Máte doma zimu, přestože topíte hodně? Může za to únik tepla a nesprávné hospodaření s energií.

Existuje nespočet náročnějších cest, jak svoji spotřebu tepla razantně snížit. Nechat si tepelně izolovat dům, vyměnit okna a kotel, investovat do solárních panelů. Není to bohužel řešení pro každého a v každé situaci. Ať již bydlíte ve vlastním nebo v podnájmu, dá se osobní spotřebu spojenou s topením výrazně omezit, pokud přijmete pár jednoduchých opatření. Začnete se například starat o své topné těleso, přestaňte zbytečně přetápět, a naopak zefektivněte pohyb tepla v místnosti.

Čtěte dále, jak na to.

Komfortní zóna nejsou tropy

coffee-690349_640

Jaká by měla být ideální teplota v domácnosti?

V ložnici stačí teplota 17°C, v obytných místnostech nejvíc 20-21°C. Při teplotách vyšších teplem jen mrháme. Každý stupeň tepla navíc neprospívá ani pokožce (proto se pro mladistvý vzhled doporučuje spát spíš v chladnějších místnostech).

 

S každým stupněm, o který snížíte nastavení svého termostatu, ušetříte až 7% z vaší celkové energetické spotřeby. Pokud se rozhodnete vytápět přes den jen na 19°C a v noci na 16°C, uspoříte celou čtvrtinu energie za topení, což odpovídá až zhruba tuně CO2 za rok.

Zefektivněte průtok tepla

Eko-fakt: průměrná česká domácnost zaplatí ročně až 22.000 Kč za vytápění.

Existuje pár pomůcek, které přinutí vaše topné těleso pracovat s co největší účinností a s co nejmenšími ztrátami energie. Zkrátka pomohou již vytvořené teplo co nejvíc udržet uvnitř obydlí.

Radflek
Radflek je vyrobený ze sedmivrstvého materiálu Eco-Brite®, unikátní polaminované hliníkové folie se speciální povrchovou úpravou.

Za tělesa topení a ke stěně kamen je vhodné umístit hliníkovou izolační fólii Radflek, která snižuje pronikání tepla přes zeď a odráží až 95% tepla zpět do místnosti. Pomůže tak vyhřát pokoj na požadovanou teplotu rychleji a snižuje tepelné ztráty až o 45%. Instalace je jednoduchá a rychlá, není třeba oddělávat radiátor, folii jen pověsíte (v podstatě schováte) za něj.

 

Termik
Termík je přídavné zařízení s řadou nehlučných, automaticky spínaných ventilátorků, které jednoduše připevníte ke spodnímu okraji radiátorů ústředního topení.

Víte, že při topení horký vzduch odlétá ke stropu, zatím co my mrzneme tam dole u stolu nebo na pohovce? Větračky na radiátory různých typů české značky Termík pomáhají efektivně smíchat studený vzduch s teplým pro znatelně teplejší pocit v celé místnosti. Dle měření za sezonu ušetříte 30 – 52 % nákladů. (Náklady na provoz jednoho Termíku jsou asi 50 Kč za jednu topnou sezonu.)

Pořízení termoreflexní fólie nebo větráčků na radiátory vyjde na pár stovek, investice se ale vrátí již po první topné sezóně (dle výrobce mají životnost až 60 let). Ušetříte tak tisíce korun ročně za vytápění, a mraky oxidu uhličitého v ovzduší.

Prodává Econea, prozkoumejte více možností a pomůcek v sekci Úspora tepla

Správné větrání

Otevíráte doma okno, když topení jede na plné pecky? Skandální plýtvání energií.

heating-949081_1920I v zimě je zdravé vyvětrat v místnostech alespoň na 5 minut – odstraníte tím přebytečnou vlhkost a znečištěný vzduch plný bakterií. Když větráte, vypněte topení nebo ho stáhněte na minimum. Při otevřeném okně radiátory okamžitě zvýší svůj výkon, aby si poradily s chladem, který začne do místnosti pronikat.

Větrejte krátce, ale vydatně, raději v teplejších hodinách (kolem poledne): otevřete všechna okna tak, aby se rychle vyměnil vzduch v místnosti, ale stěny se nestihly ochladit. Neotevírejte okna, pokud je radiátor zapnutý.

Každá KWh spotřebovaná v topné sezóně způsobuje vyprodukování 180 až 260 gramů CO2.

Pozor na okna

frost-on-window-637531_640Je třeba snažit se vyhnout nežádoucím výměnám vzduchu mezi vnitřním a vnějším okolím. 13 procent tepla se z bytu ztrácí právě okny. I u starších oken lze vylepšit jejich tepelné vlastnosti – odpovídajícím těsněním, použitím silnějších závěsů nebo také nalepením termoizolační průhledné fólie (úspora asi 4 procent tepla).

Těsní vám okna pořádně?
Zkontrolujte všechna okna ve vašem bytě nebo domě, zda jimi netáhne. Podržte u nich peříčko a sledujte, zda se nehýbe – znamenalo by to, že okna netěsní dobře.

Otřete si topné těleso

topeni-radiatorPřed topnou sezónou odvzdušněte radiátory. Mohou se v nich tvořit vzduchové bubliny, které zabraňují správné cirkulaci vody a tvorbě tepla.

Udržujte své topné zařízení v čistotě – pravidelným otřením od prachu můžete zvýšit jeho účinnost a minimalizovat tepelné ztráty.

Topná tělesa nezakrývejte závěsy ani kryty, protože se tak připravujete o 15-20% výkonu radiátorů. Nevěšte na něj prádlo, jeho spotřeba může vzrůst, aniž byste to tušili.

Věděli jste, že během topné sezóny zapříčiníme až 35% emisí oxidu uhličitého?

Při vytápění se zkrátka snažme všemožnými způsoby šetřit. Vždyť jde nejen o hospodaření s rodinným rozpočtem, ale i ochranu přírody. Jde ve výsledku i o kvalitu ovzduší, který dýcháme my a naše děti.

Máte vlastní tipy, jak ušetřit za topení a ulevit planetě?

 

Více dobrých rad jak žít šetrněji najdete v publikaci od Arniky „Jak žít dobře, zdravě a ekologicky šetrně“

Diskutujme o tom: