem hned usmrtíme viníka, který si troufl dotknout se naší úrody? Zda opravdu půjdeme vraždit kvůli kedlubně? Sotva někomu do hlavy blýskne krvavý způsob popravy, pokud půjde o člověka nebo pejska. Ale se slimákem je domluva krátká – vrhneme se na něj bez výčitek svědomí. “Protože je malý, hnusný, slizký, nemá žádná práva, jenom leze a žere, není mi užitečný a mám z něho jen újmu. Jsem tu člověkem, jsem tu pánem, jsem tu doma. Dělám, co chci. ”

Ale, ale. Vždyť také chodíte do lesa pro medvědí česnek, přestože les není vaším domovem? Nebo se najednou cítíte v harmonii s přírodou a celým její malým i velkým obyvatelstvem a prostě si pochutnáváte na darech přírody? Co kdyby medvěd najednou přišel ten svůj česnek bránit? :-D

Berte to s nadhledem, člověk prostě planetě dluží za všechno to znečištění, vyhubení zvířecích druhů, vykácení lesů, plýtvání přírodními zdroji. A to nejmenší, co můžeme udělat, je přehodnotit náš etický postoj k přírodě a všem její tvorům. Zahrada je přece o respektu k přírodě a o toleranci, o vybudování zdravého prostředí a péči o kousek planety s její rozmanitou biodiverzitou, který nám byl svěřen. Pěstitelství by mělo být o vytvoření harmonie a rovnováhy přírodními způsoby.

Proto nemusíte hned šneka, hmyz nebo jiné zvíře zabít, pokud je můžete ze zahrady přirozeně odpudit. Nechte potvůrky lézt jinam, a udělejte ze svých záhonů a venkovních květináčů těžce přístupnou pevnost, o kterou přestanou mít zájem i ti “nejtvrdohlavější“ hlemýždi.

Jak na slimáky:

Správné bylinky a květiny kolem záhonu

Jak na slimákyOlemujte záhon aromatickými rostlinami, které plži většinou nežerou, a proto je odradí od další cesty do nitra záhonu – vysad’te například šalvěj, tymián, bazalku, rozmarýn, majoránku, mátu, fenykl, petržel nebo kopr. Pěstujte také levanduli, frézie, denivky, ibišek, hortenzii, pivoňku, náprstník, měsíček, kostival, kosatec nebo vratič obecný. Plžům nechutnají a nevoní ani lichořeřišnice, kerblík, yzop lékařský nebo hořčice – i tyto rostlinky jsou přírodními repelenty.

Zalévejte zahradu chytře

Jak na slimákySlimáci jsou většinou aktivní v noci, nebo pokud je zem vlhká a mohou snadněji “cestovat“. Zalévejte rostliny hadicí nebo konví přímo ke kořenům. Udržujte půdu kolem suchou a nepřehnojujte. Pokud budete zalévat zahradu ráno, stihne do večera zemina vyschnout a dle zkušenosti mnoha zahradníků se škody způsobené plži zredukují až o 80%. Zkuste to.

Oddělte záhony od kompostu

Umístěte kompost ve stínu daleko od prosluněné zahrádky. Nasbírané slimáky pak můžete přenést na kompost, kde se zabydlí, pochutnají si na rozkládající se zelenině a zlepší i kvalitu kompostu.

Tip: Svůj kompost můžete rozdělit na 2 části; starší hmotou budete hnojit záhony, do té čerstvější dáte slimáky. Předejdete tím přenesení slimáků s hnojivem zpátky do zahrady.

Udržujte zahradu čistou

Jak na slimákyVyhrabejte tlející zbytky z trávníků a ze záhonů. Nasekanou trávu a vytrhaný plevel po sobě hned uklid’te. Slimáci se rádi schovávají pod cihlami nebo kameny. Toho můžete využít ve svůj prospěch; na okraj záhonu dejte velké prkno, pod ním si udělají skrýši. Usnadní vám to práci se sběrem slimáků a přenášením třeba na kompost nebo někam do lesa.

Tip: Pokud se chystáte odnést plže jinam a vypustit do přírody, mělo by to být poměrně daleko. Takový obyčejný slimák je během noci nebo za deštivého a vlhkého počasí schopen “ujít” vzdálenost až 50 metrů.

Kypřete půdu

Pravidelné kypření motykou slimákům ztíží pohyb po záhonech i kladení vajíček.

Kávová sedlina

Jak na slimákyDobrý zahradník ví, že sedlina z vypité kávy patří na kompost, kde si na ní pochutnávají červi a zlepšují tím kvalitu hnojiva. Věděli jste ale, že černá káva s lógrem dokáže odpudit šneky a slimáky? Kofein je totiž pro plže smrtelným nervovým jedem. Jakmile se slimák k cestičce přiblíží, lekne se jí a odleze. Než sedlinu příště vyhodíte, vysypte ji raději kolem rostlinek, ovšem jen bez stop po cukru či umělých sladidlech. Navíc tak rostliny ochráníte před mravenci, brouky a dalšími škůdci. Zkuste zapracovat zbytky kávy do půdy, přilákáte tím  žížaly, takže budou ve vaší zahradě pracovat na kypření půdy usilovněji. Následkem toho se zredukuje i populace plžů.

Zkomplikujte jim pohyb po zahradě

Jak na slimákyŽádný plž si nechce odřít bříško, proto nepoleze přes vrstvu hrubého písku, štěrku, dřevěných střípek nebo kůry, nadrobno nadrceného starého suchého listí a kousků větví, nebo rákosu či slámy. Připravte ze suchého materiálu vrstvu vysokou několik cm hned u stonku rostliny a kolem záhonu.

Vaječné skořápky nebo skořápky z ořechů

Rozdrcené skořápky jsou výbornou bariérou a žádnému slimákovi se přes ně nechce – ani pro to nejchutnější sousto salátu.

Česnekový postřik na rostliny

Jak na slimákyUdělejte si roztok z několika dílků česneku, cibule a litru vody:  rozdrcený česnek a nasekanou cibuli nechejte několik hodin “marinovat” ve vodě, tu pak přelijte do rozprašovače a postříkejte rostliny a půdu kolem stonku. Přirozeně odpuzuje šneky a slimáky.

Přilákejte na zahradu drobné živočichy a hmyz

Jak na slimákyPřipravte podmínky přírodním predátorům na zahradě: ježkům, ještěrkám, ropuchám nebo třeba kachnám.

Měděná páska nebo drátek

Několik cm širokou měděnou pásku omotejte kolem květináče nebo umístěte měděný drátek kolem stonku rostliny. Nebo nalepte na květináč mince. Plži měd‘ nemusí, jelikož spojením slizu na těle slimáka s mědí vzniká chemická reakce, která způsobuje něco jako menší elektrošok… Příště se budou kontaktu vyhýbat, po nějaké době odejdou ze zahrady úplně. 

Oddělte záhon plechovým plůtkem

Stačí do půdy kolem záhonu zapíchnout plechový pás s horní stranou zahnutou mírně dolů (směrem od záhonu ven). Slimáci se přes takovou překážku nemají šanci dostat. Hotovo.

Doporučujeme přečíst si knihu od průkopnice přírodního zahradničení Heleny Vlašínové s názvem “Zdravá zahrada”.

zdravazahradaAutorka vás naučí, jak postavit soběstačnou zahradu na principech spolupráce místo boje.

Zdravá zahrada se obejde bez chemikálií, je zde místo i pro volně žijící živočichy a plevel tu má často srovnatelnou hodnotu se zeleninou. Taková zahrada ale není džungle, kde si všechno roste podle svého a kde se zahradník o nic nestará. I zde je nutný řád a jisté úsilí, na které však nejste sami. Autorka knihy vám poradí, jak na zahradu přilákat drobné živočichy a hmyz, aby člověk mohl využít jejich pomoci. Přesvědčí vás přitom o užitečnosti jednotlivých „plevelných“ rostlin – nejen pro zelené hnojení, ale například i v kuchyni.

468x60-watersavers.png

Oceány a vodní plochy pokrývají až 72% zemského povrchu a obsahují téměř 1,4 mld. litrů vody, jenom 1% z toho tvoří voda pitná, a jejíž kvalita se navíc stále snižuje.

Víte, že množství vody na planetě je odjakživa stejné? Dnes jí není víc než bylo v dobách dinosaurů. Voda se v přírodě jen neustále recykluje. Není totiž žádná možnost, jak odněkud získat vodu novou, musíme si vystačit jen s tou, co máme.

Dle statistiky až 80 % českých domácností zbytečně plýtvá vodou i energiemi (zatěžuje tak přírodu a přichází o tisíce korun ročně.) Přitom mnoho lidí v rozvojových zemích strádá nedostatkem pitné vody. Postarejte se, aby se vaše rodina na tom nepodílela.

Tipy pro úsporu vody
Zdroj: Marisol Grandon/Department for International Development

Jak šetřit vodou?

Mytí rukou

Pokud při mytí rukou během mydlení necháváte téct vodu z kohoutku, spotřebujete až o 1/3 vody více. Pakliže nezastavíte vodu během čištění zubů, přijdete zbytečně o zhruba 40 litrů denně. Proto je vhodnější napustit si vodu do kelímku, čímž snížíte spotřebu na pouhé 0,4 litru za den.

Čištění zubů 

Při čištění zubů nepoužívejte tekoucí vodu, ale sklenici vody (úspora 5–7 l).

dishwashMytí nádobí

Jedním z největších hříchů, který v českých domácnostech stále přetrvává, je mytí nádobí pod proudem tekoucí vody. Během 5 vteřin proteče otevřeným kohoutkem přibližně 1 litr vody. To znamená, že za 10 minut mytí nádobí pod tekoucí vodou spotřebujete zhruba 120 litrů. Toto číslo představuje jednu plně napuštěnou vanu. Každodenní desetiminutové mytí nádobí pak z vašich peněženek vytáhne za rok sumu vyšší o neuvěřitelných 3 300 Kč. Přitom i při ručním mytí nádobí lze významně ušetřit. Lepší než mýt nádobí pod proudem vody je napustit si celý dřez a v něm postupně umývat jednotlivé kousky od těch nejméně znečištěných.

Nenechávejte kapat kohoutky, 10 kapek teplé vody za minutu znamená přibližně 40 litrů za týden, což je zhruba 500 korun za rok.

WC

Obrovské ztráty souvisejí také se splachováním toalety. Jedno spláchnutí obvykle představuje zhruba 10-12 litrů vody. Stačí 7 návštěv toalety denně, abyste za rok zaplatili za splachování více než 1 900 Kč.

Pečlivě dohlédněte na to, aby neprotékalo splachování na záchodě – ročně tak zmizí v záchodové míse tisíce korun!

S moderními „chytrými řešeními se dá ušetřit doslova desetitisíce litrů cenné pitné vody ročně – a také hromadu peněz. Vybrali jsem pár nejvýkonnějších“kousků“ z nabídky eshopu Econea:

perlator-watersaversS perlátory české firmy Watersavers může běžná rodina za rok ušetřit v průměru přes 10.000 litrů vody a přes 800 Kč.

hihippo Start/stop systém od Hihippo dovolí vám jednoduše pustit nebo zastavit vodu, aniž byste museli sáhnout na baterii -zabráníte tak přenosu nečistot a bakterií. Úspora v rozmezí 48 – 84 %.

ecopulseÚsporná sprchová hlavice PulseEco je inspirovaná deštěm. Díky patentované turbínové technologii vytlačuje vodu 30-40 osvěžujícími pulzy za sekundu. Zachová tak vysoký tlak i komfort. Běžná rodina s ní za rok ušetří v průměru 25.000 litrů vody, 66% energie na její ohřev a 1.800 Kč.

saveaflushDry Planet Save-a-flush je sáček naplněný silikonovými krystaly. Vložíte ho do WC nádržky a s každým spláchnutím ušetříte 1,2 litrů vody a to je 8000 litrů ročně.

 Šetřič WC stop od Watersavers je schopen ušetřit až 70 % vody a navíc zabraňuje protékání toalety. 


watering-can-1107225_640Zahrada

K zalévání jednotlivých rostlin nepoužívejte hadici, ale raději konev. Spotřeba vody je pak mnohem menší.

Nejlepší je využít k zalévání dešt’ovou vodu jímanou do připravených nádob.

Volte truhlíky a květináče se samozavlažovaním, aby nedocházelo k přelévání rostlin a plýtvání vodou.

Neosolená voda, ve které jste si vařili zeleninu nebo rýži, obsahuje spoustu živin –  můžete ji proto použít na zalití rostlin na zahradě.

Vaření

Vařte v páře – postačí do hrnce přidat jen 1 cm vody, a zakrýt pokličkou.

V rychlovarné konvici vařte jen tolik vody, kolik je nezbytně nutné, vaření více vody spotřebovává zbytečně energie.

washing-machine-380834_640Praní

Při nákupu nové pračky vyplatí se dívat na spotřebu elektrické energie a spotřebu vody.  Pokud možno využívejte kratší, úsporný program.

Prádlo nepředpíráme – ušetříme tak asi 20 % vody, energie a pracího prostředku, silně znečištěné prádlo můžeme odmočit např. ve vaně ve vodě po koupání.

Využívejte plnou kapacitu pračky (asi 3/4).

Jak ještě můžeme vodou šetřit?
maso
Především snížením spotřeby masných výrobků. Na výrobu 1kg hovězího je zapotřebí až 15000L vody.
Dle vědců je živočišný průmysl větším znečištovatelem planety než všechna doprava dohromady.

human-771601_640

Voda je opravdu vzácná surovina, bez ní by na světě nevyrostla žádná rostlina a nepřežil žádný živočich. V budoucnu se stane voda drahocenným přírodním zdrojem.  O vodu budou války.

Máte vlastní tipy, jak vodou šetřit?


 Zdroje informací a inspirace: kniha „Život pro planetu Zemi” (N. Saugout, D. Ichbiah),  Nazeleno, Econea, kniha „I ty můžeš zachránit planetu“ (J.Wines)

RANDOM POSTS

0 6
Každý z nás se jednou setkal s pojmem „veganství“ poprvé. Stejně jako všechny nové informace, i veganství vyvolává řadu otázek, často nepochopení, nebo dokonce předčasné odsouzení....